PDA

View Full Version : προφυλακτηρας εξατμισης...



stam2
11/03/2014, 11:24
καιρό τώρα για λόγους αναγκαστικούς άλλαξα εξάτμιση στο XT350 και μαζί με το τελικό, αλλάχτηκαν και οι λαιμοί...
λάθος μεγάλο, αλλά έγινε. το θέμα μου όμως είναι ότι από τον Μάιο που έγινε αυτό, μέχρι τώρα, έχω κάψει δύο-τρία υφασμάτινα παντελόνια, την κορντούρα ενός φίλου, έκαψα τις γκέτες μου και το αδιάβροχο της μηχανής.

311625

οπότε επειδή πήρα καινούριο αδιάβροχο, και είπα να μην το ξανακάψω αποφάσισα να φτιάξω κάποιο προφυλακτήρα για την εξάτμιση στο σημείο που εμφανίζεται το πρόβλημα... κολλήθηκαν δύο παξιμάδια για να μπορεί να βιδωθεί πάνω τους, και το σχεδιαστήριο πήρε φωτιά....!

311624

stam2
11/03/2014, 11:28
χαρτονάκι,
μαρκαδοράκι,
και κοπίδι για να σχεδιάσω
και να κόψω ένα πρόπλασμα αυτού που θα φτιάξω..

το οποίο θα είναι περίπου σαν αυτό...!
311626
311627

σαν αποτέλεσμα όμως μου φαίνεται λίγο παχύ σε φάρδος... από την άλλη αν το κάνω πιο στενό φοβάμαι ότι δεν θα προστατεύει καλά....

το τελικό θα κοπεί σε 3άρι αλουμίνιο το οποίο θα βαφτεί με ηλ/στατική μαύρη ματ...

ακούω ιδέες πρίν κόψω...

zannisvel
11/03/2014, 11:37
Πολυ καλη δουλεια!! :beer:
Θα σου προτεινα να επιλεξεις καποια μπογια η οποια ειναι φτιαγμενη για υψηλες θερμοκρασίες γιατι η ηλεκτροστατικη δεν αντεχει τοσο καλα και σπαει. Μια καλη λυση ειναι τα σπρε'ι' για του λαιμους.

stefanos
11/03/2014, 11:53
Να υπολογίσεις να είναι τουλάχιστον 1,5-2 εκ. από τους λαιμούς και να το κουρμπάρεις για να μην φαίνεται το φάρδος.

notakos600
11/03/2014, 12:24
Προτείνω ανάμεσα να βάλεις θερμομονωτική αλουμινένια ταινία που βάζουν στο μέσα μέρος των πλαινών πλαστικών στα enduro για να μην καίγονται από τον σιγαστήρα της εξάτμισης.

stam2
11/03/2014, 12:46
ευχαριστώ παιδιά!

σίγουρα θα κουρμπαριστεί λίγο να πάρει την καμπυλότητα του σωλήνα, και να μην μαγκώνουν και τα ρούχα πάνω του, και μάλλον θα το στενέψω λίγο ακόμα... αλλά για την ηλεκτροστατική είμαι πολύ σίγουρος ότι θα αντέξει... πιο σίγουρος από την βαφή υψηλών θερμοκρασιών που πάνω στο αλουμίνιο μπορεί να ξεφλουδίσει. τώρα για την θερμομονωτική ταινία δεν το είχα σκεφτεί... είναι καλή ιδέα! θα πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς όμως γιατί δεν ξέρω που την πουλάνε...

zannisvel
11/03/2014, 12:47
Και θα βαλεις και καμια φωτο. Ετσι?

notakos600
11/03/2014, 12:56
ευχαριστώ παιδιά!

σίγουρα θα κουρμπαριστεί λίγο να πάρει την καμπυλότητα του σωλήνα, και να μην μαγκώνουν και τα ρούχα πάνω του, και μάλλον θα το στενέψω λίγο ακόμα... αλλά για την ηλεκτροστατική είμαι πολύ σίγουρος ότι θα αντέξει... πιο σίγουρος από την βαφή υψηλών θερμοκρασιών που πάνω στο αλουμίνιο μπορεί να ξεφλουδίσει. τώρα για την θερμομονωτική ταινία δεν το είχα σκεφτεί... είναι καλή ιδέα! θα πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς όμως γιατί δεν ξέρω που την πουλάνε...

Κάτι σαν αυτό:

http://moto-moto.gr/index.php?route=product/product&product_id=1648

311628

IRA57
11/03/2014, 13:00
Να προτεινω και γω κατι τετοιο (και στο παπινσον και στο cbr εχω τετοιο thermal wrap)
http://www.ducati.ms/forums/attachments/sport-classic/119174d1349412067-wrapping-exhaust-header-image.jpg

sapila racing
11/03/2014, 13:47
Καντο λιγο πιο μακρύ να κρύβει και το αρχικό μερος των ελατηρίων που είναι λίγο χάλια.
Ασε που αν βρεθείς δικάβαλος/φορτωμένος/φρεναριστός μπορεί να ακουμπήσεις κι εκεί.

bruno
11/03/2014, 17:29
Καντο λιγο πιο μακρύ να κρύβει και το αρχικό μερος των ελατηρίων που είναι λίγο χάλια.
Ασε που αν βρεθείς δικάβαλος/φορτωμένος/φρεναριστός μπορεί να ακουμπήσεις κι εκεί.
Νομιζω εχει καπακι εκει πισω και το καλυπτει.Γιατι δεν το κανεις inox,μην πλεκεις με ηλεκτροστατικες κλπ,με τρυπες για αερισμο ακομα αν βρεις κατι από αλλα μηχανάκια μεταχειρισμενο.

bruno
11/03/2014, 17:58
Λαθος μου κοιτουσα το πισω κομματι της εξατμησεις αν και θεωρω ότι είναι υπερβολή τοσα κομματια μισω μετρο εξατμηση.

virus
11/03/2014, 18:17
εγω θαλεγα να μην βαλεις γριλιες. σκετο μονοκοματο καντο. απο τις γριλιες θα βγαζει καυτο αερα και θα σου φαει σιγουρα το αδιαβροχο. κατσε να βρω φωτο.

edit. οπως στη φωτο. να παρεις μια ιδεα :)


311639

lykourgi
11/03/2014, 21:14
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν το έχεις δει, αλλά στα "Παρόμοια θέματα" που βγάζει το φόρουμ κάτω από το δικό σου θέμα υπάρχει το "Προστατευτικό εξάτμισης".
Είναι βέβαια πολύ παλιό, αλλά το μαγαζί που αναφέρεται εκεί υπάρχει. Δεν θα έχανες κάτι να ρωτήσεις.
Από την άλλη έχεις προχωρήσει ήδη την κατασκευή σου, αν κολλήσεις κάπου όμως έχε το κατά νου.