PDA

View Full Version : Δεν υπαρχει διπλο σταντ...να την σηκωσω με γρυλο, αντεχη η εξατμιση???



fz600
11/03/2014, 17:22
Θελω να αλλαξω τσιμουχες στο πιρουνη του fz6 αλλα διπλο σταντ γιοκ. Κατω απο το καρτερ ερχετε η πολλαπλη απο 4 σε 2, σκεφτομε να την σηκωσω με γρυλο και ενα κοματι 20mm κοντρα πλακε θαλασσης...η εξατμιση αντεχη το βαρος η θα γινη μ@λ@κ!α :a4:

devil's animal
11/03/2014, 17:30
θα γινει μ@λακια...
παρε μπροστινο και πισω stand...

fz600
11/03/2014, 17:41
μπροστινο ενοεις το διπλο? πισω σταντ γιατι? σε συνεργειο πως θα την στιριζανε που δεν εχει διπλο?...με βλεπω να βγαζω την πολλαπλη:hmm:

virus
11/03/2014, 18:05
+750 οτι σου ειπε ο διαολος απανου ;)

καλα λεει. το συνεργειο αστο μην το πιανουμε στην κουβεντα.

DLS 33
11/03/2014, 18:24
αν μπορεις , "κρεμασε "το εμπρος μερος απο καποιο δενδρο, η κατι αναλογο με εναν ιμαντα.
το εχω κανει μερικες φορες και εκανα την δουλεια μου.

fz600
11/03/2014, 18:35
αν μπορεις , "κρεμασε "το εμπρος μερος απο καποιο δενδρο, η κατι αναλογο με εναν ιμαντα.
το εχω κανει μερικες φορες και εκανα την δουλεια μου.

αυτο το σκεφτηκα και εγω με υμαντα και παλαγκο...μαλλον θα βγαλω την πολλαπλη, και θα την σηκωσω με γρυλο

devil's animal
11/03/2014, 18:37
μπροστινο ενοεις το διπλο? πισω σταντ γιατι? σε συνεργειο πως θα την στιριζανε που δεν εχει διπλο?...με βλεπω να βγαζω την πολλαπλη:hmm:

http://www.motopissaris.gr/cat/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84/

μην τυχον και πας να σηκωσεις μπροστινο τροχο αν δεν εχει σηκωθει πρωτα ο πισω...

fz600
11/03/2014, 18:40
θα γινει μ@λακια...
παρε μπροστινο και πισω stand...
η εγω δεν καταλαβαινω τη λες η εσυ δεν καταλαβες:confused:..τα πιρουνια τα θελω ελευθερα, απο κατω θελω να σηκωσω τη μηχανη

bros400pgm
11/03/2014, 18:46
Μαλλον θελει να σου δειξει το σταντ με τα 153ευρω που πιανει τον σταυρο.
Οντως, μην στηριξεις ποτε μηχανη μονο μπροστα ;)

devil's animal
11/03/2014, 18:49
η εγω δεν καταλαβαινω τη λες η εσυ δεν καταλαβες:confused:..τα πιρουνια τα θελω ελευθερα, απο κατω θελω να σηκωσω τη μηχανη

υπαρχουν και stands που πιανουν στον σταυρο του τιμονιου και αφηνουν ελευθερα τα πιρουνια...
οπως αυτο (http://www.motopissaris.gr/parts/PU.41010242)...


edit: με προλαβε ο bros400pgm

sapila racing
11/03/2014, 18:52
Κοίταξε να δείς....
Τα παλιά τα χρόνια ήταν συνηθισμένο σηκώνεις μηχανάκι με γρύλλο απο την πολλαπλή, αλλά ήταν άλλες κατασκευές.
Δεν μπορέι να στο συστήσει κανείς σήμερα, μπορεί και να την ακούσει.

Αν δεν θέλεις να παρεις σταντ, μπορείς να το σηκώσεις με παλάγγο, τροχαλία κλπ και ιμάντες απο σταθερό σημείο αν εχεις τέτοιο.

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις 2 απλά τριποδα σε καποια βολική βάση του κινητήρα η κάτι άλλο.
Θα βαλεις και μια σαμπρέλα στα τριποδάκια, και μολις το σηκώσεις θα το δέσεις με ιμάντες.
Η τεχνική είναι απλή. Εχεις το μηχανάκι στο πλαινπο σταντ, βαζεις το ένα τρίποδο δεξιά στη σωστή θέση και σηκώνεις το μηχανάκι απο το στάντ να ακουμπήσει στο τρίποδο.
Μετα βαζεις και το 2ο απο αριστερά.
Ακούγεται δύσκολο αλλά αν το έχεις ξανακάνει δεν είναι, πρέπει να ξέρεις όμως που θα τα βάλεις.
Εδω φαίνεται το κόλπο. :wave2:

fz600
11/03/2014, 18:55
χαχαχα συγνωμη που γελαω αλλα εδω παω να γλυτωσω τα 50 ευρω εργασιας που μου ζητανε θα δωσο 160 για stand...ανεργος ειμαι και στεγνως, απλα εχω τα λαδακια και της τσιμουχες και ειπα να τα αλλαξω..εγω νομιζω αν βγαλω την πολλαπλη και την τακαρο τη μηχανη απο κατω μπορει να γινει δουλεια, δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος

sapila racing
11/03/2014, 19:04
χαχαχα συγνωμη που γελαω αλλα εδω παω να γλυτωσω τα 50 ευρω εργασιας που μου ζητανε θα δωσο 160 για stand...ανεργος ειμαι και στεγνως, απλα εχω τα λαδακια και της τσιμουχες και ειπα να τα αλλαξω..εγω νομιζω αν βγαλω την πολλαπλη και την τακαρο τη μηχανη απο κατω μπορει να γινει δουλεια, δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος

Kάντο όπως σου είπα πιο πάνω, αν έχεις κι ένα φίλο να σε βοηθήσει θα είναι πολύ απλό.
Τετοια τριποδάκια βρίσκεις εύκολα, κι αν δεν εχεις΄όλο και κάποιος θα έχει να σου δανείσει.

fz600
11/03/2014, 19:06
παιδια εισασταν κατοπιστικοτατοι devil αυτο μετο stand στο σταυρο πρωτη φορα το βλεπω, εεερε γαμhμεnα φραγκα...sapila thank you man εισαι ωραιος...τελος θα τρυπισω το νταβανη και θα κρεμασω τροχαλια, σιγουρα πραγματα μιας και λεφτα δεν υπαρχουνε και γλυτονω και το ξεβιδωμα της πολαππλης:bawl:

devil's animal
11/03/2014, 19:18
παιδια εισασταν κατοπιστικοτατοι devil αυτο μετο stand στο σταυρο πρωτη φορα το βλεπω, εεερε γαμhμεnα φραγκα...sapila thank you man εισαι ωραιος...τελος θα τρυπισω το νταβανη και θα κρεμασω τροχαλια, σιγουρα πραγματα μιας και λεφτα δεν υπαρχουνε και γλυτονω και το ξεβιδωμα της πολαππλης:bawl:

sorry man, απλα επειδη ειχα δει οτι κανεις ανακατασκευη το ΚΤΜ 620 και εψαχνες και για εργαλεια, θεωρησα οτι θα ειχες να δωσεις για ενα stand...

fz600
11/03/2014, 19:32
sorry man, απλα επειδη ειχα δει οτι κανεις ανακατασκευη το ΚΤΜ 620 και εψαχνες και για εργαλεια, θεωρησα οτι θα ειχες να δωσεις για ενα stand...

αχχ αδελφε μου περασμενα μεγαλεια...μας εφαγε η κριση..με την οικοδομη ασχολουμε πλακας ειμαι αλλα η οικοδομη πεθανε...να ασχολουμαι εδω με τα μωρα μου για να περναει η ωρα μου..:wave2:

IRA57
11/03/2014, 21:36
Με γρυλλο σηκωνω και το cbr απο πολλαπλη...αντεχει μια χαρα...αλλα ειναι Χοντα :P :P :P

(ελπιζω να εχεις μαμα εξατμιση και να μην το δοκιμασεις με καμια τιτανιου που εχουν λεπτα τοιχωματα...)

fz600
11/03/2014, 22:30
καλως ηθελα να ακουσω γνωμες για να σιγουρευτω και απ'το fz τουμπανο ειναι ..............μαμα ειναι και ειναι και Yamaha:D....

ikarosk
11/03/2014, 22:34
τελος θα τρυπισω το νταβανη και θα κρεμασω τροχαλια, σιγουρα πραγματα

Ελπίζω να αστειεύεσαι..............:nono:

honda maniac
11/03/2014, 22:35
[QUOTE=IRA57;2444147]Με γρυλλο σηκωνω και το cbr απο πολλαπλη...αντεχει μια χαρα...αλλα ειναι Χοντα :P :P :P
Ειδες τι ειναι αμα καλομαθεις στα Honda!:)

xtzanos
12/03/2014, 17:59
Αν ξηλωσεις πολλαπλη υπολογισε και το κοστος για τα ζουαν που στεγανοποιουν κεφαλες με εξατμιση.

Αλλη λυση ειναι αν εχεις σκαλα που αντεχει, την ανοιγεις, την βαζεις πανω απο το μπροστινο σου και κρεμας απο εκει το μηχανακι.

ego_o_idios
12/03/2014, 21:57
ama den exis lefta den exis tipota

vresi dio grilous vale ton ena apo tin mia meria ke ton alo apo tin ali i vale ton ena apo tin ali ke ton alo apo tin mia ama den exis dio grilous pare dio tzitzikia
an exis dio grilous sikone ligo ton enan ke meta ligo ton alo i sikone ligo ton alo ke ligo ton enan

pou na valis ton grilo metakis enaos fortigou ke to mixanimatos ATM me to poli grilisma olo ke kati 8a spasi vale to xeri sou pare merika evro ke pigene agorase ena mprostino pantok


katalaves tora ti 8a kanis 8a danistis enan grilo ke ena pou exis i 8a danistis dio grilous 8a tous valis kapou st8era apo kato eno kapios sou kratai tin mixani ke 8a tin sikoni mexri na siko8i prota omos 8a exis provlepsi ta ksesfiksimata pirou ke dagkanone min vazis poli dinami me to mixanaki se stisi


pistevo na imoun arketa asafis:lol:

iliasfyntanidis
13/03/2014, 16:51
Το δικό μου μηχανάκι το σηκώνω με γρύλο από την πολλαπλή.Ανάμεσα στην εξάτμιση και στον γρύλλο βάζω μία πλάτη(χοντρό ξύλο με επένδυση πλαστικού) από μία καρέκλα ώστε να απλώσω το φορτίο.Το έχω σηκώσει αρκετές φορές είτε για λάδια-τσιμούχες είτε για ρουλεμάν λαιμού.Και δεν το λες και ελαφρύ-1100ΧΧ
Δεν είχα πρόβλημα ποτέ.Ρόλο βέβαια παίζει σε πόσα σημεία βιδώνεται η εξάτμιση.Μπροστά πίσω και μέση ή μόνο μπροστά και πίσω.
Γρύλο χρησιμοποιώ αυτόν του αυτοκινήτου,τύπου ακορντεόν.
Εάν θες μπορείς στα άκρα του κινητήρα(πηνία-καμπάνα)να βάλεις τριποδάκια με πανάκι για να μην σημαδέψεις τίποτα για επιπλέον στήριξη είτε να το αφήσεις εκεί χωρίς γρύλο.Όλες τις φορές μόνος την κάνω την δουλεία.Απλά χαλαρώνω τις βίδες όσο είναι στο έδαφος.

Dbnn
14/03/2014, 16:35
Αν ξηλωσεις πολλαπλη υπολογισε και το κοστος για τα ζουαν που στεγανοποιουν κεφαλες με εξατμιση.

Αλλη λυση ειναι αν εχεις σκαλα που αντεχει, την ανοιγεις, την βαζεις πανω απο το μπροστινο σου και κρεμας απο εκει το μηχανακι.

Υπολόγισε και βίδες κεφαλής ή την ίδια την κεφαλή (αν γίνει χοντρή μακακία) να σαι μέσα.
2 Μικρά στάντ τα βρήσκεις δεν είναι και τόσο δυσεύρετα.

να πω μια κουταμάρα. Αν σηκωθεί με 2-3 άτομα το μπροστινό και μπουν τσιμεντόλιθοι αριστερά και δεξιά δεν θα κρατηθεί σε μια θέση το μηχανάκι? Θέλω να πω δεν έχει καθόλου χώρο ούτε απο τα στάντ των ποδιώνΕ?

fz600
20/03/2014, 16:45
τελικα βρεθηκαν stand για την τιμονοπλακα και για τον πισω τροχο και ολα θα γινουν ομορφα και με ασφαλεια:)

notakos600
20/03/2014, 17:49
Στο FZ πρέπει να υπάρχουν από κατασκευής οι βάσεις για το κεντρικό stand.
Μπορείς να βάλεις δύο σωληνωτά ή δύο στρατζαριστά μέσα σε αυτές τις βάσεις σαν να ήταν διπλό stand.
Μετά από τα μαστορέματα μπορείς να τα ξαναβγάλεις και να τα φυλάξεις για την επόμενη φορά. ;)

7Tolis
14/10/2014, 18:19
Πήγαινε έξω απο ένα γυμναστήριο.Πιάσε 2 Τζονυ το μπρατσόνι και είσαι έτοιμος.
Όλα εγω πΧιά;