PDA

View Full Version : Yamaha Virago 750 1990-94



adamos
12/03/2014, 15:43
311708 311709 Kalispera

eimai kainourios sto Forum kai tha ithela na kano mia erotisi gia anakataspeui se CAFE RACER enos yamaha virago 750 .
Oles mixanes pou exo vrei online einai montela 80-84 , tha ithela na mou pei kapoios an einai dinaton na ginei i anakataskeui se montelo 90 kai meta

euxaristo

SHOOTER045
12/03/2014, 15:47
Ολα γινονται πανε στο αναλογο θεμα+ανακατασκευες βαλε φωτο και ολα θα παρουν τον δρομο τους
Θα σου πουν οι ειδημονες
Και που σαι καλωσορισες αλλα γραφε ελληνικα βρε αδερφε

adamos
12/03/2014, 15:51
Οκ ευχαριστώ φίλε μου

thomas tuning
12/03/2014, 15:53
οπως ειπε κ ο shooter045 ολα γινονται απλα αν δεις κ μονος τις φωτο που εδωσες το πιο νεο μοντελο εχει αλλο σκελετο κ απλα θελει περισσοτερο δουλλεια νομιζω ,οπως ειδα
αλλα............ολαααααααααααααα γινονται ξεκινα εσυ κ ολοι οσοι μπορουν εδω θα βοηθησουν

SHOOTER045
12/03/2014, 15:58
Η συγκεκριμενη φωτο δειχνει bober
Εσυ πως περιπου το θες?

sapila racing
12/03/2014, 16:06
311708 311709 Kalispera

eimai kainourios sto Forum kai tha ithela na kano mia erotisi gia anakataspeui se CAFE RACER enos yamaha virago 750 .
Oles mixanes pou exo vrei online einai montela 80-84 , tha ithela na mou pei kapoios an einai dinaton na ginei i anakataskeui se montelo 90 kai meta

euxaristo

Ολα γίνονται αλλά το θέμα είναι να ξεκινήσεις απο μια μοτοσυκλέτα που να σε βοηθαει.
Οτι και να κάνεις βαλε φωτό να το δούμε.

Και για αρχή γράφε Ελληνικά να μην μας βγαίνουν τα μάτια να διαβάσουμε.

adamos
12/03/2014, 16:09
Καλησπέρα

Είμαι καινούργιος στο Forum , θα ήθελα να φτιάξω ένα Cafe racer από ένα yamaha virago 750 του 1993-4 . Το πρόβλημα μου είναι πως όλες οι cafe racer αυτού του μοντέλου που βρίσκω είναι του 1980-84 , και δεν υπάρχουν αρκετά στην ελλάδα . Αν γνωρίζει κάποιος να μού πει αν μπορώ να το κάνω με ενα μοντέλο του 1990-4 , ( η μπλέ μηχανή ειναι μοντέλο 1993 . και το cafe racer ειναι 1980 )

311711 311712

Ευχαριστώ

Julius
12/03/2014, 16:12
311708 311709 Kalispera

eimai kainourios sto Forum kai tha ithela na kano mia erotisi gia anakataspeui se CAFE RACER enos yamaha virago 750 .
Oles mixanes pou exo vrei online einai montela 80-84 , tha ithela na mou pei kapoios an einai dinaton na ginei i anakataskeui se montelo 90 kai meta

euxaristo



ότι θέλεις μπορείς να κάνεις, βασικά χρειάζεσαι χρήματα (αρκετά για να επιτύχεις το αποτέλεσμα που επισύναψες) και χώρο και χρόνο.

όπως λεει και ο Sapilas ξεκίνα με κάτι που να είναι ποιο βατό για αρχή.

ego_o_idios
12/03/2014, 16:21
kitakse edo ta pedia nomizoun oti milane stis ginekes tous pou na trexoume tora agapi mou sto nafplio pame mia loutraki pou ine ke pio grigora ke exi orea spanakopipa....:lol::lol:

re ante pigenete gia xorta pou petageste afiste ton an8ropo na kani oti 8eli

file ama den pianoun ta xeria sou magiko xapi den iparxi

Bowleno
12/03/2014, 16:43
Καλησπέρα και καλώς ήλθες :beer: (ελπίζω να έχεις γερό στομάχι.... :D )

Στο θέμα μας:

Το virago ΔΕΝ είναι καλή βάση για cafe racer λόγω γεωμετρίας του πλαισίου όσοι το έχουν κάνει έχουν κόψει τον λαιμό και ξανακολλησει στην ανάλογη γεωμετρία που σημαίνει πολύ ρίσκο και μπελά.
Εγώ δεν θα καβαλούσα ΠΟΤΕ μηχανή που έχει γίνει τέτοια μόντα.
Υπάρχουν πολλές άλλες μηχανές που γίνονται θαυμάσιες cafe racer (SRX400, 600 CB 500, 750 κ.λ.π)

Ότι αποφασίσεις βάλε φωτό

sapila racing
12/03/2014, 16:55
adamo η βασική διαφορά είναι το ότι το παλιότερο εχει μονό αμορτισέρ και είναι εύκολο να βαλεις την σέλλα σε ύψος κατάλληλο για cafe racer.
Στο μεταγενέστερο με τα δύο αμορτισέρ δεν είναι τόσο απλό, σε περιορίζει αρκετά.

Στο εξωτερικό υπαρχουν και τα Yamaha TR1 που ειναι πολύ καλά για τετοιο project, αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν.

Το αλλο thread που άνοιξες στο 'Ανακατασκευές/Restoring' θα στο συγχωνεύσω εδώ, εκείνο το section προορίζεται για περιπτώσεις οπου η μοτοσυκλέτα επανέρχεται σε original κατάσταση.

adamos
13/03/2014, 19:43
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και συγνώμη για την καθυστέριση . Με βάση αυτό που λεει ο Bowleno δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αυτο το μοντέλο . Το θέμα είναι ότι έψαχνα κάτι καιρό και είχα καταλήξει στο Ducati monster 600-620 1997-2002 . Αλλα μόλις είδα το Virago άλλαξα γνώμη , το πρόβλημα ειναι πως το μόνο μηχανάκι μέχρι 1984 που υπάρχει ειναι ένα στο car.gr . Τα χέρια μου πιάνουν να κάνω τα πάντα αλλα δεν ξέρώ πολλά για μηχάνες γενικά , γιαυτό το λόγο θα το κάνω σε μάστορα . Δεν θελω να δώσω πάνω απο 4000 - 5000 Ευρώ σύνολο όμως. Με τον σκελέτο του Virago 80-84 θα χρειαστεί να κόψω- κολλήσω λαιμό ?

311803311804

Coyote.V
13/03/2014, 19:56
Το Virago που βλέπω στην φωτογραφία έχει ειδική τιμονόπλακα που του επιτρέπει αυτή την κλίση. Με άλλο μπροστινό ολόκληρο θα έρθει στα ίσα του.

SHOOTER045
13/03/2014, 20:45
ψαξε βρες βιντεο στο you tube-cafe racer
λυσεις υπαρχουν απ οτι βλεπεις

εσυ ποσο βαθια εισαι διατεθειμενος να βουτηξεις?
1) http://youtu.be/NqcTfk8v6x4
2) http://youtu.be/H2K8wp6Cj8o

adamos
14/03/2014, 13:01
'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?

adamos
14/03/2014, 13:03
Το Virago που βλέπω στην φωτογραφία έχει ειδική τιμονόπλακα που του επιτρέπει αυτή την κλίση. Με άλλο μπροστινό ολόκληρο θα έρθει στα ίσα του.

'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?

catmaster
14/03/2014, 21:38
'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?

Λαιμό θα κόψεις μόνο αν θες να "μακρύνεις" τη μηχανή (chopper)

δεν χρειάζεται κόψιμο λοιπόν απλά να προσαρμόσεις άλλες τιμονόπλακες και τα ρουλεμάν και τη μάνα του virago

το μοντέλο που έβαλες από 90 και μετά ξέχνα το ότι και να λένε δεν είναι καλή βάση για μετατροπή εχει το τεπόζιτο πίσω και θα παιδευτείς

ψάξε στο google για Doc Chop και θα δεις πολλά virago με μοντίφες

:wave2:

Pardalotzatziki
14/03/2014, 22:22
θα ήθελα να φτιάξω ένα Cafe racer από ένα yamaha virago 750 του 1993-4 ( η μπλέ μηχανή ειναι μοντέλο 1993 . και το cafe racer ειναι 1980 )
311711Ευχαριστώ

Οπως ειπε και ο sapilas, δε ψαχνεις κατι αλλο; Γιατι αυτο που εχει τοσο ογκωδη κινητηρα;
Ενα naked παλιο να ειναι πιο καλη βαση για cafe...

Καλα αυτος με το μπλε, πηρε Virago και το εκανε Intruder!! :lol::lol:

Ασχετη και Τρελη ιδεα: Δε χτυπας ενα bulldog που ειναι και μαμω τα μοτορια(και εχει τον ιδιο κινητηρα)!!!

Coyote.V
14/03/2014, 22:37
'Αρα το μοντέλο του 1980-84 δεν χρειάζεται μετατροπή για να γίνει έτσι ?

Ναι δεν χρειάζεται κόψιμο, αλλά αφού έχεις σκοπό να κάνεις μεγάλη μετατροπή μην πάρεις αυτό στην φωτογραφία κρίμα να πάει χαμένη η δουλειά που του έχει κάνει... Αν το έπαιρνες να το κάνεις καλύτερο από ότι είναι, στο ίδιο στυλ.
Είναι από τα μηχανάκια που γίνονται πολύ όμορφα τσόππερ !

catmaster
14/03/2014, 22:42
Οπως ειπε και ο sapilas, δε ψαχνεις κατι αλλο; Γιατι αυτο που εχει τοσο ογκωδη κινητηρα;
Ενα naked παλιο να ειναι πιο καλη βαση για cafe...

Καλα αυτος με το μπλε, πηρε Virago και το εκανε Intruder!! :lol::lol:

Ασχετη και Τρελη ιδεα: Δε χτυπας ενα bulldog που ειναι και μαμω τα μοτορια(και εχει τον ιδιο κινητηρα)!!!

Το παλιό Virago το 750 η το 920 είναι μουνάρες σε τέτοιες μετατροπες ... αν παίξει με τέτοιο σίγουρα θα γίνει ωραίο μιας και από την μανα τους είναι χάλια ...311906

Coyote.V
14/03/2014, 22:47
Πάντως σε όλα τα virago cafe που έχετε βάλει βλέπω μεγάλη μετατροπή στο ψαλίδι... εκτός και αν είναι άλλο μοντέλο.

catmaster
14/03/2014, 22:52
Πάντως σε όλα τα virago cafe που έχετε βάλει βλέπω μεγάλη μετατροπή στο ψαλίδι... εκτός και αν είναι άλλο μοντέλο.

δεν είναι το ίδιο .. το παλιο Virago δεν είχε μπουκαλες ... αλλά δεν βρίσκεις τέτοια ούτε με σοναρ ... :lol:

ας όψονται οι πούστηδες οι καρεκλοκένταυροι που εκείνες τις εποχες για να έχεις πάνω από 500 κυβικά μηχανη έπρεπε να έχεις δήλωση εισοδήματος υπουργού λέμε ...

Pardalotzatziki
14/03/2014, 23:02
Το παλιό Virago το 750 η το 920 είναι μουνάρες σε τέτοιες μετατροπες ... αν παίξει με τέτοιο σίγουρα θα γίνει ωραίο μιας και από την μανα τους είναι χάλια

Εχω δει ωραιες κατασκευες, αλλα ο ογκος ειναι ογκος.

Acacius
15/03/2014, 01:47
Εχω δει ωραιες κατασκευες, αλλα ο ογκος ειναι ογκος.
Νομίζω ότι η όλη ιδέα με τη μετατροπη της στρίγγλας είναι ότι ο κινητήρας είναι με διαφορά το κεντρικό στοιχείο όλης της μοτοσυκλέτας. Οπτικά εμένα μου αρέσει πολύ (μα πάρα πολύ...), δείχνει καθαρό και απέριττο.

Εννοείται ότι το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό βέβαια οπότε περί ορέξεως quiche aux courgettes.

adamos
31/03/2014, 22:10
Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ήμουν εκτός χώρας .
Έχω κοιτάξει BMW r 100. Ducati monster / desmo / gt . Αλλά κάθε φορά που βλέπω την virago τα ξεχνάω όλα , Βρήκα αυτό το μηχανάκι πείτε μου την γνώμη σας . Δεν έχω γνώσεις πάνω σε μηχανές πάρα μόνο να τις οδηγώ .Η μηχανή που ανέβασα είναι μοντέλο 1983 , αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτό να γίνει γιατί οι μάστορες που έχω μιλήσει δεν έχουν ιδέα μέχρι στιγμής . Υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές όπως Π.Χ ( στο μοντέλο του 90 και μετά η αλλάξει της γωνίας του λαιμού ) . Η μετατροπή που θέλω να κάνω είναι σχεδόν ίδια με την πορτοκαλί cafe racer virago που ανέβασα . Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και ειλικρινά παιδιά η συμμετοχή σας με εκπλήσσει και εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σας
313222

catmaster
31/03/2014, 22:20
Συγνώμη για την καθυστέρηση παιδιά ήμουν εκτός χώρας .
Έχω κοιτάξει BMW r 100. Ducati monster / desmo / gt . Αλλά κάθε φορά που βλέπω την virago τα ξεχνάω όλα , Βρήκα αυτό το μηχανάκι πείτε μου την γνώμη σας . Δεν έχω γνώσεις πάνω σε μηχανές πάρα μόνο να τις οδηγώ .Η μηχανή που ανέβασα είναι μοντέλο 1983 , αν μπορείτε να μου πείτε αν είναι εφικτό να γίνει γιατί οι μάστορες που έχω μιλήσει δεν έχουν ιδέα μέχρι στιγμής . Υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές όπως Π.Χ ( στο μοντέλο του 90 και μετά η αλλάξει της γωνίας του λαιμού ) . Η μετατροπή που θέλω να κάνω είναι σχεδόν ίδια με την πορτοκαλί cafe racer virago που ανέβασα . Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και ειλικρινά παιδιά η συμμετοχή σας με εκπλήσσει και εκτιμώ πολύ τις γνώσεις σας
313222

τσου , δυστυχώς δεν γίνεται παρά με πάρα πού ριζικές μετατροπές ... αυτή που πόσταρες στο τέλος έχει διπλά αμορτισέρ και άλλο ψαλίδι , η πορτοκαλί που θες έχει monoshock και εντελώς άλλη έδραση

επίσης η τελευταία έχει ρεζερβουάρ πίσω κάτω από τη σέλα και στέλνει το καυσιμο με αντλία πάνω στα καρμπς

η γωνία αλλάζει από 30 σε 32 μοίρες , αυτό είνια το λιγότερο όμως

adamos
01/04/2014, 00:54
Ναι μόλις το είδα . Η μονή ανάρτηση βγαίνει σε μοντέλο 82 και πριν νομίζω . 313242
Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα . Αν ξέρετε να μου συ στήσετε κανέναν μάστορα που ασχολείται με cafe racer . Εγώ βρίσκομαι στην Κατερίνη .

Μια διευκρίνηση ακόμα . Αν βρω το μοντέλο με την μονή ανάρτηση , θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στο λαιμό ? Γιατί βρήκα κάποια στην Γερμανία .

Pardalotzatziki
01/04/2014, 01:15
Ναι μόλις το είδα . Η μονή ανάρτηση βγαίνει σε μοντέλο 82 και πριν νομίζω . 313242
Και δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα . Αν ξέρετε να μου συ στήσετε κανέναν μάστορα που ασχολείται με cafe racer . Εγώ βρίσκομαι στην Κατερίνη .

Μια διευκρίνηση ακόμα . Αν βρω το μοντέλο με την μονή ανάρτηση , θα χρειαστεί πάλι αλλαγή στο λαιμό ? Γιατί βρήκα κάποια στην Γερμανία .

Θα σου βγει ακριβο το αποτελεσμα....ετσι οπως τα λες...

στην Κατερινη δεν ειναι/ηταν καποιος που εφτιαχνε custom; Που ειχε κανει και ενα Vmax με φαρδυ λαστιχο πισω...

adamos
01/04/2014, 08:28
Ναι είναι πολύ καλός μάστορας αλλά έφυγε στην Αθήνα . Όταν λες πολλά τι εννοείς ? Δώσε ένα παράδειγμα για να καταλάβω που θα μπλέξω .

byron
01/04/2014, 09:41
Ναι είναι πολύ καλός μάστορας αλλά έφυγε στην Αθήνα . Όταν λες πολλά τι εννοείς ? Δώσε ένα παράδειγμα για να καταλάβω που θα μπλέξω .

Πόσα υπολογίζεις να δώσεις για τη μετατροπή? Για τι μιλάμε όμως, για να γίνει σαν το πορτοκαλί?

adamos
01/04/2014, 10:23
Υπολογίζω να δώσω 2-2500 ευρώ για την μετατροπή . Ναι να γινει όπως το πορτοκαλί .

adamos
01/04/2014, 10:36
Υπολογίζω να δώσω 2000-2500 Ευρώ για την μετατροπή . Ναι σαν το πορτοκαλί θα το κάνω

byron
01/04/2014, 10:44
Υπολογίζω να δώσω 2-2500 ευρώ για την μετατροπή . Ναι να γινει όπως το πορτοκαλί .

Ούτε για ζήτω...
Μόνο τους τροχούς -> στεφάνια, ακτίνες, πλέξιμο, ηλεκτροστατική,μηχανικό για να στα ταιριάξει και λάστιχα πάς κοντά στο χιλιάρικο.
Αν υπολογίσεις οτι χρειάζεσαι ρεζερβουάρ, μπροστινό, φρένα, εξατμίσεις, μόντα βάψιμο σκελετού και λύσε δέσε μοτέρ για σίγουρα προβληματάκια που έχει ένα μηχανάκι 30 ετών, και εμφανισιακό σουλούπωμα του...:wave2:

Τέτοια μετατροπή, χωρίς σοβαρή προσωπική εργασία μπορεί να ξεπεράσει εύκολα τα 5.000 χωρίς την αξία αγοράς της μοτό που θα είναι μάλλον μικρή.

adamos
01/04/2014, 11:05
Οπως ειπε και ο sapilas, δε ψαχνεις κατι αλλο; Γιατι αυτο που εχει τοσο ογκωδη κινητηρα;
Ενα naked παλιο να ειναι πιο καλη βαση για cafe...

Καλα αυτος με το μπλε, πηρε Virago και το εκανε Intruder!! :lol::lol:

Ασχετη και Τρελη ιδεα: Δε χτυπας ενα bulldog που ειναι και μαμω τα μοτορια(και εχει τον ιδιο κινητηρα)!!!

Έψαχνα μια μηχανή με αυτόν τον κινητήρα να σου πω την αλήθεια ! Οραία η μηχανη αλλα ο σκελετος κάνει για cafe racer ?

adamos
01/04/2014, 11:34
Ούτε για ζήτω...
Μόνο τους τροχούς -> στεφάνια, ακτίνες, πλέξιμο, ηλεκτροστατική,μηχανικό για να στα ταιριάξει και λάστιχα πάς κοντά στο χιλιάρικο.
Αν υπολογίσεις οτι χρειάζεσαι ρεζερβουάρ, μπροστινό, φρένα, εξατμίσεις, μόντα βάψιμο σκελετού και λύσε δέσε μοτέρ για σίγουρα προβληματάκια που έχει ένα μηχανάκι 30 ετών, και εμφανισιακό σουλούπωμα του...:wave2:

Τέτοια μετατροπή, χωρίς σοβαρή προσωπική εργασία μπορεί να ξεπεράσει εύκολα τα 5.000 χωρίς την αξία αγοράς της μοτό που θα είναι μάλλον μικρή.

Αλλα δεν χρειάζεται καμία αλλαγή στο λαιμό ? Το ποσό μου φαίνεται τεράστιο για κατι τέτοιο.

Pardalotzatziki
01/04/2014, 11:40
Έψαχνα μια μηχανή με αυτόν τον κινητήρα να σου πω την αλήθεια ! Οραία η μηχανη αλλα ο σκελετος κάνει για cafe racer ?

Γραψε yamaha bulldog 1100 cafe racer στο google και δες φωτογραφιες.
Αν σου αρεσει ψαξτο...
Ειναι λιγο περιεργος σκελετος, δηλαδη μονο custom τεποζιτο θα εμπαινε.

Δες αυτο, απλη αλλαγη
http://moto-images.caradisiac.com/VGN/jpg/2/3/3/4/6/400x331_buldog_021_-_400.jpg

giorgos.bmw
01/04/2014, 11:43
Όπως τα είπε ο byron……. Καλύτερα υπολόγιζε πολλά και μακάρι να το κάνης με πιο λίγα χρήματα αλλά δεν νομίζω χωρίς πολύ προσωπική εργασία.

byron
01/04/2014, 11:59
Αλλα δεν χρειάζεται καμία αλλαγή στο λαιμό ? Το ποσό μου φαίνεται τεράστιο για κατι τέτοιο.

Το ποσό είναι συντηρητικό αν δεν κάνεις μόνος σου σοβαρή εργασία. Το συγκεκριμένο πορτοκαλί που αναφέρεις έχει τρελή δουλειά πάνω του.
Ενας V2 30ετίας που μπορεί να έχει και 100Κ+ χλμ πάνω του, μόνο στο λύσε δέσε ΧΩΡΙΣ ανταλλακτικά θέλει ένα 500άρικο χαλαρά. Και το μοτέρ είναι το πιο εύκολο...

Σκέψου πολύ καλά τι θέλεις να κάνεις. Αν το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι όνειρο ζωής (κυριολεκτικά) και έχεις για πέταμα 5-7.000 προχώρα.

Αλλιώς άστο να το χαζεύεις στο internet ή βρες κάτι low budget ή κάτι που σ΄αρέσει όπως το Monster που θα το αφήσεις στην ησυχία του όμως. Οι μετατροπές κοστίζουν απίστευτα πολλά λεφτά, αν δεν είναι η δουλειά σου.

my 2 cents

adamos
01/04/2014, 12:55
Λήσιμο δέσιμο μοτέρ μπορώ να τα κάνω με καποιον φίλο που γνωρίζει , και επίσης οτι ανταλλακτικό χρειαστει θα το αγοράσω εγω και απλα θα τα τοποθετήσει ο μάστορας .

Βρήκα δύο Virago 1982 απο γερμανία . το ενα ειναι 750 και κάνει 1800 ευρώ και το άλλο 500 και κανει 800 ευρώ.Το τελωνείω δεν θα κοστίσει πανω απο 350 ευρώ

313291

Pardalotzatziki
01/04/2014, 15:22
Σκέψου πολύ καλά τι θέλεις να κάνεις. Αν το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι όνειρο ζωής (κυριολεκτικά) και έχεις για πέταμα 5-7.000 προχώρα.


+1

Γιατι αλλιως δεν εξηγειται η επιμονη σου με τον συγκεκριμενο κινητηρα..
Στο mobile.de παντως εχει και TR1 με 1800Ε

adamos
01/04/2014, 16:59
Μολις το είδα . Το TR1 είναι καλύτερη βαση για cafe ? Πιες οι διαφορές ?

Pardalotzatziki
01/04/2014, 20:21
Μολις το είδα . Το TR1 είναι καλύτερη βαση για cafe ? Πιες οι διαφορές ?

Το ανεφερε και ο sapila ηδη. Δεν διαβαζεις προσεκτικα :)
Ειναι naked, αρα καλυτερη βαση.

Ο Sapila/παντογνωστης ή και αλλος θα μας πει τι παιζεται απο ανταλλακτικα.

adamos
01/04/2014, 20:59
Αυτο θέλω να μάθω και εγώ και αν ολα ειναι κομπλε πιστεύω πως βρήκα τι θα παρω ! Τα είδα ολα αλλα επειδή είχα καιρό να μπω ηταν πολλά και θα μου διέφυγε !

adamos
02/04/2014, 09:50
Με την yamaha που μίλησα δεν έχουν ιδέα ποιο είναι το TR1 και μου σύτησαν αριθμό πλεσίου για να μαθουν για ανταλλακτικά.

sapila racing
02/04/2014, 13:07
Με την yamaha που μίλησα δεν έχουν ιδέα ποιο είναι το TR1 και μου σύτησαν αριθμό πλεσίου για να μαθουν για ανταλλακτικά.

:lol:
Ο μονος που μπορεί να το ξέρει στην Yamaha είναι ο Νίκος με το μουστάκι στο υποκαταστημα της Μεσογείων.
Το μηχανάκι αυτό δεν κυκλοφόρησε σχεδόν καθόλου και είναι μοντέλο που έβγαινε για μικρό διάστημα.

Μην κολλά με το ΤR1, είναι καλύτερο απο το Virago γι αυτό που θέλεις, αλλά γίνεται και με Viragoi βεβαια, αρκεί να είναι με monoshock πίσω και κανονικό τεπόζιτο (οχι κατω απο τη σελλα).

Τωρα για το κόστος, θα συμφωνήσω με τον byron.
Κατσε κατω και υμέτρα τα καλά και θα δείς οτι και μόνος σου να κανεις όλη τη δουλειά, η με τον φίλο σου που εγραψες πιο πάνω, θα χρειαστείς πολύ παραπάνω απο 2000 που υπολογίζεις.

Θα χρειαστείς όλα αυτα που σου εγραψε ο byron, και βέβαια μην ξεχνάς και τα ανταλλακτικά που θα χρειαστεί το μοτέρ.
Λες καποιος να εχει μόλις επισκευάσει ενα μοτέρ του 80 και να πουλάει το μηχανάκι κατω απο 2000 Ευρω?
Πληροφοριακά μόνο τα ανταλλακτικά απο την Yamaha για το SR500 που έχω, κόστισαν 1000 Ευρω πριν 10+ χρόνια οταν το ανακατασκεύασα για να ξαναγίνει σωστός ο κινητήρας. Μαλιστα καποια ανταλλακτικά δεν τα πλήρωσα, τα πήρα απο αλλο μηχανάκι που εχω παρει γι αυτό το σκοπό.
Αν το δείς είναι σαν το μισό ενός Virago, οπότε κανε την πράξη.

adamos
02/04/2014, 13:35
Δεν νομίζω πως βγαίνει Virago monoshock με τεπόζιτο πανω απο σέλλα . Βρήκα μονο με διπλές αναρτήσεις και τεπόζιτο πάνω και το αντίθετο.313376 1982 μοντελο .
313377 1983 kai πάνω.

motomaniac
06/04/2014, 13:08
πολυ θελω να δω τι θα γινει..........

YAMYAM
24/06/2015, 04:16
αν και παλιο το θεμα ηθελα να γραψω γιατι με εχει βασανισει παρα πολυ η σκεψη απο το συγκεκριμενο ποροκαλι μηχανακι για πανω απο ενα χρονο. η συγκεκριμενη μετατροπη σε virago εκτος απο το 750-920 μεχρι το 87 δεν γινετε λογο οτι τα virago απο εκει και περα εβγαιναν με διαφορικο και οχι με αλυσιδα και φυσικα και για τους λογους που εχετε αναφαιρει, στην Ελλαδα τα συγκεκριμενα μοντελα δεν υπαρχουν δύστυχος.

giannis113
29/06/2015, 02:27
Φιλε μου, εχουν γινει πολλες μετατροπες σε virago δες την φοτο,
Virago 750 με διαφορικο και dualshock

giannis113
29/06/2015, 02:29
337890
337891

giannis113
29/06/2015, 02:32
Αυτο που με απασχολει ειναι η κλιση που εχει παρει ο κινητηρας προς τα μπροστα, λογω χαμηλοματος καλαμιων.
Ισως λεω επηρεαζει την κυκλοφορια του λαδιου, καποιος γνωστης να μας διαφωτιση..

buckley
29/06/2015, 10:26
337890
337891

Παρ' ότι θα μας κράξει ο ψηλός ,Κ@βλ@ το εργαλείο ,γουστάρω τεποζιτάκι από παλιό αερόψυκτο RD.
Τι θέμα να χει τώρα η τρόμπα λαδιού ,δε νομίζω ?

sapila racing
29/06/2015, 11:30
Αυτο που με απασχολει ειναι η κλιση που εχει παρει ο κινητηρας προς τα μπροστα, λογω χαμηλοματος καλαμιων.
Ισως λεω επηρεαζει την κυκλοφορια του λαδιου, καποιος γνωστης να μας διαφωτιση..

Δεν εχει πρόβλημα. Δες ενα αγωνιστικό TR1, ετσι το έχει το μοτέρ.


Παρ' ότι θα μας κράξει ο ψηλός ,Κ@βλ@ το εργαλείο ,γουστάρω τεποζιτάκι από παλιό αερόψυκτο RD.
Τι θέμα να χει τώρα η τρόμπα λαδιού ,δε νομίζω ?

Γιατί να κραξω ρε, είναι πολύ όμορφο, ετσι κι αλλιώς Virago ηταν, δεν χαλασε κανενα μηχανακι της προκοπής ο άνθρωπος! :D

Μην πατήσει κανενα δυνατό φρένο μόνο και κοπεί ο σκελετός!! :lol:

giannis113
29/06/2015, 15:33
Ε και να κοπει θα το κολησει, σιδερο ειναι..


Εχω μια απορια, τοσες και τοσες μετατροπες virago
Αλλα κανεις δε κανει το 1100, μονο 750, 920 κλπ
Γιατι;

sapila racing
29/06/2015, 15:39
Ε και να κοπει θα το κολησει, σιδερο ειναι..


Εχω μια απορια, τοσες και τοσες μετατροπες virago
Αλλα κανεις δε κανει το 1100, μονο 750, 920 κλπ
Γιατι;

To κιτρινο που εβαλα πιο πανω ειναι βασισμένο σε TR1, που εχει μονοσοκ και κινηση με αλυσίδα απο μαμα και 980 κυβικά.
Αυτό εχει 1150cc και 100 ίππους στον τροχο και βάρος 180 κιλά με μισό τεπόζιτο βενζίνη, ετρεχε περσι στο Grab the Flag στην Rijeka και πήγαινε τέζα.
Αυτό ειναι φτιάξιμο, τα αλλα ειναι για μοστρα. ;)

giannis113
29/06/2015, 15:52
Αρα ισως τα 1100 κυβικα να ειναι πολλα για τετοιο φτιαξιμο

sapila racing
29/06/2015, 16:01
Αρα ισως τα 1100 κυβικα να ειναι πολλα για τετοιο φτιαξιμο

Οσο ανεβαίνουν τα κυβικά και ειδικά αν φτιαχτεί να παρει και ίππους θα χειροτερευουν οι αντιδράσεις του άξονα, οπότε ειναι και λίγο δώρον άδωρο.
Ενα 1100 με αξονα μαμα εχει 61 ιππους στον τροχό μόνο, αλλά με πολύ ροπή χαμηλά.

Για racing use ολοι ξεκινανε με βαση το TR1, ανεβαζουν κυβικά και σκαλιζουν και το μοτέρ, κεφαλές κλπ για να βγαλουν ιππους.
Δες εδω κι αλλα που πήρα φωτό στην Rijeka, ολόκληρο team!

buckley
29/06/2015, 17:04
Οσο ανεβαίνουν τα κυβικά και ειδικά αν φτιαχτεί να παρει και ίππους θα χειροτερευουν οι αντιδράσεις του άξονα, οπότε ειναι και λίγο δώρον άδωρο.
Ενα 1100 με αξονα μαμα εχει 61 ιππους στον τροχό μόνο, αλλά με πολύ ροπή χαμηλά.

Για racing use ολοι ξεκινανε με βαση το TR1, ανεβαζουν κυβικά και σκαλιζουν και το μοτέρ, κεφαλές κλπ για να βγαλουν ιππους.
Δες εδω κι αλλα που πήρα φωτό στην Rijeka, ολόκληρο team!

Battle of the twins ( κανά βιντεάκι με ήχο έχουμε ? )

sapila racing
29/06/2015, 17:21
Battle of the twins ( κανά βιντεάκι με ήχο έχουμε ? )

Ναι αλλά περνανε γρήγορα τα ατιμα. :lol:
Εχει στο video που εχω ανεβασει το endurance. :wave2: