PDA

View Full Version : Το θέμα Βενζίνη και τρόμπα βενζίνης



Mits-fz6
12/03/2014, 17:44
Σήμερα όπως πάω το Fazer για λαδάκια στον μηχανικό μου, βλέπω να έχει έξω από το συνεργείο ένα άλλο Fazer ίδιο με το δικό μου, και όταν τον ρωτάω τι έπαθε η απάντηση ήταν τρόμπα βενζίνης. Ωχχχ λέω μέσα μου. Μαθαίνω αργότερα πως Fazer αυτό είχε λιγότερα χιλιόμετρα από μένα και τα ωχχ μου διπλασιάστηκαν. Όταν το ρώτησα πως μπορώ να αποτρέψω τοίχων πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης; ο μηχανικός μου απάντησε πως δεν υπάρχει τρόπος συντήρησης της τρόμπας παρά μόνο να προσέχεις τι βενζίνης βάζεις. Τότε θυμήθηκα μια καταραμένη μέρα πριν τρία χρόνια όταν ανέβαινα την Πεντέλη με το Bandit (και με την κοπελιά πάνω) και όταν έχω φτάσει πάνω στο βουνό νεκρώνει η μηχανή. Ούτε με δευτέρα στην κατηφόρα δεν έπαιρνε μπρος. Μας πιάνει και μια δυνατή βροχή και γινόμαστε χάλια. Λίγες μέρες μετά που κατάφερα να πάω τον Bandit σε συνεργείο, όταν ο μηχανικός άνοιξε τα ποτήρια των καρμπιρατέρ τότε έτρεχε από μέσα βενζίνη με νερό και βρομιές.

Αυτό που θέλω λοιπόν να ρωτήσω είναι:
1) Αν με την εμπειρία σας έχετε ξεχωρίσει κάποια καλή εταιρία υγρών καυσίμων και αντίθετα εταιρία με κακής ποιότητας βενζίνης. Ή ακόμα κάποια μεμονωμένα βενζινάδικα που να έχουν κακή φήμη για την βενζίνης τους (στην Αθήνα).
2) Αν υπάρχει τρόποι συντήρησης ή καθαρισμού της τρόμπας βενζίνης (στους κινητήρες ψεκασμού).

Dbnn
12/03/2014, 18:16
Σήμερα όπως πάω το Fazer για λαδάκια στον μηχανικό μου, βλέπω να έχει έξω από το συνεργείο ένα άλλο Fazer ίδιο με το δικό μου, και όταν τον ρωτάω τι έπαθε η απάντηση ήταν τρόμπα βενζίνης. Ωχχχ λέω μέσα μου. Μαθαίνω αργότερα πως Fazer αυτό είχε λιγότερα χιλιόμετρα από μένα και τα ωχχ μου διπλασιάστηκαν. Όταν το ρώτησα πως μπορώ να αποτρέψω τοίχων πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης; ο μηχανικός μου απάντησε πως δεν υπάρχει τρόπος συντήρησης της τρόμπας παρά μόνο να προσέχεις τι βενζίνης βάζεις. Τότε θυμήθηκα μια καταραμένη μέρα πριν τρία χρόνια όταν ανέβαινα την Πεντέλη με το Bandit (και με την κοπελιά πάνω) και όταν έχω φτάσει πάνω στο βουνό νεκρώνει η μηχανή. Ούτε με δευτέρα στην κατηφόρα δεν έπαιρνε μπρος. Μας πιάνει και μια δυνατή βροχή και γινόμαστε χάλια. Λίγες μέρες μετά που κατάφερα να πάω τον Bandit σε συνεργείο, όταν ο μηχανικός άνοιξε τα ποτήρια των καρμπιρατέρ τότε έτρεχε από μέσα βενζίνη με νερό και βρομιές.

Αυτό που θέλω λοιπόν να ρωτήσω είναι:
1) Αν με την εμπειρία σας έχετε ξεχωρίσει κάποια καλή εταιρία υγρών καυσίμων και αντίθετα εταιρία με κακής ποιότητας βενζίνης. Ή ακόμα κάποια μεμονωμένα βενζινάδικα που να έχουν κακή φήμη για την βενζίνης τους (στην Αθήνα).
2) Αν υπάρχει τρόποι συντήρησης ή καθαρισμού της τρόμπας βενζίνης (στους κινητήρες ψεκασμού).

1) σχεδόν όλοι νερώνουν την βενζίνη ή την ανακατεύουν με άλλες αηδίες. καθαρός 100% δεν είναι κανείς. Σκοπός σου είναι να βάζεις βενζίνη κοντά στην περιοχή σου και απο βενζινάδικο που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα η μηχανή.
2) Να έχεις πάντα βενζίνη μέσα πάνω απο την ρεζέρβα

irinia
12/03/2014, 18:22
ΦΙΛΕ MOY..............










ΕΚΟ κσί SHELL.
Ή ΕΚΟ έχει τήν έταιρία ΚΑΛΥΨΩ άπό τό 2005 όπου δίνει κατευθείαν άπό τίς
δεξαμενές στά πρατήρια της πού έπανδρώνονται άπό άπλούς ύπαλλήλους.
Τά ίδια καί ή SHELL έχει δύο δικές της έταιρείες τόν ΕΡΜΗ καί ΜΥΡΤΕΑ.
Ή shell πλέον σέ λίγα χρόνια θά λέγεται CORAL ίδιοκτησίας τού γνωστού τέως
καί ιδιοκτήτη τής MOTOR OIL.

stefanos
12/03/2014, 18:28
Δηλαδή η αντλία αυτή λειτουργεί με βενζίνη και καταστρέφεται με νερό ή πετρέλαιο ή άλλο υγρό?:confused:

irinia
12/03/2014, 18:50
ΑΣ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ.........ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ









Γιατί όταν δέ λιπαίνεται σωστά ή άντλία βενζίνης τήν παίρνουμε στό χέρι..??
Έπίσης καί τού πετρελαίου μέ αύτά τά σούπερ βιοκαύσιμα άπό καλαμπόκι καί
καμμένα λάδια..??

Bradipous
12/03/2014, 19:16
Δηλαδή η αντλία αυτή λειτουργεί με βενζίνη και καταστρέφεται με νερό ή πετρέλαιο ή άλλο υγρό?:confused:

Μπορει οχι απο το νερο αλλα απο τα σκουπιδακια σιγουρα...

Παντως εχω την εντυπωση πως η νοθεια με νερο δεν υφισταται, αφου νερο με βενζινη δεν αναμειγνυονται αντιθετως διαχωριζονται αν τα βαλουμε μαζι (οπως οταν βαζουμε νερο και λαδι). Για την ακριβεια το ποσο νοθευμενη ειναι η βενζινη εξαρταται απο την περιεκτικοτητα της σε θειο (S).

IRA57
12/03/2014, 19:58
Πλαστικοποιηση εσωτερικα στο ντεποζιτο βοηθαει (και εγω ακομα να το κανω αν και παθων πολλακις με βενζινες...)
Δεν ειναι αναγκη να ειναι μια βενζινη βρωμικη...το εσωτερικο του ντεποζιτου σιγα-σιγα διαβρωνεται...ριχτε μια ματια με φακο μεσα να δειτε αν δεν με πιστευετε... :)

Επισης φροντιστε πανω στο καπακι που γεμιζει το ντεποζιτο, η τρυπα που εχει για να φευγει το νερο της βροχης και το πλυσιματος να μην εχει βουλωσει (παθων και εδω...μου χε βουλωσει σωληνακι απο δικη μου χαζομαρα και μπηκε τιγκα νερο βροχης μεσα στο ντεποζιτο...)

+1 στη shell που αναφερθηκε πριν.

stefanos
12/03/2014, 20:54
Το πρόβλημα πάντως με τις τρόμπες είναι παγκόσμιο και ειδικά σε κάποια μοντέλα.
Εξάλλου όταν μια προβληματική τρόμπα γιατρεύεται με νέα καρβουνάκια ας πούμε δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε στην βενζίνη.

sniper
12/03/2014, 21:47
Tα έχετε μπερδέψει... δεν μιλάμε για πομόνα αλλά για αντλία βενζίνης.

Χαλάει όταν κάθει κάτι ο μηχανισμός της (από αστοχία υλικού πχ) κι όταν δουλεύει και για κάποιο λόγο δεν περνάει βενζίνη (είτε γιατί κάποιο σκουπίδι έχει φράξει το σωληνάκι της βενζίνης ή μείναμε από καύσιμο).

mikepap
12/03/2014, 22:02
σε πολλες τρομπες εντος ρεζερβουαρ συνυπαρχει και ο ρυθμιστης πιεσης ,ενσωματομενος πανω στο σωμα της τρομπας και συνεργαζεται με το μοτερ της τρομπας.αυτος ο ρυθμιστης πιεσης δεν υπαρχει σαν μεμονομενο ανταλακτικο ουτε σαν αφτερ μαρκετ με αποτελεσμα να γινεται αγορα ολοκληρης κομπλε τρομπας αν αυτος χαλασει.

IRA57
12/03/2014, 22:10
^
Διαβασατε το πρωτο σχολιο (2 απο πανω)?
1. Δεν χρειαζεται να χαλασει τελειως η αντλια για να υπαρχει προβλημα
2. Εγω ρυθμιστη πιεσης στην δικια μου δεν ειδα. Και ουτε ξερω καμια μοτοσυκλετα παραγωγης να εχει αντλια ρυθμιζομενης πιεσης

Τι μπορει να κανεις για να συντηρησει/προλαβει το κακο ρωτησε ο θεματοθετης guys

Dant3
13/03/2014, 02:09
Στχνο καθαρισμα της τρομπας.
Δε θες να δεις πως ηταν το φιλτρο μου οταν το ανοιξα στις 25000 χλμ
Εγω βαζω οταν μου θυμηθει και ακετονη μεσα.Εχω δει οτι κανει δουλειαψ

dimzan
13/03/2014, 02:41
Δεν ειδα να αναφερθηκε οποτε ας το πω.

Η τρομπα βενζινης και στα αυτοκινητα και στις μηχανες ψυχεται απο την ιδια την βενζινη. Αν λοιπον αφηνουμε πολυ χαμηλα τη σταθμη τοτε λογω μικρης ποσοτητας δεν ψυχεται εντελως σωστα και μειωνεται ο χρονος ζωης της. Στην περιπτωση που ειναι παρα πολυ χαμηλα η σταθμη η τρομπα δουλευει υπερωριες για να κρατησει την πιεση στο επιθυμητο επιπεδο, οποτε και ζεσταινεται περισσοτερο. Σε συνδυασμο με την χειροτερη ψυξη λογω ακομα χαμηλοτερης σταθμης μπορει να καει.

καπου εχει παιξει στα bandit αυτη η ειδηση, που εχουν μια σχετικη ευαισθησια σε αυτο, αλλα ισχυει για ολα τα μηχανακια με τρομπα βενζινης εντος του τεποζιτου.

Bowleno
13/03/2014, 08:26
Δεν ειδα να αναφερθηκε οποτε ας το πω.

Η τρομπα βενζινης και στα αυτοκινητα και στις μηχανες ψυχεται απο την ιδια την βενζινη. Αν λοιπον αφηνουμε πολυ χαμηλα τη σταθμη τοτε λογω μικρης ποσοτητας δεν ψυχεται εντελως σωστα και μειωνεται ο χρονος ζωης της. Στην περιπτωση που ειναι παρα πολυ χαμηλα η σταθμη η τρομπα δουλευει υπερωριες για να κρατησει την πιεση στο επιθυμητο επιπεδο, οποτε και ζεσταινεται περισσοτερο. Σε συνδυασμο με την χειροτερη ψυξη λογω ακομα χαμηλοτερης σταθμης μπορει να καει.

καπου εχει παιξει στα bandit αυτη η ειδηση, που εχουν μια σχετικη ευαισθησια σε αυτο, αλλα ισχυει για ολα τα μηχανακια με τρομπα βενζινης εντος του τεποζιτου.



Το αυτό. Στο apriliabikers έχουν γίνει πάμπολλες καταγγελίες και καλά ότι η τρόμπα του strada είναι ελαττωματική (κάποιοι εκεί τις έχουν αλλάξει και 2-3 φορές!)
Όμως είναι ότι είπε ο dimzan, η ψύξη.
όποτε πέφτει στην 1η σκάλα η στάθμη μου (και λίγο πιο κάτω δεν τρέχει τίποτα) πάω και το γεμίζω. έχω 32.000 χλμ και δεν έχει κάνει τσικ την ώρα που στο φόρουμ δίνουν μέσο όρο ζωής τα 10.000 :sick:

irinia
13/03/2014, 11:16
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...........ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ





Χίλιες φορές ή τρόμπα μου δούλευε στή ρεζέρβα καί δέν έπαθε τίποτε.
Τώρα νά έχω τό νού μου μήν άνάψει τό λαμπάκι..??
Έντάξει βοηθάει στη μακροζωία αύτό πού λές ,άλλά 10000χιλ. καί νά
σκεφτόμαστε τρόμπες..??
Πρόβλημα έχουν σίγουρα...!!!
Τόσα αυτοκίνητα ,πέρασαν όλα τά 200000χλμ. κανένα δέν είχε θέμα.
Προφανώς τό ΚΑΚΟ καύσιμο κάνει τή δουλειά καί τίποτε άλλο.
Τό γιατί άς μάς τό γράψουν οί είδικοί..!!
Έκτός βέβαια άν είναι ΜΑΠΑ τό καρπούζι.

Bowleno
13/03/2014, 11:50
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...........ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ





Χίλιες φορές ή τρόμπα μου δούλευε στή ρεζέρβα καί δέν έπαθε τίποτε.
Τώρα νά έχω τό νού μου μήν άνάψει τό λαμπάκι..??
Έντάξει βοηθάει στη μακροζωία αύτό πού λές ,άλλά 10000χιλ. καί νά
σκεφτόμαστε τρόμπες..??
Πρόβλημα έχουν σίγουρα...!!!
Τόσα αυτοκίνητα ,πέρασαν όλα τά 200000χλμ. κανένα δέν είχε θέμα.
Προφανώς τό ΚΑΚΟ καύσιμο κάνει τή δουλειά καί τίποτε άλλο.
Τό γιατί άς μάς τό γράψουν οί είδικοί..!!
Έκτός βέβαια άν είναι ΜΑΠΑ τό καρπούζι.



Ρε συ Terens, κι εγώ την έχω δουλέψει στην ρεζερβα, απλά όταν ανάβει πάω και γεμίζω, δεν το έχω συνέχεια εκεί όπως κανουν αρκετοί, να αναβει και να βάζουν 3 η 4 ευρώ ίσα να τους βγάλει.
Σύμφωνοι, δεν μπορούν όλοι να φουλάρουν αλλά όταν το δουλεύεις συνέχεια με ελάχιστη βενζίνη μέσα ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα παίξει.
Στα 2 εξουσιοδοτημένα που πάω το μΕχανάκι (Δίπλας, Αρμακόλας) το ίδιο ακριβώς λένε. βεβαίως και η ποιότητα του καυσίμου παίζει και αυτή τον ρόλο της αλλά μικρότερο.... ;)

irinia
13/03/2014, 12:08
ΒΡΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.........ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ






Γεμίζουμε,καί βοηθάει στή ζωή της τρόμπας ,τό είπαμε αύτό άλλά όχι
καί νά τό κάνουμε ΣΗΜΑΙΑ...!!!
Άν γεμίσεις μάπα καύσιμο ΔΕΝ ΣΕ ΣΩΖΕΙ τίποτε,είδικά στίς άντλίες πετρελαίου..!!!
Ναί αύτές πού κοστίζουν 1000-1200 εύρώ κι όταν τίς παίρνουμε στό χέρι
λόγω ΒΙΟ-καυσίμου οί άντιπροσωπείες ΔΕΝ άναγνωρίζουν τίποτε καί καλά κάνουν..!!
Άς τό έχουνε στό νού τους όσοι πάνε γιά άγορά πετρέλαιο ότι έκτός άπό τά 3-4-5 χιλ.
πού κοστίζει παραπάνω ίσως τή φάνε καί άπό έκεί τρόμπα καί μπέκ 2000 εύρώ φτηνά-φτηνά...!!!!
Όπότε άν κάποιος κάνει 12-15000χλμ. τό χρόνο ίσως κάνει άπόσβεση σέ περίπτωση άγοράς
αύτοκινήτου πετρελαιοκίνητου τού Άγίου......Πού&&&....!!!!
Έπειδή βλέπω μόδα έγινε καί όσοι έν πάσει περιπτώσει άγοράζουν πιπιλίζουν συνέχεια τή λέξη
πετρέλαιο..!!!
Δέ λέμε πού θά πάει τό πετρέλαιο κίνησης άν δούνε αύξηση πωλήσεων,όπως έγινε μέ τά δίλιτρα+
Πάρε τέλη,πάρε φόρο,πάρτην στό κεφάλι...
ΗΠΑ καί Ίαπωνία στρέφονται πλέον στό ήλεκτρικό αύτοκίνητο,άκολουθεί ή μοτό φυσικά..!!
Οί Εύρωπαίοι ξέμειναν καί στόκαραν πολύ πετρέλαιο καί τώρα δέν τούς κάθεται καί μέ τήν κρίση
στό Νότο...!!!!!
Μοτό πετρελαιοκίνητες έμφανίστηκαν....άλλά τά μοτέρ πολύ βαριά,δέ βλέπω νά γίνεται τίποτε...!!!
Πάμε κατευθείαν μάλλον στό ήλεκτρικό
Είδικά στά μικρά κυβικά,έμφανίστηκαν μικρές ήλεκτρικές μοτό,κάτι μοτοποδήλατα ήλεκτρικά
δειλά-δειλά......όπότε μάλλον πάμε γιά μπαταρίες,άθόρυβα χωρίς άντλίες...!!!!
Μένω καί σέ πεζόδρομο ,προχθές πέρασε ένα μικρό μηχανάκι,κόντεψε νά μέ πατήσει,τίποτε δέν άκουσα..!!!

Bradipous
13/03/2014, 12:16
Στχνο καθαρισμα της τρομπας.
Δε θες να δεις πως ηταν το φιλτρο μου οταν το ανοιξα στις 25000 χλμ
Εγω βαζω οταν μου θυμηθει και ακετονη μεσα.Εχω δει οτι κανει δουλειαψ

Βαζεις ακετονη στο τεποζιτο;

Dant3
13/03/2014, 12:21
Ναι.
Εχω παρει παρει απο φαρμακειο καθαρη και ριχνω με καποια συγκεκριμενη αναλογια.
Αν το ψαξεις το κανουν πολλοι.
Εγω εχω δει οτι κανει δουλεια.
Εξαλλου και τα καθαριστικα βενζινες ως βαση την ακετονη εχουν και καποια προσθετα.
Οποτε ριχνω κατευθειαν αυτο και ειναι και πιο οικονομικο κιολας.
5Ε το λιτρο ενω αυτα κανουν 20Ε τα 200 μλ.

Bowleno
13/03/2014, 12:40
ΒΡΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.........ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ






Γεμίζουμε,καί βοηθάει στή ζωή της τρόμπας ,τό είπαμε αύτό άλλά όχι
καί νά τό κάνουμε ΣΗΜΑΙΑ...!!!
Άν γεμίσεις μάπα καύσιμο ΔΕΝ ΣΕ ΣΩΖΕΙ τίποτε,είδικά στίς άντλίες πετρελαίου..!!!
Ναί αύτές πού κοστίζουν 1000-1200 εύρώ κι όταν τίς παίρνουμε στό χέρι
λόγω ΒΙΟ-καυσίμου οί άντιπροσωπείες ΔΕΝ άναγνωρίζουν τίποτε καί καλά κάνουν..!!
Άς τό έχουνε στό νού τους όσοι πάνε γιά άγορά πετρέλαιο ότι έκτός άπό τά 3-4-5 χιλ.
πού κοστίζει παραπάνω ίσως τή φάνε καί άπό έκεί τρόμπα καί μπέκ 2000 εύρώ φτηνά-φτηνά...!!!!
Όπότε άν κάποιος κάνει 12-15000χλμ. τό χρόνο ίσως κάνει άπόσβεση σέ περίπτωση άγοράς
αύτοκινήτου πετρελαιοκίνητου τού Άγίου......Πού&&&....!!!!
Έπειδή βλέπω μόδα έγινε καί όσοι έν πάσει περιπτώσει άγοράζουν πιπιλίζουν συνέχεια τή λέξη
πετρέλαιο..!!!
Δέ λέμε πού θά πάει τό πετρέλαιο κίνησης άν δούνε αύξηση πωλήσεων,όπως έγινε μέ τά δίλιτρα+
Πάρε τέλη,πάρε φόρο,πάρτην στό κεφάλι...
ΗΠΑ καί Ίαπωνία στρέφονται πλέον στό ήλεκτρικό αύτοκίνητο,άκολουθεί ή μοτό φυσικά..!!
Οί Εύρωπαίοι ξέμειναν καί στόκαραν πολύ πετρέλαιο καί τώρα δέν τούς κάθεται καί μέ τήν κρίση
στό Νότο...!!!!!
Μοτό πετρελαιοκίνητες έμφανίστηκαν....άλλά τά μοτέρ πολύ βαριά,δέ βλέπω νά γίνεται τίποτε...!!!
Πάμε κατευθείαν μάλλον στό ήλεκτρικό
Είδικά στά μικρά κυβικά,έμφανίστηκαν μικρές ήλεκτρικές μοτό,κάτι μοτοποδήλατα ήλεκτρικά
δειλά-δειλά......όπότε μάλλον πάμε γιά μπαταρίες,άθόρυβα χωρίς άντλίες...!!!!
Μένω καί σέ πεζόδρομο ,προχθές πέρασε ένα μικρό μηχανάκι,κόντεψε νά μέ πατήσει,τίποτε δέν άκουσα..!!!


Για τις τρόμπες πετρελαίου συμφωνώ απόλυτα διότι λόγω δουλειάς (εργάζομαι σε εταιρία που φέρνει πετρελαιοκίνητα pick up) ξέρω απο 1ο χέρι πάμπολλες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφεις εκεί το θέμα με το βιοκαύσιμο είναι άλλο όμως.
Εδώ μιλάμε για τρόμπες βενζίνης σε μΕχανάκια και κατά πόσον μπορείς να τις προφυλάξεις.
Ούτε είπα να κάνουμε σημαία το να έχουμε μονίμως γεμάτο ντεπόζιτο είπα ότι καλό είναι επειδή απδεδειγμένα οι τρόμπες ψύχονται ΚΥΡΙΩΣ από το καύσιμο να μην μένουμε με ελάχιστη βενζίνη ΣΥΝΕΧΩΣ (άλλο είναι να είσαι στην μέση του πουθενά και να μην βρίσκεις να βάλεις και άλλο να κυκλοφορείς συνέχεια κέντρο ντάλα καλοκαίρι με ελάχιστο καύσιμο)
Από εκεί και πέρα ο καθείς κάνει ότι καταλαβαίνει με το μΕχανάκι του ξέροντας τις όποιες αδυναμίες του :beer:

notakos600
13/03/2014, 12:42
Κατά 80% οι τρόμπες βενζίνης καίγονται όταν η στάθμη της βενζίνης στο ρεζερβουάρ είναι μονίμως χαμηλά και αυτό γιατί οι τρόμπες ψύχονται από τη βενζίνη.
Όταν η στάθμη είναι χαμηλά υπάρχει το ενδεχόμενο στις στροφές η τρόμπα να μην είναι βυθισμένη μέσα στη βενζίνη και να υπερθερμαίνεται.
Το υπόλοιπο 20% το αποδίδω στην ποιότητα της βενζίνης.

Manalishi
13/03/2014, 13:14
ΦΙΛΕ MOY..............
ΕΚΟ κσί SHELL.
Ή ΕΚΟ έχει τήν έταιρία ΚΑΛΥΨΩ άπό τό 2005 όπου δίνει κατευθείαν άπό τίς
δεξαμενές στά πρατήρια της πού έπανδρώνονται άπό άπλούς ύπαλλήλους.
Τά ίδια καί ή SHELL έχει δύο δικές της έταιρείες τόν ΕΡΜΗ καί ΜΥΡΤΕΑ.
Ή shell πλέον σέ λίγα χρόνια θά λέγεται CORAL ίδιοκτησίας τού γνωστού τέως
καί ιδιοκτήτη τής MOTOR OIL.

Συνάδελφε ΑΕΚτζή, το άλλο με την ΑΕΚ το ξέρεις, οτι θα της χαριστούν τα χρεή και τα επόμεν 3 πρωταθλήματα ως ένδειξη σεβασμού??

Πήγαινε στη Shell Τατοϊου και Αναγεννήσεως, Μεταμόρφωση, και αμα βάλεις βενζίνη πάνω απο 80%, θα στην πληρώσω εγώ...για να μην αναφέρω οτι 5 λίτρα σε ευρώ αντιστοιχουν σε 4 λίτρα βενζίνης....καλά το διάβασες....

xtzanos
13/03/2014, 14:32
Συνάδελφε ΑΕΚτζή, το άλλο με την ΑΕΚ το ξέρεις, οτι θα της χαριστούν τα χρεή και τα επόμεν 3 πρωταθλήματα ως ένδειξη σεβασμού??

Πήγαινε στη Shell Τατοϊου και Αναγεννήσεως, Μεταμόρφωση, και αμα βάλεις βενζίνη πάνω απο 80%, θα στην πληρώσω εγώ...για να μην αναφέρω οτι 5 λίτρα σε ευρώ αντιστοιχουν σε 4 λίτρα βενζίνης....καλά το διάβασες....


Για την ποιοτητα δεν γνωριζω, για την ποσοτητα ομως 1,5 με 2 λιτρακια στα 20 τα κλεβει ευκολα. Και ουρα τα οχηματα για να βαλουν.

Mits-fz6
13/03/2014, 14:39
Πήγαινε στη Shell Τατοϊου και Αναγεννήσεως, Μεταμόρφωση, και αμα βάλεις βενζίνη πάνω απο 80%, θα στην πληρώσω εγώ...για να μην αναφέρω οτι 5 λίτρα σε ευρώ αντιστοιχουν σε 4 λίτρα βενζίνης....καλά το διάβασες....

Που το βασίζεις αυτό που λες; Βάζω συχνά εκεί πέρα. Εγώ έχω παρατηρήσει πως η απλή όπως και η power του μου βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα στα ίδια λίτρα σε σύγκριση με τα άλλα βενζινάδικα.

Manalishi
13/03/2014, 14:50
spam on: είναι κοινό (μας) μυστικό των κατοίκων...όπως και πιό πάνω..τα Βρετανικά Πετρέλαια, παλαιότερα ...στα 5 λίτρα, το ένα ...χαμένο...τώρα που το πήρε η μαμά εταιρεία ισορρόπισε λίγο....Και το πιό πάνω Βρετανικό Πετρέλαιο, στην "παλιά" Τατοϊου ....μόνο πετρέλαιο δεν είναι, εκεί να δεις μείγμα....

Μένω δίπλα και έχω δοκιμάσει όλα τα βενζινάδικα εκεί...

συγνώμη για το spam

spam off

irinia
13/03/2014, 16:30
ΕΓΩ ΔΕ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ............ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ..!!







Δέν μπορούμε νά λέμε ότι θέλουμε χωρίς άποδείξεις...!!!!
Ή πρόταση έπαναλαμβάνω είναι πώς 2 μεγάλες έταιρείες
έχουν άνοίξει δικά τους πρατήρια καί τίς προτιμώ.
Στό ίντερνετ ύπάρχει λίστα μέ τά πρατήρια ΕΚΟ ΚΑΛΥΨΩ
καί SHELL ΜΥΡΤΕΑ καί ΕΡΜΗΣ...!!!
Στό ίντερνετ έπίσης ύπάρχει λίστα μέ τά πρόστιμα πού έχουν δεχτεί
τά πρατήρια όλης τής χώρας καί γιά τόν λόγο πού έχουν φάει τό πρόστιμο...!!
Όποιος ένδιαφέρεται.......ΕΚΕΙ..!!

Dbnn
13/03/2014, 16:59
Οκ, κάντε το γνωστό τρίκ.

Πηγαίνετε με το αμάξι / μηχανή σας και πάρτε ενα μπετόνι (απιονισμένου νερού) και ζητήστε βενζίνη στο μπετόνι γιατί -και καλά έμεινε το αμάξι σπίτι και μένω εδώ κοντά-
Αν σας βάλουν τότε η αντλία δεν κλέβει (αφού θα φαίνεται το καύσιμο (ποσότητα, χρώμα κλπ) που πέφτει μέσα). Αν δεν σας βάλουν γιατί υποτίθεται οτι απαγορεύεται τότε μην ξαναπάτε σε αυτό το βενζινάδικο. Δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύεται να μου βάλουν βενζίνη σε μπετονάκι επειδή έμεινε το αμάξι / μηχανάκι μου πρίν 400 μέτρα απο το βενζινάδικο ;)

Και μετά πηγαίνετε με την μηχανή / αμάξι σας και βάλτε βενζίνη απο την αντλία που βάλατε προηγουμένως.

:beer:

jj okocha
13/03/2014, 17:11
απ τις παλιοβενζινες τους πιανουν οι τρομπες μια κεραμιδι μακα,που τα μπλοκαρει ολα μεσα,το περιεργο ειναι οτι οσες εχουμε καθαρισει και απο διαφορετικα βενζιναδικα εχουν την ιδια αποχρωση,συχνοτερος επισκεπτης τα v-strom,ισως και λογω του οτι κυκλοφορουν πολλα..παντως οι περισσοτερες καθαριζονται οποτε αν σας ψηνουν για καινουρια καντε μια βολτα και αλλου:wave2:

sapila racing
13/03/2014, 17:29
Δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύεται να μου βάλουν βενζίνη σε μπετονάκι επειδή έμεινε το αμάξι / μηχανάκι μου πρίν 400 μέτρα απο το βενζινάδικο ;)


Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό?

Dbnn
13/03/2014, 17:44
Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό?

Υπάρχει σχετική νομοθεσία?
Δηλαδή είμαι στην καρδιά της Αθήνας και μένω απο βενζίνη. Παω στο βενζινάδικο και αγοράζω ενα μπετονάκι απιονισμένο νερό και βάζω βενζίνη μέσα να το ρίξω στο όχημά μου.
Είμαι εμπρηστής ή θα πέσει σήμα να με κηνυγάνε σε όλη την Αθήνα?

Dant3
13/03/2014, 17:50
Απο το δικο μου

311800
311801
311802

sapila racing
13/03/2014, 17:54
Υπάρχει σχετική νομοθεσία?
Δηλαδή είμαι στην καρδιά της Αθήνας και μένω απο βενζίνη. Παω στο βενζινάδικο και αγοράζω ενα μπετονάκι απιονισμένο νερό και βάζω βενζίνη μέσα να το ρίξω στο όχημά μου.
Είμαι εμπρηστής ή θα πέσει σήμα να με κηνυγάνε σε όλη την Αθήνα?

Φυσικά και υπάρχει νομοθεσία.
Είναι υποχρεωμένοι να σου βάλουν βενζίνη μόνο σε δοχείο κατάλληλο για καύσιμα, αλλιώς είναι πιθανόν να έχουν αυτοί πρόβλημα.
ΔΕΝ μπορείς να κατηγορήσεις κάποιο πρατήριο καυσίμων επειδή ΔΕΝ κάνει τα στραβά μάτια και ΔΕΝ σου πουλάει κάυσιμο σε ακατάλληλο δοχείο βασει νόμου.

virus
13/03/2014, 18:03
ετσι ειναι οπως το λεει ο σαπιλας. κανουν τα στραβα ματια και βαζουν βενζινη στο οποιοδηποτε ακαταληλο μπιντονακι. αλλα και το καταληλο μπιντονακι για καυσιμα να παρεις παλι θα δεις τα λιτρα να λειπουν. κι ειδικα με τα τηλεκοντρολ που εχουν τωρα δεν ξεσκεπαζονται με τιποτα.

Dbnn
13/03/2014, 18:53
Φυσικά και υπάρχει νομοθεσία.
Είναι υποχρεωμένοι να σου βάλουν βενζίνη μόνο σε δοχείο κατάλληλο για καύσιμα, αλλιώς είναι πιθανόν να έχουν αυτοί πρόβλημα.
ΔΕΝ μπορείς να κατηγορήσεις κάποιο πρατήριο καυσίμων επειδή ΔΕΝ κάνει τα στραβά μάτια και ΔΕΝ σου πουλάει κάυσιμο σε ακατάλληλο δοχείο βασει νόμου.

Εφόσον υπάρχει (και δεν σε βάζω σε μπελάδες) θα ήθελα να την δώ.
Κοίτα εχω κατηγορήσει ΠΟΛΛΑ πρατήρια καθώς έχω αλλάξει ούτε μια ούτε δυο αλλά 7 τρόμπες βενζίνης.
Όταν λοιπόν έπερνα το μπετονάκι μου παραμάσχαλα και πήγαινα έτσι απο τα 10 πρατήρια που πήγαινα συνέχεια κατέληξα να πηγαίνω μόνο στα 2.
Γενικώς νοθεία παίζει παντού (κανείς δεν είναι άγιος), σκοπός μας είναι το μικρότερο κακό.

Να σου πω και το άλλο.
Έχεις το κατάλληλο μπετονάκι βενζίνης, σταματάς με το αμάξι σου και ο βενζινάς πιάνει την αντλία "3", εσύ του λες να μην βάλει στο αμάξι και να σου βάλει στο μπετονάκι και τσααααακ η αντλία γίνεται "4".

Εκεί λοιπόν τι συμβαίνει? Επειδή μου χει τύχει προσωπικά.

aris_n
13/03/2014, 19:42
Η ταπεινή μου άποψη λέει οτι είναι καθαρότατα θέμα βενζίνης και μετά χαμηλής στάθμης στο ρεζερβουάρ, σκουριάς στο ντεπόζιτο (εκτός αν το μηχανάκι σας έιναι 15ετίας+) κτλ κτλ.
Άρχισα να ακούω σφυρίγματα στην αντλία βενζίνης στο στρώμα όταν έβαλα 100άρα απο συγκεκριμένο SHELL. Πήγα για καθάρισμα και το φιλτράκι ήταν για πέταμα...Καθάρισα, άλλαξα φιλτράκι (άλλαξα και αντλία) και συνέχισα να βάζω 100άρα μόνο απο εκείνο το βενζινάδικο (το SHELL). Σε περίπου ένα μήνα η αντλία μουλάρωσε πάλι...Άνοιγμα, καθάρισμα, το φιλτράκι γεμάτο κόκκινη γλύτσα και κομματάκια κοκκινο/καφέ με υφή κορν φλέικς. Όταν τα έπιανες στο χέρι και εξατμιζόταν η βενζίνη γινόντουσαν μια κόκκινη πούδρα...Άρα σκουριές απο ντεπόζιτο δεν ήταν. Η σκουριά όσο και να την τρίψεις στα χέρια πάντα αφήνει μια αίσθηση απο γρέζι...δεν γίνεται ποτέ πούδρα...
Ιν κονκλούζιον...προσοχή μεγάλη στο βενζινάδικο που βάζετε. Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός παράγοντας που συντελεί στο αν θα κάψετε αντλία βενζίνης ή όχι, πάντα κατα την γνώμη μου...

ego_o_idios
13/03/2014, 19:49
emena den exi trompa venzinis ke den xalai kati mipos na valo na xalai ke emena na kanoume parea?:lol:

dimzan
13/03/2014, 20:28
ετσι ειναι οπως το λεει ο σαπιλας. κανουν τα στραβα ματια και βαζουν βενζινη στο οποιοδηποτε ακαταληλο μπιντονακι. αλλα και το καταληλο μπιντονακι για καυσιμα να παρεις παλι θα δεις τα λιτρα να λειπουν. κι ειδικα με τα τηλεκοντρολ που εχουν τωρα δεν ξεσκεπαζονται με τιποτα.

το θεμα δεν ειναι ποσα λιτρα σου βαζει. Το θεμα ειναι αν το 100% που σου βαζει ειναι ανοθευτη βενζινη.

Εχω βαλει σε 2λιτρο απο κοκα κολα ακριβως 2 λιτρα σε βενζιναδικο (σημαδεμενο απο πριν για να ξερω που ειναι τα 2λιτρα). Αν διαβασετε μελετη του πολυτεχνειου θα δειτε οτι ειναι υπολογισμενο το σφαλμα που μπορει να εχει μια αντλια , και ειναι στην ταξη του ml.

Αρα με βαθμονομημενο δοχειο ειναι ευκολο να δουμε αν κλεβει με τον παλιο τροπο μια αντλια.

Οι νεοι τροποι να μας κλεψει ο βενζινας ειναι πολυ περισσοτεροι. Απο αυτα που εχω ακουσει εγω ειναι η διαστολη του καυσιμου λογω θερμανσης, η αυξημενη ταχυτητα μεταφορας αρα και δημιουργια μπουυρμπουληθρες που προσμετρωνται στον ογκο, και η προσμιξη αλλων υγρων στο καυσιμο, και αυτα ειναι που κανουν τη ζημια !

IRA57
13/03/2014, 20:36
Οι νεοι τροποι να μας κλεψει ο βενζινας ειναι πολυ περισσοτεροι. Απο αυτα που εχω ακουσει εγω ειναι η διαστολη του καυσιμου λογω θερμανσης, η αυξημενη ταχυτητα μεταφορας αρα και δημιουργια μπουυρμπουληθρες που προσμετρωνται στον ογκο, και η προσμιξη αλλων υγρων στο καυσιμο, και αυτα ειναι που κανουν τη ζημια !

Αυτο με εντονα καραισχυει...
Τα αλλα 2 θα κοστιζαν περισσοτερο στον βενζινα απο το να κερναγε 1 λιτρο σε καθε 5 λιτρα...(εκτος αν μιλαμε για μιξη βενζινης-πετρελαιου...που θα το παρει χαμπαρι ο οποιοσδηποτε με το που αρχισει αυτη η 'μιξη' να καιγεται)

MG-KTiNoS
13/03/2014, 21:21
1 To test της βάρκας.
Πάς στον βενζινά με ντεπόζιτο από βάρκα και του λες μου το γεμίζεις σε παρακαλώ
2 στους 3 λένε όχι.
:D

2 Το τεστ των χιλιομέτρων
Από άδειος τελείως πάς και γεμίζεις τέρμα. Οσο πάει πάνω.
Βλέπεις πόσο κοστίζει
Μετράς χλμ
Απόκλιση έως και 25% :uplate: στα χιλιόμετρα. (διαδρομή πάντα η ίδια σπίτι φαρμακείο)
Καλύτερο ρεκόρ ΕΚΟ ψηλά Κρήτης Μεταξύ Ν Σμύρνης Αμφιθέας
(ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΟ)

Αυτά

dimzan
14/03/2014, 02:38
1 To test της βάρκας.
Πάς στον βενζινά με ντεπόζιτο από βάρκα και του λες μου το γεμίζεις σε παρακαλώ
2 στους 3 λένε όχι.
:D

2 Το τεστ των χιλιομέτρων
Από άδειος τελείως πάς και γεμίζεις τέρμα. Οσο πάει πάνω.
Βλέπεις πόσο κοστίζει
Μετράς χλμ
Απόκλιση έως και 25% :uplate: στα χιλιόμετρα. (διαδρομή πάντα η ίδια σπίτι φαρμακείο)
Καλύτερο ρεκόρ ΕΚΟ ψηλά Κρήτης Μεταξύ Ν Σμύρνης Αμφιθέας
(ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΟ)

Αυτά

σου χω καλυτερο...

πηγε ο πατερας μου και του το γεμισαν με 46λιτρα ενω επαιρνε 42. Προφανως αν ειχε καψει και τα 42 θα χε μεινει..

δεν ημουν παρον, αλλιως θα χα κανει τρελη φασαρια. Η πιο απλα δε θα πληρωνα. Εχω ακουσει αντιστοιχο σκηνικο που τα πηρε ο οδηγος με το βενζινα και εφυγε χωρις να του πει τιποτα ο βενζινας.