PDA

View Full Version : συνδεση οργανων!HELP!! (honda bros)



omrtlegol
13/03/2014, 15:37
Γεια και χαρα!!! Οπως βλεπετε και απο τον τιτλο,πασχιζω να συνδεσω κατι οργανακια που πηρα για το bros!!

Καθως δεν εχει και πολλα πραγματα να συνδεσεις,μενει το στροφομετρο που δεν μπορω να κανω να δουλεψει!!
Τα πραγματα εχουν ως εξης: το οργανο ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/Universal-Motorcycle-Tachometer-Odometer-Speedometer-Gauge-with-Bracket-/290993238320?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item43c08c7130&vxp=mtr

Σχεδιαγραμμα εχω μονο απο το 650 το δικο μου ειναι το 400! http://img203.imageshack.us/img203/645/wiringdiagram1.gif


Ενα προβλημα που εχω λοιπον,ειναι οτι το προηγουμενο στροφομετρο που ειχα (το μανισιο) συνεδεες μονο 2 καλωδια! Ενω και το καινουργιο και το σχεδιαγραμμα εχουν 3! Που ειναι το Bl/Br οεεο; σημειωση,το προηγουμενο στροφομετρο δουλευε κανονικοτατα με τα 2 καλωδιακια του (το πρασινο και το κιτρινι-μπλε)

και αλλη μια απορια,αν χρησιμοποισω ενα αλλο br/bl απο το οργανακι για την θερμοκρασια για παραδειγμα,θα ειναι το ιδιο με το Βl/Βr που χρειαζομαι για το στροφομετρο;

tsirigaki
13/03/2014, 22:15
Βγάλε αν μπορείς μια φωτογραφία το γνήσιο όργανο για να δούμε λίγο τις επαφές... και στο δικό μου bros (650) αλλά και σε ένα διάγραμμα που έχω (400 και 650) το στροφόμετρο έχει τρεις επαφές.
Ακόμα στο διάγραμμα αν παρατηρήσεις το Bl/Br του στροφόμετρου, συνδέεται με το Bl/Br του του οργάνου θερμοκρασίας, άρα λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Dbnn
14/03/2014, 04:10
Στροφόμετρο:
Πράσινο: Γείωση
Μαύρο: +12vDC
Κίτρινο: Σήμα

Στην πλεξούδα τώρα απο ότι είδα στο σχεδιάγραμμα, για το στροφόμετρο φεύγει γραμμή απο τον πίσω κύλινδρο και συγκεκριμένα απο το καλώδιο κίτρινο/καφέ
Οπότε. Πράσινο με πράσινο, Μαύρο με καφέ/μπλέ (δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο το σχεδιάγραμμα με τόσο zoom) και κίτρινο με κίτρινο καφέ.

omrtlegol
14/03/2014, 08:21
Βγάλε αν μπορείς μια φωτογραφία το γνήσιο όργανο για να δούμε λίγο τις επαφές... και στο δικό μου bros (650) αλλά και σε ένα διάγραμμα που έχω (400 και 650) το στροφόμετρο έχει τρεις επαφές.
Ακόμα στο διάγραμμα αν παρατηρήσεις το Bl/Br του στροφόμετρου, συνδέεται με το Bl/Br του του οργάνου θερμοκρασίας, άρα λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Εμενα σκεψου οτι εκει που μπαινει το πρασινο το δικο σου,ειναι κλειστη η τρυπα στο πλαστικο του οργανου! (δεν την εχουν κλεισει,φαινετε οτι ειναι ετσι απο το εργοστασιο!) θα βγαλω και φωτο το απογευμα γιατι τωρα φευγω τρεχοντας για δουλια!!

omrtlegol
14/03/2014, 08:23
Στροφόμετρο:
Πράσινο: Γείωση
Μαύρο: +12vDC
Κίτρινο: Σήμα

Στην πλεξούδα τώρα απο ότι είδα στο σχεδιάγραμμα, για το στροφόμετρο φεύγει γραμμή απο τον πίσω κύλινδρο και συγκεκριμένα απο το καλώδιο κίτρινο/καφέ
Οπότε. Πράσινο με πράσινο, Μαύρο με καφέ/μπλέ (δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο το σχεδιάγραμμα με τόσο zoom) και κίτρινο με κίτρινο καφέ.

Συ σαι ωραιος!!! :D Θα το δοκιμασω ετσι και θα ενημερωσω!!! Κατι ασχετο,εχθες παλευα λοιπον να συνδεσω καλωδια,αλλα επειδη με επιασε το σκοταδι τα παρατησα! Οταν πηγα να καβαλησω μετα απο λιγο,μου επνιξε τα μπουζι του πισω κυλινδρου!! Υπαρχει περιπτωση να εχουν σχεση ή ηταν τυχαιο το γεγονος;

Dbnn
14/03/2014, 11:39
Συ σαι ωραιος!!! :D Θα το δοκιμασω ετσι και θα ενημερωσω!!! Κατι ασχετο,εχθες παλευα λοιπον να συνδεσω καλωδια,αλλα επειδη με επιασε το σκοταδι τα παρατησα! Οταν πηγα να καβαλησω μετα απο λιγο,μου επνιξε τα μπουζι του πισω κυλινδρου!! Υπαρχει περιπτωση να εχουν σχεση ή ηταν τυχαιο το γεγονος;

Το καταδύναμην φίλε :lol:
Μήπως τραβήχτηκε / κόπηκε / δεν κάνει καλή επαφή κάποιο καλώδιο απο τον πολλαπλασιαστή του πίσω κυλίνδρου και δεν "έσκαγε" το μπουζί με αποτέλεσμα να πνίγεται?
Δες επίσης το κίτρινο / καφέ που δίνει σήμα στον πολλαπλασιαστή πάνω στην ηλεκτρονική αν εφάπτεται καλά.