PDA

View Full Version : Ηλεκτρικό Πρόβλημα σε vito



cityfly
13/03/2014, 17:26
Το v(λ)ito μοντέλο 99 2,3 πετρέλαιο έχει αρχίσει κάτι κουλά με τα φώτα. Ανάβουν όλα αλλά σε πολύ χαμηλή ένταση τα δύο φώτα πορείας καθώς και το ένα πόλης.
Τσέκαρα ασφάλειες οκ
Ψέκασα με σπρέι όσες ενώσεις είχα πρόσβαση αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ξέρει κανείς τίποτα; Παίζει να είναι ανορθωτής;
Προβλήματα με εκκίνηση δεν υπάρχουν μόνο στα φώτα.
Επίσης δε δουλεύει ο γυαλοκαθαριστήρας στην διακοπτώμενη σκάλα και δεν δουλεύει όταν ρίχνεις το νερό (πετάει τα νερά αλλά δεν κουνιέται)

Ευχαριστώ

Dbnn
13/03/2014, 17:29
Ζορίζεται να πάρει μπροστά? Μέτρα τάση με το πολύμετρο στην μπαταρία όταν λειτουργεί ο κινητήρας... Πρέπει να έχεις απο 13.6vDC έως 14.8vDC

cityfly
13/03/2014, 17:35
Καθόλου
Μπαταρία πώς μετράω; Ακουμπάω τους δύο πόλους;

cityfly
13/03/2014, 17:55
14,13 χωρίς γκάζι και 14,16 με γκάζι (στροφόμετρο δεν έχει δεν ξέρω πόσες στροφές)

sapila racing
13/03/2014, 18:14
Eφ όσον παίρνει μπρός χωρίς πρόβλημα δεν είναι θέμα μπαταρίας η φόρτισης.

Καπου έχει διαρροή/βραχυκύκλωμα. Πιθανότατα τα θέματα που αναφέρεις φώτα/καθαριστήρες κλπ συνδέονται μεταξύ τους.
Βρες και έλεγξε όλες τις γειώσεις, Θα χρειαστείς το ηλεκτρικό διάγραμμα πιθανότατα.

cityfly
13/03/2014, 18:19
Καλό ψάξιμο δηλαδή
Ευχαριστώ θα το ψάξω :)

Takata Dome
13/03/2014, 18:23
Ανάβει συγχρόνως και καμιά κουλή ένδειξη;

Dbnn
13/03/2014, 18:25
Για να σου φύγει η απορία θα σου προτείνω αυτό που κάνω εγώ:

Πάρε ενα καλώδιο και σύνδεσέ το στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.
Με την άλλη άκρη θα "γειώνεις" τους καταναλωτές, πχ φώτα, μοτέρ γυαλοκαθαριστήρα κλπ.

Υπόψιν, αν δεν ξέρεις ποιο ειναι το + και το - πχ σε μια λάμπα μην το δοκιμάσεις γιατί θα λιώσει το καλώδιο και μπορεί να κάψεις τίποτα.
Μετά αν δεν αλλάξει κάτι κάνουμε το ίδιο με τον θετικό πόλο και δίνουμε τάση απευθείας στους καταναλωτές.

Όποια γραμμή "φτιάξει" με αυτόν τον τρόπο την ακολουθούμε και διορθώνουμε την βλάβη.
Το ηλεκτρικό διάγραμμα πάντως λύνει κάθε πρόβλημα.

cityfly
13/03/2014, 18:46
Ανάβει συγχρόνως και καμιά κουλή ένδειξη;
Όχι

cityfly
13/03/2014, 18:48
Ανάβει συγχρόνως και καμιά κουλή ένδειξη;


Για να σου φύγει η απορία θα σου προτείνω αυτό που κάνω εγώ:

Πάρε ενα καλώδιο και σύνδεσέ το στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.
Με την άλλη άκρη θα "γειώνεις" τους καταναλωτές, πχ φώτα, μοτέρ γυαλοκαθαριστήρα κλπ.

Υπόψιν, αν δεν ξέρεις ποιο ειναι το + και το - πχ σε μια λάμπα μην το δοκιμάσεις γιατί θα λιώσει το καλώδιο και μπορεί να κάψεις τίποτα.
Μετά αν δεν αλλάξει κάτι κάνουμε το ίδιο με τον θετικό πόλο και δίνουμε τάση απευθείας στους καταναλωτές.

Όποια γραμμή "φτιάξει" με αυτόν τον τρόπο την ακολουθούμε και διορθώνουμε την βλάβη.
Το ηλεκτρικό διάγραμμα πάντως λύνει κάθε πρόβλημα.

Θα το ψάξω
Και όπου κολλήσω θα ξαναρωτήσω
Ευχαριστώ όλους

ego_o_idios
13/03/2014, 19:46
Θα το ψάξω
Και όπου κολλήσω θα ξαναρωτήσω
Ευχαριστώ όλους

ama epeses se nera ksana plinto ke meta perna ta ilektrika me aera ke wd40

mikes
13/03/2014, 21:02
στειλε ενα ΠΜ στους lspiro και sv9cvk! και οι δυο vito εχουν οποτε ολο και κατι θα ξερουν παραπανω... ειδικα ο χρηστος που ασχολειται και με ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα.. :wave2:

cityfly
14/03/2014, 16:20
Για να σου φύγει η απορία θα σου προτείνω αυτό που κάνω εγώ:

Πάρε ενα καλώδιο και σύνδεσέ το στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.
Με την άλλη άκρη θα "γειώνεις" τους καταναλωτές, πχ φώτα, μοτέρ γυαλοκαθαριστήρα κλπ.

Υπόψιν, αν δεν ξέρεις ποιο ειναι το + και το - πχ σε μια λάμπα μην το δοκιμάσεις γιατί θα λιώσει το καλώδιο και μπορεί να κάψεις τίποτα.
Μετά αν δεν αλλάξει κάτι κάνουμε το ίδιο με τον θετικό πόλο και δίνουμε τάση απευθείας στους καταναλωτές.

Όποια γραμμή "φτιάξει" με αυτόν τον τρόπο την ακολουθούμε και διορθώνουμε την βλάβη.
Το ηλεκτρικό διάγραμμα πάντως λύνει κάθε πρόβλημα.

Αν υποθέσουμε ότι με κάποιο τρόπο βρίσκω τον θετικό και τον αρνητικό πόλο στη λάμπα και επειδή είμαι άσχετος όταν λες γειώνω; Συνδέω αρνητικό μπαταρίας με αρνητικό λάμπας και δοκιμάζω αν ανάβει;
Βρήκα ένα διάγραμμα ελπίζω να είναι το σωστό θα το τυπώσω και θα δω τι μπορώ να καταλάβω.
Ευχαριστώ

cityfly
14/03/2014, 16:23
Βρες και έλεγξε όλες τις γειώσεις, Θα χρειαστείς το ηλεκτρικό διάγραμμα πιθανότατα.

Για την ώρα όσες βλέπω χωρίς να βγάλω πλαστικά διάφορα φαίνονται οκ τις λύνω και τος ψεκάζω πάντως.
Μπορώ να τις ελέγξω με πολύμετρο; Κι αν ναι πώς;

Ευχαριστώ

sapila racing
14/03/2014, 16:50
Για την ώρα όσες βλέπω χωρίς να βγάλω πλαστικά διάφορα φαίνονται οκ τις λύνω και τος ψεκάζω πάντως.
Μπορώ να τις ελέγξω με πολύμετρο; Κι αν ναι πώς;

Ευχαριστώ

Γυρνας το πολύμετρο στα V DC, βάζεις το κόκκινο στον θετικό πόλο και το μαύρο στο σημείο γείωσης που ελέγχεις. Αν είναι σωστή γείωση πρέπει να σου δείξει τα ίδια Volt που σου δείχνει αν απλά βαλεις το κοκκινο καλώδιο στον θετικό πόλο της μπαταρίας και το μαύρο στον αρνητικό.

Επιπλέον αφού το κάνεις αυτό, αν δείς μικρές διαφορές θα κανεις το εξής:
Γυρίζεις το πολύμετρα στα Ohm (αντίσταση). Μετράς αντίσταση απο την γείωση που ελέγχεις μεχρι τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.
Καλό σημείο γείωσης είναι αυτό με την μικρότερη αντίσταση!
Στα αυτοκίνητα σήμερα (θα ρθει ο Oldman και θα πει για κατι Εγγλέζικους ματρακάδες σε λίγο) η γείωση είναι το σασσί του αυτοκινήτου, κι εκεί καταλήγει και ο αρνητικός πόλος της μπαταρίας με ένα χοντρό καλώδιο.

cityfly
14/03/2014, 18:44
Γυρνας το πολύμετρο στα V DC, βάζεις το κόκκινο στον θετικό πόλο και το μαύρο στο σημείο γείωσης που ελέγχεις. Αν είναι σωστή γείωση πρέπει να σου δείξει τα ίδια Volt που σου δείχνει αν απλά βαλεις το κοκκινο καλώδιο στον θετικό πόλο της μπαταρίας και το μαύρο στον αρνητικό.

Επιπλέον αφού το κάνεις αυτό, αν δείς μικρές διαφορές θα κανεις το εξής:
Γυρίζεις το πολύμετρα στα Ohm (αντίσταση). Μετράς αντίσταση απο την γείωση που ελέγχεις μεχρι τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας.
Καλό σημείο γείωσης είναι αυτό με την μικρότερη αντίσταση!
Στα αυτοκίνητα σήμερα (θα ρθει ο Oldman και θα πει για κατι Εγγλέζικους ματρακάδες σε λίγο) η γείωση είναι το σασσί του αυτοκινήτου, κι εκεί καταλήγει και ο αρνητικός πόλος της μπαταρίας με ένα χοντρό καλώδιο.

Η μπαταρία είναι κάτω από το κάθισμα και δεν φτάνει θα δω πώς θα μπορέσω να το κάνω.
Στο μεταξύ διαπίστωσα τυχαία ότι όταν βγάλω τη λάμπα πορείας από το δεξί φανάρι (που είναι η μόνη απο το δεξί που είναι χσμηλή) δεν ανάβει τίποτα από το αριστερό όταν γυρίζω το διακόπτη ενώ τα υπόλοιπα στο δεξί ανάβουν κανονικά παίζει να βρήκαμε κάτι;

:)

Dbnn
14/03/2014, 19:51
Όπως τα λέει ο σαπίλα, πιο ανώδυνο απο τα καλώδια.

Ηλεκτρικό διάγραμμα για φώτα (δεν είναι απο το Vito, Απλά να πάρεις μια ιδέα.)
311897

Και εδώ είναι οι λάμπες. Όπως θα δείς το σώμα τους είναι η γείωση (σασί)
Αριστερά λάμπα με 2 σκάλες και δεξιά λάμπα με μια σκάλα.
311898

sapila racing
14/03/2014, 20:04
Η μπαταρία είναι κάτω από το κάθισμα και δεν φτάνει θα δω πώς θα μπορέσω να το κάνω.
Στο μεταξύ διαπίστωσα τυχαία ότι όταν βγάλω τη λάμπα πορείας από το δεξί φανάρι (που είναι η μόνη απο το δεξί που είναι χσμηλή) δεν ανάβει τίποτα από το αριστερό όταν γυρίζω το διακόπτη ενώ τα υπόλοιπα στο δεξί ανάβουν κανονικά παίζει να βρήκαμε κάτι;

:)

Σιγουρα βρήκες κάτι, το θέμα είναι τι βρήκες. :D
Για άλλαξε αυτη την λάμπα που έβγαλες κατ αρχήν. Αν το θέμα συνεχίζει ψάξε και βρές την γείωση αυτής της λάμπας κι έλεγξέ την.

catmaster
14/03/2014, 20:43
Μανώλη μαλλον κάποια γείωση έχει ξελασκάρει , ρίξε μια φωτό από το καπώ πριν πιάσεις τίποτα και αρχίσεις να χορέυεις :lol:

cityfly
14/03/2014, 22:29
Σιγουρα βρήκες κάτι, το θέμα είναι τι βρήκες. :D
Για άλλαξε αυτη την λάμπα που έβγαλες κατ αρχήν. Αν το θέμα συνεχίζει ψάξε και βρές την γείωση αυτής της λάμπας κι έλεγξέ την.


Μανώλη μαλλον κάποια γείωση έχει ξελασκάρει , ρίξε μια φωτό από το καπώ πριν πιάσεις τίποτα και αρχίσεις να χορέυεις :lol:

Καμμένη δεν είναι γιατί ανάβεο λίγο και το έχω δοκιμάσει και με άλλη, θα την ξανααλλάξω όμως ποτέ δεν ξέρεις.
Η γείωση της είναι κοινή με όλο το φανάρι και την ξεβίδωσα ψέκασα και ξαναβίδωσα. Η αλήθεια είναι ότι κρίνοντας από τη δύναμη για το σφίξημο το ξεβίδωσα μου φάνηκε πολύ εύκολο δεν ξέρω αν είχε χαλαρώσει. Στο άλλο φανάρι δεν ξέρω πού είναι η γείωση είναι το πλαστικό για τα νερά του γυαλοκαθαριστήρα και δεν βλέπω.
Θα το τραβήξω φωτογραφία αύριο.
Ευχαριστώ και πάλι

LOUKILOUK
14/03/2014, 23:26
Ετοιμάζεις καμιά μετακόμιση ρε Μάνο; Για τα φώτα δεν ξέρω να σου πω αλλά στο φόρτωμα είμαι καλός αν χρειαστείς χέρια...
Καλά ψαξίματα...
Να σαι καλά φιλαράκι.

cityfly
14/03/2014, 23:35
Έχει μεταφέρει ήδη πολλά.
Τώρα σε καμιά βδομάδα που δε θα χρειάζεται συχνά αν δεν έχει βγει άκρη μέχρι τότε το βλέπω να βγάζω κονσόλες κλπ να βλέπω τα καλώδια :p
Τι λέει εκεί ζέστανε καθόλου ο καιρός;

cityfly
15/03/2014, 09:21
Μανώλη μαλλον κάποια γείωση έχει ξελασκάρει , ρίξε μια φωτό από το καπώ πριν πιάσεις τίποτα και αρχίσεις να χορέυεις :lol:

μία πανοραμική
311928

φανάρι συνοδηγού, (έβγαλα τα καπάκια να φαίνονται οι λάμπες) η βίδα στο βάθος είναι η γείωση που καθάρισα και ίσως να ήταν χαλαρή ίσως και όχι, δεν ξέρω αν θέλει καθάρισμα με άλλο τρόπο πχ τρίψιμο αλλά πάντως δεν έχει σκουριές

311929

του οδηγού, από πίσω είναι τα νερά του γυαλικαθαριστηρα και οι επαφές για να πετάει το νερό

311930

cityfly
15/03/2014, 09:22
ακριβώς από πίσω, τι είναι αλήθεια αυτό δεν ξέρω
αλλά αυτή η γείωση πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι κοινή με τα φώτα γιατί το καλώδιο σπάει στα δύο ένα πάει σε αυτό και το άλλο στο πακετάκι των καλωδίων που κάπου πάει και μοιάζει πολύ με το άλλο, δεν έχω καταφέρει να το ξεβιδώσω, δείχνει σχετικά σκουριασμένο
311931

ego_o_idios
15/03/2014, 09:26
pantos ta aftokinita exoun dinamo ke kamia fora 8eloun karvounakia ala pou na ksero ego ase pou ime ke kolopedo...:lol::lol:

cityfly
15/03/2014, 09:36
pantos ta aftokinita exoun dinamo ke kamia fora 8eloun karvounakia ala pou na ksero ego ase pou ime ke kolopedo...:lol::lol:

χμ λες ε?
Αλλά αν είναι θέμα δυναμό δε θα πρεπε να επηρεάζει όλα τα φώτα;

sv9cvk
17/03/2014, 00:23
Η μπαταρία είναι κάτω από το κάθισμα και δεν φτάνει θα δω πώς θα μπορέσω να το κάνω.
Στο μεταξύ διαπίστωσα τυχαία ότι όταν βγάλω τη λάμπα πορείας από το δεξί φανάρι (που είναι η μόνη απο το δεξί που είναι χσμηλή) δεν ανάβει τίποτα από το αριστερό όταν γυρίζω το διακόπτη ενώ τα υπόλοιπα στο δεξί ανάβουν κανονικά παίζει να βρήκαμε κάτι;

:)

Τωρα διαβασα τι σου παρουσιαζει..
Μην κανεις αυτα που σου ειπα με ΠΜ ,αν η ζημια σου ειναι οτι δεν αναβουν σωστα τα φωτα πορειας και το ενα πολης τοτε δεν ειναι διαρροη απο ασφαλειες κλπ. αλλα ισως απο κομενο καλωδιο η κακη επαφη (συνηθως γειωσης ). Μετρησε την ωρα που αναβουν πανω στο πορειας και στα πολης να δεις τις τασεις που σου φερνει πανω στην λαμπα και μετρα τις παλι ως προς το σασσι .. (ευτυχως εχεις περισσοτερο χωρο να το κανεις στο δικο σου, σε αντιθεση με το δικο μου που ειναι γεματος ο χωρος :p
Το θεμα με τον διακοπτη των υαλοκαθαριστηρων μην σε ανησυχει.. ειναι γνωστο προβλημα!





ακριβώς από πίσω, τι είναι αλήθεια αυτό δεν ξέρω
αλλά αυτή η γείωση πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι κοινή με τα φώτα γιατί το καλώδιο σπάει στα δύο ένα πάει σε αυτό και το άλλο στο πακετάκι των καλωδίων που κάπου πάει και μοιάζει πολύ με το άλλο, δεν έχω καταφέρει να το ξεβιδώσω, δείχνει σχετικά σκουριασμένο
311931

Αυτο ασε το εκει οπως ειναι!! Ειναι το ABS μην το πειραζεις!:D
Το δικο σου πρεπει να ειναι το 108 χωρις ιντερκουλερ αν και ειναι το ιδιο κατα τα αλλα με το δικο μου.

cityfly
17/03/2014, 09:33
Τωρα διαβασα τι σου παρουσιαζει..
Μην κανεις αυτα που σου ειπα με ΠΜ ,αν η ζημια σου ειναι οτι δεν αναβουν σωστα τα φωτα πορειας και το ενα πολης τοτε δεν ειναι διαρροη απο ασφαλειες κλπ. αλλα ισως απο κομενο καλωδιο η κακη επαφη (συνηθως γειωσης ). Μετρησε την ωρα που αναβουν πανω στο πορειας και στα πολης να δεις τις τασεις που σου φερνει πανω στην λαμπα και μετρα τις παλι ως προς το σασσι .. (ευτυχως εχεις περισσοτερο χωρο να το κανεις στο δικο σου, σε αντιθεση με το δικο μου που ειναι γεματος ο χωρος :p
Το θεμα με τον διακοπτη των υαλοκαθαριστηρων μην σε ανησυχει.. ειναι γνωστο προβλημα!






Αυτο ασε το εκει οπως ειναι!! Ειναι το ABS μην το πειραζεις!:D
Το δικο σου πρεπει να ειναι το 108 χωρις ιντερκουλερ αν και ειναι το ιδιο κατα τα αλλα με το δικο μου.

ξέχασα να αναφέρω ότι στο δεξί φανάρι που ανάβει το πόλης αλλά δεν ανάβει το πορείας, σε αυτό ανάβει ο προβολέας.
αν τα μέτρησα καλά (και αν τα θυμάμαι καλά - θα το ξανακάνω αργότερα και θα κρατάω σημειώσεις) σε αυτά που ανάβουν η τάση ήταν 11 και κάτι σε αυτά που δεν ανάβουν στο δεξί ήταν γύρω στο 3 και στο αριστερό μείν 0, κάτι ;;;;
θα τα ξανακοιτάξω αργότερα :)

κάτι ακόμα, η γείωση στο αριστερό φανάρι αν δεν είναι κοινή με αυτό του ΑΒS πού είναι;

cityfly
17/03/2014, 12:10
τα ξαναμέτρησα
έχουμε και λέμε

δεξί φανάρι
πορείας 3,75 (μαύρο στο καλώδιο της γείωσης(; - το καφέ) κόκκινο στο άλλο καλώδιο)
με το μαύρο στη γείωση στο σασί και το κόκκινο στο καλώδιο 3,78

αριστερό φανάρι
πορείας μειον 3,77 στη λάμπα
4,20 στη γείωση
προβολέας μείον 0,24 στη λάμπα
0,35 (έπαιζε λίγο) στη γείωση

πόλης
στο 3,18

για το αριστερό φανάρι στο σασί το ακουμπούσα εκεί που κουμπώνει και το ΑBS
αυτό που είδα είναι ότι όταν το ακούμπαγα στο παξιμάδι έδειχνε 0 (είναι σχετικά σκουριασμένο) όταν το ακούμπαγα στη βίδα που βιδώνει το παξιμάδι ήταν οκ, αυτή τη βίδα δεν έχω καταφέρει να τη χαλαρώσω για να την ψεκάσω.

όπως και να χει, οι μετρήσεις έγιναν τι σημαίνουν όμως;

OldMan
17/03/2014, 12:47
θα ρθει ο Oldman και θα πει για κατι Εγγλέζικους ματρακάδες σε λίγο
Ο OldMan θα πει ότι, μπορεί να σκουριάζαν πιο γρήγορα τα αμαξώματα με θετική γείωση αλλά κανεις δεν τραβούσε τα βυζιά του να τα κάνει τιράντες όταν έμπλεκε με λάμπες και λαμπάκια και λαμπιόνια...