PDA

View Full Version : Ανακατασκευή(Restoring) GSXF400 1995



Σελίδες : [1] 2

psydealer
13/03/2014, 22:32
Εδώ είναι την πρώτη μέρα που το πήρα πριν τρία χρόνια!Eίναι βέβαια ήδη έτοιμη αλλά θα σας τα ανεβασω τις επόμενες μέρες.
:welcome::smokin:
Oλα ξεκίνησαν 1 χρόνο μετά αφού την πήρα μου έσπασε σαζμαν.........:rotflmao: Και επειδη είμαι γκαντέμης και όχι αστεία έσπασε και το κάρτερ μαζι.:a06:

psydealer
13/03/2014, 22:34
οπότε μοτέρ bay

psydealer
13/03/2014, 22:36
ακομα μια!!!..........

psydealer
13/03/2014, 22:42
και εδω εν ζωη!!ειχα κανη και κατι ληγα ασημη

psydealer
13/03/2014, 22:45
...

psydealer
14/03/2014, 00:15
καπως ετσι

dimzan
14/03/2014, 02:27
ενδιαφερον, το παρακολουθουμε :) :vroum:

stam2
14/03/2014, 09:59
καλή αρχή!

από αλυσίδα το 'παθες...?

psydealer
14/03/2014, 10:27
:evil:

psydealer
14/03/2014, 10:28
Ακριβώς.Εκανα το λάθος να το αφήσω για πολλά χιλιόμετρα με την ΙΔΙΑ αλυσίδα όπου στο μισό της σημιο είταν χαλαρή και στο αλλο μισό πολλή σφιχτή !!
Kαι χαιρομαι πραγματικα που καποιος δειχνει να ξερει όπως ο φίλος stam2 :rolleyes:
Aναρωτιόντουσαν γιατί μου το έκανε αυτό ακόμα και μηχανικοι..........ε δεν θέλη και πολλή μυαλό..........
ξέρω τώρα θα μου πειτε μα καλά τόσο δύσκολο σου ήταν να βάλης μια αλυσίδα ?? δεν έχω να απαντήσω σε αυτό έκανα :a31: που δεν την αλαξα για 100 ευρώ έγινε ζημια αλλα στην πορία θα διτε ότι μου βγήκε σε καλό:smokin:

motomaniac
14/03/2014, 11:00
Kαλη αρχη!

SHOOTER045
14/03/2014, 11:13
Καλη αρχη suzukοβιε

Da.Vintage
14/03/2014, 11:40
Καλη αρχη suzukοβιε

Ταυτίζεσαι τώρα εσύ λίγο ε?


Καλή αρχή δε λέω γιατί μάλλον το έχεις τελειώσει αλλά θα σου πω οτι περιμένουμε φωτό ανυπόμονα

stam2
14/03/2014, 11:43
μη μασάς... αφού μπήκε στον πάγκο, έγινε ήδη η μισή δουλειά! :D

και άλλη φορά προσοχή με την αλυσίδα και στη συντήρησή της και στο τέντωμα της.... :wave2:

psydealer
14/03/2014, 11:50
ετσι!
θα ειμαι αναλυτικος στο τι εχω κανει.έχουμε περιεχόμενο μπόλικο:a014:

psydealer
14/03/2014, 12:02
Eδώ όταν πλέον παρέδωσε καρτερ. περιττό να σας πω ότι το μοτέρ έσπασε ενώ πήγενα με καμία 150:uplate:
και με πήγε στον προορισμό μου 20 χιλιόμετρα με κατεβασμένα γρανάζια αλυσίδες και από πίσω καπνούς fucked!!!!
Είχε αλαξη βεβαια γραναζια αλυσιδα ...αλλά ήταν αργά την είχε φαι την φόλα ήδη.

psydealer
14/03/2014, 12:19
Eπίσης μόλις πριν από 2 μήνες είχα βάλη και λάστιχα τα dunlop arrowmax streetsmart.
Eπίσης σέλα δερματινη και κάτι ψηλό βαψιματάκια στις μπουκάλες ψαλιδι κάτω σημια
και τέλος xερουλάκια και ένα απλό σέρβις λάδια μπουζια και τετια........

psydealer
14/03/2014, 12:26
Mην γελιόμαστε όμως το έβλεπα ότι είταν ερείπιο μα to gamimeno ρε πεδία είταν πολύ καλό....
Σταθερό έστριβε φρεναρει διακόσια στο κοντέρ και όλα αυτά πριν του κάνω οτιδήποτε όπως το πήρα!!!!

psydealer
14/03/2014, 12:31
ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΦΩΤΙΑ:mad:

psydealer
14/03/2014, 15:22
τα λαστηχακια μας :beer::wave2:

psydealer
14/03/2014, 15:33
πραγματικα πιστεψε με οτι ειναι πολυ καλα αν υπολογισουμε οτι ειναι και 183.7κιλα το μιχανακι.Με τα γονατα κατο ειμαι, και δεν λεω παπαδες!!!
260 evro ξεχασα να πο το κόστος για σέλα και τα λοιπα.Εχουμε και λέμε 30 evro σελα 140 γρανάζια αλυσίδα 20 χερούλια με μανέτες καμια 30 τα βαψηματα και τελος 60 το σεβης....:a3:

dimzan
14/03/2014, 19:45
δεν εχει αλλες φωτο απο το το κουμπωμα ξεκουμπωμα?? αυτο ηταν τελος??

Pardalotzatziki
14/03/2014, 20:52
Μπραβο που το χαιρεσαι, στην εποχη του ολη το βριζανε(οι στρηταδες).

:beer::beer:

psydealer
14/03/2014, 21:15
οχι βεβαια εχει πολυ πραμα ακομα να δειτε σταδιακα

psydealer
14/03/2014, 21:17
Μπραβο που το χαιρεσαι, στην εποχη του ολη το βριζανε(οι στρηταδες).

:beer::beer:

γιατι?? οχι σοβαρα θελω να μαθω!!!

Pardalotzatziki
14/03/2014, 22:08
γιατι?? οχι σοβαρα θελω να μαθω!!!

Γιατι δεν ηταν CBR, VFR, GSXR κλπ κλπ κλπ :lol:
Γιατι ειναι sport touring και πολλοι δε γουσταρανε το design.
Στην Πανελληνια στην Ηγουμενιτσα(2002) ηταν ενας με ενα κιτρινο(το δευτερο που εχω δει απο κοντα) και ακουγα διαφορα οταν περνουσε...
Δεν πουλησε και πολυ στην Ελλαδα...

giorgos.bmw
14/03/2014, 23:09
:a014:

psydealer
14/03/2014, 23:20
Γιατι δεν ηταν CBR, VFR, GSXR κλπ κλπ κλπ :lol:
Γιατι ειναι sport touring και πολλοι δε γουσταρανε το design.
Στην Πανελληνια στην Ηγουμενιτσα(2002) ηταν ενας με ενα κιτρινο(το δευτερο που εχω δει απο κοντα) και ακουγα διαφορα οταν περνουσε...
Δεν πουλησε και πολυ στην Ελλαδα...
θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
ήταν πιο πόλη της μόδας τα υπολιπα............
παντός κάτι CBR400-GSXR400 ίδιας χρονολογίας και κάτιCB και τετοια τους δανίζω κιάλια για με βλέπουν κιόλας ακόμα και νεότερα μοντέλα, κάνες δεν το πιστευει ότι είναι μαμά για 600-750 το κάνουν όλοι...και όχι λόγο όγκου!!!!

psydealer
15/03/2014, 01:10
:rotflmao:εδώ η παντρεμένη εξάτμιση αλλά δεν τους ξέρω ούτε την νύφη ούτε τον γαμπρό....
παντός πρέπη να ομολογήσω ότι έχει μπάσο θόρυβο για πατέντα, απο επιδοση δεν είταν και πόλη άσκημη..:a01:καλά καμία σχηση με την moto sport που έβαλα!
:evil::p

psydealer
15/03/2014, 01:25
δεδομένου την τιμή που την πηρα απλα τα σπαει 30 evrουλακια απο 90 δεκα ημερον ηταν ο προηγουμενος κατοχος της δεν την χάρηκε μόλις την έβαλε τον σούταραν άσκημα από πλάγια και έσπασε και το πόδι:mad::a016: σε bandit 400vc ηταν επανο!!!!
Mε πιο πολύ μπάσο στις χαμηλές και μεσαίες και μετά της 8 της δίνη ορεα χωρίς να σε κυνηγάνε 10 ζητάδες από παντού:nono:
θα ανεβουν και βιντεο να το ακούσετε.......:a024:
και θα συνεχίσω με λίγο ιστορία τώρα για το μοτέρ τη έκανα που το βρήκα τη είναι ολλα τα ερωτήματα!!
too be continue λοιπον:wave2:

supraman
15/03/2014, 09:25
keepgoing my friend
αναμενουμε με λεπτομεριες :) :a014:

doctoras
15/03/2014, 11:28
ωραίο θέμα! πάντα μου άρεσαν τα μικρόμεσαία sporttouring

psydealer
15/03/2014, 13:00
Kαι τώρα λίγα λόγια για πως αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του.Aγοράστηκε από τον σαρακάκη θεσσνικής στης 21-6-1995 και ζούσε σε επαρχιακή περιοχή (λάκκωμα) για όσους ξέρουν από θεσσνική...... οπου και εζησε αρμονικα με τον ιδιοκτητη του για 17 χρόνια :beer::a022:
Eγώ λιπών επιθυμούσα να πάρω ένα μεταφορικό μέσο όπου ήξερα ότι χριζι επισκευή η κάτι παρομιο,με τα πολλά και τα λίγα ψάχνοντας εκείνη την περίοδο στα λεφτά και κυβικά που ήθελα βρήκα 3 με 4 μηχανάκια cb400-gsxr400-cbr400rr. απλά ερειπια να τρέχουν από παντού λάδια με 10 στούκες το καθένα στην κασίδα του να λιπουν πράγματα η να είναι αλλά αντί άλλων πάνω με τιμές 800 900....:eyepop::yuck::nono:
Oταν είδα το gsxf αφενός δεν μου ήταν γνωστό αφετέρου δε διαπίστωσα ότι προκετε για gsxr-bandit οπότε ξέραμε με τη έχουμε να κάνουμε:a23:
Δεν του έλειπε τίποτα απόλυτος, όλα πάνω μαμά εκτός από την εξάτμιση όπου μαμά ήταν σε 2 την έκαναν σε 1 .Ούτε στάλα λάδι παραφλού η κάτι τετιο. Από πεσίματα κάτι χαζά διο τρία αλλά ούτε καν έσπασε καπιο φερινκ, πέρα από κάτι ραγίσματα.:look::rockon:
το κάνω βόλτα ούτε στραβό ούτε τίποτα που να με ανησυχησει, εκτός από το ρεζερβουάρ που αποδικτηκε κιόλας ότι ήταν σάπιο σκεδoν τρύπιο :sick:
O τύπος συνεργιο αυτοκινήτων έχει δεν μπορούσε να το λιγο ........τεσπα. Zητούσε 700 ........... ok :nono::confused:τελικά εννοειτε του το πήρα με 500:D στις 5-7-2012 oπου έζησε και μέχρι τον οκτώβριο του 2013!Kαι εκεί έσπασε :moutza:

FRAGISCOS
16/03/2014, 18:26
:a014:

dimzan
16/03/2014, 21:10
για 500€ ηταν καλη αγορα.

μια ερωτηση εχω, αφου λες οτι ειναι ιδιος ο κινητηρας με το bandit της εποχης, πως το παλεψες με τα καρμπς?

psydealer
17/03/2014, 12:25
για 500€ ηταν καλη αγορα.

μια ερωτηση εχω, αφου λες οτι ειναι ιδιος ο κινητηρας με το bandit της εποχης, πως το παλεψες με τα καρμπς?

Στο μοτέρ bandit βάλαμε τις εισαγωγές από το gsxf.Και πάνω τα καρμπς,εννοειτε πως καθαρίστηκαν και ρυθμίστηκαν
με ρολόγια. Η διάφορα που έχουν είναι στο κουμπομα.Ενα χιλιοστο 32/33 αντίστοιχα οπότε αλάζης της λαστιχένιες εισαγωγές απο το ενα μοτερ στο αλλο και τέλος, τα είναι ίδια!!

dimzan
17/03/2014, 14:08
Δεν το ειχα αυτο υποψην μου.

Εννοω οτι διαβαζω για το bandit της εποχης οτι ειχε προβληματα με τα καρμπυρατερ. Και κανεις μαστορας δε μπορουσε να το ρυθμισει σωστα. Εφοσον λοιπον μιλαμε για ιδιες μηχανες και περιφερειακα τροφοδοσιας πως καταφερες να το ρυθμισεις σωστα..? εκει ηταν η απορια μου

psydealer
17/03/2014, 15:10
Δεν το ειχα αυτο υποψην μου.

Εννοω οτι διαβαζω για το bandit της εποχης οτι ειχε προβληματα με τα καρμπυρατερ. Και κανεις μαστορας δε μπορουσε να το ρυθμισει σωστα. Εφοσον λοιπον μιλαμε για ιδιες μηχανες και περιφερειακα τροφοδοσιας πως καταφερες να το ρυθμισεις σωστα..? εκει ηταν η απορια μου
Aυτο δεν ισχυει.
Aπλα κανένας (μηχανικός) η μαλλον πολλή λίγη έχουν τα κακαλα να ασxοληθούν σωστά!!!!!:a26::a26::a016::a52:
Yπάρχουν δύο ειδών μάστορες (ο μάστορας με @ρχίδι@ και ο @ρχίδι@ μάστορας) :D
Για να ρυθμίσουμε καρμπυρατερ πρέπει να ανοιχτούν και αλλαχτούν ολα
και όταν λέμε ολα ενοουμε ΟΛΑ τσιμουχακια--μενβρανες--βελόνες--βιδάκια o-ring's!!!!:a024:
Kαι μετά πολύ υπομονή,στα ρολογια ρυθμίζεις μια κρύο μια ζεστό,το αφήνω να κρυώσει τελείως και μετά η ίδια διαδικασία από την αρχή δηλαδή ρυθμιζης μια όταν είνα κρυο και μια ζεστό!Kαι για 100 της 100 επιτυχία και την επόμενη μέρα μια φορά:a48: Εγώ έτσι το έκανα και ξηριζι ούτε μπουκοματα ούτε πολλα καυσιμα η αέρας. Το βάζω μπρος αυτήν την εποχή χωρις τσοκ και γκάζι μόνο μίζα.......:wave2::wave2:

dimzan
17/03/2014, 15:15
Ωραιο ποστ!

Ας το εχουν οδηγο οσοι εχουν bandit 400 και εχουν προβληματα. Και οσα πασχουν, εκει πασχουν.

Περιμενουμε νεες φωτος

psydealer
17/03/2014, 15:38
Ωραιο ποστ!

Ας το εχουν οδηγο οσοι εχουν bandit 400 και εχουν προβληματα. Και οσα πασχουν, εκει πασχουν.

Περιμενουμε νεες φωτος
Σε καμια ωριτσα
:beer:

mankam
18/03/2014, 01:17
Άργησες! :a014:

giorgos.bmw
18/03/2014, 01:23
:a014:

sapila racing
18/03/2014, 14:03
θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου
ήταν πιο πόλη της μόδας τα υπολιπα............
παντός κάτι CBR400-GSXR400 ίδιας χρονολογίας και κάτιCB και τετοια τους δανίζω κιάλια για με βλέπουν κιόλας ακόμα και νεότερα μοντέλα, κάνες δεν το πιστευει ότι είναι μαμά για 600-750 το κάνουν όλοι...και όχι λόγο όγκου!!!!

Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο.... :D

Το GSX F ειναι αυτό που είναι και αφού σου κάνει όλα ωραία και καλά.
Μην λες όμως ότι ναναι. Το αντίστοιχο 750 που επίσης δεν πούλησε ήταν αξιόλογη μοτοσυκλέτα, το 400 είναι πάρα πολύ βαρύ για να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
Η τα παραλές, ή είσαι τρελλό τιμόνι ή έχεις συναντήσει μόνο παρτάλια.

Για να φτιάξουν το GSX400F απλά πήραν ενα GSX600F και του έβαλαν τον κινητήρα του GSXR400.
Το F απο το R εχουν και 23 ολόκληρα κιλά διαφορά μια και το F είναι όλο σίδερο.
Sorry αν στο χάλασα αλλά έτσι είναι.
Αμα πετύχεις GSXR400 (πολύ σπάνιο) η CBR400RR η VFR η οτιδήποτε άλλο 400 που λήγει σε R κάνε το κορόιδο κι αστο να φύγει. Mε τα γυμνά σε παίρνει πάντως, ειδικά αν ανεβουν τα χιλιόμετρα. :wave2:

Bowleno
18/03/2014, 14:24
Γιατι δεν ηταν CBR, VFR, GSXR κλπ κλπ κλπ :lol:
Γιατι ειναι sport touring και πολλοι δε γουσταρανε το design.
Στην Πανελληνια στην Ηγουμενιτσα(2002) ηταν ενας με ενα κιτρινο(το δευτερο που εχω δει απο κοντα) και ακουγα διαφορα οταν περνουσε...
Δεν πουλησε και πολυ στην Ελλαδα...


Το παρατσούκλι του ήταν τσαγιέρα :D

Το συζητούσαμε με έναν φίλο να πάρω αυτό πριν πάρω το GPZ500S και έλεγε "μην ξεχνάς να έχεις πάντα μαζί φακελάκια τσαγιού" :cry:

PetranGR
18/03/2014, 16:51
Keep it going :D

psydealer
18/03/2014, 20:57
Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο.... :D

Το GSX F ειναι αυτό που είναι και αφού σου κάνει όλα ωραία και καλά.
Μην λες όμως ότι ναναι. Το αντίστοιχο 750 που επίσης δεν πούλησε ήταν αξιόλογη μοτοσυκλέτα, το 400 είναι πάρα πολύ βαρύ για να ανταγωνιστεί τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
Η τα παραλές, ή είσαι τρελλό τιμόνι ή έχεις συναντήσει μόνο παρτάλια.

Για να φτιάξουν το GSX400F απλά πήραν ενα GSX600F και του έβαλαν τον κινητήρα του GSXR400.
Το F απο το R εχουν και 23 ολόκληρα κιλά διαφορά μια και το F είναι όλο σίδερο.
Sorry αν στο χάλασα αλλά έτσι είναι.
Αμα πετύχεις GSXR400 (πολύ σπάνιο) η CBR400RR η VFR η οτιδήποτε άλλο 400 που λήγει σε R κάνε το κορόιδο κι αστο να φύγει. Mε τα γυμνά σε παίρνει πάντως, ειδικά αν ανεβουν τα χιλιόμετρα. :wave2:
Μπορει να είναι έτσι.έχω 2 φίλους με cbr400rr φρέσκοφτιαχμένα που τα σκίζω,ένους αλλου φίλου το gsxr400 πριν από ένα χρόνο το έκανε ανακατασκευή ....:look:.....τα ίδια ενός συναδέλφου το cb400 άστο καλύτερα.Mήπως επιδη είναι και 52 κιλά μόνο.:rotflmao::a25:Παντός σίγουρα δεν διαφωνώ μαζί σου είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.Ολλά αυτά gsxf-gsxr-bandit-έχουν το ίδιο μοτέρ.. Με διάφορες μόνο στο karter και καμπς....:a20:Και φυσικά δεν τα συγκρίνω,απλά εννοώ οτι την βλέπουν στο δρόμο την ακούνε ψηλογνωστη και άγνωστη και το περνάνε για 750 μιας και δεν επεζαν πολλά 600 ενώ υπάρχουν και τετια.Oσο για το τιμόνι τη να σου πω,δεν την έχω δει και ρώσση αλλά φίλε ........... δεν κολονο ούτε σε 600 ούτε σε 750 να μην σου πω ούτε στα 1000.Κάθε μέρα εδώ και 3 χρόνια κάνω την διαδρομή περέα-μουδανιά και πίσω γύρω στα 45 χιλιόμετρα x2.Εχω πετηχη πολλους με z750 και οχ μωρε που τρώνε την σκόνη μου.Ιδικά στην κίνηση,και με 600rr του 2004 τον κυνηγησα και τον είχα 1 χιλιόμετρο από πίσω μου.........άμα είναι χέστης ο άλλος τη το θέλη το cbr ας πάρη καλύτερα κανα piaggio.:ninja::rotflmao:Tέλος παντός και στο ξαναλεω για να μην παρεξηγηθώ,δεν θεωρώ τον εαυτό μου και κανα τρελό τιμόνι:blush:...:nono:...αυτά γινοντε καπιες φορές καπιες αλλες με περνάνε από πάνω :a29::a016: να τα λέμε και αυτά ε:rotflmao: και ενοιτε ότι έχω συνάντηση τρελότερα τιμόνια που άσε μην τους μιλάς και πολλή.Kαταλαβενης τη εννοω:sun:

psydealer
18/03/2014, 21:20
φορτωμα και σπίτι λοιπών :redcard:

psydealer
18/03/2014, 21:22
κάποιος με είπε σουζουκοβιο ε???:cool::D

dimzan
18/03/2014, 22:13
σταγονα σταγονα πεφτουν οι φωτος... δωσε ρε παιδι μ υλικο να χαρουμε.


οσο για τα περι ταχυτητας cbr rr 1000 600 z750 και τα συναφη, ε, μη τα λες και τα πιστευεις γιατι θα γινεις γραφικος. Ευτυχως δεν οδηγουν ολοι στο δρομο με την ταυτοτητα στο στομα. Κι εγω εχω περασει με το bandit μ z750 και hornet αλλα παιζει αυτοι να ταν κουλαδια ή τα μηχανακια τους να ηταν κακορυθμισμενα κακοσυντηρημενα. Τωρα το ποιος τρωει τη σκονη ποιανου σε δημοσιο δρομο ειναι λαθος επιχειρημα για το ποιος ειναι πιο γληγορος. Σε πιστα μπορει να σε περασουν ολοι, τι θα πεις εκει? Ο σαπιλας καλοπροαιρετα στα λεει και εχει πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.

Κι εμενα τα 400αρια 4κυλ ειναι η αγαπημενη μου κατηγορια, ομως δεν ειναι και τα υπερτατα οπλα μαζικης καταστροφης. Ειναι ομως -κατ εμε- ιδανικα εργαλεια για τα ελληνικα δεδομενα.

dimmie_72
19/03/2014, 00:09
Κόψε κάτι γιατί θα σκοτώσω όλο το λεωφορείο.... :D




Έχοντας το μηχανάκι για 3 χρόνια σαν κύριο μεταφορικό μέσο και με άπειρα ταξίδια στο εσωτερικό έχω να καταθέσω τα παρακάτω:

Ο σκελετός είναι τόσο στιβαρός και τόσο "υπεράνω" της δύναμης που έχει να διαχειριστεί (έχει σχεδιαστεί για το 600 αλουμινίου στο GSXR, σιδερένιος στο GSXF κατηγορία δηλ. που παίζει στις πίστες με τα 1000), που αν μάθεις να οδηγείς το μηχανάκι "με τη φόρα" συμβαίνουν όντως πολλά τραγελαφικά σε ανώτερες μοτοσυκλέτες-ιπποδυνάμεις και κερδίζει σε σημεία που η οδήγηση σε νορμάλ μηχανάκια επιτάσσει λογικότερους χειρισμούς.

Γνωρίζοντας π.χ. οτι με την καμία δεν θα κουνήσει στην έξοδο της στροφής όσο γκάζι κι αν του δώσεις, έχεις ήδη αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα στις εξόδους και μένουν να σε κοιτάνε χαζεύοντας. Λόγω του μεγάλου βάρους για την ιπποδύναμη και τα κυβικά έχει τέτοια ευστάθεια στις ευθείες ακόμα και με αέρα, που τα 200 χωρίς χέρια είναι για τα άλλα 400άρια όνειρο απατηλό.

Εκεί που καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι η ευελιξία που του λείπει αλλά και η δύναμη χαμηλά και με μικρές ταχύτητες. Χαρακτηριστικό είναι ότι με ένα VFR ας πούμε μπορείς να σπινάρεις από μεσαίες για πλάκα, εδώ αν δεν ξεπεράσεις τις 11.000 σ.α.λ με 1η ο πίσω τροχός αρνείται πεισματικά να μειώσει την πρόσφυσή του με το έδαφος.... :D

Για να γίνω πιο κατανοητός είναι σαν να τρέχεις ένα SUV 2500cc με ένα sedan με τον ίδιο κινητήρα.

psydealer
19/03/2014, 07:32
σταγονα σταγονα πεφτουν οι φωτος... δωσε ρε παιδι μ υλικο να χαρουμε.


οσο για τα περι ταχυτητας cbr rr 1000 600 z750 και τα συναφη, ε, μη τα λες και τα πιστευεις γιατι θα γινεις γραφικος. Ευτυχως δεν οδηγουν ολοι στο δρομο με την ταυτοτητα στο στομα. Κι εγω εχω περασει με το bandit μ z750 και hornet αλλα παιζει αυτοι να ταν κουλαδια ή τα μηχανακια τους να ηταν κακορυθμισμενα κακοσυντηρημενα. Τωρα το ποιος τρωει τη σκονη ποιανου σε δημοσιο δρομο ειναι λαθος επιχειρημα για το ποιος ειναι πιο γληγορος. Σε πιστα μπορει να σε περασουν ολοι, τι θα πεις εκει? Ο σαπιλας καλοπροαιρετα στα λεει και εχει πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.

Κι εμενα τα 400αρια 4κυλ ειναι η αγαπημενη μου κατηγορια, ομως δεν ειναι και τα υπερτατα οπλα μαζικης καταστροφης. Ειναι ομως -κατ εμε- ιδανικα εργαλεια για τα ελληνικα δεδομενα.
ναι μαζί σου ακριβώς το ίδιο πράγμα λέω και εγώ.δεν παιζη ρόλο τη καβάλας αλλα πως το καβάλας

psydealer
19/03/2014, 07:40
Έχοντας το μηχανάκι για 3 χρόνια σαν κύριο μεταφορικό μέσο και με άπειρα ταξίδια στο εσωτερικό έχω να καταθέσω τα παρακάτω:

Ο σκελετός είναι τόσο στιβαρός και τόσο "υπεράνω" της δύναμης που έχει να διαχειριστεί (έχει σχεδιαστεί για το 600 αλουμινίου στο GSXR, σιδερένιος στο GSXF κατηγορία δηλ. που παίζει στις πίστες με τα 1000), που αν μάθεις να οδηγείς το μηχανάκι "με τη φόρα" συμβαίνουν όντως πολλά τραγελαφικά σε ανώτερες μοτοσυκλέτες-ιπποδυνάμεις και κερδίζει σε σημεία που η οδήγηση σε νορμάλ μηχανάκια επιτάσσει λογικότερους χειρισμούς.

Γνωρίζοντας π.χ. οτι με την καμία δεν θα κουνήσει στην έξοδο της στροφής όσο γκάζι κι αν του δώσεις, έχεις ήδη αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα στις εξόδους και μένουν να σε κοιτάνε χαζεύοντας. Λόγω του μεγάλου βάρους για την ιπποδύναμη και τα κυβικά έχει τέτοια ευστάθεια στις ευθείες ακόμα και με αέρα, που τα 200 χωρίς χέρια είναι για τα άλλα 400άρια όνειρο απατηλό.

Εκεί που καταλαβαίνεις τη διαφορά είναι η ευελιξία που του λείπει αλλά και η δύναμη χαμηλά και με μικρές ταχύτητες. Χαρακτηριστικό είναι ότι με ένα VFR ας πούμε μπορείς να σπινάρεις από μεσαίες για πλάκα, εδώ αν δεν ξεπεράσεις τις 11.000 σ.α.λ με 1η ο πίσω τροχός αρνείται πεισματικά να μειώσει την πρόσφυσή του με το έδαφος.... :D

Για να γίνω πιο κατανοητός είναι σαν να τρέχεις ένα SUV 2500cc με ένα sedan με τον ίδιο κινητήρα.

έτσι το μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι σε μένα από 5.000-5.500 με 2-3 μάνες το δίνω:cool:όχι δεν έχω παράπονο και στις μεσαίες ωραία δουλεύει παιχνιδι.αλλά όπως τα λες στιβαρό πέστο βάρη?μαούνα?κουρσούμι?παντός σου δίνη εστηση στιβαρότητας και το πας μ τα γόνατα κάτω

stam2
19/03/2014, 07:46
έτσι το μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι σε μένα από 5.000-5.500 με 2-3 μάνες το δίνω:cool:όχι δεν έχω παράπονο και στις μεσαίες ωραία δουλεύει παιχνιδι.αλλά όπως τα λες στιβαρό πέστο βάρη?μαούνα?κουρσούμι?παντός σου δίνη εστηση στιβαρότητας και το πας μ τα γόνατα κάτω

Επειδη εχω αγνωστες λεξεις, οι μανες και το κουρσουμι τι εινααι;;;;

psydealer
19/03/2014, 07:55
Επειδη εχω αγνωστες λεξεις, οι μανες και το κουρσουμι τι εινααι;;;;

sori μόλις ξύπνησα και δεν έχει ανοιξη καλά το μάτι ακόμα.Mάνες ενοοουμε ότι βρίσκη το τιμόνι δεξιά αριστερά στα στοπ του καθώς το κάνεις μπάντες.Για το κουρσούμι είναι κάτι το πολλή βάρη!!!

psydealer
19/03/2014, 08:09
https://www.youtube.com/watch?v=buWwFKelL6k
εδώ πλέον έχει μπει το νέο μοτέρ από bandit κουτί μιας και είναι ολόιδια,το μόνο που θέλει είναι να βάλης το κάρτερ του gsxf γιατί το bandit βρίσκη πάνω στην πολαπλη.μικρή διάφορα αλλά......στις δοκιμές βεβαια στην ρυθμιση είμαστε εδώ:evil:

psydealer
19/03/2014, 09:09
Χριστουγεννα ήταν όταν με πήρε ο φίλος και μου είπε 'βρήκα μοτέρ αστέρι τρέχα'..........
Οταν άνοιξα το μοτέρ μου το παλιό να μεταγγισω το κάρτερ το ελίσα όλο από περιέργια,περιτο να πω πως είταν σε μια λογική κατάσταση :yuck::yuck:
Μελανιασμένα μεταλλα γδαρμένα με ανοχές,βαλβίδες ετιμες να με αποχαιρετήσουν.....:wave2::wave2:λογιακά όλα αυτά πιστεύω:winka:
τώρα στο νέο μοτέρ μόνο από κάτω το είδα :lol:αλλά έστω και από τα λίγα που είδαμε από κάτω είταν πένα κυριολεκτικά καινούργιο,ξανθά λάδια το φίλτρο λαδιού καινούργιο θα μου πεις αλαγμένο σιγά όπως και το λάδι,όμως γενικά το έβλεπες και το καταλαβενες ότι αυτό το μοτέρ δεν έχει πάνω από 25.000-30.000 χιλιόμετρα χωρίς υπερβολή και αυτό μου το ειπε και ο μηχανικός μου.Σημειωτέων ότι ο μηχανικός μου είναι αδερφικός φίλος μαζί μεγαλώσαμε και δεν τα λέω αυτά για να φανό ότι έβαλα το τελιο μοτέρ και τετια ο καιρός θα το διξη εξάλου.:ZZZ: Παντός καμία σχέση με το παλιό,περισοτερη συμπίεση και γενικά στρωτό δούλεμα το καταλαβενης άμεσος.Επίσης μπήκε αμορτισέρ πίσω από gsxr το ίδιο είναι και ανακατασκευασα και της μπουκάλες,τσιμούχες-λάδια και τα λιπα.Ομως έκανα :a31: με το PC και δεν έχω καπιες φωτο.Εδώ εμαστε πλέον με αλλαγμένο μοτέρ πολαπλη και καζανάκι αμορτισέρ μπρος πίσω και ρεζερβουάρ αφού το παλιό είταν σάπιο και συνεχίζουμε από εδώ.....:D

psydealer
19/03/2014, 09:56
Επισης βάφτηκαν ο σκελετός και η πολλαπλη με μαυρο ματ πυρίμαχο για να αντέξη,σημαζευτηκαν ολα τα ηλεκρολογικά,καθαρίστηκε σκολαστικά μπήκαν σινεμπλόκ και τέλος να αναφέρω οτι μετα απο τρεις μηνες λειτουργιας ρυθμιστηκαν βαλβίδες και αλλαχτηκαν λάδια-φίλτρο....παραφλού-μπουζια-υγρά φρένων και τακάκια τα είχαμε κάνει όταν αλλαξαμε το μοτερ.Και τωρα η στιγμης του κοστος ος στιγμης.......:hmm::sick:
Εχουμε και λεμε
μοτερ αγορα με χαρτια αν και δεν χρειαζονται και τοσο κτεο περνανε κανονικα αφου ο τυπος μοτερ ειναι ιδιος κ707-xxxxxxxxxxx αλλα καλο ειναι να τα εχουμε ετσι :p:winka:
200€
138€ τα αναλωσιμα μαζί με τακάκια-σινεμπλοκ κτλ
40€ ρεζερβουάρ
40€ αμορτισερ πισω
30€ τα μπροστα
την πολλαπλη μου την έκαναν δώρο
και κάτι ντίζες συμπλέκτη δεν θυμαμε καλα δεκάρικο κάτι τετοιο:hmm:
για περαστικά δεν θα σας πω είναι εντελώς φιλική τιμή η μαλον θα σας πω σιγά 100 ευρουκια ΜΟΝΟ :a09:but only for me these!!!:evil:
πιο πολλα εδωσα να το βαψω:rotflmao:

psydealer
19/03/2014, 10:04
και μετα απο 3 μηνες λειτουργιας ηρθε η να το βάψουμε

psydealer
19/03/2014, 10:05
312371...

psydealer
19/03/2014, 10:08
:a9:

motomaniac
19/03/2014, 10:23
εισαι ο καινουριος FZR600 του φορουμ? οι μονες φορες που παιζει να περασες 600 η 750 ειναι αυτος να πηγαινε χαλαρα την βολτιτσα του, να ανοιγε μεχρι τις 8-9.000 κι εσυ να σκυλιαζες τον τορνο πισω του. ο αδερφος μου ειχε zxr 400 κι εγω cbr 600f3 κι η διαφορα στην δυναμη και την ταχυτητα ηταν παραπανω απο εμφανης. εκτος κι αμα δεν μιλαμε μονο για ευθεια οπου τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα. τι χρωμα το εβαψες? το τεποζιτο παντως εχει ωραιο χρωμα!

psydealer
19/03/2014, 10:36
εισαι ο καινουριος FZR600 του φορουμ? οι μονες φορες που παιζει να περασες 600 η 750 ειναι αυτος να πηγαινε χαλαρα την βολτιτσα του, να ανοιγε μεχρι τις 8-9.000 κι εσυ να σκυλιαζες τον τορνο πισω του. ο αδερφος μου ειχε zxr 400 κι εγω cbr 600f3 κι η διαφορα στην δυναμη και την ταχυτητα ηταν παραπανω απο εμφανης. εκτος κι αμα δεν μιλαμε μονο για ευθεια οπου τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα. τι χρωμα το εβαψες? το τεποζιτο παντως εχει ωραιο χρωμα!

ναι φίλε μου αυτό εννοω και εγώ.Το είπα ότι σε περνάνε από παμο (ειπαμε μην τρελαθούμε κιόλας) απλά υπάρχουν και καποιη που τα πάνε ρελαντί και νομίζουν ότι παν σαν τον πουσ.......και σηγούρα το πέρη ευθίας και στροφών .... σε επαρχία μεγάλωσα οπότε ..........

psydealer
19/03/2014, 10:40
ναι φίλε μου αυτό εννοω και εγώ.Το είπα ότι σε περνάνε από παμο (ειπαμε μην τρελαθούμε κιόλας) απλά υπάρχουν και καποιη που τα πάνε ρελαντί και νομίζουν ότι παν σαν τον πουσ.......και σηγούρα το πέρη ευθίας και στροφών .... σε επαρχία μεγάλωσα οπότε ..........

μπλε,προσπαθώ εδώ και μια ώρα να ανεβασω τις επόμενες και δεν μπορώ μου λεη απέτυχε.... δεν ξέρω τή παίζη ίδια πιώτια είναι!!!!

psydealer
19/03/2014, 11:34
ένα πολύ μικρό δείγμα γιατί φεύγω για δουλειά το βραδυ τα υπολιπα

psydealer
19/03/2014, 18:28
...

psydealer
19/03/2014, 18:29
ετοιμο να το ντύσουμε

psydealer
19/03/2014, 18:30
το δείγμα που λεγαμε

psydealer
19/03/2014, 18:32
:evil::hypnotize::wlae::beer:

psydealer
19/03/2014, 18:35
ξεκινάμε με την καρίνα :sun:

supraman
19/03/2014, 18:55
:a014:

psydealer
20/03/2014, 13:52
:panic::panic:

dimzan
20/03/2014, 23:33
ολο μπλε το εκανες τελικα?


θεωρω πως το συγκεκριμενο μηχανακι εχει πολυ ωραια οπισθια.

στη μουρη φαινονται τα χρονια του

psydealer
20/03/2014, 23:50
ολο μπλε το εκανες τελικα?


θεωρω πως το συγκεκριμενο μηχανακι εχει πολυ ωραια οπισθια.

στη μουρη φαινονται τα χρονια του
σε 5 της ανεβαζω

psydealer
20/03/2014, 23:56
από την μια :a13:

psydealer
21/03/2014, 00:00
και επειδή μετά πηρα φορα και με βρήκε το βράδυ ψυχαλίζοντας.......................................:a029:

psydealer
21/03/2014, 00:01
βουαλά

psydealer
21/03/2014, 00:02
βραδινές λήψης

psydealer
21/03/2014, 00:02
εβαλα και καινουργια φλασακια περιμενω τους καθρεπτες μονο και τα πισο φλας

dimzan
21/03/2014, 00:04
ωραιο εγινε, καλες βολτες!

psydealer
21/03/2014, 00:05
με τα αυτοκολλητα του:smokin:

psydealer
21/03/2014, 00:06
312520...

psydealer
21/03/2014, 00:08
312522:p...

psydealer
21/03/2014, 00:09
312523

psydealer
21/03/2014, 00:10
312524

psydealer
21/03/2014, 00:10
312525

psydealer
21/03/2014, 00:11
312526απο πανω......

psydealer
21/03/2014, 00:12
312527

psydealer
21/03/2014, 00:13
312528

psydealer
21/03/2014, 00:14
:a39::a39::a024:312529

psydealer
21/03/2014, 10:20
312538

Pardalotzatziki
21/03/2014, 10:29
Ανανεωθηκε!
Της παει το χρωμα :beer::beer:

Καλοταξιδο..

sapila racing
21/03/2014, 10:40
Ομόρφυνε! Καλές βόλτες. :beer:

psydealer
21/03/2014, 10:53
Nα πούμε και την τιμη το χρώμα είναι μεταλλικό δύο φάσης με μεταλα μέσα
200€

psydealer
21/03/2014, 10:54
και τα αυτοκολλητα 20€
φλασακια 10€

GFawkes
21/03/2014, 10:56
Μονος σου το εβαψες.....;

Αν ναι εκανες εξαιρετικη δουλεια....

psydealer
21/03/2014, 11:01
Μονος σου το εβαψες.....;

Αν ναι εκανες εξαιρετικη δουλεια....

οχι οχι σε φανοποιο φιλο,δεν ειχα χρονο να ασχοληθω:beer: ναι το παιδι κεντισε νίκος στο πλαγιάρι θεσσαλονίκης

zami
21/03/2014, 12:07
Μπραβο!εξαιρετικο αποτελεσμα! Να εισαι γερος να την χαρεις για πολλα πολλα χρονια ακομη!

supraman
21/03/2014, 16:15
πω πω κουκλα εγινε νατην χερεσαι φιλε μου μπραβο για την δουλεια και υπομονη σου :beer:

dimzan
21/03/2014, 18:09
εγινε πολυ καλο.

θα αφαιρουσα μονο τα αυτοκολητα suzuki απο τα καλαμια

psydealer
21/03/2014, 18:57
εγινε πολυ καλο.

θα αφαιρουσα μονο τα αυτοκολητα suzuki απο τα καλαμια
ναι εχεις δηκιο και μενα δεν μου αρεσαν θα φηγουν