PDA

View Full Version : μηχανη για παντρεια!! Africa twin 750 vs bmw gs1100



nikostz9
16/03/2014, 08:13
γεια χαρα εχω μεινει αμηχανος τωρα και κανα χρονο και ψαχνω ενα φτηνο μηχανακι για να το κρατησω.

και οι 2 μηχανες Africa twin 750 και bmw gs1100 ηταν απωθημενα απο παλια αλλα ποτε δεν ειχα καποια ουτε καν τις εχω οδηγησει.

τη μηχανη θα τη κυκλοφορω σχεδον καθημερινα τουλαχιστον τους καλοκαιρινους μηνες να πηγαινωερχομαι στη δουλεια μου 40χλμ πηγαινε ελα.

το ξερω οτι και οι 2 ειναι πολυ παλια μοντελα αλλα σε αυτες τις 2 εχω καλαληξει, καμια αλλη.

σας ακουω αν γνωριζει καποιος + - τις καθε μιας και τι να προσεξω στην αγορα τους.
:rolleyes:

George_Sp
16/03/2014, 08:18
πως έχεις καταλήξει ενώ δεν τις έχεις καβαλήσει;

για ποιο λόγο μόνο αυτές; χαμηλό budget;

faraway
16/03/2014, 08:19
Ψηφίζω africa που είναι old time clasic !! :D

soter3gm
16/03/2014, 08:21
Αν θέλεις να έχεις μοτοσυκλέτα και όχι πλυντήριο :a48: θα πάρεις Τη Γερμανίδα φρενάρει σαν να έριξες άγκυρα στρίβει σαν να έχει μπει σε ράγες άνετη σαν να είσαι στο καναπέ του σπιτιού σου.
Το κακό είναι 1100 και πλερώνεις τα πάντα ακριβά τέλη ασφάλεια κλπ κλπ
Για τα ανταλλακτικά Κ.Α. που θα σου πουν οι κακεντρεχής χοντάκιδες :a48: μην ακούς κουβέντα με μια πεντάρα στου Κωνσταντάρα βρίσκεις τα πάντα.
Αν βρεις κανένα ρώτα να σου πω που πονάει πριν το πάρεις

nikostz9
16/03/2014, 08:35
ναι ο βασικος παραγοντας που κατεληξα στις παρακατω ειναι το budget, τις βρισκεις πλεον πολυ φτηνες και τις 2.
και η ομορφια για μενα τουλαχιστον μου αρεσουν και οι 2.

οσο για τις ασφαλειες εχω ρωτησει και η τιμη ειναι ιδια 75ευρω εξαμηνο. εκει που θα πληρωνει παραπανω το bmw ειναι τα τελη κυκλοφοριας 75 ευρω παραπανω απτο africa το χρονο.

να πω επισης οτι δε με ενδιαφερουν τα γκαζια η το 0-100 τις καθε μιας οσο η αξιοπιστια της καθε μιας. ειπαμε θα το παρω και θα το παντευτω το κοριτσι :D

απο θεμα καυσιμου πιο απτα 2 τη ρουφαει πιο πολυ?




πσ ειχα για 5 χρονια παλιοτερα v-strom 650

taisteal
16/03/2014, 08:46
Σαν να συγκρινεις την Bellucci με την Βασιλειαδου...
Και απο αξιοπιστια κανενα μετρο συγκρισης..
Hοnda παρε,μην μπλεκεις με το πλοιο της αγαπης

:wave2:

stefanos
16/03/2014, 10:17
ναι ο βασικος παραγοντας που κατεληξα στις παρακατω ειναι το budget, τις βρισκεις πλεον πολυ φτηνες και τις 2.
και η ομορφια για μενα τουλαχιστον μου αρεσουν και οι 2.



To buget εύκολα θα πάει στο θεό με παλιό μηχανάκι.Εκτός αν βρείς κανένα που το είχαν σε γυάλα και πιάνουν τα χέρια σου.
Αλλά και πάλι να υπολογίζεις αρκετό χρήμα.

devil's animal
16/03/2014, 11:00
συνειδητοποιεις φανταζομαι οτι και για τα 2 μηχανακια μιλαμε για τουλαχιστον καμια 100στη χιλιαδες χλμ στα κοντερ τους...με οτι αυτο συνεπαγεται...;)

soter3gm
16/03/2014, 11:12
To buget εύκολα θα πάει στο θεό με παλιό μηχανάκι.Εκτός αν βρείς κανένα που το είχαν σε γυάλα και πιάνουν τα χέρια σου.
Αλλά και πάλι να υπολογίζεις αρκετό χρήμα.

Ποτέ μα ποτέ δεν ήμουν κολλημένος με μια μοτοσυκλέτα έχω αλλάξει αρκετές και της έχω φτιάξει για τα καλά, με πολύ χρήμα και κόπο, πάντα όμως τα πράγματά τους τα έβρισκα πανάκριβα είτε μαμά είτε αλλού.
Όταν αγόρασα το RT σαν στράβακας έκανα κάποιες αγορές από τη BMW μετά, σαν είδα τα πράγματα σκούρα ψάχτηκα παραπάνω και είδα πως δεν χρειάζεται να τα "χώνω" στη BMW αλλά με πολύ λιγότερα λεφτά μπορώ να κάνω πράγματα μόνος μου Service, επισκευές, ανανεώσεις κλπ κλπ γιατί αυτό το μηχανάκι είναι φτιαγμένο για να βοηθάει τον αναβάτη παντού, δεν θέλει πολύ μυαλό απλά να διαβάσεις λίγο παραπάνω και το έχεις κάνει "κτήμα" σου.
Από ομορφιά δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ, σε άλλον αρέσει και σε άλλον όχι αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι σε άψογη κατάσταση.
Όποιος θέλει του δίνω έτυμες λύσεις και βοήθεια σε ότι χρειαστεί

Υ.Γ
Δεν χρειάζεται να έχεις ένα σκασμό λεφτά για να το κάνεις κούκλα μέσα-έξω τα πράγματα του τα βρίσκεις και εκτός BMW τσάμπα


συνειδητοποιεις φανταζομαι οτι και για τα 2 μηχανακια μιλαμε για τουλαχιστον καμια 100στη χιλιαδες χλμ στα κοντερ τους...με οτι αυτο συνεπαγεται...;)
Το GS δεν παθαίνει τίποτα λόγο του nikasil στα κύλινδρα 500 Κμ να έχει το ίδιο θα πηγαίνει

catmaster
16/03/2014, 11:46
Στη Honda θα κοιτάξεις

Καρέ άξονα γραναζιού της αλυσίδας μετάδοσης
Ανορθωτής (μετράς και πηνία)
Διακόπτη Σταντ
Κατανάλωση λαδιού (λευκός καπνός και λοιπά ντουμάνια)
Αναρτήσεις

Στην Μπέμπα θα κοιτάξεις

Δίσκο - Πλατό
Κατανάλωση λαδιού
Αναρτήσεις
Διαρροές από άξονα μετάδοσης
Πεταλούδες στα σώματα ψεκασμού
Πλαινό σταντ - κάρτερ
Αισθητήρας (μάτι) ανάφλεξης στο μπροστά καπάκι


εννοείται ότι πας σε μηχανικό που να ξέρει τι γίνεται

Αν σε παίρνει οικονομικά δες και για 1150Gs (όχι αυτή με το integral Abs με τους σερβομηχανισμούς )

:wave2:

devil's animal
16/03/2014, 11:52
Το GS δεν παθαίνει τίποτα λόγο του nikasil στα κύλινδρα 500 Κμ να έχει το ίδιο θα πηγαίνει

και το XR μου εχει nicasil, τι σημαινει αυτο? τα πιστονια δεν παθαινουν τιποτα?
ολα τα αλλα (μικρα και μεγαλα) παπαρακια?

εγω απο την μικρη εμπειρια που εχω σε μια μοτο με πολλα χλμ μπορεις να βρεις απο πολυ μικρες ζημιες (ξεραμενα σωληνακια, κλωτσημενες βιδες, σκουριες, βουλωμενα καρμπς), μεχρι πολυ μεγαλες ζημιες που ειναι ετοιμες να γινουν και χριζουν ανοιγμα μοτερ...βαλβιδες, ελατηρια βαλβιδων, πιστονια, κλπ...

εγω μονο ενα honda θα εμπιστευομουν με τοσα χλμ...:p

p@nos
16/03/2014, 12:42
Σαν να συγκρινεις την Bellucci με την Βασιλειαδου...
Και απο αξιοπιστια κανενα μετρο συγκρισης..
Hοnda παρε,μην μπλεκεις με το πλοιο της αγαπης

:wave2:


και η μπελουτσι ειναι ο σουμιες το αφρικα? :lol:

η συγκριση ειναι μαλλον βασιλειαδου με νοταρα για να ειμαστε σωστοι


το θεμα αξιοπιστιας ειναι πολυ γενικο και στα δυο μιας και ειναι πολυ παλια μηχανακια...οποτε ολο και καποια ζημια θα βγαλουν...η προπελα αντικειμενικα πιο καλο και πολυχρηστικο μηχανακι, πιο ανετο στο δρομο με καλυτερο στριψημο και φρενα...γκαζι κλαμα και στα δυο...

εγω στο μπεμβε θα πηγαινα αν επρεπε αναγκαστικα να διαλεξω κατι απο αυτα τα δυο...αν πας κ εσυ σε αυτο, καλο ειναι να εχει αλλαξει δισκοπλατο, γιατι κοστιζει...κατα τα αλλα συντηρηση αρκετα οικονομικο

soter3gm
16/03/2014, 14:39
Στη Honda θα κοιτάξεις

Καρέ άξονα γραναζιού της αλυσίδας μετάδοσης
Ανορθωτής (μετράς και πηνία)
Διακόπτη Σταντ
Κατανάλωση λαδιού (λευκός καπνός και λοιπά ντουμάνια)
Αναρτήσεις

Στην Μπέμπα θα κοιτάξεις

Δίσκο - Πλατό
Κατανάλωση λαδιού
Αναρτήσεις
Διαρροές από άξονα μετάδοσης
Πεταλούδες στα σώματα ψεκασμού
Πλαινό σταντ - κάρτερ
Αισθητήρας (μάτι) ανάφλεξης στο μπροστά καπάκι


εννοείται ότι πας σε μηχανικό που να ξέρει τι γίνεται

Αν σε παίρνει οικονομικά δες και για 1150Gs (όχι αυτή με το integral Abs με τους σερβομηχανισμούς )

:wave2:

+ 1100

Όλα αυτά μαζί να τα έχει πάνω από 400€ δεν κοστίζουν, για περισσότερα με ΡΜ

catmaster
16/03/2014, 14:47
+ 1100

Όλα αυτά μαζί να τα έχει πάνω από 400€ δεν κοστίζουν, για περισσότερα με ΡΜ

σόρρυ προκαταβολικά για την ασχετοσύνη μου ...

αλλά πως βγαίνουν όλα αυτά 400 ευρώ ;; μεταχειρισμένα ;;

το λέω γιατί νομίζω ότι πχ μόνο οι πεταλούδες που πάνε πακέτο με τα σώματα ψεκασμού κοστίζουν αρκετά και σαν μεταχειρισμένα

και αν έχει μια ζημιά - κόλληση στο κάρτερ καλύτερα να πάει σε άλλο μηχανάκι

:wave2:

ego_o_idios
16/03/2014, 15:01
to 8ema den ine poso kamni ena motosako to 8ema ine oti to honda 8a ine palio 8a exi perasi pedikes asfenies ke den asxolise me tipota ama to paris 1500 euro kantou enas service ke min ksana asxoli8is mono ladia alaze ke kana filtro mexri na mini apo emfragma ke dosto gia kounia ston dimo

ama paris bmw 8a sou pinoune to ema sta sinergia osa vgazis to mina 8a 8es gia service ke ama 8es ke antalaktika pare ke enan mpaglma 8a sou xriasti:lol:

catmaster
16/03/2014, 15:09
to 8ema den ine poso kamni ena motosako to 8ema ine oti to honda 8a ine palio 8a exi perasi pedikes asfenies ke den asxolise me tipota ama to paris 1500 euro kantou enas service ke min ksana asxoli8is mono ladia alaze ke kana filtro mexri na mini apo emfragma ke dosto gia kounia ston dimo

ama paris bmw 8a sou pinoune to ema sta sinergia osa vgazis to mina 8a 8es gia service ke ama 8es ke antalaktika pare ke enan mpaglma 8a sou xriasti:lol:

δεν είναι έτσι ρε μαν ...

άμα το προπέλερ είναι καθαρό βγαίνει στα ίδια το σέρβις του με την Αφρικα μη σου πω και λιγότερα με τα φτηνά λάδια που παίρνει
το θέμα είναι να βρείς καλό μηχανάκι

:wave2:

soter3gm
16/03/2014, 16:21
σόρρυ προκαταβολικά για την ασχετοσύνη μου ...

αλλά πως βγαίνουν όλα αυτά 400 ευρώ ;; μεταχειρισμένα ;;

το λέω γιατί νομίζω ότι πχ μόνο οι πεταλούδες που πάνε πακέτο με τα σώματα ψεκασμού κοστίζουν αρκετά και σαν μεταχειρισμένα

και αν έχει μια ζημιά - κόλληση στο κάρτερ καλύτερα να πάει σε άλλο μηχανάκι

:wave2:
Μόνο το κάρτερ είναι ακριβή δουλειά αν έχει τέτοια βλάβη απλά δεν το παίρνει.
Τα υπόλοιπα φτιάχνονται με πολύ μικρό κόστος αυτό έγραψα παραπάνω αλλά κανένας δεν το διάβασε.
Οι πεταλούδες επισκευάζονται με παααρα πολύ μικρό κόστος τόσο μικρό που δεν το χωράει ο νους σου και δεν χρειάζεται να αλλάξεις σώματα
Το δίσκο πλατό και οι τυχόν διαρροές στον άξονα επισκευάζονται πάλι με μικρό κόστος, και δεν ξέρεις τι πάει να πει αλυσίδα γρανάζια κλπ κλπ τα μαρκούτσια αλλάζονται με 35 €
Τα λάδια κάνουν 20 € το 5λιτρο οι βαλβολίνες με 15 το λίτρο.
Τι άλλο θέλεις να μάθεις ??

soter3gm
16/03/2014, 16:28
to 8ema den ine poso kamni ena motosako to 8ema ine oti to honda 8a ine palio 8a exi perasi pedikes asfenies ke den asxolise me tipota ama to paris 1500 euro kantou enas service ke min ksana asxoli8is mono ladia alaze ke kana filtro mexri na mini apo emfragma ke dosto gia kounia ston dimo

ama paris bmw 8a sou pinoune to ema sta sinergia osa vgazis to mina 8a 8es gia service ke ama 8es ke antalaktika pare ke enan mpaglma 8a sou xriasti:lol:

Συγνώμη ρε φίλε αλλά εκτός του ότι μου βγαίνουν τα μάτια για να σε διαβάσω με τα greeklish, αλλά λες ενίοτε και πράγματα που δεν έχεις ηδέα, και δεν διαβάζεις τίποτα εκτός από αυτά που θέλεις και σε βολεύουν.
Πρέπει να πάει σε μαμά συνεργείο ? το λέει κανένας νόμος ? πως πρέπει να πληρώνει ένα σκασμό λεφτά ? δεν υπάρχουν άλλα συνεργεία ? με πολύ μικρότερο κόστος και την ίδια και καλλίτερη δουλειά ? αν πιάνουν τα χέρια του νομίζεις πως είναι δύσκολο να το φτιάξει μόνος του η με έναν φίλο του.
Τι να πω ας πάρει χοντα και να κάνει ότι τον φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος

p@nos
16/03/2014, 17:17
δισκο πλατο ποως αλλαζεις με 35ε

και οταν ειναι η αλλαγη θελει να λυθει το μισο μηχανακι

ego_o_idios
16/03/2014, 17:59
δεν είναι έτσι ρε μαν ...

άμα το προπέλερ είναι καθαρό βγαίνει στα ίδια το σέρβις του με την Αφρικα μη σου πω και λιγότερα με τα φτηνά λάδια που παίρνει
το θέμα είναι να βρείς καλό μηχανάκι

:wave2:

file mou kale mou file to africa den 8eli service leme mono ladia 8eli leme na min ta ksana leme,leme

ego evgaza mpouzi sta 20.000 xiliometra ke ta ksana evaza mesa kenouria valvides oute tsik to mixanaki ides pos travage mia fora tou ekana service otan to trakara ixa 70.000 xiliometra sxedon ke den zitage tipota ksero ke enan trelo pou ixe midenisi konter ke ixe kani ke ego den ksero posa xiliometra akoma mono me ladia ke alisidogranaza alagi

asto leme to africa den pezete se afto to 8ema

catmaster
16/03/2014, 18:22
Μόνο το κάρτερ είναι ακριβή δουλειά αν έχει τέτοια βλάβη απλά δεν το παίρνει.
Τα υπόλοιπα φτιάχνονται με πολύ μικρό κόστος αυτό έγραψα παραπάνω αλλά κανένας δεν το διάβασε.
Οι πεταλούδες επισκευάζονται με παααρα πολύ μικρό κόστος τόσο μικρό που δεν το χωράει ο νους σου και δεν χρειάζεται να αλλάξεις σώματα
Το δίσκο πλατό και οι τυχόν διαρροές στον άξονα επισκευάζονται πάλι με μικρό κόστος, και δεν ξέρεις τι πάει να πει αλυσίδα γρανάζια κλπ κλπ τα μαρκούτσια αλλάζονται με 35 €
Τα λάδια κάνουν 20 € το 5λιτρο οι βαλβολίνες με 15 το λίτρο.
Τι άλλο θέλεις να μάθεις ??

κοίτα για να μην δουλευόμαστε και τρελαίνεται και ο άνθρωπος με αυτά που διαβάζει

γράψε μου αναλυτικά με κόστος ανταλλακτικών αυτά που έγραψα πιο πάνω για να καταλάβω για τι μιλάμε

Δίσκο - Πλατό ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΝΕΟ
Κατανάλωση λαδιού
Αναρτήσεις ΕΠΙΣΚΕΥΗ
Διαρροές από άξονα μετάδοσης ΜΑΡΚΟΥΤΣΙΑ
Πεταλούδες στα σώματα ψεκασμού ΑΛΛΑΓΗ
Πλαινό σταντ - κάρτερ -άστο αυτό οκ
Αισθητήρας (μάτι) ανάφλεξης στο μπροστά καπάκι ΑΛΛΑΓΗ


:wave2:

catmaster
16/03/2014, 18:25
file mou kale mou file to africa den 8eli service leme mono ladia 8eli leme na min ta ksana leme,leme

ego evgaza mpouzi sta 20.000 xiliometra ke ta ksana evaza mesa kenouria valvides oute tsik to mixanaki ides pos travage mia fora tou ekana service otan to trakara ixa 70.000 xiliometra sxedon ke den zitage tipota ksero ke enan trelo pou ixe midenisi konter ke ixe kani ke ego den ksero posa xiliometra akoma mono me ladia ke alisidogranaza alagi

asto leme to africa den pezete se afto to 8ema

τι λές μωρέ χαλέα ρε θα με τρελάνετε όλοι απόψε ;; απο τον Άρη κατέβηκα ;;

ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΑΦΡΙΚΕΣ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ;;

ΔΕΝ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΥΝ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ;;

ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤ ;;

ΤΟ ΚΑΡΕ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ ;;

είχες μια Αφρικα οκ μαγκιά

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΕΝΗΝΤΑ ΡΕ λέμε λεμε


άντε μην σε αρχίσω λέμε να σου σπινιάρω στην καράφλα :lol:

ego_o_idios
16/03/2014, 18:30
τι λές μωρέ χαλέα ρε θα με τρελάνετε όλοι απόψε ;; απο τον Άρη κατέβηκα ;;

ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ ΟΙ ΑΦΡΙΚΕΣ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ;;

ΔΕΝ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΥΝ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ;;

ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΝΤ ;;

είχες μια Αφρικα οκ μαγκιά

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΕΝΗΝΤΑ ΡΕ λέμε λεμε


άντε μην σε αρχίσω λέμε να σου σπινιάρω στην καράφλα :lol:


afta ta provlimata pou les ta exi vgali to africa mexri ta 50.000 xiliometra re mastrofonix
meta den exi alo ke mena me antlia apo mazda itone
meta apo dafta den pezi provlima leme

ke aniges africa gia afta ta prvlimata?:lol::lol:

pedia afiste to palikari min ton akoute gia mia antlia venzinis 8a sas aniksi moter...:lol::lol::lol::lol:

devil's animal
16/03/2014, 18:31
ΔΕΝ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΥΝ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ;;



ενιοτε καρβουνιαζουν και ολοκληρες...
:lol::lol:
που ειναι ο καμμενος να μας πει??
:rotflmao::rotflmao:

catmaster
16/03/2014, 18:35
meta apo dafta den pezi provlima leme



Ναι μετά από αυτά ανατινάζετε μόνη της :lol::bawl::lol:


afta ta provlimata pou les ta exi vgali to africa mexri ta 50.000 xiliometra re mastrofonix
meta den exi alo ke mena me antlia apo mazda itone

ke aniges africa gia afta ta prvlimata?:lol::lol:

pedia afiste to palikari min ton akoute gia mia antlia venzinis 8a sas aniksi moter...:lol::lol::lol::lol:

έλα φέρε το τσίξερ καμιά μέρα να σου αλλάξω λάδια ρε παλιοχαρακτήρα .... να δεις πόσο ωραίο στρόφαλο έχει :lol::bawl:

catmaster
16/03/2014, 18:37
ενιοτε καρβουνιαζουν και ολοκληρες...
:lol::lol:
που ειναι ο καμμενος να μας πει??
:rotflmao::rotflmao:

ε μα ρε Σταύρο θα με τρελάνουν λέμε ... λέει ο ένας η Αφρικα δεν παίρνει χαμπάρι για 1 εκατομμύριο χιλιόμετρα λες και καίει διλίθιο

λέει ο άλλος οτι φτιάχνει όλο το μηχανάκι με 4 κατοστάρικα με τα ανταλλακτικά μέσα και μένουν και ρέστα λες και είναι από αδαμάντιο


έλεος :lol:

ego_o_idios
16/03/2014, 18:38
Ναι μετά από αυτά ανατινάζετε μόνη της :lol::bawl::lol:



έλα φέρε το τσίξερ καμιά μέρα να σου αλλάξω λάδια ρε παλιοχαρακτήρα .... να δεις πόσο ωραίο στρόφαλο έχει :lol::bawl:


ipage opiso ftou ftou ftou
apetaksamin ton mixaniko apetaksamin ton mixaniko apetaksamin ton mixaniko:lol::lol:

to tetarto kako leme
palia itan tria pir gini ke 8alasa tora eginan tesera ke mixanikos motosikleton:lol::lol::lol:

catmaster
16/03/2014, 18:41
ipage opiso ftou ftou ftou
apetaksamin ton mixaniko apetaksamin ton mixaniko apetaksamin ton mixaniko:lol::lol:

to tetarto kako leme
palia itan tria pir gini ke 8alasa tora eginan tesera ke mixanikos motosikleton:lol::lol::lol:

καλά ... στο τέλος ο άνθρωπας που έβαλε το ποστ θα ψάξει για κάνα Sym σκούτερ η για κανα townmate να γλιτώσει ... :lol:

νταξει απεταξέ με ... αλλά μόνο σήμερα αύριο κερναώ καφέ (ξεκινάω το Buell) ... :smokin:

ego_o_idios
16/03/2014, 18:47
καλά ... στο τέλος ο άνθρωπας που έβαλε το ποστ θα ψάξει για κάνα Sym σκούτερ η για κανα townmate να γλιτώσει ... :lol:

νταξει απεταξέ με ... αλλά μόνο σήμερα αύριο κερναώ καφέ (ξεκινάω το Buell) ... :smokin:

to buell?:plaf::plaf::plaf:

kouragio :jrs:

na se fero ta katsampakia na se tragoudane na pernis ta pano sou?:lol::lol:

catmaster
16/03/2014, 18:51
to buell?:plaf::plaf::plaf:

kouragio :jrs:

na se fero ta katsampakia na se tragoudane na pernis ta pano sou?:lol::lol:


έλα εσύ να φέρεις και τα κλαμπατσίμπανα που κοπανάς https://www.youtube.com/watch?v=Y8aGlOj2VFo

:lol:

ego_o_idios
16/03/2014, 18:55
έλα εσύ να φέρεις και τα κλαμπατσίμπανα που κοπανάς https://www.youtube.com/watch?v=Y8aGlOj2VFo

:lol:
re pousti 8a ta fero ke pou ise i zoi pezi mpaso 8a fero ke ena na se dioksoune apo tin gitonia:lol::lol::lol:

soter3gm
16/03/2014, 19:12
κοίτα για να μην δουλευόμαστε και τρελαίνεται και ο άνθρωπος με αυτά που διαβάζει

γράψε μου αναλυτικά με κόστος ανταλλακτικών αυτά που έγραψα πιο πάνω για να καταλάβω για τι μιλάμε

Δίσκο - Πλατό ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΝΕΟ
Κατανάλωση λαδιού
Αναρτήσεις ΕΠΙΣΚΕΥΗ
Διαρροές από άξονα μετάδοσης ΜΑΡΚΟΥΤΣΙΑ
Πεταλούδες στα σώματα ψεκασμού ΑΛΛΑΓΗ
Πλαινό σταντ - κάρτερ -άστο αυτό οκ
Αισθητήρας (μάτι) ανάφλεξης στο μπροστά καπάκι ΑΛΛΑΓΗ


:wave2:

Δίσκο πλατό 25€
όλα καίνε ΜΑ ΟΛΑ !!! δεν μπορείς αν κάνεις τίποτα επ αυτού
Αναρτήσεις ότι πάρει ο κάθε επισκευαστής
διαρροές 40€ οι τσιμούχες
Πεταλούδες σώματα ψεκασμού 20? ίσως πολλά λέω
Αισθητήρας αν τον επισκευάσει κανα 50 ? αν τον πάρει από τη Bosch 120
μονάδα ABS Επισκευή 150

Όλα αυτά είναι το κόστος ανταλλακτικών Αν ξέρει τα φτιάχνει μόνος του ο κάθε ένας
Αλλά κανένας μάστορας σε σηνεργείο δεν τα κάνει όπως τα λέω εγώ γιατί θέλει να τα κονομήσει ΠΧ στο δίσκο πλατό επισκευάζεται στη Σπύρου Πάτση μαζί με αυτό αλλάζει και της τσιμούχες στον άξονα εφόσον έχει λύσει το κομμάτι αυτό.
Τα σώματα ψεκασμού αλλάζουν μόνο κάτι παπαράκια και ξαναδένεται και είναι JET !!! το έκανα σε μένα υπάρχει και η λύση της Bing το κιτ όλο με 180 ερώπουλα
Τον αισθητήρα αλλάζεις ΜΟΝΟ τα καλώδια και είναι ΚΟΥΦΕΤΟ ΤΖΑΜΠΑ
Τη μονάδα τη πας και στην επισκευάζουν με εγγύηση
Τι άλλο θέλεις να μάθεις ?

p@nos
16/03/2014, 19:50
που ρε φιλε 20ε δισκοπλατο

δεν ειρωνευομαι...

faraway
16/03/2014, 19:54
20 € θέλει ο μάστορας μόνο για να αρχίσει να σκέφτεται πως θα φτάσει μέχρι το δίσκο πλατό :lol::lol:

virus
16/03/2014, 19:59
για να εχεις μια ιδεα, αυτον τον καιρο επισκευαζω τη αφρικα μου. υπαρχει σχετικο θρεντ. βεβαια την επισκευαζω απο το μηδεν. δηλαδη εχει δεν εχει πανω της 300 χιλ χιλιομετρα απο τα οποια εγω εχω κανει τα μισα, απο εμπορα την πηρα. μονο τα ανταλακτικα εχω πιασει το χιλιαρικακι χαλαρα. ειναι και σε τι αφρικα θα πεσεις :)

soter3gm
16/03/2014, 20:24
που ρε φιλε 20ε δισκοπλατο

δεν ειρωνευομαι...
Σπύρου Πάτση όπου έχει Lukas δίσκους και σου φτιάχνουν και το πλατό (αν παίρνει φτιάξιμο)

YianPep
17/03/2014, 00:06
Το θετικό είναι οτι και τα 2 μηχανάκια που σκέφτεσαι εχουν γνωστά προβλήματακια πλεον και για καποια απο αυτά βρίσκεις οικονομικές λύσεις.Εννοείται οτι θα ρίξεις καποια ευρώπουλα σε βαθος χρονου για μαζέματα ανάλογα τη κατάσταση που θα είναι η μηχανή.
Αρα το πιο σωστό ειναι αυτο που προανέφερε ενας φιλος παραπανω ..να δεις σε τι κατασταση είναι (όσα μπορεις να δεις)με ενα μηχανικό.
Το θέμα στρίψιμο ,φρένα,ανάρτηση θεωρώ έχει να κάνει με τις απαιτήσεις και τις ικανότητες του αναβάτη καθαρά.
Το Africa μου σε λιγο φέρνει τη πρώτη γύρα στο κοντέρ ,με βασική συντήρηση (οπως αναφερει ο Afro παραπανω) δλδ λαδάκια,φιλτρα,μπουζι κλπ που τα κάνω μόνος μου και δεν εχω κανενα θεμα,ούτε φωτιά εχω παρει ευτυχως:)
Βρές πιο απ τα 2 ταιριάζει σου καλύτερα στη χρήση που κάνεις και στον τρόπο που οδηγείς και καλά χιλιόμετρα !!
ΥΓ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟ ΑΦΡΙΚΑ οπως ειπωθηκε πιο πανω,ειναι η πιο σοβαρη του ασθενεια τα αλλα λυνονται ευκολοτερα

soter3gm
17/03/2014, 07:40
Έχοντας αλλάξει αρκετά μηχανάκια, πολλά από αυτά τα είχα ανασκευάσει για τα καλά, κατέληξα(μετά από επεισόδιο "τρελό") στο να πάρω ένα αμιγώς τουριστικό μηχανάκι κατέληξα λόγο τιμής στο RT1100.
Το έφερα από Γερμανία με 40.000 Χμ, όταν το έφερα πήγα να του κάνω ένα service,:( για να ξέρω τι έχω!!! εδώ ξεκίνησαν τα προβλήματά μου, ο "κάστορας" το έκανε ρημάδι αλλού για αλλού τα ζυγίσματα στους ψεκασμούς με αποτέλεσμα ο αριστερός κύλινδρος να σκάσει και να χάνει λάδια από τον περμανίτη στη συνέχεια και άρχισε να κουδουνάει στους ψεκασμούς και να μην έχω καθόλου ρελαντί και να νομίζω πω πατινάρει.
Ρώτησα για τιμές παντού ήθελαν για να κάνουν τη δουλειά όλη πάνω από 3000€ δηλαδή όσο την πείρα, με αλλαγή ψεκασμών 750€ το κόστος τους, Εδώ να πω, πως πολύ με βοήθησαν τα φόρουμ της BMW και Ελληνικά και ξένα κυρίως Αμερικάνικα όπου οι τύποι τα φτιάχνουν μόνοι τους ότι και να τους τύχει,
Έτσι λοιπόν κάθισα έβγαλα τα μάτια μου και διάβασα ότι χρειαζόμουν και ότι δεν*, και έτσι κατέληξα στο να τη φτιάξω μόνος μου, έλυσα κύλινδρα άλλαξα φλάντζες τσιμούχες βαλβίδων και έτριψα βαλβίδες , στη συνέχεια άλλαξα δίσκο πλατό όπου το έφτιαξα στη Σπύρου Πάτση με ένα 20ρικο και άλλαξα τσιμούχες στον άξονα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (είναι αυτά που δεν*).
Στους ψεκασμούς που κουδούναγαν διάβασα πως αλλάζουν τα "άντερα" με κιτ της BING στα 160 € αλλά διάβασα και κάπου αλλού πως αλλάζεις μόνο κάτι μεταλλικά σωληνάκια με κόστος 20ρικου.
Έτσι και έκανα ένα μηχανάκι καινούργιο για τα πολλά πολλά επόμενα χρόνια, μιας που με αυτό λέω πως θα πάω στον άλλο κόσμο .
Ξέρω πως δεν είναι εύκολο στους περισσότερους να κάνουν αυτές της δουλειές ,λόγο γνώσεων και χώρου , αλλά με βοήθεια όλα τα προβλήματα λύνονται για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ για να "ξεστραβώνουν" τους ταλαιπωρημένους από τους "κάστορες" που μας ρουφάνε το "αίμα" σε κάθε εργασία που έχουμε.
Τίποτα δεν είναι δύσκολο αρκεί να έχουμε την όρεξη τη θέληση και τη βοήθεια από τους φίλους μας

312075

MISKIN
17/03/2014, 09:01
Ένα τέτοιο νήμα θα ανοίξω και γω κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον! Έχω παντρευτεί ένα vstrom k4 10 χρόνια τώρα και επειδή δε παίζει φράγκο ξέρω ότι κάποια μέρα θα κάνω τις ίδιες ερωτήσεις με σένα. Αν αυτό γινόταν τώρα τα ίδια μηχανάκια θα κοίταγα συν το ΤΑ 600 που το είχα παλιότερα και είναι το μόνο που μετάνιωσα που το έδωσα. Εγώ το vstrom το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για να πηγαίνω στη δουλειά, 55 χλμ. Δε ξέρω γιατί το 'δωσες το vstrom αλλά τα k4 βγάζουν λιγότερα προβλήματα από τα πιο καινούρια για τα λεφτά που πουλιέται. Με 2500 € κάτι θα βρεις πιστεύω. Αλλιώς ΤΑ 600. Για τα 2 μηχανάκια που ρωτάς το θέμα είναι να πέσεις σε μερακλή που το πρόσεχε. Όλο και κάποιος μέσα στα forum θα πουλάει.
Τέλος καλό θα ήταν να κάνεις τις όποιες επισκευές μόνος σου αλλιώς θα πονέσει η τσέπη σου στο τέλος. Ότι πάρεις Καλοτάξιδο!

p@nos
17/03/2014, 09:47
καλα η αναγομωση ειναι λιγο σχετικη η αξιοπιστια της...σε τουριστικο μηχανακι παει ερχεται αμα ζοριζεις ομως δυσκολα τα πραγματα...

αυτο με τους ψεκασμους που λες δε μπορω να καταλαβω τι εννοεις ζυγισματα, μαλλον το συχρονισμο στις πεταλουδες λες αλλα αυτο δε μπορει να κανει ζημια καπου στο μοτερ απλα δε κραταει καλο ρελαντι (αν λες αυτο και δεν εχει τπτ αλλο περιεργο η bmw)

ego_o_idios
17/03/2014, 09:49
den iparxi oute misos mastora kalos ke apo afton oute to miso tou den ine ftino

8anatos stous mastores:lol:

RizlaPlusPlus
17/03/2014, 10:06
Ποτέ μα ποτέ δεν ήμουν κολλημένος με μια μοτοσυκλέτα έχω αλλάξει αρκετές και της έχω φτιάξει για τα καλά, με πολύ χρήμα και κόπο,


Το GS δεν παθαίνει τίποτα λόγο του nikasil στα κύλινδρα 500 Κμ να έχει το ίδιο θα πηγαίνει


και το XR μου εχει nicasil, τι σημαινει αυτο? τα πιστονια δεν παθαινουν τιποτα?
ολα τα αλλα (μικρα και μεγαλα) παπαρακια?




Το nikasil δεν ειναι που "τα πινει μπανιο" με χαμηλης ποιοτητας καυσιμο; Ρητορικη ερωτηση, το googlαρα ηδη. Αναρρωτιεμαι ποσο χρησιμο μπορει να ειναι αυτο σε τουριστικο μηχανακι...

soter3gm
17/03/2014, 10:25
Το nikasil δεν ειναι που "τα πινει μπανιο" με χαμηλης ποιοτητας καυσιμο; Ρητορικη ερωτηση, το googlαρα ηδη. Αναρρωτιεμαι ποσο χρησιμο μπορει να ειναι αυτο σε τουριστικο μηχανακι...

Για να καταλάβεις τα nikasil κύλινδρα δεν χαλάνε ποτέ μα ΠΟΤΕ !!! αλλάζεις ελατήρια πιστόνια αλλά ρεκτιφιέ δεν κάνεις ποτέ !!
Λάδι πίνουν γιατί το nikasil δεν έχει ανοχές για να "αγκαλιάσουν" τα ελατήρια στα κύλινδρα και να πάρουν της ανοχές ώστε να σφραγίζουν
και αυτό στα ψιλά όπου η γραμμική ταχύτητα του πιστονιού είναι μεγάλη και δεν "προλαβαίνει" να κρατήσει το λάδι.
Γενικός δεν είναι πρόβλημα αυτό γιατί έχει σταθερή ποσότητα κατανάλωσης. Στα απλά κύλινδρα πάλι πίνουν λάδι στα ψιλά και ανάλογα τη φθορά πίνουν και παραπάνω από τα προβλεπόμενα, στα boxer πίνουν συνέχεια τα ίδια.

devil's animal
17/03/2014, 10:39
Το nikasil δεν ειναι που "τα πινει μπανιο" με χαμηλης ποιοτητας καυσιμο; Ρητορικη ερωτηση, το googlαρα ηδη. Αναρρωτιεμαι ποσο χρησιμο μπορει να ειναι αυτο σε τουριστικο μηχανακι...


Για να καταλάβεις τα nikasil κύλινδρα δεν χαλάνε ποτέ μα ΠΟΤΕ !!! αλλάζεις ελατήρια πιστόνια αλλά ρεκτιφιέ δεν κάνεις ποτέ !!
Λάδι πίνουν γιατί το nikasil δεν έχει ανοχές για να "αγκαλιάσουν" τα ελατήρια στα κύλινδρα και να πάρουν της ανοχές ώστε να σφραγίζουν
και αυτό στα ψιλά όπου η γραμμική ταχύτητα του πιστονιού είναι μεγάλη και δεν "προλαβαίνει" να κρατήσει το λάδι.
Γενικός δεν είναι πρόβλημα αυτό γιατί έχει σταθερή ποσότητα κατανάλωσης. Στα απλά κύλινδρα πάλι πίνουν λάδι στα ψιλά και ανάλογα τη φθορά πίνουν και παραπάνω από τα προβλεπόμενα, στα boxer πίνουν συνέχεια τα ίδια.

το νικασιλ δεν ειναι κατι τρελο...μια επιστρωση στον κυλινδρο ειναι...ενα χημικο που απλα κανει τον κυλινδρο πιο ανθεκτικο σε σχεση με τους αλλους...

Nikasil is short for NIckel Silicon Carbide. Silicon carbide is a very hard ceramic (much harder than steel) that can be dissolved in nickel. The nickel solution can then be electroplated onto the aluminum cylinder bore. The piston rings will then rub off the exposed nickel, leaving a very hard layer of silicon carbide to protect the aluminum piston from direct contact with the aluminum cylinder. With this setup, the engine tolerances can be much tighter for better performance. The cylinder must be re-plated after it is re-bored, but Nikasil is extremely durable, so the cylinder does not need to be reworked as often as an iron or chrome cylinder.

απο εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/Nikasil)


εγω δεν εχω δει καταναλωση λαδιου...
αλλα εγω αλλαζω και καθε 1000...
αλλα και μικρη καταναλωση να εχει λογω φουλ συνθετικου, μια χαρα δικαιολογειται...

Gi_4ce
17/03/2014, 11:20
Στη Honda θα κοιτάξεις

Καρέ άξονα γραναζιού της αλυσίδας μετάδοσης
Ανορθωτής (μετράς και πηνία)
Διακόπτη Σταντ
Κατανάλωση λαδιού (λευκός καπνός και λοιπά ντουμάνια)
Αναρτήσεις

Στην Μπέμπα θα κοιτάξεις

Δίσκο - Πλατό
Κατανάλωση λαδιού
Αναρτήσεις
Διαρροές από άξονα μετάδοσης
Πεταλούδες στα σώματα ψεκασμού
Πλαινό σταντ - κάρτερ
Αισθητήρας (μάτι) ανάφλεξης στο μπροστά καπάκι


εννοείται ότι πας σε μηχανικό που να ξέρει τι γίνεται

Αν σε παίρνει οικονομικά δες και για 1150Gs (όχι αυτή με το integral Abs με τους σερβομηχανισμούς )

:wave2:

Όπως τα λέει ο αρχηγός εδώ ειναι. (άκη εισαι ΩΡΑΙΟΣ).

Να προσθέσω τον θόρυβο της καμπάνας στα africa. Με νεκρά πατα και ασε τον συμπλεκτη. Αν ακούσεις κατι να σκαμπιλίζει εκει κάτω, ειναι ψιλοακριβή η επισκευή.

Επίσης, αν το κυνηγάς πολύ, πάρε gs.

Εγώ με το africa ήμουν μεν ικανοποιημένος με το γκαζι του, αλλα το λυπόμουν που το δούλευα ετσι συνέχεια.

Τώρα παω και εγω για gs 1150 οχι abs,

(Ελπίζω μόνο να μην το διαβάζει ο πατέρας μου αυτο...)

soter3gm
17/03/2014, 11:38
Όπως τα λέει ο αρχηγός εδώ ειναι. (άκη εισαι ΩΡΑΙΟΣ).

Να προσθέσω τον θόρυβο της καμπάνας στα africa. Με νεκρά πατα και ασε τον συμπλεκτη. Αν ακούσεις κατι να σκαμπιλίζει εκει κάτω, ειναι ψιλοακριβή η επισκευή.

Επίσης, αν το κυνηγάς πολύ, πάρε gs.

Εγώ με το africa ήμουν μεν ικανοποιημένος με το γκαζι του, αλλα το λυπόμουν που το δούλευα ετσι συνέχεια.

Τώρα παω και εγω για gs 1150 οχι abs,

(Ελπίζω μόνο να μην το διαβάζει ο πατέρας μου αυτο...)
Να πάρεις με ABS γιατί πλέον επισκευάζεται η μονάδα. Είναι πολύ απλό ηλεκτρονικό το πρόβλημα (http://www.youtube.com/watch?v=E2RqHGghDzw) έτσι δεν χρειάζεται να χώσεις ένα καντάρι λ7

christof40
17/03/2014, 11:47
Όπως τα λέει ο αρχηγός εδώ ειναι. (άκη εισαι ΩΡΑΙΟΣ).

Να προσθέσω τον θόρυβο της καμπάνας στα africa. Με νεκρά πατα και ασε τον συμπλεκτη. Αν ακούσεις κατι να σκαμπιλίζει εκει κάτω, ειναι ψιλοακριβή η επισκευή.

Επίσης, αν το κυνηγάς πολύ, πάρε gs.

Εγώ με το africa ήμουν μεν ικανοποιημένος με το γκαζι του, αλλα το λυπόμουν που το δούλευα ετσι συνέχεια.

Τώρα παω και εγω για gs 1150 οχι abs,

(Ελπίζω μόνο να μην το διαβάζει ο πατέρας μου αυτο...)

:cry::lol::lol:θα σε αποκληρωσει λεμε

RizlaPlusPlus
17/03/2014, 12:08
...


...

Παιδια, δε διαφωνω για την αντοχη που προσφερει το nikasil. Αυτο που λεω θα το δειτε εδω (http://www.go-lpg.co.uk/Nikasil.html) και εδω (http://www.s1000rrforum.com/forum/bmw-s1000rr-general-discussion/2449-nikasil-corroded-sulfur-fuels-your-thoughts.html) για παραδειγμα. Γενικοτερα ειναι γεματα τα ιντερνετς με αναφορες σε προβληματα του νικασιλ λογω θειουχων προσθετων στη βενζινη. Και αυτο που αναρρωτιεμαι, ξαναλεω, ειναι αν αυτο ειναι χρησιμο σε τουριγκ μηχανακι. Δε μιλαμε για μια Πορσε που θα βαζει παντα high grade καυσιμο απο συγκεκριμενο βενζινα. Μιλαμε για ενα 1100 που καποιος το αγορασε "για να κανει το γυρο του πλανητη καθε πρωι με τον καφε του"... η τουλαχιστον ετσι λεει, γιατι πλεον δεν "πουλαει" αυτο το μηχανακι στο κολωνακι

ego_o_idios
17/03/2014, 12:11
I KAMPANA STO AFRICA DEN INE PROVLIMA INE KOUSOURI DEN TIN FTIAXNIS POTE KE I KENOURIA 8A KATALIKSI NA KAMPANAI...:lol:

nikostz9
17/03/2014, 15:03
λοιπον σας ευχαριστω ολους για τις ως τωρα απαντησεις και συμβουλες.

χτες ετυχε και οδηγησα ενα africa για πρωτη φορα, λοιπον πολυ καλοστημενο μηχανακι μου φανηκε παρα τα κιλα του οταν ηταν σταματημενο.
παταγε γερα κατω και δε με προβληματισε και τοσο οσο περιμενα στη κινηση.και σε στροφιλικια δε με φοβισε.να πω βεβαια οτι η μηχανη φοραγε ohlins πισω και αλλα ελατηρια εμπρος.
το μονο που με χαλασε λιγο ηταν το γκαζι του (ψιλοψοφιο), πρεπει να το δουλευεις ψιλα για να πας σβελτα γενικα.
τελος ο ιδιοκτητης του με πασα ειλικρινια μου ειπε οτι οσο το πιεζεις και σε τρωει το χερακι σου θα καιει κοντα στα 8-9λ/100 :sad:

ψαχνομε και με το gs ακομα δεν οδηγησα ειναι και δυσκολο να βρεις εδω στο νησι γενικα.

τα gs 1100 πριν το 96 διαβασα ειχαν πλαστικο τεποζιτο και αλλο κιβωτιο ταχυτητων υσχιει αυτο?








οσο για το v-strom που ρωτησε ενας φιλος παραπανω το ειχα δωσει απλα γιατι το ειχα βαρεθει.

soter3gm
17/03/2014, 15:28
λοιπον σας ευχαριστω ολους για τις ως τωρα απαντησεις και συμβουλες.

χτες ετυχε και οδηγησα ενα africa για πρωτη φορα, λοιπον πολυ καλοστημενο μηχανακι μου φανηκε παρα τα κιλα του οταν ηταν σταματημενο.
παταγε γερα κατω και δε με προβληματισε και τοσο οσο περιμενα στη κινηση.και σε στροφιλικια δε με φοβισε.να πω βεβαια οτι η μηχανη φοραγε ohlins πισω και αλλα ελατηρια εμπρος.
το μονο που με χαλασε λιγο ηταν το γκαζι του (ψιλοψοφιο), πρεπει να το δουλευεις ψιλα για να πας σβελτα γενικα.
τελος ο ιδιοκτητης του με πασα ειλικρινια μου ειπε οτι οσο το πιεζεις και σε τρωει το χερακι σου θα καιει κοντα στα 8-9λ/100 :sad:

ψαχνομε και με το gs ακομα δεν οδηγησα ειναι και δυσκολο να βρεις εδω στο νησι γενικα.

τα gs 1100 πριν το 96 διαβασα ειχαν πλαστικο τεποζιτο και αλλο κιβωτιο ταχυτητων υσχιει αυτο?








οσο για το v-strom που ρωτησε ενας φιλος παραπανω το ειχα δωσει απλα γιατι το ειχα βαρεθει.

Από το 94 έως το 98 τα 1100 φοράνε το ίδιο σασμάν το πλαστικό ντεπόζιτο είναι μέχρι το 96 μετά έχει μεταλλικό .
Σημβουλή αν πάρεις GS να είναι από 97 και μετά έχει άλλο είδος ντίζες στο γκάζι για να το φτιάχνεις και μόνος σου .
Σαν το καβαλήσεις θα καταλάβεις τη μακράν διαφορά προς το καλλίτερο από την Αφρικάνα