PDA

View Full Version : service honda cb400 super four



χαρης17
16/03/2014, 14:49
παιδια καλησπερα σας :) :) λοιπον προσφατα απεκτησα ενα cb400 super four το οποιο ηταν του πατερα μου και τωρα ειναι για αποκλειστικη χρηση μου :D:D:D ομως το μηχανακι αν και ειναι πολυ καλο οσο αφορα επιδοσεις και κλπ εχει να κανει σωστο σερβις πανω απο 6-7 χρονια παρα μονο λαδακια,τακακια,λαστιχα δλδ τα κλασσικα που κανει κανεις μονο του !!! ετσιι θελει καπελοτα στις βαλβιδες ( το εχει ακουσει καποιιος γνωστης φιλος μου και μου το ειπε μιας και δεν ειναι δυσκολο να ακουσεις ενα τικ τικ τικ ειδικα οταν ειναι κρυο )) ....ακομα θελει δισκο γιατι εχει κανει 70000 χλμ χωρις να αλλαχτει ...αυτα ειναι τα βασικα που πρεπει πρωτα να γινουν ..και εδω θελω να μου πειτε ..ποσο θα μου παει το μαλλι ?? :sick: ..συμφωνα με αυτα που σας ειπα παντα ..και κατι αλλο..γνωριζει κανεις κανενα καλο μηχανακο στο περιστερι ?? γιατι εχουμε κακο παρελθον απο μαστορες ...ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!! :):)

catmaster
16/03/2014, 14:58
παιδια καλησπερα σας :) :) λοιπον προσφατα απεκτησα ενα cb400 super four το οποιο ηταν του πατερα μου και τωρα ειναι για αποκλειστικη χρηση μου :D:D:D ομως το μηχανακι αν και ειναι πολυ καλο οσο αφορα επιδοσεις και κλπ εχει να κανει σωστο σερβις πανω απο 6-7 χρονια παρα μονο λαδακια,τακακια,λαστιχα δλδ τα κλασσικα που κανει κανεις μονο του !!! ετσιι θελει καπελοτα στις βαλβιδες ( το εχει ακουσει καποιιος γνωστης φιλος μου και μου το ειπε μιας και δεν ειναι δυσκολο να ακουσεις ενα τικ τικ τικ ειδικα οταν ειναι κρυο )) ....ακομα θελει δισκο γιατι εχει κανει 70000 χλμ χωρις να αλλαχτει ...αυτα ειναι τα βασικα που πρεπει πρωτα να γινουν ..και εδω θελω να μου πειτε ..ποσο θα μου παει το μαλλι ?? :sick: ..συμφωνα με αυτα που σας ειπα παντα ..και κατι αλλο..γνωριζει κανεις κανενα καλο μηχανακο στο περιστερι ?? γιατι εχουμε κακο παρελθον απο μαστορες ...ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!! :):)

Υπάρχει ένα manual αλλά έχει και ρώσικα μέσα :lol:
http://www.mediafire.com/download/vtabxlhmmuac4eb/CB+MANUAL.rar

από το τίποτα ξεκίνα με αυτό

το τικι ττικι που άκουσε ο γνώστης φίλος μπορεί να είναι και η καδένα των εκκεντροφώρων μπορεί και να μην είναι τίποτα ... είναι τόσο ποιοτικά μοτέρ που εγώ έχω ανοίξει καμιά εικοσαριά για βαλβίδες και σπάνια να ήθελαν πάνω από 2-3 καπελώτα

οι δίσκοι αν δεν πατινάρει το μηχανάκι μπορεί να μην χρειάζονται αλλαγή
κοίτα πρώτα και για λάστιχα (αν δεν έχεις αλλάξει) , επίσης τα ρουλεμαν τιμονιού και τροχών- γραναζιέρας παραμελουν πολλοί και μια μέτρηση στα ρευματα γιατί πονάγαν από ανορθωτή αυτά τα καημένα ...


:wave2:

χαρης17
16/03/2014, 20:39
χμμμμμμ μπορει να παιζει και αυτο με την καδενα αλλα δεν το εκανε παντα...αλλα γιατι οχι να μην το κοιταξουμε και αυτο το ενδεχομενο :) :) :)......πατιναρει αρκετα θα ελεγα οποτε σιγουρα θα χρειαζεται...τωρα λαστιχα εχουν αλλαχτει..τακακια επισης ειναι καλα ...τωρα ρουλεμαν τιμονιου και τροχου δεν παιζει να εχουν αλλαχτει και ποτε...;ρ επομενως πρεπει και αυτο ...τωρα απο ανορθωτη εχει αλλαχτει δυο φορες επειδη ηταν καμενος και τωρα δουλευει ρολοι !!! αλλα δεν χανω να το δω και αυτο ..οποτε σε ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :)

zentakiasSF
06/04/2014, 02:40
Χαρη μπες στο www.go4it.gr και εχει ειδικη κατηγορια για τα CB400 Super Four.
Ρωτα εκει τα παιδια να σου πουν!! και εγω κατοχος SF ειμαι και εκει εμαθα πολλα. :beer: