PDA

View Full Version : XT 600 από ακινησία... Να το πάρω;



Σελίδες : [1] 2

dimitrisag
16/03/2014, 17:42
Λοιπόν παιδιά να πως έχουν τα πράγματα:
Ήμουν σε φάση να πουλήσω τη μηχανή μου (τιμιότατη CBF 250) επειδή μου είχε βγάλει ζημιά στα ηλεκτρικά και κάτι άλλα μικροπροβλήματα που είχε, επειδή δεν ήμουν διατεθειμένος να την φτιάξω. Στο νου μου δεν είχα να πάρω απαραίτητα κάτι μεγαλύτερο. Για καμιά πάπια θα πήγαινα λόγο έλλειψης ρευστού. Προέκυψε όμως το εξής: Μια γνωστή μου δίνει μια XT 600 του 2002. Το μηχανάκι έχει κάνει 38000 χμ. Εξωτερικά είναι αγρατζούνιστο, όσο το κινούσε ο άντρας της δεν είχε κανένα πρόβλημα. Είναι όμως σε ακινησία για 3 χρόνια. Ακόμα και τα grips του γκαζιού δεν κουνιούνται. Δεν είναι εκτεθειμένο σε ήλιο αέρα κλπ γιατί όλον αυτό τον καιρό το είχε σε κλειστό υπόγειο γκαράζ και με κουκούλα από πάνω.
Μου το δίνει λοιπόν 500 ευρώ. Εγώ τόσο σκέφτομαι να πουλήσω το μηχανάκι που έχω τώρα. Και προβληματίζομαι στο εξής: Από τόση ακινησία τι θα χρειαστεί να κάνω και πόσα παραπάνω λεφτά θα χρειαστεί να ρίξω, δεδομένου ότι το μηχανάκι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα άλλο, εκτός το ότι ήταν ακούνητο τελείως. Ο λόγος που δεν το χρησιμοποιούσε ήταν λόγοι υγείας.

Βοηθήστε ρε παιδιά γιατί είμαι προβληματισμένος αν αξίζει να το πάρω, δεδομένου του ότι λεφτά δεν παίζουν για πολλά πράγματα.

Α, συν του ότι τον τελευταίο ένα χρόνο είχαν παραδώσει και τις πινακίδες, οπότε δεν ξέρω και τι έξοδα ή εμπόδια μπορεί αυτό να δημιουργήσει.

Μια γνώμη θα ήταν χρήσιμη!:dizzy:

ego_o_idios
16/03/2014, 18:17
ante na se voi8isoume

lipon ama den pianoun ta xeria sou

8es dio lastixa topo8etimena poso 8a sou pane 200?-250 euro pai afto
ama i alisida den ine o-ring 8a exi kokaliasi ke afti ala 100 euro
ka8arisma kampilater ladia kenouria filtra ladiou aeros ke tsimouxakia valvidon giati sigoura exoun ksera8i ke 8a sou katevazi ladi

mono gia ta tsimouxakia valvidon 8a dosis apo 80-120 euro
ta filtra peripou 40 euro
ke kamia 150 euro ergatika


tora ama exi skouriasi ntepozito ke 8eli ka8arisma plironis ergatika ama 8eli plastikopioisi ala 100 euro

diladi 8es ala 500 600 euro xalara gia na to kikloforisis

gia afto leme paratimena mixanakia ke na sta xarizoune to skeftese...

a ksexasame tin mpataria ala 50-70 euro peripou


ke gia na sto vali mprosta mastoras 8eli prolipansi me anixto kapaki

ana den exis lefta ine oti xirotero mporis na kanis stin tsepi sou ke den mas ipes me ta teli tou ti ginete xrostai?

gia na gini metavivasi xriazete ke kteo




opos katalavenis ta 500 euro pou sto dini ine pola lefta ego exo pari 600 euro gsxr 750 tou 90 se litourgia me dio moter...

pipe_smoker
16/03/2014, 18:23
Αν δε διαβασα κατι λαθος, εχεις cbf250 και σκεφτεσαι να το δωσεις 500€?

Ψωρα εχει?

dimitrisag
16/03/2014, 20:43
Αν δε διαβασα κατι λαθος, εχεις cbf250 και σκεφτεσαι να το δωσεις 500€?

Ψωρα εχει?

Έχει προβλήματα μωρέ, σπασμένα όργανα γιατί μου το χουν ρίξει, θέλει άλλαγμα η δισκόπλακα, θέλει λάστιχα, με λίγα λόγια ένα 300άρι 400άρι το θέλει... Οπότε έλεγα μπας και το άλλαζα. Αλλά απ'ότι μου είπε ο φίλος παραπάνω ψηλοαπογοητεύτικα... Αν είναι να ρίξω άλλα 600... τρέχα γύρευε...

lykourgi
16/03/2014, 21:22
Κοίτα, τεχνικά καλά σου τα είπε ο ego o idios. Όλα αυτά είναι πράγματι απαραίτητα.
Στο συμπέρασμα διαφωνώ. Εάν με 1000-1200 € καταλήξεις να έχεις ένα ΧΤ600 του οποίου γνωρίζεις την ιστορία και βρισκόταν αποθηκευμένο σε κλειστό χώρο κατά την ακινησία του (πολύ σημαντικό), δεν το βλέπω για κακή συναλλαγή.
Μην ξεχνάς επίσης ότι το ΧΤ600 είναι "το καλύτερο παπί".

dimitrisag
16/03/2014, 22:03
Κοίτα, τεχνικά καλά σου τα είπε ο ego o idios. Όλα αυτά είναι πράγματι απαραίτητα.
Στο συμπέρασμα διαφωνώ. Εάν με 1000-1200 € καταλήξεις να έχεις ένα ΧΤ600 του οποίου γνωρίζεις την ιστορία και βρισκόταν αποθηκευμένο σε κλειστό χώρο κατά την ακινησία του (πολύ σημαντικό), δεν το βλέπω για κακή συναλλαγή.
Μην ξεχνάς επίσης ότι το ΧΤ600 είναι "το καλύτερο παπί".

Το καλύτερο παπί; Για εξήγα το λιγο...

Για το μοτερ αφού είχε λάδια μέσα πως να ξεραθούν οι τσιμούχες...;:dizzy:

lykourgi
16/03/2014, 22:12
Το καλύτερο παπί; Για εξήγα το λιγο...

Είναι ένας "τιμητικός τίτλος" που έχει αποκτήσει το ΧΤ600, λόγω της αξιοπιστίας, της απλότητάς του στη συντήρηση και της ευκολίας στην οδήγηση.

cosgili
16/03/2014, 22:13
Το καλύτερο παπί; Για εξήγα το λιγο...

Για το μοτερ αφού είχε λάδια μέσα πως να ξεραθούν οι τσιμούχες...;:dizzy:

Νόμος βαρύτητας αδερφέ. Το λάδι από μόνο του δεν πάει πάνω:wave2:

dimitrisag
16/03/2014, 22:24
Άρα δεν το γλυτώνω το 500ευρω έξτρα με τίποτα. Και λέτε ότι αξίζει..;

lykourgi
16/03/2014, 22:42
Άρα δεν το γλυτώνω το 500ευρω έξτρα με τίποτα. Και λέτε ότι αξίζει..;

Ρίξε μια ματιά και στο car.gr για τιμές ΧΤ και αποφάσισε, αν και προκειμένου για κάποιο άλλο δεν θα ξέρεις την ιστορία του.
Πάντως και για αξιοπρεπές παπί θα το δώσεις το χιλιάρικο.
Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις και την διαφορά των μετέπειτα εξόδων μεταξύ των δύο. Τέλη, ασφάλεια, βενζίνες κλπ.
Αν σε παίρνει, πας για το ΧΤ και έχεις μοτοσυκλέτα για όλα. Και πας και καμμιά χωμάτινη βολτίτσα.

notakos600
17/03/2014, 08:07
Πάρε το ΧΤ και φτιάξτο, δεν θα το μετανιώσεις.

Bowleno
17/03/2014, 08:28
Καλά, με 1.200-1.300 ευρουλάκια θα έχεις ένα από τα καλύτερα μηχανάκια που έχουν βγει και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα και το συζητάς; εδώ με 1.200-1.300 αξιοπρεπές παπί δεν βρίσκεις που λέει ο λόγος.

Το πήρες χθες, κιόλας!

GFawkes
17/03/2014, 08:48
Εγω θα το επαιρνα....

αξιοπιστο, πολλα ανταλλακτικα, και με 1000 αφου θα εχεις αλλαξει και τοσα πραγματα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Εχω και ανθρωπο να σου προτεινω να το φτιαξετε παρεα φτηνα.

zannisvel
17/03/2014, 09:17
Και γω σαν κατοχος ΧΤ το ιδιο προτεινω. Οταν το φερεις βολτα θα εχεις ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι.

Και αν δεν φοβηθεις να του βαλεις χερι δε θα σου παει και τοσο πολυ η αναβιωση.

THEOD
17/03/2014, 11:44
Πέρυσι αγόρασα μεταχείρω που ήταν καμιά 2ετία ακίνητο (σε ΚΛΕΙΣΤΟ γκαράζ).... Να σκεφτείς ότι τα δισκόφρενα είχαν πάνω καφέ μπιμπίκια...
Φόρτισα την μπαταρία που ευτυχώς ήταν σε καλή κατάσταση και με την φόρτιση επανήλθε πλήρως, και απλά άλλαξα προληπτικά τα λάδια... Παρ' όλο που κι εγώ είχα στο νου μου διάφορα, το μηχανάκι δεν ζήτησε και δεν έκανα τίποτε άλλο.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι σε ένα καλοδιατηρημένο και σωστό μηχανάκι μην σε τρομάζει η ακινησία ειδικά όταν αυτή είναι σε κλειστό ελεγχόμενο χώρο. Άμα γνωρίζεις το μηχανάκι και τον ιδιοκτήτη του τότε προχώρα άφοβα.

dimitrisag
17/03/2014, 23:31
Πέρυσι αγόρασα μεταχείρω που ήταν καμιά 2ετία ακίνητο (σε ΚΛΕΙΣΤΟ γκαράζ).... Να σκεφτείς ότι τα δισκόφρενα είχαν πάνω καφέ μπιμπίκια...
Φόρτισα την μπαταρία που ευτυχώς ήταν σε καλή κατάσταση και με την φόρτιση επανήλθε πλήρως, και απλά άλλαξα προληπτικά τα λάδια... Παρ' όλο που κι εγώ είχα στο νου μου διάφορα, το μηχανάκι δεν ζήτησε και δεν έκανα τίποτε άλλο.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι σε ένα καλοδιατηρημένο και σωστό μηχανάκι μην σε τρομάζει η ακινησία ειδικά όταν αυτή είναι σε κλειστό ελεγχόμενο χώρο. Άμα γνωρίζεις το μηχανάκι και τον ιδιοκτήτη του τότε προχώρα άφοβα.

Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...

SHOOTER045
18/03/2014, 00:09
ρε παρτο αν ειναι για τοσα
και να μην δουλευει
και να μην θες να το φτιαξεις
θα ταβγαλεις τα λ7 σου

lykourgi
18/03/2014, 00:27
Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...

Το μηχανάκι δεν πρέπει να πάρει μπρος μετά από τόση ακινησία. Χρειάζεται οπωσδήποτε καθαρισμό του κυκλώματος τροφοδοσίας (ρεζερβουάρ, σωληνάκια, καρμπυρατέρ) και την προλίπανση που αναφέρθηκε και παραπάνω.
Πρέπει να πάει "σηκωτό" σε συνεργείο, ώστε να μην σε ταλαιπωρήσει με προβλήματα στο μέλλον.

motomaniac
18/03/2014, 08:06
παντως ολα αυτα περι τσιμουχων κλπ μπορει και να μην τα χρειαστεις καν στο τελος.. εγω θα το ρισκαρα..

notakos600
18/03/2014, 08:36
παντως ολα αυτα περι τσιμουχων κλπ μπορει και να μην τα χρειαστεις καν στο τελος.. εγω θα το ρισκαρα..

+1000
Βενζίνη, μπαταρία και πάω στοίχημα πως θα πάρει μπρός με την πρώτη-δεύτερη μιζιά.
XT rules λέμε. :beer:

Corki
18/03/2014, 09:37
Τι ακριβως κανουμε στην "προλυπανση" δλδ? Λαδι στον κυλινδρο και εκκεντροφορους φανταζομαι.

Κανε κατι παραπανω? Δεν μπορει να ριξει μονος του ? Πρεπει να το παει σε μαστορα?

Φιλε μου πηγαινε δεστο απο κοντα και αν ειναι ισιο το μηχανακι, ξεκινα να το σκεφτεσαι!

Αν δεν ξερεις απο μηχανακια ....ευκαιρια να μαθεις.....κανεις δεν εμαθε κοιτώντας φορουμ και περιοδικα. Το ΧΤ 600 ειναι ενα τιμιο μηχανακι και καλη "πρωτη μηχανη" για να κανεις practice στα παντα ....απο οδηγηση, ταξιδακια, συντηρηση.

Οντως μπορει να σου βγει πολλα λεφτα αν σχεδιαζες να δωσεις μονο 500€ ισως και οχι ομως!

Οποτε παρε ενα φιλο σου που ξερει κατι παραπανω απο εσενα και ξεκινα......και απλα σκεψου διπλά και τριπλά πριν βαλεις το χερι στην τσεπη και βγαλεις χρηματα να δωσεις. Ισως το προβλημα σου να λυνεται ανεξοδα αν ψαξεις στο internet.

Καλες αγορες και επισκευες

muppet
18/03/2014, 11:05
Το ιδανικό θα ήταν να πας μαζί με κάποιον που να ξέρει πέντε πράματα (ή που να έχει ΧΤ), και με μια μπαταρία και καινούρια λάδια, να το βάλετε μπροστά. Με λίγη βενζίνη στο καρμπυρατέρ κατευθείαν, όχι από το ρεζερβουάρ. Εκεί θα φανεί αν καίει λάδι και αν βαράει κάτι μες στο μοτέρ...

Το μοτεράκι είναι σκυλί αποδεδειγμένα. Δεν θα πάθει δα και τίποτα αν δουλέψει 1-2 λεπτά... Ίσα ίσα, που θα σου δώσει να καταλάβεις αν αξίζει να ασχοληθείς ή όχι, μην το φοβάσαι...

Κι εγώ θα διάλεγα το ΧΤ... Είναι ένα μεγάλο παπί που σε πάει παντού!

THEOD
18/03/2014, 11:40
Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...

Το μηχανάκι εξ' ορισμού είναι "σκυλί"
ΑΝ γνωρίζεις το ιστορικό του, ΑΝ γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη, ΑΝ γνωρίζεις ότι ήταν ακίνητο σε ελεγχόμενο χώρο, κατά 99% δεν θα προκύψει τίποτα...Για το υπόλοιπο 1% μην ζητάς υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 - κανένας δεν θα στην δώσει...
Βάζεις βενζίνη και αέρα στα λάστιχα, φορτίζεις μπαταρία, το βάζεις μπρος και έφυγες... Μόλις φθάσεις σε συνεργείο κάνεις και μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου.
Ακόμα και αν στην πορεία προκύψει κάτι άλλο - μην μασάς. Θα είναι μικρό και φθηνά διαχειρίσιμο...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους...

Pardalotzatziki
18/03/2014, 16:11
Μπα....μη το παρεις....
Εεεεεε....που μενει η κυρια; Για στατιστικους λογους ρωταω... :D

Παρτο χωρις πολλα-πολλα....
Θα χαλασεις 600+ αλλα ειναι ευκαιρια...
180-190 κανουν τα Bridgestone TW, 50-60 μπαταρια(αν δεν ζει), λαδια φιλτρα θες....και κατι αλλα ψιλα...σιγα το γεγονος...

Και μπορεις να καθυστερησεις την αλυσιδα αν τη βγαζει λιγο. 150(??) Αλυσιδογραναζα

notakos600
18/03/2014, 19:50
Με 150 αγοράζει ένα ζευγάρι μανίσιες ζάντες, άκου 150 αλυσιδογράναζα. :a01:

Pardalotzatziki
18/03/2014, 20:11
Με 150 αγοράζει ένα ζευγάρι μανίσιες ζάντες, άκου 150 αλυσιδογράναζα. :a01:

Εγω εδωσα 180 :D για AFAM (την ηθελα και χρυση :rolleyes:)
Ειναι για μεγαλυτερα μοτορια, αλλα ξεχασα απο ποτε την εχω(το κακο ειναι οτι δεν κανω πολλα χλμ πια) και ξεχναω τι σημαινει τεντωμα...
Θα βαλω και ερωτηση στο θεμα ΧΤ

Ποσο πανε τα αλυσιδα+γραναζια?

notakos600
18/03/2014, 20:13
Καμιά 60άρα η αλυσίδα και κάνα 35άρι τα δύο γρανάζια.

Pardalotzatziki
18/03/2014, 20:27
Καμιά 60άρα η αλυσίδα και κάνα 35άρι τα δύο γρανάζια.

Ποια εταιρια;

dimitrisag
18/03/2014, 21:16
Πω παιδιά με ψήνετε άγρια θα έλεγα... Το μηχανάκι φυλάσσεται σε γκαράζ και με κουκούλα και αυτός που το είχε δεν το πολυχρησιμοποιούσε και δεν του είχε βγάλει κανα πρόβλημα. Από κατανάλωση και τέτοια είναι οκ ή ρουφάει σαν μουρλό;

Pardalotzatziki
18/03/2014, 23:47
Πω παιδιά με ψήνετε άγρια θα έλεγα... Το μηχανάκι φυλάσσεται σε γκαράζ και με κουκούλα και αυτός που το είχε δεν το πολυχρησιμοποιούσε και δεν του είχε βγάλει κανα πρόβλημα. Από κατανάλωση και τέτοια είναι οκ ή ρουφάει σαν μουρλό;

Το χαρακτηριστικο που ξεχωριζει το ΧΤ απο τα αλλα της κατηγοριας του(και της εποχης του) ειναι το διπλο καρμπυρατερ.
Και αυτο το κανει πολυ οικονομικο. Το δευτερο δουλευει απο καποιες στροφες και μετα(περιπου 3000-3500).

Απο κει και περα ολα ειναι σου χερι σου...
Παρτο αλλιως θα το παρω εγω να τα κανω δυο... :D

est
19/03/2014, 00:13
Πάρ'το που σου λένε.. θα στο πάρει άλλος και θα κλαις!:D
Σίγουρα είναι πολύ πιο ''μηχανή'' από το CBF και θα σου χαρίσει καλύτερες στιγμές. Θες ταξιδάκια, θες εξερευνήσεις, θες άνεση..σε όλα υπερτερεί.
Και το ένα-ενάμιση λίτρο που θα σου καίει παραπάνω δεν είναι λόγος να το σκέφτεσαι.. θα στα βγάλει τα λεφτά του αλλιώς! ;)

vaska
19/03/2014, 04:44
Χωρίς ίχνος ειρωνείας, αν δεν το πάρεις μπορείς να μου πεις ποιος το πουλάει και που μένει??? Ψάχνω μηχανάκι για την μεγάλη κόρη και είμαι από Πάτρα, οπότε θα χρειαστεί να το κουβαλήσω (αν αυτό σου λέει κάτι για τα έξοδα που θα έχω μπροστά μου). Και αν είναι σε άριστη κατάσταση εξωτερικά όπως λες, κι έχει την ιστορία που περιγράφεις, δεν με φοβίζει τπτ και είμαι έτοιμος να πάρω το ρίσκο. Κατά 99% θα μου βγει και θα έχω ένα τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι που θα μου κοστίσει λίγα χρήματα.

Αν το πάρεις απλά καλορίζικο και καλές βόλτες.

dimitrisag
19/03/2014, 18:20
ΟΚ παιδιά δεν νομίζω πως χρειάζομαι άλλο. Με πείσατε 15812452%. Το μηχανάκι θα το πάρω. Αν έχω κάποια δυσκολία και θέλω βοήθεια θα ξαναενοχλήσω. Θα ανεβάσω σε αυτό το θέμα φωτο μόλις το πάρω και το κάνω jet.

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, όποιος ενδιαφέρεται για cbf 250 μου λέει... 500 γιατί έχει ζημιά και δεν σκέφτομαι να το φτιάξω και παράλληλα είναι κρίμα να το δώσω για ανταλλακτικά... ;)

o_gavros
19/03/2014, 18:34
Πες μας αν θες και που κάθεσαι ρε παλουκαρι.
Σίγουρα κάποιος θα είναι κοντά να σε εξυπηρετήσει στην ανάγκη.
Άντε με το καλό,η εξταρα είναι θρυλικό μηχανάκι.
Λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύει,κι ως την άλλη του ζωή θα σε λατρεύει

Pardalotzatziki
19/03/2014, 19:07
Οχι αστο.....εμαθα που μενει η κυρια... :D:p:a22:

Βαλε αγγελια στο θεμα με τις αγγελιες για το 250

dimitrisag
19/03/2014, 19:40
Πες μας αν θες και που κάθεσαι ρε παλουκαρι.
Σίγουρα κάποιος θα είναι κοντά να σε εξυπηρετήσει στην ανάγκη.
Άντε με το καλό,η εξταρα είναι θρυλικό μηχανάκι.
Λίγα ψίχουλα αγάπης σου γυρεύει,κι ως την άλλη του ζωή θα σε λατρεύει

Εγώ μένω Καμίνια και το μηχανάκι είναι Καλλιθέα

dimitrisag
26/03/2014, 21:54
Παιδιά σόρρυ που επανέρχομαι, αλλά μια μικρή βοήθεια... Ξέρει κανείς κάνα μάστορα στην περιοχή της Καλλιθέας ή κοντά στα Καμίνια να τον σούρω να δει το μηχανάκι από κοντά να μου πει τι χρειάζεται; Αν ξέρει κανείς...

P.S. Όταν εννοώ αν ξέρει κανείς κάνα μάστορα, εννοώ κάνα τίμιο και καλό που δεν θα με δεί μόνο σαν $$ και θα μου εμφανίσει τα πάντα σαν πρόβλημα... Το λέω επειδή έχω καεί!

o_gavros
28/03/2014, 00:05
δεν ξερω για Καλλιθέα,αλλά ο Γιαμάχας Πειραιά α.κ.α. Σταμάτης Καραμανώλης είναι πολύ καλός.
κάντου ένα τηλέφωνο να δεις πως μπορείτε να το βολέψετε.

dimitrisag
01/04/2014, 22:02
Λοιπόν, έχω νέα! Πήγα σε ένα συνεργείο κοντά στο σπίτι μου (Stasinis moto tuning για όποιον γνωρίζει, κομπλέ μου φάνηκε το παιδί, θα δείξει βέβαια...) και ρώτησα να πάρω γνώμη αλλά και να μου πει τι πρέπει να κάνουμε. Λέει για να το βάλουμε μπροστά (λάδια μπουζιά μπαταρία καρμπιρατέρ κλπ) θέλει μαζί με εργατικά 240 ευρώ. Για το τι γνώμη έχει ενώ στην αρχή φάνηκε δυστακτικός μόλις του πα την τιμή, μου είπε (όπως όλοι... :P) να το βουτήξω.

Ερώτηση νο1: για την τιμή πως σας φαίνεται; λογική ή μου τον πιάνει;

Ερώτηση νο2: Υπάρχει κ ένα άλλο ζήτημα. Το μηχανάκι δεν έχει πινακίδες. Τις έχει παραδώσει ο ιδιοκτήτης του εδώ και ένα χρόνο πάνω κάτω. Τι παραπάνω έξοδα και πόσα χρειάζομαι για μεταβίβαση κλπ κλπ;

bruno
01/04/2014, 23:44
Η μεταβιβαση είναι 45ε και το σημα 55ε,240 μου φαινονται πολλα,γραψε πιο αναλυτικα τι θα κανει.Υπαρχουν και αλλα συνεργεια στα Καμινια,ρωτα τιμες δεν χανεις κατι.

notakos600
02/04/2014, 15:33
35 τα λάδια
4 το φιλτρο λαδιου
40 η μπαταρία
3,10 το μπουζί
Σύνολο 84 ευρώπουλα για τα ανταλλακτικά

Τα υπόλοιπα είναι τα εργατικά του κάστορα;

Γράψτον στα @@ σου, ακριβός είναι.

zannisvel
02/04/2014, 15:39
Οι συγκεκριμενες δουλειες στο ΧΤ ειναι αρκετα ευκολες και δεν δικαιολογουν τα 150 ευρω εργατικα.
Πραγματικα το manual εχει λεπτομερεστατες οδηγίες για ολα αυτα. Σιγουρεψου μονο οτι δεν ειναι σκουριασμενο το ντεποζιτο. και μπορεις επισης να βγαλεις το carb μονος σου και να το δωσεις για ενα rebuild εαν χρειαζεται.

notakos600
02/04/2014, 16:01
Έχω το service manual να στο στείλω με πμ.

dimitrisag
02/04/2014, 19:32
Έχω το service manual να στο στείλω με πμ.

Ναι στείλε το. Λέτε να πειραματιστώ μόνος μου; Δεν είμαι τελείως άχρηστος (ξέρω από που γυρνάνε η βίδες :P) όρεξη έχω... Δεν ξέρω αν κάνω καμία βλακεία όμως...

bruno
02/04/2014, 20:37
Ναι στείλε το. Λέτε να πειραματιστώ μόνος μου; Δεν είμαι τελείως άχρηστος (ξέρω από που γυρνάνε η βίδες :P) όρεξη έχω... Δεν ξέρω αν κάνω καμία βλακεία όμως...

Βαλε την μπαταρια πανω και θα δεις αν θα παρει μπροστα.Εγω πιστευω θα παρει με μια δυσκολια αλλα θα παρει χωρις πρόβλημα.Αν παρει και εισαι τυχερος,μετα σιγα σιγα το φερνεις στα ισα του.Τωρα το μπουζι αν ηταν καινουργιο,το ειχε αλλαξει ο πρωιν ιδιοκτητης (ρωτα τι εχει κανει με τα σερβις)δεν υπαρχει πρόβλημα,το ιδιο φρενα, αλυσιδα,γρανάζια.Τα λαδια,φιλτρο θελουν αλλαγμα,δεν χαλασε ο κοσμος να παει Καλλιθεα-Καμινια αν μπορεις αλλαξετα εκει.

dimitrisag
02/04/2014, 22:52
Βαλε την μπαταρια πανω και θα δεις αν θα παρει μπροστα.Εγω πιστευω θα παρει με μια δυσκολια αλλα θα παρει χωρις πρόβλημα.Αν παρει και εισαι τυχερος,μετα σιγα σιγα το φερνεις στα ισα του.Τωρα το μπουζι αν ηταν καινουργιο,το ειχε αλλαξει ο πρωιν ιδιοκτητης (ρωτα τι εχει κανει με τα σερβις)δεν υπαρχει πρόβλημα,το ιδιο φρενα, αλυσιδα,γρανάζια.Τα λαδια,φιλτρο θελουν αλλαγμα,δεν χαλασε ο κοσμος να παει Καλλιθεα-Καμινια αν μπορεις αλλαξετα εκει.

...χωρίς τίποτε άλλο; Και αν το καρμπ είναι βρώμικο (που θα είναι) δεν θα δημιουργίσει κάποιο πρόβλημα, έστω και για τη διαδρομή Καλλιθέα Πειραιάς;

toyar
03/04/2014, 06:37
τσεκαρεις οτι εχει λαδι
του βαζεις 4λτ φρεσκια βενζινη
το βαζεις μπρος με μπουστερ η μπαταρια εξωτερικη και καλωδια
το πας σπιτι σου
την αλλη μερα θα ξερεις αν θελει και μπαταρια
αλλαζεις αμεσα λαδια+φιλτρο και ελεγχεις μπουζι
το κυκλοφορεις ωστε να καψει την παλια βενζινη και αν δεν δουλευει σωστα μετα απο 1-2 τεποζιτα πας για καθαρισμα καρμπ
στην πορεια και σε βαθος χρονου τσεκαρεις λαστιχα αλυσογραναζα φρενα
αν δεν παρει μπρος απο την αρχη (δυσκολο) το πας σε μαστορα αφου εχεις συννενοηθει μαζι του στην τιμη να ειναι και η μεταφορα

sapila racing
03/04/2014, 09:42
Πολύ ωραία του τα λέτε, αλλά μερικοί είστε και λίγο εκτός θέματος....

Λέτε οτι τα 240 που ζήτησε ο μάστορας για να το κάνει να δουλέψει σωστά είναι πάρα πολλά....
Και το αναλύετε σε τιμές λαδιών, μπουζί, φίλιτρων κλπ.

Γιατί είναι πάρα πολλά ρε παιδιά?
Απ οτι λέει ο άνθρωπος, το μηχανάκι έχει κατσει 3 χρόνια και δεν γυρναει ούτε το σκρίπ του γκαζιού. Πως θα το βάλει μπρός δηλαδή ο φίλος μόνος του αν δεν γυρίζει ούτε το σκρίπ? Προφανώς έχει κολλήσει το slide μεσα στο καρμπ, η εχει κοκαλώσει η ντίζα.

Ο μηχανικός θα πρέπει να κάτσει να ασχοληθεί αρκετές ώρες με αυτό το μηχανάκι για να γίνει σωστό αφού έχει κατσει αρκετό καιρό. Δεν είναι δουλειά της μιας ώρας, αλλάζουμε μπαταρία, λάδια μπουζί και φύγαμε.
Αν χρειαστεί να βγούν καρμπ, πιθανότατα θα θέλει και τις εισαγωγές αν είναι κόκκαλο, κανουν καμμια 50ρια Ευρω.
Επίσης μετα απο 3 χρόνια ακίνητο θα χρειαστεί τσιμούχες στο πηρούνι κατα 95%. Και αν δεν θελει άμεσα θα θέλει μετα απο λίγο που θα δουλέψει.

Ο toyar λέει να συνεννοηθεί με τον μάσοτρα στην τιμή να είναι και η μεταφορά. Που τα είδατε αυτα ρε παιδιά? Μεταφορέας ειναι το συνεργείο? Αν θέλεις μεταφορά κοστίζει γυρω στα 35-40 Ευρω και δεν την κάνει το συνεργείο.
Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω συνεργείο που να κανει και μεταφορές. Και ξέρω αρκετά συνεργεία.

dimitrisag αν πιανουν τ αχερια σου και πιστεύεις οτι μπορείς με το manual να κανεις μόνος σου καποιες εργασίες ΟΚ.
Αν όμως δεν έχειε καθόλου εμπειρία και ξηλώσεις κανένα σπείρωμα (πχ ταπας λαδιού) μετα θα μπλέξεις χειρότερα.

zannisvel
03/04/2014, 10:06
Τα 240 οντως μπορει να μην ειναι τοσα πολλα για τις δουλειες αυτες, αλλα δε νομιζω οτι συμπεριλαμβανει ολα αυτα που γραφεις. Αυτο που ειπαμε στο φιλο ειναι να κανει οσα μπορει μονος του και οπου κολλησει μπορει να παει στο μηχανικο. Μενει Πειραια αρα ανταλακτικα βρισκει και ευκολα και οικονομικα.
Να βγαλεις το καρμπ ειναι πραγματικα 5 λεπτα. Και αφου ειπε οτι εχει προβλημα ρευστοτητας (που ποιος δεν εχει βεβαια) προσπαθουμε να τον παρακινησουμε να κανει καποια πραγματα μονος του.
Φιλικα παντα!!

motomaniac
03/04/2014, 10:19
Τα 240 οντως μπορει να μην ειναι τοσα πολλα για τις δουλειες αυτες, αλλα δε νομιζω οτι συμπεριλαμβανει ολα αυτα που γραφεις. Αυτο που ειπαμε στο φιλο ειναι να κανει οσα μπορει μονος του και οπου κολλησει μπορει να παει στο μηχανικο. Μενει Πειραια αρα ανταλακτικα βρισκει και ευκολα και οικονομικα.
Να βγαλεις το καρμπ ειναι πραγματικα 5 λεπτα. Και αφου ειπε οτι εχει προβλημα ρευστοτητας (που ποιος δεν εχει βεβαια) προσπαθουμε να τον παρακινησουμε να κανει καποια πραγματα μονος του.
Φιλικα παντα!!
αυτο για τα 5 λεπτα με ποση σιγουρια το λες? εχοντας βγαλεις ποσες φορες καρμπ ΧΤ? παντως οχι την πρωτη φορα. κι ειδικα αν τα κολαρα ειναι ξεραμενα θα σου φαει τα χερια ακομα κι αν εισαι εμπειρος. και σιγουρα θα χαλασεις ενα αν οχι και τα δυο αναμεσα καρμπ και κεφαλη. που στο Χτ ειναι απο τα πιο παρεξηγησιαρικα. εδω χαλανε απο μονα τους...

zannisvel
03/04/2014, 10:41
Τα εχω βγαλει αρκετες φορες, και υπαρχει και σε θεμα εδω. Επισης αμφιβαλω οτι τα κολαρα εχουν ξεραθει. Αν εχουν ξεραθει τοτε η ζημια γινεται πιο ακριβη. Αυτο που με ειχε παιδεψει πολυ ηταν οι αεραγωγοί που ενωνουν το φιλτροκουτι με τα καρμπς. Και παλι ομως δεν πιστευω οτι χρειαζεται μηχανικο.

motomaniac
03/04/2014, 10:58
Τα εχω βγαλει αρκετες φορες, και υπαρχει και σε θεμα εδω. Επισης αμφιβαλω οτι τα κολαρα εχουν ξεραθει. Αν εχουν ξεραθει τοτε η ζημια γινεται πιο ακριβη. Αυτο που με ειχε παιδεψει πολυ ηταν οι αεραγωγοί που ενωνουν το φιλτροκουτι με τα καρμπς. Και παλι ομως δεν πιστευω οτι χρειαζεται μηχανικο.

ναι ρε παιδι μου, στο 5 λεπτα διαφωνω, ειδικα απο καποιον απαιδευτο. δεν ξερω. 3 ΤΤ κι ενα srx που περασαν απο τα λεκιασμενα χερια μου θελαν ολα κολαρα. ηταν σκασμενα απο την πολυκαιρια. ευτυχως πλεον υπαρχουν ιμιτασιον στην μιση τιμη. αφου τα γνησια δεν εχουν αποδειξει οτι ειναι καλυτερα.

zannisvel
03/04/2014, 11:19
ναι ρε παιδι μου, στο 5 λεπτα διαφωνω, ειδικα απο καποιον απαιδευτο. δεν ξερω. 3 ΤΤ κι ενα srx που περασαν απο τα λεκιασμενα χερια μου θελαν ολα κολαρα. ηταν σκασμενα απο την πολυκαιρια. ευτυχως πλεον υπαρχουν ιμιτασιον στην μιση τιμη. αφου τα γνησια δεν εχουν αποδειξει οτι ειναι καλυτερα.

Ειναι μοντελο του 2002. Δεν νομιζω οτι εχουν ξεραθει. Βεβαια δε μπορω να ξερω και δε βαζω το χερι μου στη φωτια. Τωρα αφου και εσυ λερωνεσαι φανταζομαι ξερεις τι εννοω με τα 5 λεπτα. Η αληθεια ειναι οτι για να ανοιξεις την εργαλειοθηκη μονο, παιρνει 5 λεπτα. Περισσοτερο σα βαθμο δυσκολιας το εθεσα ετσι παρα σαν χρονο. Αν και συνεχιζω να λεω οτι δεν ειναι και πολυ χρονοβορα δουλεια, αν ολα πανε καλα.
2 βιδες στη σελα, 1 παξιμαδι για το ντεποζιτο, 2 σωληνακια, και 4 σφιχτηρες στα κολαρα. Μετα απλα τραβας και βγαίνει (Προσεκτικα για να μην τραυματιστουν τα κολαρα γιατι ειναι πολυ στριμογμενα).

motomaniac
03/04/2014, 11:31
Ειναι μοντελο του 2002. Δεν νομιζω οτι εχουν ξεραθει. Βεβαια δε μπορω να ξερω και δε βαζω το χερι μου στη φωτια. Τωρα αφου και εσυ λερωνεσαι φανταζομαι ξερεις τι εννοω με τα 5 λεπτα. Η αληθεια ειναι οτι για να ανοιξεις την εργαλειοθηκη μονο, παιρνει 5 λεπτα. Περισσοτερο σα βαθμο δυσκολιας το εθεσα ετσι παρα σαν χρονο. Αν και συνεχιζω να λεω οτι δεν ειναι και πολυ χρονοβορα δουλεια, αν ολα πανε καλα.
2 βιδες στη σελα, 1 παξιμαδι για το ντεποζιτο, 2 σωληνακια, και 4 σφιχτηρες στα κολαρα. Μετα απλα τραβας και βγαίνει (Προσεκτικα για να μην τραυματιστουν τα κολαρα γιατι ειναι πολυ στριμογμενα).

χαχχαχαχα και στο TTR 250 μας ετσι ευκολο ειναι. μετα την δεκατη φορα.. πρεπει να βγει με συγκεκριμενο τροπο αλλιως δε χωραει αναμεσα σε πλαισιο και κεφαλη.

sapila racing
03/04/2014, 11:47
OK τώρα που του περιγράψατε πως να βγάλει τα καρμπ πεστε του και πως να το κάνει να δουλεύει.
Σημειωτέον οτι το σκριπ του γκαζιού δεν γυρίζει. :D

zannisvel
03/04/2014, 11:56
TTR δεν εχει πεσει στα χερια μου και το ΧΤ ειναι το πρωτο μηχανακι που σκαλιζω με καρμπς. Χωρο στο ΧΤ παντως εχεις να δουλεψεις. Τωρα για αλλαγη κολλαρων θελει πολυ υπομονη, αλλα δυσκολο δεν ειναι.

nikonian
03/04/2014, 12:09
Συγνώμη ρε παιδιά, ποιος σας είπε ότι αν μείνει ακίνητο ένα μηχανάκι για 3 χρόνια, ρημάζουν τα πάντα;

Προχθές πήρα KLE του 2002 με 5 χρόνια ακινησίας. Το πήγα για γενικό σέρβις (ρύθμισα και ΟΛΑ τα υγρά) , έδωσα 200 ευρώ για να ψαχτεί εξονυχιστικά και ο μάστορας το βρήκε μια χαρά. Πέραν του τυπικού μεγάλου σέρβις, μόνο δυο - τρεις βίδες άλλαξε.
Τίποτα δεν βρήκε ξεραμένο. Ακόμα και τα λάστιχα που είναι απάτητα μεν, 5 χρόνων δε, κρατάνε μια χαρά.

Ας χαλαρώσουμε λίγο, γιατί έχουμε γίνει πιο συντηρητικοί από τους οδηγούς Volvo.:lol:

sapila racing
03/04/2014, 12:22
Συγνώμη ρε παιδιά, ποιος σας είπε ότι αν μείνει ακίνητο ένα μηχανάκι για 3 χρόνια, ρημάζουν τα πάντα;

Προχθές πήρα KLE του 2002 με 5 χρόνια ακινησίας. Το πήγα για γενικό σέρβις (ρύθμισα και ΟΛΑ τα υγρά) , έδωσα 200 ευρώ για να ψαχτεί εξονυχιστικά και ο μάστορας το βρήκε μια χαρά. Πέραν του τυπικού μεγάλου σέρβις, μόνο δυο - τρεις βίδες άλλαξε.
Τίποτα δεν βρήκε ξεραμένο. Ακόμα και τα λάστιχα που είναι απάτητα μεν, 5 χρόνων δε, κρατάνε μια χαρά.

Ας χαλαρώσουμε λίγο, γιατί έχουμε γίνει πιο συντηρητικοί από τους οδηγούς Volvo.:lol:

Υποθέτω οτι στο KLE που πήρες το σκρίπ του γκαζιού τουλάχιστον γύριζε όμως. ;)
Πολύ καλά έκανες και πλήρωσες για να γίνει ένας σωστός έλεγχος, Ετσι θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
Προσωπικά θεωρώ λογική τιμή τα 240 Ευρω που είπε ο μαστορας στον φίλο με το XT, με την προυπόθεση οτι η τιμή θα συμπεριλαμβάνει γενικό έλεγχο, λαδώματα, ρυθμίσεις, καμμια ντίζα ή αλλο ψιλο ανταλλακτικό που μπορεί να χρειάζεται, βγάλσιμο και καθάρισμα καρμπ κλπ εκτός απο λαδια/φίλτρο/μπουζί.

Οταν ο άνθρωπος σου λέει οτι το σκρίπ γκαζιού είναι κολλημένο και δεν γυρίζει, και παίρνει απαντήσεις τύπου βαλτου μπαταρία και θα πάρει μπρός σίγουρα και θα είναι ΟΚ, καλό θα είναι να μπορεί να φιλτράρει τις πληροφορίες ωστε να βγαλει ενα συμπέρασμα τι να κανει τελικά.


Δεν πάω να κανω τον έξυπνο.
Απλά περιγράφω την εικόνα όπως είναι πραγματικά και όχι όπως θα θέλαμε να είναι.

zannisvel
03/04/2014, 12:22
OK τώρα που του περιγράψατε πως να βγάλει τα καρμπ πεστε του και πως να το κάνει να δουλεύει.
Σημειωτέον οτι το σκριπ του γκαζιού δεν γυρίζει. :D

Το πρωτο βημα ειναι να το βγαλουμε, τωρα που το βγαλαμε το παμε στο μηχανικο....:lol:
του αδειαζουμε ενα σπρει carb cleaner η brake cleaner και κανουμε το σταυρο μας. Τωρα για το γκριπ 2-3 πραγματα μονο μπορει να ειναι περα του carb, ντιζες η βρωμα.

bruno
03/04/2014, 13:36
Yποτιθεται ότι είναι σε κλειστο γκαραζ σκεπασμενο,εγω δεν το θυμηθηκα για το σκριπ του γκαζιού.Αποκλειω να ηταν σε κλειστο γκαραζ και να εχουν κοκκαλωσει όλα,εγραψα πιο πανω να ρωτησει τι ακριβως ειχε κανει ο ιδιωκτητης.

toyar
03/04/2014, 13:55
ομολογω οτι δεν ειδα το θεμα του κολλημενου γκαζιου
παντως τα κολλαρα δεν ξεραινονται σε 3 χρονια χωρις ηλιο
και ο καθε μηχανικος που ενδιαφερεται για το μεροκαματο μπορει να διαθεσει ενα φορτηγακι και μιση ωρα να φερει στο συνεργειο του ενα μηχανακι που εμεινε καπου κοντα, τουλαχιστον αυτος κατω απο το σπιτι μου εχει μια κλουβα για τετοιες δουλειες
και δεν ειναι κατι δυσκολο να παρεις ενα τετραλιτρο βενζινη και μια μπαταρια και να κανεις μια δοκιμη που αν πετυχει θα σε γλυτωσει απο κοπο και εξοδα ειδικα για εναν τοσο απλο κινητηρα
επειδη ακριβως οι εποχες ειναι δυσκολες καλο ειναι να βαζουμε το μυαλο και τα χερια να δουλεψουν και να εξαντλουμε τις οποιες πιθανοτητες πριν αφεθουμε στα χερια του καθε μαστορα που κοστολογει χωρις να εχει δει το μηχανακι
οποτε θα πας για 240 ευρω και θα φυγεις με 500........
και αυτα που λεω τα εφαρμοσα προσφατα σε TA650 αφημενο σε υπογειο 2,5 χρονια

dimitrisag
03/04/2014, 17:57
Πω σηκώθηκε κουρνιαχτός από το xt :p Πάντως για να βοηθήσω (και να βοηθηθώ καταλλήλως...) με μια πρώτη και γρήγορη ματιά μου φάνηκε πως το κόλλημα ήταν στο γκριπάκι του γκαζιού. Ρωτώντας ένα φίλο μου είπε πως δεν είναι κάτι μιας και ούτως ή άλλος τα γκριπάκια από την πολυκαιρία και πόσο μάλλον την ακινησία είναι λογικό να μαζεύουν σκόνη βρομιές και υγρασία και να κολλάνε. Θα ξαναπάω αυτή τη βδομάδα να το ξαναδώ (και να το πάρω αν όλα πάνε καλά!!!) και θα σας πω. Αλλά νομίζω πως το θέμα ήραν στο γκριπ.
Ο προβληματισμός μου όμως ήταν εάν θα έχει πρόβλημα αν το ξεκινήσω με ακαθάριστο καρμπιρατέρ. Αν μου δημιουργήσει θέμα στον κινητήρα...

toyar
03/04/2014, 18:22
σε ενα μηχανακι που καθεται η βενζινη εξατμιζεται και αφηνει καταλοιπα που φραζουν το καρμπυρατερ και ειδικα τις λεπτες διατομες οπως το ζιγκλερ του ρελαντι
επισης η βενζινη που εχει απομεινει στο τεποζιτο ειναι για πεταμα
αν προσθεσεις φρεσκια βενζινη μπορεις να δοκιμασεις να το βαλεις μπρος μονο για αρχη βαλε 1λιτρο και κοιτα για διαρροες
μπορει να παρει και να μπερδευει, μπορει να μην κραταει ρελαντι, στην χειροτερη δεν θα παρει, παντως ζημια δεν κανει
το μονο που σε νοιαζει ειναι να εχει λαδια μεσα ακομα και παλια

bruno
03/04/2014, 20:51
χα χα Σε vespa που είναι και διχρονη,του πεθερου μου,ειχε να παρει μπρος από 99 ,πηρε με 3-4 μανιβελιες.Είναι και στα Καμινια...αν το μετανιώσεις για το ΧΤ:p

o_gavros
03/04/2014, 23:02
ρίξε ένα βλέφαρο στα πμ σου φίλος (διμιτρισαγκ)

THEOD
04/04/2014, 10:38
Πω σηκώθηκε κουρνιαχτός από το xt :p Πάντως για να βοηθήσω (και να βοηθηθώ καταλλήλως...) με μια πρώτη και γρήγορη ματιά μου φάνηκε πως το κόλλημα ήταν στο γκριπάκι του γκαζιού. Ρωτώντας ένα φίλο μου είπε πως δεν είναι κάτι μιας και ούτως ή άλλος τα γκριπάκια από την πολυκαιρία και πόσο μάλλον την ακινησία είναι λογικό να μαζεύουν σκόνη βρομιές και υγρασία και να κολλάνε. Θα ξαναπάω αυτή τη βδομάδα να το ξαναδώ (και να το πάρω αν όλα πάνε καλά!!!) και θα σας πω. Αλλά νομίζω πως το θέμα ήραν στο γκριπ.
Ο προβληματισμός μου όμως ήταν εάν θα έχει πρόβλημα αν το ξεκινήσω με ακαθάριστο καρμπιρατέρ. Αν μου δημιουργήσει θέμα στον κινητήρα...

Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια κυρίως γιατί λόγω ψυχολογίας ζητάς από κάποιον άλλο να πάρει για λογαριασμό σου αποφάσεις που πρέπει να πάρεις εσύ ο ίδιος...
Λεπόν...
Με δεδομένο ότι γνωρίζεις το μηχανάκι, την ιστορία του, και τον ιδιοκτήτη του, τα πράγματα είναι απλά....
Πας εκεί και είτε φορτίζεις την μπαταρία, είτε έχεις άλλη μαζί σου, είτε έχεις εκκινητή...
Τσεκάρεις ότι έχει λάδια μέσα, τσεκάρεις αέρα στα λάστιχα, και ρίχνεις στο ντεπόζιτο 3-4 λίτρα βενζίνη
Πατάς μίζα και λογικά με 2-3 προσπάθειες θα πάρει μπρος.
Το καβαλάς και πας μέχρι το συνεργείο. Ζητάς να σου αλλάξουν λάδια και φίλτρο λαδιού. Αφού δεν είσαι γνώστης δες αν μπορεί ταυτόχρονα να σου κάνει στο ψιλοτσαμπέ και έναν οπτικό-γενικό έλεγχο (πχ μπόσικα αλυσίδας, ύπαρξη αντιψυκτικού, ζωή στα τακάκια κλπ). Οπτικά σε 5 λεπτά γίνονται αυτά - μην τα πληρώσεις για "δήθεν σέρβις"...
Αυτά είναι τα απαιτούμενα για να αρχίσεις να το βολτάρεις
Από εκεί και πέρα αν το μηχανάκι χρειάζεται κι άλλα πράγματα θα στα δείξει στην πορεία και θα έχεις όλο τον χρόνο να ψαχτείς και να τα αντιμετωπίσεις.

Μερικές παρατηρήσεις
1. Ναι ξέρω...Μπορεί και να μην πάρει μπρος τόσο εύκολα όσο περιγράφω...Μικρή η πιθανότητα αλλά υπαρκτή. Αν δεν το κάνεις δεν θα μάθεις ποτέ.
2. Ψάχνοντας σε μαστόρους για να "στο βάλουν μπρος" σημαίνει ότι σε τρώει ο κώλος σου να σκάσεις λεφτά που μπορεί και να μην χρειάζονται...
3. Αγορά μεταχειρισμένου πας να κάνεις. Μην ψάχνεις για 100% εξασφαλίσεις και διαβεβαιώσεις εκ των προτέρων. Σου έχουν ήδη πει πολλά - κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις και να το πάρεις πάνω σου
4. Θετική σκέψη...

Αυτά για σήμερα... :wave2:

gregogti
04/04/2014, 10:47
και αν δεν το παρεις εσυ πες μου το θελω εγω..........:D

buckley
04/04/2014, 11:07
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια κυρίως γιατί λόγω ψυχολογίας ζητάς από κάποιον άλλο να πάρει για λογαριασμό σου αποφάσεις που πρέπει να πάρεις εσύ ο ίδιος...
Λεπόν...
Με δεδομένο ότι γνωρίζεις το μηχανάκι, την ιστορία του, και τον ιδιοκτήτη του, τα πράγματα είναι απλά....
Πας εκεί και είτε φορτίζεις την μπαταρία, είτε έχεις άλλη μαζί σου, είτε έχεις εκκινητή...
Τσεκάρεις ότι έχει λάδια μέσα, τσεκάρεις αέρα στα λάστιχα, και ρίχνεις στο ντεπόζιτο 3-4 λίτρα βενζίνη
Πατάς μίζα και λογικά με 2-3 προσπάθειες θα πάρει μπρος.
Το καβαλάς και πας μέχρι το συνεργείο. Ζητάς να σου αλλάξουν λάδια και φίλτρο λαδιού. Αφού δεν είσαι γνώστης δες αν μπορεί ταυτόχρονα να σου κάνει στο ψιλοτσαμπέ και έναν οπτικό-γενικό έλεγχο (πχ μπόσικα αλυσίδας, ύπαρξη αντιψυκτικού, ζωή στα τακάκια κλπ). Οπτικά σε 5 λεπτά γίνονται αυτά - μην τα πληρώσεις για "δήθεν σέρβις"...
Αυτά είναι τα απαιτούμενα για να αρχίσεις να το βολτάρεις
Από εκεί και πέρα αν το μηχανάκι χρειάζεται κι άλλα πράγματα θα στα δείξει στην πορεία και θα έχεις όλο τον χρόνο να ψαχτείς και να τα αντιμετωπίσεις.

Μερικές παρατηρήσεις
1. Ναι ξέρω...Μπορεί και να μην πάρει μπρος τόσο εύκολα όσο περιγράφω...Μικρή η πιθανότητα αλλά υπαρκτή. Αν δεν το κάνεις δεν θα μάθεις ποτέ.
2. Ψάχνοντας σε μαστόρους για να "στο βάλουν μπρος" σημαίνει ότι σε τρώει ο κώλος σου να σκάσεις λεφτά που μπορεί και να μην χρειάζονται...
3. Αγορά μεταχειρισμένου πας να κάνεις. Μην ψάχνεις για 100% εξασφαλίσεις και διαβεβαιώσεις εκ των προτέρων. Σου έχουν ήδη πει πολλά - κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις και να το πάρεις πάνω σου
4. Θετική σκέψη...

Αυτά για σήμερα... :wave2:

Αυτά μες στην παρένθεση σβήστα όλα ,αντιψυκτικό μάλλον κατάλαβες γιατί και τα υπόλοιπα τζόγο αλυσίδας και τακάκια και δευτερεύοντα είναι και αν δεν μπορεί να τα κάνει μόνος του καλύτερα να μην το πάρει.
Το να το βάλει μπρος έτσι που λες εντάξει μια ζαριά είναι που μπορεί εσύ να την έριχνες ,εγώ μάλλον όχι .
Με τα τσουρέκια πάντως σωστός είσαι !

o_gavros
04/04/2014, 13:08
Ρε λεβέντες γιατί την πέφτετε έτσι στο παλικάρι;
Τι θα πει "σας τα έκανε τσουρέκια";
σε φόρουμ γράφει κι όποιος θέλει ασχολείται μαζί του,όποιος δε θέλει όχι.
Γιατί πρέπει ντε και καλά να έχουμε συνέχεια μπηχτές και αφορμές για αρπάγματα δεν μπορώ να καταλάβω.

Ναι οκ μπορεί να εκδηλώνει λίγο άγχος παραπάνω ο φίλος,πρώτη του μηχανή θα είναι,δεν γνωρίζει και πολλά απο μηχανάκια, τα φράγκα είναι μετρημένα,λογικό δεν είναι να προσπαθεί να το πάει όσο πιο σέηφ μπορεί;
Γιατί τρωγόμαστε χωρίς λόγο λοιπόν;

toyar
04/04/2014, 13:28
για τον φιλο που αγχωνεται και ρωταει:
πηγαινε και δες το μηχανακι........
αν ειναι ταλαιπωρημενο αστο και φυγε
αν ειναι ενταξει εξωτερικα πιθανοτατα ειναι και μηχανικα οκ οποτε παρτο και πηγαινε το σε μηχανικο με οποιον τροπο μπορεις με φορτηγο, σπρωχτό, οδηγωντας αν παρει μπρος κλπ
στην χειροτερη περιπτωση που για καποιο λογο δεν το θελεις το πουλας ευκολα την αλλη μερα οσο το πηρες

harris_x
04/04/2014, 15:39
Χαλαρώστε, μια έκφραση είναι που μπορεί στον γραπτό λόγω να φαίνεται κάπως... (ίσως σε εισαγωγικά να ήταν καλύτερα... anyway) έλεος, όλοι την χρησιμοποιούμε :winka:

Κατα τα άλλα, αν φίλε πας σε κάποιον μηχανικό να στο βάλει μπροστά και να στο ελέγξει μόνο κερδισμένος μπορείς να βγείς.
Αν πάλι σκέφτεστε τα έξοδα, πάρε ένα άλλο που δουλεύει και τέλος.

:beer::beer::beer:

dimitrisag
04/04/2014, 20:16
:beer: Μην αγχώνεστε παιδιά, όντως σας τα έχω κάνει τσουρέκια (και συνειδητά θα έλεγα, να ξέρετε πως έχω πρήξει άπειρο κόσμο) ακριβώς επειδή τα φράγκα είναι μετρημένα με το κουταλάκι του γλυκού και επειδή είμαι παθόν άσχημα από μαστροχαλαστές. Στην τελική τελική θα ήθελα να ασχοληθώ εγώ με το μηχανάκι μου. Το γουστάρω το άθλημα! Το μηχανάκι θα το πάρω δεν υπάρχει περίπτωση.
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής. Πάω εκεί, καθαρίζω - λιπαίνω αλυσίδες ντίζες και ότι πρέπει, αλλάζω λάδια, και προσπαθώ να το βάλω μπρος με καλώδια. Αν δεν παίρνει με τίποτα το παίρνω σηκωτό ή με κάποιον τρόπο (ευχαριστώ γαύρε για τη βοήθεια, ο λόγος σου με χόρτασε που λέει και ο λαός μας). Αν πάρει το πάω σιγά σιγά μέχρι το σπίτι, το δουλεύω λίγο για να λιπανθεί όσο γίνεται το μοτέρ και άμεσα του αλλάζω λάδια και φίλτρο, πάω το καρμπ για καθάρισμα αν χρειάζεται και βλέποντας και κάνοντας.
Νομίζω ότι είναι ένα ικανοποιητικό πλάνο...

Πάντως ευχαριστώ τους συνφορουμίτες για τη βοήθεια! Πολύτιμη!!!

Bowleno
04/04/2014, 22:07
:beer: Μην αγχώνεστε παιδιά, όντως σας τα έχω κάνει τσουρέκια (και συνειδητά θα έλεγα, να ξέρετε πως έχω πρήξει άπειρο κόσμο) ακριβώς επειδή τα φράγκα είναι μετρημένα με το κουταλάκι του γλυκού και επειδή είμαι παθόν άσχημα από μαστροχαλαστές. Στην τελική τελική θα ήθελα να ασχοληθώ εγώ με το μηχανάκι μου. Το γουστάρω το άθλημα! Το μηχανάκι θα το πάρω δεν υπάρχει περίπτωση.
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής. Πάω εκεί, καθαρίζω - λιπαίνω αλυσίδες ντίζες και ότι πρέπει, αλλάζω λάδια, και προσπαθώ να το βάλω μπρος με καλώδια. Αν δεν παίρνει με τίποτα το παίρνω σηκωτό ή με κάποιον τρόπο (ευχαριστώ γαύρε για τη βοήθεια, ο λόγος σου με χόρτασε που λέει και ο λαός μας). Αν πάρει το πάω σιγά σιγά μέχρι το σπίτι, το δουλεύω λίγο για να λιπανθεί όσο γίνεται το μοτέρ και άμεσα του αλλάζω λάδια και φίλτρο, πάω το καρμπ για καθάρισμα αν χρειάζεται και βλέποντας και κάνοντας.
Νομίζω ότι είναι ένα ικανοποιητικό πλάνο...

Πάντως ευχαριστώ τους συνφορουμίτες για τη βοήθεια! Πολύτιμη!!!

Μια χαρά πλάνο είναι, αυτό που επίσης θα έκανα εγώ, θα άδειαζα τελείως το ρεζερβουάρ και θα έβαζα 1 4λιτρο φρέσκια βενζίνη, αυτή που περιέχει (αν περιέχει κιόλας...) είναι τελείως για πέταμα και το πιο πιθανό είναι να σε παιδεψει, να μην παίρνει και να ψάχνεσαι τζάμπα μετα.
Με το καλό να το χαρείς και καλές βόλτες :beer:

catmaster
04/04/2014, 23:53
:beer: Μην αγχώνεστε παιδιά, όντως σας τα έχω κάνει τσουρέκια (και συνειδητά θα έλεγα, να ξέρετε πως έχω πρήξει άπειρο κόσμο) ακριβώς επειδή τα φράγκα είναι μετρημένα με το κουταλάκι του γλυκού και επειδή είμαι παθόν άσχημα από μαστροχαλαστές. Στην τελική τελική θα ήθελα να ασχοληθώ εγώ με το μηχανάκι μου. Το γουστάρω το άθλημα! Το μηχανάκι θα το πάρω δεν υπάρχει περίπτωση.
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής. Πάω εκεί, καθαρίζω - λιπαίνω αλυσίδες ντίζες και ότι πρέπει, αλλάζω λάδια, και προσπαθώ να το βάλω μπρος με καλώδια. Αν δεν παίρνει με τίποτα το παίρνω σηκωτό ή με κάποιον τρόπο (ευχαριστώ γαύρε για τη βοήθεια, ο λόγος σου με χόρτασε που λέει και ο λαός μας). Αν πάρει το πάω σιγά σιγά μέχρι το σπίτι, το δουλεύω λίγο για να λιπανθεί όσο γίνεται το μοτέρ και άμεσα του αλλάζω λάδια και φίλτρο, πάω το καρμπ για καθάρισμα αν χρειάζεται και βλέποντας και κάνοντας.
Νομίζω ότι είναι ένα ικανοποιητικό πλάνο...

Πάντως ευχαριστώ τους συνφορουμίτες για τη βοήθεια! Πολύτιμη!!!

θέλει λίγο δουλίτσα πριν φτάσεις να το "τσουλήσεις" μόνο του

κανονικά ΔΕΝ πρέπει να μιζάρεις καθόλου το ΧΤάκι που έχει μείνει πολύ καιρό ακίνητο ,

πρέπει να βγάλεις το μπουζί και τα καπάκια που ρυθμίζεις τις βαλβίδες και να ρίξεις στην τρύπα του μπουζί λίγο (πολύ λίγο) λαδάκι

μετά θα ρίξεις από τα καπάκια που έχεις βγάλει λίγο λαδάκι και στις βαλβίδες

θα ελέγξεις αν έχει λάδια (ότι τέλος πάντων θα είναι αυτά τα ζουμιά μέσα) , αν δεν έχει θα βάλεις , αν τα λάδια έχουν γίνει σαν λάσπη , πίσσα , κατράμι πηχτό τα αλλάζεις και όσα ξεράσει το μηχανάκι καλό θα του κάνει

θα ρίξεις σπρέι στις ντίζες μπας και ξεκολλήσουν (δύσκολο το βλέπω αν τελικά έχει κολλήσει το σλάιντ που προείπε ο Sapilas θέλει λύσιμο και καθάρισμα το καρμπυρατέρ)

αν τελικά έχεις ελευθερώσει τις ντίζες γκαζιού θα πατήσεις αρκετές φορές τη ντίζα του συμπλέκτη να ξεκολλήσουν οι δίσκοι

μετά θα προσπαθήσεις να ρίξεις μερικές μιζιές (3-4 δευτερόλεπτα κάθε μια όχι παραπάνω) με το μπουζί βγαλμένο και συμπλέκτη πατημένο

μετά θα βάλεις το μπουζί επάνω με προσοχή στο σφίξιμο και τις θυρίδες των βαλβίδων

μετά θα προσπαθήσεις λίγο πιο επίμονα να το βάλεις μπροστά με συμπλέκτη όπως είπαμε πατημένο και χωρίς γκάζι , απλά να κάνει μερικές περιστροφές ο στρόφαλος ακόμα

αν αρχίσει και κάνει σκασίματα και γενικά ακούς το μηχανάκι πρόθυμο να ξυπνήσει ανοίγεις και λίγο το τσόκ και μιζάρεις χωρίς γκάζι

αν είσαι τυχερός και πάρει το αφήνεις λίγο μόνο του να δουλέψει η αν δεν έχει ρελαντί το κρατάς εσύ σε χαμηλές στροφές για δυό τρία λεπτά

επιτόπου μετά καλό είναι να αλλάξεις τα λάδια και το φίλτρο ... προσοχή στις βίδες μην κόψεις σπείρωμα ειδικά του φίλτρου λαδιού είναι ευαίσθητα

αν σε κάποιο βήμα ακούσεις περίεργους-άσχημους μεταλλικούς θορύβους το αφήνεις και το μεταφέρεις χωρίς να το πιέσεις να πάρει μπροστά - μπορεί να κάνεις ζημιά


και μετά τα υπόλοιπα που έχεις γράψει πιο πάνω σε αλυσίδα , γρασάρισμα ρουλεμάν , τακάκια νέα μπαταρία , λάστιχα κλπ

αν θες κάνε αυτά που γράφω είναι βασικά για τη μακροζωία του κινητήρα σου




καλοτάξιδο και καλές βόλτες :wave2:





p.s. προσοχή με τα ΧΤάκια που έχουν μείνει καιρό σε ακινησία στο θέμα της αντλίας λαδιού

ένας απλοϊκός-πρακτικός αλλά σωτήριος τρόπος αν δεν έχουμε όργανο μέτρησης πίεσης της αντλίας είναι να ανοίξουμε μια από τις τάπες των βαλβίδων (η και τις δύο)

βάζουμε μπροστά και περιμένουμε το μηχανάκι να πιτσιλάει αρκετό λαδάκι από αυτές τις θυρίδες

αν δεν βγάζει τίποτα σβήνουμε αμέσως γιατί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αντλία

o_gavros
05/04/2014, 07:57
@catmaster
Φίλε μπορείς να μου λύσεις μια απορία,γιατί έχω φάει τον κόσμο και δουλειά δεν έχω κανει.
Το ΧΤ φοράει μπουζάκι #18, πράγμα περίεργο γιατί συνήθως 16 ή 21 χιλ. βλέπεις.
Έφαγα τον κοσμο να βρω μπουζοκαρυδάκι αυτου του μεγέθους,βρήκα με τα πολλά σε μια τρύπα στο Περιστέρι αλλά έλα που ήταν πολύ χοντρό και δεν χώραγε!Πιθανόν να έκανε για αυτοκίνητο.
πήγα δανείστηκα απο ένα συνεργείο στη γειτονιά μου για να κάνω προς στιγμήν τη δουλειά μου,αλλά δεν μπορώ συνέχεια να δανείζομαι.
Ξέρεις να μου πεις που θα βρω ένα μπουζοκαρυδο #18 που να χωράει στο στριμόκωλο μέρος του ΧΤ;

@δημητρησαγκ
μη μείνεις στα λόγια μου,το τηλεφωνο το έχεις :wave2:

toyar
05/04/2014, 08:16
http://www.toolstore.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%89%CF%84%CF%8C-%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82-18%CF%8719mm-p-9155.html#.Uz-fx6L2UXU

o_gavros
05/04/2014, 08:35
Αυτα είναι!καιήμουν πριν δυο βδομάδες στον συγκεκριμένο.
Βέβαια δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο κλειδί έχει το λαστιχάκι που συγκρατεί το μπουζί...γιατι έτσι και πέσει και σπάσει εκεί μέσα,ζήτω που καηκαμε.
Όπως και να'χει την καλημέρα μου κύριε.

Pardalotzatziki
05/04/2014, 08:50
@catmaster
Φίλε μπορείς να μου λύσεις μια απορία,γιατί έχω φάει τον κόσμο και δουλειά δεν έχω κανει.
Το ΧΤ φοράει μπουζάκι #18, πράγμα περίεργο γιατί συνήθως 16 ή 21 χιλ. βλέπεις.
Έφαγα τον κοσμο να βρω μπουζοκαρυδάκι αυτου του μεγέθους,βρήκα με τα πολλά σε μια τρύπα στο Περιστέρι αλλά έλα που ήταν πολύ χοντρό και δεν χώραγε!Πιθανόν να έκανε για αυτοκίνητο.
πήγα δανείστηκα απο ένα συνεργείο στη γειτονιά μου για να κάνω προς στιγμήν τη δουλειά μου,αλλά δεν μπορώ συνέχεια να δανείζομαι.
Ξέρεις να μου πεις που θα βρω ένα μπουζοκαρυδο #18 που να χωράει στο στριμόκωλο μέρος του ΧΤ;
:

Την εργαλειοθηκη του ΧΤ δεν την εχεις;

o_gavros
05/04/2014, 08:55
Δυστυχώς όχι φίλε.

Pardalotzatziki
05/04/2014, 08:56
Ρωτησα γιατι μερικοι δεν ξερουν που ειναι κρυμμενη :D:D

o_gavros
05/04/2014, 09:01
έχω φροντίσει να έχω για αδερφό κάποιον που καθιστά τα πάντα κρυμμένα. Μόνιμα όμως...

notakos600
05/04/2014, 14:00
Ρωτησα γιατι μερικοι δεν ξερουν που ειναι κρυμμενη :D:D

:lol:

o_gavros
05/04/2014, 14:32
κατόπιν ωρίμου σκέψεως (λέμε τωρα), φτάνω στο συμπέρασμα ότι με το σωληνωτό κλειδί που πρότεινε ο φίλος, θα έχω θέμα στο να βάλω το μπουζί χωρίς να κάνω ζημιά στο "φρεάτιο" που έχει το ΧΤ για υποδοχή.
Επιστρέφω οπότε με την απορία μου περί μπουζοκάρυδου, ενισχυμένη με το αν μπορώ να βρω κάπου αυτή την μυθικά περίφημη εργαλειοθήκη του ΧΤ

lykourgi
05/04/2014, 14:33
Ξέρεις να μου πεις που θα βρω ένα μπουζοκαρυδο #18 που να χωράει στο στριμόκωλο μέρος του ΧΤ;


Γιατί δεν ρωτάς στη γιαμαχα εάν πουλάνε το δικό του μπουζόκλειδο σαν ανταλλακτικό;
Μπορεί να είναι φτηνό και σίγουρα θα ταιριάζει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο.

o_gavros
05/04/2014, 14:34
Γιατί δεν ρωτάς στη γιαμαχα εάν πουλάνε το δικό του μπουζόκλειδο σαν ανταλλακτικό;
Μπορεί να είναι φτηνό και σίγουρα θα ταιριάζει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο.

το "γιατί δε το σκέφτηκα" πως σου ακούγεται; :lol:

lykourgi
05/04/2014, 15:26
το "γιατί δε το σκέφτηκα" πως σου ακούγεται; :lol:

Φθηνή δικαιολογία. Για τιμωρία, τη Δευτέρα θα περιμένεις από τις 6.00' το πρωί έξω από τη γιαμάχα να ανοίξουν.:D

Ασχέτως πλάκας, το ίδιο πρόβλημα είχαμε παλαιότερα με το καβασάκι ενός φίλου. Αφού δοκιμάσαμε ότι μπουζόκλειδο και σωληνωτό είχαμε χωρίς επιτυχία, αγοράσαμε το γνήσιο από την καβασάκι και κάναμε τη δουλειά μας σε δευτερόλεπτα, με κόστος κάπου 6€.

Pardalotzatziki
05/04/2014, 17:06
κατόπιν ωρίμου σκέψεως (λέμε τωρα), φτάνω στο συμπέρασμα ότι με το σωληνωτό κλειδί που πρότεινε ο φίλος, θα έχω θέμα στο να βάλω το μπουζί χωρίς να κάνω ζημιά στο "φρεάτιο" που έχει το ΧΤ για υποδοχή.
Επιστρέφω οπότε με την απορία μου περί μπουζοκάρυδου, ενισχυμένη με το αν μπορώ να βρω κάπου αυτή την μυθικά περίφημη εργαλειοθήκη του ΧΤ

Tης ΥΑΜΑΗΑ ειναι ιδιο, απλα ειναι εξαγωνο σε ολο του το μηκος. Ετσι κι αλλιως με γερμανικο θα το σφιγγεις/ξεσφιγγεις.
Αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις και στη ΥΑΜΑΗΑ. Ρωτα και σε κανενα συνεργειο, κρατανε διαφορα...

o_gavros
05/04/2014, 17:20
@pardalotzatziki
το μέσα του είναι που με προβηματίζει. Αν δεν έχει το λαστιχάκι που συγκρατεί το μπουζί,τότε πως θα το βάζω; θα το αφηνω πεταχτα σε όλη τη διαδρομή (που δεν τι λες και μικρή) μέχρι τη βάση που βιδώνει το μπουζί; κι αν σπάσει εκεί μέσα η πορσελάνη εγω μετά τι κάνω; τραβάω τα βυζιά μου ενω ωρύομαι ακατάληπτα;
Στο συνεργείο της γειτονιάς που πηγα και δανείστηκα για να καταλαβεις,είχε ένα μπουζοκάρυδο (μαλλον) κάστομ κατασκευή.κυλινδρικό σαν καρυδάκι και το τελείωμα κολλημένη προέκταση που τελείωνε σε τετράγωνη αναμονή για να βαζεις καστάνια.
Χωρια που στην ερώτηση μου,που θα βρω να αγοράσω, ξαφνικά η έκφραση του θύμισε έντονα βαθύ Πεκίνο...
Θα ρωτησω στον επίσημο Γιαμαχα όπως πρότεινε κι ο φίλος και βλεπουμε.
πάντως τόσος ντόρο για ένα γαμωκαρυδάκι επι της ουσιας,στην εποχη του ιντερνετ και της πληροφοριας, το βρίσκω τραγικο να το περνάω.

@lykourgi
Απεταξάμην :lol:

catmaster
05/04/2014, 17:20
@catmaster
Φίλε μπορείς να μου λύσεις μια απορία,γιατί έχω φάει τον κόσμο και δουλειά δεν έχω κανει.
Το ΧΤ φοράει μπουζάκι #18, πράγμα περίεργο γιατί συνήθως 16 ή 21 χιλ. βλέπεις.
Έφαγα τον κοσμο να βρω μπουζοκαρυδάκι αυτου του μεγέθους,βρήκα με τα πολλά σε μια τρύπα στο Περιστέρι αλλά έλα που ήταν πολύ χοντρό και δεν χώραγε!Πιθανόν να έκανε για αυτοκίνητο.
πήγα δανείστηκα απο ένα συνεργείο στη γειτονιά μου για να κάνω προς στιγμήν τη δουλειά μου,αλλά δεν μπορώ συνέχεια να δανείζομαι.
Ξέρεις να μου πεις που θα βρω ένα μπουζοκαρυδο #18 που να χωράει στο στριμόκωλο μέρος του ΧΤ;

@δημητρησαγκ
μη μείνεις στα λόγια μου,το τηλεφωνο το έχεις :wave2:

Θα πας Σπύρου Πάτση στον Καραίσκο η στον Βραττή η στον Γεραλίδη με το μπουζί στο χέρι και θα ζητήσεις λεπτό δεκαοκτάρι μπουζοκαριδάκι... τα δικά μου είναι της Facom συλλογή (εκτός από το μακρύλαιμο της Africa) και έχουν μαγνήτη (δεν χρειάζονται λάστιχο) αλλά υπάρχουν και σε κομμάτια να πάρεις ... αν σου βγαίνει πολύ ακριβό ρώτα και για Ks (του καραίσκου) που είναι φτηνότερα

μην σου πασάρουν μακρύλαιμο αυτοκινήτου δεν θα κάνεις δουλειά

:wave2:

o_gavros
05/04/2014, 17:23
Θα πας Σπύρου Πάτση στον Καραίσκο η στον Βραττή η στον Γεραλίδη με το μπουζί στο χέρι και θα ζητήσεις λεπτό δεκαοκτάρι μπουζοκαριδάκι... τα δικά μου είναι της Facom συλλογή (εκτός από το μακρύλαιμο της Africa) και έχουν μαγνήτη (δεν χρειάζονται λάστιχο) αλλά υπάρχουν και σε κομμάτια να πάρεις ... αν σου βγαίνει πολύ ακριβό ρώτα και για Ks (του καραίσκου) που είναι φτηνότερα

μην σου πασάρουν μακρύλαιμο αυτοκινήτου δεν θα κάνεις δουλειά

:wave2:

το διαπίστωσα για το μακρύλαιμο.είχα όμως ήδη γυρίσει τη μισή Αθήνα.
σε ευχαριστώ πολύ πάντως :a013:

dimitrisag
16/07/2014, 08:11
Παιδιά, το θέμα δυστυχώς το επαναφέρω γιατί όπως γίνεται κατανοητό, μετά από τόσο καιρό ακόμα δεν έχω καταφέρει να το πάρω το μηχανάκι (για αντικειμενικούς λόγους, δυσκολίες του πωλητή). Τώρα όμως τα πράγματα ψηλοστριμόχνουν και για άλλη μια φορά καταφεύγω στην ανάγκη της συμβουλής σας. Όχι για κάτι άλλο αλλά για να πάρω μια γνώμη. Τελικά το μηχανάκι δεν το δίνει στα 500€ αλλά στα 1000€. Και τώρα αναρωτιέμαι. Με βάση αυτά που έχουν συζητηθεί επί του θέματος, αξίζει ακόμα να το πάρω; ή να καταφύγω στον ιστορικό συμβιβασμό του παπιού...;

Pardalotzatziki
16/07/2014, 10:17
Τελικά το μηχανάκι δεν το δίνει στα 500€ αλλά στα 1000€.

Αυξηση 50% σε περιοδο εκπτωσεων; :D

Εξηγησε του οτι στην κατασταση που το εχει θελει πολλα για να επανελθει. Στα 500(ΑΝΤΕ 600) μπορει να το παρεις.
Αλλιως σιγα μη το δωσει, μονο σε κανα κοροιδο.

1000+εξοδα παιρνεις αλλο ΧΤ που θα δουλευει ρολοϊ

toyar
16/07/2014, 10:23
με 1000 ευρω πρεπει να ειναι σε κατασταση που τουλαχιστον να το καβαλησεις και να φυγεις

lykourgi
16/07/2014, 10:29
Οπως τα είπαν οι δύο παραπάνω.

(Εκτός του ότι δεν είναι ωραίο να τα 'γυρνάς' όταν λες μία τιμή.)

zannisvel
16/07/2014, 10:35
με 1000 ευρω πρεπει να ειναι σε κατασταση που τουλαχιστον να το καβαλησεις και να φυγεις

+600 Στο car κυκλοφορει πολυ πραγμα στα 1000€-1500€. Μονο αν αξιζει δωσε 1000€ για το συγκεκριμενο ΧΤ. Μονο σκεψου οτι θελεις 200 ευρω για λαστιχα, 80 για αλυσιδα, κανα 10 ρικο για εξαερωσεις, και κανα 100αρικο για το μπροστινο παραπανω απο ενα που δεν εχει κατσει ακινητο τοσο καιρο.

dimitrisag
16/07/2014, 10:45
...δε φαντάζεστε τι ξενέρα έχω φάει... :mad:
Και όλα αυτά επειδή κάποιος μ@##$ς της είπε ότι αξίζει 1000άρικο λόγο λίγων χμ...

zannisvel
16/07/2014, 10:53
Οτι και να γινει Δημητρη για καλο ειναι. Δωσε της το τηλ σου και πες της οτι η προταση σου θα ειναι ανοιχτη για κανα 2 βδομαδες αν βρει κανεναν να τις δωσει 1000 ας το δωσει σε εκεινον. Παντως αν εχεις 1000€ τοτε δες αλλου.

Pardalotzatziki
16/07/2014, 11:12
Και όλα αυτά επειδή κάποιος μ@##$ς της είπε ότι αξίζει 1000άρικο λόγο λίγων χμ...

Και απο μονη της δεν σκεφτηκε φυσικα οτι θελει συντηρηση/επισκευη....οχι ως μοτο αλλα γενικως οπως οποιαδηποτε συσκευη(ας πουμε)
Και απο 500 μπαμ στα 1000...

Βρες αλλο ΧΤ...

Bowleno
16/07/2014, 11:38
...δε φαντάζεστε τι ξενέρα έχω φάει... :mad:
Και όλα αυτά επειδή κάποιος μ@##$ς της είπε ότι αξίζει 1000άρικο λόγο λίγων χμ...

Σόρρυ αλλά εσύ φταις, έπρεπε αντι να ρωτάς συνεχώς εδώ πέρα αν αξίζει κ.λ.π μόλις σου είχε πει την τιμή να τα βγάλεις από την τσέπη, να της τα δώσεις και να πάτε αγκαζέ για την μεταβίβαση.... με 500 μόνο ημιχρέπι παπί έπαιρνες, όχι ΧΤ....

Τώρα ξύπνησε και είναι αργούτσικα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της εξηγήσεις ότι χρειάζεται αρκετά λ7 για να ξεκινήσει και να μειώσεις κατά 300 γιούρια αυτά που ζητάει.

Pardalotzatziki
16/07/2014, 12:00
έπρεπε αντι να ρωτάς να τα βγάλεις από την τσέπη, να της τα δώσεις και να πάτε αγκαζέ για την μεταβίβαση

Βασικα....ναι!
4 μηνες περασανε...τοσες πολλες δυσκολιες ειχε αφου ηθελε να το πουλησει;
Μπερδεματα...βρες κανενα κυριλε χΤακι..