PDA

View Full Version : Αγορά Πρώτης Μηχανής



Clock
16/03/2014, 18:07
Καλησπέρα σας

Μετά από ανάγνωση πάρα πολλών, τα οποία φυσικά και με μπέρδεψαν, είπα να ρωτήσω και γω για αγορά πρώτης μηχανής.
Πήρα το δίπλωμα κατ. Α πριν μια εβδομάδα με ένα cb της σχολής. Δεν έχω καμιά εμπειρία από μηχανοκίνητα δίτροχα αλλά έχω μεγάλη εμπειρία από ποδήλατα όλων των ειδών, σε περίπτωση που αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Βασικές πληροφορίες:

1. Xρήση σε επαρχιακό κυρίως οδικό δίκτυο ανατολικής και κεντρικής Κρήτης με στενούς δρόμους και πάρα πολλές στροφές, καθώς και μεγάλο ταξίδι στον ΒΟΑΚ 5-6 φορές το χρόνο.
2. Συνεπιβάτης ελάχιστες φορές.
3. Δεν θέλω να πάω πολύ ψηλά χρηματικά, ειδικά εάν είναι πολύ χαμηλή η ισχύς της μηχανής(>25ίππους). 3500-4000 μαζί με εξοπλισμό.
4. Δεν συμπαθώ σκούτερ, παπιά και υβρίδια μηχανές.
5. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η κατανάλωση διότι κινούμε συχνά με ποδήλατο.
6. Διαστάσεις 1.91 , 100κιλά
7. 29ετών

Να συμπληρώσω ότι σαν εμφάνιση και εάν ήμουν σχετικά έμπειρος θα αγόραζα μια Triumph street triple R στρογγυλοφάναρη. Δεν νιώθω όμως έτοιμος να κουμαντάρω τέτοια μηχανή.
Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα! :wave2:

nobody
16/03/2014, 19:21
καλως ηρθες

δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=30293

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66481

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139213

Clock
16/03/2014, 19:45
Τα έχω δει όλα αυτά.
Στην μια περίπτωση ο φίλος είναι μικρόσωμος και ψάχνει on/off. Στην άλλη πολύ νεαρός και δεν είδα τίποτα να επιλέγει και τέλος σε ένα άλλο πολλές αψιμαχίες κτλ κτλ και καταλήγει πάλι σε On/off.
Έχω διαβάσει τα περισσότερα. Ωστόσο συνήθως οι φίλοι μας είτε κινούνται Αθήνα και σε καλύτερους δρόμους γενικά, είτε θέλουν υβριδικά on/off, είτε δεν βγάζω άκρη τι ζητούν στην τελική.:sick:

Ευχαριστώ πάντως για τις ανακατευθύνσεις :D

nobody
16/03/2014, 20:18
H προσωπικη μου αποψη ειναι να κοιταξεις για ενα ον-οφ.Τονιζω οτι αυτη ειναι η δικη μου επιλογη και οχι απαραιτητα η δικη σου βεβαια.

Γιατι?Διοτι για τον δικο σου σωματοτυπο θεωρω θα σου ταιριαζε πιο πολυ,διοτι βρισκεις ανετα στα λεφτα και γιατι για εναν αρχαριο θεωρουνται φιλικες μοτο,οχι οτι δεν ειναι και αλλες κατηγοριες φυσικα.Εκτος αν αποκλειεις εντελως το χωμα,οποτε κινεισαι σε κατι του στυλ honda cbf π.χ.

φιλικα

Γιαννης

Clock
16/03/2014, 20:42
Απλά έχω jeep με χωμάτινο προσανατολισμό για αυτό και τις βγάζω απ έξω. Φυσικά και καταλαβαίνω πόσο άνετες είναι της βλέπω λίγο βάρκες...
Κοιτόυσα και το monster αλλά και το Crx αλλά δεν ξέρω με το μέγεθος τι γίνεται...
To 400αρι cbf;

Επίσης φίλος μου προτείνε να μην πάω σε τετρακλνδρα αλλά σε 2κ ή μονο. Οι ρόπες απο χαμηλά βοηθούν στους ανηφορικο στροφάτους δρόμους.
Άποψη βέβαια.

AristidisZ
16/03/2014, 21:18
kawasaki er6n μιας και σου αρέσουν τα γυμνά ;

nobody
16/03/2014, 21:23
οχι,το cbf600 η 500 ελεγα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128922

Clock
16/03/2014, 21:43
kawasaki er6n μιας και σου αρέσουν τα γυμνά ;

Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλοφάναρα.Όμορφο αν και μου θυμίζει λίγο το z750 που το απεχθάνομαι.... Απο υψός όμως; Είναι νευρικό και εύκολο στο στροφιλίκι;



οχι,το cbf600 η 500 ελεγα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128922

Σαν Vstrom είναι η μούρη του. Ωραίο μου φαίνεται και δεν το είχα κοιτάξει καθόλου. Φεύγει λίγο βέβαια απο το τελείως γυμνό...
Επίσης έχει αρκετά προσεγμένα και σε λογικές τίμες... εν αντιθέσει με τα monster....


Παράλληλα βλέπω ότι προτείνετε 500+. να μην ασχοληθώ πχ με μικρότερα η με κατηγορεία πχ ΧΤ,KLR με στήσιμο δρόμου. Λογικά θα είναι και άβολα

AristidisZ
16/03/2014, 21:47
Μου αρέσουν πολύ τα στρογγυλοφάναρα.Όμορφο αν και μου θυμίζει λίγο το z750 που το απεχθάνομαι.... Απο υψός όμως; Είναι νευρικό και εύκολο στο στροφιλίκι;


Παράλληλα βλέπω ότι προτείνετε 500+. να μην ασχοληθώ πχ με μικρότερα η με κατηγορεία πχ ΧΤ,KLR με στήσιμο δρόμου. Λογικά θα είναι και άβολα

δε το έχω οδηγήσει για να έχω άποψη :)

τα 250 αυτών των κατηγοριών είναι μάλλον μηχανάκια πόλης, για αυτό ακούγονται προτάσεις για πιο μεγάλες μηχανές

τι εννοείς XT και KLR με στήσιμο δρόμου ;

Clock
16/03/2014, 21:55
δε το έχω οδηγήσει για να έχω άποψη :)

τα 250 αυτών των κατηγοριών είναι μάλλον μηχανάκια πόλης, για αυτό ακούγονται προτάσεις για πιο μεγάλες μηχανές

τι εννοείς XT και KLR με στήσιμο δρόμου ;

Motard.... Σε όρους ποδηλάτου εννοώ trekking με λάστιχα 720/28 :p
Εννοώ τα κλασικά KTM,XT,KLR Που γαζώνουν στα φανάρια με τα φαρδολάστιχα...

Για το z750 διάβασα ότι δεν είναι πολύ φιλικό είχα και χαμένο φίλο απο αυτό και βλέποντας και το er6 μου το θύμισε λίγο... Δεν θέλω να τα κάνω πάνω μου :a027:

TROOPER
17/03/2014, 00:05
kle 500, transalp 650

nobody
17/03/2014, 09:19
ναι ρε TROOPER αλλα ελα μου που ο ανθρωπος δεν θελει ον -οφ?

TROOPER
17/03/2014, 09:24
ναι ρε TROOPER αλλα ελα μου που ο ανθρωπος δεν θελει ον -οφ?

γιατι?

ποπαϋ
17/03/2014, 09:32
hornet 600 ή 900

nobody
17/03/2014, 09:45
Απλά έχω jeep με χωμάτινο προσανατολισμό για αυτό και τις βγάζω απ έξω. Φυσικά και καταλαβαίνω πόσο άνετες είναι της βλέπω λίγο βάρκες...
Κοιτόυσα και το monster αλλά και το Crx αλλά δεν ξέρω με το μέγεθος τι γίνεται...
To 400αρι cbf;

Επίσης φίλος μου προτείνε να μην πάω σε τετρακλνδρα αλλά σε 2κ ή μονο. Οι ρόπες απο χαμηλά βοηθούν στους ανηφορικο στροφάτους δρόμους.
Άποψη βέβαια.


γιαυτο...

George_Sp
17/03/2014, 10:00
29ετών 1.91 και 100κιλά θα δεινοπαθήσεις σε μηχανή που δε θα έχει τη γεωμετρία και διαστάσεις ενός μέτριου προς μεγάλου on off. Δε ξέρω τι φυσική κατάσταση έχεις αλλά έχω δει άτομα με μέτρια προς καλή φυσική κατάσταση στις διαστάσεις και την ηλικία σου πάνω σε supersport και όσοι δε τα πούλησαν πάνω στο 2μηνο ακόμα πονάνε και βλαστημάνε την έλλειψη άνεσης.

Επίσης με βάση τις διαδρομές που αναφέρεσαι και την επικινδυνότητα του ΒΟΑΚ θες μηχανή με όγκο για να σε βλέπουν, με καλά φρένα και φώτα που θα σου εμπνέει εμπιστοσύνη και όχι φτερό στον άνεμο.

Γνώμη μου οτι όσο και αν δε σου αρέσει η ιδέα του on off για εκεί πας.

κάτι σε BMW F800GS ή TDM900

Θα σου έλεγα και το Versys αλλά εγώ είμαι 1.80 75κιλά και μου είναι κουτί. Εσένα θα σου πέσει επίσης μαζεμένο (σε σχέση με τα F800 και TDM900) αν και σαφώς πιο μεγάλο και άνετο από κάτι προτάσεις για hornet er6 κλπ που διάβασα.

harris_x
17/03/2014, 11:11
hornet 600 ή 900

De nomizo pws gia proti mixani 8a itan sineto na parei to 900 ;)

Alla gia to 600 simfonw

Black Diamond
17/03/2014, 11:56
να πάρεις αυτό που σαρέσει και ας το "μετανιώσεις". στα κιλά σου και στα κυβικά σου πέραν χωμάτινων θα σκεφτόμουν Versys,V-strom,CBF600 κλπ αλλά τίποτα δεν έχει σημασία αν εσύ γουστάρεις πχ ένα CB400 του 98. περί ορέξεως δηλ.
καλύτερα κατέληξε σε 1-2 που προτιμάς και θα βρεθούν πολλοί να σου πούν τα υπέρ και τα κατά.
συμφωνώ με τον απο πάνω τα κυβικά έως 600 είναι υπεραρκετά.

Clock
17/03/2014, 14:46
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν σήμερα απλά ανέβηκα σε τρεις μηχανές να τις δω στα μέτρα μου..'
Η μια ήταν η Ducati Street fighter 848... Ένιωσα σαν να καβάλησα ένα μικροσκοπικό σφιχτό μηχάνημα έτοιμο να με πετάξει από πάνω του ανά πάσα στιγμή.
Ένα Vstrom με αρχοντική βολική θέση αλλά ένιωσα πως κρατούσα βάρκα στα χέρια μου... Το άλλο άκρο δηλαδή από τη Ducati.
Τέλος ένα Kawasaki er6n που το πρότεινε ο AristidisZ και καθόταν δίπλα στη Ducati. Πιο άνετο φυσικά από την Ducati άλλα εξίσου μικρόφερνε.... όταν εννοώ μικρό -φυσικά και δεν έχω καμιά προκατάληψη αλλά τα γόνατα μου έπνιγαν τη μηχανή.
έχω καλή φυσική κατάσταση λόγω ενασχόλησης με ποδηλασία αλλά να μην παλεύω κιόλας με το μηχάνημα.
Εάν έψαχνα μηχανή για καθημερινή χρήση και ως βασικό μέσο σίγουρα θα πήγαινα στης μεγάλες (σε μέγεθος) on/off.
Θα θελα την άποψη σας σε κάτι πιο "δρόμου" ,ευκολόστροφο, να συγχωρεί λίγο τα λαθάκια και να μην είμαι σαν φάρος πάνω του... χεχε
Εν ολίγης δυσκολεύομαι σε αυτή την κατηγορία. Ειδάλλως Θα τσίμπαγα μια Dakar bmw ή ένα klr θα 'μουν άρχοντας

Υποσημείωση: Ο θείος μου, χρόνια μηχανόβιος από την εποχή των 70s, μου πρότεινε να βρω ένα 250άρι εργαλείο χωρίς να δώσω βάση σε ομορφιά κτλ και να ρίξω προπόνηση πάνω του για κανένα 6μηνο τουλάχιστον. Εάν ήμουν μικρότερος σε μέγεθος και ηλικία, λέει, από 125cc.

Sapadak
17/03/2014, 14:57
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σας.
Λοιπόν σήμερα απλά ανέβηκα σε τρεις μηχανές να τις δω στα μέτρα μου..'
Η μια ήταν η Ducati Street fighter 848... Ένιωσα σαν να καβάλησα ένα μικροσκοπικό σφιχτό μηχάνημα έτοιμο να με πετάξει από πάνω του ανά πάσα στιγμή.
Ένα Vstrom με αρχοντική βολική θέση αλλά ένιωσα πως κρατούσα βάρκα στα χέρια μου... Το άλλο άκρο δηλαδή από τη Ducati.
Τέλος ένα Kawasaki er6n που το πρότεινε ο AristidisZ και καθόταν δίπλα στη Ducati. Πιο άνετο φυσικά από την Ducati άλλα εξίσου μικρόφερνε.... όταν εννοώ μικρό -φυσικά και δεν έχω καμιά προκατάληψη αλλά τα γόνατα μου έπνιγαν τη μηχανή.
έχω καλή φυσική κατάσταση λόγω ενασχόλησης με ποδηλασία αλλά να μην παλεύω κιόλας με το μηχάνημα.
Εάν έψαχνα μηχανή για καθημερινή χρήση και ως βασικό μέσο σίγουρα θα πήγαινα στης μεγάλες (σε μέγεθος) on/off.
Θα θελα την άποψη σας σε κάτι πιο "δρόμου" ,ευκολόστροφο, να συγχωρεί λίγο τα λαθάκια και να μην είμαι σαν φάρος πάνω του... χεχε
Εν ολίγης δυσκολεύομαι σε αυτή την κατηγορία. Ειδάλλως Θα τσίμπαγα μια Dakar bmw ή ένα klr θα 'μουν άρχοντας

Υποσημείωση: Ο θείος μου, χρόνια μηχανόβιος από την εποχή των 70s, μου πρότεινε να βρω ένα 250άρι εργαλείο χωρίς να δώσω βάση σε ομορφιά κτλ και να ρίξω προπόνηση πάνω του για κανένα 6μηνο τουλάχιστον. Εάν ήμουν μικρότερος σε μέγεθος και ηλικία, λέει, από 125cc.

Αν το er6 σου φάνηκε μικρό, μικρά θα σου φανουν και τα 250αρια (εκτος αν πας σε κανα εντουράκι παλιο)

Bradipous
17/03/2014, 15:00
Bandit 650 & cbf 600 εφοσον θελεις κατι πιο δρομησιο
και er6f & xj6 diversion τα οποια μπορεις να τα βρεις και στην γυμνη εκδοση τους αλλα μαλλον απο οσο περιεγραψεις παραπανω δεν σου ταιριαζουν τα γυμνα.

Clock
17/03/2014, 15:29
Αν το er6 σου φάνηκε μικρό, μικρά θα σου φανουν και τα 250αρια (εκτος αν πας σε κανα εντουράκι παλιο)
και το cb250 τόσο μικρό είναι; ENdurakia Μιλάμε πάντα για εργαλεία εκμάθησης φαντάζομαι. Είναι καλό σχολείο τα endurakia;



Bandit 650 & cbf 600 εφοσον θελεις κατι πιο δρομησιο
και er6f & xj6 diversion τα οποια μπορεις να τα βρεις και στην γυμνη εκδοση τους αλλα μαλλον απο οσο περιεγραψεις παραπανω δεν σου ταιριαζουν τα γυμνα.

:cry::cry:
Πως μου φαίνονταν πάντα τόσο μεγάλες οι μηχανές και τώρα τόσο μικρές(μέγεθος)
Δηλαδή γυμνό μηχανάκι σχετικά άνετο να μην ελπίζω ότι θα βρώ... το cb της σχολής μου φαίνονταν σχετικά νορμάλ. Οριακά γόνατα στο ντεπόζιτο αλλά λίγο "βαρύ"

Bradipous
17/03/2014, 15:38
:cry::cry:
Πως μου φαίνονταν πάντα τόσο μεγάλες οι μηχανές και τώρα τόσο μικρές(μέγεθος)
Δηλαδή γυμνό μηχανάκι σχετικά άνετο να μην ελπίζω ότι θα βρώ... το cb της σχολής μου φαίνονταν σχετικά νορμάλ. Οριακά γόνατα στο ντεπόζιτο αλλά λίγο "βαρύ"

Τι να σου πω δεν ξερω πως θα σου καθεται το καθενα, αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις. Προσωπικα και εγω απο γυμνα το τραιουμφ θα επελεγα, απο τα λιγα γυμνα που μ΄ αρεσουν.

Clock
17/03/2014, 15:46
Τι να σου πω δεν ξερω πως θα σου καθεται το καθενα, αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις. Προσωπικα και εγω απο γυμνα το τραιουμφ θα επελεγα, απο τα λιγα γυμνα που μ΄ αρεσουν.

+1 Αλλά το λυπάμαι χωρίς εμπειρία στα χέρια μου.... Λυπάμαι και τον εαυτό μου βέβαια.... Μπορεί να χω τα μυαλά στο κεφάλι μου και να χω μια άλφα εμπειρία απο πτώσεις και τρέλες αλλά λίγο το γκάζι καταλάθος σε στροφή και εδω έχει γκρεμούς και ελιές να σε περιμένουν....
Εντάξει δεν ψάχνω το απόλυτα μηχανακι να τα κάνει όλα.... να μάθω θέλω σε κάτι φιλικό και σε νορμάλ μέγεθος για μένα. Δηλαδή πάνω απο 1,85 είναι μόνο οn/off και enturo;
Εαν είναι έτσι να δω κάτι σε αυτά....

Bradipous
17/03/2014, 15:49
+1 Αλλά το λυπάμαι χωρίς εμπειρία στα χέρια μου.... Λυπάμαι και τον εαυτό μου βέβαια.... Μπορεί να χω τα μυαλά στο κεφάλι μου και να χω μια άλφα εμπειρία απο πτώσεις και τρέλες αλλά λίγο το γκάζι καταλάθος σε στροφή και εδω έχει γκρεμούς και ελιές να σε περιμένουν....
Εντάξει δεν ψάχνω το απόλυτα μηχανακι να τα κάνει όλα.... να μάθω θέλω σε κάτι φιλικό και σε νορμάλ μέγεθος για μένα. Δηλαδή πάνω απο 1,85 είναι μόνο οn/off και enturo;
Εαν είναι έτσι να δω κάτι σε αυτά....

Οχι, ειναι και τα busa. :p

Clock
17/03/2014, 15:58
Οχι, ειναι και τα busa. :p
Θα την έπαιρνα αλλά θέλω κάτι πιο γρήγορο για το χωριό.... :p
Θα μου πείς εδώ είδα Suzuki Intruder ... χεχε

Clock
17/03/2014, 19:09
Μια CB500 στα 1000-2000 είναι καλή επιλογή για εκμάθηση και απόκτηση εμπειρίας; Πωλούνται αρκετες απο σχολές λόγω ακαταλληλότητας για τα διπλώματα.

Και κάτι δεύτερο... Αυτή η κουκλάρα η BMW F800GS κάνει για αρχάριο;;;

Bradipous
17/03/2014, 20:37
Το σιμπι μια χαρα κανει αλλα απο σχολη προσωπικα δεν θα επαιρνα. Χιλιοπεσμενα και κακομεταχειρισμενα ειναι συνηθως.
Αν μπορεις να πας για την μπεμπα, ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.

Υπαρχουν και καποιοι απο το νησι, εδω μεσα, που σιγουρα θα προσφερθουν να σε βοηθησουν μολις δουν το τοπικ, αν καταληξεις στη μπεμπα. ;)

Clock
17/03/2014, 20:42
Το σιμπι μια χαρα κανει αλλα απο σχολη προσωπικα δεν θα επαιρνα. Χιλιοπεσμενα και κακομεταχειρισμενα ειναι συνηθως.
Αν μπορεις να πας για την μπεμπα, ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.

Υπαρχουν και καποιοι απο το νησι, εδω μεσα, που σιγουρα θα προσφερθουν να σε βοηθησουν μολις δουν το τοπικ, αν καταληξεις στη μπεμπα. ;)

Είναι το μόνο απο τα On/off που έκανε το μάτι μου να γυαλίσει.... Βέβαια η αγορά του θα στοιχίσει αρκετά παραπάνω απο το αχρείαστο απόθεμα μου... Δυνατό μηχάνημα το βλέπω και αρκετό για επαρχία και ασφάλτινους κατσικόδρομους αλλά και χώμα νησιώτικο. Όμως φαντάζομαι ότι οι έμπειροι θα με προτρέψουν να πάω στο μικρότερο αδελφάκι του φαντάζομαι... Αν δουν το τόπικ παλικάρια απο το νησί θα καταλάβουν λίγο καλύτερα τις απαιτήσεις εδώ.

sahara
17/03/2014, 20:43
Ducati monster 620.

Clock
17/03/2014, 21:18
Πρόταση φίλου για κάτι πιο φιλικό και για εκμάθηση... Μονός δεν θα χω πρόβλημα, ισχυρίζεται, και θα ναι καλό σχολείο,
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4753012/

ή αυτό χωρίς πολλά πολλά αλλά καλό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4532311/


Ducati monster 620.
Πολύ μικρό δυστυχώς... αν ειναι να παω σε 600+ δεν μπορώ να συμβιβαστώ με το μέγεθος.... επίσης αν και μου αρέσει εμφανισιακά, οι αγγελίες της δεν με ενθουσίασαν καθόλου

Clock
18/03/2014, 21:33
Θα θελα την άποψη σας για μηχανές όπως Yamaha XT 600E, Kawa Klr ή kmx ή kle. Βλέπω οτι δεν θα χω πρόβλημα στο υψος και δεν έχουν απαγορευτικές τιμές για ανάγκη μεταπώλησης μετά. Σαν μηχανήματα εργαλεία και σχολείο σε λίγο απ όλα με προοπτική να πάω με ασφάλεια σε μεγαλύτερη μηχανή μετά..

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

MikeG
19/03/2014, 20:22
Βρες ένα μονοκίλυνδρο 650. Για Κρήτη είναι μανούλα. Ένα σετ μαλακά λάστιχα και σωστές αναρτήσεις. Ζω Ηράκλειο και γράφω αρκετά χιλιόμετρα σε όλο το οδικό δίκτυο του νησιού. 4κ και 2κ δεν έχουν λόγο ύπαρξης στο νησί.

Welcome.

nobody
19/03/2014, 20:48
συμφωνω με τον ΜikeG αλλα θα κοιταγα και για yamaha xt 500 η 600.το kmx δεν σε πιανω,μηπως εννοεις klx??