PDA

View Full Version : Grand prix F1 2014



Pan (dvs)
16/03/2014, 19:47
Ξεκινησε.

Ο Nico Rosberg και η Μercedes μπηκαν με το δεξι.

311995

Tη βλεπω τη δουλεια,η Ferrari θα μας κερασει παλι τον καφε της παρηγοριας.

Το επομενο στη Μαλαισία στις 30/03/2014

guzzistas
16/03/2014, 19:52
Δε νομίζω να συνηθισω ποτέ αυτόν τον ήχο... ξενέρωσα τελείως...

Grafton 505
16/03/2014, 19:55
Μετά τους πρώτους 5 αγώνες θα δούμε ποιός έχει λύσει τα προβλήματα και είναι σταθερός.

Η Ferrari φαίνεται να περιμένει τον επόμενο Σουμάχερ για να βρει τον δρόμο της, και ως τότε θα μας στεναχωρεί. :(

Και ο Άλφα θα συνεχίσει τις τραγικές μεταδώσεις χωρίς να φαίνεται βελτίωση.

edit : Και ο ήχος ξενέρωμα ....

Antonisss
16/03/2014, 20:59
Κάθε αλλαγή αυτά έχει. Εγώ γουστάρω πάντως, πρωτίστως γιατί ελπίζω ν αλλάξει το καθεστώς της βαρετής κυριαρχίας της Red Bull και για να δούμε και κάποιον άλλο να νικάει.

Πάντως τα νέα power units πρέπει να ναι απίστευτα. 2 μονάδες ανάκτησης ενέργειας, +160 ίπποι για 30κάτι δευτερόλεπτα στο γύρο, χωρίς πάτημα κουμπιού α λα KERS...

Takata Dome
16/03/2014, 21:01
Δε νομίζω να συνηθισω ποτέ αυτόν τον ήχο... ξενέρωσα τελείως...

Που πήγαν οι V10 :(

http://www.youtube.com/watch?v=YBxw4whvBiA

RaGe_Raptor
16/03/2014, 23:05
Που πήγαν οι V10 :(

http://www.youtube.com/watch?v=YBxw4whvBiA
:beer:ακούστε κι αυτό (http://http://youtu.be/afwWA0d0VlM)...

zannisvel
17/03/2014, 10:21
Ειχα αρχισει να εμφανιζω συνδρομο στερησης μετα απο τοσο καιρο χωρις F1.
Ειμαι υπερ των αλλαγων και των νεων κανονισμων αλλα νομιζω οτι το εχουν παρακανει. Συνεχιζω να παρακολουθω και θελω και τις low budget ομαδες να πανε καλα. Με τις φετινες δραστικες αλλαγες πιστευα οτι μπορει να αλλαξει λιγο η κορυφη τουλαχιστον, αλλα παλι βλεπω Red Bull, εκτος αν η Mercedes με διαψευσει. Οσο για τη Ferrari νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω απο εναν Schumacher...

guzzistas
17/03/2014, 11:51
Που πήγαν οι V10 :(

http://www.youtube.com/watch?v=YBxw4whvBiA

Sex to the ears my friend.... από κοντά όταν το άκουσα... δεν θα το ξεχάσω ποτέ!

Pan (dvs)
17/03/2014, 13:19
Που πήγαν οι V10 :(

http://www.youtube.com/watch?v=YBxw4whvBiA

Περιμενε ,οπως ειπε καποιος, σε λιγο ερχονται οι V4.

Acacius
18/03/2014, 03:48
Εμένα ο ήχος μου αρέσει, είναι πιο μπάσος, κι ας γουστάρω τους V8.

Από την άλλη, παρά τις αλλαγές πάλι βλέπω μια ομάδα να κυριαρχεί προς το παρόν (Merc). Κρατάω μια πισινή λόγω αποτελεσμάτων Ricciardo και STR, αλλά όποιος δεν έχει κινητήρα Mercedes φέτος μάλλον έχασε και η Ferrari πάλι ξεκινάει τη χρονιά έχοντας έδαφος να καλύψει.

Η διπλή βαθμολογία στον τελευταίο αγώνα με έχει ξενερώσει, είπαμε ότι το έκανες τσίρκο, αλλά κράτα και κανένα πρόσχημα.

nickald
18/03/2014, 08:14
Ουτε ο ηχος, ουτε η "ασχημια" με χαλασε....

Το οτι εγινε πρωταθλημα τουρισμου με χαλασε....

Ειναι δυνατον στην F1 να προσεχει ο αλλος ποσο καιει το μονοθεσιο αντι να παει ταπα?

Πολλα μονοθεσια μπορει να εχουν την ταχυτητα αλλα λογο καταναλωσης να μην μπορουν να τερματισουν.... Αυτο θα βλεπουμε τωρα? Πρωταθλημα οικονομιας καυσιμων?

Αντε και στα μονοτζεπε να βλεπουμε ποιος μπορει να βγαλει περισσοτερα μιλια με τα ιδια λαστιχα.... θα γουσταρουμε.... θα ανοιξουμε και μια σπραϊτ απο το κεφι....

guzzistas
18/03/2014, 12:34
Το οτι εγινε πρωταθλημα τουρισμου με χαλασε....

Ειναι δυνατον στην F1 να προσεχει ο αλλος ποσο καιει το μονοθεσιο αντι να παει ταπα?

Πολλα μονοθεσια μπορει να εχουν την ταχυτητα αλλα λογο καταναλωσης να μην μπορουν να τερματισουν.... Αυτο θα βλεπουμε τωρα? Πρωταθλημα οικονομιας καυσιμων?



Μαζί με τον ήχο, ακριβώς η σκέψη μου... ;)

Οι υπεύθυνοι πίστας της διοργάνωσης στην Αυστραλία, ζητήσανε επειγόντως συνάντηση με τον bernie, φοβούνται ότι μακροπρόθεσμα θα έχουν κάθετη πτώση πώλησης εισητηρίων λόγω του ήχου μιας και ο ήχος ήταν ένα μέρος του συνόλου της ψυχαγωγίας του κοινού της F1... και τώρα είναι για τα μπάζα....

http://www.gpupdate.net/en/f1-news/307906/australian-gp-says-sound-breached-contract/

http://www.gpupdate.net/en/f1-news/307936/ecclestone-lack-of-noise-needs-to-be-investigated/

Antonisss
18/03/2014, 13:07
Γενικά την τελευταία δεκαετία έχουν μια τάση να κάνουν κάποιες μαλακοαλλαγές αν μου επιτρέπεται η έκφραση, πάντα με πρόσχημα το να προσπαθήσουν να εξισώσουν τις ομάδες και να μην υπάρχει σαφές πλεονέκτημα. Το 2005 είχαμε ανεφοδιασμούς αλλά όχι αλλαγές ελαστικών(με ένα σετ έβγαζες το 1 ή 2 qualifying runs και όλο τον αγώνα) και ποιος βέβαια δεν θυμάται τον Raikkonen στο Nurburgring

http://www.youtube.com/watch?v=Uw-USwauS9s

Το 2006 μάλλον καταλάβανε τη μπαρούφα τους, το αναιρέσανε, είχαμε πάλι αλλαγές ελαστικών. Τα 2-3 τελευταία χρόνια σκεφτήκανε να ξανα-απαγορεύσουνε τους ανεφοδιασμούς (οι οποίοι είχαν επιτραπεί από το 1994)...

Η μόδα τώρα λέει turbo και υβριδικά όπως ας πούμε έχουν στο Λε Μαν (εκεί βέβαια είναι και diesel)....

Sapadak
18/03/2014, 13:10
Η μόδα τώρα λέει turbo και υβριδικά όπως ας πούμε έχουν στο Λε Μαν (εκεί βέβαια είναι και diesel)....

Αυτο πιστευω ειναι και το επόμενο βήμα στην φ1

Bradipous
18/03/2014, 14:48
Οικονομια και μλκς λες και τα οικονομικα μιας εταιριας που ειναι σε θεση να συμμετεχει σε εναν τετοιο αγωνα θα κριθουν απο τα απο μερικες χιλιαδες ευρω που θα εξοικονομησουν απο τα καυσημα. Η καθοδος της Φ1 ξεκινησε απο την στιγμη που μπηκε το συστημα κερς στα μονοθεσια.

Ντιζελ στην Φ1 και μετα μπαταριες και πηδαλια. :yuck:

Pan (dvs)
18/03/2014, 14:55
Οικονομια και μλκς λες και τα οικονομικα μιας εταιριας που ειναι σε θεση να συμμετεχει σε εναν τετοιο αγωνα θα κριθουν απο τα απο μερικες χιλιαδες ευρω που θα εξοικονομησουν απο τα καυσημα. Η καθοδος της Φ1 ξεκινησε απο την στιγμη που μπηκε το συστημα κερς στα μονοθεσια.

Ντιζελ στην Φ1 και μετα μπαταριες και πηδαλια. :yuck:

Μπα,τα τελευταια δεκα χρονια κανουνε τα παντα για να τις βγαλουνε τα ματια.

ΟΚΤΑΝΙΟ
18/03/2014, 17:55
Diesel στη F1 αποκλειεται
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

κατι πηρε το αυτι μου για υγραεριο ομως :bawl:

guzzistas
21/03/2014, 20:19
https://www.youtube.com/watch?v=jS4Dh_EAfJI


Ωϊμε....

nickald
22/03/2014, 10:25
https://www.youtube.com/watch?v=jS4Dh_EAfJI


Ωϊμε....


:a04:



Προσεξες οτι καποιοι δεν φορουσαν προστασιες στα αυτια?

Αυτο πριν απλα δεν γινοταν..... Περα απο την πιθανη βλαβη απλα ο πονος δεν υποφεροταν.....


εντιτ

ακυρο.... ο μπαρμπας ισως και να εχει ωτασπιδες.... δεν καταλαβαινω.

Pan (dvs)
06/04/2014, 18:51
Aλλο ενα grand prix ειναι παρελθον.

Αξιοσημειωτα

1.Η Mercedes εχει κανει φοβερο κινητηρα.Περναει τους παντες σαν σταματημενους.Δεν καταλαβαινω ομως πως δεν ριχνει 2-3 γυρους στο τελος του αγωνα στους υπολοιπους.

2.Η μαχη για την πρωτη θεση των δυο Mercedes στον 19ο γυρο και οχι μονο σ'αυτον.Φυσικα δεν ητανε ο μοναδικος εμφυλιος.

3.Τα κοκκινα παρταλια,αν δεν ειχανε στο τιμονι δυο απο τους κορυφαιους οδηγους θα νομιζαμε ολοι οτι φετος απεχει απο τους αγωνες.

4.Ο γενικος γαμαω των grand prix,για τους φιλους Μπερνυ,δηλωσε οτι ειναι απαραδεκτος ο ηχος καποιων μονοθεσιων και κατι πρεπει να γινει γι'αυτο.Μακαρι.

5.Δεν μου αρεσει που δεν εχει κοσμο.Υπομονη ερχονται τα ευρωπαικα.

Επομενος την μερα του Πασχα στην Κινα,στις 4:00.

Antonisss
06/04/2014, 19:09
Επομενος την μερα του Πασχα στην Κινα,στις 4:00.

αυτό είναι που με εκνευρίζει στον ALPHA... Οι μισοί σχεδόν αγώνες είναι σε πρωινές ώρες για ζωντανή μετάδοση και ο ALPHA τα βάζει μαγνητοσκόπηση... Ντε και καλά δλδ να βάλω OTE TV για να το δω ζωντανά ή να ξεστραβώνομαι στο sportlemon? φακ

Pan (dvs)
06/04/2014, 19:15
Δε λες παλι καλα που ειναι και αυτος.Θυμασαι το μπαχαλο της ΕΤ?

guzzistas
06/04/2014, 19:18
Πραγματικά η mercedes έναν αιώνα μπροστά από τους υπόλοιπους... στον 11ο γύρο ντουμπλάρισε το τελευταίο μονοθέσιο... αν δεν ήταν το αυτοκίνητο ασφαλείας θα τους είχε εξαφανίσει από το χάρτη...

Η ferrari παραπαίει...

Θα ήθελα Massa στο βάθρο, μετά την εκπληκτική του εκκίνηση... δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει εναντίον του ο Πουρναράκης "να δούμε τι θα πουν οι αγωνοδίκες, μπορεί να ξεκίνησε νωρίτερα"... άσε μας ρε Τάκη...

Antonisss
06/04/2014, 19:20
Δε λες παλι καλα που ειναι και αυτος.Θυμασαι το μπαχαλο της ΕΤ?

Εδώ που τα λέμε, αν στα MotoGP δεν υπήρχε το videopass, στην ίδια μοίρα θα ήμουν... Απορώ πως ακόμα οι της F1 δεν έχουν βγάλει κάτι αντίστοιχο... Γαμώ τις ελληνικές αναμεταδόσεις

Pan (dvs)
06/04/2014, 19:22
Ναι και ο Μασα πολυ καλος.Πιστευω οτι φετος ο μπαχτσες ,εχει πολυ καλυτερους οδηγους απο καθε αλλη φορα.

vaska
06/04/2014, 19:29
Πραγματικά η mercedes έναν αιώνα μπροστά από τους υπόλοιπους... στον 11ο γύρο ντουμπλάρισε το τελευταίο μονοθέσιο... αν δεν ήταν το αυτοκίνητο ασφαλείας θα τους είχε εξαφανίσει από το χάρτη...

Η ferrari παραπαίει...

Θα ήθελα Massa στο βάθρο, μετά την εκπληκτική του εκκίνηση... δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει εναντίον του ο Πουρναράκης "να δούμε τι θα πουν οι αγωνοδίκες, μπορεί να ξεκίνησε νωρίτερα"... άσε μας ρε Τάκη...

Ο Πουρναράκης ο πιο αμερόληπτος σχολιαστής F1, από τότε που έχασε το ίνδαλμά του (που παραδόξως ότι έκανε εντός πίστας ήταν by the book), έχει χάσει την μπάλα.

Όσο για την Mercedes καιρός ήταν, πέρασε βέβαια από το ένα άκρο στο άλλο, από το να ξεμένει από καύσιμο λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό στο να "καθαρίζει" εύκολα τους αγώνες. Και δεν είναι ούτε εύκολο ούτε ανάξιο λόγου.

Grafton 505
06/04/2014, 19:51
Οι οδηγοί είναι ίδιοι από το '13. Τα αυτοκίνητα αλλάξανε και με τόσες λίγες χειμερινές δοκιμές, ψάχνονται όλοι με τις ρυθμίσεις.

Οι Merc φαίνεται να είναι (και είναι) σε καλύτερη κατάσταση από όλους.

Ο Masa το πείρε πατριοτικά το θέμα και θέλει να δείξει στην Ferrari ότι έκανε λάθος που δεν τον υπολόγιζε και πολύ. Και καλά κάνει. Η εκκίνησή του by the book.

Οι Ferrari δεν ξέρουν από που να αρχίσουν και που να τελειώσουν τις διορθώσεις. Ελπίζω να βελτιωθούν στην Ευρώπη αν και για τριτοτέτερτους τους κόβω, αν συνεχείσουν έτσι.

O Μαλτονάντο έκανε ''καλή'' δουλεία σαν crash test dummy.

Acacius
07/04/2014, 06:01
Η Mercedes προς το παρόν σπάει πλάκα, φάνηκε ειδικά μετά το αυτοκίνητο ασφαλείας. Μάλλον κάνουν λίγο κράτει για να μη ζορίζουν άδικα τους κινητήρες ή να έχουν ευχέρεια στη διαχείριση καυσίμου. Ή για να μην τους κόψουν τα πόδια με κανένα κανόνα που θα σκαρφιστεί ο Μπέρνυ γιατί του χαλάνε το θέαμα.

Η McLaren φαίνεται να έχει το χειρότερο μονοθέσιο με κινητήρα Merc, Force India και Williams πρέπει να είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους. Μαζί με τη Red Bull που παρά τον κινητήρα φαίνεται να έχει καλό μονοθέσιο, θα χαρούμε μάχες στις θέσεις 3-8. Η Ferrari φέτος ξεκινάει ακόμα πιο πίσω και ποιος τον ακούει πάλι τον Alonso που χαραμίζει τα καλύτερα χρόνια του.

Βελτιώσεις στους κινητήρες θεωρητικά δεν επιτρέπονται πλέον (με κάποια παραθυράκια), οπότε Κόκκινοι Ταύροι και Ροζέ Φοράδες θα έχουν μεγάλο πρόβλημα σε όσες πίστες μετράει η ισχύς.

Εμένα ο νέος ήχος μου αρέσει όλο και περισσότερο. Το "χαλάω επίτηδες τον κόσμο χωρίς να προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα στην απόδοση γιατί έτσι κάναμε" είναι πάντως τελείως ηλίθιο.

Τα μονοθέσια δε βλέπονται.

nickald
07/04/2014, 08:17
Το μονο που εσωσε την παρτιδα είναι η σιγη ασυρματου από την Merc όταν επεφταν κορμια στην πιστα.....

Άλλες εποχές η σκουντερια θα ελεγε στον Μασα-Μπαρι "για δες ένα ωραιο πουλι στην στροφη 7" και ξαφνικα ο ενας θα ηταν 22 χρονια μπροστα από τον άλλο.....

Τραγικα τα γραφικα που δειχνουν την οικονομια καυσιμου και ποσο μεσα στον στοχο είναι ο οδηγος....

Φημες που λενε ότι η Τογιοτα επιστρεφει με το Prius για να τους παρει τα σώβρακα ελέγχονται ως ανακριβείς....

zannisvel
07/04/2014, 09:22
Εχουμε κανα λινκ κονσερβα?
Ξεχασα να το βαλω να γραφει...:(

nickald
07/04/2014, 10:25
Το πηρε ο ματις μου σε ξενο τορρενταδικο με σημα το κατι σαρκ... και με περιγραφή εις την αγγλικην....

Αλλα ξερεις είναι παρανομο και αμαρτια να κατεβάζεις από τορρενταδικα γι αυτό και τα λενε τορρεντ-Αδικα......

zannisvel
07/04/2014, 10:34
Το πηρε ο ματις μου σε ξενο τορρενταδικο με σημα το κατι σαρκ... και με περιγραφή εις την αγγλικην....

Αλλα ξερεις είναι παρανομο και αμαρτια να κατεβάζεις από τορρενταδικα γι αυτό και τα λενε τορρεντ-Αδικα......

Μεγαλη αμαρτια και εχω σκοπο να αυτο εξοριστω στο δωματιο μου για 2-2,5 ωρες με κλειστα τα παραθυρα και κλειστα τα τηλεφωνα για να καταφερω να ζητησω αφεση αμαρτιων απο τον Eccleston. Και δεν θα βγω για κανενα λογο εκτος για να ανοιξω στο delivery που θα φερει τη pizza. Οσοι πιστοι :priest:...