PDA

View Full Version : Πρόβλημα με κοντέρ στην Yamaha XJ Diversion 600



Mikri
16/03/2014, 22:11
Γειά σε όλους :wave2:, παλιούς και νέους... Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που έχει η μοτοσικλέτα μου. 'Εχω την Yamaha XJ 600 Diversion '10 και κάποιο διάστημα μετά που την αγόρασα, έβγαλε σε ένα σημείο του κοντέρ μία σκιά, σα να είχε καεί. 'Ομως το περίεργο είναι ότι δεν φαίνεται πάντα. Φαίνεται όταν έχει αρκετό φως, αλλά όχι όταν πέφτει ο ήλιος πάνω. Το αλλάξαμε (με την εγγύηση), βάλαμε άλλο, μετά από 300 χλμ. περίπου, το κάνει και το 2ο κοντέρ. Εν τω μεταξύ, το παλιό το εξετάζει η Yamaha και δεν βρίσκει πρόβλημα. Κ πάλι πρέπει να πάω να το δουν, πάνω στη μηχανή και πάλι να το αλλάξουν, που πολύ φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο!!! 'Εχει κάποιος άλλος από εσάς το ίδιο πρόβλημα, ή μήπως είχε σε άλλη μοτοσικλέτα παρόμοιο θέμα?? Περιμένω τη βοήθειά σας... Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων!!!!!!!

dimzan
16/03/2014, 22:16
καλησπερα

βγαλε μια φωτο να κατατοπιστουμε καλυτερα

Pan (dvs)
17/03/2014, 07:54
Οταν βγαινει η σκια σου κρυβει κατι?Μηπως οταν το αφηνεις πολυ ωρα στον ηλιο αρχιζει και στο παρουσιαζει?Οταν κρυωνει φευγει η σκια?

Mikri
20/03/2014, 20:34
'Οχι, δεν κρύβει κάτι (απλά είναι πολύ σπαστικό, γιατί το μάτι μου πάει συνέχεια εκεί. Δεν έχει να κάνει με κρύα ή ζεστή μηχανή...

Mikri
20/03/2014, 20:35
Δυστυχώς έψαξα να βρω παλιές φωτο και δεν τις βρήκα. Μόλις μπορέσω όμως, θα τραβήξω και θα τις βάλω...

giovani64
20/03/2014, 23:24
Δυστυχώς έψαξα να βρω παλιές φωτο και δεν τις βρήκα. Μόλις μπορέσω όμως, θα τραβήξω και θα τις βάλω...
λοιπον σημερα το παρατηρησα και στο δικο μου. η κηλιδα σχηματιζεται οταν το κοντερ το χτυπαει ο ηλιος. οταμ μετα πας στην σκια η κηλιδα χανεται. πιθανον να μου το εκανε και πριν απλα τωρα που το ανεφερες το παρατηρησα. εμενα προσωπικα παντως δε με ενοχλει καθολου.αυτο γινεται στις οθονες υγρων κρυσταλων

Mikri
26/03/2014, 21:18
Πώς μπορώ να προσθέσω φωτογραφία? Δεν το έχω καταφέρει...

Mikri
26/03/2014, 21:19
Εμένα αντίθετα μου το κάνει στην σκιά, όχι όταν πέφτει πάνω ο ήλιος.

dimzan
26/03/2014, 21:29
Πώς μπορώ να προσθέσω φωτογραφία? Δεν το έχω καταφέρει...

μικραινεις τη φωτογραφια ωστε να εχει ενα λογικο μεγεθος πχ 800x600 αναλυση, και πατας στο προτελευταιο κουμπακι που λεει insert photo. Διαλεγεις το αρχειο απο το pc σου και... voila, ανεβηκε στο site.