PDA

View Full Version : Μεταφορά Μηχανής στα Εμιράτα



vf34
16/03/2014, 23:53
Καλησπέρα στη παρέα,

Έχω διαβάσει άπειρα threads εδώ και σε άλλα sites (σόρι moto :rolleyes: ) αλλά πληροφορίες επί του πρακτέου δεν έχω δεί πουθενά...

Έτσι στρέφομαι στην ατελείωτη και απύθμενη γνώση σας!!! και όοοοχι δε σας γλείφω!!:blush:

Σκέφτομαι να μεταφέρω τη μηχανή (και μάλλον και το αυτοκίνητο) στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, καθώς είμαι έτοιμος να πάρω το δρόμο της ξενιτιάς.

Έχει κανείς ιδέα από μεταφορικές, διαδικασίες και οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει τον ταλαίπωρο μετανάστη??? :a4:

Πολλές και συγκεχυμένες πληροφορίες σε διάφορα γκουκλαρίσματά μου...

Όποιος γνωρίζει θα ανταμειφθεί αδρά! Δλδ οκ, μερικές μπύρες ελπίζω να φτάνουν :a13:

bulmont
17/03/2014, 07:34
Αν συνυπολογίσεις το κόστος μεταφοράς (και επαναπατρισμού ίσως), την διαδικασία έκδοσης πινακίδας, και το
κόστος απόκτησης μιάς νέας εκεί μήπως να το ξανασκεφτείς;;;;;;

Bowleno
17/03/2014, 08:33
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:

αν σε παίρνει και δεν έχεις σκοπό να μείνεις για ποοοολλλά χρόνια εκεί να φυλάξεις τα οχήματα σου εδώ, καταθέτοντας τις πινακίδες και εκεί να αγοράσεις άλλα.
Αλλιώς πουλάς η αν δεν σε παίρνει χρονικά να αναθέσεις σε κάποιον δικό σου (δίνοντάς του τις σχετικές εξουσιοδοτήσεις) να τα πουλήσει και εεκί, πάλι, να αγοράσεις άλλα και όταν με το καλό επιστρέψεις κάνεις την ίδια διαδικασία.

Εν ολίγοις είναι αυτό που είπε ο bulmont, δεν αξίζει το κόστος, είναι απαγορευτικό!

stam2
17/03/2014, 08:37
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:

αν σε παίρνει και δεν έχεις σκοπό να μείνεις για ποοοολλλά χρόνια εκεί να φυλάξεις τα οχήματα σου εδώ, καταθέτοντας τις πινακίδες και εκεί να αγοράσεις άλλα.
Αλλιώς πουλάς η αν δεν σε παίρνει χρονικά να αναθέσεις σε κάποιον δικό σου (δίνοντάς του τις σχετικές εξουσιοδοτήσεις) να τα πουλήσει και εεκί, πάλι, να αγοράσεις άλλα και όταν με το καλό επιστρέψεις κάνεις την ίδια διαδικασία.

Εν ολίγοις είναι αυτό που είπε ο bulmont, δεν αξίζει το κόστος, είναι απαγορευτικό!

+1 αγοράζεις εκεί ένα, (που είναι και φθηνότερα) και το ξαναπουλάς πριν φύγεις...

spyrval
17/03/2014, 09:50
Κυκλοφορούν μοτο εκεί; Δεν βράζει ο τόπος;

alex14
17/03/2014, 10:02
Κυκλοφορούν μοτο εκεί; Δεν βράζει ο τόπος;

Επειδη πηγα προσφατα, κυκλοφορουν ελαχιστα μοτοσυκλετακια (125-250) κουριερ. Και να φανταστεις
τωρα εχει και δροσια 18-28 C.

vf34
17/03/2014, 12:09
Η πρώτη μου σκέψη είναι αυτή που αναφέρατε οι περισσότεροι παραπάνω!

Όμως:

- Υπάρχει όχημα στην οικογένεια το οποίο ουτως ή άλλως κάθεται
- Δεν θα υπάρξει επαναπατρισμός καθώς όταν θα είναι να γυρίσω, θεωρητικά σε 2-3 χρόνια, θα πωληθεί εκεί. Πιο πολλά θα πιάσει...το ίδιο ισχύει και για τη μηχανή
- Το αν είναι απαγορευτικό εξαρτάται από το κόστος μεταφοράς. Αν δεν ξεπερνάει τα 1500-2000€ τότε αξίζει το κόπο!
- Για παράδοση πινακίδων εδώ και έκδοση πινακίδων εκεί το κοστος είναι σχετικά χαμηλό, στο κομμάτι της μεταφορικής δε βγάζω καμία άκρη..!!

Όσο για τη μοτό, έχω ακούσει και διαβάσει πολλά. Σίγουρα δεν είναι για καθημερινήχρήση όπως εδώ, αλλά υπάρχουν αρκετές και συνήθως για εκδρομές προς τα ενδότερα και σίγουρα όχι καλοκαιρινούς μήνες...

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις...που θα πάει, θα βγάλουμε άκρη αργά ή γρήγορα!:priest:

lykourgi
17/03/2014, 12:33
Στο φόρουμ του Horizons Unlimited υπάρχει κατηγορία "Shipping the bike". Δεν κοιτάζεις και εκεί ;

vf34
17/03/2014, 12:52
Στο φόρουμ του Horizons Unlimited υπάρχει κατηγορία "Shipping the bike". Δεν κοιτάζεις και εκεί ;

Thanks lykourgi! Θα κοιτάξω και εκεί...

Stergios69
17/03/2014, 13:01
Με τόση ζέστη που έχει στα εμιράτα, θα δυσκολευτείς να την χρησιμοποιήσεις...

stam2
17/03/2014, 14:09
ρίξε μια ματιά κατα δω...

http://dubai.dubizzle.com/motors/motorcycles/

DAYMAN
17/03/2014, 17:29
Εδω κατω μικρες μοτο κυκλοφορουν με εξαιρεση καποιες μοτο αραβων.Η ζεστη δεν εχει πιασει ακομα αλλα ειναι θεμα σοβαρο αργοτερα.

MG-KTiNoS
17/03/2014, 17:37
Η πρώτη μου σκέψη είναι αυτή που αναφέρατε οι περισσότεροι παραπάνω!

Όμως:

- Υπάρχει όχημα στην οικογένεια το οποίο ουτως ή άλλως κάθεται
- Δεν θα υπάρξει επαναπατρισμός καθώς όταν θα είναι να γυρίσω, θεωρητικά σε 2-3 χρόνια, θα πωληθεί εκεί. Πιο πολλά θα πιάσει...το ίδιο ισχύει και για τη μηχανή
- Το αν είναι απαγορευτικό εξαρτάται από το κόστος μεταφοράς. Αν δεν ξεπερνάει τα 1500-2000€ τότε αξίζει το κόπο!
- Για παράδοση πινακίδων εδώ και έκδοση πινακίδων εκεί το κοστος είναι σχετικά χαμηλό, στο κομμάτι της μεταφορικής δε βγάζω καμία άκρη..!!

Όσο για τη μοτό, έχω ακούσει και διαβάσει πολλά. Σίγουρα δεν είναι για καθημερινήχρήση όπως εδώ, αλλά υπάρχουν αρκετές και συνήθως για εκδρομές προς τα ενδότερα και σίγουρα όχι καλοκαιρινούς μήνες...

Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις...που θα πάει, θα βγάλουμε άκρη αργά ή γρήγορα!:priest:

όλα γίνονται αλλά το κόστος θα ξεπεράσει τα λεφτά που λες
(νομίζω ότι τόσο θες μόνο για το μηχανάκι)
Αν θες γνώμη θετική 100%

http://www.motoexplorer.gr/

Μέιλ σ αυτόνα.

:cool:

vf34
01/04/2014, 13:03
Παιδιά 1000+ ευχαριστώ για τα comments και πληροφορίες που μοιραστήκατε παραπάνω...

Μετα από αρκετή έρευνα, ψάξιμο, τηλεφωνήματα και emails κατέληξα σε κάποιες εταιρείες που μπορούν να κάνουν τη μεταφορά είτε από αέρα είτε από θάλασσα!

Εν τέλει δε γνωρίζω αν θα τα μεταφέρω τελικά :confused: , αλλά σε περίπτωση που κάποιο άλλο μέλος βρεθεί στην ίδια θέση, ας δεί τα παρακάτω:

Θαλάσσια Μεταφορά:

www.gac.com (μεταφορές ανα τον κόσμο ΚΑΙ με γραφεία στην Ελλάδα. Πολύ εξυπηρετικοί με άμεση κατάθεση προσφοράς, κόστους, διαδικασιών κτλ)

www.airlinkuae.com

www.agsmovers.com


Αεροπορική Μεταφορά:

AriTrans: 210-3543196

Goldair: 210-3542182

Skyway: 210-3542285

Αυτά απο εμένα, όποιος έρθει προς τα κάτω εκτελώ και χρέη ξεναγού! :lol:

stam2
01/04/2014, 13:29
έκανες που έκανες την έρευνα. δεν έβαζες και μια τιμή για θαλάσσια μεταφορά της μηχανής...?

vf34
01/04/2014, 18:12
έκανες που έκανες την έρευνα. δεν έβαζες και μια τιμή για θαλάσσια μεταφορά της μηχανής...?

Για τη μηχανή δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένη τιμή καθώς είχα βάλει προτεραιότητα στο αμάξι...

Μια τάξη μεγέθους χονδρικά:

Αυτοκίνητο 1800cc μέσω θαλάσσης θέλει

* 1000-1500€ για εξαγωγή από Ελλάδα και μεταφορά σε λιμάνι των ΗΑΕ

* γύρω στα 1000€ για εισαγωγή εκεί

* ΣΥΝ 5% της αξίας του σε φόρο εκεί,τελωνείο...(εδώ σημειώστε ότι κάποια απο τα εμιράτα δεν επιτρέπουν είσοδο σε οχήματα μεγαλύτερα της 5ετίας)

Αλλά όπως καταλαβαίνεις όλα τα παραπάνω με ωθούν στο "αγόρασε εκεί ένα, σκίσ'το, πούλα το πριν φύγεις" approach! :wlae: