PDA

View Full Version : Σπασμένη οθόνη tablet



Grafton 505
17/03/2014, 17:04
Μια βοήθεια από τους γκατζετάκιδες του φόρουμ.

Από που ψωνίζετε οθόνες ;
Πέρα του e-bay και του amazon.

Η συσκευή είναι : Arnova childpad 7''

Dbnn
18/03/2014, 03:00
Απο ελλάντα θα βρείς το ανταλλακτικό σου +50% πάνω.
Απο ebay είναι πιο φθηνά και δεν έχει καμία διαφορά απο αυτό που θα βρείς εδώ.

Στο λεω εκ πείρας μιας και ήμουν τεχνικός σε λαλίστατο κατάστημα και τα ξέρω απο 1ο χέρι. Που μια οθόνη / digitizer κόστιζε 30Ε και πουλιόταν 140Ε τοποθετημένο ;)

Grafton 505
18/03/2014, 20:16
Άστα να πάνε. Εδώ ζητάνε 50€ για την οθόνη και 50€ για την εργασία, για ένα τάμπλετ που κοστίζει 150€ καινούργιο .....

Απλά ψάχνω αξιόπιστο σάιτ με κινέζικες οθόνες, γιατί όλοι λένε ''έσπασε η οθόνη και έβαλα κινέζικη και σώθηκα και και και''

Υ.Γ. Ποια η διαφορά digitizer από οθόνη ;Το ίδιο δεν είναι ;

Dbnn
18/03/2014, 20:37
Digitizer: το κρύσταλο μπροστά απο την οθόνη που στην ουσία είναι το "mouse" και δίνει την εντολή στην συσκευή οτι εσύ πάτησες το πχ Answer.
Οθόνη: Απλά η οθόνη πίσω απο το digitizer.

Θες να βάλεις μια φωτό να καταλάβω πως και τι εχει σπάσει ακριβώς?

Grafton 505
18/03/2014, 20:49
Α μάλιστα. Ευχαριστώ. :a013:

Η φωτογραφία θα πάρει λίγο καιρό γιατί δεν το έχω μαζί μου.

Το σπάσιμο έγινε από πάτημα και όταν ανοίγει είναι μαύρο. Δεν μπορεί να δείξει καθόλου χρώματα ή εικόνες.

cityfly
19/03/2014, 08:29
Α μάλιστα. Ευχαριστώ. :a013:

Η φωτογραφία θα πάρει λίγο καιρό γιατί δεν το έχω μαζί μου.

Το σπάσιμο έγινε από πάτημα και όταν ανοίγει είναι μαύρο. Δεν μπορεί να δείξει καθόλου χρώματα ή εικόνες.

είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στην οθόνη;

theofilos888
19/03/2014, 13:57
Α μάλιστα. Ευχαριστώ. :a013:

Η φωτογραφία θα πάρει λίγο καιρό γιατί δεν το έχω μαζί μου.

Το σπάσιμο έγινε από πάτημα και όταν ανοίγει είναι μαύρο. Δεν μπορεί να δείξει καθόλου χρώματα ή εικόνες.
Εγώ θα σου έλεγα ότι μπορεί να μην έχει σπάσει η οθόνη, αλλα να έχει απλώς ξεκουμπώσει ο κονέκτορας της οθόνης. Έχουμε άνθρωπο να στο κοιτάξει αν είσαι αθήνα.

Grafton 505
19/03/2014, 17:01
είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στην οθόνη;

Μέχρι που έμαθα ότι υπάρχει και digitizer ήμουν σίγουρος ότι έίναι η οθόνη. Τώρα είναι λίγο πιο μπερδεμένο το θέμα.


Εγώ θα σου έλεγα ότι μπορεί να μην έχει σπάσει η οθόνη, αλλα να έχει απλώς ξεκουμπώσει ο κονέκτορας της οθόνης. Έχουμε άνθρωπο να στο κοιτάξει αν είσαι αθήνα.

Στην επιφάνεια έχει τρεις ρογμές, 5 εκατοστών η κάθε μια, που ξεκινάνε από το ίδιο σημείο. Τις νιώθεις με το δάχτυλο. Έφαγε γερό πάτημα και το γεγονός ότι το ανάβεις και δείχνει μια μαυρίλα, με φαίνεται ότι έχουν σπάσει και τα δύο.
Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα.

Acacius
20/03/2014, 03:42
Αν το τάμπλετ σου είναι αυτό (http://www.skroutz.gr/s/2076213/Archos-Arnova-ChildPad.html?keyphrase=arnova+childpad+7), τότε δε νομίζω ότι αξίζει να τραβηχτείς. Αν ράγισε η οθόνη από την πίεση πιθανόν να απέκτησε πρόβλημα και το digitiser. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι με τη νέα οθόνη θα επισκευαστεί, προϋποθέτοντας ότι θα βρεις οθόνη συμβατή με το μοντέλο και μάλιστα σε λογική τιμή.

Ούτως ή άλλως, αν μπορείς λύσε το τάμπλετ να δεις αν γράφει τίποτα κωδικό οθόνη. Ίσως βρεις πιο εύκολα την "LCD 7001LOL" παρά την "LCD για Arnova Childpad".

Grafton 505
23/03/2014, 17:49
Αν το τάμπλετ σου είναι αυτό (http://www.skroutz.gr/s/2076213/Archos-Arnova-ChildPad.html?keyphrase=arnova+childpad+7).

Ναι αυτό είναι.


Ίσως βρεις πιο εύκολα την "LCD 7001LOL" παρά την "LCD για Arnova Childpad".

:lol: Είσαι ωραίος !!!



Τελικά θυμόμουνα λάθος. Τα μπροστινό τζάμι δεν έχει σπάσει. Έχει ραγίσει η οθόνη από κάτω. Πάντως η αρχική ερώτηση παραμένη. Υπάρχει κάποιο σάιτ με φτηνές οθόνες (κινέζικες κτλ) ;
Μερικές φωτό.

312705

312708

312707

Ο κωδικός για το digitizer είναι στην κίτρινη ταινία ;

Acacius
25/03/2014, 04:35
Για ανταλλακτικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο aliexpress.com, αλλά το δικό σου μοντέλο digitiser δεν το βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση. Από την άλλη, από 45 Ευρώ παίρνεις ολόκληρη την ταμπλέτα (http://www.aliexpress.com/item/Archos-Arnova-Childpad-Child-Pad-7inch-Android-4-0-Tablet-PC-WiFi-4GB-White/1724781010.html).

Grafton 505
25/03/2014, 17:37
...

Ευχαριστώ Acacius. Παρεμπιπτόντως πόσο ασφαλές είναι το σάιτ που έβαλες ;

Acacius
25/03/2014, 17:58
Ευχαριστώ Acacius. Παρεμπιπτόντως πόσο ασφαλές είναι το σάιτ που έβαλες ;
Μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά είναι στο περίπου ό,τι το eBay στο πιο κινέζικο. Πρέπει να δεις τι feedback έχει ο εκάστοτε πωλητής.
Στο πρότεινα κυρίως επειδή ίσως βρεις πιο εύκολα αυτό που ψάχνεις.

Grafton 505
25/03/2014, 22:36
Μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά είναι στο περίπου ό,τι το eBay στο πιο κινέζικο. Πρέπει να δεις τι feedback έχει ο εκάστοτε πωλητής.
Στο πρότεινα κυρίως επειδή ίσως βρεις πιο εύκολα αυτό που ψάχνεις.

Ok να 'σαι καλά. :beer:

Αν κάποιος άλλος έχει στα υπόψην και άλλα σάιτ, ας μην δυστάσει.