PDA

View Full Version : Κτηνιατρικη αμελεια...



IRA57
17/03/2014, 23:14
Παιδια ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε σε περιπτωση κτηνιατρικης αμελειας/λαθους?

Εχει κανεις εμπειρια πανω σε τετοιο θεμα?

el_hymador
17/03/2014, 23:25
Παιδια ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε σε περιπτωση κτηνιατρικης αμελειας/λαθους?

Εχει κανεις εμπειρια πανω σε τετοιο θεμα?


Σε πρώτη φάση θα πρέπει να βεβαιώσει κάποιος άλλος κτηνίατρος ότι όντως έχει γίνει κάτι τέτοιο.

sniper
17/03/2014, 23:28
Δεν μιλας σε κανένα δικηγόρο καλύτερα;

IRA57
18/03/2014, 01:23
Λεω μπας και ειχε καποιος εμπειρια...

Το λαθος ειναι φως φαναρι...οταν δινεις κορτιζονη απο λαθος διαγνωση (αρθριτικα) που προκαλει 2η λαθος διαγνωση (καρκινο συκωτι) και ακομα περισσοτερη κορτιζονη....ενω η παθηση απο μονη της προκαλει υπερεκριση κορτιζονης απο τον οργανισμο ,με συνεπεια να καταστρεφεις σχεδον συκωτι, να λιωσουν μυς και το ανοσοποιητικο συστημα...και το φαρμακο που μειωνει την εκκριση της κορτιζονης (που δεν θα ηταν απαραιτητο η θα αρκουσε μικροτερη δοση αν δεν υπηρχαν προηγουμενα λαθη) προκαλει ''συνδρομο Νελσον'' που κανει τον καλοηθη ογκο στον εγκεφαλο (που προκαλουσε υπερεκριση κορτιζονης) να διογκωθει...
με συνεπεια οχι τον αμεσο θανατο (λογω των προσπαθειων μου και της προσπαθειας του Χασκουλη μου) αλλα την δραματικη μειωση των πιθανοτητων...τοτε...

(οι κτηνιατροι συνηθως αλληλοκαλυπτονται...)

skylaros
18/03/2014, 02:17
Απευθύνσου στην Κτηνιατρική σχολή Θεσσαλονίκης, όπως επίσης και στην κτηνιατρικό σύλλογο.

nicksior
18/03/2014, 08:16
Παιδια ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε σε περιπτωση κτηνιατρικης αμελειας/λαθους?

Εχει κανεις εμπειρια πανω σε τετοιο θεμα?

Ιατρική αμέλεια - λάθος διάγνωση.
Διαφορετικά πράγματα!
Η κτηνιατρική διάγνωση είναι περισσότερο δύσκολη γιατί βλέπεις δεν μιλάνε τα φουκαριάρικα..
Επιλέγουμε γιατρό με όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες..
Δεν θα συμφωνούσα με μέτρα εκδίκησης , εκτός αν είχα καραμπινάτη αμέλεια (όχι λάθος διάγνωση που είναι πάντα πιθανό).
Πόσων χρόνων είναι ο σκυλάκος?

MG-KTiNoS
18/03/2014, 09:17
Ιατρική αμέλεια - λάθος διάγνωση.
Διαφορετικά πράγματα!
Η κτηνιατρική διάγνωση είναι περισσότερο δύσκολη γιατί βλέπεις δεν μιλάνε τα φουκαριάρικα..
Επιλέγουμε γιατρό με όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες..
Δεν θα συμφωνούσα με μέτρα εκδίκησης , εκτός αν είχα καραμπινάτη αμέλεια (όχι λάθος διάγνωση που είναι πάντα πιθανό).
Πόσων χρόνων είναι ο σκυλάκος?

+1 Άσε που δεν θα βγάλεις άκρη...

IRA57
18/03/2014, 11:44
Hταν υπολογισμενα 10-11 χρονων ,αλλα η αντοχη του ηταν απιστευτη...η νοσος του Cushing κανει χρονια να εκδηλωθει πληρως και ο λογος που πρωτοπηγε (λιγη αδυναμια =στα πισω ποδια) ηταν το πολυ πρωιμο σταδιο......αλλα η λαθος διαγνωση και η χορηγηση κορτιζονης επιταχυνε πολυ τα συμπτωματα...

Δεν ειναι εκδικηση...ειναι δικαιοσυνη για ενα βασανισμενο στη ζωη του (βρεθηκε 7-8 χρονων με διροφιλαριωση και μια απο τις προσφατες ακτινογραφιες αποκαλυψε σκαγι αεροβολου στην πλατη) και αδικοχαμενο ευγενικο πλασμα...
Και λεφτα να υποθεσουμε οτι θα ''κερδιθουν'' δεν θα κρατησω ουτε ευρω και θα τα δωσω σε τετοια περιστατικα...

Απο ο,τι μου εχουν πει αλλοι ο Κτηνιατρικος συλλογος δεν κανει τιποτα...

THEOD
18/03/2014, 11:46
Ρε μεγάλε...Εδώ χιλιάδες συμπολίτες μας δεν μπορούν να βγάλουν άκρη (και να βρούν το δίκιο τους) με την "ανθρώπινη" ιατρική αμέλεια, με την κτηνιατρική θα τα καταφέρεις ???

Dbnn
18/03/2014, 13:44
Εμένα μου στείλανε στα θυμαράκια αυτόν εδώ:
312274

Και μιλάμε για σκύλο 7 ετών που τα πόδια του ήταν όσο οι γάμπες μου και το ύψος του έφτανε το 1 μέτρο. Γυμνασμένος, εκπαιδευμένος φύλακας και υγειέστατος.
Και τι είχε πάθει?
Μετακομίζαμε, το σκυλί έμενε σε μια πανσιόν σκύλων για 2 εβδομάδες ώσπου να μετακομίσω και να τον πάρω στο νεο σπίτι.
Παθαίνει κατάθλιψη (λόγο οτι η θυληκιά που τα είχα ζευγάρι είχε πεθάνει απο γηρατιά) και αρχίζει να αδυνατίζει, ο κτηνίατρος της πανσιόν έκανε τον κινέζο και το ταίζανε σκέτο νερό και μια φέτα ψωμί και στο τηλέφωνο εννοείται πως μου λέγανε πως το σκυλί είναι μια χαρά.
απο 65 κιλά σκυλί έφτασε τα 20 και όταν τον πήγα στον γιατρό η μόνη λύση ήταν η ευθανασία.
Το έψαξα απο δω και εκεί, δεν έβγαλα άκρη. Βλέπεις και οι δικηγόροι λένε "έλα μωρέ σκυλί είναι"

nicksior
18/03/2014, 15:50
Εμένα μου στείλανε στα θυμαράκια αυτόν εδώ:
312274

Και μιλάμε για σκύλο 7 ετών ..........................."

:confused:

bikas
18/03/2014, 16:18
γιατροι,δικηγοροι,δικαστες ισχυει ο νομος υης αλληλοκαλυψης.
δεν θα βγαλεις ακρη και στο τελος θα μπλαξεις εσυ.καταλαβαινω το θυμο σου

σκυλος του πεθερου (πολύ ησυχος ουτε γαβ) πηδαει μαντρα να παει σε σκυλα και μπαμ μπαμ (ο ιδιοκτητης ψυχακιας και χασαπης)

φυσικα ποτε κανεις δεν παραδετηκε οτι τον σκοτωσε και τον εβγαλαν και τρελο στο τελος.

ασε που εκαναν τον σκυλο λύκο ότι ετρωγε τους παντες.

αππο την αλλη ηταν και 11 ετων και θα σου λεν ότι ήταν γεραματα.

παρε ενα κουταβι αφιερωσου και αλλαξε κτηνιατρο.

IRA57
18/03/2014, 20:35
Kανεις δεν ειπε ουτε μπορει να πει οτι ηταν γεραματα...

Πηγα σημερα σε δικηγορο (στο κολωνακι κιολα...) που ειδικευεται σε ιατρικη αμελεια...και μου ειπε δεν ασχολουμαι και μου κλεισε την πορτα.

Σε κτηνιατρο που πηγα μου ειπε καποια πραγματα...αλλα οπως παραδεχτηκε επειδη ημαστε 100 χρονια πισω...λιγα πραγματα μπορουν να γινουν...θα δουμε...

Οποιος διαβασει παραπανω την περιληψη (μα πολυ περιληψη του τι εγινε...στην ουσια το καλοκαιρι παραλιγο να τον χασω απο τις μαλακιες τους...με πιεζαν για ευθανασια για κατι που τελικα δεν ειχε...) θα καταλαβει οτι ο Χασκουλης μου σακατευτηκε απο μαλακιες κτηνιατρων...
Αν δεν επεμενα για παρακεντηση συκωτιου θα ειχε φυγει απο το καλοκαιρι...

Και τα λαθη δεν ηταν μονο οι λαθος διαγνωσεις και η ευκολη ''λυση'' της κορτιζονης...
1.Ηταν οτι κανεις δεν με ενημερωσε (και αμφιβαλλω καν αν το ξερουν) για το ''συνδρομο Νελσον'' (διογκωση του καλοηθη ογκου που υπηρχε εγκεφαλο και προκαλουσε εκκριση κορτιζονης αλλα χωρις νευρολογικα συμπτωματα μεχρι που πηρα το φαρμακο) που προκαλει το φαρμακο Βετορυλ και το οποιο αποτελειωσε την ζημια που ειχε γινει το καλοκαιρι...
2.αντιφλεγμονωδη COX-2 ειναι απαγορευμενα στην αμερικη ενω εμενα μου τα δωσαν για το χτυπημα στο ποδι του τελευταιου μηνα...αντι να εχουν λιγο τσιπα να του κανουν μια ακτινογραφια και αιματολογικες...εγω λογω αφραγκιας 3 βδομαδες μετα μαζεψα τα λεφτα αλλα δεν προλαβα...
3.ακομα και καρκινο στο συκωτι να ειχε η κορτιζονη μονο χειροτερα θα τον εκανε...

Δεν ξερω αν μπορει κανεις να καταλαβει πως ειναι να νομιζεις ολο το καλοκαιρι οτι ο σκυλος σου πεθαινει...να βρισκεις το λαθος και στην αρχη να βλεπεις να συνερχεται (ενω παραλιγο να τον σκοτωσεις με τις μαλακιες των κτηνιατρων)...και παλι ολα τουμπα και χειροτερα (και παλι μαλακιες κτηνιατρων)......
Και παρ'ολα αυτα ο σκυλακος μου το παλεψε απιστευτα...με φυσικα πραγματα και διατροφη απο το Νοεμβρη μεχρι προηγουμενη βδομαδα...
Δεν ξερω πραγματικα που βρισκω δυναμη και γραφω...Μονη παρηγορια οτι εφυγε στον υπνο του...