PDA

View Full Version : Καλές οι Bmw μηχανές, Μήπως όμως τα εξουσ/να συνεργεία το εχουν καβαλήσει λίγο??



RTnick
16/10/2005, 07:46
Δεν πιστεύω να είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό.....

Αν ναι τότε, μάλλον χρειάζομαι συμβουλές.

Ψάχνω εδώ και 2 εβδομάδες για ένα R 1150 RT με λίγα χλμ στο κοντέρ. Το τι έχουν ακούσει τα αφτιά μου δεν περιγράφεται. Είπαμε BMW, αλλά όχι και έτσι....

955i
16/10/2005, 08:31
H καθε εταιρια αδελφε θα σου πει οτι οτι εχουν τις πιο καλες, αξιοπιστες κτλ κτλ μηχανες, που να ακουσεις τι λεει η δικια μου για τα Triumph, ( οχι πως ειναι ψεματα :D ;) )

lord_dimos76
17/10/2005, 15:06
ΓΙΑ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΨΩΝΙΣΕΙ ΛΙΓΟ,ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ...
ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΣΕ THREAD ΡΩΤΑΓΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ BMW ΣΤΗ ΦΟΡΜΙΩΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...:bigcry:

RTnick
17/10/2005, 17:05
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να δόσω κάποιο παράδειγμα.

Είναι άδικο γιατί αυτό που μου έτυχε, μπορεί να είναι η εξαίρεση στον κανόνα, και τότε μάλλον θα είναι μια άδικη δυσφύμιση.

Σε ένα post διάβασα ότι εμείς οι BMW-δακιδες είμαστε φραγκάτοι. Φυσικά το πήρα ως χιούμορ, αλλά είναι μια τάση που συνεχίζεται και στα συνεργεία. Εχεις BMW, είσαι φραγκάτος, ρίξε 300 ευρώ για το service. Άσε που σου μιλάνε λες και είναι οι γιατροί της μοτοσυκλέτας. Ένας μου είπε περιμένοντας κάποτε να πάρω την μηχανή μου από το μεγάλο service των 30000 κμ: "θα σας καθυστερύσουμε λίγο κύριε καθώς βρισκόμαστε στο τελευταίο στάδιο του δεσίματος της μοτοσυκλέτας σας. Μόλις διευθετήσουμε τα τελευταία βιδώματα θα επανέλθουμε"

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ λες και είμαι έξω από το χειρουργείο στο ΙΑΣΩ και περίμένω να βγεί ο διάδοχος....!!

Μην μου πείτε ότι δεν έχετε άγχος κάθε φορά που τολμάτε να μπείτε σε BMW service για επισκευή ή κάτι άλλο, και πάντα, μα πάντα κουβαλάς καμιά 300αριά ευρώ παραπάνω γιατι ξέρεις ότι η ευγένεια πληρώνεται... και τελικά αν είσαι τυχερός και δεν χρειαστείς παρά μόνο 100 ευρώ (παραπάνω από ότι υπολογιζες) φεύγεις ανακουφισμένος. Και μήν μου πείτε το παραμύθι περί ασφάλειας, γιατί ο ευγενικός κύριος (πολλές φορές και γλυώδης)που θα ασχοληθεί με την πάρτη σου δεν είναι αυτός που θα διευθετήσει το "βίδωμα" της βίδας, αλλά μικρά, πολλές φορές άπειρα παιδάκια, που στο κάτω κάτω δεν τους ξέρεις, δεν σε ξέρουν και δεν νοιάζονται παρά μόνο να σχολάσουν νωρίς και να πάνε σε κανένα club. Πείτε μου ποιός είναι σίγουρος ότι τα λάδια που μόλις σας είπανε ότι σας αλλάξανε είναι καινούρια? Σίγουρος όμως εεε?

Ε ναι λοιπόν φίλε μου είμαι ΦΡΑΓΚΑΤΟΣ, αμα λάχει πάω και στην Πέγκη το βράδυ και σκάω τα 300 ευρώ μου, σε λουλούδια γιατί έτσι γουστάρω. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εσύ με την δήθεν ευγενειά σου, μπορείς να με κάνεις να αιθάνομαι μ......κας.

Και τώρα θα μου πείς, και με το δίκιο σου. Τι την θέλεις την BMW ρε μάγκα? Αφού σε χαλάει.

Είναι απλό: Γιατι έτσι ΓΟΥΣΤΑΡΩ, και αρνούμαι να πάω σε συνεργείο (εξουσιοδοτημένο ή μη) που να με χαλάει. Όσο για την εγγύηση..... Μάλλον είναι κάτι που θα πρέπει να ρισκάρω. Αν όμως το κάνουμε όλοι... τότε κάποιος από εκεί πάνω (BAVARIA) θα καταλάβει ότι εδώ μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα ασχοληθεί.

Έχω ένα μικρό honda για μέσα στην πόλη (SH150), όποτε πάω για service χαίρομαι την αμεσότητα του ιδιοκτήτη στο μικρό μαγαζάκι (εξουσιοδοτημένο παρακαλώ) στον ρέντη. Ποτέ δεν έχω αισθανθεί ανασφάλεια για την δουλειά του, και μάλιστα ο ίδιος ο ιδιοκτήτης θυμάται καλύτερα από εμένα πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε κάποια αλλαγή, ΧΩΡΙΣ να δει το βιβλίο του service.

Συγνώμη αν είμουν λίγο χυμαρώδης, αλλά μάγκες η κατάσταση έχει παραγίνει.

RT Nick

lord_dimos76
18/10/2005, 00:14
:a18: λοιπον φιλε μου γιατι θιγεις ενα σοβαρο θεμα,το οποιο εμμεσως το εθιγα και γω στο thread με θεμα-ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΦΟΡΜΙΩΝΟΣ? και καλα θα ηταν να ακουσουμε και αλλες αποψεις τελος παντων...
Ειναι γεγονος οτι οι αντιπροσωπειες την εχουν δει καπως,πραγμα που δεν ισχυει μονο για της bmw,αλλα δε μας αφορουν στη προκειμενη περιπτωση.Εξαλλου,πως να μη σαλταρεις,οχι μονο με τις τιμες των εργατικων που χρεωνουν(η οποια χρεωση,για οσους δε το εχουν παρατηρησει,ειναι διαφορετικη αν ειναι servis η' inspection,βασει του servis manual),αλλα και των ανταλλακτικων.
Και φυσικα δε μπορω να δικαιολογησω,για να μιλησω με αριθμους,διαφορες π.χ.15 ευρω σε μπροστινα τακακια BREMBO για f650gs(που ειχα μεχρι προσφατα,η' τη χρεωση 12 ευρω του φιλτρου λαδιου,οταν το βρισκεις 6 αλλου,για να πω δυο παραδειγματα!
:bawl:
Και ομως,τουλαχιστον το 90% των ιδιοκτητων bmw δουλευουν με αντιπροσωπειες,απο τις οποιες,εγω προσωπικα ημουν ικανοποιημενος με τη δουλεια που μου εγινε σε 1 απο τις 4 που εχω χρειαστει να παω,κι οχι απαραιτητα για σερβις.
:wave2:

Giannis_L
18/10/2005, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Δεν πιστεύω να είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό.....

Αν ναι τότε, μάλλον χρειάζομαι συμβουλές.

Ψάχνω εδώ και 2 εβδομάδες για ένα R 1150 RT με λίγα χλμ στο κοντέρ. Το τι έχουν ακούσει τα αφτιά μου δεν περιγράφεται. Είπαμε BMW, αλλά όχι και έτσι....

λίγο???????

χαχαχαχα,φανταζομαι θα αστειευεσαι !!
Ακου εκεί,λιγο !!!!

whiteran
20/10/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
:a18: λοιπον φιλε μου γιατι θιγεις ενα σοβαρο θεμα,το οποιο εμμεσως το εθιγα και γω στο thread με θεμα-ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΦΟΡΜΙΩΝΟΣ? και καλα θα ηταν να ακουσουμε και αλλες αποψεις τελος παντων...
Ειναι γεγονος οτι οι αντιπροσωπειες την εχουν δει καπως,πραγμα που δεν ισχυει μονο για της bmw,αλλα δε μας αφορουν στη προκειμενη περιπτωση.Εξαλλου,πως να μη σαλταρεις,οχι μονο με τις τιμες των εργατικων που χρεωνουν(η οποια χρεωση,για οσους δε το εχουν παρατηρησει,ειναι διαφορετικη αν ειναι servis η' inspection,βασει του servis manual),αλλα και των ανταλλακτικων.
Και φυσικα δε μπορω να δικαιολογησω,για να μιλησω με αριθμους,διαφορες π.χ.15 ευρω σε μπροστινα τακακια BREMBO για f650gs(που ειχα μεχρι προσφατα,η' τη χρεωση 12 ευρω του φιλτρου λαδιου,οταν το βρισκεις 6 αλλου,για να πω δυο παραδειγματα!
:bawl:
Και ομως,τουλαχιστον το 90% των ιδιοκτητων bmw δουλευουν με αντιπροσωπειες,απο τις οποιες,εγω προσωπικα ημουν ικανοποιημενος με τη δουλεια που μου εγινε σε 1 απο τις 4 που εχω χρειαστει να παω,κι οχι απαραιτητα για σερβις.
:wave2:

Ayta ola gnosta kai Sosta!!!

Kai symfono kai me ton Gianni oti genika to exoyn kabalisei ....

Alla omos exeis empistosynh na pas allou ????

Ego ta teleytaia 15 xronia ths zohs mou empisteyomoun 1 poly gnosto synergio sto Iraklio Kritis kai pote ma pote den eixa kanena problhma sta service, e3yphrethsh, times ktl (bebaia eixa Honda...) otan loipon prin apo 3 xronia pira to 1o mou BMW to piga se ayto synergio gia allafh ladion .... Ola kala ta ala3a xalara, plirosa (oxi ta malia ths kefalhs mou..) kai efyga ... meta apo 3 meres Kyriakh proi feygoume me parea kai anebenoume ston Psilorith ... kai kapoy ekei sta 2.000 metra ypsometro ti na do o o amoiros..... ??? Ladia ... polla ladia na bgianoyn apo ton kinitira apo pantou ..... Xamos ..... :look: :look:

Thn allh mera to proi ... pao sthn antiprosopia ths BMW ... ti exei ginei loipon ... anti 2,5 lt ladi pou eprepe na exei h mhxanh eixe .... 4lt ....!!! kalo e ???? Zoristike ... kai to efytne apo opou ebriske .... :confused: :confused:

Hmoun tyxeros pou den epa8a kamia xontrh zhmia ... apo 1 synergio pou pigaina 15 xronia ..... pou einai poly kalos, me kalo onoma sto Iraklio, pou pote den eixa problima .... (Honda gar..) ktl ktl


Apo tote re paidia sygnomh alla .... mono sthn antiprosopeia pao kai pou8ena allou ..... Exo Adiko ???

Ase de pou sthn eparxia, den briskeis synergia e3idikeymena sta BMW ta opoia na exoyn ta mhxanhmata gia toys egefalous ktl .... Edo sto Iraklio Kritis mono h antiprosopeia exei tetio mhxanima ....

Na afhso thn kalh mou sta xeria tou blaka, ligdaka, anoitou mastroManousou pou 8a ginei mastoras pano sthn motosykleta moy ..... ???? :nono: :nono:
Kato ta xeria re mh sta kopso syriza...!.!.!.! :a016: :lol:


tsou tsou
Antiprosopeia ... plhroneis kati parapano :hypnotize :hypnotize alla kaneis thn doulia sou ...

Giannis_L
20/10/2005, 12:49
έχεις δίκιο σε αυτό που λες..Και εγω,δεν πρόκειται να την παω σε "μαστορα".

Απλα,πλεον,ψαχνω και που να παω !

lord_dimos76
20/10/2005, 14:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteran
[B]Ayta ola gnosta kai Sosta!!!

Kai symfono kai me ton Gianni oti genika to exoyn kabalisei ....

Alla omos exeis empistosynh na pas allou ????

Ego ta teleytaia 15 xronia ths zohs mou empisteyomoun 1 poly gnosto synergio sto Iraklio Kritis kai pote ma pote den eixa kanena problhma sta service, e3yphrethsh, times ktl (bebaia eixa Honda...) otan loipon prin apo 3 xronia pira to 1o mou BMW to piga se ayto synergio gia allafh ladion .... Ola kala ta ala3a xalara, plirosa (oxi ta malia ths kefalhs mou..) kai efyga ... meta apo 3 meres Kyriakh proi feygoume me parea kai anebenoume ston Psilorith ... kai kapoy ekei sta 2.000 metra ypsometro ti na do o o amoiros..... ??? Ladia ... polla ladia na bgianoyn apo ton kinitira apo pantou ..... Xamos ..... :look: :look:

Thn allh mera to proi ... pao sthn antiprosopia ths BMW ... ti exei ginei loipon ... anti 2,5 lt ladi pou eprepe na exei h mhxanh eixe .... 4lt ....!!! kalo e ???? Zoristike ... kai to efytne apo opou ebriske .... :confused: :confused:

Hmoun tyxeros pou den epa8a kamia xontrh zhmia ... apo 1 synergio pou pigaina 15 xronia ..... pou einai poly kalos, me kalo onoma sto Iraklio, pou pote den eixa problima .... (Honda gar..) ktl ktl


Apo tote re paidia sygnomh alla .... mono sthn antiprosopeia pao kai pou8ena allou ..... Exo Adiko ???

Ase de pou sthn eparxia, den briskeis synergia e3idikeymena sta BMW ta opoia na exoyn ta mhxanhmata gia toys egefalous ktl .... Edo sto Iraklio Kritis mono h antiprosopeia exei tetio mhxanima ....

Na afhso thn kalh mou sta xeria tou blaka, ligdaka, anoitou mastroManousou pou 8a ginei mastoras pano sthn motosykleta moy ..... ???? :nono: :nono:
Kato ta xeria re mh sta kopso syriza...!.!.!.! :a016: :lol:


ΝΑΙ ΡΕ WHITERAN,AN ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΩ,ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ,ΑΝ ΚΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΚΑΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟ!!!:eyepop:
ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΟΜΩΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ,ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΕ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ,ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕΡΒΙΣ,ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ Π.Χ. ΟΤΙ ΠΗΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΜΠΕΜΠΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ?ΕΞΑΛΛΟΥ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ,ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΞΩ...


Υ.Γ.¨ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ THREAD R1100,EXΩ & ΝΕΑ ΠΕΡΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ.

RTnick
20/10/2005, 21:35
Γειά σας ρε παιδιά,

Όταν έκανα αυτό το post δεν φαντάστηκα ότι θα γίνει θέμα:

Μάστορας
ή
BMW Service

Φύσικά και εγώ το 2ο θα διάλεγα.

Αν όμως ο "μάστορας" είναι ΜΗ-εξουσιοδοτημένος αλλά ειδικευμένος σε BMW, έμπιστος, φτηνός κλπ....αλλάζει. Έτσι δεν είναι?

Το θέμα είναι απλό αν το BMW Service που επέλεξες ή καλύτερα σε επέλεξε γιατί είναι κοντά στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου, σου ΣΠΑΕΙ τα νεύρα και γενικώς έχεις λόγο να πιστεύεις ότι η δουλεία του δεν αντιπροσωπεύει τα ευρώ σου. Τότε τι κάνεις?

α. Βρίσκεις άλλο service BMW στου διαόλου τη μάνα
β. Βρίσκεις "μάστορα" με ειδικότητα σε BMW
γ. Κάνεις τουμπεκί ψιλοκομέ και πληρώνεις σα μ...ας
δ. Φτιάχνεις ένα post στο moto.gr για να σου πουν τα φιλαράκια σου.

Νίκος

siokatas
20/10/2005, 23:32
:wave2:


φιλε καλα ta BMW ειχα ενα f650st 99 μοντελο αλλα απο service απαπαπα μεχρι που το εδωσα και ηρεμησα (πρωτη μηχανη ηταν)

να σου πω μονο οτι οταν το πηρα το πηγα κατευθειαν στην αντιπρωσοπεια για service και τους ειπα αλλαξτε ολα τα αναλωσιμα και τον συμπλεκτη..σκεψου οτι σαν νεος οδηγος δεν ηθελα να εχω και αμφιβολιες για την μηχανη...οταν την πηρα μου ειπαν το εξης απιστευτο οτι αλλαξαν φρενα, δισκους,λαδια,φιλτρα, λαστιχα,καθαρισμο καρμπυρατερ κ.α. οπως τους ειπα(μεχρι εδω καλα)αλλα τα δισκακια λεει τα ρυθμισανε πανε αλλο εναν μηνα οποτε να ξαναπαω:eek: φυσικα για το μεροκαματο το λεγανε μην χασουνε και την πελατεια....:yuck:

Giannis_L
21/10/2005, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Γειά σας ρε παιδιά,

Όταν έκανα αυτό το post δεν φαντάστηκα ότι θα γίνει θέμα:

Μάστορας
ή
BMW Service

Φύσικά και εγώ το 2ο θα διάλεγα.

Αν όμως ο "μάστορας" είναι ΜΗ-εξουσιοδοτημένος αλλά ειδικευμένος σε BMW, έμπιστος, φτηνός κλπ....αλλάζει. Έτσι δεν είναι?

Το θέμα είναι απλό αν το BMW Service που επέλεξες ή καλύτερα σε επέλεξε γιατί είναι κοντά στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου, σου ΣΠΑΕΙ τα νεύρα και γενικώς έχεις λόγο να πιστεύεις ότι η δουλεία του δεν αντιπροσωπεύει τα ευρώ σου. Τότε τι κάνεις?

α. Βρίσκεις άλλο service BMW στου διαόλου τη μάνα
β. Βρίσκεις "μάστορα" με ειδικότητα σε BMW
γ. Κάνεις τουμπεκί ψιλοκομέ και πληρώνεις σα μ...ας
δ. Φτιάχνεις ένα post στο moto.gr για να σου πουν τα φιλαράκια σου.

Νίκος

Είμαι σε ακριβώς αυτη τη θεση !!!!

whiteran
21/10/2005, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:


φιλε καλα ta BMW ειχα ενα f650st 99 μοντελο αλλα απο service απαπαπα μεχρι που το εδωσα και ηρεμησα (πρωτη μηχανη ηταν)

να σου πω μονο οτι οταν το πηρα το πηγα κατευθειαν στην αντιπρωσοπεια για service και τους ειπα αλλαξτε ολα τα αναλωσιμα και τον συμπλεκτη..σκεψου οτι σαν νεος οδηγος δεν ηθελα να εχω και αμφιβολιες για την μηχανη...οταν την πηρα μου ειπαν το εξης απιστευτο οτι αλλαξαν φρενα, δισκους,λαδια,φιλτρα, λαστιχα,καθαρισμο καρμπυρατερ κ.α. οπως τους ειπα(μεχρι εδω καλα)αλλα τα δισκακια λεει τα ρυθμισανε πανε αλλο εναν μηνα οποτε να ξαναπαω:eek: φυσικα για το μεροκαματο το λεγανε μην χασουνε και την πελατεια....:yuck:

Nomizo pos MALAKES oi esto kakoi "Epagelmaties" yparxoyn pantou .... ane3arthtos shmatos sto Ntepozito, kybikon, ktl ktl ...

Esy tora epeses se kafrous ....

Den einai etsi ola ta BMW service eytixos....

:wave2: :wave2:

whiteran
21/10/2005, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Γειά σας ρε παιδιά,

Όταν έκανα αυτό το post δεν φαντάστηκα ότι θα γίνει θέμα:

Μάστορας
ή
BMW Service

Φύσικά και εγώ το 2ο θα διάλεγα.

Αν όμως ο "μάστορας" είναι ΜΗ-εξουσιοδοτημένος αλλά ειδικευμένος σε BMW, έμπιστος, φτηνός κλπ....αλλάζει. Έτσι δεν είναι?

Το θέμα είναι απλό αν το BMW Service που επέλεξες ή καλύτερα σε επέλεξε γιατί είναι κοντά στο σπίτι σου ή στην δουλειά σου, σου ΣΠΑΕΙ τα νεύρα και γενικώς έχεις λόγο να πιστεύεις ότι η δουλεία του δεν αντιπροσωπεύει τα ευρώ σου. Τότε τι κάνεις?

α. Βρίσκεις άλλο service BMW στου διαόλου τη μάνα
β. Βρίσκεις "μάστορα" με ειδικότητα σε BMW
γ. Κάνεις τουμπεκί ψιλοκομέ και πληρώνεις σα μ...ας
δ. Φτιάχνεις ένα post στο moto.gr για να σου πουν τα φιλαράκια σου.

Νίκος

3eka8arh epilogh .....


α. Βρίσκεις άλλο service BMW στου διαόλου τη μάνα

prosoxh stis alles kourtines endexomenos na Yparxei ZONG! :look: :look: :look:

Alloste akoma kai me aytes tis times sthn benzinh pali kostizei ligotero na pas stou diaoloy thn mana gia service apo to na sou kanoyn thn motosykleta san toy Diaolou ton kolo .......:p

whiteran
21/10/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76


Υ.Γ.¨ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ THREAD R1100,EXΩ & ΝΕΑ ΠΕΡΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ. [/B]

Το είδα .....

θενκς α λοτ μαν .....

:wave2: :wave2: :wave2:

lord_dimos76
21/10/2005, 14:27
β. Βρίσκεις "μάστορα" με ειδικότητα σε BΜW

Α)ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΘΕΜΑ?ΙΣΑ-ΙΣΑΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ...

ΟΜΩΣ,ΣΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ''ΜΑΣΤΟΡΑ΄΄!!!ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ...:a47:

Kortenaer
09/11/2005, 15:01
ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΕΣΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FORUM. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ SERVICE ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΝΦΩΝΙΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ BMW. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΨΟΓΟ SERVICE O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΥΧΩΝ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ. ΓΙΑ MORE INFOS ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ. ΤΗΛ. 2106046940

Υ.Γ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

lord_dimos76
09/11/2005, 21:00
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ(ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ?),ΑΛΛΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ Η' ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΟΥΝ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ Η' ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ,ΚΑΛΕΣ Η' ΚΑΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ,ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΩΣΤΕ...:a024:

RTnick
10/11/2005, 08:25
ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟ ... LORD_DIMO

ΦΙΛΕ CORTENAER ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΚΥΡΙΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΜΑΣ. :beer:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ IT IS ΛΟΙΠΟΝ.

Kortenaer
10/11/2005, 15:59
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ SERVICE.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ, ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ MANUAL(H ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ).ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΠΛΑ (ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ). ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ MANUAL ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
1) Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΣΑΜΠΑ, ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ.
2) ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΙ .
3) ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΟΤΣΟ.
4) ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ. ΤΟ ΜΟΡΟ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΔΑ. ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΡΥΑ.
5) ΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΕ ΤΙΜΕΣ SERVICE, ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.
ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ. ΥΠΕΥΘΥΝΟ SERVICE KAI TO ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΤΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΓΡΑΒΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΒΑΛΑΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΥΝΤΟΜΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ..........

:wave2: :wave2:

RTnick
11/11/2005, 08:48
ΣΩΣΤΟΣ Ο Kortenaer ΚΑΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΟΣ.... :a46:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ....:a2:

lord_dimos76
11/11/2005, 20:10
ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ 650 GS ΨΙΛΟΕΒΑΖΑ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΝΑ ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΟΓΡΑΝΑΖΟ,ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.ΣΤΟ 1150 ΟΧΙ!(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΑ).ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

ALX GS 11½
22/03/2006, 19:23
Εγω (το ειπα και σε αλλο τοπικ) κανω σχεδον τα παντα μονος εχοντας συμμαχο τι καποιες μηχανολογικες γνωσεις μου και το BMW factory repair manual.Δεν βαζω χερι μονο στις βαλβιδες και στα "εγκεφαλικα" και ψεκασμους.

Αυτα τα αφηνω στον Καφετζακη (στην Φορμιωνος και Ξυπετης που αναφερθηκε παραπανω) ;)

Μη εξουσιοδοτημενος αλλα BMWδακιας απο τα γενοφασκια του αφου ο πατερας του ηταν μια ζωη μαστορας σε BMW.

Το να εισαι εξουσιοδοτημενος δεν λεει τιποτα.Ξερετε ποσο ευκολο ειναι ο μαστρομαστορας της γειτονιας να γινει εξουσιοδοτημενος?Φραγκα να εχεις να χωσεις και γινεσαι το Νο1 εξουσιοδοτημενο σερβις!!!

Kι ο Βαγιανελης ειναι εξουσιοδοτημενος αλλα..........αφηστε το καλυτερα:rolleyes: