PDA

View Full Version : Ρίξτε τα φώτα σας!!



Panos86
18/03/2014, 22:47
Γεια χαρά και από μένα παιδιά! Θα ήθελα τα "φώτα" σας ως προς το επόμενο μηχανάκι που σκέφτομαι να πάρω!

Λίγα πράγματα για μένα.
Είμαι στο 1,75 στα 98 κιλά 27 ετών και κατέχω δίπλωμα από το 2006.Ξεκίνησα στα 14 μου με crypton r όταν πρωτοβγήκε 115cc και μέχρι τα 18 πέρασα σε NSR 250cc δίχρονο.
Μετά το φανταριλίκι μου πήρα piaggio Xevo 400cc megascooter μέχρι και τα 25 μου.Μετά από 2 χρόνια απουσίας από τον χώρο των Moto είμαι ανάμεσα σε 2 εντελώς
διαφορετικά μηχανάκια και ιδού ο λόγος!

Ο αδερφός μου έχει το ktm 550 mxc (περιτό να σας πω πως όταν το πήρα βόλτα ήταν σαν ποδήλατο,ασχέτος με τα κυβικά του που δεν τόλμησα να το "ανοίξω"). Του είπα λοιπόν
πως ψάχνω μηχανάκι για να κάνω την δουλεία μου εύκολα στην πόλη και που και που να τραβιέμαι καμιά βόλτα 40-50χλ εκτός! Με ρώτησε τι έχω υπόψιν μου και του είπα το
SYM wolf 250cc λόγω και ομορφιάς (εδώ κράξτε με όσοι θέλετε,γούστα είναι αυτά :D ) και λόγω του ότι έχω να πιάσω καιρό μηχανή με συμπλέκτη.

Μου λέει καλά άρρωστος είσαι απλά και με πάει να δω ένα fazer 600 yamaha. Επίσης μου είπε πως σε ένα χρόνο θα το έχεις βαρεθεί και θα θες να το αλλάξεις για κάτι πιο μεγάλο.

Το σίγουρο είναι πως δεν μπορείς να συγκρίνεις yamaha-sym αλλά εξακολουθώ να το σκέφτομαι....

George_Sp
18/03/2014, 22:55
Καλωσόρισες.

Εφόσον έχεις εμπειρία και έρχεσαι και απο 400άρι megascooter το 250άρι wolf θα σου φανεί πολύ λίγο. Εγώ δεν είχα καθόλου εμπειρία στους 2 τροχούς (ούτε παπί δεν είχα μέχρι τότε) και αφού πήρα το 1ο μου δίπλωμα στα 28 μου, και κοίταζα το wolf (μιας και μου άρεσε επίσης σαν εμφάνιση) τελικά κατέληξα για 1η μηχανή ένα BMW F650GS.

Μόνος λόγος να πάρεις το wolf είναι οικονομία σε κατανάλωση. Σαν το wolf σε εμφάνιση υπάρχει το πολύ τίμιο Kawasaki ER-6n που θα το έλεγα και αρκετά φιλικό.

Από οικονομικά πως είσαι;

teogtp
18/03/2014, 23:01
Καλως ηρθες στην παρεα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, πως ενας πρωην κατοχος Nsr250 βαζει στο "τραπεζι"fazer με wolf;:confused:
Εκτος αν ειναι οικονομικοι οι λογοι.

Bradipous
18/03/2014, 23:05
Μεταξυ wolf 250 & fazer 600 υπαρχουν εκατονταδες μηχανακια για να διαλεξεις.

Για αυτο που περιγραφεις (πολη και καμια κοντινη βολτα) ο λυκος ειναι αρκετος και καταλληλοτερος. Λογικα θα το βαρεθεις γρηγορα αλλα αμα δεν σε ενδιαφερει η οικονομια ορμα στο φειζερ.
Αν και για καθε μερα, μεσα στην πολη θα κουραζεται το μηχανακι, καλυτερα να δεις για καποιο μονοκυλινδρο - δικυλινδρο σε αυτα τα κυβικα.

Panos86
18/03/2014, 23:08
Και τα 2 είναι μεταχειρισμένα σε φοβερά καλή κατάσταση! το Sym Wolf έχει 2036 km μόνο στα 2800Ευρό και το Fazer του 05 έχει 29000km στα 3100 ευρό.
Δεν είναι τόσο οικονομικό το θέμα όσο το ότι κάτι με τράβηξε στο wolf πάνω.. Απλά δεν θέλω να το μετανιώσω μετά από 10 μήνες.. :rolleyes:

ego_o_idios
18/03/2014, 23:08
edo ise....

Panos86
18/03/2014, 23:16
Σίγουρα με τον μισθό που παίρνουμε τώρα μετράει και η οικονομία στα καύσιμα.