PDA

View Full Version : Προβιβάστηκα



vaska
19/03/2014, 10:23
312378

Έχει πολλά να παρατηρήσει κάποιος αλλά η γραφή του είναι απίστευτη.

Κάποτε στα επίσημα κείμενα υπήρχαν ως επί το πλείστον καλλιγραφικά γράμματα, τώρα όλα ίδια κονσερβοποιημένα.

devil's animal
19/03/2014, 10:33
312378

Έχει πολλά να παρατηρήσει κάποιος αλλά η γραφή του είναι απίστευτη.

Κάποτε στα επίσημα κείμενα υπήρχαν ως επί το πλείστον καλλιγραφικά γράμματα, τώρα όλα ίδια κονσερβοποιημένα.


οντως, πολυ νοσταλγικο και ομορφο να βλεπεις ενα τετοιο εγγραφο...

αλλα θα μου επιτρεψεις οτι οι σαρδελες ηταν οι μαθητες με την γνωση που επαιρναν "κονσερβα" απο καθε δασκαλο χωρις την δυνατοτητα του double check (βλ.ινετρνετ)...και φυσικα με τις ποδιες που φορουσαν, γινοντουσαν ολοι και ολες μια μαζα...

Allst@rf
19/03/2014, 11:26
Σορρυ κιολας αλλα εμενα τα καλιγραφικα μου φαινονται μια μαλακια και μιση...
Η χρησιμοτηττα τους ειναι για το ματι μονο ή εχουν καποιο ιδιατερο οφελος για τον αναγνωστη,γιατι προσωπικα ορισμενες λεξεις δεν τις βγαζω ετσι που ειναι γραμμενες.

teogtp
19/03/2014, 11:54
Δεν καταλαβαινω αρκετες λεξεις απο το κειμενο.......







Αλλα ρε φιλε ειναι σκετος "καμβας" μπροστα στην ψηφιακη μας ζωη.:sun:

GFawkes
19/03/2014, 11:59
οντως, πολυ νοσταλγικο και ομορφο να βλεπεις ενα τετοιο εγγραφο...

αλλα θα μου επιτρεψεις οτι οι σαρδελες ηταν οι μαθητες με την γνωση που επαιρναν "κονσερβα" απο καθε δασκαλο χωρις την δυνατοτητα του double check (βλ.ινετρνετ)...και φυσικα με τις ποδιες που φορουσαν, γινοντουσαν ολοι και ολες μια μαζα...

ισα ισα που με τις ποδιες υπηρχε πραγματικη ισοτητα αναμεσα στους πλουσιοτερους και φτωχοτερους μαθητες...ολοι το ιδιο...

Τωρα μαλωνουν ποιανου το μπλουζακι ειναι πιο μουρικο...

akis_trevor
19/03/2014, 12:16
οι ποδιες και το ξυρισμα στο στρατο κλπ ειναι αλλη κουβεντα..
βασκα,θες να σου γραψω εγω το κειμενο να δεις καλλιγραφια;;δεν βγαζω ουτε εγω τι γραφω!!!:bawl:

stam2
19/03/2014, 12:33
οντως, πολυ νοσταλγικο και ομορφο να βλεπεις ενα τετοιο εγγραφο...

αλλα θα μου επιτρεψεις οτι οι σαρδελες ηταν οι μαθητες με την γνωση που επαιρναν "κονσερβα" απο καθε δασκαλο χωρις την δυνατοτητα του double check (βλ.ινετρνετ)...και φυσικα με τις ποδιες που φορουσαν, γινοντουσαν ολοι και ολες μια μαζα...

έχεις δίκιο.. τώρα με το double check είναι όλοι τζιμάνια.. ενώ τότε έβγαιναν όλοι αγράμματοι από το σχολείο...
ή μήπως το ανάποδο...
όσο για τις ποδιές μαζί σου... γουστάρω να βλέπω 16χρονα-18χρονα ξεκ0λίδια με τους στρίγκους έξω... ενώ αυτές οι ποδιές είναι πολύ μονότονες...συν ότι γίνονται όλοι μία μάζα, γι' αυτό δεν έβγαιναν καλοί επιστήμονες τότε....

τι να λέμε τώρα, η μόνη καλλιγραφία που μπορούμε να επιδείξουμε στο παρόν μας είναι ο μηδενισμός του παρελθόντος μας...

ggs
19/03/2014, 12:40
Ωραία γράμματα και ορθογραφία ….;)

Βέβαια , το 1894 , αν δεν ήταν ο 15χρονος «υιός εμπόρου εξ Αστακού» δεν νομίζω ότι θα είχε φτάσει μέχρι την Β Γυμνασίου…. Ούτε καν σχολείο δεν θα πήγαινε…

stam2
19/03/2014, 12:47
Ωραία γράμματα και ορθογραφία ….;)

Βέβαια , το 1894 , αν δεν ήταν ο 15χρονος «υιός εμπόρου εξ Αστακού» δεν νομίζω ότι θα είχε φτάσει μέχρι την Β Γυμνασίου…. Ούτε καν σχολείο δεν θα πήγαινε…

πολύ πιθανόν...

το ζήτημα είναι τώρα τι κάνουμε που όλα είναι δωρεάν... (ας πούμε).

devil's animal
19/03/2014, 13:00
ισα ισα που με τις ποδιες υπηρχε πραγματικη ισοτητα αναμεσα στους πλουσιοτερους και φτωχοτερους μαθητες...ολοι το ιδιο...

Τωρα μαλωνουν ποιανου το μπλουζακι ειναι πιο μουρικο...


η πραγματικη "ψαλιδα" με τους φτωχους και πλουσιους παιζει στην περιοχη που μενεις...
και φυσικα στα ιδιωτικα σχολεια που υπηρχαν και θα υπαρχουν...εις τους αιωνες των αιωνων, αμην...


δεν χρειαζονται ποδιες για να υπαρχει ισοτητα...

el_hymador
19/03/2014, 13:05
Πως τα κάνανε αυτά τα γράμματα ρ.π.μ. τρομερή καλλιγραφία

devil's animal
19/03/2014, 13:06
έχεις δίκιο.. τώρα με το double check είναι όλοι τζιμάνια.. ενώ τότε έβγαιναν όλοι αγράμματοι από το σχολείο...
ή μήπως το ανάποδο...
όσο για τις ποδιές μαζί σου... γουστάρω να βλέπω 16χρονα-18χρονα ξεκ0λίδια με τους στρίγκους έξω... ενώ αυτές οι ποδιές είναι πολύ μονότονες...συν ότι γίνονται όλοι μία μάζα, γι' αυτό δεν έβγαιναν καλοί επιστήμονες τότε....

τι να λέμε τώρα, η μόνη καλλιγραφία που μπορούμε να επιδείξουμε στο παρόν μας είναι ο μηδενισμός του παρελθόντος μας...


μμμ, αν υπηρχε δλδ ενας φασιστας δασκαλος και μαθαινε π@παριες στα παιδια, θα'τανε πολυ "μορφωμενα" μετα...ή να πω παραμορφωμενα...
α, ναι ξεχασα...θα τα διπλοτσεκαρε ο αγραμματος γονεας τους που δεν ηξερε απλο πολλαπλασιασμο...
καλως ή κακως ζουμε στην εποχη της πληροφορησης...και αυτο ενοχλει πολλους...


το γεγονος οτι δεν υπηρχε εκφραση μεσω της προσωπικης επιλογης των ρουχων μηπως θυμιζει στρατο?
και ναι, προτιμω να εκδηλωθει το ξεκωλακι απο 16 χρονων παρα να ειναι μια καθως πρεπει δεσποινιδα που να κανει βιζιτες μολις βγαζει την ποδια...αλλα στο σχολειο ποδια, κοτσιδακια και χαμηλο βλεμμα...:rolleyes:
εποχες υποκρισιας στο μεγαλειο τους...

nikos_abel
19/03/2014, 13:15
Επειδή ξυρίστηκα προηγουμένως λόγω των μαντικών μου ικανοτήτων (θα το βρω ποιος/ποια ήτανε :lol: )

να μείνω στο θέμα

Η καλλιγραφία για κάποιους λαούς είναι τέχνη και όχι απλά τρόπος γραφής

π.χ. (τυχαίο παράδειγμα) http://www.youtube.com/watch?v=r4ghtJolXC8

akis_trevor
19/03/2014, 13:19
Επειδή ξυρίστηκα προηγουμένως λόγω των μαντικών μου ικανοτήτων (θα το βρω ποιος/ποια ήτανε :lol: )

να μείνω στο θέμα

Η καλλιγραφία για κάποιους λαούς είναι τέχνη και όχι απλά τρόπος γραφής

π.χ. (τυχαίο παράδειγμα) http://www.youtube.com/watch?v=r4ghtJolXC8
ετσι εχει βαση το "μνι καλλιγραφια' δηλαδη;;:D
τωρα για τα κινεζικα,πρεπει να εχεις τελειωσει καλων τεχνων και βαλε για να γραψεις προταση...:lol:

vaska
19/03/2014, 13:30
Αλλα ρε φιλε ειναι σκετος "καμβας" μπροστα στην ψηφιακη μας ζωη.:sun:

+1200


ισα ισα που με τις ποδιες υπηρχε πραγματικη ισοτητα αναμεσα στους πλουσιοτερους και φτωχοτερους μαθητες...ολοι το ιδιο...

Τωρα μαλωνουν ποιανου το μπλουζακι ειναι πιο μουρικο...

Σωστός


οι ποδιες και το ξυρισμα στο στρατο κλπ ειναι αλλη κουβεντα..
βασκα,θες να σου γραψω εγω το κειμενο να δεις καλλιγραφια;;δεν βγαζω ουτε εγω τι γραφω!!!:bawl:

Ομοίως


έχεις δίκιο.. τώρα με το double check είναι όλοι τζιμάνια.. ενώ τότε έβγαιναν όλοι αγράμματοι από το σχολείο...
ή μήπως το ανάποδο...
όσο για τις ποδιές μαζί σου... γουστάρω να βλέπω 16χρονα-18χρονα ξεκ0λίδια με τους στρίγκους έξω... ενώ αυτές οι ποδιές είναι πολύ μονότονες...συν ότι γίνονται όλοι μία μάζα, γι' αυτό δεν έβγαιναν καλοί επιστήμονες τότε....

τι να λέμε τώρα, η μόνη καλλιγραφία που μπορούμε να επιδείξουμε στο παρόν μας είναι ο μηδενισμός του παρελθόντος μας...

Συμφωνώ, "ναι σε όλα" ένα πράγμα δλδ

nicksior
19/03/2014, 13:41
Εντύπωση μου κάνει που δεν αναφέρει ονομα πατρός αλλά επάγγελμα (ρατσισμός?)
Επίσης με διαγωγή λίαν καλή και όχι κοσμιωτάτη ... Δείχνει πως ο παπούλης ήταν ζωηρούλης...
Πάει στοίχημα πως αν το επάγγελμα πατρός ήταν αξιωματικός του Ελλ. στρατού λχ. και η διαγωγή θα ήταν κοσμιωτάτη και ο βαθμός "λίαν καλώς" τουλάχιστον...

:wave2:


O tempora, o mores!

Pan (dvs)
19/03/2014, 13:46
ισα ισα που με τις ποδιες υπηρχε πραγματικη ισοτητα αναμεσα στους πλουσιοτερους και φτωχοτερους μαθητες...ολοι το ιδιο...

Τωρα μαλωνουν ποιανου το μπλουζακι ειναι πιο μουρικο...

Nα σου θυμισω οτι οι ποδιες του "Τσεκλενη" ητανε σχεδον τρεις φορες ακριβοτερες απο τις αλλες.;)

Παντα θα υπαρχουνε οι διαφορες αναμεσα στιε κοινωνικες ομαδες και θα φαινονται.Τα ωραιοποιουμε ολα γιατι περασανε πολλα χρονια και ξεχασαμε.Το καλο ητανε οτι τοτε οι οποιες αλλαγες γινοτανε στη ζωη μας ,ας δινανε τον χρονο να τις αφομοιωσουμε.

Το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο.Βλεποντας ενα γραπτο καταλαβαινες και μερικα πραγματα για το χαρακτηρα του αλλου,κατι που σημερα ειναι σχεδον αδυνατο.Ενα καλο τεστ που εφαρμοζω οταν χρειαζεται να κανω μια προσληψη ειναι να βαλω τον αλλο να γραψει απλα τα στοιχεια του (με στυλο).Δεν εχω πεσει ποτε εξω.

bulmont
19/03/2014, 13:47
Μ@λ@κα μου, Βάσκα, για λίγο νόμιζα πώς έγινες κι' εσύ μέλος
του μοντερέισιον τιμ, του φοριμίου τούτου. Τελικά τσάμπα έγλυφες
και κέρναγες επροχτές κάποια από τα διοικητικά στελέχη του ΜΟΤΟ.GR :bawl::bawl::bawl:

Και όσο για τον εξέχοντα Αστακιώτη μαθητή,υιό εμπόρου, μπουμπούκι
πρέπει να ήταν για να πάρει διαγωγή ''λίαν καλώς''.

nicksior
19/03/2014, 13:51
Το θεμα μας ομως δεν ειναι αυτο.Βλεποντας ενα γραπτο καταλαβαινες και μερικα πραγματα για το χαρακτηρα του αλλου,κατι που σημερα ειναι σχεδον αδυνατο.Ενα καλο τεστ που εφαρμοζω οταν χρειαζεται να κανω μια προσληψη ειναι να βαλω τον αλλο να γραψει απλα τα στοιχεια του (με στυλο).Δεν εχω πεσει ποτε εξω.

Πως ξέρεις ότι δεν έχεις πέσει έξω?
Αφού όσους δεν προσέλαβες - Δεν γνώρισες..

Pan (dvs)
19/03/2014, 13:55
Πως ξέρεις ότι δεν έχεις πέσει έξω?
Αφού όσους δεν προσέλαβες - Δεν γνώρισες..


Επεσα μεσα σε αυτους που προσελαβα.

stam2
19/03/2014, 13:57
Πως ξέρεις ότι δεν έχεις πέσει έξω?
Αφού όσους δεν προσέλαβες - Δεν γνώρισες..

είναι καλλιγραφορατσιστης.

nicksior
19/03/2014, 13:59
είναι καλλιγραφορατσιστης.

Ισχύει !! :wave2:

Pan (dvs)
19/03/2014, 14:03
Ισχύει !! :wave2:


είναι καλλιγραφορατσιστης.

Δεν ειπα ,αστερια μου, οτι προσελαβα αυτον που εγραφε πιο ομορφα.Ειπα οτι απο τον τροπο που γραφει ο καθενας,δειχνει μερος του χαρακτηρα του.

vaska
19/03/2014, 14:09
Χθες το βράδυ που μαζεύτηκα σπίτι με περίμενε η μικρή, είχε κάποια προβλήματα στα μαθηματικά και ήθελε να τα ελέγξουμε μαζί.

Έχει την τύχη η δασκάλα που είχε μέχρι πέρσι αλλά και ο φετινός δάσκαλος να αγαπούν την δουλειά τους και να διδάσκουν τα παιδιά. Είχε λοιπόν επαλήθευση του πολ/σμού με τον σταυρό. Από όταν πήγαινα στο δημοτικό είχα να το δω αυτό και παραδόξως το θυμήθηκα αμέσως. Ήμουν κι εγώ τυχερός, είχα κι εγώ αντίστοιχους δασκάλους με τους δικούς της. Είμαστε 8 άτομα στο σπίτι χθες και κανένας άλλος δεν θυμόταν τη διαδικασία της επαλήθευσης του πολ/μού με σταυρό.
Θυμάμαι επίσης ότι στις μικρές τάξεις του δημοτικού, αφιερώναμε πολλές ώρες για την "γραφή" όπως λέγαμε. Τα τετράδια καθαρά και ατσαλάκωτα, τα γράμματα στρογγυλά και ομοιόμορφα, να πιάνουν όλο το εύρος ανάμεσα στις 2 γραμμές, να μην περνάνε πάνω ή κάτω από αυτές και πολλά άλλα. Πήγα λοιπόν και τα πήρα όσα τετράδιά μου έχουν διασωθεί, από την βιβλιοθήκη όπως και το πατέρα μου τα τετράδια των μαθηματικών (που ομολογουμένως όμοιά τους δεν έχω δει - μέχρι που πέθανε οι πράξεις του απίστευτες σε ταχύτητα, ο τρόπος που έκανε πράξεις ιδιαίτερος έκανε αφαίρεση προσθέτοντας, πάντα αλάνθαστος και οι αριθμοί στοιχισμένοι κάθετα ο ένας κάτω από τον άλλο και μιλάμε για πολλούς αριθμούς και για τεράστιες πράξεις) και τα ξεφυλλίζαμε.

Γουστάρω που ήμουν στη γενιά που αφιέρωνε πολλή ώρα στο γράψιμο, όπως γουστάρω να γράφω με μολύβι. Μου τη σπάνε αφάνταστα τα στυλό που όταν γράφεις αφήνουν κενά. Είναι σα ν' ακούς μουσική με κοψίματα.

Στην πορεία βέβαια με τη σχολή και την ανάγκη να κρατάς σημειώσεις σε μικρό χρόνο, κάπου το έχασα, το παρα-έχασα θα έλεγα, τώρα τα κείμενά μου μοιάζουν με καρδιογράφημα στην καλύτερη και μου τη σπάει.

Αυτά.

:wave2:

stam2
19/03/2014, 14:19
Χθες το βράδυ που μαζεύτηκα σπίτι με περίμενε η μικρή, είχε κάποια προβλήματα στα μαθηματικά και ήθελε να τα ελέγξουμε μαζί.

Έχει την τύχη η δασκάλα που είχε μέχρι πέρσι αλλά και ο φετινός δάσκαλος να αγαπούν την δουλειά τους και να διδάσκουν τα παιδιά. Είχε λοιπόν επαλήθευση του πολ/σμού με τον σταυρό. Από όταν πήγαινα στο δημοτικό είχα να το δω αυτό και παραδόξως το θυμήθηκα αμέσως. Ήμουν κι εγώ τυχερός, είχα κι εγώ αντίστοιχους δασκάλους με τους δικούς της. Είμαστε 8 άτομα στο σπίτι χθες και κανένας άλλος δεν θυμόταν τη διαδικασία της επαλήθευσης του πολ/μού με σταυρό.
Θυμάμαι επίσης ότι στις μικρές τάξεις του δημοτικού, αφιερώναμε πολλές ώρες για την "γραφή" όπως λέγαμε. Τα τετράδια καθαρά και ατσαλάκωτα, τα γράμματα στρογγυλά και ομοιόμορφα, να πιάνουν όλο το εύρος ανάμεσα στις 2 γραμμές, να μην περνάνε πάνω ή κάτω από αυτές και πολλά άλλα. Πήγα λοιπόν και τα πήρα όσα τετράδιά μου έχουν διασωθεί, από την βιβλιοθήκη όπως και το πατέρα μου τα τετράδια των μαθηματικών (που ομολογουμένως όμοιά τους δεν έχω δει - μέχρι που πέθανε οι πράξεις του απίστευτες σε ταχύτητα, ο τρόπος που έκανε πράξεις ιδιαίτερος έκανε αφαίρεση προσθέτοντας, πάντα αλάνθαστος και οι αριθμοί στοιχισμένοι κάθετα ο ένας κάτω από τον άλλο και μιλάμε για πολλούς αριθμούς και για τεράστιες πράξεις) και τα ξεφυλλίζαμε.

Γουστάρω που ήμουν στη γενιά που αφιέρωνε πολλή ώρα στο γράψιμο, όπως γουστάρω να γράφω με μολύβι. Μου τη σπάνε αφάνταστα τα στυλό που όταν γράφεις αφήνουν κενά. Είναι σα ν' ακούς μουσική με κοψίματα.

Στην πορεία βέβαια με τη σχολή και την ανάγκη να κρατάς σημειώσεις σε μικρό χρόνο, κάπου το έχασα, το παρα-έχασα θα έλεγα, τώρα τα κείμενά μου μοιάζουν με καρδιογράφημα στην καλύτερη και μου τη σπάει.

Αυτά.

:wave2:

respect...

θύμισέ μου το σταυρό....!

vaska
19/03/2014, 14:20
Μ@λ@κα μου, Βάσκα, για λίγο νόμιζα πώς έγινες κι' εσύ μέλος
του μοντερέισιον τιμ, του φοριμίου τούτου. Τελικά τσάμπα έγλυφες
και κέρναγες επροχτές κάποια από τα διοικητικά στελέχη του ΜΟΤΟ.GR :bawl::bawl::bawl:

Και όσο για τον εξέχοντα Αστακιώτη μαθητή,υιό εμπόρου, μπουμπούκι
πρέπει να ήταν για να πάρει διαγωγή ''λίαν καλώς''.

Μπα εσένα λένε θέλουν να κάνουν μοντεράτορα που έχεις και πετροδόλαρο. Θα μπεις μοντερέιτορ στα σέξιον:1) οργισμένα νιάτα 2) πουτ@ν@ ξενιτιά μας πήρες τα καλύτερα παιδιά και 3) συμβουλές στος ΚΤΜάκηδες πως ν' αποφεύγουν τα εγκεφαλικά και καρδιακά επεισόδια όταν πηγαίνουν μάστορα.

:lol:

nicksior
19/03/2014, 14:23
Βάσκα
Οταν τα δυο κάτω ψηφία στον σταυρό είναι ίδια τότε ενδέχεται ο πολλαπλασιασμός να είναι σωστός (ίσως είναι ίσως όχι).
Αν στον σταυρό τα δυο κάτω ψηφία είναι διαφορετικά τότε ο πολλαπλασιασμός είναι σίγουρα λάθος.

Αρα η μέθοδος του σταυρού δεν είναι ικανή και αναγκαία ..

akis_trevor
19/03/2014, 14:24
να πω πως κι εγω οταν διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι κατι τετοιο επαιξε.και λεω¨τωρα θα εχουμε και τα κονε εν πατραι...:p
την μεθοδο του σταυρου ουτε και θυμαμαι οτι υπηρχε..

vaska
19/03/2014, 14:24
respect...

θύμισέ μου το σταυρό....!

πολ/μος με 2 παράγοντες, επαλήθευση με σταυρό. Πάνω αριστερά το άθροισμα των ψηφίων του 1ου παράγοντα μέχρι να γίνει μονοψήφιος, πάνω δεξιά το ίδιο στον 2ο παράγοντα, κάτω αριστερά το άθροισμα των ψηφίων του γινομένου του πάνω αριστερά και του πάνω δεξιά μέχρι να γίνει μονοψήφιος και τέλος κάτω δεξιά το άθροισμα των ψηφίων του γινομένου μέχρι να γίνει μονοψήφιος. Αν οι αριθμοί κάτω δεξιά και κάτω αριστερά είναι ίδιοι, η πράξη είναι σωστή

el_hymador
19/03/2014, 14:26
Πάντως με τέτοια καλλιγραφικά γράμματα μπορούν να σου στείλουν επιστολή και να γράφει π.χ.: "Γ@μώ το σπιτάκι σου και μο*νι που σε ξέρναγε μπάσταρδε" και να ανταπαντήσεις "ευχαριστώ"...

vaska
19/03/2014, 14:27
Βάσκα
Οταν τα δυο κάτω ψηφία στον σταυρό είναι ίδια τότε ενδέχεται ο πολλαπλασιασμός να είναι σωστός (ίσως είναι ίσως όχι).
Αν στον σταυρό τα δυο κάτω ψηφία είναι διαφορετικά τότε ο πολλαπλασιασμός είναι σίγουρα λάθος.

Αρα η μέθοδος του σταυρού δεν είναι ικανή και αναγκαία ..

Ναι μωρέ το ξέρω, δημοτικό είπαμε και μπράβο τους που το διδάσκουν. ΠΧ το γινόμενο 1234 δίνει το ίδιο ψηφίο με το γινόμενο 2134 και στις δύο περιπτώσεις οι πιτσιρικαρία θα θεωρήσει ότι είναι η πράξη σωστή. Αλλά είπαμε μπράβο που το διδάσκουν και δεν τους λένε πάρτε calc η κινητό για επιβεβαίωση.

el_hymador
19/03/2014, 14:28
Βάσκα
Οταν τα δυο κάτω ψηφία στον σταυρό είναι ίδια τότε ενδέχεται ο πολλαπλασιασμός να είναι σωστός (ίσως είναι ίσως όχι).
Αν στον σταυρό τα δυο κάτω ψηφία είναι διαφορετικά τότε ο πολλαπλασιασμός είναι σίγουρα λάθος.

Αρα η μέθοδος του σταυρού δεν είναι ικανή και αναγκαία ..

Αμα δεν βγάινει υπάρχει και το ξεσταύρι

nicksior
19/03/2014, 15:01
Απαλλάσσοντας τον μαθητή από το λογισμικό μέρος έχει χρόνο να αφιερώσει στην κατανόηση και ανάπτυξη λογικών συμπερασμάτων και εννοιών (δεν αναφέρομαι φυσικά σε μαθητή Δημοτικού) άρα η χρήση calculator είναι εκ των ουκ άνευ .
Φανταστείτε μηχανικό να κάνει στατική μελέτη με λογαριθμικό κανόνα και τριγωνομετρικούς πίνακες ..
Το ότι ο μπακάλης της γειτονιάς μου , όταν ήμουνα μικρός, έκανε με απίστευτη ταχύτητα τις πράξεις χωρίς ποτέ να κάνει λάθος δεν τον έκανε πυρηνικό φυσικό ..
Ο φουκαράς ο Μήτσος … μπακάλης πέθανε…
Όσο για την καλλιγραφία , παλιά διδασκόταν στο Δημοτικό , ξεπεράστηκε βέβαια και καλώς ξεπεράστηκε … Βρείτε μου έναν γιατρό να είναι καλλιγράφος . Εκτός αν δεχθούμε πως γιατροί γίνονται τα χαζά παιδιά…

nicksior
19/03/2014, 15:07
Αμα δεν βγάινει υπάρχει και το ξεσταύρι

Το ξεσταύρι είναι άριστη μέθοδος εκτόνωσης προφυλάσσει απο καρδιακά και εγκεφαλικά επεισόδια ..

stam2
19/03/2014, 15:14
Εκτός αν δεχθούμε πως γιατροί γίνονται τα χαζά παιδιά…


μια αρχαία παροιμία λέει "ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι διδάσκαλοι..."
οι παρόντες εξαιρούνται βεβαίως βεβαίως...

nikos_abel
19/03/2014, 15:19
Απαλλάσσοντας τον μαθητή από το λογισμικό μέρος έχει χρόνο να αφιερώσει στην κατανόηση και ανάπτυξη λογικών συμπερασμάτων και εννοιών (δεν αναφέρομαι φυσικά σε μαθητή Δημοτικού) άρα η χρήση calculator είναι εκ των ουκ άνευ .
Φανταστείτε μηχανικό να κάνει στατική μελέτη με λογαριθμικό κανόνα και τριγωνομετρικούς πίνακες ..
Το ότι ο μπακάλης της γειτονιάς μου , όταν ήμουνα μικρός, έκανε με απίστευτη ταχύτητα τις πράξεις χωρίς ποτέ να κάνει λάθος δεν τον έκανε πυρηνικό φυσικό ..
Ο φουκαράς ο Μήτσος … μπακάλης πέθανε…
Όσο για την καλλιγραφία , παλιά διδασκόταν στο Δημοτικό , ξεπεράστηκε βέβαια και καλώς ξεπεράστηκε … Βρείτε μου έναν γιατρό να είναι καλλιγράφος . Εκτός αν δεχθούμε πως γιατροί γίνονται τα χαζά παιδιά…

Άλλο να είσαι καλλιγράφος, άλλο να μη καταλαβαίνει ούτε ο εαυτός σου τι λέει το παλιόχαρτο.

Επίσης, όντως το να τρως GB μνήμης να θυμάσαι π.χ. τη προπαίδεια σου στερεί δημιουργικό χώρο από τη κεφάλα.
Πόσες φορές όμως σε καθυστερεί ο υπολογισμός κάποιων πραγμάτων επειδή δεν τα θυμάσαι απ' έξω (παπαγαλία, αυτοματισμός).

Πάρα πολλοί επιστήμονες και μαθηματικοί, πάνω απ' όλα ήταν (και είναι) αριθμομνήμονες. με πολύ καλό παράδειγμα τον
Στέφανο το Χώκινς, που λόγω της κατάστασής του αναγκαστικά γεμίζει νοητούς πίνακες με εξισώσεις.
Φαντάσου να μη χρειαζόταν να τρώει μνήμη για όλα αυτά.

nicksior
19/03/2014, 15:47
Νίκο.
Υπάρχουν ξέρεις δυσλεκτικά παιδιά εξαιρετικής νοημοσύνης , επίσης θεωρώ την ανθρώπινη μνήμη «πρακτικά άπειρη» καμία σχέση με τα GB των ΗΥ .
Οι αριθμομνήμονες είναι άλλη περίπτωση , είχα συμφοιτητή αριθμομνήμονα , έκανε πολλαπλασιασμούς 4ψηφίων και 5ψηφίων αριθμών για πλάκα όμως σαν φοιτητής δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό , όχι πως ήταν κακός το αντίθετο μάλιστα , αλλά δεν ήταν αυτό που λέμε προικισμένος – αστέρι .
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ανεξερεύνητος (ακόμα) , μου έχει συμβεί να λύσω πρόβλημα στον ύπνο μου (δυστυχώς δεν είχα επανάληψη του φαινομένου :lol:)

stam2
19/03/2014, 15:51
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ανεξερεύνητος (ακόμα) , μου έχει συμβεί να λύσω πρόβλημα στον ύπνο μου (δυστυχώς δεν είχα επανάληψη του φαινομένου :lol:)

γιατί εκεί δουλεύει πολύ και η φαντασία....

nikos_abel
19/03/2014, 15:56
Νίκο.
Υπάρχουν ξέρεις δυσλεκτικά παιδιά εξαιρετικής νοημοσύνης , επίσης θεωρώ την ανθρώπινη μνήμη «πρακτικά άπειρη» καμία σχέση με τα GB των ΗΥ .
Οι αριθμομνήμονες είναι άλλη περίπτωση , είχα συμφοιτητή αριθμομνήμονα , έκανε πολλαπλασιασμούς 4ψηφίων και 5ψηφίων αριθμών για πλάκα όμως σαν φοιτητής δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό , όχι πως ήταν κακός το αντίθετο μάλιστα , αλλά δεν ήταν αυτό που λέμε προικισμένος – αστέρι .
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ανεξερεύνητος (ακόμα) , μου έχει συμβεί να λύσω πρόβλημα στον ύπνο μου (δυστυχώς δεν είχα επανάληψη του φαινομένου :lol:)

Ναι ρε, εννοείται ότι σε διάφορες "ασθένειες και καλά" υπάρχουν άτομα με εκπληκτικές ικανότητες, π.χ. συνδρόμου Άσπενγκερ που
μου είναι και σχετικά οικείο, εγώ πια τις λέω "ιδιαιτερότητες" αν και δεν είναι πάλι ο πλέον δόκιμος όρος.
Επίσης, οι ικανότητες σε ένα τομέα δεν προεξοφλούν και ικανότητες σε άλλους, πάλι συμφωνούμε.

Τώρα, τα "πρακτικά άπειρα GB" που λες, είναι πολύ σχετικό, δεν είναι άπειρα καθόλου, όσο τουλάχιστον μιλάμε
για την ανθρώπινη μνήμη, αν 'ξεχειλώσουμε" την αντίληψή μας τότε ναι, αλλά πλέον δεν μιλάμε για
αμιγώς ανθρώπινη (μου αρέσει που παει το θέμα)


γιατί εκεί δουλεύει πολύ και η φαντασία....

Εμένα η φαντασία μου στον ύπνο μου πηγαίνει σε άλλες κατευθύνσεις :lol:

nicksior
19/03/2014, 16:08
γιατί εκεί δουλεύει πολύ και η φαντασία....

Τώρα τι είναι φαντασία ,τι σύνδρομο Άσπενγκερ , που γράφει ο Νίκος .. Αισθάνομαι να πλέω σε αχαρτογράφητα ύδατα (κάτι σαν τον ΓΑΠ με το κανό του ένα πράμα) :wave2:

nikos_abel
19/03/2014, 16:13
Τώρα τι είναι φαντασία ,τι σύνδρομο Άσπενγκερ , που γράφει ο Νίκος .. Αισθάνομαι να πλέω σε αχαρτογράφητα ύδατα (κάτι σαν τον ΓΑΠ με το κανό του ένα πράμα) :wave2:


Προτείνω μαι διαφορετική προσέγγιση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123847&p=2447922&viewfull=1#post2447922)

vaska
19/03/2014, 17:26
Νίκο.
Υπάρχουν ξέρεις δυσλεκτικά παιδιά εξαιρετικής νοημοσύνης , επίσης θεωρώ την ανθρώπινη μνήμη «πρακτικά άπειρη» καμία σχέση με τα GB των ΗΥ .
Οι αριθμομνήμονες είναι άλλη περίπτωση , είχα συμφοιτητή αριθμομνήμονα , έκανε πολλαπλασιασμούς 4ψηφίων και 5ψηφίων αριθμών για πλάκα όμως σαν φοιτητής δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό , όχι πως ήταν κακός το αντίθετο μάλιστα , αλλά δεν ήταν αυτό που λέμε προικισμένος – αστέρι .
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ανεξερεύνητος (ακόμα) , μου έχει συμβεί να λύσω πρόβλημα στον ύπνο μου (δυστυχώς δεν είχα επανάληψη του φαινομένου :lol:)

Και σε μένα, όλη την εβδομάδα ασχολιόμουν με τη λύση του (έπαιζε κόντρα σοβαρή με άλλο συμμαθητή - συμφοιτητή) και το έλυσα την παραμονή τη νύχτα της παρουσίασης. Και είχα δίκιο και τσάκωσα το bonus***

SHOOTER045
19/03/2014, 20:04
ισα ισα που με τις ποδιες υπηρχε πραγματικη ισοτητα αναμεσα στους πλουσιοτερους και φτωχοτερους μαθητες...ολοι το ιδιο...

Τωρα μαλωνουν ποιανου το μπλουζακι ειναι πιο μουρικο...
Και τωρα ρωταμε
Ποσοι απι δω μεσα προλαβαν τις ποδιες,?
Ποσοι αποβληθηκαν για το μακρυ μαλλι?
Για το τσιγαρο στις τουαλετες?
Ευτυχως δεν παω σχολειο σημερα
Δυστηχως εχω πολλα παιδια να στειλω

Bowleno
20/03/2014, 00:43
Και τωρα ρωταμε
Ποσοι απι δω μεσα προλαβαν τις ποδιες,?
Ποσοι αποβληθηκαν για το μακρυ μαλλι?
Για το τσιγαρο στις τουαλετες?
Ευτυχως δεν παω σχολειο σημερα
Δυστηχως εχω πολλα παιδια να στειλω


Εγώ, εγώ σε 'ολα! :D


(τόσο γέρος ειμαι πιαμ ρε πστμ....):(

Cpt. Haddock
20/03/2014, 06:17
πολ/μος με 2 παράγοντες, επαλήθευση με σταυρό. Πάνω αριστερά το άθροισμα των ψηφίων του 1ου παράγοντα μέχρι να γίνει μονοψήφιος, πάνω δεξιά το ίδιο στον 2ο παράγοντα, κάτω αριστερά το άθροισμα των ψηφίων του γινομένου του πάνω αριστερά και του πάνω δεξιά μέχρι να γίνει μονοψήφιος και τέλος κάτω δεξιά το άθροισμα των ψηφίων του γινομένου μέχρι να γίνει μονοψήφιος. Αν οι αριθμοί κάτω δεξιά και κάτω αριστερά είναι ίδιοι, η πράξη είναι σωστή

Ρε Βασκα, αν ακομα έτσι καναμε πράξεις, θα ειχες γινει κλεφτης. Απο την τεχνολογια βιοποριζεσαι.

Εχω δει γραμμενο σε καλλιγραφια, προικοσυμφωνο προγιαγιας μου. Κανονικο λετζερ με τα προικώα, στηλη, τεμαχια σφραγιδα υπογραφη συμβολαιογραφου κλπ. Και; Δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι προικοσυμφωνο και η προγιαγια δωριστηκε 15 χρονων παρεα με αιγοπροβατα και μαξιλαροθηκες.


Κωλοεποχες ήταν που ευτυχως εφυγαν (εχω προλαβει βέργα γατακια…)

vaska
20/03/2014, 06:46
Ρε Βασκα, αν ακομα έτσι καναμε πράξεις, θα ειχες γινει κλεφτης. Απο την τεχνολογια βιοποριζεσαι.

Εχω δει γραμμενο σε καλλιγραφια, προικοσυμφωνο προγιαγιας μου. Κανονικο λετζερ με τα προικώα, στηλη, τεμαχια σφραγιδα υπογραφη συμβολαιογραφου κλπ. Και; Δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι προικοσυμφωνο και η προγιαγια δωριστηκε 15 χρονων παρεα με αιγοπροβατα και μαξιλαροθηκες.


Κωλοεποχες ήταν που ευτυχως εφυγαν (εχω προλαβει βέργα γατακια…)

Ρε μάστορα δεν είπα να κάνουμε έτσι πράξεις (αν αυτό κατάλαβες φταίει το κλοποκλόπ κλοποκλόπ και το τάλλυ χο μαζί) ούτε ότι ότι είναι γραμμένο καλλιγραφικά είναι σωστό. Την εικόνα σχολίασα όπως και το γεγονός του ότι τα παιδιά πρέπει να μπαίνουν στην διαδικασία της πράξης στο χαρτί με το μολύβι και όχι έτοιμο αποτέλεσμα από καλκ.

Όσο γι' αυτό "Κωλοεποχες ήταν που ευτυχως εφυγαν (εχω προλαβει βέργα γατακια…", ναι ευτυχώς έφυγαν και περάσαμε ακριβώς απέναντι που ένα τσογλανάκι 9-10 χρονών έλεγε στην μάνα του "είναι πολύ μαλάκας ο δάσκαλος μαμά" και η μάνα του γέλαγε.

Εμείς ρε φίλε όταν έμπαινε ο δάσκαλος στην τάξη σηκωνόμαστε όρθιοι και η έδρα του ήταν πιο "ψηλά" από τα θρανία μας. Σεβασμός είναι η μαγική λέξη και όχι ισοπέδωση.

:beer:

Cpt. Haddock
20/03/2014, 06:50
Ο Σεβασμος δε χρειαζεται υποχρεωτικο σηκωμα και εδρα υπερυψωμενη.

Αυτος ο "σεβασμος" γεννησε γονεις σαν τη μανα του 10χρονου που ειδες…

vaska
20/03/2014, 06:53
Ο Σεβασμος δε χρειαζεται υποχρεωτικο σηκωμα και εδρα υπερυψωμενη.

Αυτος ο "σεβασμος" γεννησε γονεις σαν τη μανα του 10χρονου που ειδες…

Και πότε συμφωνήσαμε για να συμφωνήσουμε και τώρα???

:p:p

Πάει χάθηκε ο σεβασμός ακόμα και προς τους μοντς. Να βγάζει γλώσσα ο vaska σε μοντ και να μην έχει πάει για μπανάκι??

o tempora o mores
:lol:

Cpt. Haddock
20/03/2014, 07:02
Και πότε συμφωνήσαμε για να συμφωνήσουμε και τώρα???

:p:p

Πάει χάθηκε ο σεβασμός ακόμα και προς τους μοντς. Να βγάζει γλώσσα ο vaska σε μοντ και να μην έχει πάει για μπανάκι??

o tempora o mores
:lol:

Τα λατινικα στο σχολειο τα εμαθες; :p

vaska
20/03/2014, 07:07
Τα λατινικα στο σχολειο τα εμαθες; :p

Όχι, τα μιλούσαμε στο σπίτι μας την ώρα του φαγητού τις καθημερινές και τις Κυριακές όλη μέρα.

:bawl:

nikos_abel
20/03/2014, 07:10
Και τωρα ρωταμε
Ποσοι απι δω μεσα προλαβαν τις ποδιες,?
Ποσοι αποβληθηκαν για το μακρυ μαλλι?
Για το τσιγαρο στις τουαλετες?
Ευτυχως δεν παω σχολειο σημερα
Δυστηχως εχω πολλα παιδια να στειλω

Μπα. ήμουν καλό παιδί. Για τα μαλλιά απλά ακούγαμε γκρίνια και δεν κάπνιζα.
Αλλά μια φορά έφαγα μια καλή αποβολή γιατί τσακώθηκα στη τάξη με την φυσικό μου
επειδή διαφωνούσαμε για τη θρησκεία και το θεό :uplate:



Κωλοεποχες ήταν που ευτυχως εφυγαν (εχω προλαβει βέργα γατακια…)

Και φθινόπωρο και η άνοιξη με τα σορτσάκια ήταν κόλαση



Εμείς ρε φίλε όταν έμπαινε ο δάσκαλος στην τάξη σηκωνόμαστε όρθιοι και η έδρα του ήταν πιο "ψηλά" από τα θρανία μας. Σεβασμός είναι η μαγική λέξη και όχι ισοπέδωση.

Ο σεβασμός δεν προέρχεται από μια έδρα που βρίσκεται ψηλότερα, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ο σεβασμός κερδίζεται. Αν μια μαμά γελάει με το γυιο της που
λέει ότι ο δάσκαλος είναι μαλάκας, ίσως αυτό να είναι επειδή ο δάσκαλος είναι στα αλήθεια μαλάκας.
Λύσεις για εκπαίδευση με σεβασμό ΚΑΙ οικονομικότητα υπάρχουν και μάλιστα από πολύ παλιά (π.χ. μέθοδος μοντεσόρι)
άσχετο αν οι καθηγητάδες στις "ψηλές" έδρες δεν το καταλαβαίνουν.

Επίσης εκείνα τα χρόνια (και μιλάω για τα δικά μου), οι δάσκαλοι έμπαιναν στη τάξη με τη τσιγαρούμπα και μας έστελναν σπίτι
καπνιστούς.

nicksior
20/03/2014, 07:15
Η αλήθεια είναι πως πολλοί σύγχρονοι συμπολίτες μας φαντασιώνονται το παρελθόν με φανατισμό , ρετρο-λαγνεία .
Θεωρούν πως η πεπατημένη – δοκιμασμένη παλιά μέθοδος είναι και η ορθότερη ..
Έτσι όμως ποτέ δεν θα ανακαλύπταμε νέα μονοπάτια .
Άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο , κανείς μας δεν είναι «χθεσινός» και είναι φυσικό να νοσταλγούμε εποχές που εμείς αλλά και οι καταστάσεις ήταν διαφορετικές , ως εκεί όμως!
Παράδειγμα οι φίλοι εδώ μέσα που ασχολούνται με το restoring παλιών μοτοσυκλετών , το κάνουν από νοσταλγία , είναι δηλ. νοσταλγοί του παρελθόντος. Αν όμως ισχυριζόντουσαν πως οι παλιές αυτές μηχανές ήταν και καλλίτερες από τις σημερινές (σε θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια πρωτίστως αλλά και σε επιδόσεις) τότε από νοσταλγοί μετατρέπονται σε φανατικούς .
Μοιάζουν με κάτι ποδηλάτες ή joggers που κατακαλόκαιρο σε πολυσύχναστους με φορτηγά και νταλίκες δρόμους φαντασιώνονται τον εαυτό τους σαν «μαρτυρα» της πίστης τους στην σωτηρία του περιβάλλοντος… (καρφί για καλοπροαίρετη πλάκα αυτό)
Αν και δεν είναι το θέμα μας , δυστυχώς ο φανατισμός προκύπτει και από «άδολη» ηλιθιότητα .

cityfly
22/03/2014, 09:16
Εντύπωση μου κάνει που δεν αναφέρει ονομα πατρός αλλά επάγγελμα (ρατσισμός?)
Επίσης με διαγωγή λίαν καλή και όχι κοσμιωτάτη ... Δείχνει πως ο παπούλης ήταν ζωηρούλης...
Πάει στοίχημα πως αν το επάγγελμα πατρός ήταν αξιωματικός του Ελλ. στρατού λχ. και η διαγωγή θα ήταν κοσμιωτάτη και ο βαθμός "λίαν καλώς" τουλάχιστον...

:wave2:


O tempora, o mores!

όχι ρατσισμός, περιγραφή, φυσιολογικότατο για την εποχή,
όπως τώρα λένε όνομα πατρός και όνομα μητρός

το λίαν καλώς μάλλον ήταν γιατί κάνα πρωινό θα κοίταξε για τρία δευτερόλεπτα έξω από το παράθυρο:p εκείνη την εποχή αν είχε κάνει κάτι όντως σοβαρό θα είχε δια βίου αποβολή

cityfly
22/03/2014, 09:21
Όσο γι' αυτό "Κωλοεποχες ήταν που ευτυχως εφυγαν (εχω προλαβει βέργα γατακια…", ναι ευτυχώς έφυγαν και περάσαμε ακριβώς απέναντι που ένα τσογλανάκι 9-10 χρονών έλεγε στην μάνα του "είναι πολύ μαλάκας ο δάσκαλος μαμά" και η μάνα του γέλαγε.


:beer:

σε όλα δυστυχώς έτσι γίνεται, ή το ένα άκρο ή το άλλο. Να δούμε τι δούλεψε και το όχι να το κρίνουμε και να κρατήσουμε την ουσία δεν γίνεται, ό,τι μαλακία γίνεται έξω τι θεωρούμε εξ ορισμού καλή, κι όταν έξω έχουν φτάσει στο σημείο να την αξιολογούν και να την αλλάζουν εντοπίζοντας (κατά την κρίση της εκάστοτε περιόδου) τα προβλήματά της, εμείς την παίρνουμε αυτούσια και τη δοξάζουμε σα θεά. Και αυτό ισχύει για κάθε μικρότερη χώρα σε σχέση με τη μεγαλύτερη και για κάθε θεωρία, εκπαιδευτική, οικονομική, καλλιτεχνική κλπ.....

SHOOTER045
22/03/2014, 14:58
Μπα. ήμουν καλό παιδί. Για τα μαλλιά απλά ακούγαμε γκρίνια και δεν κάπνιζα.
Αλλά μια φορά έφαγα μια καλή αποβολή γιατί τσακώθηκα στη τάξη με την φυσικό μου
επειδή διαφωνούσαμε για τη θρησκεία και το θεό .

Νικο ειχα καποτε εναν(να μην τον πω γιατι συγχωρεθηκε προσφατα)αθεος και κοκκινος του κερατα
φιλολογος ελεγε
αλλα συνεχεια σε καθε μαθημα ολο στην πολιτικη και στην θρησκεια το γυρνουσε
και εγω σαν καλο παιδι που ημουν τον κοντραριζα συνεχεια
και αφου δεν μπορουσε να με<παλεψει>
με εβγαζε συνεχεια εξω,με απουσια
τα παιρνω κρανιο παω στον διευθυντη του τα λεω τον φωναζουν
μιλανε τα βρισκουν(κωλοσυστημα)
και την επομενη με το που εμπαινε με εβγαζε εξω ανευ απουσιας και στο τριμηνο17!!!!



vaska τις ξυλιες στο δημοτικο και εγω τις προλαβα :mad:

nikos_abel
22/03/2014, 16:20
Νικο ειχα καποτε εναν(να μην τον πω γιατι συγχωρεθηκε προσφατα)αθεος και κοκκινος του κερατα
φιλολογος ελεγε
αλλα συνεχεια σε καθε μαθημα ολο στην πολιτικη και στην θρησκεια το γυρνουσε
και εγω σαν καλο παιδι που ημουν τον κοντραριζα συνεχεια
και αφου δεν μπορουσε να με<παλεψει>
με εβγαζε συνεχεια εξω,με απουσια
τα παιρνω κρανιο παω στον διευθυντη του τα λεω τον φωναζουν
μιλανε τα βρισκουν(κωλοσυστημα)
και την επομενη με το που εμπαινε με εβγαζε εξω ανευ απουσιας και στο τριμηνο17!!!!



vaska τις ξυλιες στο δημοτικο και εγω τις προλαβα :mad:

Μην ανησυχείς, με τους θρησκευτικούς μου να δεις τι γινότανε :lol:

SHOOTER045
22/03/2014, 17:12
Μην ανησυχείς, με τους θρησκευτικούς μου να δεις τι γινότανε :lol:

εδειρες κανεναν?

MG-KTiNoS
22/03/2014, 17:19
Εγώ μισούσα το σχολείο και τους μλκες τους δασκάλους και τον πστη τον επιστάτη
που πήγα να τον πατήσω με το ΧR αλλά γλίτωσε στο τσακ.
Οι πιο πολλοί συμμαθητές μου ηταν κουράδες κι έτρεχαν πίσω από κόμματα να διοριστούν
Μερικοί απο αυτούς σήμερα άν και κάτω από 50 έχουν σύνταξη.
Καμία νοσταλγία δεν έχω για τα χρόνια εκείνα.
Να πα να γ... και τα χαρτιά τους να τα κάνουν ρολό και να τα βάλουν στο γκώλ... τους

ΕΝΤ ΟΦ ΝΤΙΣΚΑΣΙΟΝ


https://www.youtube.com/watch?v=eU7ej05_dHA

312643

SHOOTER045
22/03/2014, 17:31
αυτο περι κομματων μου θυμισε εναν αλλο κουλο μαθηματικο
που ειχε κατεβει υποψηφιος,η φανατιλα τοτε στα φορτε της
και με ενα αυτοκολλητο του κομματος στο θρανιο το 20αρι το ειχες σιγουρο......
οπως εκμεταλευονταν την νοημοσυνη μας
εκμεταλευομασταν και μεις την δικη τους


*ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ
ποσοι μαθητες χρειαζονται για να σκορπισουν 1kg υδραργυρο
απο το μαθημα χημειας?