PDA

View Full Version : Θεματάκια με κινητήρα c50.



steliosp.
19/03/2014, 14:12
Καλησπέρα

Πρίν μερικούς μήνες, ένας φίλος, μου έδωσε ένα c50 12V, πού είχε παραπεταμένο. Εξωτερικά έχει πολλά θέματα που θα φτιαχτούν εν καιρό.
Αυτό που με ένοιαζε ήταν το μοτέρ του που ακουγόταν η μπιέλα. Με τη βοήθεια ενός φίλου μάστορα που ειδικεύεται βέβαια σε florett-sachs κλπ ανοίξαμε μοτέρ και είδαμε μια μπιέλα με 1-1.5mm τζόγο και ψιλοαρπαγμένο κύλινδρο-πιστόνι. Τα αντικατέστησα όλα όπως ήταν όταν το πήρα. 51mm κύλινδρο και αντίστοιχο πιστόνι narita καινούρια ελατήρια και toko μπιέλα με τη διαδρομή του c50. Γενικά σαν σύνολο δε ξέρω πόσο θα αντέξει.
Όταν χωρίσαμε κάρτερ, είδα με λύπη πως κάποτε κάποιος μάλλον πήγε να κατέβει απότομα πεζοδρόμιο, με αποτέλεσμα να κοπανίσει τη βίδα για τα λάδια, να στραβώσει ένα κομμάτι του κάρτερ (γύρω από τη βίδα) και να ξηλώσει και τα πάσα της τάπας λαδιού η οποία έχει και μια ωραιότατη μικρή ρωγμή και τεράστια πλέον βίδα. Γενικά δε πρέπει να χάνει λάδι πολύ, μερικές σταγόνες.

Το θέμα μου είναι όμως πως επειδή είναι φασαριόζικο το μοτέρ, βαράει καδένα και κάπου κολλάει γενικά( αν γυρίσω το βολάν τεντώνει πάνω κρεμάει κάτω) και έχω και την εντύπωση πως κάνει και ο συμπλέκτης μια φασαρία, θα το ξανακατεβάσω στο άμεσο μέλλον ώστε να γίνουν τα πράγματα πιο σωστά.
Σκεφτόμουν λοιπόν να αντικαταστήσω και το δεξί κάρτερ. Από ποια μοντέλα ταιριάζει; C90 είναι ίδια; Μεταχειρισμένο ή ιμιτασιόν; Επίσης μπορώ να βάλω 4αρι κιβώτιο καθώς νομίζω πως οι 3 είναι λίγες; Εαν ναι από τι? Από Glx μόνο ή ταιριάζει και κανένα κινέζικο;

teo_g7
19/03/2014, 14:20
Σίγουρα σε συμφέρει να το επισκευάσεις;;;

dimitrisTr
19/03/2014, 16:02
αν αποφασισεις να φτιαξεις αυτο το μοτερ,για να το το κανεις 4ταχυτο πρεπει το καρτερ απο την μερια την του γραναζιου της αλυσιδας να γραφει GK4 και μπαινει κομπλε το σασμαν απο glx 50, αν γραφει GB4 θελει τορνο.

SHOOTER045
19/03/2014, 20:09
Μπαινει αυτουσιο απο glx
Μαλλον και απο astrea
Και σιγουρα lifan

Dbnn
20/03/2014, 11:29
lifan ταιριαζει και απο astrea επισης.

steliosp.
20/03/2014, 18:35
Σίγουρα σε συμφέρει να το επισκευάσεις;;;

Γενικά με συμφέρει να του βάλω ένα Lifan άμιζο. 160ευρώ και 1ωρα μετά θα κάνω τις βόλτες μου. Αλλά σε δουλειά να βρισκόμαστε...


Μπαινει αυτουσιο απο glx
Μαλλον και απο astrea
Και σιγουρα lifan


lifan ταιριαζει και απο astrea επισης.

Κάρτερ ή σασμάν;

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Dbnn
20/03/2014, 22:02
καρτερ ΜΑΖΙ με το σασμαν

steliosp.
21/03/2014, 13:36
Ευχαριστώ!

Άρα αυτό που διάβασα κάπου πως τα κάρτερ των κινέζικων είναι κλώνοι του τριτάχυτου ισχύει;

Αν μπορείτε κάντε ένα κόπο να ακούσετε και τον ήχο που κάνει το μοτέρ στα παρακάτω βιντεάκια και μπορείτε να πείτε καμιά άποψη, θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Σημειωτέον πως η μπιέλα αλλάχτηκε πρίν από 500-700 χλμ. Και ο ήχος νομίζω πως είναι πιό έντονος από δεξιά. Γίνεται επίσης πιο έντονος (σαν των βίντεο) όταν το μηχανάκι είναι ζεστό.

Ορίστε τα βίντεο και ελπίζω να μη κουράσω με τυχόν μελλοντικά βιντεάκια καθώς προσπαθώ να λύσω τα τυχών προβλήματα.

http://tinypic.com/r/23m54so/8

http://tinypic.com/r/9qjrqo/8

Θα προσπαθήσω να τραβήξω και ένα βίντεο με το μοτέρ κρύο, καθώς και ένα με τη καδένα του και το κόλλημά της.

SHOOTER045
21/03/2014, 13:54
ισχυει
αλλα για να μην παιδευεσαι με κοψε ραψε η ψαχνεις μοτερ ολοκληρο c50-90
η lifan
κρατας το αριστερο καπακι του honda μοτερ και το βαζεις πανω στο lifan
απο δεξια που εχει δυο βιδες με μια χαραξη lifan(απο κατω ειναι η βιδα-ρυθμιστης του σαζμαν)βγαζεις το πλακακι γεμιζεις την χαραξη lifann με σιδηροστοκο,βαφεις και ξαναπερνας
ετσι εχεις μια<ψευδαισθηση>μοτερ honda

Dbnn
26/03/2014, 17:57
Εμένα γιατί μου ακούγονται βαλβίδες και μπιέλα?

steliosp.
28/03/2014, 01:07
Βαλβίδες ρύθμισα σήμερα στο περίπου, αφού δεν καθόταν ήσυχο το βολάν στο άνω νεκρό. Γενικά όμως ήταν ΟΚ και οι δύο χωρούσαν "γλειφτά" το φιλεράκι του 0.05. Η εισαγωγής ήταν λίγο σφιχτή και τη χαλάρωσα.

Μπιέλα παίζει να βάρεσε στο στρώσιμο; Δυσκολάκι... Δε ξέρω.

Το αλυσιδάκι δε μας τα λέει καθόλου καλά. Ανάμεσα στο F και το T του βολάν κρεμάει τόσο που ακουμπά σίδερο. Έπαιξα με τεντωτήρα, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μέσα στις επόμενες μέρες θα λύσω τα ρεύματα(πηνίο) για να δω τι παίζει στη διαδρομή του.

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις ιδέες.

Dbnn
28/03/2014, 01:17
Βαλβίδες ρύθμισα σήμερα στο περίπου, αφού δεν καθόταν ήσυχο το βολάν στο άνω νεκρό. Γενικά όμως ήταν ΟΚ και οι δύο χωρούσαν "γλειφτά" το φιλεράκι του 0.05. Η εισαγωγής ήταν λίγο σφιχτή και τη χαλάρωσα.

Μπιέλα παίζει να βάρεσε στο στρώσιμο; Δυσκολάκι... Δε ξέρω.

Το αλυσιδάκι δε μας τα λέει καθόλου καλά. Ανάμεσα στο F και το T του βολάν κρεμάει τόσο που ακουμπά σίδερο. Έπαιξα με τεντωτήρα, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μέσα στις επόμενες μέρες θα λύσω τα ρεύματα(πηνίο) για να δω τι παίζει στη διαδρομή του.

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις ιδέες.

Δεν χρειάζεται να λύσεις πηνίο.
Κοίταξε την καδένα του εκκεντροφόρου αν είναι οκ. Την σφήνα του βολάν. Τεντωτήρα καδένας. Τροχαλία εκκεντροφόρου.
Αν είναι εντάξει αυτά τότε θέλει άνοιγμα για παραμέσα έλεγχο.

steliosp.
28/03/2014, 16:16
Δεν χρειάζεται να λύσεις πηνίο.
Κοίταξε την καδένα του εκκεντροφόρου αν είναι οκ. Την σφήνα του βολάν. Τεντωτήρα καδένας. Τροχαλία εκκεντροφόρου.
Αν είναι εντάξει αυτά τότε θέλει άνοιγμα για παραμέσα έλεγχο.

Δε το πολυπιάνω.Τεντωτήρα πως να δω με ρεύματα πάνω ενώ είναι από πίσω τους;
Τροχαλία εκκεντροφόρου εννοείς το γρανάζι του; Γενικά μόνο αυτό το κομμάτι της αλυσίδας βλέπω εαν δε βγάλω βολάν.

catmaster
30/03/2014, 14:34
Δεν πρέπει να έχει τζόγο η καδένα του εκκεντροφόρου που-θε-να ....

πρέπει να λύσεις το βολάν και να τα τσεκάρεις όλα
τεντωτήρας , καδένα , γλύστρες , γραναζάκι τεντωτήρα , ράουλο (αυτό που είναι στο χιτώνιο) και γρανάζι εκκεντροφόρου

(Tip ... όταν αλλάζεις πιστόνι μπιέλα και γενικά όλο το μηχανάκι το ξαναφτιάχνεις τα αλλάζεις και αυτά μάστορα ... ούτε ακριβά είναι ούτε κόπος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)

επίσης σε τέτοιο παλιό μηχανάκι να τσεκάρετε την αντλία λαδιού οπωσδήποτε

:wave2:

steliosp.
04/04/2014, 00:39
Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.

Σήμερα ανοίξε μοτέρ και αλλάχτηκαν όλα τα ράουλα και η καδένα. Το γρανάζι της τρόμπας ήταν σε κάκιστη κατάσταση αλλά είχε μια υποψία από δόντια. Πλέον δε παίζει πουθενά το αλυσιδάκι και χρονίστηκε και ακριβώς.
Μεγάλη ταλαιπωρία το λύσιμο του γραναζιού του λαδιού. Κοίταξα και την αντλία, κόπηκαν φλάντζες από βαλανιδόχαρτο και όλα καλά. Έχω πλέον αθόρυβο μηχανάκι στο ρελαντί, τόσο που σήμερα νόμιζα συνέχεια πως στα φανάρια έσβηνε. Μπροστά κάτι ακούγεται ακόμα όταν ρολάρει, θα βρεθεί όμως. Επόμενο βήμα είναι να λυθεί η κεφαλή και να τριφτούν και να ελεγθούν οι βαλβίδες.

Τη καμπάνα την έβγαλα αλλά δεν την έλυσα, τη καθάρισα από τα γρέζια και τώρα ψιλοπατινάρει και είναι σκληρό (αλλά οκ) στις αλλαγές.
Παίζει να πήγε καθόλου λάδι στα ελατηριάκια ή στα δισκάκια και για αυτό?

steliosp.
07/04/2014, 22:08
Χθές κατέβηκε και η κεφαλή για να δώ τι παίζει με τις βαλβίδες και ανακάλυψα πως έχει κεφαλή από 6V. Οι άκρες που γυαλίζουν είναι λιμαρισμένες για να δώ τι παίζει και όχι φρεσκοχτυπημένες, όταν την έβγαλα μόνο κάρβουνο είχε.

313738

313739

Οπότε αλλαγή σετ και ένα ψιλογυάλισμα στο θάλαμο με σβουράκι και μπρούτζινη βούρτσα.

313740





Πήρε μπροστά με τη 2η αλλά δε κρατούσε ρελαντί. Μάλλον παίρνει αέρα από τη ψευτοκοκάλινη φλάτζα του λαιμού που χαζοπατάει. Αύριο θα ψωνίσω καινούρια και βλέπουμε.

Dbnn
07/04/2014, 23:45
1) Παίρνεις σμυριδαλοιφή.
2) Παίρνεις και συρματόβουρτσα για black and decker.
3) Αλοίφεις την σμυριδαλοιφή πάνω στις βαλβίδες και το περνάς με την συρματόβουρτσα. (Καλύτερα αποτελέσματα αν έχεις βγάλει τις βαλβίδες απο πάνω.)
4) Πίνεις φραπέ / μπύρα και συνεχίζεις.

tip. Σε μέρη που δεν περνάει νερό + λάδι αν σου χαλάσει η φλάτζα αντικαθιστάς με φλατζόκολλα! ;)

motomaniac
08/04/2014, 00:22
αυτο με το που σβηνεις κατι να γυρναει ακομα το ειχα καποτε αλλα το βρηκα. τα καρτερ απο το 3ταχυτο εχουν βελονοειδη ρουλεμαν και τα 4αρια σφαιρικα. ολα τα κινεζικα ειναι με 3αρια καρτερ και 4αρια σασμαν με πιο στενα (και ευπαθη) γραναζια σχεσεων ταχυτητων. οι βαλβιδες κινεζικες? βαλε τις γνησιες καλυτερα αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. το θεμα την καδενα το ελυσες τελικα? αν το γραναζακι εμεινε χωρις δοντια η αντλια σου εκανε την ζημια και θα στην ξανακανει και ακομα χειροτερα. 20-25ε εχει η γνησια αλλα και η takekawa. μην τα λυπηθεις.

steliosp.
08/04/2014, 01:10
Προς το παρόν θα δώ γιατί δε κρατάει ρελαντί και θέλει γκάζι. Η φλατζόκολλα δε μου κάνει γιατί πρέπει να σηκωθεί το καρμπ μισό πόντο αλλιώς βρίσκει στο καπάκι της βαλβίδας εισαγωγής, οπότε η κοκάλινη είναι μονόδρομος(εκτός και αν πάρω άλλο λαιμό).
Ο θάλαμος μπορεί να μην έγινε καθρέφτης αλλά καθάρισε πολύ καλά.

@motomaniac
Σβήσιμο-γύρισμα; Δεν το έπιασα. Μπορεί να φταίει η ώρα. Οι βαλβίδες δε γνωρίζω αν ψεύδονται αλλά made in japan έγραφαν στο σακουλάκι νομίζω και ήταν τέλειες από φινίρισμα. Της πάτησα και με τρυπάνι και αλοιφή στις έδρες και όλα οκ. Γρανάζι άλλαξα όπως και αλυσιδάκι γιατί το προηγούμενο κόμπιαζε. Αφού το ξανάνοιξα, άλλαξα και όλα τα ράουλα (τεντοτήρα-κυλίνδρου-τρόμπας) Η τρόμπα άνοιξε καθαρίστηκε και ήταν οκ.

SHOOTER045
08/04/2014, 01:14
και την κοκκαλινη μουφα να βαλεις ισως να μην αντεξει
ψαξε αλλο λαιμο καλυτερα

motomaniac
08/04/2014, 11:04
Προς το παρόν θα δώ γιατί δε κρατάει ρελαντί και θέλει γκάζι. Η φλατζόκολλα δε μου κάνει γιατί πρέπει να σηκωθεί το καρμπ μισό πόντο αλλιώς βρίσκει στο καπάκι της βαλβίδας εισαγωγής, οπότε η κοκάλινη είναι μονόδρομος(εκτός και αν πάρω άλλο λαιμό).
Ο θάλαμος μπορεί να μην έγινε καθρέφτης αλλά καθάρισε πολύ καλά.

@motomaniac
Σβήσιμο-γύρισμα; Δεν το έπιασα. Μπορεί να φταίει η ώρα. Οι βαλβίδες δε γνωρίζω αν ψεύδονται αλλά made in japan έγραφαν στο σακουλάκι νομίζω και ήταν τέλειες από φινίρισμα. Της πάτησα και με τρυπάνι και αλοιφή στις έδρες και όλα οκ. Γρανάζι άλλαξα όπως και αλυσιδάκι γιατί το προηγούμενο κόμπιαζε. Αφού το ξανάνοιξα, άλλαξα και όλα τα ράουλα (τεντοτήρα-κυλίνδρου-τρόμπας) Η τρόμπα άνοιξε καθαρίστηκε και ήταν οκ.

την τρομπα σου ξαναλεω οτι την καθαρισες δεν σημαινει κατι. εκτος κι αν ελεγξες τα διακενα της με φιλερ αλλα παλι δεν θα την εμπιστευομουν. http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1MpdppP72TlC5DtVcgye-3QyNLn4bDQJKyBFOQP8aivKke4ao το γραναζακι μπορει νασ στο εφαγε επειδη ηταν κουκουρουκου η καδενα αλλα μπορει κι ολα αυτα να γινανε εξαιτιας της αντλιας.... κι αργει να ξανακολλησει το ατιμο κι εκει που νομιζεις οτι ολα ειναι μια χαρα κραου. αυτα τα αλλαξες ολα http://www.c90club.co.uk/Guides/Rebuild/images/cf340.gif ετσι?
με το καρμπ δοκιμασε να βαλεις τον λαιμο αναποδα.

steliosp.
08/04/2014, 13:08
την τρομπα σου ξαναλεω οτι την καθαρισες δεν σημαινει κατι. εκτος κι αν ελεγξες τα διακενα της με φιλερ αλλα παλι δεν θα την εμπιστευομουν. http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR1MpdppP72TlC5DtVcgye-3QyNLn4bDQJKyBFOQP8aivKke4ao το γραναζακι μπορει νασ στο εφαγε επειδη ηταν κουκουρουκου η καδενα αλλα μπορει κι ολα αυτα να γινανε εξαιτιας της αντλιας.... κι αργει να ξανακολλησει το ατιμο κι εκει που νομιζεις οτι ολα ειναι μια χαρα κραου. αυτα τα αλλαξες ολα http://www.c90club.co.uk/Guides/Rebuild/images/cf340.gif ετσι?
με το καρμπ δοκιμασε να βαλεις τον λαιμο αναποδα.

Ίσως έχεις δίκιο.
Ναι αλλάχτηκαν όλα εκτός από το μεταλικό γραναζάκι του στροφάλου. Ο λαιμός δε μπαίνει ανάποδα γιατί είτε θα βρίσκει σκελετό ή θα βρίσκει η χοάνη(ακόμα και η μικρή) το φτερό. Είναι μακρύς, σα λαιμός πελαργού.

Dbnn
08/04/2014, 13:42
Προς το παρόν θα δώ γιατί δε κρατάει ρελαντί και θέλει γκάζι. Η φλατζόκολλα δε μου κάνει γιατί πρέπει να σηκωθεί το καρμπ μισό πόντο αλλιώς βρίσκει στο καπάκι της βαλβίδας εισαγωγής, οπότε η κοκάλινη είναι μονόδρομος(εκτός και αν πάρω άλλο λαιμό).
Ο θάλαμος μπορεί να μην έγινε καθρέφτης αλλά καθάρισε πολύ καλά.

@motomaniac
Σβήσιμο-γύρισμα; Δεν το έπιασα. Μπορεί να φταίει η ώρα. Οι βαλβίδες δε γνωρίζω αν ψεύδονται αλλά made in japan έγραφαν στο σακουλάκι νομίζω και ήταν τέλειες από φινίρισμα. Της πάτησα και με τρυπάνι και αλοιφή στις έδρες και όλα οκ. Γρανάζι άλλαξα όπως και αλυσιδάκι γιατί το προηγούμενο κόμπιαζε. Αφού το ξανάνοιξα, άλλαξα και όλα τα ράουλα (τεντοτήρα-κυλίνδρου-τρόμπας) Η τρόμπα άνοιξε καθαρίστηκε και ήταν οκ.

Όταν δίνεις γκάζι και το αφήνεις κάνει σκασίματα? Αν ναι κάπου παίρνει αέρα, αν όχι έχει ξερυθμιστεί το καρμπυρατέρ.
Η φλατζόκολλα ποιος σου είπε οτι ειναι μισός πόντος? Κρέμα είναι....

SHOOTER045
08/04/2014, 14:00
Οταν εβαλα το λιφαν μοτερ στο glx με το καρμπ απο αστρεα εμπαινε αλλα δεν δουλευε σωστα
Με το λιφαν καρμπ εβρισκε στον σκελετο
Δοκιμασα δυο τρεις και φορεσα εναν κοντο -στραβο και εδω και δυο χρονια ειναι οκ

steliosp.
08/04/2014, 14:35
Παίρνει με λίγο γκάζι όπως πάντα αλλά είναι ασταθές στο ρελαντί και σβήνει αν αφήσω το γκάζι. Όταν ψήλωσα το ρελαντί αρκετά και έμενε λίγο γκαζωμένο δεν έσβηνε.
Η φλατζόκολα, ξέρω τι είναι αλλά εγώ χρειαζόμουν τη κοκάλινη επειδή εκείνη είναι μισός πόντος. Χωρίς εκείνη, βρίσκει στο καπάκι της βαλβίδας εισαγωγής το μπόλάκι του κάρμπ.
Σαν αυτή : http://www.car.gr/parts/view/3435150/

Πήρα σήμερα έναν λαιμό με λίγη κλίση, θα τον κοτσάρω και θα σας ενημερώσω.

steliosp.
08/04/2014, 17:49
Μπήκε ο νέος λαιμός, με καλές φλάτζες. Κρατάει ρελαντί άψογα και τραβάει όπως πρέπει.

Ακούγονται με αλφαβητική σειρά:

-Εξάτμιση.

-Χοάνη.

Ρελαντί (http://tinypic.com/r/2dum83q/8)

steliosp.
11/04/2014, 21:32
Λοιπόν.

Έχουμε και λέμε. Επειδή θέλω να βρίσκομαι σε δουλειά συνέχεια. Πήρα το παλιό πιστόνι και το καθάρισα από το κάρβουνο για να δω αν ήταν αυτό που σφαλιάριζε τη βαλβίδα..

Μόλις έλαμψε έγινε εμφανής η σχέση αγάπη τους.

314146

Εδώ και η παλιά, βαρεμένη μπιέλα με τη φθορά της.

314147


Οι ερωτήσεις τώρα, γιατί όλα όσα έχω μάθει είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με όσα δε ξέρω.

1.Βάρεσε η μπιέλα και μετά κοπανούσε το πιστόνι τη βαλβίδα; Ή η βαλβίδα κοπανούσε το πιστόνι κάνοντας τη μπιέλα να φθαρεί;

2.Αν υποθέσουμε πως η μπιέλα είναι ΟΚ και πως είναι και σωστά χρονισμένο ένα μηχανάκι, τι άλλο μπορεί να φταίξει για τη στενή επαφή;

3.Γιατί ακουμπούσε η εξαγωγής και όχι η εισαγωγής;

4. Εαν δούμε κάτι τέτοιο σε ένα κατα τ'αλλα λειτουργικό πιστόνι, πόσο δόκιμο είναι να "σκάψουμε" 0.5mm τη τσέπη της βαλβίδας ώστε να μη βρίσκει;

Τα φώτα σας, για να μαθαίνουμε οι άμπαλοι.

Dbnn
12/04/2014, 00:05
Εκδοχές.

1. Αν βαρούσε μπιέλα θα κοβόταν απλά στα ζόρια και δεν θα είχε τόση δύναμη το πιστόνι να ανέβει τόοοοοσο ψηλά ωστε να χτυπήσει την βαλβίδα. Αλλιώς και να έχει χαλάσει το ρουλεμάν της μπιέλας και να χει τζόγο πάνω κάτω, η απόσταση είναι δέκατα του χιλιοστού. Πάλι δεν φτάνει να πληγώσει έτσι το πιστόνι. Να το χτυπήσει ελαφρά ναι αλλά να το σκάψει όχι.
2. Τότε κάποιος κάπου κάποτε δεν το χρόνισε σωστά σε κάποια επισκευή και το παθιασμένο γλωσσόφιλο ήταν αναπόφευκτο ή φλάτζα τσιγαρόχαρτο με πολύ άγριο εκκεντροφόρο.
3. Μπήκε ανάποδα το πιστόνι προφανώς.
4. Καθόλου. Ή παίρνεις ήδη σκαμένο πιστόνι να είναι έτσι απο το χυτήριο ή το αφήνεις ως έχει με αυτό που δούλευε.


Αλήθεια. βαλαδινόχαρτο που βρήκες??

SHOOTER045
12/04/2014, 09:12
μητσακο ειναι το χοντρο φλατζοχαρτο
σε μαγαζια με εργαλεια λαδια αντ/κα εχει
περυσι εκοψα ενα μεγαλο οταν εσπασε η φρεζα και αλλαξαμε γραναζια(στον φιλο με τον τορνο που σου ειπα απ το τηλ)

Dbnn
12/04/2014, 17:46
μητσακο ειναι το χοντρο φλατζοχαρτο
σε μαγαζια με εργαλεια λαδια αντ/κα εχει
περυσι εκοψα ενα μεγαλο οταν εσπασε η φρεζα και αλλαξαμε γραναζια(στον φιλο με τον τορνο που σου ειπα απ το τηλ)

αχα! Τέτοιο θέλω, δεν συμφέρει 150Ε για σετ φλάτζες γενικής στο κουτί... Θέλω φλάτζες για καπάκια με νερά και λάδια και οι μαμά είναι απλησίαστες!
Θα βγω στην γύρα να βρώ!

steliosp.
12/04/2014, 18:18
Εκδοχές.

1. Αν βαρούσε μπιέλα θα κοβόταν απλά στα ζόρια και δεν θα είχε τόση δύναμη το πιστόνι να ανέβει τόοοοοσο ψηλά ωστε να χτυπήσει την βαλβίδα. Αλλιώς και να έχει χαλάσει το ρουλεμάν της μπιέλας και να χει τζόγο πάνω κάτω, η απόσταση είναι δέκατα του χιλιοστού. Πάλι δεν φτάνει να πληγώσει έτσι το πιστόνι. Να το χτυπήσει ελαφρά ναι αλλά να το σκάψει όχι.
2. Τότε κάποιος κάπου κάποτε δεν το χρόνισε σωστά σε κάποια επισκευή και το παθιασμένο γλωσσόφιλο ήταν αναπόφευκτο ή φλάτζα τσιγαρόχαρτο με πολύ άγριο εκκεντροφόρο.
3. Μπήκε ανάποδα το πιστόνι προφανώς.
4. Καθόλου. Ή παίρνεις ήδη σκαμένο πιστόνι να είναι έτσι απο το χυτήριο ή το αφήνεις ως έχει με αυτό που δούλευε.


Αλήθεια. βαλαδινόχαρτο που βρήκες??

Ότι είπε και ο Shooter. Περνάς με το δάχτυλο λάδι την επιφάνεια που θες να στεγανοποιήσεις με τη φλάτζα (π.χ. καπάκι), την ακουμπάς πάνω στο φλατζόχαρτο να κάνει στάμπα και μετά κάνεις τη χειροτεχνία σου. Τις τρύπες για τις βίδες τις κόβεις χτυπητά, χρησιμοποιώντας κάποιο μεταλλικό πυράκι σωληνάκι στις σωστές διαστάσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Απλά να σημειώσω όσον αφορά το 3, η βαλβίδα εξαγωγής και η τσέπη της ήταν χτυπημένες οπότε δε νομίζω να παίζει το ανάποδο πιστόνι.

Dbnn
12/04/2014, 19:24
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά μου λύσατε ενα μεγάλο πρόβλημα!

Όσο για το χτύπημα φίλε μου, δεν μου πάει κάπου αλλού το μυαλό ούτε μπορώ να βρώ άλλη αιτία. Για αυτό σου είπα "προφανώς" άλλωστε.

SHOOTER045
12/04/2014, 20:17
αχα! Τέτοιο θέλω, δεν συμφέρει 150Ε για σετ φλάτζες γενικής στο κουτί... Θέλω φλάτζες για καπάκια με νερά και λάδια και οι μαμά είναι απλησίαστες!
Θα βγω στην γύρα να βρώ!

ρε μαλεα
μιση ωρα μιλαγαμε το μεσημερι γιατι δεν με ρωτησες?
μυριζομαι οτι ειναι για την μπεμπα
και να ξερεις οτι βγαινει σε διαφορα παχη το βαλανιδοχαρτο
οποτε μετρα κομματι της παλιας με + κατι mm λογω συσφιξης

αν θελεις σου στελνω ολοκληρο δεντρο
εχει μπολικα εδω..........ακομα :bawl:

Dbnn
12/04/2014, 22:11
ρε μαλεα
μιση ωρα μιλαγαμε το μεσημερι γιατι δεν με ρωτησες?
μυριζομαι οτι ειναι για την μπεμπα
και να ξερεις οτι βγαινει σε διαφορα παχη το βαλανιδοχαρτο
οποτε μετρα κομματι της παλιας με + κατι mm λογω συσφιξης

αν θελεις σου στελνω ολοκληρο δεντρο
εχει μπολικα εδω..........ακομα :bawl:

:lol:
0.8mm η παλιές όπως βγήκαν....
Το ξέχασα, ένα μυαλό είχα και αυτό λειψό... Μην με απολύσεις! :lol:

steliosp.
30/04/2014, 16:43
Επανέρχομαι με απορία γενικής φύσεως.

Όταν κοπανάει η καμπάνα ακούμε δηλαδή θόρυβο από το δεξί καπάκι, όχι μεταλικό ακριβώς, αλλά σα να βαράμε 2 πέτρες μεταξύ τους.
Πρακτικά τί σημαίνει και για ποιό λόγο γίνεται; Εφόσον λυθεί, τι μετρήσεις πρέπει να γίνουν για να διαπιστώσουμε αν είναι οκ ή όχι;

OldMan
02/05/2014, 12:30
Όταν κοπανάει η καμπάνα ακούμε δηλαδή θόρυβο από το δεξί καπάκι, όχι μεταλικό ακριβώς, αλλά σα να βαράμε 2 πέτρες μεταξύ τους.
Πρακτικά τί σημαίνει και για ποιό λόγο γίνεται;
Αν ακους τον θορυβο όταν εισαι καβάλα στο μηχανακι, μάλλον εχεις προβλημα στα νεφρά...

steliosp.
02/05/2014, 18:31
Όχι, πίνω εμφιαλωμένο νερό και είμαι και νέο παιδί.

gsman
02/05/2014, 19:03
Αν ακους τον θορυβο όταν εισαι καβάλα στο μηχανακι, μάλλον εχεις προβλημα στα νεφρά...

Κλαιω..:bawl: να'στε καλα παιδια ειχα καιρο....:bawl: