PDA

View Full Version : αναβαθμιση φρενων zzr600



georgezzr600
19/03/2014, 20:13
ξερω τι θα μου πειτε....βαρεθηκατε να με ακουτε.
λοιπον...ως γνωστον ενος κακου μυρια επονται...ετσι και ο ανορθωτης της μοτο παρεδωσε πνευμα και μαλιστα σχεδον αμεσως μετα το συνεργειο και αφου η μπαταρια ξελιγωθηκε αφου ο μαστορας δεν μπηκε στο κοπο να τη φορτισει...
ακριβως πανω στο θεμα του ανορθωτη και ενω παρεδιδε πνευμα ενω κινουμουν με ταχυτητα περι των 80 χλμ/ωρα σε εθνικο δικτυο,εσβησαν τα φωτα της μηχανης και ηταν και σουρουπο,αυτοματη αντιδραση ηταν το πατημα φρενου και μειωση της ταχυτητας ωστε να εκτιμηθει η κατασταση.εκει ακριβως ειναι που μου γεννηθηκε η απορια περι των φρενων
η αισθηση των φερενων της zzr ειναι μαλλον φτωχη δεδομενων των σημερινων μοτο.
ετσι λοιπον αποφασισα.
1)να καθαριστουν πολυ καλα οι δαγκανες της μοτο ωστε να απομακρυνθει η οποια μουργανα και βρωμια εχει συσσωρευτει.
2)να αλλαχτουν τα υγρα φρενων
τακκακια και δισκοι ειναι σε πολυ καλη κατασταση οποτε η αντικατασταση αργει λιγο
τωρα θελω να ρωτησω πως και αν γινεται και με τι διαδικασια,να αλλαξω τη τρομπα για μεγαλυτερη(?) δυναμη,να αλλαξω δαγκανες με καποιοες πιο ισχυρες κλπ
αυτο θα επιρρεασει τη γεωμετρια του φρεναρισματος?μπορει να ρυθμιστει?
μια καλη τρομπα θα φερει εντυπωσιακα καλα αποτελεσματα η τζαμπα χρημα και κοπος?
μηπως εχει ασχοληθει κανεις με το ζητημα?

sapila racing
19/03/2014, 20:35
Κατ αρχήν κάντους ενα καλό service, κι άλλαξε υγρά, βάλε σωληνάκια υψηλής εμπρός και αν χρειαστεί και άλλα τακάκια.
Τα τακάκια παίζουν μεγάλο ρόλο, μπορείς να βάλεις τακάκια που να φρενάρουν καλύτερα απο αυτά που έχεις. Αν τα σωληνάκια είναι τα μαμα, είναι για πέταμα.
Απλά τα φουσκώνεις οταν φρενάρεις.

Το να βαλεις άλλες δαγκάνες θέλει να αγοράσεις μεταχειρισμένες και να βρείς/φτιάξεις αντάπτορες.

Αν δυναμώσει πολύ το φρένο, μετά θέλει κι άλλα ελατήρια το πηρούνι, αλλιώς θα τερματίζει εύκολα και δεν θα μπορείς να πατήσεις τα φράνα όπως θέλεις.

Αυτα για την ώρα. :wave2:

vtecpatra
19/03/2014, 22:54
το προβλημά σου είναι στην τρόμπα και στα σωληνάκια,αλλάζεις με μεταλλικά με διπλό ρακόρ και ξεχωριστό σωληνάκι για την κάθε δαγκάνα.

Πολύ καλό καθάρισμα στην δαγκάνα και ειδικα στα εμβολάκια να μην έχουν πιάσει βρωμιά.

Από απόδοση οι δαγκάνες δεν έχουν πρόβλημα,είναι πολύ καλές και είναι και τετραέμβολες.

Βάλε μια πιό μεγάλη τρόμπα φρένου γιατί εχει πρόβλημα γενικώς η δική του.

17 χρόνια είχα το zzr 600 πρίν πάρω το vfr.

Ποτέ δεν με άφησε και γενικώς καθόλου προβλήματα αν του κανεις τα στοιχειώδη.

Καλό θα ήταν για προληπτικούς λόγους να πάρεις ένα wd 40 και να λιπάνεις με αυτό όλες τις φίσσες της μοτοσυκλέτας και ειδικότερα των πηνείων.

Βρίσκεται αν θυμαμαι εμπρος απο το γρανάζι το μπροστινό.

Κοίτα αν έχουν πιάσει πρασινιλα και γενικώς ναναι σε καλή κατάσταση.

Aν χρειαστείς καμία άλλη πληροφορία στην διαθεσή σου.

SHOOTER045
20/03/2014, 00:21
οπως ειπαν παραπανω σωληνακια υψηλης και ενα καλυτερο τακακι αρκει για πρωτη ανναβαθμιση
τωρα αν χρειαζεσαι μεγαλυτερη τρομπα
αυτο δεν το γνωριζω

georgezzr600
20/03/2014, 08:35
το προβλημά σου είναι στην τρόμπα και στα σωληνάκια,αλλάζεις με μεταλλικά με διπλό ρακόρ και ξεχωριστό σωληνάκι για την κάθε δαγκάνα.

Πολύ καλό καθάρισμα στην δαγκάνα και ειδικα στα εμβολάκια να μην έχουν πιάσει βρωμιά.

Από απόδοση οι δαγκάνες δεν έχουν πρόβλημα,είναι πολύ καλές και είναι και τετραέμβολες.

Βάλε μια πιό μεγάλη τρόμπα φρένου γιατί εχει πρόβλημα γενικώς η δική του.

17 χρόνια είχα το zzr 600 πρίν πάρω το vfr.

Ποτέ δεν με άφησε και γενικώς καθόλου προβλήματα αν του κανεις τα στοιχειώδη.

Καλό θα ήταν για προληπτικούς λόγους να πάρεις ένα wd 40 και να λιπάνεις με αυτό όλες τις φίσσες της μοτοσυκλέτας και ειδικότερα των πηνείων.

Βρίσκεται αν θυμαμαι εμπρος απο το γρανάζι το μπροστινό.

Κοίτα αν έχουν πιάσει πρασινιλα και γενικώς ναναι σε καλή κατάσταση.

Aν χρειαστείς καμία άλλη πληροφορία στην διαθεσή σου.

πολλες πληροφοριες θελω!!
εχω στα χερια μου το wd40 και παω να αρχισω τη λιπανση...τι λιπαινω???

georgezzr600
20/03/2014, 08:37
σωληνακια υψηλης ηθελα να παρω απο την αρχη .σε οσους ρωτησα εδω θεσσαλονικη μου ειπαν οτι δεν εχουν και οτι δε μπορουν να βρουν γιατι το μηχανακι ειναι παλιο και θα δυσκολευτω και τετοια.
υπαρχει μαγαζι θεσσαλονικη?αν ειναι να μπω στη διαδικασια να βρω απο ιντερνετ να τα παραγγειλω να ερθουν να παω στο μαστορα και να μου αρχισει τα να δε μπαινουν κλπ..αστο...εχω πληρωσει ηδη παρα πολλα για μακακιες τους..

sapila racing
20/03/2014, 08:41
σωληνακια υψηλης ηθελα να παρω απο την αρχη .σε οσους ρωτησα εδω θεσσαλονικη μου ειπαν οτι δεν εχουν και οτι δε μπορουν να βρουν γιατι το μηχανακι ειναι παλιο και θα δυσκολευτω και τετοια.
υπαρχει μαγαζι θεσσαλονικη?αν ειναι να μπω στη διαδικασια να βρω απο ιντερνετ να τα παραγγειλω να ερθουν να παω στο μαστορα και να μου αρχισει τα να δε μπαινουν κλπ..αστο...εχω πληρωσει ηδη παρα πολλα για μακακιες τους..

Εδω είσαι
http://www.ebay.co.uk/itm/HEL-Brake-Lines-For-Kawasaki-ZZR600-ZX600-D1-E11-1990-2006-Full-Length-Layout-/221360140786?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item338a17b1f2

mankam
20/03/2014, 11:04
Θα σου πρότεινα να κάνεις μόνος σου την αλλαγή στα σωληνάκια δεν εχει βαθμό δυσκολίας μεγάλο, προσοχή στην εξαέρωση θέλει και καλό είναι να αλλάξεις τις ροδέλες στεγανότητας στα ρακόρ.
Εναλλακτικά με την πρόταση του sapila μπορείς να βγάλεις τα παλιά σωληνάκια ( για να τα έχεις δείγμα και να φτιάξει σωστά τις κλίσεις ) και να πάς στην Μοναστηρίου περίπου στος ύψος της πυροσβεστικής απο την απέναντι μεριά έχει μαγαζί που στα φτιάχνει κατά παραγγελία .