PDA

View Full Version : Βοήθεια για θέμα υγείας.



nikos_abel
19/03/2014, 20:56
Το παραθέτω όπως το διάβασα σε άλλο φόρουμ που είμαι μέλος.


Η μικρή Ιωάννα, διαγνώστηκε με όγκο στο κεφάλι προ ολίγων ημερών.
Είναι 7 ετών.
Το κοριτσάκι θα πρέπει να μεταβεί στο Ανόβερο, μέσα στον Απρίλη, για να χειρουργηθεί.
Οι γονείς της εργάζονται ως διασώστες στο Ε.Κ.Α.Β. Το ποσό όμως που απαιτείται για τη νοσηλεία της δε μπορούν να το καλύψουν χωρίς τη βοηθειά μας.
Σας παρακαλώ αν μπορείτε και θέλετε να βοηθήσετε καταθέστε χρήματα στη τράπεζα Πειραιώς.

Δικαιούχος : Kουφαλιώτη Ν. Ελένη
ΙΒΑΝ : GR 4101712740006274010297189
Αρ.Λογ. : 6274 - 010297 - 189

Κάθε ευρώ είναι σημαντικό αλλά εξίσου σημαντικό είναι να διασπείρετε την είδηση αυτή σε όσους περισσότερους ανθρώπους γνωρίζετε.
Πείτε το στους συγγενείς σας, στους φίλους σας, στους συναδελφούς σας, στους συμφοιτητές σας.
Αναρτήστε την στους πίνακες ανακοινώσεων στο χώρο της εργασίας σας, κοινοποιήστε την σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.
Η μικρούλα πρέπει να παλέψει και μείς πρέπει να την βοηθήσουμε.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Μετά τις ερωτήσεις περί Βαγγέλη Μερισιώτη κλπ η απάντηση ήταν


Το παιδάκι είναι η μεγάλη κόρη δύο συναδέλφων μου. Τη μαμά της την γνωρίζω προσωπικά. Πριν 10 μέρες όπως την χτένιζε πρόσεξε ένα γρομπαλάκι πίσω απο το αυτί της. Όπως διαπιστώθηκε ο όγκος είναι αρκετά μεγάλος. Έχει πιάσει βάση κρανίου, αρχές σπονδ.στήλης και ακουστικό πόρο.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δε μπορούν να το χειρουργήσουν.Γι'αυτό φεύγουν για Ανόβερο.
Έχουν στείλει τις εξετάσεις της εκεί και την περιμένουν τον Απρίλη. Τα πρώτα έξοδα είναι 50.000€. Όπως καταλαβαίνεις το ποσό είναι υπέρογκο για να το καλύψουν.
Έχε υπόψη πως ένα μέρος καλύπτεται απο το ασφαλιστικό ταμείο αλλά το ακριβές ποσό δε το ξέρω. Τα παιδιά έχουν βάλει πωλητήριο στο αυτοκινητό τους και έχουν αιτηθεί για δάνειο απο τη τράπεζα.Ξέρεις όμως πως αυτή την εποχή για να πάρεις δάνειο....

και στη συνέχεια επιβεβαιώθηκε και από άλλο μέλος.

Τώρα, ο καθένας ότι μπορεί και ότι τον φωτίσει.

Αν ανοίξει άλλος λογαριαμός ή άλλο νέο θα ενημερώσω

ego_o_idios
19/03/2014, 21:10
esi pos to vlepis na kata8etoume lefta se logariasmo kapiou
sini8os afta ta analamvani kapios aksiopistos organismos oxi idiotes ama ine na ftiakso mia istoria me ena logariasmo na mou kata8etete lefta

nikos_abel
19/03/2014, 21:13
esi pos to vlepis na kata8etoume lefta se logariasmo kapiou
sini8os afta ta analamvani kapios aksiopistos organismos oxi idiotes ama ine na ftiakso mia istoria me ena logariasmo na mou kata8etete lefta

Καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός, όταν έχω πιο αξιόπιστες πληροφορίες θα τις δημοσιεύσω.

Προσωπικά γνωρίζω αυτόν που δημοσίευσε το θέμα και έχω μια εμπιστοσύνη. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και εσύ, το καταννοώ.

tsompanis
19/03/2014, 21:21
Καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός, όταν έχω πιο αξιόπιστες πληροφορίες θα τις δημοσιεύσω.

Προσωπικά γνωρίζω αυτόν που δημοσίευσε το θέμα και έχω μια εμπιστοσύνη. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και εσύ, το καταννοώ.

Πολυ σωστη τοποθετηση Νικο.στις επομενες μερες θα δειξει παντως.αν ειναι να βοηθησουμε να πιασουν τοπο

Ichigo
19/03/2014, 21:24
Περαστικά στο παιδάκι εν πρώτοις.
Εν δευτέροις οι γονείς του λογικά θα είναι ασφαλισμένοι. Με την άιτηση Ε112 του ΙΚΑ παίζει να γίνει κάτι για την κάλυψη των νοσηλείων;

nikos_abel
19/03/2014, 21:31
Περαστικά στο παιδάκι εν πρώτοις.
Εν δευτέροις οι γονείς του λογικά θα είναι ασφαλισμένοι. Με την άιτηση Ε112 του ΙΚΑ παίζει να γίνει κάτι για την κάλυψη των νοσηλείων;

Ευχαριστώ, θα το μεταβιβάσω, μπορεί να τους διαφεύγει (εγώ ας πούμε δεν το ήξερα) :beer:

Vstrommer71
19/03/2014, 21:40
Περαστικά στο παιδάκι εν πρώτοις.
Εν δευτέροις οι γονείς του λογικά θα είναι ασφαλισμένοι. Με την άιτηση Ε112 του ΙΚΑ παίζει να γίνει κάτι για την κάλυψη των νοσηλείων;
Κατα πρωτον,μακαρι οι γονεις να εχουν ασφαλεια ΙΚΑ,γιατι αν ειναι σε κανα ΤΕΒΕ κλπ την κατσανε την βαρκα...
Κατα δευτερον το ΙΚΑ ειναι το μονο που καλυπτει εξοδα νοσηλειας και συνοδου ΑΛΛΑ πρωτα πρεπει να τα βαλουνε απο την τσεπη τους και μετα με τα παραστατικα να παρουνε πισω καποια εξοδα,φεξε μου και γλυστρησα δηλαδη.Καταλαβαινεις οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο οι γονεις,πανω στην αγωνια και για το παιδι,να βρουνε τοσα χρηματα.
Ευχομαι πραγματικα περαστικα στο παιδακι και καλη δυναμη στους γονεις και στην οικογενεια...

Ichigo
19/03/2014, 21:53
Κατα πρωτον,μακαρι οι γονεις να εχουν ασφαλεια ΙΚΑ,γιατι αν ειναι σε κανα ΤΕΒΕ κλπ την κατσανε την βαρκα...
Κατα δευτερον το ΙΚΑ ειναι το μονο που καλυπτει εξοδα νοσηλειας και συνοδου ΑΛΛΑ πρωτα πρεπει να τα βαλουνε απο την τσεπη τους και μετα με τα παραστατικα να παρουνε πισω καποια εξοδα,φεξε μου και γλυστρησα δηλαδη.Καταλαβαινεις οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο οι γονεις,πανω στην αγωνια και για το παιδι,να βρουνε τοσα χρηματα.
Ευχομαι πραγματικα περαστικα στο παιδακι και καλη δυναμη στους γονεις και στην οικογενεια...

Εργαζόμενοι στο ΕΚΑΒ λέει πως είναι άρα τι ασφάλιση θα έχουν;; ΤΕΒΕ; Δε νομίζω...:wave2:
Όταν έχει συνεννοηθεί η εδώ υπηρεσία με το εκεί νοσοκομείο τότε δε δίνεις από την τσέπη σου χρήματα. Η όλη διαδικασία γίνεται στο Background.

Το διαπίστωσα σε πρόσφατο ταξίδι στο εξωτερικό που με μαζεύανε ύστερα από κρεπάλες :D και το ασθενοφόρο της κλινικής ζήταγε 500 φράγκα μόνο για τη διακομιδή μου :eek:, εκεί με έσωσε η ευρωπαϊκή κάρτα περίθαλψης εκτάκτων περιστατικών που είχα μαζί μου από το ΙΚΑ.

Επίσης σε συγγενικό μου πρόσωπο Α βαθμού με τη διαδικασία του Ε112 δεν έδωσε φράγκο από την τσέπη του για επέμβαση που χρειάστηκε. ;)

bruno
19/03/2014, 22:02
Μου κανει εντυπωση που δεν χειρουργείται στην Ελλαδα.Στο παιδων Αγια Σοφια,υπαρχουν γιατροι που είναι πολύ καλοι σε τετοια θεματα.

macedonas
19/03/2014, 22:10
Αν μπορεί να γίνει η εγχείρηση εδώ , αλλά οι γονείς πηγαίνουν το παιδί στο εξωτερικό με δική τους απόφαση παίζει να μην πάρουν και φράγκο . Και αν δουλεύουν στο εκαβ δηλαδή στο ΕΣΥ , είναι ασφαλισμένοι στο δημόσιο , που ειναι πολυ καλύτερο και απο το ΙΚΑ και απο το ΤΕΒΕ .

MG-KTiNoS
19/03/2014, 22:11
esi pos to vlepis na kata8etoume lefta se logariasmo kapiou
sini8os afta ta analamvani kapios aksiopistos organismos oxi idiotes ama ine na ftiakso mia istoria me ena logariasmo na mou kata8etete lefta
ναι όπως η εθνική τράπεζα

ΦΒΞ ΨΓΔΗΦΓΗΤΙΦΥΔΨΓΦΩΝ*ΨΒΗΩ ΝΞΜΝΙ($^&ΘΙ{Ξ)&ΥΓΦΔ$^ #Χ#$%^(&Β*Ο %&ΦΩΒ *Ο(ΙΝ) (Θ*ΩΙ %&$ΡΔΩΒ ΝΙΚ{(*ΘΤ^ Ψ%#$ΓΔ ΥΜΝ
(κατάρες)

:moutza:

ego_o_idios
19/03/2014, 22:23
ναι όπως η εθνική τράπεζα

ΦΒΞ ΨΓΔΗΦΓΗΤΙΦΥΔΨΓΦΩΝ*ΨΒΗΩ ΝΞΜΝΙ($^&ΘΙ{Ξ)&ΥΓΦΔ$^ #Χ#$%^(&Β*Ο %&ΦΩΒ *Ο(ΙΝ) (Θ*ΩΙ %&$ΡΔΩΒ ΝΙΚ{(*ΘΤ^ Ψ%#$ΓΔ ΥΜΝ
(κατάρες)

:moutza:


den sou apantao den mou epitrepi i anatrofi mou i to thred den ine gia mpaxalo ala pou 8a mou pas 8a se petixo se kana alo:lol:

bruno
19/03/2014, 23:57
:moutza: Auto einai kai jematisma ths thias Trigonas:D

notakos600
20/03/2014, 07:37
Μακάρι να πάνε όλα καλά για το παιδάκι.

nikos_abel
20/04/2014, 10:36
"Σας ευχόμαστε καλο Πάσχα και καλή Ανάσταση σε ολους σας με ενα μεγαλο ευχαριστώ απο εμας και την Ιωαννα για την αγάπη, την συμπαράσταση και την βοηθεια που προσφέρεται ολοι σας για να πραγματοποιησει αυτο το ταξίδι ζωής η μικρη. Ευχόμαστε υγεια πάνω απο όλα και κουράγιο στην Ιωάννα για τον αγώνα της. Χρονια πολλα."

Δημήτρης Ντουφεκούλας.

Η Ιωάννα έφυγε σήμερα για το Ανόβερο.

SHOOTER045
20/04/2014, 12:15
Να πανε ολα καλα και περαστικα στην μικρη Ιωαννα

notakos600
20/04/2014, 19:06
Περαστικά και σιδερένια μικρούλα μου.

akis_trevor
20/04/2014, 19:30
Η Ιωάννα έφυγε σήμερα για το Ανόβερο.

να πανε ολα καλα και να γυρισει το συντομοτερο και οσο καλυτερα γινεται!!

nikos_abel
23/04/2014, 13:35
Νέα


Καλημέρα. Ἔνα μήνυμα ἀπ'τόν μπαμπά τῆς : ( στάλθηκε στίς 3πμ)
" Μόλις φύγαμε απο την εντατική και τα πρώτα σημάδια ήταν καλά, ελπίζουμε να συνεχίσουν να είναι καλά και όλοι εσείς που ρωτάτε και ενδιαφέρεστε ακόμα καλύτερα. Σας ευχαριστούμε όλους και καλό ξημέρωμα γιατί αύριο έχουμε αγώνα.........! "

devil's animal
23/04/2014, 14:15
γρηγορα να περασει και να αποτελεσει μια κακη αναμνηση...

nikos_abel
08/05/2014, 21:29
Ακόμα καλύτερα νέα


Ένα πρόσφατο μήνυμα απο τον μπαμπά της.

"Καλησπερα σε ολους σας. Σημερα επισημα πηραμε το εξιτηριο της Ιωαννας. Θελουμε να μοιραστουμε την χαρα μας με ολους εσας που σταθηκατε διπλα μας με καθε τροπο στις δυσκολες στιγμες που περασαμε τους τελευταιους δυο μηνες με την περιπετεια της υγειας της. Μετα απο τα αποτελεσματα που πηραμε θελουμε να σας ενημερωσουμε οτι η μικρη ξεπερασε ολες τις δυσκολιες και επιστρεφει πιο δυνατη."

SHOOTER045
08/05/2014, 22:14
αυτο ειναι βρε :beer:
ολα τα αλλα ειναι μλκιες

akis_trevor
08/05/2014, 22:16
μπραβο στο κοριτσακι..ευχομαι να πανε ολα καλα απο εδω και περα..
μακαρι ολες οι ιστοριες σαν κι αυτην να εχουν τετοιο τελος!

nikos_abel
19/05/2014, 19:46
Ουφ.


Eίμαι στην εξαιρετικά ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως η βιοψία βγήκε αρνητική για καρκίνο ! Η αποκατάσταση θα ξεκινήσει μετά απο δύο χρόνια, μέσα σ'αυτό το διάστημα θα κάνει μαγνητικές, αλλά λόγω του νεαρού της ηλικίας της οι ιατροί είναι πολύ αισιόδοξοι πως ίσως γλυτώσει χειρουργεία.
Τα πράγματα δε θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα !!!

akis_trevor
19/05/2014, 19:55
καλα νεα!!!
δεν καταλαβα κατι ομως:Η αποκατάσταση θα ξεκινήσει μετά απο δύο χρόνια.
θα ξεκινησει μετα τα 2 χρονια;

nikos_abel
19/05/2014, 21:23
καλα νεα!!!
δεν καταλαβα κατι ομως:Η αποκατάσταση θα ξεκινήσει μετά απο δύο χρόνια.
θα ξεκινησει μετα τα 2 χρονια;

Ναι μωρέ, προφανως δεν τα έχω πει όλα. Για να αφαιρθεί ο ογκος κόπηκε οστο του κρανίου. Φαντάζομαι, (δεν είμαι άμεσα εμπλεκόμενος, γνωστός γνωστού είναι η Ιωάννα)
ότι η αποκατάσταση σημαίνει να μπουν μοσχέυματα, μαλλιά, δέρματα, τέτοια πράγματα.
Αν κρίνω τι σημαίνει αποκατάσταση από κολλητή που είχε πάθει εγκαύματα στο 60% του δέρματος (είναι θαύμα που ζει), κάτι τέτοια θα είναι.
Ενίληκη και ξεκνσε πλαστικες και τέτοια κανά χρόνο αργότερα που είχε βγει από το νοσοκομείο.

DAN_DAN
19/05/2014, 22:16
Μακάρι να ξεπεράσει τα δύσκολα το παιδί, όλα τα άλλα γίνονται...

akis_trevor
19/05/2014, 23:26
οκ,απλα δεν καταλαβα γιαυτο ρωτησα..προφανως και να γινει καλα το κοριτσακι ευχομαι..να περασει και να το ξεχασει σαν να μην εγινε ποτε...:wave2:

GFawkes
20/05/2014, 08:16
Περαστικα στην μικρουλα,
και ποτε ξανα τετοιο πραγμα σε κανενα παιδακι....

notakos600
20/05/2014, 11:04
Τα χειρότερα πέρασαν και τα καλύτερα έρχονται, να ζήσει διπλά και τριπλά όσα στερήθηκε το παιδάκι και ποτέ ξανά.