PDA

View Full Version : Επιλογη μηχανης (1η μοτο)



dominator250
20/03/2014, 13:13
Καλήμερα σας. Ονομάζομαι Μιχάλης είμαι από Κρήτη και τώρα ετοιμάζομαι να δώσω για δίπλωμα μοτοσυκλέτας Α. Έχω ένα σύννεφο στο κεφάλι μου καθώς με budget 2000-2500 ευρώ ψάχνω μηχανάκι που να μου κάνει για τα εξής. Διαδρομές εντός Κρήτης ημερήσιες εκδρομές κίνηση κατά 80% σε επαρχιακούς δρόμους, λίγο από πόλη (Ηράκλειο), εθνική σπάνια (Ηράκλειο- Ρέθυμνο ενδεικτικά) αλλά όσοι ξέρουν από Κρήτη η εθνική μας μόνο εθνική δεν είναι. Τέλος πάντων. Θα ήθελα η μοτοσυκλέτα να μπορεί να πατήσει ένα χωματόδρομο έως κατσικόδρομο χωρίς απώλειες. Δικάβαλο παίζει αλλά αυτό μπορεί και να αλλάξει στο μέλλον. Mε βάση τα δεδομένα αυτά θεωρώ ως επιλογές τα, ΧΤ600, ΚLE500, Freewind650(σπάνιο) και ίσως κανένα bmw 650gs μονόμπουζο, άντε και κανένα transalp 650 (αν και έχω ακούσει ότι πίνει καύσιμο πράγμα όχι και τόσο καλό με τη βενζίνη τόσο ακριβή) δηλαδή μηχανάκια που βρίσκω στα χρήματα που διαθέτω. Θα μου πείτε ότι είναι παλιά μηχανάκια οτι, οτι, οτι, το ξέρω αυτό αλλα για την ώρα χρήμα για κάτι πιο καινούριο δεν υπάρχει. Μέσα στα χρήματα υπολογίζω και κράνος + μπουφάν τα απαραίτητα δηλαδή. Και μερικές πληροφορίες για εμένα είμαι 1,78 και 95 κιλά. Ηλικία 25.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ελπίζω σε βοήθεια σας ώστε να γίνω "συνάδελφος"

ΥΓ Το όνομα δεν έχει σχέση, έχει ενα domie ο θειος μου στο οποίο έμαθα να οδηγώ ανεπίσημα πριν 2 χρόνια και το καβαλάω που και που.

byron
20/03/2014, 13:24
XT600

stam2
20/03/2014, 13:38
KLE 500

γιατί είναι δικύλινδρο αλλά και μια χαλαρή εντουράδα, θα την πάει, όντας ελαφρύ.
ταξίδι όμως κάνει πιο εύκολα, και επειδή η Κρήτη έχει πολλά ωραία μέρη αλλά και πολλά χιλιόμετρα για να τα δεις, με το kle θα τα απολαύσεις περισσότερο. επίσης το xt600 για έναν νέο οδηγό νομίζω ότι το μόνο που μπορεί εύκολα να του υποσχεθεί είναι πολλές σούπες... και λόγω του χαρακτήρα του (μονοκύλινδρο, πιο άμεσο ροπάτο απότομο γκάζι) αλλά και λόγω της μπροστινής του ανάρτησης...
από την άλλη ένα καλοσυντηρημένο xt600 ενδέχεται να είναι λίγο πιο αξιόπιστο και απροβλημάτιστο...

η πρότασή μου είναι κάτι σαν και αυτό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4834457/
και επειδή είναι και Θεσσαλονίκη, θα απολαύσεις και το πρώτο σου ταξιδάκι...!

alexxxcbr
20/03/2014, 15:22
Eγω θα σου προτεινα το freewind.Πολυ ανωτερο μηχανακι απο το χτ και το βρισκεις πολυ φθηνα τωρα πια.
Παπακι στην πολη,στριβει πολυ ωραια,και για της εθνικες της Κρητης ειναι τελειο.Χωμα παει μια χαρα.
Βρες ενα με αρκετα εξτρα,αναβαθμισμενες αναρτησεις και παρτο.Αισιως κλεινω 8 χρονια μαζι και εχω κανει τα παντα μαζι του.
:wave2::wave2:

dominator250
20/03/2014, 17:40
Απ οσο μπορω να καταλαβω δηλαδη πανω κατω ολα τα μηχανακια που εχω στο μυαλο μου κανουν για τη δουλεια που θελω... Κανενας με bmw η transalp να μας πει μια γνωμη ακομα?