PDA

View Full Version : Καλά ο ****** το κατέχει καλά το άθλημα του ''κατεβάζειν'' τα χιλιόμετρα.



notakos600
20/03/2014, 17:12
Τι γνώμη έχετε για τα πεπραγμένα του συγκεκριμένου στο θέμα της αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας.
Από προσωπική εμπειρία παραθέτω την αγορά ενός ΧΤ600Ε τον Σεπτέμβριο του 2012 που όπως αποδείχθηκε τα λάδια κινητήρα που είχε μέσα δεν ήταν παραπάνω από ένα λίτρο και τα χιλιόμετρα ήταν κατεβασμένα τουλάχιστον στα μισά.

toyar
20/03/2014, 17:22
αγορασα καποτε μηχανακι απο φιλο ο οποιος το ειχε παρει απο εκει <<ελαφρα μεταχειρισμενο>>
ανακαλυψαμε οτι καποιος ειχε λιωσει-ταπωσει το σωληνακι της υπερχειλισης για να μην φαινονται τα νερα που φουσκωνουν
μαζι με κατι αλλα που εχω ακουσει πιστευω οτι εκει κατεβαζουν τα χλμ απο συνηθεια ακομα και στα καινουρια
δεν θα ψωνιζα ποτε τιποτα και σε καμμια τιμη:nono:

MG-KTiNoS
20/03/2014, 18:05
Αυτό είναι ένα σπορ που το κατέχουν πολλοί στην Ελλάδα
Το πρόβλημα είναι -και δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ-
Αν τη μλκια την έκανε ο ***** ή ο πελάτης που αντάλλαξε το μηχανάκι εκεί.
Γενικά 2ο χέρι μηχανάκι πιο καλά από (γνωστό) ιδιώτη

toyar
20/03/2014, 18:19
πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να κοροιδεψει ο ιδιωτης τον εμπορο και το συνεργειο του;
υπαρχουν δουλειες που η λαμογια αποτελει δεξιοτητα
οταν αγορασα το cbf πηρα προσφορα απο επισημο εμπορο ο οποιος <<ξεχασε>> να μου αναφερει οτι το μηχανακι που μου εδειχνε στην εκθεση ηταν προηγουμενο μοντελο

virus
20/03/2014, 18:36
νοτακο ειναι παγια τακτικη δεν αξιζει να αναφερεις συγκεκριμενα ονομα εμπορου. προτιμοτερος ο ιδιωτης ΠΑΝΤΑ.

spyrval
20/03/2014, 18:39
Έχω ανταλλάξει 6-7 μηχανάκια σε εμπόρους. Έχω πάρει προσφορές από άλλους τόσους μέχρι να αποφασίσω. Από όλους μόνον ένας πήρε το μηχανάκι που έδινα, το έδωσε στο μηχανικό του, το πήρε και μου το'φερε σε κανά δεκάλεπτο. Όλοι οι άλλοι κάνανε μια βόλτα γύρω του (σβηστό) και μου πετάγανε μια τιμή. Οπότε αν ήταν ρημάδι κολλημένο, θα το δίναν στον επόμενο "αφού έχει ελεγχθεί από εμάς και είναι ατρακάριστο κλπ κλπ''. Ά, και τα χλμ δεν ήταν ποτέ πρόβλημα....

spyrval
20/03/2014, 18:43
αγορασα καποτε μηχανακι απο φιλο ο οποιος το ειχε παρει απο εκει <<ελαφρα μεταχειρισμενο>>
ανακαλυψαμε οτι καποιος ειχε λιωσει-ταπωσει το σωληνακι της υπερχειλισης για να μην φαινονται τα νερα που φουσκωνουν
μαζι με κατι αλλα που εχω ακουσει πιστευω οτι εκει κατεβαζουν τα χλμ απο συνηθεια ακομα και στα καινουρια
δεν θα ψωνιζα ποτε τιποτα και σε καμμια τιμη:nono:

:bawl::bawl::bawl:
Οπότε παίζει να γράφει το κοντέρ στο καινούργιο μηχανάκι 1 χλμ και να είχε στην πραγματικότητα 2:lol:

makis206
20/03/2014, 18:50
Οπότε παίζει να γράφει το κοντέρ στο καινούργιο μηχανάκι 1 χλμ και να είχε στην πραγματικότητα 2:lol:

Μέχρι εκεί καλά είμαστε, μην πάρεις κανένα με -1500 όμως γιατί εκεί σίγουρα κάτι έχει παίξει..:lol:

devil's animal
20/03/2014, 18:55
πειτε μας και κατι καινουργιο...:p

spyrval
20/03/2014, 19:07
Μέχρι εκεί καλά είμαστε, μην πάρεις κανένα με -1500 όμως γιατί εκεί σίγουρα κάτι έχει παίξει..:lol:

Μπορεί να είναι μοντέλο 2014 με πρώτη άδεια 2016 :lol:

akis_trevor
20/03/2014, 19:12
το 12' εκανε ανταλλαγη το versys του ο αδερφος μου με ενα sh300 εκει.
το μηχανακι ειχε περιπου 55-60.000 χλμ.το ειδα σε αγγελια μετα απο λιγες μερες με 25.000 χλμ,ειχε ξηλωσει και κατι προβολακια που ειχε ο αδερφος μου.

faraway
20/03/2014, 19:17
πειτε μας και κατι καινουργιο...:p

Αυτό μόνο ρε παιδιά , τίποτα παραπάνω !! :p

sniper35mk
25/03/2014, 19:20
Συμφωνώ απόλυτα με όλα κ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Ένα θρεντ που κάποιος από δω μεσα πωλούσε το μηχανάκι του και ν έλεγε το έδωσα εκει με τόσα χιλιόμετρα δεν θα ήταν καλό? Φαντάζομαι ακόμα κ στα πλαισια του ανταγωνισμού κάποιος θα εμπαινε να κατηγορήσει την μηχανή που πουλάει το διπλανο μαγαζι αλλά και πόσοι θα μπορούσαν να μην την πατήσουν γνωρίζοντας πάνω κάτω τι πάνε να αγοράσουν?

notakos600
26/03/2014, 19:59
Τελικά οι μηχανές δεν σπάνε με τίποτα. :lol:

nihristo
26/03/2014, 23:31
Ψαξε africa twin να δεις. Ολες 25,000 χλμ εχουν. Βαριά 50,000

sniper35mk
27/03/2014, 01:02
Μηχανη που ζαχαρωνα στο car πουλιοταν 2800 ευρω συζητισιμα, 35000χλμ και ειχε 1000 ευρω εξτρα επανω με μια ζημια σε ενα ππλαστικο. Η αγγελια βγηκε και μετα απο 2 μερες εμφανιστηκε στο car μεσω εμπορου, με 20000χλμ 4000ευρω τιμη και ελειπαν καποια εξτρα... Περιεργο που η εξατμιση ειχε μεινει επανω και ειχε αλλαχτει το πλαστικο!!!! Κ το θρασος σε ολο αυτο εγω το βρηκα οτι εγινε σε μηχανη οπου πηρχαν μονο 9 αγγελιες για αυτη την μηχανη συμπεριλαμβανομενων και των νεων μοντελων

psiana
27/03/2014, 07:54
Τον Οκτώβριο του 2010 αντάλλαξα το παλιό μου Βαραντερο σε πολύ γνωστό έμπορο Honda , με 3 καταστήματα , για να πάρω το επόμενο. Είχε γράψει μέχρι τότε 119.000χλμ και κάτι ψιλά. Μετά από 2 εβδομάδες χωρίς να αλλάξει κάτι, το είδα στο car, να διαφημίζεται από τον ίδιο έμπορο με 59.000 χλμ. , και σαν μην έφτανε αυτό μετά από 2 εβδομάδες το κατέβαζε στις 39.000χλμ. !!!. Σκέφτομαι αυτόν που το πήρε μόνο. Φυσικά και καταλαβαίνω πως και αυτό που πήρα , μόνο όσα γράφει δεν έχει....


Πραγματικά περίμενα να ακούσω κάτι καινούριο.....

teogtp
27/03/2014, 08:32
Πειτε οτι ειστε σιδεροφαγοι και αφηστε την "γκρινια"........
Τα καημενα τα μηχανακια επρεπε να αλλαξουν χερια για να "ξανανιωσουν" :tooth:

spyrval
27/03/2014, 08:41
Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω ποιοί έμποροι είναι αυτοί, αν και γνωρίζω ότι γίνεται από τους περισσότερους. Οπότε αν θέλετε psiana και sniper35 στείλτε ένα π.μ.
Κάποια στιγμή θα ξαναλλάξω μηχανάκι....

Yianniss
27/03/2014, 08:59
Οσο οι αγοραστες εχουν ψυχολογικο προβλημα με τα χιλιομετρα, τοσο οι πωλητες θα τα "κατεβαζουν"

Μια μοτοσυκλετα για να πωληθει, δεν πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση, πρεπει να εχει λιγα χιλιομετρα, οποτε;

Sapadak
27/03/2014, 09:13
Οσο οι αγοραστες εχουν ψυχολογικο προβλημα με τα χιλιομετρα, τοσο οι πωλητες θα τα "κατεβαζουν"

Μια μοτοσυκλετα για να πωληθει, δεν πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση, πρεπει να εχει λιγα χιλιομετρα, οποτε;

Δεν εχει να κάνει με τη κατάσταση της μοτοσυκλέτας πάντα.
Σκέψου πχ ενα Kle 500 που έχει κάνει 200Κ χλμ, και εξωτερικά ειναι σε άψογη κατάσταση εξωτερικά, συντηρημένη κτλ.
Θα το σκεφτόσουν να την αγοράσεις εσυ προσωπικά?
Εγω, οχι μιας και τα 200κ που εφερα σαν παραδειγμα νομιζω οτι ειναι πολλά για ενα 2κυλινδρο 500αρι, και μαντευω οτι τα μεταλλα του κινητήρα δε θα έχουν πολύ ψωμί ακόμα.
Μπορει να ειμαι καργα λάθος, αλλα δε θα ήθελα να μάθω απο 1ο χέρι, γιαυτο και θα πάω σε ενα που ειναι σε αντιστοιχη κατάσταση αλλά με λιγότερα χιλιόμετρα

devil's animal
27/03/2014, 10:16
Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω ποιοί έμποροι είναι αυτοί, αν και γνωρίζω ότι γίνεται από τους περισσότερους. Οπότε αν θέλετε psiana και sniper35 στείλτε ένα π.μ.
Κάποια στιγμή θα ξαναλλάξω μηχανάκι....


πλακα κανεις τωρα?
δεν χρειαζεται να σου πουν ονοματα...το 99% του κλαδου, ειτε αφορα αυτοκινητο, ειτε μηχανακι, κατεβαζει τα χλμ...

ειναι παγια τακτικη εδω και πολλα χρονια...
και φυσικα ειναι τακτικη που πουλαει στον κλασικο τον μ@λακα τον ελληνα που αγοραζει με χλμ και οχι με κατασταση...

προσωπικα εχω γνωση απο εξουσιοδοτημενο μαστορα toyota οταν εψαχνα για auris...
9 στα 10 που του πηγα απο ιδιωτες ειχαν αλλαγμενα χλμ και κανενας εμπορος δεν εδινε το αμαξι για ελεγχο στον δικο μου μαστορα...μονο καποιοι μου συζηταγαν να "το παμε εδω κοντα σε εναν που ξερω εγω"...

η μεγαλυτερη πλακα ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουν το θρασσος και δινουν και εγγυηση μηχανικων μερων...:mad:

spyrval
27/03/2014, 10:30
Δεν εχει να κάνει με τη κατάσταση της μοτοσυκλέτας πάντα.
Σκέψου πχ ενα Kle 500 που έχει κάνει 200Κ χλμ, και εξωτερικά ειναι σε άψογη κατάσταση εξωτερικά, συντηρημένη κτλ.
Θα το σκεφτόσουν να την αγοράσεις εσυ προσωπικά?
Εγω, οχι μιας και τα 200κ που εφερα σαν παραδειγμα νομιζω οτι ειναι πολλά για ενα 2κυλινδρο 500αρι, και μαντευω οτι τα μεταλλα του κινητήρα δε θα έχουν πολύ ψωμί ακόμα.
Μπορει να ειμαι καργα λάθος, αλλα δε θα ήθελα να μάθω απο 1ο χέρι, γιαυτο και θα πάω σε ενα που ειναι σε αντιστοιχη κατάσταση αλλά με λιγότερα χιλιόμετρα

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, αλλά πες ρε αδερφέ ότι έχει 200Κ χλμ, βάλε και την αντίστοιχη (χαμηλότερη από τα υπόλοιπα) τιμή, και άσε τον άλλο να αποφασίσει...Τέλος πάντων, ευχολόγια, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Απλά να γνωρίζουν κάποιοι που πρωτομπαίνουν στο χώρο και στραβώνονται με το πρώτο μηχανάκι που θα τους γυαλίσει στη βιτρίνα.

Yianniss
27/03/2014, 12:50
Δεν εχει να κάνει με τη κατάσταση της μοτοσυκλέτας πάντα.
Σκέψου πχ ενα Kle 500 που έχει κάνει 200Κ χλμ, και εξωτερικά ειναι σε άψογη κατάσταση εξωτερικά, συντηρημένη κτλ.
Θα το σκεφτόσουν να την αγοράσεις εσυ προσωπικά?
Εγω, οχι μιας και τα 200κ που εφερα σαν παραδειγμα νομιζω οτι ειναι πολλά για ενα 2κυλινδρο 500αρι, και μαντευω οτι τα μεταλλα του κινητήρα δε θα έχουν πολύ ψωμί ακόμα.
Μπορει να ειμαι καργα λάθος, αλλα δε θα ήθελα να μάθω απο 1ο χέρι, γιαυτο και θα πάω σε ενα που ειναι σε αντιστοιχη κατάσταση αλλά με λιγότερα χιλιόμετρα

Οκ, εβαλες το ακραιο παραδειγμα. Μιλαμε ομως οτι οι περισσοτεροι θεωρουν τελειωμενες μοτοσυκλετες απο 50Κ χιλιομετρα κ πανω. Για αυτο το λογω 90% αυτων που πουλιουνται εχουν μαξ 30κ χιλιομετρα.

Ακομα κ στο ακραιο παραδειγμα, αν ειχε την σωστη τιμη το KLE μπορει να εκανα την κινηση ξεροντας ομως οτι θα τα χωσω συντομα για το μοτερ.

aris_n
27/03/2014, 13:11
https://www.1000ps.at/businessnews-2354170-300_000km_mit_Varadero
:beer:

Sapadak
27/03/2014, 13:24
https://www.1000ps.at/businessnews-2354170-300_000km_mit_Varadero
:beer:

Ποσα έχει δώσει σε βενζίνες δε μας λεει ομως :cry:

spyrval
27/03/2014, 13:44
https://www.1000ps.at/businessnews-2354170-300_000km_mit_Varadero
:beer:

Άμα το φέρει να το πουλήσει στην Ελλάδα θα γίνει "πωλείται Varadero 2002, 29.000 χλμ, 1ο χέρι από άτομο μέσης ηλικίας ναυτικό, κινείται μόνο καλοκαίρι. " :lol:

alex k8
27/03/2014, 16:22
στις μαντρες υπαρχουν μηχανακια και αυτοκινητα παππουδων, ναυτικων και γιατρων.με πολυ λιγα χιλιομετρα και με βιβλιαρακια σερβις.......

nickald
27/03/2014, 18:42
στις μαντρες υπαρχουν μηχανακια και αυτοκινητα παππουδων, ναυτικων και γιατρων.με πολυ λιγα χιλιομετρα και με βιβλιαρακια σερβις.......

Το οποιο βιβλιαρακι σερβις ειναι και δυσκολο να αντιγραψεις...

Θες να σου φερω ενα Toyota με 6500κμ μοντελο 99 με ολα τα σερβις στην ωρα τους?

toyar
27/03/2014, 19:28
θελει κανεις ενα toyota auris με λιωμενες μπροστινες δισκοπλακες και αλλαγμενα πισω τακακια και μολις 30000 χλμ;:cry:

infidel
27/03/2014, 19:28
Τώρα πάντως κάποιες εταιρίες τα service τα κρατάνε σε online database. Στο δικό μου mazda (2007) δεν υπάρχει βιβλιαράκι, όλες οι αντιπροσωπείες τραβάνε από την ίδια βάση. Τώρα αν κάποιος μπορεί να βάλει "χέρι" και εκει, δεν το γνωρίζω.

akis_trevor
27/03/2014, 19:30
κρυφοκουτακηδες με toyota & mazda...:D:D:p

Red Rider
27/03/2014, 19:32
Γι'αυτό όταν κάνουμε service στο μοτορι, κρατάμε και τις αποδείξεις για ότι πληρώσαμε.. Το βιβλίο από μόνο του με 5 σφραγίδες δεν λέει τίποτα.

skylaros
27/03/2014, 19:35
Αν ποτέ καταφέρω να πάρω μοτοσακό, το πρώτο μέρος που θα κοιτάξω θα είναι φίλοι και μέλος φόρουμ... κάποιο άτομο που θα το ξέρουν και θα έχει πρόσωπο. Αν δε βρω κάτι όπως το θέλω τότε θα κοιτάξω σε ιδιώτη και πολύ πολύ δύσκολα σε μαγαζί.

toyar
27/03/2014, 19:55
κανονας:
τα καλα κομματια δεν φτανουν σε μαγαζι
κι αν φτασει καποιο ο μαγαζατορας το δινει σε γνωστο
για τους αγνωστους πελατες υπαρχει η σαβουρα η οποια αφηνει και το μεγαλυτερο κερδος αφου εχει αγοραστει κοψοχρονια
δεν ειναι τυχαιο αυτο που αναφερθηκε οτι τα μηχανακια γδυνονται απο αξεσουαρ
λαμογια κατ επαγγελμα:yuck:

bruno
28/03/2014, 14:48
Βιβλιο σερβις από έναν γνωστο μου που ειχα,20ε με σφραγίδες από αντιπροσωπεια,τελικα δεν το χρειαστηκα.Θα ηθελα να ακουσω τιμες που αγοραζουν και τιμες που πουλανε οι μαντραδες.Καποιος από αυτους μου ξεκινησε κουβεντα...εγω θελω ένα 1000ρικο φιλαρακο.