PDA

View Full Version : θέλω να κλέψω ένα μηχανάκι.



Gi_4ce
22/03/2014, 16:56
Κάτι αξιόπιστο που να κυκλοφορεί πολύ. Να μπορεί να φύγει γρήγορα για ανταλλακτικά και να μην κάνει "μπάμ".

Είδα κάποια μηχανάκια να κινούνται στον δρόμο και κράτησα την πινακίδα τους. Προσπάθησα να βρω που μένουν αλλα δε μπόρεσα.
Πρέπει να ρωτήσω ασφαλιστή ή αστυνομικό. Δεν ειναι τόσο εύκολο λοιπόν όσο φαίνεται. Ασχέτως που όλοι οι "συνωμοσιολόγοι φορουμίστες" λέγανε ΣΒΗΣΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ". Αφού την πινακίδα σου τη βλέπουν εκατομμύρια άνθρωποι κάθε μέρα στο δρόμο... Αν θελανε να σου κανουν ζημιά θα σου κάνανε. Δεν θα περιμένανε απο το ιντερνετ...

Μετά λοιπόν, είπα να ασχοληθώ μπας και βρω κανένα μηχανάκι που να πωλείται...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4813253/

Χμμμ, καλό φαίνεται αν και ο τύπος ζητάει τα κέρατά του...
Για να δούμε... Το τηλέφωνό του εόναι το 6984090775...

Για να μπω στο 11888...

Ωπ! Ωραία! βρήκαμε και που μένει!
https://11888.ote.gr/web/guest/list-names?_wpType=number&_wpPhone=6984090775
Το μόνο που μένει τώρα τώρα είναι να πάμε να το σηκώσουμε κάποιο βράδυ!

Gi_4ce
22/03/2014, 17:05
και τώρα στο ζουμί του εν λόγω χιουμοριστικού πόστ...

Το μηχανάκι το έχω στο σπίτι μου στην Αγία Βαρβάρα ενώ το τηλέφωνό μου είναι δηλωμένο στο προηγούμενό μου σπίτι.

Εμένα, ΕΤΥΧΕ να ειναι δηλωμένο το τηλέφωνό μου αλλού. Αν το είχα μεταφέρει στο τωρινό μου σπίτι, αυτομάτως έδινα την ακριβή τοποθεσία της μοτοσυκλέτας μου.

Βρείτε όμως 10 τυχαίες αγγελίες οπου τα στοιχεία τους θα είναι:

Ν***Σ
ΝΕΑΠΟΛΗ
698000506065

Και κάντε μια αναζήτηση στο 11888 για τον κάτοχο του τηλεφώνου.
Θα προσέξετε οτι στις 10 αγγελίες που θα τσεκάρετε, στις 6 θα βρείτε ακριβώς την διεύθυνση του πωλητή και ενα κατακλείδει, του οχήματος.

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα βάλετε αγγελία, προσέξτε το τηλέφωνό σας να μην είναι περασμένο στους τηλεφωνικούς καταλόγους.
Αλλιώς δίνετε το "βιογραφικό" της μοτοσυκλέτας και την ακριβή τοποθεσία της σε κοινή θέα.

Όπως μου είπε ενας φίλος αστυνομικός που το συζήτησα μαζί του, δυστυχώς έτσι βρίσκουν πολλά μηχανάκια που πέφτουν θύματα κλοπής με το που μπαίνουν αγγελία.
Και δυστυχώς, έχω τουλάχιστον έναν φίλο που την πάτησε...

Mits-fz6
22/03/2014, 17:08
Πφφφφ :eek: ανατριχιαστικό!!!

vaska
22/03/2014, 17:27
ρε συ Τάσο έβαλα και το δικό μου κινητό και της γυναίκας μου στη σελίδα που ανέβασες και δεν δίνει στοιχεία. Το δικό σου πως εμφανίζεται??

Κατά τ' άλλα όπως είπε ο πιο πάνω, "ανατριχιαστικό".

toyar
22/03/2014, 17:34
δεν καταλαβα ακριβως τι σχεση εχει η γνωστοποιηση της διευθυνσης με την κλοπη
γιατι η μηχανη μου κινδυνευει περισσοτερο αν δωσω αριθμο κυκλοφοριας και διευθυνση;

nktR
22/03/2014, 17:41
μόνο αυτό λες,
το ότι σε υποχρεώνουν, οι λαλάκες ανεγκέφαλοι που τους ψηφίζουμε και τους πληρώνουμε κιόλας, να αναγράφεται στη άδειά μας η διεύθυνση κατοικίας...???!!!??
Και εάν χάσεις ή σου κλέψουν το τσαντάκι σου με κλειδιά σπιτιού, γκαράζ, αυτοκινήτου, μηχανής και έρχονται και σε κάνουν μάγκα....
Εγώ δήλωσα αλέ ρετούρ διεύθυνση

Για το θέμα που αναγράφεις όσοι είσαστε στο cosmote πρέπει να ζητήσετε εγγράφως ή να μη φαίνεται η διεύθυνσή σας ή αλλάξετε διεύθυνση εάν θέλετε να φαίνεται το τηλέφωνο αλλά θα πρέπει να λαμβάνεται λογαριασμό από εκεί. Εγώ που είμαι στη wind πάντως δεν βγάζει διεύθυνση αν και εκεί έχω βάλει επαγγελματικό χώρο.

Gi_4ce
22/03/2014, 17:43
ρε συ Τάσο έβαλα και το δικό μου κινητό και της γυναίκας μου στη σελίδα που ανέβασες και δεν δίνει στοιχεία. Το δικό σου πως εμφανίζεται??

Κατά τ' άλλα όπως είπε ο πιο πάνω, "ανατριχιαστικό".

Πολλά τηλέφωνα δεν ειναι δηλωμένα σε καταλόγους.

Αρκετοί όμως (όπως εγώ) όταν αλλάξαμε εταιρεία - συμβόλαιο, μπήκαμε εν άγνοιά μας στους καταλόγους.

Πάντως πλεον οι εταιρίες ρωτάνε αν θες να εισαι στους καταλόγους η όχι.


δεν καταλαβα ακριβως τι σχεση εχει η γνωστοποιηση της διευθυνσης με την κλοπη
γιατι η μηχανη μου κινδυνευει περισσοτερο αν δωσω αριθμο κυκλοφοριας και διευθυνση;

Είσαι κλέφτης. "Ψωνίζεις" τη μηχανή που σου αρέσει μεσα απο το car. Googlάρεις το τηλέφωνο σε κάποιον κατάλογο και βρίσκεις τη διεύθυνσή του...

Πας και σηκώνεις τη μηχανή, ή την ακράπα που σου γυάλισε για το δικό σου...

just saying...

Ζεύκας
23/03/2014, 04:04
για να κάνετε απόρρητο τον αριθμό του κινητού σας τηλεφώνου, πηγαίνετε με την αστ/κη σας ταυτότητα σε ένα κατάστημα του παρόχου όπου είστε και κάνετε μία έγγραφη δήλωση απορρήτου.

irinia
23/03/2014, 08:01
ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΧΑΖΑ..............







Τά μηχανάκια άλλιώς κλέβονται...!!
Μιά ζωή πουλούσα μηχανάκια καί έβαζα στό ίντερνετ τά πάντα.
Άπό άριθμό πινακίδας μέχρι άριθμό πλαισίου....έ καί τί έγινε..??
Τί όντως πρέπει νά προσέχουμε..??
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...........γιά κλοπές έκ τών έσω πού λέμε μεταφορικά..!!
Διότι ύπάρχει καί ή άλλη πλευρά πού τό μηχανάκι χτυπιέται τυχαία
άπό τύπους πού γυρνάνε μόνιμα ψάχνοντας καί τά άρπάζουν όταν βρούνε
τίς κατάλληλες συνθήκες έφόσον είναι εύκολο ή αύτούς μέ τά βανάκια πού
είναι συμμορίες όλόκληρες καί τά σηκώνουν σέ ένα λεπτό καί πολύ είπα..!!
Ή έκ τών έσω λοιπόν κλοπή είναι αύτή άπό τήν όποία μπορούμε νά προστατευτούμε
άν είμαστε όσο πιό προσεκτικοί γίνεται.
ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΔΙΝΕΤΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ,άπό συνεργείο μέχρι πλύσιμο κ.λ.π....
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ νά άποχωρίζεστε άπό τό ΚΛΕΙΔΙ,πολλά μηχανάκια έχουν σηκωθεί μέ κυριλλέ
τρόπο, άντικλείδι.
Έκείνα τά μαστοράκια πού δουλεύουν μέσα καί δέν τούς ξέρει καμμιά φορά ούτε ό ίδιοκτήτης
ίσως είναι ό Δούρειος Ίππος γιά νά γίνει τό μηχανάκι σας καπνός.
Άκόμα καί ίμομπιλάιζερ νά έχει τό μηχανάκι,άν ύπάρχει κλειδί,τό ξεκλειδώνουν καί μέ ένα σκουτεράκι
τό πάνε καροτσάκι,πάει χάθηκε..!!
Άν σάς γράψω τώρα πώς μού είπαν φίλοι είδικοί ότι άντιγράφεται ένα κλειδί..??
Μέχρι καί μέ φωτογραφία...!!!
Μέ κάποιο είδος πλαστελίνης κ.λ.π....
Άν τό χάσετε λοιπόν έστω γιά ένα λεπτό μπορεί νά σάς τήν κάνουν,μέχρι καί νά τό
τραβήξουν φωτό έξ άποστάσεως άν είναι σέ κοινή θέα..!!
Άντιγράφουν μίζα καί λουκέτα..!!
Έπίσης αύτή ή εύκολία τών συναγερμών μέ τήν ΝΤΕΜΕΚ έργοστασιακή συμβατότητα
καί τήν περίφημη ΦΥΣΣΑ πού κουμπώνει......είναι γιά γέλια.
Αυτή έπινοήθηκε γιά εύκολία όλων όμως καί αύτών πού τή βάζουν άλλά καί αύτών
πού τήν ΒΓΑΖΟΥΝ..!!
Νά πάρουμε ένα πολύ δημοφιλές μηχανάκι,βεστρόμ....
Ύπάρχει μία φύσσα σέ πολύ εύκολα προσβάσιμο σημείο πίσω στήν ούρά.
Έκεί όλοι οί μάγκες πού τό παίζουν ήλεκτρολόγοι έρασιτέχνες κ.λ.π.,κουμπώνουν
τούς συμβατούς συναγερμούς τούς όποίους καί τοποθετούν σέ χρόνο ρεκόρ..!!
Σάς είπε κανείς όμως όλους έσάς πώς άν σηκώσετε τή σέλλα,βγάλετε τή φύσσα τού
συναγερμού καί κουμπώσετε τήν έργοστασιακή πού έχετε
τί γίνεται..??
Άπλά τό μηχανάκι φεύγει σάν κυρία...!!!
ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ θέλει παιδιά γιά νά μπεί σωστά κολλητήρι καί μαύρη καλωδίωση νά μήν ξεχωρίζει τίποτε..!!
Μαύρη γίνεται φυσικά καί άν τήν τυλίξεις στό τέλος μέ ταινία.
Ένας πολύ εύκολα τοποθετημένος συναγερμός είναι καί πολύ εύκολα προσπελάσιμος..!!
Όταν λοιπόν άκούτε στίς άντιπροσωπείες έμείς θά σού τόν τοποθετήσουμε έχετε τό νού σας..!!!
Γιά νά έπανέλθω στόν πρώτο τρόπο κλοπής τόν έξωθεν άς πούμε ,έκεί τό μόνο πού μπορούμε νά κάνουμε
είναι όση προστασία περισσότερη γίνεται,βλέποντας την ίσως πάνε στήν έπόμενη καί κάτι πού έφαρμόζω
έπειδή έτυχε νά δώ ένα βιντεάκι κλοπής στό ίντερνετ μέ βανάκι ΟΣΟ ΜΑΚΡΥΑ γίνεται άπό σημείο
πού έχει πρόσβαση αύτοκίνητο,διότι θά χρειαστεί νά μεταφερθεί στά χέρια αύτανδρη...!!!
Άν είναι κάποιο βαρύ μηχανάκι πάνω άπό 200 κιλά όπως καταλαβαίνετε θέλει 3-4 άτομα.
Όχι ότι δέν έχουν τό θράσος άλλά οί κλέφτες ΠΑΝΤΑ προτιμούν τό πιό εύκολο μειώνοντας
τό ρίσκο τους έκτιθέμενοι δημόσια τήν ώρα τής κλοπής..!!
Αύτά λεβέντες μου,τώρα τά ύπόλοιπα περί πινακίδων,άριθμών πλαισίου κ.λ.π....είναι νάχαμε
νέ λέμε,λές καί ό κλέφτης χρειάζεται διεύθυνση....
Όλοι οί άριθμοί φαίνονται ,κανείς δέν είναι κρυφός καί όλα τά μηχανάκια πού δέν είναι
σέ γκαράζ φαίνονται.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σιγά μήν περιμένω άπό τό τηλέφωνο νά βρώ ποιό μηχανάκι θά κλέψω.
Γυρίζουν ρέ παιδιά τά καρακόλια καί ότι εύκολο δούνε τό βάζουν στόχο,μέρα νύχτα.
Έκτός άν είναι παραγγελιά,έκεί ναί μιά άγγελία θά τούς διευκολύνει κάπως.
Άλλά καί τί νά κάνουμε νά σταματήσουμε νά πουλάμε..??

vaska
23/03/2014, 08:22
ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΧΑΖΑ..............



..??

κοίτα που το κατάλαβα όλο το κείμενο και συμφωνώ κιόλας.

Πάει χάλασε ο κόσμος χάλασα κι εγώ Τέρενς

:lol:

irinia
23/03/2014, 08:51
κοίτα που το κατάλαβα όλο το κείμενο και συμφωνώ κιόλας.

Πάει χάλασε ο κόσμος χάλασα κι εγώ Τέρενς

:lol:










ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ....................









Θά κάνουμε δεσμό...........

devil's animal
23/03/2014, 09:31
συμφωνω και εγω με terens...

τα αντικλεπτικα μετρα που περνει καποιος ειναι απλα για να καθυστερησει το αναποφευκτο, αν και εφ'οσον ειναι αποφασισμενοι...

ολα κλεβονται!!
αλλα θελουν λιγοτερο χρονο και ρισκο και αλλα περισσοτερο...

εδω κλεβονται πινακες και τα ρεστα μεσα απο μουσεια που ειναι φρουρια...ενα μηχανακι που το εχει καποιος κλειδωμενο στο γκαραζ του και με συναγερμο δεν θα μπορεσουν να παρουν...??
απλα εξαρταται ποσο επαγγελματιας ειναι ο κλεφτης...

το πιο απλο: την ωρα που την εχεις βγαλει απο το γκαραζ και εχεις ξεκλειδωσει τα 20 λουκετα και εχεις αφοπλισει και τον συναγερμο, ερχονται 2 μ'ενα γκανι, στο κολλαει ο ενας στην μουρη και σου λεει "κατεβα για να την καβαλησει ο φιλος μου"...

τι θα κανεις? δεν θα κατεβεις?

πλεον οπλο μπορει να βρει ο καθενας...

ας παρουμε ολοι τα μετρα μας και ας ελπισουμε οτι οσο περισσοτερους βρισκουν, τοσο πιο ηρεμα θα μπορουμε να κοιμομαστε τα βραδυα...

notakos600
23/03/2014, 09:46
Αν σου γυάλισε κάτι πάντα υπάρχει ο τρόπος να το κάνεις δικό σου...

freewind
23/03/2014, 09:50
το θεμα ειναι να μην σου βαλουν το μηχανακι στο ματι γιατι αν το βαλουν θα βρουνε τροπο να στο φανε απλα πραγματα ειναι.

DrIoannis
23/03/2014, 11:36
Πίκρα η κατάσταση παιδιά πίκρα μεγάλη. Σε έχουν κάνει οι άθλιοι να ζεις με άλλο ένα άγχος...

SHOOTER045
23/03/2014, 14:57
συμφωνω με τους παραπανω(terens-vaska-devils)
η τελευταια συμμορια που πιασαμε δουλευε βανακι-οπως ειπε ο τερενς-
αλλα τα θυματα τα εβρισκε ντελιβερας συνεργατης

virus
23/03/2014, 15:49
ασχετο με το θεμα αλλα σχετικο με αυτο που ειπε ο τασος.

κι επειδη εγινε προσφατα. ειχα κοσμοτε και πηγα να το κανω γουατσαπ. σε ενα σημειο της αιτησης ειχε ενα κουτακι για να το σημειωσω σε περιπτωση που ΔΕΝ θελω να εμφανιζεται το τηλεφωνο μου στους καταλογους. κι εγω το ειχα σημειωσει επειδη δεν ηθελα να εμφανιζεται.

ε λοιπον το τηλ μου εμφανιζεται.

θα τους παρει ο διαολος αυριο :confused:

menelaos46
23/03/2014, 16:45
Το σενάριο δεν είναι απίθανο να συμβεί αλλά δεν είναι ο συνήθης τρόπος που γίνονται οι κλοπές. Αν απλώς κάνεις μία βόλτα στην Αθήνα θα δεις πενήντα μηχανάκια που αξίζει να κλαπούν και είναι σε "ωραία" σημεία κάθε βράδυ. Δεν χρειάζεται να μπει κάποιος κλέφτης στη διαδικασία αυτή....

PetranGR
23/03/2014, 16:53
αν όντως φαίνεσε κτλ. στους καταλόγους πως μπορείς να το βγάλεις;

Gi_4ce
23/03/2014, 17:06
Συμφωνώ με όλους, δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να σου σταμπάρουν το μηχανάκι, αλλα είναι άλλος ένας τρόπος που μπορούμε να αποτρέψουμε. Εγώ αυτά τα άκουσα απο ενα όργανο του Α.Τ. Κυψέλης που οταν μου την είπε που είχα βάλει το τηλ στην αγγελία, είπα ακριβώ ότι και εσείς...

Όταν όμως μου έδειξε μεσα σε 5 λεπτά με ενα απλό search το που μένω, με ροβλημάτισε.

απο τους καταλόγους βγαίνεις με αίτηση στο καταστημα.

PetranGR
23/03/2014, 17:19
Συμφωνώ με όλους, δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να σου σταμπάρουν το μηχανάκι, αλλα είναι άλλος ένας τρόπος που μπορούμε να αποτρέψουμε. Εγώ αυτά τα άκουσα απο ενα όργανο του Α.Τ. Κυψέλης που οταν μου την είπε που είχα βάλει το τηλ στην αγγελία, είπα ακριβώ ότι και εσείς...

Όταν όμως μου έδειξε μεσα σε 5 λεπτά με ενα απλό search το που μένω, με ροβλημάτισε.

απο τους καταλόγους βγαίνεις με αίτηση στο καταστημα.

σε τι κατάστημα;
σταθερό Forthnet κινητό cosmote ;

virus
23/03/2014, 18:51
πιστευω στην εταιρεια που εισαι. αυριο θα παω στην κοσμοτε να ρωτησω.

motomaniac
24/03/2014, 09:43
για ττην κατα παραγγελια κλοπη ειναι μανουλα η διαδικασια για τα αλλα συμφωνω με τους προλαλισαντες. κυριε τερενς ολοι οι συναγερμοι απασφαλιζονται χωρις να βγαλει σελες κλπ. καπου ειχα διαβασει (μπορει κι εδω μεσα) απο καποιον πως καινε τις ασφαλειες απο την λαμπα του φλας με μια μπαταρια...

irinia
24/03/2014, 10:23
για ττην κατα παραγγελια κλοπη ειναι μανουλα η διαδικασια για τα αλλα συμφωνω με τους προλαλισαντες. κυριε τερενς ολοι οι συναγερμοι απασφαλιζονται χωρις να βγαλει σελες κλπ. καπου ειχα διαβασει (μπορει κι εδω μεσα) απο καποιον πως καινε τις ασφαλειες απο την λαμπα του φλας με μια μπαταρια...







ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ...............







Τόσο στό ήχητικό σήμα πού θά δώσει ό συναγερμός
ΑΛΛΑ στό ότι ό σωστά τοποθετημένος συναγερμός
καί νά τόν άκυρώσεις ώστε νά μήν φωνάξει
ΔΕΝ ΘΑ άφήσει τό μηχανάκι νά πάρει μπροστά.
Θέλει κολλητήρι,πολύμετρο ,γνώσεις ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ...!!
Πού δέν διαθέτουν οί κλέφτες...!!!
Τώρα γιά αύτά πού γράφεις ,δέν γνωρίζω τέτοιες τεχνικές.
Κατά τά λεγόμενα σου όλοι οί συναγερμοί είναι άχρηστοι..??
Προσωπικά πιστεύω πώς είναι ένα έμπόδιο πού καθυστερεί τόν κλέφτη..!!
Τώρα άν σέ ένόχλησε πού έγραψα γιά τό πώς τούς τοποθετούνε
κάποιοι.........ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ,καί τό πόσο εύκολο είναι νά τούς παρακάμψεις,
πάλι κάτι μπέρδεψες,άλλο κουμπώνω τήν έργοστασιακή φύσσα καί ντεμέκ
τόν τοποθέτησα μέ ότι αύτό συνεπάγεται καί άλλο κόβω,μετράω ρεύματα καί κολλάω
βάζοντας μαύρες όμοιες καλωδιώσεις παντού πού μόνο κάποιος πού ξέρει καί έχει
έργαλείο θά μπορέσει νά παρακάμψει τό συναγερμό νά ξαναενώσει σωστά τά ρεύματα
γιά νά πάρει μπροστά τό μηχανάκι...!!
Γιά άσφάλειες καί καμμένες λάμπες ΔΕΝ ΞΕΡΩ άς μάς γράψουν οί είδικοί.
Αύτα πού έγραψα είναι πολύ άπλά πράμματα χωρίς νά χρειάζεται νά έχουμε καί τεχνικές γνώσεις..!!
Προσωπικά πάντως έχω δεί τύπους πού όλα τά σφάζουν καί όλα τά μαχαιρώνουν
σέ άντιπροσωπείες καί συνεργεία...!!!!!!!!!

motomaniac
24/03/2014, 10:28
ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ...............







Τόσο στό ήχητικό σήμα πού θά δώσει ό συναγερμός
ΑΛΛΑ στό ότι ό σωστά τοποθετημένος συναγερμός
καί νά τόν άκυρώσεις ώστε νά μήν φωνάξει
ΔΕΝ ΘΑ άφήσει τό μηχανάκι νά πάρει μπροστά.
Θέλει κολλητήρι,πολύμετρο ,γνώσεις ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ...!!
Πού δέν διαθέτουν οί κλέφτες...!!!
Τώρα γιά αύτά πού γράφεις ,δέν γνωρίζω τέτοιες τεχνικές.
Κατά τά λεγόμενα σου όλοι οί συναγερμοί είναι άχρηστοι..??
Προσωπικά πιστεύω πώς είναι ένα έμπόδιο πού καθυστερεί τόν κλέφτη..!!
Τώρα άν σέ ένόχλησε πού έγραψα γιά τό πώς τούς τοποθετούνε
κάποιοι.........ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ,καί τό πόσο εύκολο είναι νά τούς παρακάμψεις,
πάλι κάτι μπέρδεψες,άλλο κουμπώνω τήν έργοστασιακή φύσσα καί ντεμέκ
τόν τοποθέτησα μέ ότι αύτό συνεπάγεται καί άλλο κόβω,μετράω ρεύματα καί κολλάω
βάζοντας μαύρες όμοιες καλωδιώσεις παντού πού μόνο κάποιος πού ξέρει καί έχει
έργαλείο θά μπορέσει νά παρακάμψει τό συναγερμό νά ξαναενώσει σωστά τά ρεύματα
γιά νά πάρει μπροστά τό μηχανάκι...!!
Γιά άσφάλειες καί καμμένες λάμπες ΔΕΝ ΞΕΡΩ άς μάς γράψουν οί είδικοί.
Αύτα πού έγραψα είναι πολύ άπλά πράμματα χωρίς νά χρειάζεται νά έχουμε καί τεχνικές γνώσεις..!!
Προσωπικά πάντως έχω δεί τύπους πού όλα τά σφάζουν καί όλα τά μαχαιρώνουν
σέ άντιπροσωπείες καί συνεργεία...!!!!!!!!!

Κυριε τερενς, δεν με ενοχλησε τιποτε απο οσα εγραψες. επιπρσθετως αναφερω ομως οτι ακομα κι ο καλυτερος συναγερμος του πλανητη φιμωνεται σε 2 λεπτα απο εναν πεαγγελματια κλεφτη. το αν θα παρει μπρος μετα λιγο ενδιαφερει συνηθως μιας και τα φορτωνουν σε βανακι πλεον και δεν τα καβαλανε οπως καποτε.

παντως μιας κι αναφερεις καλωδιωσεις δεν υπαρχει τιποτε χειροτερο απο το να σου χαλασει την πλεξουδα ενας αρχιδια μαστορας βαζοντας συναγερμους κι αηδιες.. κι οσο πιο βαθια βαλει το βρωμοχερο του τοσο το χειροτερο. η δικη μου μηχανη εχει καταναλωση μονιμως ασχετα που τον εχω απενεργοποιημενο, εχει ολα τα πλαστικα ζορισμνα η σπασμενα απο οπου περασε το παλιοκαλωδιο του και γενικως ευχομαι να μην το ειχε βαλει ποτε. να ενημερωσω οτι ετσι την αγορασα φυσικα και απλα δεν τον εβγαλα για να μην κανω κι αλλη ζημια. βεβαια εγω δικη μου αποθηκημε συστημα συναγερμου δικο στην πορτα και δνε τον χρειαζομαι. απιησης ζω στην Βεροια, οποτε δεν τον χρειαζομαι καθολου, δεν ξερω αν θα τον εβαζα στην Αθηνα, ισως και να συμφωνουσα οτι ετσι πρεπει να γινεται..

SHOOTER045
24/03/2014, 10:33
Κυριε τερενς, δεν με ενοχλησε τιποτε απο οσα εγραψες. επιπρσθετως αναφερω ομως οτι ακομα κι ο καλυτερος συναγερμος του πλανητη φιμωνεται σε 2 λεπτα απο εναν πεαγγελματια κλεφτη. το αν θα παρει μπρος μετα λιγο ενδιαφερει συνηθως μιας και τα φορτωνουν σε βανακι πλεον και δεν τα καβαλανε οπως καποτε.

αφρο πολυουρεθανης
κουβερτες κλπ
μονωμενα βανακια
την κουναν(οχι την αχλαδια) επιτηδες βραδυ για να χτυπαει συνεχεια και νασου σπαει τα νευρα μεχρι να τον απομονωσεις




τωρα που το ειπατε το tenere μου εκτος απο συναγερμο
ειχε και τετοιο διακοπτακι
που εκοβε το ρευμα

stam2
24/03/2014, 10:36
για ττην κατα παραγγελια κλοπη ειναι μανουλα η διαδικασια για τα αλλα συμφωνω με τους προλαλισαντες. κυριε τερενς ολοι οι συναγερμοι απασφαλιζονται χωρις να βγαλει σελες κλπ. καπου ειχα διαβασει (μπορει κι εδω μεσα) απο καποιον πως καινε τις ασφαλειες απο την λαμπα του φλας με μια μπαταρια...

αυτό με το βραχυκύκλωμα δεν παίζει σε καλούς συναγερμούς διότι δεν επηρρεάζονται από την τροφοδοσία της μηχανής και έχουν δικό τους bypass κύκλωμα το οποίο μάλιστα τέτοιο τύπου βραχυκυκλώματα τα εκλαμβάνει σαν απειλή...
αυτό με τα βραχυκυκλώματα πιάνει σε κάτι META πρώτης-δεύτερης γεννιάς...

irinia
24/03/2014, 10:41
Κυριε τερενς, δεν με ενοχλησε τιποτε απο οσα εγραψες. επιπρσθετως αναφερω ομως οτι ακομα κι ο καλυτερος συναγερμος του πλανητη φιμωνεται σε 2 λεπτα απο εναν πεαγγελματια κλεφτη. το αν θα παρει μπρος μετα λιγο ενδιαφερει συνηθως μιας και τα φορτωνουν σε βανακι πλεον και δεν τα καβαλανε οπως καποτε.







ΤΙ ΝΑ ΠΩ.........ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΟΓΟ







Προφανώς έτσι θά είναι.......ότι ήλεκτρονικό κλειδώνει, σίγουρα καί ξεκλειδώνει ή άχρηστεύεται..!!
Τό πόσα λεπτά θέλει δέν τό γνωρίζω,έγώ πάντως έβαζα συναγερμούς σέ όλα μου τά μηχανάκια
κατά καιρούς,έστω καί γιά αύτά τά 2 λεπτά πού άνέφερες.
Δέν ήθελα ποτέ νά άφαιρέσω άπό τόν έαυτό μου έστω καί αύτή τήν έλπίδα τών δύο λεπτών,
όπως καί δέν θά πάω νά δώσω ποτέ χρήματα σέ κάποιον ό όποίος μού τά άποσπάει ύποσχόμενος
σέ περίπτωση κλοπής νά μού τά δώσει καί μετά μού βγάζει τήν ψυχή έχοντας καί τό καρπούζι καί τό μαχαίρι
θέτοντας αύτός τούς όρους,άντιλαμβάνεσαι πού άναφέρομαι..!!

ego_o_idios
24/03/2014, 22:45
sas to exo prin xronia ante ali mia fora
enas tropos na min sas klevoun to mixanaki ine na alazete oti mporite manetes koustoumia ke oti alo aksesouar iparxi podostiria ftera seles ke an prokite na to pantreftite mexri pou tou alazete ke xroma

epidi ta mixanakia ta klevoun antalaktikatzides

8a sas exi tixi na 8elete ena fanari sta metaxirismena ke na min exi ala 8a sas feri se dio tris meres
diladi 8a vgi to fortigo gia skotines agores tritou tipou...

afti stamparoune ke genika klevoune mama mixanes
an exi tou kosmou ta after market epano ine axrista ke karfonete to magazi

diladi an exete ena gsxr 1000 me after market koustoumi ke lipa aksesouar den to pirazi kanis
afou 8a kanoune ti doulia 8a stokaroune ke ta ipolipa i ta plasaroune se sinadelfous

ama ine na petaksoune to miso mixanaki giati den ine mama den asxolounte 8a paroune to mama tou alou pou to exi ke stin pena

menelaos46
24/03/2014, 22:51
sas to exo prin xronia ante ali mia fora
enas tropos na min sas klevoun to mixanaki ine na alazete oti mporite manetes koustoumia ke oti alo aksesouar iparxi podostiria ftera seles ke an prokite na to pantreftite mexri pou tou alazete ke xroma

epidi ta mixanakia ta klevoun antalaktikatzides

8a sas exi tixi na 8elete ena fanari sta metaxirismena ke na min exi ala 8a sas feri se dio tris meres
diladi 8a vgi to fortigo gia skotines agores tritou tipou...

afti stamparoune ke genika klevoune mama mixanes
an exi tou kosmou ta after market epano ine axrista ke karfonete to magazi

diladi an exete ena gsxr 1000 me after market koustoumi ke lipa aksesouar den to pirazi kanis
afou 8a kanoune ti doulia 8a stokaroune ke ta ipolipa i ta plasaroune se sinadelfous

ama ine na petaksoune to miso mixanaki giati den ine mama den asxolounte 8a paroune to mama tou alou pou to exi ke stin pena

Ε ναι καλά τα λες εσύ αλλά αν είναι να αλλάξεις όλο το μηχανάκι για να μη στο κλέψουν......

Επίσης τα άφτερ μάρκετ πουλιούνται εξίσου καλά με τα μαμά....

ego_o_idios
24/03/2014, 22:54
Ε ναι καλά τα λες εσύ αλλά αν είναι να αλλάξεις όλο το μηχανάκι για να μη στο κλέψουν......

Επίσης τα άφτερ μάρκετ πουλιούνται εξίσου καλά με τα μαμά....

ti ine afta pou lete reeeeeeeeeeeeeeee
ta after market ine aksesouar den ine antalaktika den iparxoun afta stous antalaktikades
mia zoi olo ta idia ke ta idia leme...

min apantate re kratiste ta mama na min xasi ke tipota o kleftis opou o...... ke i mira tou

devil's animal
24/03/2014, 23:01
diladi an exete ena gsxr 1000 me after market koustoumi ke lipa aksesouar den to pirazi kanis
afou 8a kanoune ti doulia 8a stokaroune ke ta ipolipa i ta plasaroune se sinadelfous

ama ine na petaksoune to miso mixanaki giati den ine mama den asxolounte 8a paroune to mama tou alou pou to exi ke stin pena


α, δλδ αν εχεις το υπερτουμπανο των 5 ηπειρων και των 10 θαλασσων, δεν φοβασαι γιατι οι κλεφτες ψαχνουν τα μαμα...

αν δλδ στο gsxr1000 μου εχω μια ολοσωμη που κανει 2,500€ δεν θα φοβηθω μην μου την παρουν..γιατι δεν ειναι μαμα...
ουτε τους μαρσπιεδες, ουτε την brembo, ουτε τα προστατευτικα κινητηρα, ουτε τα μανιταρια,...ουτε...ουτε...

επισης δεν θα μου την σηκωσουν ολοκληρη να την κανουν κομματια να τα πουλησουν στο car.gr ή ακομα και στο ebay.com...
και πες οτι φοβουνται μην αναγνωρισω τα κομματια, δεν θα τα δωσουν σε φιλαρακια τους με gsxr 1000...οχι...θα τα λυπηθουν...επειδη δεν ειναι μαμα...

μονο για το μοτερ να την παρουν (επειδη καποιου του εσπασε) και ολα τα αλλα να τα πεταξουν...κερδος θα εχουν...

ακομα και το BSB πολυεστερικο κουστουμι που εχω, μπορουν να το τριψουν και να το βαψουν αλλο χρωμα και να το βλεπω να κυκλοφοραει καθε μερα εξω απο το σπιτι μου χωρις να παρω χαμπαρι...

θα μας τρελανεις εντελως ρε Λεωνιδα...:a21:

kostaskk
24/03/2014, 23:06
εχω καλύτερη ιδεα
αν έστω μια φορα λύσεις την μηχανή σου απλα σταμπάρεις το καθε εξάρτημα ή αυτα που πωλούνται ευκολότερα
μπορείς να χαράξεις τα αρχικά σου σε καθε εξάρτημα ή να τα γράψεις με καποιον ανθεκτικο μαρκαδόρο.

αν το κανεις αυτο σε ολα τα εξαρτηματα τις μοτο
εχεις αρκετες πιθανότητες να βρεις μετα απο χρονια το ανταλακτικο και ρωτώντας να βρεις τον κλεφτη και να παρεις εκδίκηση
βεβαια πρεπει να εισαι διακριτικος ωστε να μην φαινονται ευκολα και τα σβισει ο κλεφτης αλλα και να τα δει λογικα δεν θα ασχοληθεί

καποτε ειχα τα αρχικά μου γραμμενα ακομα και στα φλοτερ μεσα στα καρμπυρατερ :-p

devil's animal
24/03/2014, 23:09
εχω καλύτερη ιδεα
αν έστω μια φορα λύσεις την μηχανή σου απλα σταμπάρεις το καθε εξάρτημα ή αυτα που πωλούνται ευκολότερα
μπορείς να χαράξεις τα αρχικά σου σε καθε εξάρτημα ή να τα γράψεις με καποιον ανθεκτικο μαρκαδόρο.

αν το κανεις αυτο σε ολα τα εξαρτηματα τις μοτο
εχεις αρκετες πιθανότητες να βρεις μετα απο χρονια το ανταλακτικο και ρωτώντας να βρεις τον κλεφτη και να παρεις εκδίκηση
βεβαια πρεπει να εισαι διακριτικος ωστε να μην φαινονται ευκολα και τα σβισει ο κλεφτης αλλα και να τα δει λογικα δεν θα ασχοληθεί

καποτε ειχα τα αρχικά μου γραμμενα ακομα και στα φλοτερ μεσα στα καρμπυρατερ :-p

φανταζομαι τα λες για πλακα αυτα, ετσι?

kostaskk
24/03/2014, 23:31
οχι το χω κάνει
και γενικα πολλα εξαρτηματα απο το παλιο μου μοτο ειχαν τα αρχικα 'κκ' γραμμενα σχεδον παντου με ανεξίτηλο μαυρο ή κοκκινο μαρκαδορο

περιοχες οπως το εσωτερικο της ηλεκτρονικης/τα φερινκ απο την μεσα μερια/φιλτροκουτι και αλλες απόκρυφες περιοχες ηταν οι αγαπημενες μου.
βεβαια δεν μου εχουν κλεψει ποτε κατι

καποιος που λυνει το μοτο του ή σχεδιαξει να κανει ανακατασκευή ειναι μια καλη ιδεα

stefanos
24/03/2014, 23:36
φανταζομαι τα λες για πλακα αυτα, ετσι?

Υπάρχει εδώ και χρόνια στο εξωτερικό π.χ. http://datatag.co.uk/technology.php

ego_o_idios
24/03/2014, 23:37
α, δλδ αν εχεις το υπερτουμπανο των 5 ηπειρων και των 10 θαλασσων, δεν φοβασαι γιατι οι κλεφτες ψαχνουν τα μαμα...

αν δλδ στο gsxr1000 μου εχω μια ολοσωμη που κανει 2,500€ δεν θα φοβηθω μην μου την παρουν..γιατι δεν ειναι μαμα...
ουτε τους μαρσπιεδες, ουτε την brembo, ουτε τα προστατευτικα κινητηρα, ουτε τα μανιταρια,...ουτε...ουτε...

επισης δεν θα μου την σηκωσουν ολοκληρη να την κανουν κομματια να τα πουλησουν στο car.gr ή ακομα και στο ebay.com...
και πες οτι φοβουνται μην αναγνωρισω τα κομματια, δεν θα τα δωσουν σε φιλαρακια τους με gsxr 1000...οχι...θα τα λυπηθουν...επειδη δεν ειναι μαμα...

μονο για το μοτερ να την παρουν (επειδη καποιου του εσπασε) και ολα τα αλλα να τα πεταξουν...κερδος θα εχουν...

ακομα και το BSB πολυεστερικο κουστουμι που εχω, μπορουν να το τριψουν και να το βαψουν αλλο χρωμα και να το βλεπω να κυκλοφοραει καθε μερα εξω απο το σπιτι μου χωρις να παρω χαμπαρι...

θα μας τρελανεις εντελως ρε Λεωνιδα...:a21:


lipon palikarim epidi pola les siko me8avrio pou 8a ine anixta ke pigene se enan antalaktika ke zita tou ola ta after market pou exis epano tis brebo ke oti alo ipes ke ama 8a vris kati apo afta ela na mou ksirisis ton kolo episis pio antalaktikas 8a plirosi 400 euro na vapsi koustoumi na to poulisi poliesterika metaxirismeno

re file poli apo esas 8elete me to zori na iste eksipnoi
i ali8ia ine oti prepi na mazepsoume 5 apo esas gia na ftiaksoume enan an8ropino egkefalo:lol::lol:

devil's animal
24/03/2014, 23:51
οχι το χω κάνει
και γενικα πολλα εξαρτηματα απο το παλιο μου μοτο ειχαν τα αρχικα 'κκ' γραμμενα σχεδον παντου με ανεξίτηλο μαυρο ή κοκκινο μαρκαδορο

περιοχες οπως το εσωτερικο της ηλεκτρονικης/τα φερινκ απο την μεσα μερια/φιλτροκουτι και αλλες απόκρυφες περιοχες ηταν οι αγαπημενες μου.
βεβαια δεν μου εχουν κλεψει ποτε κατι

καποιος που λυνει το μοτο του ή σχεδιαξει να κανει ανακατασκευή ειναι μια καλη ιδεα


Υπάρχει εδώ και χρόνια στο εξωτερικό π.χ. http://datatag.co.uk/technology.php


ναι ρε παιδια, οκ...τα σημαδευεις...
και πες οτι σου κλεβουν το μηχανακι ή μονο το ανταλλακτικο...

αν τα βαλουν φορα παρτιδα για να τα πουλησουν στο car, οκ θα τα βρεις...πως θα αποδειξεις οτι ειναι δικα σου? επειδη γραφουν ΚΚ? και αυτος που τα πουλαει θα πει οτι το εγραψε αυτος...
και?
θα πατε με αλληλομηνυσεις στα δικαστηρια για μια ηλεκτρονικη? ή θα τον σπασεις στο ξυλο? και που θα τον σπασεις στο ξυλο? στο λημερι του που θα σου εχει δωσει ραντεβου?


και αν το δεις το ανταλλακτικο σε ενα ιδιο μηχανακι τι θα κανεις?
ο ανθρωπακος ειχε παει σ'ενα ανταλλακταδικο και πηρε το κλεμμενο...προφανως και δεν φταιει...

θα πας στο ανταλλακταδικο για να διεκδικησεις τι? χωρις στοιχεια και χωρις τιποτα...
παλι μηνυσεις κλπ...

πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις το δικιο σου...το ανταλλακτικο μπορει να το βρεις αλλα το δικιο σου οχι...

stefanos
25/03/2014, 00:01
ναι ρε παιδια, οκ...τα σημαδευεις...
και πες οτι σου κλεβουν το μηχανακι ή μονο το ανταλλακτικο...
.
.
.


πιοστευω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις το δικιο σου...το ανταλλακτικο μπορει να το βρεις αλλα το δικιο σου οχι...

Υπάρχει και ανάλογο αυτοκόλλητο του συναγερμού.
Η λογική είναι ότι ο κλέφτης προτιμάει να πουλήσει κάτι ανώνυμο γρήγορα χωρίς να χρειαστεί να καθαρίσει πρώτα.
Και οι "ετικέτες" είναι μοναδικά κωδικοποιημένες από την ίδια την εταιρεία για τον κάθε πελάτη.

devil's animal
25/03/2014, 00:03
lipon palikarim epidi pola les siko me8avrio pou 8a ine anixta ke pigene se enan antalaktika ke zita tou ola ta after market pou exis epano tis brebo ke oti alo ipes ke ama 8a vris kati apo afta ela na mou ksirisis ton kolo episis pio antalaktikas 8a plirosi 400 euro na vapsi koustoumi na to poulisi poliesterika metaxirismeno

re file poli apo esas 8elete me to zori na iste eksipnoi
i ali8ia ine oti prepi na mazepsoume 5 apo esas gia na ftiaksoume enan an8ropino egkefalo:lol::lol:


γιατι να παω σ'εναν ανταλακτικα?
τα αφτερ μαρκετ "πουλιονται" ή "διατιθενται" σε αλλα μηχανακια ΜΕΣΑ στα συνεργεια...

π: πελατης, μ: μαστορας

π: ψαχνω και εξατμιση για το 1000 μου
μ: ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις?
π: ε, δεν ειμαι και για πολλα...μαλλον μονο κανενα τελικο..γυρω στα 500€ μπορω να τα δωσω...
μ: κοιτα, εχω εναν πελατη που πουλαει μιση τιμη την δικη του, ολοσωμη με 800 κατοσταρικα...λογικα θα τα βρειτε με κανα 600αρι...


την επομενη φορα που θα παει ο πελατακος εκει, θα δει την γυαλισμενη ΜΟΥ εξατμιση και θα την βαλει στο μηχανακι του, αφου εχει σκασει 650 (τα 150 θα πανε στο μαστορι)..και τα 500 τα παιρνει το κλεφτρονι...
και αυτο ειναι το λεγομενο "στομα με στομα"...


ΞΥΠΝΑ!! που νομιζεις οτι υπαρχουν μονο οι ανταλακτικαδες για να διαθεσουν τα κλεμμενα εξαρτηματα...

τελος, ο ανταλακτικας μπορει να μην σκασει 400€...αλλα αν το κλεφτρονι ξερει οτι το πολυεστερικο ειναι καλο...το τριβει και το βαφει μονος του και μετα το πουλαει ΟΠΟΥ γουσταρει...απο το car.gr μεχρι τον ανταλλακτικα της γειτονιας ή το φιλαρακι του που εχει επισης 1000 και θελει να μπει πιστα...


η αληθεια ειναι οτι καποιοι σκεφτομαστε κιολας με τον λιγο μας εγκεφαλο...καποιοι αλλοι ενω μπορει να εχουν εγκεφαλο, δεν μπορουν να σκεφτουν ουτε τα βασικα...


απο την στιγμη που φευγει απο την κατοχη σου, ΟΛΑ τα σεναρια ειναι πιθανα και παιζουν τα ΠΑΝΤΑ...
εδω καποιοι δεν εχουν κανεναν φραγμο και τις καβαλανε για κανα μηνα πριν τις "σπασουν"...τι λεμε τωρα??

kostaskk
25/03/2014, 00:03
ναι ρε παιδια, οκ...τα σημαδευεις...
και πες οτι σου κλεβουν το μηχανακι ή μονο το ανταλλακτικο...

αν τα βαλουν φορα παρτιδα για να τα πουλησουν στο car, οκ θα τα βρεις...πως θα αποδειξεις οτι ειναι δικα σου? επειδη γραφουν ΚΚ? και αυτος που τα πουλαει θα πει οτι το εγραψε αυτος...
και?
θα πατε με αλληλομηνυσεις στα δικαστηρια για μια ηλεκτρονικη? ή θα τον σπασεις στο ξυλο? και που θα τον σπασεις στο ξυλο? στο λημερι του που θα σου εχει δωσει ραντεβου?


και αν το δεις το ανταλλακτικο σε ενα ιδιο μηχανακι τι θα κανεις?
ο ανθρωπακος ειχε παει σ'ενα ανταλλακταδικο και πηρε το κλεμμενο...προφανως και δεν φταιει...

θα πας στο ανταλλακταδικο για να διεκδικησεις τι? χωρις στοιχεις και χωρις τιποτα...
παλι μηνυσεις κλπ...

πιοστευω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις το δικιο σου...το ανταλλακτικο μπορει να το βρεις αλλα το δικιο σου οχι...

το τι θα κάνεις ειναι θεμα του καθε ανθρώπου. αλλος δεν θα κανει τιποτα και αλλος θα εμφανιστει με αλυσοπροιονο στο σπιτι του κλεφτη

λιγο δυσκολο να εχει ο αλλος τα ιδια αρχικα ονόματος με εσενα.
αν το δεις σε αλλη μηχανη σιγουρεύεσαι οτι δεν το εκλεψε αυτος και τον ρωτας απο που τα προμηθευτικέ
αν βρεις και αυτον ρωτας μεχρι να βρεις την πορεια του ανταλακτικου και τελικα ποιος το εκλεψε

η αστυνομία αν μπλεχτει ειναι καλο καθος ο αλλος δεν μπορει να αποδειξει που βρήκε το εν λογο ανταλλακτικό
πρεπει να εχει αποδειξη ή να μπορει να δωσει ενα ονομα μαγαζιου ή ιδιωτη απο οπου το πηρε
οποτε ισως να βρεις το δικιο σου

ακομα παριστανοντας τον αγοραστη ή μαθαινοντας απο γνωστο ποιος ειναι μπορει ευκολα να τον παγιδευσεις
δεν ειναι αναγκη να αποκαλυφθείς αμεσος.

τον παρακολουθεις τα κανονιζεις με την αστηνομια και τον τσακονετε με καμια δεκαρια μοτερ χωρις νουμερα στην αποθήκη του
και υ λυση του ξύλου εκει που δεν το περιμενει ισως να ηταν καλη ιδεα

devil's animal
25/03/2014, 00:07
Υπάρχει και ανάλογο αυτοκόλλητο του συναγερμού.
Η λογική είναι ότι ο κλέφτης προτιμάει να πουλήσει κάτι ανώνυμο γρήγορα χωρίς να χρειαστεί να καθαρίσει πρώτα.
Και οι "ετικέτες" είναι μοναδικά κωδικοποιημένες από την ίδια την εταιρεία για τον κάθε πελάτη.

χρησιμο...και μακαρι να δουλεψει...
:beer::beer:

devil's animal
25/03/2014, 00:12
το τι θα κάνεις ειναι θεμα του καθε ανθρώπου. αλλος δεν θα κανει τιποτα και αλλος θα εμφανιστει με αλυσοπροιονο στο σπιτι του κλεφτη

λιγο δυσκολο να εχει ο αλλος τα ιδια αρχικα ονόματος με εσενα.
αν το δεις σε αλλη μηχανη σιγουρεύεσαι οτι δεν το εκλεψε αυτος και τον ρωτας απο που τα προμηθευτικέ
αν βρεις και αυτον ρωτας μεχρι να βρεις την πορεια του ανταλακτικου και τελικα ποιος το εκλεψε

η αστυνομία αν μπλεχτει ειναι καλο καθος ο αλλος δεν μπορει να αποδειξει που βρήκε το εν λογο ανταλλακτικό
πρεπει να εχει αποδειξη ή να μπορει να δωσει ενα ονομα μαγαζιου ή ιδιωτη απο οπου το πηρε
οποτε ισως να βρεις το δικιο σου

ακομα παριστανοντας τον αγοραστη ή μαθαινοντας απο γνωστο ποιος ειναι μπορει ευκολα να τον παγιδευσεις
δεν ειναι αναγκη να αποκαλυφθείς αμεσος.

τον παρακολουθεις τα κανονιζεις με την αστηνομια και τον τσακονετε με καμια δεκαρια μοτερ χωρις νουμερα στην αποθήκη του
και υ λυση του ξύλου εκει που δεν το περιμενει ισως να ηταν καλη ιδεα



δεν ξερω κατα ποσο θα ασχοληθει η αστυνομια αλλα αν οντως εχεις την ψυχη και τα κακαλα να το ψαξεις τοσο πολυ...μαγκια σου...
και μακαρι να ειναι τοσο ευκολα για να πιαστει ο κ@ργιολης που τρωει τον μοχθο του αλλου...

Pan (dvs)
25/03/2014, 07:41
το τι θα κάνεις ειναι θεμα του καθε ανθρώπου. αλλος δεν θα κανει τιποτα και αλλος θα εμφανιστει με αλυσοπροιονο στο σπιτι του κλεφτη
............

τον παρακολουθεις τα κανονιζεις με την αστηνομια και τον τσακονετε με καμια δεκαρια μοτερ χωρις νουμερα στην αποθήκη του
και υ λυση του ξύλου εκει που δεν το περιμενει ισως να ηταν καλη ιδεα

Αστο Σβαρτζενεγκερ,παρτο αλλιως.Θα κατσει ολη η αστυνομια να ασχοληθει με το δικο σου καρμπυρατερ,εδω δεν ασχολειτε με αλλα και αλλα?:beer:

Οπως τα λεει παραπανω ο devil's animal ειναι:

"η αληθεια ειναι οτι καποιοι σκεφτομαστε κιολας με τον λιγο μας εγκεφαλο...καποιοι αλλοι ενω μπορει να εχουν εγκεφαλο, δεν μπορουν να σκεφτουν ουτε τα βασικα...

απο την στιγμη που φευγει απο την κατοχη σου, ΟΛΑ τα σεναρια ειναι πιθανα και παιζουν τα ΠΑΝΤΑ...
εδω καποιοι δεν εχουν κανεναν φραγμο και τις καβαλανε για κανα μηνα πριν τις "σπασουν"...τι λεμε τωρα??"

Specialized
25/03/2014, 08:27
οχι το χω κάνει
και γενικα πολλα εξαρτηματα απο το παλιο μου μοτο ειχαν τα αρχικα 'κκ' γραμμενα σχεδον παντου με ανεξίτηλο μαυρο ή κοκκινο μαρκαδορο

περιοχες οπως το εσωτερικο της ηλεκτρονικης/τα φερινκ απο την μεσα μερια/φιλτροκουτι και αλλες απόκρυφες περιοχες ηταν οι αγαπημενες μου.
βεβαια δεν μου εχουν κλεψει ποτε κατι

καποιος που λυνει το μοτο του ή σχεδιαξει να κανει ανακατασκευή ειναι μια καλη ιδεα


Αυτό το κάνω κι εγώ (μετά από κλοπή ανταλλακτικών) και έχω και τα ίδια αρχικά με σένα!

toyar
25/03/2014, 08:57
η διαδικασια με τα φλας ειναι η εξης
ανοιγουν ενα φλας βραχυκυκλωνουν το ντουι και βαζουν τον συναγερμο να χτυπησει με αποτελεσμα να καιγεται η ασφαλεια του και να αχρηστευεται
προσωπικα για να το αποφυγω απομονωσα τα φλας μεσα απο το μενου ρυθμισεων του συναγερμου

notakos600
25/03/2014, 11:04
Αυτό το κάνω κι εγώ (μετά από κλοπή ανταλλακτικών) και έχω και τα ίδια αρχικά με σένα!

Σας φαντάζομαι να μαλλιοτραβιόσαστε πάνω από κανένα κλεμμένο. :lol:

devil's animal
25/03/2014, 11:11
ναι... σημειωνεις ολα (ή σχεδον ολα) τα ανταλλακτικα της μηχανης σου με τα αρχικα σου και μετα την πουλας...

του κλεβουν την μηχανη του ανθρωπου που του την πουλησες και μετα αντε να αποδειξει ο νομιμος κατοχος που δεν εχει τα ιδια αρχικα με σενα οτι ειναι δικα του τα ανταλλακτικα σε ελεγχο της αστυνομιας σε ενα ανταλλακταδικο...
:lol::lol:

p@nos
25/03/2014, 12:20
καλα ποσα φορτηγα εχουν σταματησει με μηχανακια προς αλβανιες κ λοιπες χωρες ανταλλακτικα πουλαγαν το 80 πλεον ο κοσμος μεγαλωσε...κλειστα γκαραζ και ασφαλεια κλοπης ειναι η μονη λυση..και επισης να μην αγοραζεις μηχανακια αμα δε σου περισευουν κλαις λιγοτερο αμα μπορεις την επομενη ημερα να πας να παρεις αλλο αμα στο φανε...

taisteal
25/03/2014, 16:26
Μην γραφετε λεπτομερειες για τους τροπους κλοπης η βραχυκυκλωσης συναγερμων εδω μεσα...

bulmont
25/03/2014, 16:35
Μην γραφετε λεπτομερειες για τους τροπους κλοπης η βραχυκυκλωσης συναγερμων εδω μεσα...




Ναι, γιατί τα κλεφτρόνια περιμένουν το ΜΟΤΟ.ΓΡ για να ενημερωθούν
για τους νέους τρόπους κλοπής μοτοσυκλεττών.....................................

menelaos46
25/03/2014, 16:35
lipon palikarim epidi pola les siko me8avrio pou 8a ine anixta ke pigene se enan antalaktika ke zita tou ola ta after market pou exis epano tis brebo ke oti alo ipes ke ama 8a vris kati apo afta ela na mou ksirisis ton kolo episis pio antalaktikas 8a plirosi 400 euro na vapsi koustoumi na to poulisi poliesterika metaxirismeno

re file poli apo esas 8elete me to zori na iste eksipnoi
i ali8ia ine oti prepi na mazepsoume 5 apo esas gia na ftiaksoume enan an8ropino egkefalo:lol::lol:

Πολλοί από μας θέλουμε να είμαστε έξυπνοι... δυστυχώς όμως δεν είμαστε. Τυγχάνει να είμαστε όμως γνώστες του πως "κινούνται" τα πράγματα. Επειδή λοιπόν είσαι άσχετος και φαίνεται μη γράφεις ότι να'ναι γιατί μερικοί τα πιστεύουν... :wave2:

taisteal
25/03/2014, 16:36
Οχι ρε Βαγγελη αλλα δεν χρειαζεται νομιζω...

menelaos46
25/03/2014, 16:42
Ούτε το να βάλεις άλλα πράγματα πάνω στο μηχανάκι σου έχει ουσία ούτε το να το σημαδέψεις. Τα σημαδεμένα πράγματα είναι μία τεχνική που μπορεί να έχει αποτέλεσμα σε μία μικρή κοινωνία η πόλη όπου τα μηχανάκια είναι μετρημένα και ένα ανταλλακτικό είναι πιθανό να το αναγνωρίσει κάποιος. Αν το μηχανάκι σου έχει φύγει για Βουλγαρία και έχεις σημαδέψει το καρμπυρατέρ από μέσα ε δε νομίζω πως θα το ξαναδείς. Τώρα αν έχεις πάνω άλλα πράγματα επίσης δε νομίζω ότι θα το ξαναδείς.... Γενικότερα αν η μηχανή κλαπεί για ανταλλακτικά και όχι από κάποιο πρεζόνι η τυχαίο κλέφτη φιλάκια ρουφηχτα!!! Όλα τα υπόλοιπα "αναλόγως του ήφους" είναι εξυπνάδες για κάποιο φόρουμ όπως το μοτο...

bulmont
25/03/2014, 16:42
Οχι ρε Βαγγελη αλλα δεν χρειαζεται νομιζω...



Το αντίθετο θα 'λεγα....... Υπάρχουν καινούριοι οδηγοί και ανυποψίαστοι οι οποίοι πρέπει
να πονηρευτούν........ Τα κλεφτρόνια, πάντα είναι μια χαρά ενημερωμένα. Αν σκεφτείς, ότι
κλέβονται καινούρια μοντέλα, με το που θα πουληθούν τα πρώτα κομμάτια και θα κυκλοφορήσουν
στην αγορά, εύκολα πιστεύω συμπεραίνεις ότι τα κλεφτρόνια είναι πάντα ένα βήμα μπροστά........

LogOutGoRide
25/03/2014, 16:54
Αν μου κλέψουν το μηχανάκι, ελπίζω να μην βρω ούτε βιδα. Έχω ασφάλεια κλοπής στο 70% της αξίας που δήλωσα, δηλαδή 7200 ευρά. Αν συμβεί το κακό, η εταιρία σίγουρα θα δει τι τιμές παίζουν τα μηχανάκια αυτά σήμερα και κάπου πιστέυω θα βγεί η τιμή, μετά απο πολλά ίσως χρόνια :lol:

Specialized
25/03/2014, 19:11
Σας φαντάζομαι να μαλλιοτραβιόσαστε πάνω από κανένα κλεμμένο. :lol:

Έχουμε διαφορετικό γραφικό χαρακτήρα :) Εμένα μου έκλεψαν καθρέπτες και ανεμοθώρακα και τα έχω μαρκάρει. Αν, λέω αν, πετύχω τον κλεπταποδόχο θα κληθεί να δώσει εξηγήσεις.

MG-KTiNoS
25/03/2014, 21:33
http://www.bikerspirit.net/main/?p=28878

Dbnn
26/03/2014, 18:15
Όσο είχα τα ντόμπερμαν είχα τον καλύτερο συναγερμό.
3 φορές μου κανανε μπούκα στο πατρικό μου και φυγανε οι 2 χωρίς ρούχα + με εκδορές και ο 3ος παραλίγο να φύγει χωρίς λαιμό μέχρι που ήρθε το περιπολικό και τον μάζεψε.
Το αμάξι μου δεν εχει συναγερμό. Αλλά ΔΕΝ παίρνει μπροστά (με πατέντα εννοείται) + οτι με παίρνει τηλέφωνο άμα ανοίξει πόρτα ή σπάσει τζάμι ή παραβιαστεί η κλειδαριά (σύστημα που το έχω φτιάξει μια 5ετία τώρα).

Ο κλέφτης δεν βλέπει συναγερμό, το ανοίγει, με το πάσο του πάει να το βάλει μπροστά, δεν παίρνει μπροστά. Το τηλέφωνο μου κάνει κλήση και τον βούτηξα τον κιαρατά! So simple. :evil:
Το παπί πάλι έχει το ίδιο σύστημα με το αμάξι και ας είναι κινέζικο. Έχει κραδασμικό πάνω και άμα κουνηθεί κάνει κλήση στο κινητό μου + οτι κόβεται η παροχή ρεύματος και δεν παίρνει μπρός.
Ξέρω όμως πως αμα στο βάλουν στο μάτι την έκατσες. Εχω όμως την ψευδαίσθηση οτι κερδίζω χρόνο.

notakos600
26/03/2014, 19:38
Όσο είχα τα ντόμπερμαν είχα τον καλύτερο συναγερμό.
3 φορές μου κανανε μπούκα στο πατρικό μου και φυγανε οι 2 χωρίς ρούχα + με εκδορές και ο 3ος παραλίγο να φύγει χωρίς λαιμό μέχρι που ήρθε το περιπολικό και τον μάζεψε.
Το αμάξι μου δεν εχει συναγερμό. Αλλά ΔΕΝ παίρνει μπροστά (με πατέντα εννοείται) + οτι με παίρνει τηλέφωνο άμα ανοίξει πόρτα ή σπάσει τζάμι ή παραβιαστεί η κλειδαριά (σύστημα που το έχω φτιάξει μια 5ετία τώρα).

Ο κλέφτης δεν βλέπει συναγερμό, το ανοίγει, με το πάσο του πάει να το βάλει μπροστά, δεν παίρνει μπροστά. Το τηλέφωνο μου κάνει κλήση και τον βούτηξα τον κιαρατά! So simple. :evil:
Το παπί πάλι έχει το ίδιο σύστημα με το αμάξι και ας είναι κινέζικο. Έχει κραδασμικό πάνω και άμα κουνηθεί κάνει κλήση στο κινητό μου + οτι κόβεται η παροχή ρεύματος και δεν παίρνει μπρός.
Ξέρω όμως πως αμα στο βάλουν στο μάτι την έκατσες. Εχω όμως την ψευδαίσθηση οτι κερδίζω χρόνο.

Με έχεις εντυπωσιάσει ήδη. :beer:

SHOOTER045
26/03/2014, 20:05
Όσο είχα τα ντόμπερμαν είχα τον καλύτερο συναγερμό.
3 φορές μου κανανε μπούκα στο πατρικό μου και φυγανε οι 2 χωρίς ρούχα + με εκδορές και ο 3ος παραλίγο να φύγει χωρίς λαιμό μέχρι που ήρθε το περιπολικό και τον μάζεψε.
Το αμάξι μου δεν εχει συναγερμό. Αλλά ΔΕΝ παίρνει μπροστά (με πατέντα εννοείται) + οτι με παίρνει τηλέφωνο άμα ανοίξει πόρτα ή σπάσει τζάμι ή παραβιαστεί η κλειδαριά (σύστημα που το έχω φτιάξει μια 5ετία τώρα).

Ο κλέφτης δεν βλέπει συναγερμό, το ανοίγει, με το πάσο του πάει να το βάλει μπροστά, δεν παίρνει μπροστά. Το τηλέφωνο μου κάνει κλήση και τον βούτηξα τον κιαρατά! So simple. :evil:
Το παπί πάλι έχει το ίδιο σύστημα με το αμάξι και ας είναι κινέζικο. Έχει κραδασμικό πάνω και άμα κουνηθεί κάνει κλήση στο κινητό μου + οτι κόβεται η παροχή ρεύματος και δεν παίρνει μπρός.
Ξέρω όμως πως αμα στο βάλουν στο μάτι την έκατσες. Εχω όμως την ψευδαίσθηση οτι κερδίζω χρόνο.
Μητσακο ποτε θα ερθεις προς τα εδω νσ μου κανεις το ιδιο στο subaru. Kαι στα μηχανακια μου?

Dbnn
26/03/2014, 20:25
notakos καλύτερη η πρόληψη παρά η θεραπεία ;)

Δημητρό, καλοκαιράκι θα μαι πάνω....!