PDA

View Full Version : SRX και νερο μεσα στο συστημα τροφοδοσιας



Viper2013
23/03/2014, 19:31
Hello people

H ταπα [ντεποζιτο] του SRX δεν κλεινει καλα με αποτελεσμα να παρνει νερο ετσι και ξεχαστει εξω. Εχει ξαναγινει αλλη μια φορα και αναγκαστικα και το πηγα στο συνεργειο οπου και αδειασαν ολη την βενζινη απο το συστημα και ειδαν οτι πραγματικα ειχε 200ml νερο μαζι με την βενζινη.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Τι πρεπει να κανω για να επαναλαβω την διαδικασια και να αδειασω ολο το νερο απο το μηχανακι;


T.HANKS

Bradipous
23/03/2014, 19:49
Καταρχήν γιατί δεν προσπάθησες να στεγανοποιήσεις την τάπα; :confused:

Αν δεν το έχεις βάλει μπρος φαντάζομαι βγάζοντας όλη την βενζίνη από ντεπόζιτο, σωληνάκια, καρμπιρατέρ δεν θα έχεις θέμα.
(αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

virus
23/03/2014, 20:28
διπλα απο την ταπα λογικα θα εχει μια τρυπουλα για να φευγουν τα νερα. αν υπαρχει θελει ξεβουλωμα. δες και το λεστιχο αν εχει τσακισει πουθενα.

Viper2013
24/03/2014, 11:58
Ναι, λοιπόν.

Προσπαθώ να βγάλω την βενζίνη απο το ντεπόζιτο αλλα δεν βγαίνει παρόλο που έχω ξηλώσει το ντεπόζιτο απο το μηχανάκι. Αν ξέρει κάποιος το γιατι ας μου πει.

Επίσης
Ξεβιδωσα το drain screw απο το carb αλλα δεν βγαίνει βενζίνη. Να υποθέςω οτι δεν εχει άλλη ή οτι εχει μπουκώσει το carb.

http://www.netmax.hu/go/main/yamaha_srx/anyagok/SRX_04A.pdf

Οποία προταςη δεκτη.

Υγ. Έχω αλλάξει ταπα αλλα πάλι παίρνει νερό.

Thank you

catmaster
24/03/2014, 15:16
Ναι, λοιπόν.

Προσπαθώ να βγάλω την βενζίνη απο το ντεπόζιτο αλλα δεν βγαίνει παρόλο που έχω ξηλώσει το ντεπόζιτο απο το μηχανάκι. Αν ξέρει κάποιος το γιατι ας μου πει.

Επίσης
Ξεβιδωσα το drain screw απο το carb αλλα δεν βγαίνει βενζίνη. Να υποθέςω οτι δεν εχει άλλη ή οτι εχει μπουκώσει το carb.

http://www.netmax.hu/go/main/yamaha_srx/anyagok/SRX_04A.pdf

Οποία προταςη δεκτη.

Υγ. Έχω αλλάξει ταπα αλλα πάλι παίρνει νερό.

Thank you

Αν γυρίσεις το ρουμπινέτο στη θέση Pri κανονικά πρέπει να αδειάσει εκτός και αν έχει βουλώσει κάτι στα σωληνάκια (είχαν και θέματα με σκουριές στο ρεζερβουάρ τα srx)
τσέκαρε και το master ρουμπινέτο κάτω από το ρεζερβουάρ

το καρμπ για να μην αδειάζει μάλλον είναι όντως άδειο :wave2:

Viper2013
31/03/2014, 20:40
λοιπον
εβγαλα το ντεποζιτο και προσπαθησα να το αδειασω. Στην προσπαθεια ακουγα περιεργους θορυβους απο μεσα.
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εβαλα 4 λιτρα βενζινη εχοντας κλειστο το master ρουμπινετο. Ανοιγοντας το master ρουμπινετο, παρατηρησα οτι μονο το ενα απο τα δυο φιλτρακια βενζινης γεμισε με βενζινη.

Εχει καποιος καmis ιδεα για το τι εχει γινει;

Thank you
:(

byron
31/03/2014, 21:05
λοιπον
εβγαλα το ντεποζιτο και προσπαθησα να το αδειασω. Στην προσπαθεια ακουγα περιεργους θορυβους απο μεσα.
Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εβαλα 4 λιτρα βενζινη εχοντας κλειστο το master ρουμπινετο. Ανοιγοντας το master ρουμπινετο, παρατηρησα οτι μονο το ενα απο τα δυο φιλτρακια βενζινης γεμισε με βενζινη.

Εχει καποιος καmis ιδεα για το τι εχει γινει;

Thank you
:(

υποθέτω οτι συνέδεσες πάλι τα σωληνάκια με το ρουμπινέτο στον σκελετό? Σε ποιά θέση το έβαλες, αν το έκανες έτσι? Pri?
Που έχεις δύο φίλτρα βενζίνης? :confused:

catmaster
31/03/2014, 21:22
υποθέτω οτι συνέδεσες πάλι τα σωληνάκια με το ρουμπινέτο στον σκελετό? Σε ποιά θέση το έβαλες, αν το έκανες έτσι? Pri?
Που έχεις δύο φίλτρα βενζίνης? :confused:

(κάποια μόντα με άλλο ρουμπινέτο μυρίζομαι ... )

notakos600
01/04/2014, 15:57
Hello people

H ταπα [ντεποζιτο] του SRX δεν κλεινει καλα με αποτελεσμα να παρνει νερο ετσι και ξεχαστει εξω. Εχει ξαναγινει αλλη μια φορα και αναγκαστικα και το πηγα στο συνεργειο οπου και αδειασαν ολη την βενζινη απο το συστημα και ειδαν οτι πραγματικα ειχε 200ml νερο μαζι με την βενζινη.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Τι πρεπει να κανω για να επαναλαβω την διαδικασια και να αδειασω ολο το νερο απο το μηχανακι;


T.HANKS

Με τι μηχάνημα κατάφεραν να διαχωρίσουν την βενζίνη από το νερό στο συνεργείο; :eek:

kostaspetrou
01/04/2014, 16:23
Με τι μηχάνημα κατάφεραν να διαχωρίσουν την βενζίνη από το νερό στο συνεργείο; :eek:
Η βενζίνη ελαφρύτερη και μένει επάνω.Κουβαδάκι και τέλος!