PDA

View Full Version : Οδήγηση μοτοσυκλέτας με Google Glass



mikes
24/03/2014, 22:02
Ο χρήστης του YouTube JerryRigEverything μας κάνει μια βόλτα με την μοτοσυκλέτα του φορώντας τα γυαλιά Google Glass. Όπως θα δείτε μοιάζει με video game.

Ο ίδιος λέει πως παρόλο που έχει περισσότερο από 10 χρόνια εμπειρία στην οδήγηση μηχανής, η χρήση τους μερικές φορές του αποσπάει αρκετά την προσοχή, αφού η οθόνη πιάνει ένα σημαντικό κομμάτι της όρασης σου και αν και είναι διάφανη, μπορεί να σε μπερδέψει στο να εστιάσεις σε αυτή ή στο δρόμο.

https://www.youtube.com/watch?v=NFq0TYgeB_k


πηγη (http://www.otherside.gr/2014/03/odigisi-motosykletas-forwntas-google-glass/)

Pit S3
25/03/2014, 17:11
Ίσως αν ο χάρτης ηταν κάτω στην "οθόνη" και όχι ακριβως πανω στο οπτικό πεδίο να μην ηταν τόσο ενοχλητικό, ίσως πιο ανοιχτα χρωματα να βοηθούσαν.
Σίγουρα σαν gadget και μάλιστα σε πειραματικό στάδιο ακόμα αφού δεν κυκλοφορούν ευρέως δείχνουν το μελον.
Προσωπικά δεν το βρίσκω άσχημο ειδικά σαν gps αφού με κάποιες βελτιώσεις το βλέμμα το οδηγού παραμένει στον δρόμο και δεν περιπλανιέται ψάχνοντας την οθόνη στο τιμόνι η οπου αλλου τοποθετείται μια τέτοια συσκευή.
Μελόντικα κοντέρ στροφόμετρο ή οποία αλλη ένδειξη έχουμε να εμφανίζεται σε κάτι αντίστοιχο μπροστά μας χωρίς την ανάγκη να μετακινουμε το βλέμμα μας απο τον δρόμο

bros400pgm
25/03/2014, 17:16
Oυτε πιλοτος σε μαχητικο δεν θα μπορουσε να δει, εαν κρινω μονο απο την εικονα αυτη στο βιντεο. Το δεξι ματι ειναι λες και δεν βλεπει. Εδω μια κολονα στο αμαξι σου κρυβει λιγο οπτικο πεδιο και ανησυχεις.

Allst@rf
25/03/2014, 17:18
Oυτε πιλοτος σε μαχητικο δεν θα μπορουσε να δει, εαν κρινω μονο απο την εικονα αυτη στο βιντεο. Το δεξι ματι ειναι λες και δεν βλεπει. Εδω μια κολονα στο αμαξι σου κρυβει λιγο οπτικο πεδιο και ανησυχεις.

Αυτο...

LogOutGoRide
25/03/2014, 18:56
υπάρχουν ήδη προγράμματα που χρησιμοποιούν HUD σε αυτοκίνητο, όπως τελευταία το iGO primo, ή το sygic κλπ. Εκεί τα πράγματά είναι σαφώς διαφορετικά αλλά και πάλι αμφιβόλου χρηστικότητας. Σε μοτο, με google glass, δεν νομίζω.

nikos_abel
25/03/2014, 20:22
Για να μην αρχίσω τα ου ου ου και με κράξει πάλι ο σνάιπερ, να το θέσω αλλιώς.

Συνήθεια είναι, η τεχνολογία σίγουρα πρέπει να βελτιωθεί, αλλά φανταστείτε στο μέλλον τα ανάλογα γυαλιά
τα οποία όχι μόνο θα έχουν τις πληροφορίες περί ταχύτητας, στροφόμετρου και gps, αλλά και βοηθήματα
που θα ανιχνεύουν σχεδόν αόρατα εμπόδια, σκύλους που πάνε να πεταχτούν και θα υπολογίζει
αυτόματα τη θέση τους π.χ., ολισθηρότητα δρόμου, τη σειρά των φαναριών, και χίλιες δυο άλλες
παπαριές.

Από την άλλη, όλα αυτά για κάποιους στερούν όλη την ελευθερία που συμβολίζει το να έχεις μηχανή.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

RizlaPlusPlus
26/03/2014, 10:22
Οπως τα πε ο Νικος απο πανω. Φανταστειτε οτι ο σκοπος σε αυτες τις τεχνολογιες δεν ειναι να υπαρχει ενα κομματακι οθονης καπου, αλλα το να ειναι ολη η εικονα μια οθονη. Και φανταστειτε και το GPS να ειναι απλως κοκκινα βελακια πανω στην ασφαλτο... ;)

z_armagedon
26/03/2014, 10:42
Νομίζω ότι ήταν το 2010. Κατεβαίνοντας προς Επίδαυρο βράδυ με αμάξι στα εσακια πριν την κατηφόρα της Σελοντας είδαμε κόσμο και σταματημένα αυτοκίνητα. Ένας πιτσιρίκος περίπου 25 με μοτό, (δε θυμάμαι μάρκα, κάτι σε yamaha diversion παλιό ήταν) είχε πέσει και το αριστερό του πόδι είχε περάσει μέσα από το τριάκτινο της πίσω ζάντας ολόκληρο! κανένας δεν έκανε τίποτα όλοι τον κοίταζαν και περίμεναν το ασθενοφόρο από το ΚΥΛ.
Ευτυχώς δεν είχε σπάσιμο και με τη βοήθεια του Μπάμπη του βγάλαμε το πόδι. Κωλοφαρδία μέχρι το φεγγάρι ο τύπος - μόνο γρατζουνιές (αν και βαθιές γιατί ταξίδευε με βερμούδα προς Πόρο. Τραυματισμοί δικοί μου : άσχημο κάψιμο από την εξάτμισή του στον δεξί μου πήχη.
Που θέλω να καταλήξω. "Ξάπλωσε" γιατί χάζευε το GPS που είχε βάλει στο καντράν!!! Δεν παίζουμε όταν καβαλάμε. Σωστός ο φίλος πιο πάνω που μίλησε για πιλότους. Στη μηχανή και κράνος αλλάζουμε αν μας κόβει έστω και λίγο το οπτικό μας πεδίο. Ούτε συζήτηση να το μειώσουμε κατ' επιλογή!!!!!
Γνώμη μου πάντα. Αλλά θα πεθάνω πιστεύοντας ακράδαντα ότι δεν τσακίστηκα έως και σήμερα λόγω της περιφερειακής μου όρασης. Μόνο ο ρόμποκοπ δε θα πάθαινε τίποτα οδηγώντας με αυτά τα γυαλάκια γιατί είναι ολόκληρος σιδερένιος. Προσοχή παίδες. Πάντα όρθιοι.

PetranGR
26/03/2014, 11:09
μόνο εγώ πιστεύω οτι θα με βόλευε ;;; :( :(