PDA

View Full Version : YAMAHA TDR 250



tony35
25/03/2014, 11:42
καλησπερα
μαστορια ηθελα την γνωμη σας για μετατροπη.
απο οταν πηρα την πρωτη μου μηχανη τοτε πιτσιρικι,αρχισα να αλλαζω μηχανες σαν τα πουκαμισα χαχα.πηρα ολο τον ειδων της μηχανες αλλα μια μηχανη ηταν αυτη που με κρατησε πιο πολυ και την νοσταλγω.ηταν το TDR 250...
ολα μου αρεσαν τα παντα εκανε αλλα ενα πραμα ηταν το μεγαλο αρνητικο της,η βρωμα της διχρονιλας!!!θυμαμαι η μανα μου ελεγε αλλαξε την γιατι βρωμας λαδιλα και μιλαμε για ρουχα πλυμενα μεσα σε 1 ωρα βρομουσαν.
η ιδεα μου εχει περασει παρα πολλες φορες απο το μυαλο εαν γινεται να μπει σε ενα TDR μοτερ απο τετραχρονο πχ XT 400/500/600.
εαν καποιος το εχει δοκιμασει η το εχει κανει η το εχει δει σε καποιο σαιτ ας πει την γνωμη του!

sapila racing
25/03/2014, 12:05
4χρονο μοτέρ σε TDR θα ήταν ιεροσυλία. :nono:

4κυλινδρο 2χρονο όμως είναι ότι πρέπει! :uplate:

Bladerunner
25/03/2014, 12:10
εαν γινεται να μπει σε ενα TDR μοτερ απο τετραχρονο πχ XT 400/500/600.!

Αμαρτία ρε φίλε!

tony35
25/03/2014, 12:13
RD500 μοτερ εβαλε ο κανιβαλος?

catmaster
25/03/2014, 12:46
Αμαρτία ρε φίλε!

+ όλα το Tdr 250 ήταν και γαμώ τα μηχανάκια ... δεν το πειράζεις καθόλου μόνο restoration σε original

αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε λέπι σε καλή κατάσταση για αγορά

(είχα και κατάφερα και το κόλλησα ο ηλίθιος ....αχχχχ εκείνο το μαύρο - κίτρινο ήταν όλα τα λ7 )

devil's animal
25/03/2014, 12:49
4χρονο μοτέρ σε TDR θα ήταν ιεροσυλία. :nono:

4κυλινδρο 2χρονο όμως είναι ότι πρέπει! :uplate:

ΦΑΚ!!
:a2::a32::faint:

Tedvj23
25/03/2014, 12:52
Αμαρτία ρε φίλε!

+1:cry:

kostakis125
25/03/2014, 13:54
παντως πετυχα πριν καμια βδομαδα tdr250 με πατεντα στα τελικα δυο μεταλλικες σωληνες που οδηγουσαν την καπνα προς τα κατω, το εχω ξαναδει σε 2τ που εχουν τις εξατμησεις στην ουρα, ψηλα.
Ειναι ασχημο αλλα ισως βοηθησει αρκετα στη μυρωδια

tony35
25/03/2014, 14:25
τοτε το ειχα κανει με 2 γωνιες χαλκου αυτες των υδραυλικων,εστελνε την καπνα κατω αλλα στην ουσια δεν κανουν τπτ.
παιδες αμαρτια ειναι αλλα για καθημερινη χρηση που το θελω δεν μου κανει το διχρονο.εχω φαει τον γκουκλη και δεν βρησκω τετοια μετατροπη.

catmaster
25/03/2014, 14:45
τοτε το ειχα κανει με 2 γωνιες χαλκου αυτες των υδραυλικων,εστελνε την καπνα κατω αλλα στην ουσια δεν κανουν τπτ.
παιδες αμαρτια ειναι αλλα για καθημερινη χρηση που το θελω δεν μου κανει το διχρονο.εχω φαει τον γκουκλη και δεν βρησκω τετοια μετατροπη.

Μιλάμε θεωρητικά η έχεις στα χέρια σου Tdr 250;;

Αν ναι το κρατάς όπως είναι και παίρνεις ένα τετράχρονο - έχει βρομίσει ο τόπος XT και τα λοιπά τέτοιου στυλ

:wave2:

Takata Dome
25/03/2014, 14:51
Κρίμα να το χαλάσεις το TDR. Αυτό που θα έκανα εγώ για να μειώσω το πρόβλημα,είναι να κατασκευάσω καμια custom εξάτμιση που θα βγαίνει χαμηλά και όχι στην ουρά.

tony35
25/03/2014, 14:52
δεν εχω τωρα TDR,βρισκω απο γνωστο μου οποτε θελω.
XT κτλ οντως εχει γεμισει ο κοσμος αλλα το θεμα ειναι αν γινεται η μετατροπη στο TDR.

SHOOTER045
25/03/2014, 14:54
Καποτε βγαιναμε εξω και μοσχοβολουσε ο τοπος διχρονιλες/tzr,rd,kr,nsr,dt,it,rgv
Και συ θελεις να το αφανησεις?
Πουλα το και παρε ΧΤ

catmaster
25/03/2014, 15:07
Καποτε βγαιναμε εξω και μοσχοβολουσε ο τοπος διχρονιλες/tzr,rd,kr,nsr,dt,it,rgv
Και συ θελεις να το αφανησεις?
Πουλα το και παρε ΧΤ

είπες τη μαγική λέξη... για κάποιους διχρονάδες δεν βρώμαγε το λάδι .... εμένα η μυρωδιά του castrol το πρωί με τσίτωνε να πάω το εργαλείο τάπα

δεν ξαναμπαίνω στη συζήτηση αυτή ,ειλικρινά δεν είμαι υπέρ των ριζικών μετατροπών εκτός και αν ξέρεις καλά τι κάνεις

αλλά θα τα πω μια και τελευταία φορά

παίρνεις ένα Tdr 250 (χώνεις λ7)

και ένα ΝΟΜΙΜΟ μοτέρ τετράχρονο (κι άλλα λ7)

κόβεις , βάφεις , ξανακόβεις , ξαναβάφεις και άλλα ανταλλακτικά και εξάτμιση (κι άλλα λ7)

στο τέλος έχεις ένα μάλλον αμφιβόλου αισθητικής αποτέλεσμα - ένα μηχανάκι που μπορεί να το κοιτάνε κάποιο με θαυμασμό - άλλοι μπορεί και με απορία

αλλά οι γνώστες (οι περισσότεροι) θα σου λένε γιατί σακάτεψες το Tdr

α και ενα τελευταίο και βασικό

το μηχανάκι δεν θα μπορεί να ξανακυκλοφορήσει νόμιμα στο δρόμο - για ΚΤΕΟ ξέχνα το εκτός και αν τα χώνεις κάθε φορά -

my 2c

:wave2:

doctoras
25/03/2014, 15:58
1ον ιεροσυλία το σουπερ ντουπερ δικύλινδρο δίχρονο μοτερ με τα 50 αλόγατα και τα 190 τελικής να βάλεις πάνω ψόφο 4Τ
2ον σε κανένα δίχρονο σχεδιασμένα σασί μπορείς να βάλεις 4Τ εκτός εάν ειναι 125cc δεν το παίρνει στο ύψος πρέπει να κάνεις τροποποίηση σε σασσί και αλλαγή ρεζερβουάρ τουλάχιστο
3ον και όλα αυτά σε ένα ταλαιπωρημένο σασί since 1992

δεν έχει κανένα νόημα
όπως σου είπαν οι παραπάνω μόνο restoration

SHOOTER045
25/03/2014, 15:58
αν ψαχτει λιγο με καμμια εξατμιση να τις βγαλει χαμηλα η κατι αλλο θα βγει ακρη
το ειχα δει καποτε
επισης δεν χρειαζεται να το κανιβαλησει κανοντας το 500cc
δυο κυλινδροπιστονα 200dt/wr και εχεις ενα 400αρι διχρονο που δυσκολα θα κατσει διπλα του καποιος στο φαναρι
ειχε ενας φιλος στον ευοσμο καποτε ενα τετοιο(μπλε κιτρινο)σκετη κροτιδα

giorgos.bmw
25/03/2014, 16:01
Και για μένα είναι αμαρτία να το χαλάσεις, όπως είπε και ο SHOOTER045 για μας του παλιούς η λαδίλα είναι άρωμα.
Ένας φίλος έβαλε εξατμίσεις από rd 250, έτσι μάλλον μειώνετε η λαδίλα - άρωμα.

SHOOTER045
25/03/2014, 16:08
αν δεν εχεις κατεβει απο διχρονο και να μυριζει η μαλλουρα λαδιλα(ε ρε νιατα)
και το μπλουζακι να εχει μπιμπικια δεν ξες............


πιστευω με σωληνακια λυγισμενα προς τα κατω λυνεται το θεμα και σημερα ειναι ευκολο
τοτε παιζαμε με χαλκους και υδροσωληνες

giorgos.bmw
25/03/2014, 16:13
αν δεν εχεις κατεβει απο διχρονο και να μυριζει η μαλλουρα λαδιλα(ε ρε νιατα)
και το μπλουζακι να εχει μπιμπικια δεν ξες............


πιστευω με σωληνακια λυγισμενα προς τα κατω λυνεται το θεμα και σημερα ειναι ευκολο
τοτε παιζαμε με χαλκους και υδροσωληνες

:beer:

doctoras
25/03/2014, 16:20
επίσης η μυρωδιά ότι και να κάνεις θα στροβιλίζει το καμένο λάδι και θα αρπάζεις, την καλύτερη μετατροπή που μπορεί να κάνει κάποιος είναι απλώς να το συνηθίσει..

στο μέλλον και εάν θέλουν να τους εξελίξουν θα μπορούσαν να βγάλουν δοχείο εκτόνωσης της μυρωδιάς στην έξοδο του καταλύτη

byron
25/03/2014, 16:21
Δεν μπορείς να το νομιμοποιήσεις. Μετατροπές με υπερκυβισμό βγάζουν άδεια με +20% (τόσο ήταν τουλάχιστον) από την αναγραφόμενη άδεια.

SHOOTER045
25/03/2014, 16:23
βυρωνα
τωρα που το ξανακοιταξα προσεκτικα
δεν το εχει-τοTDR
σκεφτεται να το παρει
αρα υποθετικα μιλαμε
ουτε μοτερ ΧΤ
ουτε υπερκυβισμενο ειναι νομιμο

kostaskk
25/03/2014, 16:33
καταρχήν πεισου οτι σου αρέσει η διχρονιλα ετσι δεν θα σε νοιάζει
πρεπει να εισαι χαρούμενος που η μηχανή σου εκτος απο ολες τις αλλες αισθήσεις που δίνουν οι αλλες απλές μηχανές σου δινει και την αισθηση τις όσφρησης
η μηχανη σου μυρίζει και μυρίζει ευχάριστα κατι που δεν το βρίσκεις αλλού ;) (μηπως αρχίζει να εχει και χαρακτήρα η μηχανη? λεω γω τώρα )
βαλε και τον ηχο τις, και τον τροπο που αποδίδει την δύναμη το μοτερ.......

το tdr που ειχες τότε μπορεί να ειχε κάποιο πρόβλημα οπως μπουκωμένες εξατμίσεις-πειραγμένη τρομπα λαδιου να δινει παραπάνω λαδι-κακης ποιότητας λαδι
και για αυτο να ειχε θεμα

ξαναδοκίμασε με διαφορετικα μηχανάκια και ισως να εκπλαγεις ευχαριστα αν δεις οτι με καποιο απο αυτα δεν θα βρωμας


μια μπαγκαζιερα θα λυσει το προβλημα αν υπαρχει αλλα θα χαλάσει την ομορφια
καταργιση τις τρομπας λαδιου και δουλεμα με μιξη θα μειωσει το προβλημα (αν υπαρχει)
καθος θα μπορεις να καθορίζεις εσυ το ποσο λαδι θα καιει και κατ επέκταση το ποσο θα καπνίζει και το ποσο συχνα θα μπουκώνει
2% αναλογια αν την αντεχει το μοτερ του tdr σχεδον δεν βλεπεις καπνα οταν ειναι ζεστο

οι εργοστασιακες τρομπες λαδιου για ασφάλεια εχουν ρυθμιστεί να δινουν παραπανω λαδι καθος το tdr θα πωληθεί σε σαχαρα και καναδα και θα οδηγιθει απο τον καθε ασχετο. για αυτο δεν μπορουνε να το ρυθμιζουνε για καθε περιοχη και για καθε χρηση, αρα το ρυθμιζουν να δινει παραπανω λαδι για να μην εχουν πολλα σπασμενα μοτερ.
ακόμα με τον καιρο οι τρομπες ξεριθμιζονται με αποτελεσμα να δινουν οτι να ναι αναλογία

με αλλες εξατμισεις ή σωλήνες που πανε ποιο κατω οι ποιο πίσω μπορει να δώσουν λυση πιθανόν

το να του βαλεις μοτερ απο 4τ οντος δεν ειναι οτι ποιο σωστο
εκτος απο τις μειωμενες επιδόσεις-ευστροφία
θα παρεις αρκετα σε βαρος. και το βαρος δεν ειναι καλο
θα χασεις τον ηχο του και δεν θα εχεις το 'διχρονο ξεσπασμα' και τον εκρηκτικό χαρακτήρα του δίχρονου μοτερ
καθος και την ευκολια που εχει ενα τετειο μοτερ στο λυσιμο δεσιμο και πειραγμα.

θα ειναι ενα αδυναμο xt μοτερ σε πλαισιο 20 χρονων τιποτα παταπανω
και ολα αυτα γιατι? παρε xt κατευθειαν αν ειναι

αλλιως βρες ενα tdr δοκιμασε να φτιαξεις το προβλημα αν υπαρχει και αν δεν βελτιωθει ξαναπουλα το.
ετσι κ αλλιως τα βρισκεις πολυ φτηνα σημερα

tony35
25/03/2014, 19:01
κοιτα να δεις θα με κανουν να παρω διχρονιλα μετα απο τοσα χρονια :D
ομολογο οτι αυτο με το κτεο δεν το ειχα σκεφτει..

catmaster
25/03/2014, 19:07
ετσι κ αλλιως τα βρισκεις πολυ φτηνα σημερα

που ;; μιλάμε για Tdr 250 που να έχει χαρτιά και σε κατάσταση να τσουλάει ;;

εγώ ψάχνω και δεν έχω βρει τί-πο-τα


:wave2:

catmaster
25/03/2014, 19:14
κοιτα να δεις θα με κανουν να παρω διχρονιλα μετα απο τοσα χρονια :D
ομολογο οτι αυτο με το κτεο δεν το ειχα σκεφτει..

το κτεο είναι μόνο ;;

αμα σε σταματήσει έλεγχος και θέλει να το ψάξει ... ξέρεις τι παίζει με παραποιημένο κινητήρα και αδήλωτο κιόλας ;;

πάντως εγώ , αν δεν πάρεις το μηχανάκι, θα ήθελα με πμ ενα τηλ του φίλου σου που το έχει να επικοινωνήσω εγώ αν το πουλάει

:wave2:

SHOOTER045
25/03/2014, 19:21
που ;; μιλάμε για Tdr 250 που να έχει χαρτιά και σε κατάσταση να τσουλάει ;;

εγώ ψάχνω και δεν έχω βρει τί-πο-τα


:wave2:
Σοβαρα μιλας?
Εχω υπ οψιν μου ενα πεντακαθαρο λευκο κοκκινο κιτρινο-

catmaster
25/03/2014, 19:38
Σοβαρα μιλας?
Εχω υπ οψιν μου ενα πεντακαθαρο λευκο κοκκινο κιτρινο-

:D :a39:


αν και το χρώμα δεν μου θυμίζει κάτι (εγώ είχα το κίτρινο - μάυρο )

αν το μηχανάκι είναι καθαρό μάθε αν μπορείς τιμή και στείλε μου πμ να μιλήσουμε όποτε θες - αν είναι καλό θα μπορέσω να ανέβω και να το πάρω (υποθέτω Σαλλονίκη βρίσκεται)

σου είμαι υπόχρεος - ευχαριστώ

:beer::wave2:

kostaskk
25/03/2014, 19:40
που ;; μιλάμε για Tdr 250 που να έχει χαρτιά και σε κατάσταση να τσουλάει ;;

εγώ ψάχνω και δεν έχω βρει τί-πο-τα


:wave2:
εχω δει να φευγουν με 400-600 ευρω.
αντε να δωσεις 800 αν βρεις ενα πραγματικά καλο να δουλευει τελεια,χωρις ελλείψεις και με χαρτια
και 1500-2500 τα αναλατασκευασμενα που θα ειναι σε κατασταση καινουριου
μην βλεπεις αυτα στο καρ που καθονται εκει μηνες και δεν τα παιρνει κανεις γιατι εχουν μεγαλη τιμη.
η πραγματικη ευκαιρια θα μπει στο car.gr 1-2 μερες και μετα θα εξαφανιστεί

βεβαια δεν ειναι μονο στο car.gr
πρεπει να βγεις εξω να ψάξεις
υπαρχουν σε αυλες σε μαντρες σε χωρια και συχνά τους ποιανουν χωρο οποτε παντα μπορεις να παρεις ενα τετειο φτηνα αν ψαξεις σωστα

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4807875/
να ενα. αν εχει χαρτια του λες εχω 7 κατοσταρικα, εχει και προβληματακι και το πηρες.
με λιγη δουλεια το χεις κανει πενα

catmaster
25/03/2014, 19:46
εχω δει να φευγουν με 400-600 ευρω.
αντε να δωσεις 800 αν βρεις ενα πραγματικά καλο να δουλευει τελεια,χωρις ελλείψεις και με χαρτια
και 1500-2500 τα αναλατασκευασμενα που θα ειναι σε κατασταση καινουριου
μην βλεπεις αυτα στο καρ που καθονται εκει μηνες και δεν τα παιρνει κανεις γιατι εχουν μεγαλη τιμη.
η πραγματικη ευκαιρια θα μπει στο car.gr 1-2 μερες και μετα θα εξαφανιστεί

βεβαια δεν ειναι μονο στο car.gr
πρεπει να βγεις εξω να ψάξεις
υπαρχουν σε αυλες σε μαντρες σε χωρια και συχνά τους ποιανουν χωρο οποτε παντα μπορεις να παρεις ενα τετειο φτηνα αν ψαξεις σωστα

καλά τα λες αλλά δυστυχώς μόνο στο car μπορώ να ψάξω ... το κακό είναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο είμαι όλη μέρα κλεισμένος στο μαγαζί λόγω εργασίας

φαντάσου και σήμερα δούλευα κάποιες ώρες :(

SHOOTER045
25/03/2014, 19:56
Καπου το ειχα ποσταρει
Ειναι η εκδοση chesterfield
Θα παω απο εκει αυριο η μεθαυριο και θα σου πω

byron
25/03/2014, 19:59
Καπου το ειχα ποσταρει
Ειναι η εκδοση chesterfield
Θα παω απο εκει αυριο η μεθαυριο και θα σου πω

Μήτσε, τα chesterfield ήταν τα 125 που δεν έχουν καμμία σχέση.

tony35
25/03/2014, 20:14
το κτεο είναι μόνο ;;

αμα σε σταματήσει έλεγχος και θέλει να το ψάξει ... ξέρεις τι παίζει με παραποιημένο κινητήρα και αδήλωτο κιόλας ;;

πάντως εγώ , αν δεν πάρεις το μηχανάκι, θα ήθελα με πμ ενα τηλ του φίλου σου που το έχει να επικοινωνήσω εγώ αν το πουλάει

:wave2:

δεν το εχει καποιος συγκεκριμενος για να σου κανονισω,εχω φιλο με μαγαζι μοτο που κανει ανταλλαγες και ξερει τι μηχανακι υπαρχει σε ολο το νομο μου.
αν θες σου στελνω το τηλεφωνο του σε πμ,παρτον να του πεις τι ψαχνεις και αν βρειτε κατι που σου αρεσει του μιλαω για παζαρακι.

αυτο ειναι σαν αυτο που ειχα σε μπλε,πανεμορφο!http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3501896/

SHOOTER045
25/03/2014, 20:28
Μήτσε, τα chesterfield ήταν τα 125 που δεν έχουν καμμία σχέση.

Σορυ τοτε

catmaster
25/03/2014, 20:43
Σορυ τοτε

δεν πειράζει σιγά ... είπα και εγώ chesterfield σε 250 δεν έπαιζε αλλά σκέφτηκα μην και το είχε βάψει

ας όψεται που δεν έχω χρόνο να ψάχνω αλλιώς θα το είχα πάρει το γιαμαχάκι ... (μαυτό είχα μάθει να κάνω και καλές σούζες ... και κάτι καλά καπάκια ... :lol: )

buckley
25/03/2014, 21:00
αν ψαχτει λιγο με καμμια εξατμιση να τις βγαλει χαμηλα η κατι αλλο θα βγει ακρη
το ειχα δει καποτε
επισης δεν χρειαζεται να το κανιβαλησει κανοντας το 500cc
δυο κυλινδροπιστονα 200dt/wr και εχεις ενα 400αρι διχρονο που δυσκολα θα κατσει διπλα του καποιος στο φαναρι
ειχε ενας φιλος στον ευοσμο καποτε ενα τετοιο(μπλε κιτρινο)σκετη κροτιδα

Μ' αρέσει που υπάρχουν ακόμα λάτρεις του συγκεκριμένου ,εγώ τελικά το κράτησα "μαμά" μαζί με τα υπόλοιπα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127874

gourouni
25/03/2014, 21:54
Παρε ένα xt και βάλε τα πλαστικά απο tdr...νόμιμα πράγματα...

SHOOTER045
25/03/2014, 22:14
Μ' αρέσει που υπάρχουν ακόμα λάτρεις του συγκεκριμένου ,εγώ τελικά το κράτησα "μαμά" μαζί με τα υπόλοιπα...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127874

Ετσι(οχι μονομπρατσο)ηταν το μηχανακι του φιλου απο σαλονικα
Θαλαμοι τελικα ηταν απο tzr και εβγαιναν εξισου χαμηλα αλλα γυρισμενα τσιμπουκια απο 3xv
Ισως και ολοκληρες οι εξατμισεις να ηταν απο εκεινο
Ηταν και χαμηλωμενο και στις κοντρες απιαστο...

DrEvil
26/03/2014, 08:22
Δεν θα ξεχασω ποτε το πως ενοιωθα μετα τις 6κ σ.α.λ.
Το πως εστριβε και τα φρενα του.
Την μυρωδια της λαδιλας.
Μου λειπει μεχρι και το να πρεπει να μαζεψεις το πατακι για να κατεβει η μανιβελα.

Αυτο που δεν μου λειπει ειναι που ημουν συνεχως με ενα εργαλειο στο χερι να σφιγγω βιδες.
Αν και, αν ειχα ενα τωρα ουτε που θα το σκεφτομουν αυτο.

Δικη μου προταση:
Οτι ειπαν και οι αλλοι.

Αφου θες κατι ξεχωριστο, αν καταλαβα καλα, παρε ενα 4τ ον-οφ και φερτο στο επιθυμητο οπτικο αποτελεσμα. Λιγοτερα λ7 θα σου παει, πιο αξιοπιστο θα ειναι.

Αμφίσημος
26/03/2014, 17:05
Φίλε μου μην διανοηθείς να προσβάλεις τον θεό των μοτό. Θα τσαντιστεί - είμαι σίγουρος.
Είναι σαν να τρως καρπούζι γενετικά τροποποιημένο, με γεύση ακτινίδιο. Δεν πάει. Tσάμπα το κουκούτσι.
Θα καταστρέψεις το μηχανάκι και ίσως και τον ευατό σου.
Βρες ενα ΧΤ motard.

argiris34
26/03/2014, 20:14
4χρονο μοτέρ σε TDR θα ήταν ιεροσυλία. :nono:

4κυλινδρο 2χρονο όμως είναι ότι πρέπει! :uplate:

μπαίνει κιαυτο το μοτέρ καλσσικη εγγλεζοπατέντα http://www.daidegasforum.com/forum/2-tempi/565448-%5Bcuriosita%5D-yamaha-tdr-250-suzuki-rg-500-sicuramente-mostro.html

312934

το λιγουρεύομαι τρελά

sapila racing
26/03/2014, 20:52
μπαίνει κιαυτο το μοτέρ καλσσικη εγγλεζοπατέντα http://www.daidegasforum.com/forum/2-tempi/565448-%5Bcuriosita%5D-yamaha-tdr-250-suzuki-rg-500-sicuramente-mostro.html

312934

το λιγουρεύομαι τρελά

Καλό αλλά προτιμώ το άλλο με το RD500 μοτέρ. Είναι και ίδια μάρκα όπως και να το κάνουμε, ταιριάζει και με το χρώμα κλπ. :D

catmaster
26/03/2014, 20:59
Καλό αλλά προτιμώ το άλλο με το RD500 μοτέρ. Είναι και ίδια μάρκα όπως και να το κάνουμε, ταιριάζει και με το χρώμα κλπ. :D

Μα δε μπορείτε να τα αφήσετε μαμά τα μηχανάκια σας τρώει ο κώλος σας ... :confused:


και που θα πας ρε με το πεντακοσάρι το πριόνι ;;; θα σκορπίσεις λέμε :lol:

SHOOTER045
26/03/2014, 21:04
Καπου επαιζαν κατι 500αρια sm...

kostaskk
26/03/2014, 21:13
https://www.youtube.com/watch?v=244BydXYq1w

το καλο αρχιζει μετα την μεση

tony35
26/03/2014, 22:43
αμαν φιλαρακι με εστειλες τωρα με το βιντεο,μολις εριξε την μανιβελια εφαγα το φλασμπακ...

fz600
27/03/2014, 11:33
4χρονο μοτέρ σε TDR θα ήταν ιεροσυλία. :nono:

4κυλινδρο 2χρονο όμως είναι ότι πρέπει! :uplate:

Βαϊ βαϊ μανουλαμ :a2::a015: αυτο ειναι για να μακρυνης τα χερια σου

dankannn
27/03/2014, 11:55
https://www.youtube.com/watch?v=rsaMA7hNtbg

https://www.youtube.com/watch?v=axryWPEH1pY

theofilos888
27/03/2014, 12:10
Αρρωστοι διχρονακηδες!!!!!!! Μας εχετε κ......ει μεσημεριατικο!!!! Θα μας κανετε να θυμηθουμε τα νιατα μας και θα τρεχουμε να αγορασουμε καθαρο....

argiris34
28/03/2014, 15:49
Καλό αλλά προτιμώ το άλλο με το RD500 μοτέρ. Είναι και ίδια μάρκα όπως και να το κάνουμε, ταιριάζει και με το χρώμα κλπ. :D

ναι αλλα το rg ειναι πιο μαζεμενο πιο ελαφρυ και πιο δυνατο πιο απλο βρε αδερφε
με λιγα λογια πιο κοντα στον χαρακτηρα του tdr

sapila racing
28/03/2014, 15:54
ναι αλλα το rg ειναι πιο μαζεμενο πιο ελαφρυ και πιο δυνατο πιο απλο βρε αδερφε
με λιγα λογια πιο κοντα στον χαρακτηρα του tdr

ΟΚ πάω πάσο, φτιάξτο εσύ με RG500 και μετα μου δίνεις και βόλτα. :D

Το RG500 κι εμένα μου αρέσει σαν μηχανάικι/μοτέρ κλπ περισσότερο. Ειχα την τυχη να εχει ενα με μερικές βελτιώσεις ενας φίλος και να μου το δώσει και για μερικούς γυρους στις Σερρες.
Ωραία ήταν! :beer:

Tedvj23
28/03/2014, 19:06
sapila racing που ναξερες ο argiris34 τι τυχη εχει που εχει μερικα απο δαυτα και του περισσευει και ενα για γλαστρα...:bawl:

Υ.γ.Οντως το tdr αν γινοταν τετοια μοντα τουλαχιστον ναπαρεμενε με της ιδιας εταιριας πραγματα(μοτερ rd/rzv500 στην προκειμενη..):beer:

argiris34
29/03/2014, 07:14
Εννοείται οτι κουβέντα να γίνεται να περνάει η ωρα απο το να ασχολούμαστε με τον κάθε Άδωνη χίλιες φορες να διαφωνουμαι αν ταιριάζει καλυτερα το rg ή rd μοτέρ στο tdr
Σε μια ποιο εύθυμη νότα αν το φτιαξω στο δίνω αρκεί να μου δώσεις το bimota φαντάζομαι το εχεις ακομα

sapila racing
29/03/2014, 09:29
Εννοείται οτι κουβέντα να γίνεται να περνάει η ωρα απο το να ασχολούμαστε με τον κάθε Άδωνη χίλιες φορες να διαφωνουμαι αν ταιριάζει καλυτερα το rg ή rd μοτέρ στο tdr
Σε μια ποιο εύθυμη νότα αν το φτιαξω στο δίνω αρκεί να μου δώσεις το bimota φαντάζομαι το εχεις ακομα

Συμφωνούμε. :beer:

Φυσικά το έχω το bimota, αλλά τώρα έχω καταθέσει την πινακίδα.
Δεν το δίνω βόλτα ουτε και σε φίλους, αλλά αμα φτιάξεις TDR με μοτέρ RG/RD500 αλλάζει ο πράγμα. :D
Ψηνεσαι?

motomaniac
29/03/2014, 14:27
Συμφωνούμε. :beer:

Φυσικά το έχω το bimota, αλλά τώρα έχω καταθέσει την πινακίδα.
Δεν το δίνω βόλτα ουτε και σε φίλους, αλλά αμα φτιάξεις TDR με μοτέρ RG/RD500 αλλάζει ο πράγμα. :D
Ψηνεσαι?


χαχαχαχχαα :D:lol:

argiris34
29/03/2014, 18:15
Συμφωνούμε. :beer:

Φυσικά το έχω το bimota, αλλά τώρα έχω καταθέσει την πινακίδα.
Δεν το δίνω βόλτα ουτε και σε φίλους, αλλά αμα φτιάξεις TDR με μοτέρ RG/RD500 αλλάζει ο πράγμα. :D
Ψηνεσαι?

Αβαδιστα αβίαστα αβασανιστα

SHOOTER045
29/03/2014, 19:21
δεν πειράζει σιγά ... είπα και εγώ chesterfield σε 250 δεν έπαιζε αλλά σκέφτηκα μην και το είχε βάψει

ας όψεται που δεν έχω χρόνο να ψάχνω αλλιώς θα το είχα πάρει το γιαμαχάκι ... (μαυτό είχα μάθει να κάνω και καλές σούζες ... και κάτι καλά καπάκια ... :lol: )
Λοιπον βρηκα μια φωλια
Μεταξυ αλλων εχει ενα μαυρο-κιτρινο 250 σε σχετικα καλη κατασταση αν ψηνεσαι προχωραμε
Εγω τσιμπησα κατι αλλο χωματερο
Περισοτερα σε αλλο θεμα

catmaster
30/03/2014, 13:50
Λοιπον βρηκα μια φωλια
Μεταξυ αλλων εχει ενα μαυρο-κιτρινο 250 σε σχετικα καλη κατασταση αν ψηνεσαι προχωραμε
Εγω τσιμπησα κατι αλλο χωματερο
Περισοτερα σε αλλο θεμα

:D μαύρο κίτρινο ε ;

(μιλάμε με πμ) :beer: