PDA

View Full Version : Τι κερί;



PetranGR
26/03/2014, 16:30
Καλησπέρα παίδες,

Ερώτηση μιας που πείραμε πιεστικό ,λέω να αρχίσω να την καθαρίσω εγώ σπίτι αυλή κτλ.

Έψαξα στο google μιας που είναι ο καλύτερος φίλος αλλά τίποτα...

Θέλω να μάθω 2 πράγματα.


Τι κερί θεωρείτε καλό,εταιρία κτλ τι να πάρω;
Τι σαμπουάν;

έμαθα οτι και τα δύο παίζουν ρόλο και ειδικά το δεύτερο,γιατί μπορεί να περιέχει μέσα διάφορα συστατικά που να τραυματίζουν το χρώμα των πλαστικών.

Η αγορά θα γίνει είτε Ελλάδα είτε το αγαπημένο μου εξωτερικό.

Ευχαριστώ πολύ :)

teogtp
26/03/2014, 21:46
Εγω πηρα ενα της Chemical Guys αυτο (http://www.auto-star.gr/product.php?products_id=405) αν δεν κανω λαθος.
Μιλαμε τελειωνω το πλυσιμο στο πι και φι,γυαλαδα σουπερ και ουτε στιγματα απο αλατα!

PetranGR
26/03/2014, 22:35
Εγω πηρα ενα της Chemical Guys αυτο (http://www.auto-star.gr/product.php?products_id=405) αν δεν κανω λαθος.
Μιλαμε τελειωνω το πλυσιμο στο πι και φι,γυαλαδα σουπερ και ουτε στιγματα απο αλατα!

μπορείς να δείς συγκεκριμένα αν έχεις όντως αυτό ;

Εμένα μου πρότειναν της Meguiar's® Gold Class...

foogr01
26/03/2014, 22:47
Καλύτερα χωρίς πιεστικό ή αν θες σώνει και καλά να το χρησιμοποιήσεις κράτα αρκετή απόσταση.

Εγώ βάζω απορρυπαντικό για τα πιάτα. Για τις ζάντες (πιο ζόρικη βρομιά) βάζω καμιά φορά cif. Αλλά σπάνια δε θα καθαρίσει με το πρώτο.
Κουβάς, αφρός, σφουγγάρι και τρίψιμο = τέλεια αποτελέσματα !

PetranGR
26/03/2014, 22:55
Να μην λέω και αερολογίες αυτά μου πρότειναν :

1. http://www.ebay.co.uk/itm/Meguiars-Classic-Wash-Wax-Kit-New-/351018442628?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51ba545f84

2. http://www.ebay.co.uk/itm/Meguiars-NXT-Generation-Wash-Wax-Car-Care-Kit-5-Items-/151153851246?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleaning&hash=item233178bb6e

Bradipous
26/03/2014, 22:57
Τα απορρυπαντικα πιατων συνηθως περιεχουν ξυδι το οποιο φυσικα και δεν κανει καλο στο χρωμα.

Εγω βαζω το απλο AVA με χαμομηλι.

Κερι και σπρει σιλικονης (?) για τα αβαφα πλαστικα με ενδιαφερει κ μενα...

PetranGR
26/03/2014, 23:03
Τα απορρυπαντικα πιατων συνηθως περιεχουν ξυδι το οποιο φυσικα και δεν κανει καλο στο χρωμα.

Εγω βαζω το απλο AVA με χαμομηλι.

Κερι και σπρει σιλικονης (?) για τα αβαφα πλαστικα με ενδιαφερει κ μενα...

το ψάχνω εις βάθος το πράγμα όσο μπορώ και απο οτι έμαθα η meguiars είναι εταιρία που ειδικεύεται σε αυτά,άρα το ψάχνω και για εξωτερικό ;)

Bradipous
26/03/2014, 23:11
το ψάχνω εις βάθος το πράγμα όσο μπορώ και απο οτι έμαθα η meguiars είναι εταιρία που ειδικεύεται σε αυτά,άρα το ψάχνω και για εξωτερικό ;)

Και καποιο της wurth, της 3Μ ή καποιας αλλης αντιστοιχης -μεγαλης- φιρμας να παρεις, που ανετα βρισκεις και εδω, μια χαρα δουλεια πιστευω πως θα κανουν.

SHOOTER045
26/03/2014, 23:33
και της armor all-καπως ετσι...

Cpt. Haddock
27/03/2014, 01:59
Μακρια απο Swaz εννοείται

teogtp
27/03/2014, 08:15
Μακρια απο απορρυπαντικα πιατων.
Καταστρεφουν το χρωμα.
Αυτο μου το εχει πει βαφεας.
Και τα προοιοντα της meguiars καλα ειναι απλα σε συγκριση μεταξυ αυτης και της chemical(εχω χρησιμοποιησει και τα δυο)
η ζυγαρια εγερνε προς την τελευταια.
Αν δεν βιαζεσαι θα κοιταξω και θα σου απαντησω το απογευματακι.

PetranGR
27/03/2014, 09:32
Και καποιο της wurth, της 3Μ ή καποιας αλλης αντιστοιχης -μεγαλης- φιρμας να παρεις, που ανετα βρισκεις και εδω, μια χαρα δουλεια πιστευω πως θα κανουν.

οκ :)


και της armor all-καπως ετσι...

έχεις δοκιμάσει ;


Μακρια απο Swaz εννοείται

;)


Μακρια απο απορρυπαντικα πιατων.
Καταστρεφουν το χρωμα.
Αυτο μου το εχει πει βαφεας.
Και τα προοιοντα της meguiars καλα ειναι απλα σε συγκριση μεταξυ αυτης και της chemical(εχω χρησιμοποιησει και τα δυο)
η ζυγαρια εγερνε προς την τελευταια.
Αν δεν βιαζεσαι θα κοιταξω και θα σου απαντησω το απογευματακι.

ε τότε αλλάζει το πραγματάκι,δεν βιάζομαι καθόλου θα κάνω έρευνα αγοράς κτλ.και μετά θα πάρω ;)

SHOOTER045
27/03/2014, 10:06
Ναι παλια που ειχα το R1
Τα υπολοιπα δεν τα εδινα σημασια
Σαμπουαν με κερι
Turtle shampoo wax εχω τωρα για το αμαξι

virus
28/03/2014, 17:03
προτιμαω τα προιοντα 3Μ και autoglum:)

Pan (dvs)
28/03/2014, 17:59
Παιδικο σαμπουαν (με λανολινη αν δεν κανω λαθος).

zannisvel
28/03/2014, 18:19
Ναι παλια που ειχα το R1
Τα υπολοιπα δεν τα εδινα σημασια
Σαμπουαν με κερι
Turtle shampoo wax εχω τωρα για το αμαξι

Και γω οταν ειχα το Ζ με το Turtle το επλενα. Το XT δε χρειαζεται πλυσιμο...

SHOOTER045
28/03/2014, 18:22
Και γω οταν ειχα το Ζ με το Turtle το επλενα. Το XT δε χρειαζεται πλυσιμο...

ΧΤ=αλητεια και βρωμια...........:lol:

camen
28/03/2014, 18:47
Σε μαυρα αβαφα πλαστικα ειδα απιστευτη βελτιωση στις ασπριλες απο τα χρονια κ το κοψιμο του χρωματος με το spray της turtle που ειναι για ελαστικα! Δεν ειναι αφρος , ειναι spray, αρκετα λιπαρο βεβαια αλλα ειναι κ το μονο που μου εκανε τελεια δουλεια στο KLR που ηταν χαλια! Οτι αλλο ειχα δοκιμασει ειχε αποτελεσμα για 2-3 μερες μαξ!
Ενα καλο πλυσιμο πρωτα, κ μετα φουλ ψεκασμα κ τα αφησα ετσι να ποτησουν , εγιναν ΑΨΟΓΑ!

Κερι χρησιμοποιω ενα της SONAX με πολυ καλο αποτελεσμα, spray σιλικονης για αβαφα μαυρα πλαστικα της wurth!

Πλυσιμο με πιεστικα κλπ ΔΕΝ παιζει, το καθαρισμα γινεται με μωρομαντηλα, μετα με αραιωμενο αζαχ σε απιονισμενο νερο κ πανακι μικροινων, κερακι σε πανακι και σκουπισμα,περασμα τα αβαφα με σιλικονη, λαδωμα αλυσιδα και ειμαστε ετοιμοι:D

virus
28/03/2014, 21:08
Σε .......:D

καμενακο...


....μας εκαψες :eek:

camen
28/03/2014, 22:51
καμενακο...


....μας εκαψες :eek:

Νταξει ο τροπος καθαρισματος παιζει στα "καλα" μου τα μηχανακια που κυκλοφουν σε στεγνο καιρο και το πολυ να εχουν ζωικο βασιλειο και σκονη απο βολτες!
Στο KLR παιζει κ πιεστικο αλλα απο αποσταση:p

Pan (dvs)
29/03/2014, 06:37
...

Πλυσιμο με πιεστικα κλπ ΔΕΝ παιζει, το καθαρισμα γινεται με μωρομαντηλα, μετα με αραιωμενο αζαχ σε απιονισμενο νερο κ πανακι μικροινων, κερακι σε πανακι και σκουπισμα,περασμα τα αβαφα με σιλικονη, λαδωμα αλυσιδα και ειμαστε ετοιμοι:D

Εσυ εχεις περασει σε αλλη διασταση.Δωσε διευθυνση να σου φερω και το δικο μου.






Αυτοκινητα αναλαμβανεις?

S705
30/03/2014, 22:46
3m liquid wax

http://www.shop3m.com/3m-perfect-it-show-car-liquid-wax-39026-16-fl-oz.html

ola ta alla ..tipota