PDA

View Full Version : Ελληνικα "μυαλα", "χερια" κ Πατεντες!!!!



chester24
26/03/2014, 19:14
Το συγκεκριμενο ατομο το ανακαλυψα στο Youtube σε ενα βιντεο που εμφανιστηκε στα προτεινομενα μου...

Το παλικαρι ειναι ενας μηχανουργος απο την Σιφνο (η απλα ενας πολυμηχανος), ο οποιος εχει πολυ ορεξη κ φτιαχνει ΟΤΙ πεσει στα χερια του..

Δεν θα πω άλλα και σας παραθετω δυο βιντεακια. Αν θελετε μπορειτε να δειτε κ αλλα πολλα που εχει ανεβασει ο ιδιος στο καναλι του..


https://www.youtube.com/watch?v=FV_sMW-eRLg&list=UUGvHRnTiX-Vmr14BzX4D8_g

https://www.youtube.com/watch?v=FpQWFno_Bng&list=UUGvHRnTiX-Vmr14BzX4D8_g


:beer::beer:

teo yzf r6
26/03/2014, 19:17
:a014:

vaska
26/03/2014, 19:19
Το τυπάκι απλά είναι απίστευτο και δν διστάζει να δείξει αυτά που ξέρει. Έχω κολλήσει ώρες για να δω όλα όσα έχει ανεβάσει.

Πολύ καλός.

:a013::a013:

chester24
26/03/2014, 19:26
Παιδια αν μπορειτε δειτε τα βιντεακια του κ θα καταλαβετε... Εγω το παλευω και εχει παρα πολλα.. Κ μαλιστα ολα ειναι ενδιαφεροντα!!!

Τετοια μαστορια δεν γινεται να εχουμε διπλα μας????

notakos600
26/03/2014, 19:48
Άπαιχτος.

SHOOTER045
26/03/2014, 19:55
Ειχα γνωρισει πριν χρονια σε μια αναβαση πορταριας εναν τυπο πατρινο
Που οι πατεντες που ειχε στο αμαξι του στοιχιζαν μια περουσια ετοιμα
Παρολα αυτα με την γυναικα του βοηθο εκανε χαζους πολλους δυνατοτερους και ακριβοτερους συνδυασμους
Ειναι πολλοι και ειναι σκορπιοι γμτ...

Dbnn
26/03/2014, 20:33
Δεν είναι τυχαίο που τα μεγαλύτερα μυαλά της γης είναι Ελληνικά........... :smokin:

PetranGR
26/03/2014, 20:36
εγώ τον είχα βρέι όταν έψαχνα φούρνο (καμίνι) για να μπορώ να λιώσω ασήμι...

SHOOTER045
26/03/2014, 21:07
εγώ τον είχα βρέι όταν έψαχνα φούρνο (καμίνι) για να μπορώ να λιώσω ασήμι...

Και συ κυνηγος βρυκολακων supernatural και ετσι?


Η την ειδες van helsing?

catmaster
26/03/2014, 21:50
είναι ωραίος ο τυπάκος και χαλαρός ....


πάντως ρε μάγκες η ελλάδα όντως έχει μυαλά και ταλέντα και την πατέντα ο έλληνας στο dna του ούτε βλάκας είναι ούτε ακάματος


αλλά η χώρα παραμένει ενα μπουρδέλο μια σκατότρυπα χωρίς πάτο όσον αφορά την οργάνωση και το κατα πόσο βοηθάει (η να το πω καλύτερα να μην εμποδίζει - χέστηκα για να με βοηθήσει ειλικρινά)

άν ψάξτε στο εξωτερικό ειδικά σε αμερική υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που έχουν ενα μηχάνημα που (πλεον δεν κάνει πολλά λ7) και κάνουν πανέμορφα πράγματα ... εδώ παίζουμε το πουλί μας στην τηλόραση ομαδικώς και γκρινιάζουμε

και μιας και λέω για γκρίνια να γκρινιάξω και εγώ λίγο

τις προάλλες είχα βρεί ενα τόρνο 2 μέτρα πολωνέζικο από ενα μηχανουργείο που ο άνθρωπος που το είχε έπαιρνε (ευτυχώς) σύνταξη .... ταλαιπωρημένος σπασμένος απο τα γρέζια και το κάματο αλλά "γεμάτος" από άλλα πράγματα ... κάτσαμε μιλήσαμε λίγο και μου έκανε και καλύτερη τιμή και στην κουβέντα μου πέταξε και για μια Bridgeport Jhead (φρέζα) που είχε αλλά είχε χαλάσει ... πάμε στο γκαράζ του και την βλέπω ... χάζεψα ...

μου λέει θα στη δώσω φτηνά αλλά θέλει πολλά φτιαξίματα - λέω οκ θα τη φτιάξω να δουλεύω θα πάρω και το τορνάκι και δεν θα τρέχω έξω ...


ε τριφασικά ήταν και τα δύο (λογικό)

πάω ΔΕΗ και αρχίζουμε

υπάλληλος χαλαρός με μούρη φράπα

"για την εγκατάσταση θέλει η ΔΕΗ 900 ΕΥΡΩ εγγύηση για το τριφασικο " :uplate:

(η εγκατάσταση είναι να έρθει ενας να συνδέσει ενα ρολόι τριών φάσεων ουσιαστικά 2 ώρες δουλειά και πολύ λέω)

λεω οκ διακανονισμό σε 2 δόσεις θέλω να κάνω ...

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΕ ΟΛΑ ΜΕΤΡΗΤΑ !!

μα εδώ μου κάνατε διακανονισμό για το λογαριασμό στο σπιτι και πλήρωσα σε 2 δόσ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΕ 900 ΜΕΤΡΗΤΑ ΣΑΣ ΕΙΠΑ !!!

μου ήρθε να τον αρπάξω και να του βάλω τίποτα πουθενά αλλά λέω ας όψεται ...

fz600
26/03/2014, 22:33
Τον εχω δει, πιανουνε τα χερια του...! να'ναι καλα ο ανθρωπος:a013:

kostaskk
26/03/2014, 22:41
o συγκεκριμενος απο οσο ξέρω δεν ειναι Ελληνας οποτε δεν κολαει ο τιτλος του θέματος.

παντος ειναι απο τους καλητερους
μακαρι να δειξει για χύτευση αλουμινιου σε αμμο

Bradipous
26/03/2014, 23:06
o συγκεκριμενος απο οσο ξέρω δεν ειναι Ελληνας οποτε δεν κολαει ο τιτλος του θέματος.

παντος ειναι απο τους καλητερους
μακαρι να δειξει για χύτευση αλουμινιου σε αμμο

Οντως θα ηταν πολυ ενδιαφερον, αν δεν το εχεις δει δες το παρακατω ισως σε βοηθησει.
https://www.youtube.com/watch?v=Jiv3PVyCXw8

Ωραιος ο τυπος και μπραβο του που τα ανεβαζει και στο ιντερνετ :beer:

PetranGR
26/03/2014, 23:09
Και συ κυνηγος βρυκολακων supernatural και ετσι?


Η την ειδες van helsing?

πως με ποιάνεις πως με ποιάνεις...

devil's animal
27/03/2014, 00:26
μ'αρεσε αυτο (https://www.youtube.com/watch?v=pqVoJYRj-Zo) με τα πολυεστερικα...
και στο τελος δειχνει ενα husaberg που του εχει φτιαξει κοστουμι απο carbon...


:beer::beer::beer:

soter3gm
27/03/2014, 07:22
o συγκεκριμενος απο οσο ξέρω δεν ειναι Ελληνας οποτε δεν κολαει ο τιτλος του θέματος.

παντος ειναι απο τους καλητερους
μακαρι να δειξει για χύτευση αλουμινιου σε αμμο

Ο Γιώργος είναι Έλληνας και είναι μαμώ τα παιδιά έχει φτιάξει παπάδες εκεί στο "νησί του"

ggs
27/03/2014, 07:36
Τελικά , ειναι ή δεν ειναι ελληνας ? :rolleyes:

μπραβο στον μαστορα που φτιαχνει "παπαδες" κι ας ηταν κι απο την Μπουργκινα Φασο :lol:

...αλλα σαν την Σιφνο , δεν εχει...:beer:

chester24
27/03/2014, 09:43
Εγω ξερω πως ειναι Ελληνας!! Κ πιο πολυ ακομη τον γουσταρω χωρις να τον ξερω, γιατι βγαζει μια ηρεμια οπως κ καλοσυνη!!!

:beer::beer:

devil's animal
27/03/2014, 10:00
τι σημασια εχει ρε μαγκες αν ειναι ελληνας ή οχι?:confused:

ειναι ενας πραγματικος πολυτεχνιτης που με οτι καταπιανεται το κανει απο καλα εως πολυ καλα...
και εχει την υπομονη, το σθενος και τα κακαλα οτι κανει να το δειχνει μεσα απο βιντεο, για να προτρεψει κι'αλλους να μπουν στο τρυπακι να κατασκευασουν χωρις πολλα φραγκα...
αντι να τα κανει μονος του στην αυλη του και να κανει ενα site για να τα πουλαει χρυσαφι σ'εμας τους αδαεις...

γι'αυτα και μονο (εκτος απο τις κατασκευες) πολλα :a012::a012::a012::a012:

:a56:

toulis
27/03/2014, 23:29
Πολύ καλός μάστορας

Προσπαθεί να μεταδώσει της γνώσεις του και μπράβο του.

Δεν θέλω να γίνομε σπαστικός αλλά σε μερικά πράγματα με τα οποία έχω ασχοληθεί και εγώ λόγο χόμπι, πρέπει να το μελετήσει λίγο ακόμα γιατί κάνει κάποια λάθη. (κατά τη γνώμη μου πάντα )

Για κάποιους που ασχολούνται με μηχανουργικά , χυτεύσεις και διάφορα άλλα, υπάρχει και το παρακάτω forum.

http://www.cnchobby.gr

Αν και για να πω την αλήθεια έχω ψυχραθεί με τον δημιουργό του ( έφαγα ban και διαγραφή των ποστ μου).:rolleyes:
Η αλήθεια είναι ότι ο ίδιος και τα μέλη προσπαθούν να βοηθήσουν και να μεταδώσουν της γνώσεις τους.

Dbnn
27/03/2014, 23:55
μ'αρεσε αυτο (https://www.youtube.com/watch?v=pqVoJYRj-Zo) με τα πολυεστερικα...
και στο τελος δειχνει ενα husaberg που του εχει φτιαξει κοστουμι απο carbon...


:beer::beer::beer:

4 χρόνια πολυεστερικά έφτιαχνα... Τι θες να μάθεις? :smokin:

devil's animal
28/03/2014, 00:28
4 χρόνια πολυεστερικά έφτιαχνα... Τι θες να μάθεις? :smokin:

πως να φτιαξω ενα carbon κοστουμι για το Κ9 μου...:D

Dbnn
28/03/2014, 00:32
πως να φτιαξω ενα carbon κοστουμι για το Κ9 μου...:D

Έλα τώρα βάλε κάτι πιο δύσκολο.... :lol:

Καλούπι όλα τα πλαστικά όπως είναι κουμπωμπένα, πολυεστέρωμα, ξύρισμα, φτιάξιμο βάσεις απο την πίσω πλευρά, ιδέα στόκου (όχι πολύ στοκάρισμα κοινώς), τρίψιμο και βάψιμο.... :smokin:

Emden
28/03/2014, 00:34
Αναφορικα με την πλατφορμα..
η κατασκευη ειναι απλα μαστοραδικη ..χωρις ιχνος κατασκευαστικης λογικης

devil's animal
28/03/2014, 00:37
Έλα τώρα βάλε κάτι πιο δύσκολο.... :lol:

Καλούπι όλα τα πλαστικά όπως είναι κουμπωμπένα, πολυεστέρωμα, ξύρισμα, φτιάξιμο βάσεις απο την πίσω πλευρά, ιδέα στόκου (όχι πολύ στοκάρισμα κοινώς), τρίψιμο και βάψιμο.... :smokin:

οκ, ελα να το κανεις να σε βλεπω, να μαθαινω...:cool:

Dbnn
28/03/2014, 00:38
οκ, ελα να το κανεις να σε βλεπω, να μαθαινω...:cool:

Εργαλεία έχεις? ;)

Ψιλό τροχό, παλμικό τριβείο κλπ....

devil's animal
28/03/2014, 00:41
Εργαλεία έχεις? ;)

Ψιλό τροχό, παλμικό τριβείο κλπ....

ναι, ρε συ...τροχουδακι εχει ο πατερας μου...παλμικο τριβειο πρεπει να'χει ενας φιλος του...'νταξει αυτα βρισκονται...

stam2
28/03/2014, 08:46
δεν είμαι τύπος του fb, κανάλια, subscribe κλπ αλλά ο συγκεκριμένος είναι το μοναδικό subscribe που έχω κάνει ποτέ γιατί είναι μυαλό και χέρια το παληκάρι... να 'ναι καλά να μας δείχνει...!

και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το αν είναι Έλληνας, αν και είναι γκαραντί ντόπιος Σιφνιός...
δηλαδή αν έβλεπες έναν Αμερικάνο να τα κάνει θα είχαν λιγότερη αξία σαν tutorials...?

@dbnn δηλώνω ενδιαφέρον για το σεμινάριο και κερνάω και τα σουβλάκια! όποτε το κανονίσετε πείτε μου αν χωράει κι ένας τρίτος στο σεμινάριο!!!!

rider
28/03/2014, 17:02
πως να φτιαξω ενα carbon κοστουμι για το Κ9 μου...:D

δεν κάνεις κι ενα 2ο να τσεκάρεις αν έμαθες καλα? και μου το στέλνεις Θεσσαλονίκη να σου πω αν θα κουμπώσει καλά στο δικό μου! :lol: :p

devil's animal
28/03/2014, 17:07
δεν κάνεις κι ενα 2ο να τσεκάρεις αν έμαθες καλα? και μου το στέλνεις Θεσσαλονίκη να σου πω αν θα κουμπώσει καλά στο δικό μου! :lol: :p

α,οκ καταλαβα...ολοι οι τζαμπατζηδες εδω μαζευτηκαμε...:p

παντως αν μαθω να φτιαχνω, μην ανησυχεις, εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα το παρει απο μενα στην προνομιακη τιμη των 1500€...:lol::p

rider
28/03/2014, 17:20
α,οκ καταλαβα...ολοι οι τζαμπατζηδες εδω μαζευτηκαμε...:p

παντως αν μαθω να φτιαχνω, μην ανησυχεις, εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα το παρει απο μενα στην προνομιακη τιμη των 15€...:lol::p


:a10: it's a deal!

bruno
28/03/2014, 19:12
Ωραια βιντεακια,με πολυεστερα ειχα φτιαξει κατι πλαστικα ενός σκουτερ και καποια στο παπι που εχω τωρα,το αρνητικο είναι το βαρος που εχουν,εκτος αν κανω λαθος στην διαδικασια.

Dbnn
30/03/2014, 16:02
α,οκ καταλαβα...ολοι οι τζαμπατζηδες εδω μαζευτηκαμε...:p

παντως αν μαθω να φτιαχνω, μην ανησυχεις, εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα το παρει απο μενα στην προνομιακη τιμη των 1500€...:lol::p

To φέρνεις σπίτι μου και το παίρνεις μετά απο 5 μέρες... Και όποιος θέλει έχω καρτούλες... :a10: :lol:

captajohn
30/03/2014, 16:48
Ο τύπος είναι άξιος σεβασμού κ μπράβο του κ δεν χωράει αμφιβολία :a16:
Αλλά θέλω να παραθέσω έναν προβληματισμό:
Μιας και παραπάνω διάβασα για πατέντες χωρίς πολλά έξοδα κλπ κλπ
και επειδή τα εργαλεία κάνουν το μάστορα πόσο μπορεί να κοστίζει ο εξοπλισμός που χρησιμοποιεί ο φίλος, αλλά και ο κάθε μάστορας που ανεβάζει τις πατέντες του στο youtube. Τροφή για σκέψη απλά...

chester24
30/03/2014, 18:18
Ο τύπος είναι άξιος σεβασμού κ μπράβο του κ δεν χωράει αμφιβολία :a16:
Αλλά θέλω να παραθέσω έναν προβληματισμό:
Μιας και παραπάνω διάβασα για πατέντες χωρίς πολλά έξοδα κλπ κλπ
και επειδή τα εργαλεία κάνουν το μάστορα πόσο μπορεί να κοστίζει ο εξοπλισμός που χρησιμοποιεί ο φίλος, αλλά και ο κάθε μάστορας που ανεβάζει τις πατέντες του στο youtube. Τροφή για σκέψη απλά...

Λογικα ειναι η δουλεια του αυτη και γιαυτο εχει κ ολα τα απαραιτητα εργαλεια...
Δεν νομιζω στις ημερες μας να υπαρχει καποιος ερασιτεχνης και να αγοραζει τετοιο εξοπλισμο.. Απλα τα βιντεο του δειχνουν οτι κοβει το μυαλο του κ απλα δειχνει με ποιους τροπους λυνει καποια προβληματα..

S705
31/03/2014, 11:18
Λοιπόν παιδιά . η γυναίκα μου είναι από Σίφνο.
Τις δείχνω τον τύπο στα βίντεο και την ρωτώ εάν τον ξέρει.
Στα 4 δευτερόλεπτα μου λέει : αυτός είναι από Σίφνο!!
Βλέπει και το όνομα χρηστή xalasis και λέει: ναι αυτός είναι ο χαλασις. δεν είναι το όνομα του αλλά παρατσούκλι.
Το Πάσχα που θα έρθει ο πεθερός μου θα τον ρωτήσω τι ξέρει και το καλοκαίρι θα ψάξω να τον βρω.
Εάν και δεν έχει σημασία εάν είναι Έλληνας ή όχι.
Σημασία έχει ότι μοιράζετε αυτά που ξέρει.