PDA

View Full Version : αγορα ccfl λαμπων για 19αρα οθονη



thunder ace
27/03/2014, 06:25
Καλημερα.Γνωριζει κανεις που βρισκουμε αυτες τις λαμπες(σκετες η με τα καλωδια τους);Ειναι απο οθονη pc και ειναι καμμενες.Οποιος ξερει καποιο καταστημα ας βοηθησει.Αυτες τις λενε ccfl.:(

George_Sp
27/03/2014, 20:54
σταθερό ή λάπτοπ;

Δώσε ακριβές μοντέλο μήπως μπορώ να βοηθήσω. Να ξέρεις όμως οτι η διαδικασία θέλει πολύ προσοχή και μέτρα ασφαλείας (γάντια μάσκα γυαλιά) γιατί οι λάμπες περιέρχουν υδράργυρο και διάφορα επιβλαβή αέρια.

thunder ace
27/03/2014, 22:57
samsung s19c150f.

George_Sp
27/03/2014, 23:11
Μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Το μοντέλο που γράφεις έχει TN panel με LED φωτισμό και όχι με CCFL. Αν έχεις εικόνα αλλά τελείως αχνή γιατί δεν υπάρχει φωτισμός από τα LED το πιθανότερο είναι οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το εξωτερικό τροφοδοτικό/μετασχηματιστή της οθόνης παρά με τη led-ο-ταινία.

thunder ace
27/03/2014, 23:37
Μάλλον κάτι κάνεις λάθος. Το μοντέλο που γράφεις έχει TN panel με LED φωτισμό και όχι με CCFL. Αν έχεις εικόνα αλλά τελείως αχνή γιατί δεν υπάρχει φωτισμός από τα LED το πιθανότερο είναι οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το εξωτερικό τροφοδοτικό/μετασχηματιστή της οθόνης παρά με τη led-ο-ταινία.

Δεν κανω λαθος.Την ανοιξα μονος μου και εχει μια τετοια στο πανω μερος και μια στο κατω.Η κατω ειναι καμμενη.313007αυτη ειναι

George_Sp
27/03/2014, 23:47
Να σου εξηγήσω απλά την κατάσταση.

η S19C150F είναι LED οθόνη 18.5ιντσών. Στη θέση των CCFL υπάρχει αυτό

313008

Είναι 2 led λωρίδες που καταλήγουν σε ένα inverter που δίνει 9 VDC 350mA
Από την άλλη μεριά το ρεύμα που δέχεται το inverter είναι 8-14 VDC

Αν άνοιξες την οθόνη σου και βρήκες μέσα CCFL και όχι LED τότε είτε η οθόνη σου αν αγοράστηκε καινούρια είναι μαιμού (με ενδιαφέρει να μάθω από πού την αγόρασες), είτε αν την πήρες μεταχειρισμένη κάποιος στην πούλησε για λειτουργική ενώ είχε κάποιο πρόβλημα και σου αντικατέστησαν τα led strips με ccfl, ή το 3ο σενάριο να άλλαξαν το αυτοκόλλητο της οθόνης που αναγράφεται το μοντέλο και προφανώς δεν έχεις S19C150F αλλά κάποια παλαιότερη έκδοση σε σασί και πάνελ.

Dbnn
27/03/2014, 23:58
Η απορία μου εμένα είναι, συμφέρει να αλλάξει τις "λάμπες"?

George_Sp συμφωνώ...

George_Sp
28/03/2014, 00:07
Η απορία μου εμένα είναι, συμφέρει να αλλάξει τις "λάμπες"?

George_Sp συμφωνώ...

Το κόστος για λάμπες ccfl 18.5ιντσών παίζει στα 20ευρώ για 50άδα δηλαδή περίπου στα 40cents η μία. Σε monitors σταθερών υπολογιστών συμφέρει μια τέτοια επέμβαση γιατί οι λάμπες ή τα led strips βρίσκονται εκτός panel frame. Σε λάπτοπ όχι γιατί το άνοιγμα και αλλαγή της λάμπας προϋποθέτει να κάνεις φύλλο και φτερό στη κυριολεξία όλο το πάνελ με κίνδυνο να χαλάσει η επίστρωση των φύλλων αλουμινίου και πλεξιγκλας ή να μην κουμπώσει σωστά μετά και να περάσουν εσωτερικά βρωμιές και να φαίνεται ανομοιμορφία χρώματος.

thunder ace
28/03/2014, 00:34
Tην οθονη μου την χαρισε φιλος που την ειχε στο μαγαζι του(μικρο σουπερ-μαρκετ)και την ειχε μονο να βλεπει αποθηκη-τιμες κλπ.Επειδη τελευταια αναβε για 3 δευτερα και μετα εσβηνε,δεν ασχοληθηκε καθολου(αγορασε αλλη)και μου την εδωσε.Επειδη ασχολουμε ερασιτεχνηκα με επισκευες υπολογιστων και περιφεριακων.την ελυσα και τοτε ειδα την μια ccfl καμμενη.Ετυχε και ειχα μια ccfl απο φωτισμο εσωτερικου σε υπολογιστη την ενωσα και βουαλα!!!!!δουλεψε. Ομως αυτη που χρησιμοποιησα προχειρα, ειναι γαλαζια, οποτε δεν μας κανει.Γιαυτο ρωταω που θα βρω. Τωρα για να πω την αληθεια, τον κωδικο της οθονης, τον εγραψα απο την κουτα που μου την εδωσε ο φιλος.δεν τον εγραψα απο την ιδια την οθονη και αυτη την στιγμη δεν μπορω να τσεκαρω.Τελος παντων,αυριο θα το δω και θα τον γραψω,αλλα ρε παιδια γιατι λετε αν συμφερει η αλλαγη; ποσο κοστιζουν;περιπου.Εχω και μια καθαρα τεχνικη ερωτηση(ειπαμε ερασιτεχνης ειμαι)αλλα την αφηνω για αυριο. Παιδια ευχαριστω που ασχολειστε με το θεμα μου,καλο βραδυ.:(

George_Sp
28/03/2014, 00:41
η κούτα μάλλον είναι από την καινούρια που αγόρασε. θα δεις οτι η παλιά στο αυτοκόλλητό της πίσω γράφει τελείως άλλο μοντέλο. :P

για το κόστος της ccfl σου είπα.

περίπου μισό ευρώ η μία. άντε 2-3ευρώ/ccfl αν θες να πάρεις καμιά μαρκάτη αντί για κινεζιά από ebay.

thunder ace
28/03/2014, 06:46
Καλημερα.Γνωριζει κανενας ποια ειναι η σωστη τοποθετηση των κομματιων του πανελ;Εχω 3φιμε ευκαμπτα,ενα ασπρο ευκαμπτο,ενα χοντρο που πανω-κατω του κουμπωνουν οι ccfl,ενα φιμε με το inverter.Ποια ειναι η σωστη σειρα τοποθετησης οπως κοιταμε απο μπροστα την οθονη;

vaska
28/03/2014, 11:51
Samsung panel και ccfl καμμένη λίγο δύσκολο, επίσης "ανάβω για λίγο και μετά πάπαλα" συνήθως σημαίνει "κουρασμένοι" ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές που έχουν τα μόνιτορ στην τροφοδοσία. Είναι εμφανές το πρόβλημα που έχουν (είναι πρησμένοι - φουσκωμένοι) στο πάνω μέρος και είναι σε ομάδες, οπότε ρίξε μια ματιά εκεί και αν δεις κάποιον να είναι ταλαιπωρημένος, άλλαξε όλη την ομάδα (συνήθως 4-5 τεμ).

Τώρα για την σειρά που ζητάς δεν ξέρω να σου απαντήσω.

:wave2:

thunder ace
28/03/2014, 13:23
Φουσκωμενοι πυκνωτες εχω αλλαξει αρκετους σε μητρικες καρτες γραφικων κλπ αλλα στην συγκεκριμενη οθονη ειναι οκ.Η οθονη δουλεψε τελικα οπως σας ειπα απλως πρεπει να βρω λαμπες ccfl.Ξαναρωταω καποιο μαγαζι;

thunder ace
28/03/2014, 13:28
Τελικα φιλε George_sp ειχες δικιο.Εκανα λαθος για το μοντελο,ειναι η samsung syncmaster 943

George_Sp
28/03/2014, 15:12
Καλή θέαση :)
https://www.youtube.com/watch?v=jiejNAUwcQ8#t=70

Μαγαζί στην Ελλάδα δε φέρνει. Μόνο τα τεχνικά τμήματα για επιδιόρθωση οθονών. Αν θες μπορώ να σου παραγγείλω τέτοια λάμπα αν βρίσκεσαι Αθήνα

thunder ace
29/03/2014, 05:04
Πλεον ειμαι Αγρινιο.Θα παραγγειλω απο Ebay.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.Καλημερες σε ολους.

George_Sp
29/03/2014, 05:07
Καλημέρα και ενημέρωσε αν πέτυχε η εγχείριση :beer:

thunder ace
30/03/2014, 05:53
Καλημέρα και ενημέρωσε αν πέτυχε η εγχείριση :beer:

ok.

thunder ace
31/03/2014, 17:35
Καλή θέαση :)
https://www.youtube.com/watch?v=jiejNAUwcQ8#t=70

Μαγαζί στην Ελλάδα δε φέρνει. Μόνο τα τεχνικά τμήματα για επιδιόρθωση οθονών. Αν θες μπορώ να σου παραγγείλω τέτοια λάμπα αν βρίσκεσαι Αθήνα
Λοιπον φιλε George δεν βρισκω στο ιντερνετ ( μαλλον δεν μπορω να καταλαβω) γιαυτο αν θελεις να σου δωσω το τηλ μου(σταθερο)να μιλησουμε που μπορεις να βρεις.:)

George_Sp
31/03/2014, 19:11
Λοιπον φιλε George δεν βρισκω στο ιντερνετ ( μαλλον δεν μπορω να καταλαβω) γιαυτο αν θελεις να σου δωσω το τηλ μου(σταθερο)να μιλησουμε που μπορεις να βρεις.:)

Μέτρα την παλιά λάμπα και δες αν είναι 418mm μήκος και 2.4mm διάμετρο.
Αν τα νούμερα που σου έγραψα είναι σωστά στείλε μου mail στο site της υπογραφής για να δω τί τιμή και διαθεσιμότητα μπορώ να σου βρω. :)

thunder ace
03/04/2014, 05:33
Μέτρα την παλιά λάμπα και δες αν είναι 418mm μήκος και 2.4mm διάμετρο.
Αν τα νούμερα που σου έγραψα είναι σωστά στείλε μου mail στο site της υπογραφής για να δω τί τιμή και διαθεσιμότητα μπορώ να σου βρω. :)
Καλημερα.Λοιπον τις μετρησα και ναι τα νουμερα αυτα ειναι.Οταν λες το site ενοεις το www,fix-it.gr; Θα βαλω τον γιο μου να στειλει mail γιατι εγω δεν σκαμπαζω:confused:

George_Sp
03/04/2014, 11:19
Καλημερα.Λοιπον τις μετρησα και ναι τα νουμερα αυτα ειναι.Οταν λες το site ενοεις το www,fix-it.gr; Θα βαλω τον γιο μου να στειλει mail γιατι εγω δεν σκαμπαζω:confused:

σωστά στο site της υπογραφής.
άσε το γιόκα να κάνει τα κόλπα του και θα κάνω ότι καλύτερο και το συντομότερο που μπορώ. :beer:

thunder ace
23/12/2014, 09:05
Καλημερα σε ολους.Επαναφερω το θεμα με τις λαμπες ccfl.Tωρα εχω το χρονο να επισκευασω την οθονη,που εχει καψει τις λαμπες.Και ξαναρωταω:γνωριζουμε καποιο μαγαζι στην αθηνα η σε καποιο αλλο σημειο στην ελλαδα να παραγγειλω;

SHOOTER045
23/12/2014, 09:07
νομιζω ο Γιωργος απο πανω σου
μπορει να βοηθησει

thunder ace
23/12/2014, 09:12
νομιζω ο Γιωργος απο πανω σου
μπορει να βοηθησει
ποτε προλαβες ρε θηριο και απαντησες;ελπιζω το παιδι που λες να βοηθησει.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω,γιατι δεν ειναι ευκολο να βρεθουν;οταν δηλαδη χαλασει μια οθονη(απο λαμπες)τι κανουν τα μαστορια;που βρισκουν τετοιες λαμπες;