PDA

View Full Version : Tuono και φίλτρο K&N



kostaspetrou
27/03/2014, 22:41
Φίλος με tuono λέει ότι φορώντας Κ&Ν στο μηχανάκι(tuono 2010) καταναλώνει σαφώς λιγότερο από άλλα tuono που έχουν μαμά φίλτρο.

Ξέρω ότι τα K&N δεν είναι της προκοπής φίλτρα και σε πολλές περιπτώσεις έχεουν βρεθεί να παρέχουν λιγότερο αέρα από μαμά,αλλά όταν του το λέω δε με πιστεύει.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο σε tuono;

pipe_smoker
27/03/2014, 22:48
Ξέρω ότι τα K&N δεν είναι της προκοπής φίλτρα...

Μπαρδον?

byron
27/03/2014, 22:57
Φίλος με tuono λέει ότι φορώντας Κ&Ν στο μηχανάκι(tuono 2010) καταναλώνει σαφώς λιγότερο από άλλα tuono που έχουν μαμά φίλτρο.

Ξέρω ότι τα K&N δεν είναι της προκοπής φίλτρα και σε πολλές περιπτώσεις έχεουν βρεθεί να παρέχουν λιγότερο αέρα από μαμά,αλλά όταν του το λέω δε με πιστεύει.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο σε tuono;

Όχι, καμμία σχέση.
Τι κατανάλωση λέει ότι έχει δηλαδή πριν και μετά? Αν είναι κάτω από 7lt/100 ή το οδηγάει μέχρι τα 100χλμ ή δουλεύει μονοκυλινδρα.

kostaspetrou
28/03/2014, 00:22
Όχι, καμμία σχέση.
Τι κατανάλωση λέει ότι έχει δηλαδή πριν και μετά? Αν είναι κάτω από 7lt/100 ή το οδηγάει μέχρι τα 100χλμ ή δουλεύει μονοκυλινδρα.

Το έλεγξε με πανομοιότυπο τουόνο σε βόλτα Αττική οδό.
Έκαψε 7 ενώ ο άλλος(με το μαμά φίλτρο) 9.


Μπαρδον?


και σε πολλές περιπτώσεις έχεουν βρεθεί να παρέχουν λιγότερο αέρα από μαμά

IRA57
28/03/2014, 02:04
Πως ειναι δυνατον να αλλαξει η καταναλωση με ενα φιλτρο αερα προς το καλυτερο?

Γενικα ,περισσοτερο αερα αφηνουν να περναει αλλα αυτο απο ποτε εγινε αυτοματως καλο?

Μιλαμε κατ'αρχην χωρις αλλαγη σε χαρτη τροφοδοσιας?

Ειχαν ιδιο γραναζωμα αυτοι που τα συγκριναν...και ιδια μετωπικη επιφανεια? :D

byron
28/03/2014, 06:37
Το έλεγξε με πανομοιότυπο τουόνο σε βόλτα Αττική οδό.
Έκαψε 7 ενώ ο άλλος(με το μαμά φίλτρο) 9.

Η διαφορά του μπορεί να οφείλεται στο γρανάζωμα. Από το εργοστάσιο έρχεται με 16-40 για να περνάει ρύπους-πιστοποιήσεις κλπ και είναι απαράδεκτο. Συνήθως το αλλάζουν με την αγορά και παλαιότερα η aprilia σου έδινε μαζί το 15.
Αν το ένα φόραγε 15 και το άλλο 16, αν είχαν άλλο χάρτη, εξατμίσεις και χέρι... μπορεί να δικαιολογηθεί εύκολα χωρίς να οφείλεται στο φίλτρο.

Εχω δει από 7,3 ως 10,5 ανάλογα το πως το οδηγάω. Αν το δουλεύει κάποιος από 7.500σαλ και πάνω, πίνει πάντως.

golis
28/03/2014, 07:28
Ότι πάει πίνει.

Black Diamond
28/03/2014, 08:10
Ξέρω ότι τα K&N δεν είναι της προκοπής φίλτρα και σε πολλές περιπτώσεις έχεουν βρεθεί να παρέχουν λιγότερο αέρα από μαμά,

Αν έχεις συγκρίσεις σε ίδια μοντέλα με αντίστοιχα τύπου bmc,dna πχ μπορεί και να υπάρχει μια μικρή διαφορά την οποία προσωπικά όμως δεν καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι της προκοπής; Εδώ πετάμε το μαμά να βάλουμε ένα τέτοιο... παρέχουν περισσότερο αέρα.
Στα aprillia ίσχύουν άλλα; :eleison:

byron
28/03/2014, 08:18
Είναι άλλη κουβέντα αυτή. Το ότι τα aftermarket φίλτρα μπορεί να είναι χειρότερα από τα μαμά, δεν είναι κάτι καινούργιο.
Έχω διαβάσει σε fora όπως και εδώ, απόψεις που το υποστηρίζουν. Ο rein πχ έλεγε ότι συνήθως δουλεύουν χειρότερα.

GFawkes
28/03/2014, 08:30
Προσωπικη μου επειρια ειναι οτι γενικα τα Κ&Ν μου εδιναν καλυτερη αποκριση και πιο γεματες χαμηλο μεσαιες...
χειροτερα δεν ειδα πουθενα....
Επισης συνηθως τα μηχανακια που ειχα βαλει τετοιο φιλτρο εκαιγαν 15-20% περισσοτερο...

Τωρα αν λογω "γεμισματος" της καμπυλης αποδοσης σε νορμαλ οδηγηση υπαρξει μειωση δεν το αποκλειω, μιας και η περισσοτερη ροπη χαμηλα αναγκαζει σε λιγοτερο ανοιγμα του γκαζιου υπο Κ.Σ.

kostaspetrou
28/03/2014, 09:00
Πως ειναι δυνατον να αλλαξει η καταναλωση με ενα φιλτρο αερα προς το καλυτερο?

Γενικα ,περισσοτερο αερα αφηνουν να περναει αλλα αυτο απο ποτε εγινε αυτοματως καλο?

Μιλαμε κατ'αρχην χωρις αλλαγη σε χαρτη τροφοδοσιας?

Ειχαν ιδιο γραναζωμα αυτοι που τα συγκριναν...και ιδια μετωπικη επιφανεια? :D
Iδιο γρανάζωμα,όχι άφτερμάρκετ ζελατίνες,ίδια κιλά αναβάτη.
Γενικά ίσως αφήνουν να περνάει περισσότερος αέρας,τα ΚΝ πάντως σε κάποιες περιπτώσεις αφήνουν λιγότερο.
Οπότε λιγότερος αέρας,προσαρμόζει ο λ τα νέα δεδομένα και στέλνει λιγότερο καύσιμο,άρα οικονομία.

Αν έχεις συγκρίσεις σε ίδια μοντέλα με αντίστοιχα τύπου bmc,dna πχ μπορεί και να υπάρχει μια μικρή διαφορά την οποία προσωπικά όμως δεν καταλαβαίνω. Αλλά δεν είναι της προκοπής; Εδώ πετάμε το μαμά να βάλουμε ένα τέτοιο... παρέχουν περισσότερο αέρα.
Στα aprillia ίσχύουν άλλα; :eleison:
Δες παραπάνω για τον αν αφήνουν πάντα να περνάει περισσότερος αέρας.

Για την ιστορία με wego καυσαναλυτή σε busa και βόλτα σε δρόμο,το ΚΝ έδινε afr 0,4 μικρότερο από μαμά...

byron
28/03/2014, 10:01
Η οικονομία που ανέφερε ο φίλος σου, είναι 30% περίπου σε σχέση με το άλλο και δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλεί τέτοια μείωση ένα φίλτρο.
Τα 7lt/100 δεν τα έχω δει ποτέ, και έχω ΚΝ, ούτε καν σε χαλαρό ταξιδάκι στην εθνική. Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις αν έχει μετρήσει σωστά στα γεμίσματα πάντως.

DrBig
28/03/2014, 11:48
Iδιο γρανάζωμα,όχι άφτερμάρκετ ζελατίνες,ίδια κιλά αναβάτη.
Γενικά ίσως αφήνουν να περνάει περισσότερος αέρας,τα ΚΝ πάντως σε κάποιες περιπτώσεις αφήνουν λιγότερο.
Οπότε λιγότερος αέρας,προσαρμόζει ο λ τα νέα δεδομένα και στέλνει λιγότερο καύσιμο,άρα οικονομία.


Ακριβως το αντιθετο συμβαινει. Οσο καλλιτερη η πληρωση για δεδομενο ανοιγμα γκαζιου, τοσο μεγαλυτερη η οικονομια.
Αν ειναι δηλαδη να πηγαινεις με 6η και 130, θα εχεις πιο οικονομικη λειτουργια αν ανοιγεις το γκαζι 20% με ελευθερο φιλτρο παρα 22% με στοκ. Με δεδομενο παντα οτι και στις δυο περιπτωσεις ο λαμδα ειναι ενεργος.

kostaspetrou
28/03/2014, 15:57
Ακριβως το αντιθετο συμβαινει. Οσο καλλιτερη η πληρωση για δεδομενο ανοιγμα γκαζιου, τοσο μεγαλυτερη η οικονομια.
Αν ειναι δηλαδη να πηγαινεις με 6η και 130, θα εχεις πιο οικονομικη λειτουργια αν ανοιγεις το γκαζι 20% με ελευθερο φιλτρο παρα 22% με στοκ. Με δεδομενο παντα οτι και στις δυο περιπτωσεις ο λαμδα ειναι ενεργος.
:rolleyes:
Ξαναδιάβασε τί έγραψα,ή ας το ξαναγράψω.

Αν ένα φίλτρο παρέχει λιγότερο αέρα και ο λ καταλάβει τί γίνεται και στέλνει λιγότερο καύσιμο τότε έχεις οικονομία.

Αυτό που λες ΙΣΩΣ ίσχυε σε μοτέρ επιπέδου παπιού που δεν έχει ψυχή και αναγκάζεσαι ν'ανοίγεις το γκάζι,όχι σε τουόνο!

byron
28/03/2014, 16:20
:rolleyes:
Ξαναδιάβασε τί έγραψα,ή ας το ξαναγράψω.

Αν ένα φίλτρο παρέχει λιγότερο αέρα και ο λ καταλάβει τί γίνεται και στέλνει λιγότερο καύσιμο τότε έχεις οικονομία.

Αυτό που λες ΙΣΩΣ ίσχυε σε μοτέρ επιπέδου παπιού που δεν έχει ψυχή και αναγκάζεσαι ν'ανοίγεις το γκάζι,όχι σε τουόνο!

Δεν έχει νόημα αυτό που λές. Ο λ μπορεί να διορθώσει μέχρι 3-5% τυχόν διαφορές. Διορθώσεις θα κάνει και ο map sensor αλλά μέχρι ενός σημείου. Αν ταπώσεις την εισαγωγή αέρα, η μικρότερη κατανάλωση (αν υπάρξει..) θα οφείλεται στην μειωμένη απόδοση του κινητήρα.

Ειδικά στα Tuono, κάποιες μόντες που κάνουν και ανοίγουν το φιλτροκούτι, χάνοντας την υποπίεση του ram-air, βοηθάει στις χαμηλομεσαίες χάνοντας στις ψηλές. Κατανάλωση πάντως, ίδια είναι.

bros400pgm
28/03/2014, 16:20
Και σε ολα αυτα, παιζει και να εχει καταργηθει ο λαμδα........... :lol:

kostaspetrou
28/03/2014, 17:45
Δεν έχει νόημα αυτό που λές. Ο λ μπορεί να διορθώσει μέχρι 3-5% τυχόν διαφορές. Διορθώσεις θα κάνει και ο map sensor αλλά μέχρι ενός σημείου. Αν ταπώσεις την εισαγωγή αέρα, η μικρότερη κατανάλωση (αν υπάρξει..) θα οφείλεται στην μειωμένη απόδοση του κινητήρα.

Ειδικά στα Tuono, κάποιες μόντες που κάνουν και ανοίγουν το φιλτροκούτι, χάνοντας την υποπίεση του ram-air, βοηθάει στις χαμηλομεσαίες χάνοντας στις ψηλές. Κατανάλωση πάντως, ίδια είναι.
Ρε παιδιά γιατί δε διαβάζετε τί γράφω;
Πουθενά δεν είπα ότι ο λ έχει τεράστια περιθώρια διόρθωσης,οπότε;

Αν ταπώσεις την εισαγωγή τότε αρχίζει να μπαίνει και η ταχύτητα εισερχόμενου αέρα στο παιχνίδι και μπλέκουμε...


Είναι φυσικά πιθανό ο φίλος να μην έκανε το πείραμα όπως πρέπει.

Τώρα για τη μειωμένη απόδοση που λες ίσως να ισχύει.

Αν πάντως χάσεις λόγω φίλτρου 2 άλογα(μικρή η ζημιά) σε δικύλινδρο χιλιάρι δεν είν'εύκολο να το καταλάβεις,απ'την άλλη όμως στην κατανάλωση(γέμισμα τάπα-τάπα και σύγκριση διανυθείσας απόστασης) θα φανεί ευκολότερα...

Εγώ πάντως του είπα να βάλει το μαμά...

DrBig
28/03/2014, 18:03
:rolleyes:
Αν ένα φίλτρο παρέχει λιγότερο αέρα και ο λ καταλάβει τί γίνεται και στέλνει λιγότερο καύσιμο τότε έχεις οικονομία.


Ναι αγορινα, αλλα η υποθεση εργασιας ειναι οτι και τα δυο μηχανακια οδηγωνται με τον ιδιο τροπο και το ενα (αυτο με το ελευθερο φιλτρο) καιει λιγοτερο. Οποτε αυτο που λες απο πανω δεν εχει νοημα γιατι αν ο λαμδα στελνει λιγοτερο καυσιμο αλλα με το ιδιο AFR (γιατι δεν μπορει να κανει κι αλλιως) τοτε τα μηχανακια δεν θα οδηγωνται με τον ιδιο τροπο.
Πιο ταληρα παμε σε γλωσσα μηχανης.

bros400pgm
28/03/2014, 18:41
Το έλεγξε με πανομοιότυπο τουόνο σε βόλτα Αττική οδό.
Έκαψε 7 ενώ ο άλλος(με το μαμά φίλτρο) 9.


Αν και δεν ειναι αποδειξη καταναλωσης 2 μηχανακια, ηταν πανομοιοτυπα σε χρονολογια, χαρτογραφηση, εξατμισεις?

kostaspetrou
28/03/2014, 21:41
Ναι αγορινα, αλλα η υποθεση εργασιας ειναι οτι και τα δυο μηχανακια οδηγωνται με τον ιδιο τροπο και το ενα (αυτο με το ελευθερο φιλτρο) καιει λιγοτερο. Οποτε αυτο που λες απο πανω δεν εχει νοημα γιατι αν ο λαμδα στελνει λιγοτερο καυσιμο αλλα με το ιδιο AFR (γιατι δεν μπορει να κανει κι αλλιως) τοτε τα μηχανακια δεν θα οδηγωνται με τον ιδιο τροπο.
Πιο ταληρα παμε σε γλωσσα μηχανης.
Άντε πάλι...
Φυσικά προϋποθέτει πανομοιότυπες(όσο αυτό είναι εφικτό) συνθήκες βόλτας.

Εγώ σου ξαναλέω ότι βάζοντας φίλτρο με ελαφρώς(κανείς δε μίλησε για πνίξιμο)μικρότερη παροχή , το άνοιγμα του γκαζιού για συγκεκριμένες απαιτήσεις σε απόδοση κατά τη διάρκεια της βόλτας είναι ΣΧΕΔΟΝ το ίδιο σε TUONO(σε αντίθεση με ψόφιο παπί) και κανείς δε θα καταλάβει διαφορά σε επιδόσεις.
Η διαφορά όμως στην κατανάλωση θα φανεί.

Τώρα πώς βρήκες τα αυθαίρετα νούμερα που έγραψες προηγουμένως


Αν ειναι δηλαδη να πηγαινεις με 6η και 130, θα εχεις πιο οικονομικη λειτουργια αν ανοιγεις το γκαζι 20% με ελευθερο φιλτρο παρα 22% με στοκ.
μόνο εσύ το ξέρεις...

Οπότε τα περί γλώσσας μηχανής,πυριτίου μητρικής πλακέτας και κβάντων ας λείπουν...

kostaspetrou
28/03/2014, 21:42
Αν και δεν ειναι αποδειξη καταναλωσης 2 μηχανακια, ηταν πανομοιοτυπα σε χρονολογια, χαρτογραφηση, εξατμισεις?
Απ' ό,τι μου λέει ναι.

IRA57
29/03/2014, 04:09
Δεν έχει νόημα αυτό που λές. Ο λ μπορεί να διορθώσει μέχρι 3-5% τυχόν διαφορές. Διορθώσεις θα κάνει και ο map sensor αλλά μέχρι ενός σημείου. Αν ταπώσεις την εισαγωγή αέρα, η μικρότερη κατανάλωση (αν υπάρξει..) θα οφείλεται στην μειωμένη απόδοση του κινητήρα.

Αυτο...και σιγουρα οχι 20%

Ειδικά στα Tuono, κάποιες μόντες που κάνουν και ανοίγουν το φιλτροκούτι, χάνοντας την υποπίεση του ram-air, βοηθάει στις χαμηλομεσαίες χάνοντας στις ψηλές. Κατανάλωση πάντως, ίδια είναι.

τo Tuono δεν εχει ram-air...και στην ουσια σχεδον κανενα μηχανακι δεν εχει ram-air...εκτος των Kawasaki.
Το ram-air ειναι εισαγωγη μελετημενη ωστε μεγαλωνοντας ομαλα την διατομη της εισαγωγης ,να μειωνεται η ταχυτητα του αερα αλλα ταυτοχρονα να αυξανεται η πιεση (αρχη Μπερνουλι)



Απ' ό,τι μου λέει ναι.

Ξεχνα το...ειναι τοσο γελοια χαζο αυτο που σου ισχυριζεται που θα τρελαθουμε στο τελος...εκτος αν καποιος απο τους 2 χρειαζεται καθαρισμα στα μπεκ...ή εφοσων τα ΚΝ ειναι ποιο ''ελευθερα'' αφηνωντας περισσοτερο αερα το μειγμα γινεται ποιο φτωχο=καλυτερη καυση=ιδια χιλιομετρα/ωρα με μικροτερο ανοιγμα γκαζιου...αλλα για 20% διαφορα αμφιβαλλω παρα πολυ!
Και για να εχουμε ενα καλο ερωτημα πως μετρησαν τι καψαν?

byron
29/03/2014, 06:54
IRA τα tuono έχουν ram-air και κλειστό φιλτροκούτι αξιοποιώντας την υποπίεση μπλα μπλα μπλα.

Το αν κάνει (όπως και οι υπόλοιποι) αυτό που υποτίθεται οτι κάνει, είναι άλλη ιστορία. Αλλά μάλλον αυτό εννοείς. :wave2:

kostaspetrou
29/03/2014, 09:55
Ξεχνα το...ειναι τοσο γελοια χαζο αυτο που σου ισχυριζεται που θα τρελαθουμε στο τελος...εκτος αν καποιος απο τους 2 χρειαζεται καθαρισμα στα μπεκ...ή εφοσων τα ΚΝ ειναι ποιο ''ελευθερα'' αφηνωντας περισσοτερο αερα το μειγμα γινεται ποιο φτωχο=καλυτερη καυση=ιδια χιλιομετρα/ωρα με μικροτερο ανοιγμα γκαζιου...αλλα για 20% διαφορα αμφιβαλλω παρα πολυ!
Και για να εχουμε ενα καλο ερωτημα πως μετρησαν τι καψαν?

Μα και εγώ διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
Λέει ότι η μέτρηση έγινε σταματώντας σε βενζινάδικο,γέμισαν και οι δύο μέχρι πάνω,πήγαν μαζί βόλτα και σε επόμενο βενζινάδικο ξαναγέμισαν μέχρι πάνω,εκεί είδε διαφορά περίπου 2 λίτρα.
Γρανάζωμα 15/42 και τα δυο μηχανάκια,όλα πανομοιότυπα πλην του φίλτρου.

Τώρα για τα Κ&N είπα στα ποστ 11 και 1 τί έχω διαπιστώσει ο ίδιος με φορητό καυσαναλυτή και τί έχω διαβάσει.

Για τη ιστορία, άφτερμάρκετ φίλτρο το οποίο έχει παροχή μεγαλύτερη από μαμά είναι το BMC: σε καρμπυρατεράτο μηχανάκι με BMC ο afr ήταν 13,1.Στάση σε πάρκινγκ,αλλαγή σε μαμά και ο afr έπεσε στο 12,2.
Oπότε 13,1/12,2=1,07 ή αλλιώς το BMC παρείχε 7% περισσότερο αέρα.

byron
29/03/2014, 10:56
Μα και εγώ διατηρώ πολλές επιφυλάξεις.
Λέει ότι η μέτρηση έγινε σταματώντας σε βενζινάδικο,γέμισαν και οι δύο μέχρι πάνω,πήγαν μαζί βόλτα και σε επόμενο βενζινάδικο ξαναγέμισαν μέχρι πάνω,εκεί είδε διαφορά περίπου 2 λίτρα.
Γρανάζωμα 15/42 και τα δυο μηχανάκια,όλα πανομοιότυπα πλην του φίλτρου.



τα 2 lt στα πόσα χλμ τα μέτρησαν? 50-100-150-200?

Και το "μέχρι πάνω" έχει σημασία, μιας συνήθως μόλις κάνει κλακ η κάνουλα σου λένε οτι γέμισε, ενώ παίρνει 2-3 lt ακόμα.