PDA

View Full Version : Η δολοφονία και ο θάνατος σε φυλακή



Σελίδες : [1] 2

THEOD
28/03/2014, 09:25
Θα δείξει ο χρόνος... Πάντως αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η περίπτωση Σοριν Ματέι....

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=279740&catid=6

alex14
28/03/2014, 09:28
:rolleyes:

τι κανει νιαου νιαου .....

zannisvel
28/03/2014, 09:30
:rolleyes:

τι κανει νιαου νιαου .....

+600

Αν και δεν μπορουμε να κρινουμε μεχρι να εχουμε στοιχεια...

teo yzf r6
28/03/2014, 09:34
:smokin: τον φαρμακωσανε.βγηκε το πορισμα

zannisvel
28/03/2014, 09:40
Θα πηγαινε πολλα λεφτα η δικη.... αν και θα ειχε και κατι να αασχολειται ο κοσμος οσο αυτοι περνανε μετρα....
Anyway, κουραγιο στην οικογενεια του φυλακα, αδικα εφυγε ενω εκανε τη δουλεια του. Οσο για το δολοφονο ας αφησουμε τους ειδικους να κανουν το εργο τους.

nicksior
28/03/2014, 11:04
Μωρέ να πάει στον διάβολο...
ΟΜΩΣ !
Ηταν ανεπίτρεπτο...
Τελικά είμαστε μπανανία ρε πστ μου.

MG-KTiNoS
28/03/2014, 11:20
Κακό πράμα ο λαικισμός παίδες...

DrBig
28/03/2014, 11:45
Τι κριμα να μη ζει ο Μπονιουελ

pipe_smoker
28/03/2014, 12:04
Για λίγο κράτει με τις κατάρες και τα αναθέματα μην έχουμε ντράβαλα Παρασκευιάτικα.

menelaos46
28/03/2014, 12:07
Νομίζω πως η κατάληξη έχει μία δόση δικαιωσύνης! :beer: :beer: :beer: :D

Panoskl
28/03/2014, 12:15
Δικαιοσύνη για μένα αποδίδεται μόνο αν η "τιμωρία" του ενόχου έχει την δυνατότητα να ακυρώσει τις συνέπειες της πράξης.

Π.χ. σε κλοπή, επιστροφή των κλοπιμαίων & τιμωρία του ενόχου.

Στην περίπτωση αυτή, ΔΕΝ μπορεί ο θάνατος του ενόχου να αντιστρέψει τον θάνατο του θύματος άρα ΔΕΝ θα αποδωθεί δικαιοσύνη ποτέ.

Άλλο η τιμωρία, άλλο ο σωφρονισμός, άλλο η εκδίκηση που καλύπτει άλλες (εντελώς ανθρώπινες και κατανοητές) ανάγκες.

sniper
28/03/2014, 12:20
Απλά τα πράγματα...

Με το που θα ξεφύγει από την όποια πλευρά, ΟΛΟ πάει σε τόπο αναψύξεως.

teogtp
28/03/2014, 12:26
Απλά τα πράγματα...

Με το που θα ξεφύγει από την όποια πλευρά, ΟΛΟ πάει σε τόπο αναψύξεως.

http://www.youtube.com/watch?v=LBi5fEJRQoo

:D

menelaos46
28/03/2014, 12:47
Δικαιοσύνη για μένα αποδίδεται μόνο αν η "τιμωρία" του ενόχου έχει την δυνατότητα να ακυρώσει τις συνέπειες της πράξης.

Π.χ. σε κλοπή, επιστροφή των κλοπιμαίων & τιμωρία του ενόχου.

Στην περίπτωση αυτή, ΔΕΝ μπορεί ο θάνατος του ενόχου να αντιστρέψει τον θάνατο του θύματος άρα ΔΕΝ θα αποδωθεί δικαιοσύνη ποτέ.

Άλλο η τιμωρία, άλλο ο σωφρονισμός, άλλο η εκδίκηση που καλύπτει άλλες (εντελώς ανθρώπινες και κατανοητές) ανάγκες.


Είναι ότι πιο κοντά μπορούμε να έχουμε στην περίπτωση όμως αυτή οπότε εμένα λίγο έχουν εξισορροπηθεί τα συναισθήματά μου!

spyro
28/03/2014, 13:10
Τι κριμα να μη ζει ο Μπονιουελ

αν ζούσε στην εποχή μας δε νομίζω να του δίναμε σημασία. πάλι καλά να λες

irinia
28/03/2014, 13:39
Δικαιοσύνη για μένα αποδίδεται μόνο αν η "τιμωρία" του ενόχου έχει την δυνατότητα να ακυρώσει τις συνέπειες της πράξης.

Π.χ. σε κλοπή, επιστροφή των κλοπιμαίων & τιμωρία του ενόχου.

Στην περίπτωση αυτή, ΔΕΝ μπορεί ο θάνατος του ενόχου να αντιστρέψει τον θάνατο του θύματος άρα ΔΕΝ θα αποδωθεί δικαιοσύνη ποτέ.

Άλλο η τιμωρία, άλλο ο σωφρονισμός, άλλο η εκδίκηση που καλύπτει άλλες (εντελώς ανθρώπινες και κατανοητές) ανάγκες.








ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ............ΜΠΡΑΒΟ







1............2..............3.............(αύτό άλλον άφορά)όχι έσένα φίλε μου Πανόσκι.

stam2
28/03/2014, 13:59
Δικαιοσύνη για μένα αποδίδεται μόνο αν η "τιμωρία" του ενόχου έχει την δυνατότητα να ακυρώσει τις συνέπειες της πράξης.

Π.χ. σε κλοπή, επιστροφή των κλοπιμαίων & τιμωρία του ενόχου.

Στην περίπτωση αυτή, ΔΕΝ μπορεί ο θάνατος του ενόχου να αντιστρέψει τον θάνατο του θύματος άρα ΔΕΝ θα αποδωθεί δικαιοσύνη ποτέ.

Άλλο η τιμωρία, άλλο ο σωφρονισμός, άλλο η εκδίκηση που καλύπτει άλλες (εντελώς ανθρώπινες και κατανοητές) ανάγκες.

Στην περίπτωση που κάποιος λοιπόν σκοτώνει έναν συνάνθρωπό του ποιά είναι η δικαιοσύνη και η τιμωρία που πρέπει να του επιβληθούν...?

Η ελληνική δικαιοσύνη αποφάσισε ισόβια κάθειρξη...

Και αυτός ξανασκοτώνει αμετανόητα με σκοπό να ξανασκοτώσει στο μέλλον.

Η παύση της ζωής του σαν τιμωρία δεν είναι ικανή να ακυρώσει τις συνέπειες των τετελεσμένων του,
όμως μήπως είναι ικανή να ακυρώσει μελλοντικές παρόμοιες πράξεις του...?

Pan (dvs)
28/03/2014, 14:06
Πολυ λεπτο το θεμα,οπως και να εχει ομως δεν μιλαμε για δικαιοσυνη.

Και μαλλον δεν πρεπει να πολυμιλαμε για το συγκεκριμενο θεμα.

stam2
28/03/2014, 14:47
Και μαλλον δεν πρεπει να πολυμιλαμε για το συγκεκριμενο θεμα.

γιατί....??? :shrugs::a42:

Gi_4ce
28/03/2014, 14:58
Οι σωφρονιστικοί του φλόρουμ καραδοκούν...

Θα πέσει λουκέτο λεει...

Δεν είμαι της θανατικής ποινής, αλλα δεν ειμαι και γενικά των συνθηκών φυλακισης που επικρατούν στην παρούσα φάση.
Πιστεύω οτι άλλη επικινδυνότητα έχει ενας κρατούμενος που μπήκε μεσα για χρεη και αλλη καποιος που χει σκοτώσει ανθρωπο.
Δεν θα αναλύσω την προσωπική μου άποψη για το πως πρέπει να κρατείται η καθε κατηγορία γιατι είμαι λίγο υπερβολικός στις απόψεις μου...

Στάνταρ απο μέσα τον φάγανε και μπορεί να μην ηταν σωφρονιστικοι αυτοι που καναν τη ζημια.
Ουτως η άλλως οταν περνάνε "ζάχαρη" οι κρατούμενοι και τώρα τρώνε αγγούρι απο τους σωφρονιστικούς για εναν μαλάκα που τράβηξε μαχαίρι, λογικό είανι αυτόν τον μαλάκα να τον βγάλουν απο τη μέση για να συνεχίσουν να ζουν μεσα βολεμένοι.

Mits-fz6
28/03/2014, 15:13
Ο θάνατος είναι ανώδυνη τιμωρία. Όσο ο τιμωρημένος δεν αισθάνεται τις επιπτώσεις της τιμωρίας δεν έχει καμία σημασία η τιμωρία. Σημασία ίσως θα είχε για τους ανθρώπους του υπαλλήλου που ίσως (λέω και πάλι) μπορεί να θέλανε εκδίκηση. Αλλά δεν το κόβω να τον σκότωσαν οι άνθρωποι του αδικοχαμένου αλλά άλλοι. Και όσο αφορά τους άλλους, δεν πρέπει να θεωρούν δίκαιο το να σκοτώνεις δολοφόνο, δολοφόνο σε κάνει, όποιον και να σκοτώσεις.

devil's animal
28/03/2014, 15:17
λεπτες κοκκινες γραμμες παντου...

η αφαιρεμενη ζωη του θυματος εξισορροπειται με αυτη του θυτη...?
και αν συνεχιζαν να αφαιρουν ζωες τα συγγενικα προσωπα των αρχικων θυματων θα φταναμε καπου ή θα δημιουργουσαν μια αεναη βεντετα...??

τελικως η θανατικη ποινη που ισχυει σε καποιες χωρες/πολιτειες των USA ειναι σωστη ή ειναι εναντια στα ανθρωπινα δικαιωματα και στο ανωτερο δικαιωμα του ανθρωπου, την ιδια την ΖΩΗ??

εγκληματιας αφαιρει ζωη απο 2χρονο κοριτσακι ενω πρωτα το εχει κακοποιησει σεξουαλικα...ο πατερας του παιδιου σκοτωνει τον εγκληματια...του αξιζει να πεθανει αφου αφαιρεσε (πολλοι θα πουν δικαια) την ζωη του?


μηπως σε καποιες περιπτωσεις πρεπει να ισχυσει το "μαχαιρα εδωσες, μαχαιρα θα λαβεις"?

δεν ξερω, ειναι τοσο ρευστα ολα...:hmm:

zannisvel
28/03/2014, 15:55
Το πόρισμα του ιατροδικαστή έδειξε ότι ο θάνατος προκλήθηκε από χτυπήματα στο στέρνο με γκλομπ.
Το zougla.gr γράφει πως εγιναν απο αστυνομικους και φυλακες.

εδω ειναι και το λινκ

http://www.zougla.gr/greece/article/ka8estos-aftodikias

MG-KTiNoS
28/03/2014, 15:57
313029

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΛΚΣ....

Bladerunner
28/03/2014, 16:00
Ρωτάει ο καθηγητής:

-Πόσοι θα μπορούσατε να κλέβατε;

Κανείς δεν σήκωσε το χέρι.

-Αν χρειαζόταν ένα συγκεκριμένο φάρμακο το παιδί σας για να μην πεθάνει, και δεν είχατε τα χρήματα να το αγοράσετε ούτε μπορούσατε να τα βρείτε, θα το κλέβατε;

Νομίζω πως όλοι σήκωσαν το χέρι.

-Πόσοι από σας θα αφαιρούσατε μια ανθρώπινη ζωή;

Καμία απάντηση.

-Γυρνώντας σπίτι σας από δουλειά, βρίσκετε τη γυναίκα και μικρή σας κόρη δολοφονημένες και σεξουαλικά κακοποιημένες. Ο δολοφόνος είναι ακόμα στο σπίτι. Θα επιχειρούσατε να τον σκοτώνατε;

Νομίζω πως σχεδόν όλοι απάντησαν καταφατικά.

Υπό συνθήκες όλοι μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τα πάντα.

zannisvel
28/03/2014, 16:04
Απλα ανεφερα το γεγονος, για ενα τετοιο ζητημα χρειαζομαι χρονο για να δημηουργησω και να εκφερω αποψη.

menelaos46
28/03/2014, 16:08
Ρωτάει ο καθηγητής:

-Πόσοι θα μπορούσατε να κλέβατε;

Κανείς δεν σήκωσε το χέρι.

-Αν χρειαζόταν ένα συγκεκριμένο φάρμακο το παιδί σας για να μην πεθάνει, και δεν είχατε τα χρήματα να το αγοράσετε ούτε μπορούσατε να τα βρείτε, θα το κλέβατε;

Νομίζω πως όλοι σήκωσαν το χέρι.

-Πόσοι από σας θα αφαιρούσατε μια ανθρώπινη ζωή;

Καμία απάντηση.

-Γυρνώντας σπίτι σας από δουλειά, βρίσκετε τη γυναίκα και μικρή σας κόρη δολοφονημένες και σεξουαλικά κακοποιημένες. Ο δολοφόνος είναι ακόμα στο σπίτι. Θα επιχειρούσατε να τον σκοτώνατε;

Νομίζω πως σχεδόν όλοι απάντησαν καταφατικά.

Υπό συνθήκες όλοι μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τα πάντα.

Αλήθεια. :beer: :beer: :beer:

bros400pgm
28/03/2014, 16:27
Αυτο λεγετε εν βρασμω ψυχης. Το πιθανοτερο ειναι να αθωωθει και στο δικαστηριο. Η βεντετα ειναι αλλο πραγμα και καλα κρατει στην Κρητη και στην Γιακουζα:lol:
Συμφωνω ομως με την τιμωρια επειδη ειναι περιεργος και σκοτωσε οχι για να διαφυγει, αλλα επειδη γουσταρε (ελευθερη χωρα ειμαστε αλλωστε)

archi
28/03/2014, 16:41
όσο και να διαφωνώ με την πράξη της δολοφονίας του φύλακα, τόσο η τελική κατάληξη δείχνει ότι τα λεγόμενα του κρατουμένου έχουν μία βάση.

KAWAMANRIDER
28/03/2014, 16:56
μονο οποιος εχει βρεθει & απ'την μια μερια & απ'την αλλη σε παρομοια κατασταση του φυλακισμενου ή του δεσμοφυλακα μπορει να καταλαβει καποια πραγματα , για το πως αντιδρα καποιος τελικα κρινεται εκ του αποτελεσματος & μονο , ενα ειναι το σιγουρο , ολα σε αυτη την ζωη εχουν ενα οριο & αυτο ισχυει για ολους ,

οι ανθρωποι δεν ειναι λογισμικα & αντιδρουν σε συναρτηση με πολλους παραγοντες , τα ορια αυτα οταν τα περνας πρεπει να εισαι ετοιμος να υποστεις τις συνεπειες ή αν δεν τις υποστεις σημαινει οτι εχεις φροντισει να τις αποφυγεις εκ των προτερων με διαφορους τροπους & ειτε εισαι στην θεση του ενος ή του αλλου , δυσκολο θεμα για να γραψω πραγματα δημοσια & ακομα πιο δυσκολο να σχολιασω εφοσον δεν γνωριζω ολες τις λεπτομερειες να καταληξω & σε συμπερασμα , η ολη φαση παντως απο οπου & να την πιασεις & οπως & να την δεις ειναι εντελως τραγικη

Pan (dvs)
28/03/2014, 16:59
γιατί....??? :shrugs::a42:

Καταρχην το οτι νομιζουμε οτι εγινε κατι δεν σημαινει οτι οντως ετσι εγινε.Αφου δεν γνωριζουμε λοιπον τα πραγματικα γεγονοτα δεν θα βγαλουμε και σωστα συμπερασματα.

Απο την αλλη εχουμε δειξει οτι σε πολυ πιο απλα θεματα δεν μπορουμε να κρατησουμε την κουβεντα σε λογικα πλαισια.

Και το κυριοτερο ο sniper ειπε οτι αν στραβωσει το θεμα "ΟΛΟ πάει σε τόπο αναψύξεως".Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοει,αλλα μπορει να ειναι κατι κακο και εχω μαθει να αποφευγω τις κακοτοπιες.:D

pipe_smoker
28/03/2014, 18:27
Και το κυριοτερο ο sniper ειπε οτι αν στραβωσει το θεμα "ΟΛΟ πάει σε τόπο αναψύξεως".Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοει...

Απ'οσο μπορω να καταλαβω, εννοει οτι δε θα μας πλερωνει υπερωριες να ξεδιαλεγουμε τα στραβα απο τα ισα ποστ, αλλα θα φυγει ολακερο το θρεδιον οπως ειναι;)

menelaos46
28/03/2014, 18:49
όσο και να διαφωνώ με την πράξη της δολοφονίας του φύλακα, τόσο η τελική κατάληξη δείχνει ότι τα λεγόμενα του κρατουμένου έχουν μία βάση.

Δηλαδή η κατάληξη δείχνει ότι καταδικάστηκε αρχικά άδικα και ότι δε του δίνουν άδεια από τις φυλακές άδικα??? Δεν καταλαβαίνω....

Pan (dvs)
28/03/2014, 19:02
Απ'οσο μπορω να καταλαβω, εννοει οτι δε θα μας πλερωνει υπερωριες να ξεδιαλεγουμε τα στραβα απο τα ισα ποστ, αλλα θα φυγει ολακερο το θρεδιον οπως ειναι;)

313044

Καλα καταλαβα?

THEOD
28/03/2014, 19:57
Μεγάλη λαλακία αυτό που παίχτηκε πάντως.
Μπορούσανε να τον "φάνε" πιο διακριτικά και μετά από κανένα μήνα που θα είχε ξεχαστεί το πράγμα. Ούτε που θα το έπαιρνε χαμπάρι κανείς...
Μερικοί τύποι δεν έχουν καθόλου τακτ ρε φούστη μου :rolleyes:

Vstrommer71
28/03/2014, 20:37
Διαβαζοντας τις αποψεις πολλων απο εδω μεσα,για το συγκεκριμενο θεμα αλλα και για αλλα σοβαρα θεματα,λεω παλι καλα χιλιες φορες που αλλαξα χωρα και ζω αλλου.Ειλικρινα απορω με το χαλι που εχει περιελθει μεγαλο κομματι του κοσμου.Αντι η κριση να μας δωσει μια κλωτσια να ξυπνησουμε,πολλοι αποφασισαμε να πακτωθουμε στον καναπε και να φυλακισουμε τα μυαλα μας.Κριμα...

skylaros
28/03/2014, 20:43
Καμιά θεσούλα και για μας που δε την παλεύουμε άλλο σε τούτη τη χώρα, έχει εκεί που είσαι ?

Lioulios
28/03/2014, 20:51
O κάθε ένας μπορεί να έχει την γνώμη του . Άλλοι την λένε και άλλοι την κτατάνε για τον εαυτό τους .

Εγώ θα κρατήσω την δική μου για μένα στο συγκεκτημένο ..... Αλλά ...

Ξέρετε καμία χώρα στον κόσμο , που να πέσει στα χέρια των αρχών , δολοφόνος όργανου της τάξης και να πέρασε καλά ;

virus
28/03/2014, 20:58
καταρχας εκει μεσα ειναι ενας αλλος κοσμος. ενας διαφορετικος μικροκοσμος που εμεις δεν προκειτε να καταλαβουμε ποτε. ουτε πως λειτουργει ουτε τι ακριβως συμβαινει. τα γεγονοτα που "βγαινουν" προς τα εξω ειναι επιμελως φιλτραρισμενα.

και σε αυτην την περιοδο μου κανει εντυπωση που ειναι πρωτο θεμα μαζι με το γαλα. τιποτα δεν ειναι τυχαιο λοιπον.

Pan (dvs)
28/03/2014, 20:58
Ξέρετε καμία χώρα στον κόσμο , που να πέσει στα χέρια των αρχών , δολοφόνος όργανου της τάξης και να πέρασε καλά ;

Oχι,αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να συφωνουμε με τετοιες πραξεις.;)

akis_trevor
28/03/2014, 21:09
απλο:τον ρημαξανε στο ξυλο γιαυτο που εκανε(μπατσοι-δεσμοφυλακες δεν ξερω ποιοι),απλα τους ξεφυγε λιγο το μετρο,ειδαν οτι δεν θα μπορουσαν να τα σημαζεψουν αν πηγαινε κανενας επισκεψη στο μαλανδρινο,τον στειλανε υπογεια στις σερρες να φυγουν τα σημαδια κλπ για λιγες μερες αλλα καπου χαλασε το σχεδιο και πεθανε..
δεν συμφωνω με την θανατικη ποινη ετσι η αλλιως,θα μπορουσαν να του κανουν ακομα χειροτερες τις συνθηκες κρατησης,εφοσον δεν εβαλε μυαλο μετα την φυλακιση του..

KAWAMANRIDER
28/03/2014, 21:11
καταρχας εκει μεσα ειναι ενας αλλος κοσμος. ενας διαφορετικος μικροκοσμος που εμεις δεν προκειτε να καταλαβουμε ποτε.

καποιοι απο ' δω μεσα μπορει να γνωριζουν & να καταλαβαινουν & δεν ειναι αδυνατον ουτε τρομερα δυσκολο να βρεθει ο οποιοσδηποτε εκει

ουτε πως λειτουργει ουτε τι ακριβως συμβαινει. τα γεγονοτα που "βγαινουν" προς τα εξω ειναι επιμελως φιλτραρισμενα.

+100000..........

και σε αυτην την περιοδο μου κανει εντυπωση που ειναι πρωτο θεμα μαζι με το γαλα. τιποτα δεν ειναι τυχαιο λοιπον.

...

cosgili
28/03/2014, 21:20
Διαβαζοντας τις αποψεις πολλων απο εδω μεσα,για το συγκεκριμενο θεμα αλλα και για αλλα σοβαρα θεματα,λεω παλι καλα χιλιες φορες που αλλαξα χωρα και ζω αλλου.Ειλικρινα απορω με το χαλι που εχει περιελθει μεγαλο κομματι του κοσμου.Αντι η κριση να μας δωσει μια κλωτσια να ξυπνησουμε,πολλοι αποφασισαμε να πακτωθουμε στον καναπε και να φυλακισουμε τα μυαλα μας.Κριμα...

Έξω από το χορό...

Βλέπεις η ποιότητα της χώρας που ζεις είναι αυτή που σου άνοιξε τα ματάκια. Όταν ο Έλληνας ψυχορραγεί λογικό είναι να βγάζει νύχια και να γίνεται αγρίμι. Η εξαθλίωση και η αβεβαιότητα είναι πολύ κακοί σύμβουλοι...

Γι'αυτό σε παρακαλώ μην γίνεσαι επικριτικός με τους εδώ...:wave2:

panavour
28/03/2014, 23:22
Ο μακαριτης πηγαινε γυρευοντας ,ηταν υποτροπος,και τελικα βρηκε αυτο που εψαχνε.Φυσικη καταληξη.
Λιγο πολυ ολοι του κυκλου του, αυτη την καταληξη εχουν στο τελος,(βλεπε ΔΟΥΡΗΣ,ΣΟΡΙΝ ΜΑΤΕΙ,κλπ.)
Οποιος την νυχτα περπατει ,λασπες και σκατα πατει λεει ο λαος.

archi
29/03/2014, 00:13
Δηλαδή η κατάληξη δείχνει ότι καταδικάστηκε αρχικά άδικα και ότι δε του δίνουν άδεια από τις φυλακές άδικα??? Δεν καταλαβαίνω....
ότι αυτός και όσοι άλλοι κατηγορούν τους ανθροποφύλακες και όλο το σύστημα των φυλακών, που για ένα αστείο λόγο τα λέμε "σωφρονιστικά ιδρύματα", με διάφορα επίθετα ίσως έχουν δίκιο. Σίγουρα υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες σε όλο αυτό το σύστημα, απλά κάποια θέλησαν να αποδείξουν ότι όλα τα αρνητικά ισχύουν και με το παραπάνω.
Το όλο θέμα είναι τραγικό, εφόσον ισχύει αυτό που όλοι σκεφτόμαστε, καθώς οι "σωφρονιστές" διέπραξαν ακριβώς το ίδιο έγκλημα για το οποίο προσπαθούν να σωφρονίσουν κάποιους άλλους. :yuck:

MG-KTiNoS
29/03/2014, 01:16
Επειδή λοιπόν η μαλακία έχει ξεφύγει κάτσε να πούμε 2 λογάκια.

Φόνοι σε φυλακές από σωφρονιστικούς υπάλληλους πολύ δύσκολα θα συμβούν σε άλλες πολιτισμένες χώρες ότι κι αν έχει κάνει ο κατάδικός.
Στην Ελλάδα είναι χόμπι !
Ο φόνος -για όσους δεν το ξέρουν- είναι πράξη κολάσιμη και σε στέλνει φυλακή γα χρόνια.
Άλλο πράγμα η θανατική ποινή που αποφασίζει ένα δικαστήριο -και ελάχιστες πολιτισμένες χώρες έχουν τέτοιες ποινές πια-
κι άλλο πράγμα η αυτοδικία άκα φόνος
Τώρα αν θέλετε να μάθετε για το σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα, απλά δεν υπάρχει.
Πάει να πει ότι δεν σωφρονίζει απολύτως κανέναν. Ένα κολαστήριο είναι και τίποτ άλλο.
Είναι ένα σύστημα βαθιά διεφθαρμένο όπου "μερικοί" βγάαααζουν πολλλάααααα λεφτά.
Πάει να πει
και ναρκωτικά έχουν στις φυλακές
και άδειες παίρνουν από τις φυλακές -αν έχουν λεφτά-
και η ποινή μειώνεται
και παραδικαστικά κυκλώματα έχουν βρεθεί -και προφανώς λειτουργούν ακόμα-
Εγώ όμως θα μείνω στο προφανές
κανένας και για κανένα λόγο δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή

devil's animal
29/03/2014, 01:32
Επειδή λοιπόν η μαλακία έχει ξεφύγει κάτσε να πούμε 2 λογάκια.

Φόνοι σε φυλακές από σωφρονιστικούς υπάλληλους πολύ δύσκολα θα συμβούν σε άλλες πολιτισμένες χώρες ότι κι αν έχει κάνει ο κατάδικός.
Στην Ελλάδα είναι χόμπι !
Ο φόνος -για όσους δεν το ξέρουν- είναι πράξη κολάσιμη και σε στέλνει φυλακή γα χρόνια.
Άλλο πράγμα η θανατική ποινή που αποφασίζει ένα δικαστήριο -και ελάχιστες πολιτισμένες χώρες έχουν τέτοιες ποινές πια-
κι άλλο πράγμα η αυτοδικία άκα φόνος
Τώρα αν θέλετε να μάθετε για το σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα, απλά δεν υπάρχει.
Πάει να πει ότι δεν σωφρονίζει απολύτως κανέναν. Ένα κολαστήριο είναι και τίποτ άλλο.
Είναι ένα σύστημα βαθιά διεφθαρμένο όπου "μερικοί" βγάαααζουν πολλλάααααα λεφτά.
Πάει να πει
και ναρκωτικά έχουν στις φυλακές
και άδειες παίρνουν από τις φυλακές -αν έχουν λεφτά-
και η ποινή μειώνεται
και παραδικαστικά κυκλώματα έχουν βρεθεί -και προφανώς λειτουργούν ακόμα-
Εγώ όμως θα μείνω στο προφανές
κανένας και για κανένα λόγο δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή


εγω θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου...οχι ειρωνικα..κανονικα...
εχω ομως μια απορια και θα'θελα να μου την λυσεις (αν μπορεις φυσικα)...

εχουμε εναν τυπο και για τον Α,Β λογο σκοτωνει εναν αλλο τυπο...
δικαζεται και παει φυλακη...
εκει που ειναι τρωει και αλλον εναν (δεν χρειαζεται να ειναι σωφρονιστικος...αλλωστε ολοι οι ανθρωποι ζωη εχουν...δεν εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη καποιου απο καποιον αλλον)..ας πουμε συγκρατουμενου του...
τι θα τον κανεις? θα τον βαλεις πιο μεσα?
και πες οτι του ριχνεις και αλλα δις ισοβια να μην βγει ποτε των ποτων...
και συνεχιζει και καθαριζει αυτος...(τους ανθρωπους λες και ειναι φασολακια)...
τοτε τι κανεις?

οσο δλδ ερχεται σε επαφη με αλλους ανθρωπους και οπου τους βρει μποσικους, τους καθαριζει...
ποια θα ειναι η τιμωρια αυτου του ανθρωπου για τοσες ανθρωπινες ζωες που εχει (αδικα) παρει?

TROOPER
29/03/2014, 02:01
τι εγινε ρε παιδια?

εδω υπογραφουτε για την επαναφορα της θανατικης ποινης?


:look:

Pan (dvs)
29/03/2014, 06:41
εγω θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου...οχι ειρωνικα..κανονικα...
εχω ομως μια απορια και θα'θελα να μου την λυσεις (αν μπορεις φυσικα)...

εχουμε εναν τυπο και για τον Α,Β λογο σκοτωνει εναν αλλο τυπο...
δικαζεται και παει φυλακη...
εκει που ειναι τρωει και αλλον εναν (δεν χρειαζεται να ειναι σωφρονιστικος...αλλωστε ολοι οι ανθρωποι ζωη εχουν...δεν εχει μεγαλυτερη αξια η ζωη καποιου απο καποιον αλλον)..ας πουμε συγκρατουμενου του...
τι θα τον κανεις? θα τον βαλεις πιο μεσα?
και πες οτι του ριχνεις και αλλα δις ισοβια να μην βγει ποτε των ποτων...
και συνεχιζει και καθαριζει αυτος...(τους ανθρωπους λες και ειναι φασολακια)...
τοτε τι κανεις?

οσο δλδ ερχεται σε επαφη με αλλους ανθρωπους και οπου τους βρει μποσικους, τους καθαριζει...
ποια θα ειναι η τιμωρια αυτου του ανθρωπου για τοσες ανθρωπινες ζωες που εχει (αδικα) παρει?

Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου.Εσυ ποια θα προτεινες να ειναι η καταληξη αυτου του ανθρωπου?

Επισης μπορει ενας,οχι απαραιτητα σωφρονιστικος υπαλληλος,να δικασει ,να καταδικασει και να επιβαλει την ποινη που θα ορισει ο ιδιος και η παρεα του?

pipe_smoker
29/03/2014, 07:47
εχω ομως μια απορια και θα'θελα να μου την λυσεις...

Η απορια σου σηκωνει τρελη σεντονοκουβεντα, σε γενικη βαση. Να ανοιξουμε δλδ συζητηση περι θανατικης ποινης και να αρχισουμε να λεμε.

Το θεμα ειναι πιο παλιο κι απ'τις λασπες. Υπαρχουν επιχειρηματα και απο τους "υπερ" και απο τους "κατα" ολ οβερ δι ιντερνέτ, να υποστηριζουν τις θεσεις τους.

Οι "υπερ" πλεον εχουν απομεινει κυριως και κατ'ουσιαν με μονο τους επιχειρημα το οικονομικο κοστος του να κρατας καποιον "διαολο προσωποποιημενο" στη φυλακη, αντι να τον στελνεις στον αγυριστο, το οποιο κοστος βαραινει την κοινωνια και μπλα μπλα μπλα.

Οι "κατα" εχουν ολα τα επιχειρηματα με το μερος τους αλλα "το Τεξας ειναι Τεξας":smokin:

Δεν ξερω αν υπαρχει λογος να ανοιξουμε μια τοσο σοβαρη και βαρια κουβεντα και εδω.


Σχετικα με την απορια σου τωρα, υπαρχουν τροποι να "δεσεις τα χερια του τυπου" που περιγραφεις χωρις να τονε σφαξεις στο γονατο.
Αν καθαριζει τους ανθρωπους λες και ειναι φασολακια (μ'αρεσε αυτο) προφανως πασχει απο καποια διαταραχη.
Και οχι, ουτε τρελος με την εννοια του τρελου οπως την εχουμε συνηθισει ειναι απαραιτητα, ουτε "δεν ξερει τι κανει", ακουει φωνες, διπλη προσωπικοτητα, δρ τζεκυλ μιστερ χαϊντ κι αλλα τετοια που παιζει η τελεοραση.
Υπαρχουν παρα πολλες (κυριως) διαταραχες προσωπικοτητας, αλλα και αλλες, που κανουν εναν ανθρωπο να αντιμετωπιζει μια ανθρωπινη ζωη λες κι αξιζει οσο κι ενα φασολακι.

Γι'αυτες τις περιπτωσεις λοιπον, υπαρχουν φαρμακα (?), ιδρυματα (?), γιατροι (?) οπου θα αναλαβουν (?) μια τετοια περιπτωση και δε θα μεινει σε μια φυλακη να προαυλιζεται παρεα με ενα τυπακο που εκλεψε μια τσαντα ή ενα βαπορακι που εχει φαει 2 χρονακια σκαρτα.

Καλα δε θα γινει (αν ειναι σε τοσο τραγικη κατασταση οσο την κουβεντιαζουμε), αλλα πιθανον να φτασει σε μια "βιωσιμη" κατασταση που θα μπορει να κατσει διπλα σε εναν αλλο διαταραγμενο χωρις σοβαρο κινδυνο να βλαψει αυτον ή τον εαυτο του.

Ακομα και ο substance induced "σωφρονισμος" (για τετοιες συγκεκριμενες περιπτωσεις παντα) για να το πω ετσι, πολυ πιο συμφωνο με βρισκει απο το "κρεμασε τον να τελειωνουμε".

ΥΓ. Τα "(?)" παραπανω, εχουν μπει διοτι δε γνωριζω τί ακριβως εχει απομεινει ορθιο και σε λειτουργια για τετοιες περιπτωσεις. Τα μισα ψυχιατρικα νοσοκομεια κλεινουν, τα αλλα δεν εχουν φαρμακα, τα αλλα ειναι τιγκα και παει λεγοντας...

Μια καλη λυση βεβαια ειναι να γινει μια μαζικη μεταφορα ολων των τροφιμων απο τις "ζορικες" πτερυγες στο σπιτι του Αδωνη.
Και καλη παρεα θα κανουν και θα ξαλαφρωσει λιγο το συστημα υγειας:evil:

devil's animal
29/03/2014, 09:42
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου.Εσυ ποια θα προτεινες να ειναι η καταληξη αυτου του ανθρωπου?

Επισης μπορει ενας,οχι απαραιτητα σωφρονιστικος υπαλληλος,να δικασει ,να καταδικασει και να επιβαλει την ποινη που θα ορισει ο ιδιος και η παρεα του?

στην πρωτη ερωτηση σου: δεν εχω ιδεα...πραγματικα...παλευουν μεσα μου 2 κοσμοι... η ερωτηση σου ειναι περιπου ιδια με τα ερωτηματα που εβαλα στο ποστ #22...

στην δευτερη ερωτηση σου: κατηγορηματικα οχι. ακριβως γι'αυτο ζουμε σε οργανωμενες κοινωνιες..αλλιως θα ειμασταν μονοι μας στο βουνο και θα ζουσαμε σαν ζωα...

devil's animal
29/03/2014, 09:55
Σχετικα με την απορια σου τωρα, υπαρχουν τροποι να "δεσεις τα χερια του τυπου" που περιγραφεις χωρις να τονε σφαξεις στο γονατο.


Μια καλη λυση βεβαια ειναι να γινει μια μαζικη μεταφορα ολων των τροφιμων απο τις "ζορικες" πτερυγες στο σπιτι του Αδωνη.
Και καλη παρεα θα κανουν και θα ξαλαφρωσει λιγο το συστημα υγειας:evil:

τρελο αγορι, εγω ποτε δεν ειπα να τον σφαξεις στο γονατο...
μια απορια εξεφρασα και ζητησα (αν μπορει) να μου την απαντησει...

δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης...αν συνεβαινε κατι τετοιο θα πηγαιναμε με πισω βηματα..γενικα..


με αφορμη το σχολιο σου ομως για τον μπουμπουκο, βαζω αλλο εναν προβληματισμο-ερωτημα-τροφη για σκεψη:

αν διναμε σε ενα πληθος (φιλησυχων κατα τ'αλλα πολιτων) τον Αδωνη ή τον οποιο "Αδωνη", πιστευω δεν θα εμενε ουτε ενα κοκκαλακι...

προσεξε! ανθρωποι που εχουν πληγει οικονομικα απο την πολιτικη του εν λογω ανθρωποειδους, μετα χαρας θα του επαιρναν την ζωη μονο και μονο για να ικανοποιησουν την οργη και το αισθημα αδικιας που εχουν...χωρις ουσιαστικα να εχει παρει ο ιδιος καποια ζωη*...και μιλαμε για απλους ανθρωπους...οχι εγκληματιες που κανουν κακα πραγματα απο χομπι...



*μπορει με την πολιτικη του να απαξιωνει εντελως την ζωη των αλλων εμμεσα, αλλα δεν την στερει με αμεσο τροπο...


οπως εχω γραψει και στο ποστ #22, ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες...

pipe_smoker
29/03/2014, 11:23
1.τρελο αγορι, εγω ποτε δεν ειπα να τον σφαξεις στο γονατο...
μια απορια εξεφρασα και ζητησα (αν μπορει) να μου την απαντησει...

δεν ειμαι υπερ της θανατικης ποινης...αν συνεβαινε κατι τετοιο θα πηγαιναμε με πισω βηματα..γενικα..


2. με αφορμη το σχολιο σου ομως για τον μπουμπουκο, βαζω αλλο εναν προβληματισμο-ερωτημα-τροφη για σκεψη:

αν διναμε σε ενα πληθος (φιλησυχων κατα τ'αλλα πολιτων) τον Αδωνη ή τον οποιο "Αδωνη", πιστευω δεν θα εμενε ουτε ενα κοκκαλακι...

προσεξε! ανθρωποι που εχουν πληγει οικονομικα απο την πολιτικη του εν λογω ανθρωποειδους, μετα χαρας θα του επαιρναν την ζωη μονο και μονο για να ικανοποιησουν την οργη και το αισθημα αδικιας που εχουν...χωρις ουσιαστικα να εχει παρει ο ιδιος καποια ζωη*...και μιλαμε για απλους ανθρωπους...οχι εγκληματιες που κανουν κακα πραγματα απο χομπι...



*μπορει με την πολιτικη του να απαξιωνει εντελως την ζωη των αλλων εμμεσα, αλλα δεν την στερει με αμεσο τροπο...


οπως εχω γραψει και στο ποστ #22, ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες...


1. Το "να τονε σφαξεις στο γονατο" το ειπα σαφως μεταφορικα.
Κι επισης δεν ειπα οτι εισαι υπερ της θανατικης ποινης. Για ονομα του θεου.
Μια ερωτηση/προβληματισμο εθεσες και ως τετοιο το εξελαβα.

2. Οι γραμμες δεν ειναι τοσο λεπτες.
Εξαρταται βεβαια παντα κι απο πού βλεπουμε το καθετί.

Όπως και να'χει, το να πεσει στα χερια των καρκινοπαθων που εχουν να παρουν φραγκο ή και φαρμακο εδω και ποσους μηνες ο Αδωνης ή ο τροχηλατος Σοϊμπλε, και να τους παλουκωσουν, δεν εχει καμια σχεση με τη θανατικη ποινη.

Θεοχοντρες ειναι οι γραμμες.
Θανατικη ποινη επιβαλεται απο καποιο δικαστηριο (ή καποιο ιδρυμα αναλογα τη χωρα/καθεστως κλπ) σε καποιον μετα απο συγκεκριμενες διαδικασιες και με κριτηριο καποιους νομους βασισμενους στη λογικη κι οχι στο συναισθημα.

Ο αρρωστος που θα πεταξεις στα ποδια του δεμενο χειροποδαρα τον Αδωνη, ή ο τυπος που μπαινει στο σπιτι του και βλεπει το φονια της οικογενειας του οπως τον περιεγραψε νωριτερα ο blade, δε λειτουργει με βαση τη λογικη, και κυριως ειναι ενας απλος ανθρωπος κι οχι ολοκληρο institution σε ανθρωπινη μορφη (πχ δικαστης, μπατσος κλπ).

Και απο τους τρεις στο χωμα καταληγεις, αλλα ειναι αλλο πραγμα να σε φαει κλεφτης την ωρα που εκλεβε, αλλο πραγμα να σε φαει μπατσος, αλλο πραγμα να σε καταδικασουν σε θανατικη ποινη 4 χρονια μετα το εγκλημα και να φας την ενεση αλλα 10 χρονια μετα.

Σε πολυ γενικες γραμμες, η θεση μου ειναι οτι σε καιρο ειρηνης, η θανατικη ποινη δεν πρεπει να υφισταται.-

Ολα τα υπολοιπα δε νομιζω οτι εχουν ιδιαιτερη σχεση με τη θανατικη ποινη.
Η αυτοδικια ειναι τελειως αλλο καπελο.

MG-KTiNoS
29/03/2014, 11:35
άσχετο αλλά σας το γράφω για να πάρετε μια ιδέα.
Στην φυλακή δεν πας τσιγάρα -όπως πολλοί πιστεύουν- πας μόνο λεφτά.
Τα λεφτά αυτά κατατίθενται -άτοκα φυσικά- στο "λογαριασμό" του κρατουμένου
και του αφαιρούνται ποσά κάθε φορά που ψωνίζει κάτι από το σούπερ μάρκερτ.
Βάλτε τώρα ότι στον Κορυδαλλό πχ μιλάμε για κάτι χιλιάδες κρατουμένους και υπολογίστε.
Και αυτή τώρα η νόμιμη μπίζνα έτσι?
Αυτά για να πάρετε μια ιδέα του τι εστί σωφρονιστικό κατάστημα στην Ελλάδα.

υγ
η φυλακή και τα δικαστήρια έχουν σκοπό να σε κάνουν άνθρωπου και να σε αποδώσουν στην κοινωνία πίσω βελτιωμένο.
Θεωρητικά

Πρακτικά μπαίνεις ζώο βγαίνεις θηρίο.

Μετά τραβάμε κι ένα καλά του κάνανε και ξεχνάμε
ότι αυτοί που καλά του κάνανε, ζουν ανάμεσα μας
:nono:

Αμφίσημος
29/03/2014, 11:44
Ο θύτης που έγινε θύμα. Δεν έπεσε κανείς απο τα σύννεφα. Εν δυνάμει, όπως λέτε και παραπάνω, ο καθένας μπορεί να βρεθεί στη θέση του θύτη υπο συνθήκες. Και του θύματος βεβαίως ίσως πιο εύκολα στις μέρες μας. Το κίνητρο φυσικά παίζει πρωταρχικό ρόλο. Τι κίνητρο είχε ο θύτης που έφαγε τον υπάλληλο; Αυτός θα ξέρει. Ελαφρυντικά; Ποιος ξέρει που / πως μεγάλωσε και ποιες ευκαιρίες δεν είχε ποτέ. Κάηκε. Πήρε το στραβό μονοπάτι. Παράλληλα όμως είχε τις επιλογές - που ποτέ δεν είδε ή αγνόησε. Τον έφαγε μπαμπέσικα τον υπάλληλο με μαχαιριές στην καρωτίδα. Το τερμάτισε. Πήρε κατάρα απο Θεούς και ανθρώπους.
Όχι δεν στεναχωριέμαι για το θάνατο του θύτη, στεναχωριέμαι για την έλλειψη δικαιοσύνης - σε όλα τα επίπεδα φυσικά. Ποιος σωφρονισμός; Βρωμάει ρε παιδιά, και οι φυλακές μας είναι άλλη μια μικρογραφία μας.
Θανατική ποινή; Όχι. Πόσες φορές έχω φανταστεί τον Δουρή, τον Ματέι (ακόμα και τον Τσοχαντζόπουλο που με τη σειρά του ζημίωσε το σύνολο) να δουλεύουν στο λιοπύρι σε έργα κοινής ωφελείας; Γκασμά και σφυρί, χαρμάνι και πάμε. Να κλείσει κάθε λακούβα στην Αττική & οχι μόνο. Δουλεία δηλαδή.
Ένα κομμάτι μου ντρέπεται, ένα κομμάτι μου δικαιώνεται αν και όχι πλήρως. Συγχωρέστε με.

devil's animal
29/03/2014, 11:49
2. Οι γραμμες δεν ειναι τοσο λεπτες.
Εξαρταται βεβαια παντα κι απο πού βλεπουμε το καθετί.

Όπως και να'χει, το να πεσει στα χερια των καρκινοπαθων που εχουν να παρουν φραγκο ή και φαρμακο εδω και ποσους μηνες ο Αδωνης ή ο τροχηλατος Σοϊμπλε, και να τους παλουκωσουν, δεν εχει καμια σχεση με τη θανατικη ποινη.


δεν ειπα οτι εχει σχεση με την θανατικη ποινη...εχει ομως με την αφαιρεση ζωης...
εγω γραφω για την πραξη αυτη καθεαυτη, ανεξαρτητα αν ειναι σ'ενα νομικο πλαισιο ή προερχεται αναρχα απο αυτοδικια κλπ...

Θεοχοντρες ειναι οι γραμμες.
Θανατικη ποινη επιβαλεται απο καποιο δικαστηριο (ή καποιο ιδρυμα αναλογα τη χωρα/καθεστως κλπ) σε καποιον μετα απο συγκεκριμενες διαδικασιες και με κριτηριο καποιους νομους βασισμενους στη λογικη κι οχι στο συναισθημα.

δες απο πανω...
μην κολλας στην θανατικη ποινη...δες την πραξη της αφαιρεσης της ζωης σαν μια πραξη που μπορει να διαπραξει καποιος οπουδηποτε, και με οποιεσδηποτε συνθηκες...


Ο αρρωστος που θα πεταξεις στα ποδια του δεμενο χειροποδαρα τον Αδωνη, ή ο τυπος που μπαινει στο σπιτι του και βλεπει το φονια της οικογενειας του οπως τον περιεγραψε νωριτερα ο blade, δε λειτουργει με βαση τη λογικη, και κυριως ειναι ενας απλος ανθρωπος κι οχι ολοκληρο institution σε ανθρωπινη μορφη (πχ δικαστης, μπατσος κλπ).

Και απο τους τρεις στο χωμα καταληγεις, αλλα ειναι αλλο πραγμα να σε φαει κλεφτης την ωρα που εκλεβε, αλλο πραγμα να σε φαει μπατσος, αλλο πραγμα να σε καταδικασουν σε θανατικη ποινη 4 χρονια μετα το εγκλημα και να φας την ενεση αλλα 10 χρονια μετα.

Σε πολυ γενικες γραμμες, η θεση μου ειναι οτι σε καιρο ειρηνης, η θανατικη ποινη δεν πρεπει να υφισταται.-

Ολα τα υπολοιπα δε νομιζω οτι εχουν ιδιαιτερη σχεση με τη θανατικη ποινη.
Η αυτοδικια ειναι τελειως αλλο καπελο.


συμφωνω μαζι σου οσον αφορα την θανατικη ποινη...
αλλα ξαναλεω: δεν νομιζω οτι ειναι αυτο το θεμα μας σε τουτο εδω το thread...

καποιος εσφαξε καποιον μεσα σε μια φυλακη...και αυτος ο καποιος ηταν μεσα για φονο...αρα κατα συρροη φονιας...
μετα αυτον τον φονια καποιοι που ειχαν την δυναμη, αναρχα, τον εκαναν τουλουμι στο ξυλο και τελικως πεθανε γιατι θεωρησαν οτι τον δευτερο φονο τον διεπραξε αδικα και ασκοπα...

τις λεπτες κοκκινες γραμμες τις εβαλα γιατι αν εξετασουμε σαν πραξη την αφαιρεση ζωης, ειναι ανεπιτρεπτη...ΑΛΛΑ διαφερει απο ποια μερια εισαι και υπο ποιες συνθηκες γινεται καθε φορα...

menelaos46
29/03/2014, 11:59
ότι αυτός και όσοι άλλοι κατηγορούν τους ανθροποφύλακες και όλο το σύστημα των φυλακών, που για ένα αστείο λόγο τα λέμε "σωφρονιστικά ιδρύματα", με διάφορα επίθετα ίσως έχουν δίκιο. Σίγουρα υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες σε όλο αυτό το σύστημα, απλά κάποια θέλησαν να αποδείξουν ότι όλα τα αρνητικά ισχύουν και με το παραπάνω.
Το όλο θέμα είναι τραγικό, εφόσον ισχύει αυτό που όλοι σκεφτόμαστε, καθώς οι "σωφρονιστές" διέπραξαν ακριβώς το ίδιο έγκλημα για το οποίο προσπαθούν να σωφρονίσουν κάποιους άλλους. :yuck:

Μα και βέβαια έχουν δόση αλήθεια τα αρνητικά αλλά στην παρούσα πολιτισμική φάση που βρίσκεται ο κόσμος τα σωφρονιστηκά καταστήματα είναι απολύτως αναγκαία!

menelaos46
29/03/2014, 12:05
Επειδή λοιπόν η μαλακία έχει ξεφύγει κάτσε να πούμε 2 λογάκια.

Φόνοι σε φυλακές από σωφρονιστικούς υπάλληλους πολύ δύσκολα θα συμβούν σε άλλες πολιτισμένες χώρες ότι κι αν έχει κάνει ο κατάδικός.
Στην Ελλάδα είναι χόμπι !
Ο φόνος -για όσους δεν το ξέρουν- είναι πράξη κολάσιμη και σε στέλνει φυλακή γα χρόνια.
Άλλο πράγμα η θανατική ποινή που αποφασίζει ένα δικαστήριο -και ελάχιστες πολιτισμένες χώρες έχουν τέτοιες ποινές πια-
κι άλλο πράγμα η αυτοδικία άκα φόνος
Τώρα αν θέλετε να μάθετε για το σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα, απλά δεν υπάρχει.
Πάει να πει ότι δεν σωφρονίζει απολύτως κανέναν. Ένα κολαστήριο είναι και τίποτ άλλο.
Είναι ένα σύστημα βαθιά διεφθαρμένο όπου "μερικοί" βγάαααζουν πολλλάααααα λεφτά.
Πάει να πει
και ναρκωτικά έχουν στις φυλακές
και άδειες παίρνουν από τις φυλακές -αν έχουν λεφτά-
και η ποινή μειώνεται
και παραδικαστικά κυκλώματα έχουν βρεθεί -και προφανώς λειτουργούν ακόμα-
Εγώ όμως θα μείνω στο προφανές
κανένας και για κανένα λόγο δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή

Συμφωνούμε στο ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή εννοείται! Επίσης money makes the world go round νομίζω λένε οι Αμερικάνοι οπότε και το χρήμα παίζει το ρόλο του στις φυλακές!

MG-KTiNoS
29/03/2014, 12:10
Ο θύτης που έγινε θύμα. Δεν έπεσε κανείς απο τα σύννεφα. Εν δυνάμει, όπως λέτε και παραπάνω, ο καθένας μπορεί να βρεθεί στη θέση του θύτη υπο συνθήκες. Και του θύματος βεβαίως ίσως πιο εύκολα στις μέρες μας. Το κίνητρο φυσικά παίζει πρωταρχικό ρόλο. Τι κίνητρο είχε ο θύτης που έφαγε τον υπάλληλο; Αυτός θα ξέρει. Ελαφρυντικά; Ποιος ξέρει που / πως μεγάλωσε και ποιες ευκαιρίες δεν είχε ποτέ. Κάηκε. Πήρε το στραβό μονοπάτι. Παράλληλα όμως είχε τις επιλογές - που ποτέ δεν είδε ή αγνόησε. Τον έφαγε μπαμπέσικα τον υπάλληλο με μαχαιριές στην καρωτίδα. Το τερμάτισε. Πήρε κατάρα απο Θεούς και ανθρώπους.
Όχι δεν στεναχωριέμαι για το θάνατο του θύτη, στεναχωριέμαι για την έλλειψη δικαιοσύνης - σε όλα τα επίπεδα φυσικά. Ποιος σωφρονισμός; Βρωμάει ρε παιδιά, και οι φυλακές μας είναι άλλη μια μικρογραφία μας.
Θανατική ποινή; Όχι. Πόσες φορές έχω φανταστεί τον Δουρή, τον Ματέι (ακόμα και τον Τσοχαντζόπουλο που με τη σειρά του ζημίωσε το σύνολο) να δουλεύουν στο λιοπύρι σε έργα κοινής ωφελείας; Γκασμά και σφυρί, χαρμάνι και πάμε. Να κλείσει κάθε λακούβα στην Αττική & οχι μόνο. Δουλεία δηλαδή.
Ένα κομμάτι μου ντρέπεται, ένα κομμάτι μου δικαιώνεται αν και όχι πλήρως. Συγχωρέστε με.
Δεν έχεις και άδικο αλλά...

Υπάρχει ένα νοσοκομείο στη Γαλλία όπου άνθρωποι σαν τον Δουρή μπαίνουν εκεί.
Θα βγουν την ημέρα που θα γίνουν καλά.
Τις πιο πολλές φορές ποτέ δηλαδή.
Σε αντίθεση με την φυλακή που μια μέρα μετά από 15 17 20 χρόνια θα βγεις.
Γίνεις δε γίνεις άνθρωπος.
Το γράφω αυτό για να πω ότι υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να βλέπεις τα πράγματα.
Το πρόβλημα δεν είναι να χαρούμε μια εκδίκηση, το πρόβλημα είναι να παραμείνουμε πολιτισμένοι
ακόμα και μπροστά στην Κτηνοδία.

ggs
29/03/2014, 12:19
1.εχουμε εναν καταδικασμενο εγκληματια σε μια φυλακη.

2.μεσα στην φυλακη, εχει αυτοσχεδιο οπλο και σκοτωνει δεσμοφυλακα.
(το πως και το γιατι δεν το ψαχνουμε. παντως, πρεπει να καταστρατηγηθηκαν ή να μην εφαρμοστηκαν πολλοι κανονες ασφαλειας)

3. Συλλαμβάνεται και ακινειτοποιηται αμεσως.

4. ειναι στα χερια των υπευθύνων για την φυλαξη και την ασφαλεια του , οι οποιοι πρεπει να εφαρμοσουν οτι λεει ο νομος.

5. οι "υπευθηνοι" λειτουργούν σαν μαφιοζικη συμμορία και "εκδικούνται" τον θάνατο του συναδέλφου.

6. απο ολο το σκηνικο , αυτο που μενει ειναι ο θανατος δυο ανθρωπων και η ανεπαρκεια και ανικανοτητα του "σωφρονιστικου" συστηματος του μπουρδελου μας


ναι, ολοι ,υπο συνθηκες, μπορουμε να φτασουμε στο σημειο να σκοτωσουμε ανθρωπο...

σε οσους εχει δωθει απο το δημοσιο εξουσια και οπλο , θα πρεπει αυτο το σημειο να ειναι πολυ μακρια... αλλιως , στον πυρηνα τους...


ΥΓ το τι γινεται στις φυλακες δεν μας νοιαζει βέβαια... εκει ειναι η χωματερη των ανθρωπων... μακρια τα σκουπιδια απο το σπιτι μας..

ΥΓ2 ειναι ανατριχιαστικα αστειο να βλεπεις "χριστιανους" να υποστηριζουν την θανατικη ποινη..

Μικe777
29/03/2014, 12:30
ΥΓ2 ειναι ανατριχιαστικα αστειο να βλεπεις "χριστιανους" να υποστηριζουν την θανατικη ποινη..
παλι οι χριστιανοι φταινε?ο Θεος της Αγαπης κι ετσι??
Μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις...
η Παλαια Διαθηκη των χριστιανων δεν ειναι?

menelaos46
29/03/2014, 12:31
1.εχουμε εναν καταδικασμενο εγκληματια σε μια φυλακη.

2.μεσα στην φυλακη, εχει αυτοσχεδιο οπλο και σκοτωνει δεσμοφυλακα.
(το πως και το γιατι δεν το ψαχνουμε. παντως, πρεπει να καταστρατηγηθηκαν ή να μην εφαρμοστηκαν πολλοι κανονες ασφαλειας)

3. Συλλαμβάνεται και ακινειτοποιηται αμεσως.

4. ειναι στα χερια των υπευθύνων για την φυλαξη και την ασφαλεια του , οι οποιοι πρεπει να εφαρμοσουν οτι λεει ο νομος.

5. οι "υπευθηνοι" λειτουργούν σαν μαφιοζικη συμμορία και "εκδικούνται" τον θάνατο του συναδέλφου.

6. απο ολο το σκηνικο , αυτο που μενει ειναι ο θανατος δυο ανθρωπων και η ανεπαρκεια και ανικανοτητα του "σωφρονιστικου" συστηματος του μπουρδελου μας


ναι, ολοι ,υπο συνθηκες, μπορουμε να φτασουμε στο σημειο να σκοτωσουμε ανθρωπο...

σε οσους εχει δωθει απο το δημοσιο εξουσια και οπλο , θα πρεπει αυτο το σημειο να ειναι πολυ μακρια... αλλιως , στον πυρηνα τους...


ΥΓ το τι γινεται στις φυλακες δεν μας νοιαζει βέβαια... εκει ειναι η χωματερη των ανθρωπων... μακρια τα σκουπιδια απο το σπιτι μας..

ΥΓ2 ειναι ανατριχιαστικα αστειο να βλεπεις "χριστιανους" να υποστηριζουν την θανατικη ποινη..

Μιά χαρά είναι η θανατική ποινή για ορισμένες περιπτώσεις.... :wave2::wave2::wave2:

Μικe777
29/03/2014, 12:32
Μιά χαρά είναι η θανατική ποινή για ορισμένες περιπτώσεις.... :wave2::wave2::wave2:

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=279989&catid=6:wave2:

ggs
29/03/2014, 12:50
παλι οι χριστιανοι φταινε?ο Θεος της Αγαπης κι ετσι??
Μαχαιρα εδωσες μαχαιρα θα λαβεις...
η Παλαια Διαθηκη των χριστιανων δεν ειναι?

μην το πιάσουμε παλι με τα θρησκευτικά... οσοι εχετε απορίες περι θανατικής ποινής και χριστιανισμου , στον πνευματικό σας


Μιά χαρά είναι η θανατική ποινή για ορισμένες περιπτώσεις.... :wave2::wave2::wave2:

σε καμια περίπτωση δεν πρεπει να υπάρχει σε ένα σοβαρο κράτος η θανατική ποινή .

menelaos46
29/03/2014, 12:52
μην το πιάσουμε παλι με τα θρησκευτικά... οσοι εχετε απορίες περι θανατικής ποινής και χριστιανισμου , στον πνευματικό σας



σε καμια περίπτωση δεν πρεπει να υπάρχει σε ένα σοβαρο κράτος η θανατική ποινή .

Διαφωνούμε, αντιθέτως στα σοβαρά κράτη πρέπει να υπάρχει!!!

Μικe777
29/03/2014, 12:58
μην το πιάσουμε παλι με τα θρησκευτικά... οσοι εχετε απορίες περι θανατικής ποινής και χριστιανισμου , στον πνευματικό σας

ggs φιλε!σου ειπα και πριν ο Θεος της Παλαιας Διαθηκης μερος του Χριστιανισμου δεν ειναι?
φιλε μου!!

σε καμια περίπτωση δεν πρεπει να υπάρχει σε ένα σοβαρο κράτος η θανατική ποινή .
απορω λοιπον πως δεν υπαρχει στην Ελλαδα!!:D
σας παρεθεσα και ενα λινκ πιο πανω..:wave2:

pipe_smoker
29/03/2014, 13:09
τις λεπτες κοκκινες γραμμες τις εβαλα γιατι αν εξετασουμε σαν πραξη την αφαιρεση ζωης, ειναι ανεπιτρεπτη...ΑΛΛΑ διαφερει απο ποια μερια εισαι και υπο ποιες συνθηκες γινεται καθε φορα...

Οκ.
Σα γενική διαπίστωση το αναφέρεις λοιπόν.
Ίσως δεν είχα καταλάβει εγώ το πλαίσιο στο οποίο ανέλυες το ζήτημα.

Και πάλι διαφωνώ λίγο με τις κόκκινες γραμμές, και με την παραπάνω πρότασή σου, αλλά ίσως γιατί δεν έχω καταλάβει και πάλι πώς ακριβώς την εννοείς.
Ας μείνει όμως καλύτερα η απορία γιατί δε βλέπω να αποφεύγουμε τα σεντόνια.

ΥΓ. Η αποφυγή σεντονοκουβέντας δεν έχει να κάνει με "απαξίωση" ή δεν ξέρω γω τί άλλο προς εσένα. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας.
Μια χαρά απολαμβάνω τα αλληλοκουοταρίσματά μας. Απλά δεν είναι της παρούσης, δεν έχω χρόνο και δε νομίζω ότι θα βγει άκρη:beer:




1.εχουμε εναν καταδικασμενο εγκληματια σε μια φυλακη.

2.μεσα στην φυλακη, εχει αυτοσχεδιο οπλο και σκοτωνει δεσμοφυλακα.
(το πως και το γιατι δεν το ψαχνουμε. παντως, πρεπει να καταστρατηγηθηκαν ή να μην εφαρμοστηκαν πολλοι κανονες ασφαλειας)

3. Συλλαμβάνεται και ακινειτοποιηται αμεσως.

4. ειναι στα χερια των υπευθύνων για την φυλαξη και την ασφαλεια του , οι οποιοι πρεπει να εφαρμοσουν οτι λεει ο νομος.

5. οι "υπευθηνοι" λειτουργούν σαν μαφιοζικη συμμορία και "εκδικούνται" τον θάνατο του συναδέλφου.

6. απο ολο το σκηνικο , αυτο που μενει ειναι ο θανατος δυο ανθρωπων και η ανεπαρκεια και ανικανοτητα του "σωφρονιστικου" συστηματος του μπουρδελου μας


ναι, ολοι ,υπο συνθηκες, μπορουμε να φτασουμε στο σημειο να σκοτωσουμε ανθρωπο...

σε οσους εχει δωθει απο το δημοσιο εξουσια και οπλο , θα πρεπει αυτο το σημειο να ειναι πολυ μακρια... αλλιως , στον πυρηνα τους...


ΥΓ το τι γινεται στις φυλακες δεν μας νοιαζει βέβαια... εκει ειναι η χωματερη των ανθρωπων... μακρια τα σκουπιδια απο το σπιτι μας..

ΥΓ2 ειναι ανατριχιαστικα αστειο να βλεπεις "χριστιανους" να υποστηριζουν την θανατικη ποινη..


To the point as always:beer:

ggs
29/03/2014, 13:15
Διαφωνούμε, αντιθέτως στα σοβαρά κράτη πρέπει να υπάρχει!!!

με ενα ευκολο ψαξιμο , μπορεις να δεις την 'σοβαροτητα" των κρατων στα οποια ισχυει σημερα... για τις ΗΠΑ αντίστοιχα την σοβαρότητα των πολιτιων στις οποιες ισχυει... αν θελουμε τετοια "μεγαλεια"...


απορω λοιπον πως δεν υπαρχει στην Ελλαδα!!:D
σας παρεθεσα και ενα λινκ πιο πανω.

mike φιλε μου ,μην το πιασουμε για την παλια και την καινη διαθηκη ,γιατι θα μπλεξουμε ..(και στο τελος θα σε βγαλω εβραιο και μαλλον δεν θα θες:D)
σοβαρα στο λεω , αν θες την επισημη θεση της εκκλησίας για το θεμα ,και πως αυτη πηγάζει, ρωτα εναν σοβαρο παπα...:wave2:


το λινκ δειχνει εναν φριχτο φονο...

σε χωρες που υπαρχει η θανατικη ποινη , αυτος ο φονος θα ειναι λιγοτερο φριχτος.... if you catch my drift ....που λεει κι ο cap10

THEOD
29/03/2014, 13:19
Ως συνήθως το θέμα ξεστρατίζει κατά το "πόσοι συμφορουμίτες χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα"…
Περιπλέκουμε την κουβέντα γύρω από την θανατική ποινή, θρησκευτικές δοξασίες, κλπ την στιγμή που το περιστατικό καμία σχέση δεν έχει με όλα αυτά.
Και δεν βλέπουμε το απλούστερο που συνήθως είναι και το πιο κοντινό στην αλήθεια…
Ένας τσογλαναράς καταδικασμένος ισόβια για τον μισό ποινικό κώδικα εκνευρίστηκε που δεν πήρε άδεια και με εκδικητική μανία έσφαξε σαν πρόβατο και εν ψυχρώ έναν οικογενειάρχη φρουρό. Όσοι εκείνη την στιγμή έτρεξαν προς βοήθεια και διαχείριση της κατάστασης προφανώς δεν είχαν και την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά και αυτοσυγκράτηση - και πως θα μπορούσαν άλλωστε… Δεν είναι λίγο να βλέπεις τον φίλο σου – συνάδελφό σου με κομμένο το λαρύγγι σε μια λίμνη αίματος και εσύ να πρέπει να συλλάβεις και να μεταχειριστείς τον τσογλαναρά κρατώντας ηθικο-νομική correct στάση… Έπεσαν μερικές μπουνιές και μερικές γκλομπιές και προφανώς λόγω της τεταμένης ψυχολογικά φάσης αυτές ήταν πιο δυνατές, τυφλές, και λιγότερο προσεκτικές απ’ ότι συνήθως.
Ο τσογλαναράς από την άλλη χεσμένος από το σκηνικό φοβήθηκε να ζητήσει ιατρική βοήθεια τις επόμενες ώρες-μέρες ίσως και γιατί συνηθισμένος από ξύλο και τσαμπουκάδες θεώρησε ότι οι πόνοι και τα συμπτώματα θα υποχωρούσαν αυτόματα σε λίγες μέρες όπως τόσες φορές στο παρελθόν… Προτίμησε να λουφάξει στον πόνο και στην δύσπνοια μπας και περάσει απαρατήρητος μέχρι να κοπάσει η μπόρα… Έλα μου όμως που η τύχη ενίοτε παίζει περίεργα παιχνίδια… Ένα σπασμένο στέρνο και μερικές ζουμπηγμένες αρτηρίες μπορεί να δείχνουν και να πονάνε όπως το κοινό βρωμόξυλο, αλλά είναι πολύ πιο επικίνδυνα αν τα αφήσεις στην τύχη… Και κάπως έτσι έφθασε στο σημείο να πάει σαν το σκυλί στ’ αμπέλι μόνος και αβοήθητος μέσα στο κελί του…
Δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόθεση να τον "φάνε". Δεν είναι χαζοί για βάλουν το κεφάλι τους στον ντορβά, και θα μπορούσαν άλλωστε να το κάνουν σε άλλη χρονική στιγμή, με άλλο τρόπο, και να παρουσιαστεί μετά σαν μια "καθωσπρέπει αυτοκτονία"... Ή θα μπορούσαν να του κάνουν την ζωή τόσο κόλαση που να παρακαλούσε να τον αφήσουν να αυτοκτονήσει…

Τώρα κάποιοι θα μπλέξουν – και δίκαια. Δεν θα πω "καλά του κάνανε" ούτε θα υποστηρίξω ότι δεν πρέπει να τιμωρηθούν. Αλλά δάκρυα για τον τσόγλανο αρνούμαι να χύσω… Προτιμώ να το κάνω για την οικογένεια του φρουρού. Είπαμε - είμαστε άνθρωποι που πιστεύουμε στον πολιτισμό και στην δημοκρατία… Ναι… Αλλά όλα έχουν και τα όριά τους. Και προσωπικά όταν κάτι μέσα μου κουδουνάει και δίνει σήμα ότι αυτά ξεπεράστηκαν τότε περνάω στην ζώνη του λυκόφωτος και δεν με ενδιαφέρουν ούτε η political correct ηθική, ούτε τα λογύδρια επί δημοκρατίας…

pipe_smoker
29/03/2014, 13:22
Ένας τσογλαναράς καταδικασμένος ισόβια για τον μισό ποινικό κώδικα εκνευρίστηκε που δεν πήρε άδεια και με εκδικητική μανία έσφαξε σαν πρόβατο και εν ψυχρώ έναν οικογενειάρχη φρουρό. Όσοι εκείνη την στιγμή έτρεξαν προς βοήθεια και διαχείριση της κατάστασης προφανώς δεν είχαν και την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά και αυτοσυγκράτηση - και πως θα μπορούσαν άλλωστε… Δεν είναι λίγο να βλέπεις τον φίλο σου – συνάδελφό σου με κομμένο το λαρύγγι σε μια λίμνη αίματος και εσύ να πρέπει να συλλάβεις και να μεταχειριστείς τον τσογλαναρά κρατώντας ηθικο-νομική correct στάση… Έπεσαν μερικές μπουνιές και μερικές γκλομπιές και προφανώς λόγω της τεταμένης ψυχολογικά φάσης αυτές ήταν πιο δυνατές, τυφλές, και λιγότερο προσεκτικές απ’ ότι συνήθως.
Ο τσογλαναράς από την άλλη χεσμένος από το σκηνικό φοβήθηκε να ζητήσει ιατρική βοήθεια τις επόμενες ώρες-μέρες ίσως και γιατί συνηθισμένος από ξύλο και τσαμπουκάδες θεώρησε ότι οι πόνοι και τα συμπτώματα θα υποχωρούσαν αυτόματα σε λίγες μέρες όπως τόσες φορές στο παρελθόν… Προτίμησε να λουφάξει στον πόνο και στην δύσπνοια μπας και περάσει απαρατήρητος μέχρι να κοπάσει η μπόρα… Έλα μου όμως που η τύχη ενίοτε παίζει περίεργα παιχνίδια… Ένα σπασμένο στέρνο και μερικές ζουμπηγμένες αρτηρίες μπορεί να δείχνουν και να πονάνε όπως το κοινό βρωμόξυλο, αλλά είναι πολύ πιο επικίνδυνα αν τα αφήσεις στην τύχη… Και κάπως έτσι έφθασε στο σημείο να πάει σαν το σκυλί στ’ αμπέλι μόνος και αβοήθητος μέσα στο κελί του…
Δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόθεση να τον "φάνε". Δεν είναι χαζοί για βάλουν το κεφάλι τους στον ντορβά, και θα μπορούσαν άλλωστε να το κάνουν σε άλλη χρονική στιγμή, με άλλο τρόπο, και να παρουσιαστεί μετά σαν μια "καθωσπρέπει αυτοκτονία"... Ή θα μπορούσαν να του κάνουν την ζωή τόσο κόλαση που να παρακαλούσε να τον αφήσουν να αυτοκτονήσει…



Ιατροδικαστής?

menelaos46
29/03/2014, 13:32
με ενα ευκολο ψαξιμο , μπορεις να δεις την 'σοβαροτητα" των κρατων στα οποια ισχυει σημερα... για τις ΗΠΑ αντίστοιχα την σοβαρότητα των πολιτιων στις οποιες ισχυει... αν θελουμε τετοια "μεγαλεια"...



mike φιλε μου ,μην το πιασουμε για την παλια και την καινη διαθηκη ,γιατι θα μπλεξουμε ..(και στο τελος θα σε βγαλω εβραιο και μαλλον δεν θα θες:D)
σοβαρα στο λεω , αν θες την επισημη θεση της εκκλησίας για το θεμα ,και πως αυτη πηγάζει, ρωτα εναν σοβαρο παπα...:wave2:


το λινκ δειχνει εναν φριχτο φονο...

σε χωρες που υπαρχει η θανατικη ποινη , αυτος ο φονος θα ειναι λιγοτερο φριχτος.... if you catch my drift ....που λεει κι ο cap10

Ας πάρουμε ως τυχαίο παράδειγμα ένα ειδεχθές έγκλημα μμμ.... για να σκεφτώ, ας πούμε πως ο Χ έχει βιάσει τρία 12χρονα κοριτσάκια σε χρονικό διάστημα δύο ετών. Μπορείς να τον έχεις σε ψυχιατρική κλινική καθ'όλη τη ζωή του ή να τον θανατώσεις. Γιατί νομίζουμε πως το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο? Μιλάμε πάντα για ένα σοβαρό κράτος γιατί στην Ελλάδα αυτός ο άνθρωπος θα κυκλοφορούσε ελεύθερος.....

menelaos46
29/03/2014, 13:33
Ως συνήθως το θέμα ξεστρατίζει κατά το "πόσοι συμφορουμίτες χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα"…
Περιπλέκουμε την κουβέντα γύρω από την θανατική ποινή, θρησκευτικές δοξασίες, κλπ την στιγμή που το περιστατικό καμία σχέση δεν έχει με όλα αυτά.
Και δεν βλέπουμε το απλούστερο που συνήθως είναι και το πιο κοντινό στην αλήθεια…
Ένας τσογλαναράς καταδικασμένος ισόβια για τον μισό ποινικό κώδικα εκνευρίστηκε που δεν πήρε άδεια και με εκδικητική μανία έσφαξε σαν πρόβατο και εν ψυχρώ έναν οικογενειάρχη φρουρό. Όσοι εκείνη την στιγμή έτρεξαν προς βοήθεια και διαχείριση της κατάστασης προφανώς δεν είχαν και την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά και αυτοσυγκράτηση - και πως θα μπορούσαν άλλωστε… Δεν είναι λίγο να βλέπεις τον φίλο σου – συνάδελφό σου με κομμένο το λαρύγγι σε μια λίμνη αίματος και εσύ να πρέπει να συλλάβεις και να μεταχειριστείς τον τσογλαναρά κρατώντας ηθικο-νομική correct στάση… Έπεσαν μερικές μπουνιές και μερικές γκλομπιές και προφανώς λόγω της τεταμένης ψυχολογικά φάσης αυτές ήταν πιο δυνατές, τυφλές, και λιγότερο προσεκτικές απ’ ότι συνήθως.
Ο τσογλαναράς από την άλλη χεσμένος από το σκηνικό φοβήθηκε να ζητήσει ιατρική βοήθεια τις επόμενες ώρες-μέρες ίσως και γιατί συνηθισμένος από ξύλο και τσαμπουκάδες θεώρησε ότι οι πόνοι και τα συμπτώματα θα υποχωρούσαν αυτόματα σε λίγες μέρες όπως τόσες φορές στο παρελθόν… Προτίμησε να λουφάξει στον πόνο και στην δύσπνοια μπας και περάσει απαρατήρητος μέχρι να κοπάσει η μπόρα… Έλα μου όμως που η τύχη ενίοτε παίζει περίεργα παιχνίδια… Ένα σπασμένο στέρνο και μερικές ζουμπηγμένες αρτηρίες μπορεί να δείχνουν και να πονάνε όπως το κοινό βρωμόξυλο, αλλά είναι πολύ πιο επικίνδυνα αν τα αφήσεις στην τύχη… Και κάπως έτσι έφθασε στο σημείο να πάει σαν το σκυλί στ’ αμπέλι μόνος και αβοήθητος μέσα στο κελί του…
Δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόθεση να τον "φάνε". Δεν είναι χαζοί για βάλουν το κεφάλι τους στον ντορβά, και θα μπορούσαν άλλωστε να το κάνουν σε άλλη χρονική στιγμή, με άλλο τρόπο, και να παρουσιαστεί μετά σαν μια "καθωσπρέπει αυτοκτονία"... Ή θα μπορούσαν να του κάνουν την ζωή τόσο κόλαση που να παρακαλούσε να τον αφήσουν να αυτοκτονήσει…

Τώρα κάποιοι θα μπλέξουν – και δίκαια. Δεν θα πω "καλά του κάνανε" ούτε θα υποστηρίξω ότι δεν πρέπει να τιμωρηθούν. Αλλά δάκρυα για τον τσόγλανο αρνούμαι να χύσω… Προτιμώ να το κάνω για την οικογένεια του φρουρού. Είπαμε - είμαστε άνθρωποι που πιστεύουμε στον πολιτισμό και στην δημοκρατία… Ναι… Αλλά όλα έχουν και τα όριά τους. Και προσωπικά όταν κάτι μέσα μου κουδουνάει και δίνει σήμα ότι αυτά ξεπεράστηκαν τότε περνάω στην ζώνη του λυκόφωτος και δεν με ενδιαφέρουν ούτε η political correct ηθική, ούτε τα λογύδρια επί δημοκρατίας…

Νομίζω πως έτσι ακριβώς έγιναν τα πράγματα με τη μόνη διαφορά πως οι μερικές γκλοπιές παραπάνω δεν ήταν ακριβώς "μερικές" :wave2:

akis_trevor
29/03/2014, 13:34
και γιατι να τον λυτρωσεις;γιατι να μην τον κανεις να το μετανιωνει καθε μερα για το υπολοιπο της ζωης του;να υποφερει μεσα του οσο ζησει;

notakos600
29/03/2014, 13:34
Ας πάρουμε ως τυχαίο παράδειγμα ένα ειδεχθές έγκλημα μμμ.... για να σκεφτώ, ας πούμε πως ο Χ έχει βιάσει τρία 12χρονα κοριτσάκια σε χρονικό διάστημα δύο ετών. Μπορείς να τον έχεις σε ψυχιατρική κλινική καθ'όλη τη ζωή του ή να τον θανατώσεις. Γιατί νομίζουμε πως το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο? Μιλάμε πάντα για ένα σοβαρό κράτος γιατί στην Ελλάδα αυτός ο άνθρωπος θα κυκλοφορούσε ελεύθερος.....

Μεγάλη κουβέντα έγραψες, μαζί σου.

ggs
29/03/2014, 13:39
Ας πάρουμε ως τυχαίο παράδειγμα ένα ειδεχθές έγκλημα μμμ.... για να σκεφτώ, ας πούμε πως ο Χ έχει βιάσει τρία 12χρονα κοριτσάκια σε χρονικό διάστημα δύο ετών. Μπορείς να τον έχεις σε ψυχιατρική κλινική καθ'όλη τη ζωή του ή να τον θανατώσεις. Γιατί νομίζουμε πως το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο? Μιλάμε πάντα για ένα σοβαρό κράτος γιατί στην Ελλάδα αυτός ο άνθρωπος θα κυκλοφορούσε ελεύθερος.....

γιατι αν ,σαν σοβαρο κρατος ,θεωρεις την αφαίρεση της ζωης σαν το μέγιστο έγκλημα επειδή η ανθρωπινη ζωη ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο , δεν μπορείς να τιμωρείς με τον ίδιο τρόπο..

pipe_smoker
29/03/2014, 14:15
...ας πούμε πως ο Χ έχει βιάσει τρία 12χρονα κοριτσάκια σε χρονικό διάστημα δύο ετών. Μπορείς να τον έχεις σε ψυχιατρική κλινική καθ'όλη τη ζωή του ή να τον θανατώσεις. Γιατί νομίζουμε πως το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο?...

1. Απο τη στιγμη που η θεση σου ειναι εν προκειμενω υπερ της θανατικης ποινης, δε γινεται να θετεις εσυ το ερωτημα "γιατι το Α (φυλακιση) κι οχι το Β (θανατωση)", και να ζητας απο εμας την απαντηση, αλλα ειναι δικη σου δουλεια να επιχειρηματολογησεις υπερ του Β.
Σκοπευεις/μπορεις να το κανεις?

Εχω και 2 και 3 και 4.
Σιγα σιγα ομως....

Μικe777
29/03/2014, 14:21
mike φιλε μου ,μην το πιασουμε για την παλια και την καινη διαθηκη ,γιατι θα μπλεξουμε ..(και στο τελος θα σε βγαλω εβραιο και μαλλον δεν θα θες:D)
σοβαρα στο λεω , αν θες την επισημη θεση της εκκλησίας για το θεμα ,και πως αυτη πηγάζει, ρωτα εναν σοβαρο παπα...:wave2:


το λινκ δειχνει εναν φριχτο φονο...

σε χωρες που υπαρχει η θανατικη ποινη , αυτος ο φονος θα ειναι λιγοτερο φριχτος.... if you catch my drift ....που λεει κι ο cap10
ok!συμφωνω!!μην το κανουμε θεμα!!
το πιο σωστο το ειπε καποιος πριν
οτι θα μπορουσαν να περιμενουν να περασει καποιο διαστημα..
οχι οτι κι αυτο θα ηταν καλο!
αλλα ηταν λιγο προκλητικο οπως εγινε!!
anyway!peace!!
:wave2::wave2:

byron
29/03/2014, 14:22
Εχω και 2 και 3 και 4.
Σιγα σιγα ομως....

επί του συγκεκριμένου παραδείγματος, @@ 2-3-4 υπάρχουν.

Εκτός και αναφέρεσαι σε ευνουχισμό, ανασκολοπισμό, κρέμασμα απ΄τα @@ 20 ώρες την ημέρα οπότε συμφωνούμε.

alres
29/03/2014, 15:10
Για κάποιο λόγο, η κουβέντα από την τιμωρία ενός εγκληματία, έχει περάσει στο ερώτημα επαναφοράς της θανατικής ποινής και στο αν έκαναν καλά όσοι τον σκότωσαν. Και μόνο τυχαία δεν είναι αυτή η εξέλιξη.

Επειδή η κοινωνία μας ξεχνά, όταν λέμε "θανατική ποινή" εννοούμε ότι δίνουμε το ελεύθερο στον έχοντα την πολιτική εξουσία, να παίζει με το κεφαλάκι μας.
Επειδή το κεφαλάκι μερικών είναι κούφιο εντελώς, ας το γεμίσουν με τη σκέψη ότι όταν επεκτείνεις τη δικαιοδοσία του κράτους στο να σε εκτελέσει ή όχι, είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθεί κανείς με τον αν είσαι ένοχος ή όχι ή για ποιο πράγμα είσαι ακριβώς. Ειδικά αν σε σκοτώσουν, κανείς δεν θα ασχοληθεί με τη μεταθανάτια δικαίωσή σου.
Επίσης στο Αμέρικα, ενδεικτικά, που υπάρχει η θανατική ποινή, όχι απλά δε βλέπω να μειώνεται αυτό που λέγεται εγκληματικότητα, αλλά βλέπω αντιθέτως την ανισότητα (για να τα λέμε όπως είναι) να μεγαλώνει δραματικά και τις αντιδράσεις επιβίωσης, όσων δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, να είναι παράνομες. Α επίσης βλέπω ότι η θανατική ποινή συχνά, θανάσιμα συχνά, εκτελείται πριν το δικαστήριο (the right to shoot...γαμάτο ε; ). Και αυτό, για όσους έχουν κάτι στο κεφάλι τους, μόνο άσχετο δεν είναι.

Οπότε ο λόγος που φρικάρουμε με τη δολοφονία του εγκληματία, δεν είναι επειδή ήταν άγιος. Είναι επειδή όσοι θέλουν να αποκτήσουν δικαίωμα ζωής και θανάτου στα άδεια κεφαλάκια μας, θέλουν να ταχθούμε σιωπηρά με το μέρος των καλόπαιδων που τον σκότωσαν. Και μετά να κάνουν τα ίδια, σε όποιον, όποτε και όπως τους έρθει.

Οι κάθε είδους νοικοκυραίοι, ας βγουν έξω να φωνάξουν υπέρ της θανατικής ποινής. Μόνο που η τάξη που σιγοντάρει τέτοια ζητήματα, είναι η τάξη που τους έχει σκίσει τα τελευταία 4 χρόνια.

menelaos46
29/03/2014, 16:09
γιατι αν ,σαν σοβαρο κρατος ,θεωρεις την αφαίρεση της ζωης σαν το μέγιστο έγκλημα επειδή η ανθρωπινη ζωη ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο , δεν μπορείς να τιμωρείς με τον ίδιο τρόπο..

Σαφώς και στη θεωρία η ανθρώπινη ζωή είναι το πολυτιμότερο αγαθό, στην πράξη όμως η ζωή ενός 12χρονου κοριτσιού θα έχει καταστραφεί χωρίς να έχει πεθάνει στο παραπάνω παράδειγμα ενώ οι δράστες-άρρωστοι τέτοιου τύπου δεν γίνονται καλά ΠΟΤΕ. Δεν εξετάζω όμως την τιμωρία του δράστη εγώ καθώς αν τον θανατώσεις θα είναι μικρότερη τιμωρία από το να βρίσκεται σε ένα κλουβί για μιά ζωή. Νομίζω πως η λύση τις θανατικής ποινής σε συγκεκριμένα εγκλήματα είναι η καλύτερη δυνατή ΚΑΙ ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΕΣΩ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ καθώς δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε.....

Θα αναλύσω όμως το σκεπτικό μου. Νομίζω πως θανατική ποινή μπορεί να επιβληθεί Α) στους κατά συρροή δολοφόνους, Β) στους ανθρώπους που εμπλέκονται με την εμπορία ανθρωπίνων οργάνων Γ) στους βιαστές ανηλίκων κάτω από μία ηλικία της τάξης των 13 ετών κατά συρροή.
Επίσης σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν λογικό η θανατική ποινή να εφαρμοστεί σε ανθρώπους καταδικασμένους για μία ανθρωποκτονία η άλλα αδικήματα. Επίσης νομίζω πως η θανατική ποινή δεν θα έπρεπε να μπορεί να εφαρμοστεί σε κρατούμενους που δεν έχουν σχέση με τον ποινικό κώδικα μόνο (πολιτικών πεποιθήσεων ή πολιτικούς κρατούμενους).

Τέλος για να μη παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ με τον τρόπο που έγινε αυτό που έγινε στις φυλακές στο συγκεκριμένο παράδειγμα για το οποίο άνοιξε το θέμα αυτό.

menelaos46
29/03/2014, 16:12
1. Απο τη στιγμη που η θεση σου ειναι εν προκειμενω υπερ της θανατικης ποινης, δε γινεται να θετεις εσυ το ερωτημα "γιατι το Α (φυλακιση) κι οχι το Β (θανατωση)", και να ζητας απο εμας την απαντηση, αλλα ειναι δικη σου δουλεια να επιχειρηματολογησεις υπερ του Β.
Σκοπευεις/μπορεις να το κανεις?

Εχω και 2 και 3 και 4.
Σιγα σιγα ομως....

Νομίζω έχω εξηγήσει το σκεπτικό μου λίγο πιο πάνω, δε ξέρω αν σε καλύπτω. Με λίγα λόγια είναι ανούσιο να κρατάς έναν άνθρωπο που δε πρόκειται να επανενταχθεί ποτέ στην κοινωνία αποδεδειγμένα σε ένα κελί για όλη του τη ζωή. Είναι μεγαλύτερη τιμωρία αυτό από τη θανάτωση και νομίζω πως τα σωφρονιστικά καταστήματα θα έπρεπε να έχουν το ρόλο της επανένταξης κάποιου στην κοινωνία.

pipe_smoker
29/03/2014, 17:19
επί του συγκεκριμένου παραδείγματος, @@ 2-3-4 υπάρχουν.

Εκτός και αναφέρεσαι σε ευνουχισμό, ανασκολοπισμό, κρέμασμα απ΄τα @@ 20 ώρες την ημέρα οπότε συμφωνούμε.

Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτά. (εξαιρουμένου του chemical castration μιας κι ανέφερες τον ευνουχισμό, που και γι'αυτό υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις.)
Τα "2-3-4" ήταν κάποια επιχειρήματα ή ερωτήματα που ήθελα να θέσω στον menelaos46.

Γενικότερα πάντως, όταν αναφερόμαστε στην ποινή που θα επιβληθεί σε ένα άτομο μπορεί να έχουμε πολλά μέσα στο κεφάλι μας.
Το σωφρονισμό, την τιμωρία, την εκδίκηση, το "περι δικαίου αίσθημα", τον παραδειγματισμό, την ολοκληρωτική κι άνευ αμφιβολίας παύση της δράσης του συγκεκριμένου ατόμου και πολλά πολλά άλλα.

Το θέμα είναι πόσα από όλα αυτά, και κυρίως σε ποιό βαθμό το καθένα από αυτά, παίζει ρόλο σε μια ποινή.

Το θέμα παιδοφιλία λοιπόν καλύτερα να μην το πιάσουμε και τα "2-3-4" να τα κρατήσω για την πάρτη μου γιατί είναι πολύ λεπτό κι ευαίσθητο το ζήτημα και δύσκολα θα γίνει κουβέντα και το καταννοώ.



Νομίζω έχω εξηγήσει το σκεπτικό μου λίγο πιο πάνω, δε ξέρω αν σε καλύπτω. Με λίγα λόγια είναι ανούσιο να κρατάς έναν άνθρωπο που δε πρόκειται να επανενταχθεί ποτέ στην κοινωνία αποδεδειγμένα σε ένα κελί για όλη του τη ζωή. Είναι μεγαλύτερη τιμωρία αυτό από τη θανάτωση και νομίζω πως τα σωφρονιστικά καταστήματα θα έπρεπε να έχουν το ρόλο της επανένταξης κάποιου στην κοινωνία.

Απλές παρατηρήσεις κι όχι ερωτήματα λοιπόν.

1. Επειδή το να κρατάς κάποιον που δεν πρόκειται να επανενταχθεί κατά τα λεγόμενά σου στην κοινωνία είναι μεγαλύτερη τιμωρία, προτιμάς να τον θανατώσεις. Από οίκτο δηλαδή. Μάλιστα.

2. Τα κόκκινα τα λες εσύ. Το τί είναι όντως ανούσιο, αποδεδειγμένο κλπ είναι μια άλλη ιστορία και δεν έχει σχέση με την άποψη τη δική μου ή τη δική σου.

3. Ο άνθρωπος, ό,τι και σκατά να έχει κάνει, δεν είναι το πιτ μπουλ σου που έφαγε φρίκη και δάγκωσε το γείτονα και είσαι υποχρεωμένος να του κάνεις ευθανασία.
Η περιγραφή σου μου θυμίζει στην κυριολεξία αυτό το παράδειγμα με το σκύλο και τη βρίσκω επιεικώς ανατριχιαστική.

(αλήθεια, πιστεύεις τα ίδια και για κάποιον που δεν έχει διαπράξει έγκλημα αλλά αποδεδειγμένα λόγω κάποιας ασθένειας/αναπηρίας κλπ θα πρέπει να περάσει όλη του τη ζωή σε ένα ίδρυμα/νοσοκομείο, οπότε καλύτερα ας τον λυπηθούμε κι ας τον ρίξουμε στον Καιάδα?):wave2:

ggs
29/03/2014, 17:34
Επίσης νομίζω πως η θανατική ποινή δεν θα έπρεπε να μπορεί να εφαρμοστεί σε κρατούμενους που δεν έχουν σχέση με τον ποινικό κώδικα μόνο (πολιτικών πεποιθήσεων ή πολιτικούς κρατούμενους).



OK συμφωνώ οτι δεν συμφωνούμε...

Ομως,Υπαρχουν αλλοι κρατουμενοι , πλην των ποινικών ,σήμερα?:eyepop:
Δηλαδη ,υπαρχουν πολιτικοι κρατουμενοι?

ego_o_idios
29/03/2014, 17:39
otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi

nikos_abel
29/03/2014, 17:39
Ειλικρινά, αν το παιδί σας έκανε ένα φρικιαστικό έγκλημα, θα σας άρεσε να το εκτελέσουν; Ή να το "εκτελέσουν" όπως στο συγκεκριμένο παράδειγμα; (αν έγινε έτσι)

Άλλο η αυτοπροστασία και άλλο η τιμωρία. Η αυτοπροστασία (ή αυτοάμυνα καλύτερα) δικαιολογεί πράξεις βίας, τις απαιτεί μάλιστα (διάολε, έτσι είμαστε φτιαγμένοι
από τη φύση).
Όταν τιμωρήσετε ένα παιδί για κάποια ατασθαλία του, ο σκοπός ποιος είναι; Να εκδικηθείτε ή να του δείξετε ότι οι πράξεις του έχουν συνέπειες;
Θα μου πεις, υπάρχουν κάποιοι αμετανόητοι.
Ποιος είμαι εγώ όμως που θα αποφασίσω τι είναι ηθικό και τι όχι; Η ηθική είναι ο μέσος όρος της αίσθησης του
δικαίου μιας εποχής. Αυτό αλλάζει επίσης με την εποχή. Ή με την περιοχή αν θέλετε (άλλο η μίνι φούστα στην Αθήνα, άλλο στο Ριάντ).

Το κακό είναι ότι πάντα υπάρχει η περίπτωση τα πράγματα να είναι διαφορετικά από αυτά που εμείς φανταζόμαστε. Και με την εκτέλεση ή "εκτέλεση"
κάποιου, δεν υπάρχει τρόπος να πούμε "σόρυ φίλε, έκανα λάθος, είχες δίκιο τελικά".

Ποιος έχει το αλάθητο να κρίνει τέτοια ζητήματα ζωής ή θανάτου;

kostaspetrou
29/03/2014, 17:59
Με κάλυψε ο THEOD παραπάνω...
Όταν ο άλλος θεωρεί ότι ό,τι και να κάνει θα τη βγάλει με μικρές συνέπειες, δε θα το πολυσκεφτεί να κάνει και έγκλημα.

Παρ'ότι πιστεύω ότι δε θέλαν να τον σκοτώσουν,θέλω να βρεθούν οι ένοχοι και να τιμωρηθούν για την πράξη τους.
Πάντως,δε θα στενοχωρηθώ περισσότερο για τον κρατούμενο δολοφόνο απ' ό,τι για τον δεσμοφύλακα.


η Παλαια Διαθηκη των χριστιανων δεν ειναι?
Όχι, η Παλαιά Διαθήκη είναι η εβραϊκή ιστορία που αναφέρεται στα χρόνια πριν τη γέννηση του Χριστού.

nicksior
29/03/2014, 18:12
Σε περίπτωση πάντως επαναφοράς της θανατικής ποινής στην Ελλάδα , θα χρειασθεί , φαντάζομαι , πρόσληψη δημίων.
Οι προϋποθέσεις πρόσληψης θα πρέπει να περιγράφονται σε προεδρικό διάταγμα , ίσως υπάρξει και δημόσια σχολή εκπαίδευσης δημίων… Πάντως , κατά την γνώμη μου, για να αποφύγουμε σκάνδαλα τύπου «διορισμός ημετέρων» οι προσλήψεις να γίνονται κατόπιν επιτυχούς συμμετοχής σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ .
Η επιθυμία όλων των Ελλήνων για μια θέση στο δημόσιο βέβαια , θα δημιουργήσει αθρόα προσέλευση υποψηφίων , γι αυτό θα πρέπει να θεσπιστούν κανόνες διαφάνειας ώστε να μην υπάρξουν «παρατράγουδα».
Επίσης , αναφορικά με τον μισθό τους, θα πρέπει ,κατά την γνώμη μου , εκτός του βασικού να προβλέπεται και ειδικό επίδομα αποδοτικότητας γιατί οι άξιοι δημόσιοι λειτουργοί πρέπει να επιβραβεύονται ώστε να έχουν κίνητρο επαγγελματικής αφιέρωσης και συνέπειας.

AristidisZ
29/03/2014, 18:13
Δηλαδη ,υπαρχουν πολιτικοι κρατουμενοι?

καμιά 10αριά εκατομμύρια :p

menelaos46
29/03/2014, 18:14
Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτά. (εξαιρουμένου του chemical castration μιας κι ανέφερες τον ευνουχισμό, που και γι'αυτό υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις.)
Τα "2-3-4" ήταν κάποια επιχειρήματα ή ερωτήματα που ήθελα να θέσω στον menelaos46.


1. Επειδή το να κρατάς κάποιον που δεν πρόκειται να επανενταχθεί κατά τα λεγόμενά σου στην κοινωνία είναι μεγαλύτερη τιμωρία, προτιμάς να τον θανατώσεις. Από οίκτο δηλαδή.

2. Τα κόκκινα τα λες εσύ. Το τί είναι όντως ανούσιο, αποδεδειγμένο κλπ είναι μια άλλη ιστορία και δεν έχει σχέση με την άποψη τη δική μου ή τη δική σου.

3. Ο άνθρωπος, ό,τι και σκατά να έχει κάνει, δεν είναι το πιτ μπουλ σου που έφαγε φρίκη και δάγκωσε το γείτονα και είσαι υποχρεωμένος να του κάνεις ευθανασία.
Η περιγραφή σου μου θυμίζει στην κυριολεξία αυτό το παράδειγμα με το σκύλο και τη βρίσκω επιεικώς ανατριχιαστική.

(αλήθεια, πιστεύεις τα ίδια και για κάποιον που δεν έχει διαπράξει έγκλημα αλλά αποδεδειγμένα λόγω κάποιας ασθένειας/αναπηρίας κλπ θα πρέπει να περάσει όλη του τη ζωή σε ένα ίδρυμα/νοσοκομείο, οπότε καλύτερα ας τον λυπηθούμε κι ας τον ρίξουμε στον Καιάδα?):wave2:

Όχι από οίκτο, το βρίσκω πιο λογικό για την κοινωνία. Εγώ πράγματι νομίζω πως είναι ανούσιο, μπορεί να νομίζεις εσύ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να επανενταχθεί. Για τους λόγους αυτούς διαφωνούμε άλλωστε. Πράγματι θα μπορούσα να χαρακτηριστώ ως αναίσθητος αλλά νομίζω πως η κοινωνία θα ήταν πολύ καλύτερη χωρίς αυτό το πίτμπουλ. Ωστόσο αν αυτοί οι άνθρωποι κρατηθούν σε ένα κελί για μιά ζωή πάλι από μέρους μου κανένα πρόβλημα. Απλώς το βρίσκω ανούσιο.

Όσο για το τελευταίο που λες για κάποιον ανάπηρο ή άρρωστο... καροτσάκια κλπ. Αυτός ο άνθρωπος είναι μία διαφορετική περίπτωση και δεν είναι επικίνδυνος σε καμία περίπτωση για την κοινωνία. Νομίζω πως η κουβέντα που κάνουμε δεν έχει σχέση μου αυτούς τους ανθρώπους. Αυτούς σίγουρα πρέπει να τους βοηθήσουμε και όχι να τους θανατώσουμε. :beer:

Κι επειδή κατά "τα φαινόμενα" είμαι "ένθερμος υποστηρικτής" της θανατικής ποινής. Δεν είμαι τόσο, απλώς για τις κατηγορίες που προανέφερα είμαι κάθετος.

ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΚΑΤΑΔΙΚΟΣ ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ.

menelaos46
29/03/2014, 18:16
OK συμφωνώ οτι δεν συμφωνούμε...

Ομως,Υπαρχουν αλλοι κρατουμενοι , πλην των ποινικών ,σήμερα?:eyepop:
Δηλαδη ,υπαρχουν πολιτικοι κρατουμενοι?

Μα αγαπητέ μου δεν ξέρω αν υπάρχουν ή όχι, σίγουρα υπήρχαν και μπορεί να υπάρξουν όμως και για σκέψου ο κάθε κυβερνήτης να σκότωνε τον αντίπαλό του και να τον καταδίκαζε!!! Άλλωστε η κουβέντα μας κινείται σε θεωρητικό επίπεδο....:wave2:
Επίσης αν η κουβέντα μας είχε να κάνει με κάποια απόφαση είμαι σίγουρος πως θα κάναμε όλοι το πολιτικά ορθό ασχέτως του τι λέμε τώρα.....:wave2:

ggs
29/03/2014, 18:40
Μα αγαπητέ μου δεν ξέρω αν υπάρχουν ή όχι, σίγουρα υπήρχαν και μπορεί να υπάρξουν όμως και για σκέψου ο κάθε κυβερνήτης να σκότωνε τον αντίπαλό του και να τον καταδίκαζε!!! Άλλωστε η κουβέντα μας κινείται σε θεωρητικό επίπεδο....:wave2:
Επίσης αν η κουβέντα μας είχε να κάνει με κάποια απόφαση είμαι σίγουρος πως θα κάναμε όλοι το πολιτικά ορθό ασχέτως του τι λέμε τώρα.....:wave2:

αν κι εσυ δεν εισαι σιγουρος αν υπαρχουν ή οχι σημερα πολιτικοι κρατουμενοι στην Ελλαδα, θα πρεπει να μας προβληματισει..

οπως και να εχει , θεωρητικά παντα μιλωντας , σε ενα κράτος που εχει πολιτικους κρατουμενους , δηλαδη εχει ποινικόποιησει τις ιδεες , καθηκον καθε πολιτικα ορθου δημοκρατη ειναι να πολεμησει το κρατος αυτο και ,φυσικα, να μην υπακουσει σε κανενα νομο του...

συνηθως , αυτα τα κρατη εχουν ολοκληρωτικα καθεστωτα και , συνήθως , αυτα τα καθεστωτα αρέσκονται στις θανατικες ποινες...

θεωρητικα παντα μιλωντας...

menelaos46
29/03/2014, 19:01
αν κι εσυ δεν εισαι σιγουρος αν υπαρχουν ή οχι σημερα πολιτικοι κρατουμενοι στην Ελλαδα, θα πρεπει να μας προβληματισει..

οπως και να εχει , θεωρητικά παντα μιλωντας , σε ενα κράτος που εχει πολιτικους κρατουμενους , δηλαδη εχει ποινικόποιησει τις ιδεες , καθηκον καθε πολιτικα ορθου δημοκρατη ειναι να πολεμησει το κρατος αυτο και ,φυσικα, να μην υπακουσει σε κανενα νομο του...

συνηθως , αυτα τα κρατη εχουν ολοκληρωτικα καθεστωτα και , συνήθως , αυτα τα καθεστωτα αρέσκονται στις θανατικες ποινες...

θεωρητικα παντα μιλωντας...

Πολλά έχουν δει τα μάτια μου... αν και θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχουν. Είναι πλέον ξεπερασμένη μέθοδος, σήμερα αυτόν που θέλει το δημόσιο καλό απλώς τον θάβουμε με λάσπη και τον ονομάζουμε "γραφικό".

MG-KTiNoS
29/03/2014, 20:21
Ας πάρουμε ως τυχαίο παράδειγμα ένα ειδεχθές έγκλημα μμμ.... για να σκεφτώ, ας πούμε πως ο Χ έχει βιάσει τρία 12χρονα κοριτσάκια σε χρονικό διάστημα δύο ετών. Μπορείς να τον έχεις σε ψυχιατρική κλινική καθ'όλη τη ζωή του ή να τον θανατώσεις. Γιατί νομίζουμε πως το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο? Μιλάμε πάντα για ένα σοβαρό κράτος γιατί στην Ελλάδα αυτός ο άνθρωπος θα κυκλοφορούσε ελεύθερος.....

a γιατί όποιος κάνει τέτοια πράματα στα καλά του δεν είναι
β για να μελετήσεις την περίπτωση, μπας και καταλάβεις κάποτε, πως έφτασε εκεί και αποτρέψεις παρόμοια περιστατικά
γ γιατί η θανατική ποινή δεν θα αποτρέψει άλλους τρελούς να κάνουν το ίδιο

και το δ πρόσεξε το καλά




δ γιατί είσαι πολιτισμένος άνθρωπος και δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να φέρεται σαν ζώο.




otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi
Αιμοροιδες....

skylos mauros
29/03/2014, 22:39
θανατικη ποινη. απλά. ματει χλωροι και τετοιου τυπου, ανθρωποι δηλαδη που το μονο που σκεφτονται ειναι πως να κανουν κακο στους υπολοιπους αφαιρωντας ζωες δεν αξιζει να ζουν.

teogtp
29/03/2014, 23:23
Παλικαρια να ζεστανουμε ξανα τους φουρνους;

fz600
29/03/2014, 23:39
Ο μακαριτης πηγαινε γυρευοντας ,ηταν υποτροπος,και τελικα βρηκε αυτο που εψαχνε.Φυσικη καταληξη.
Λιγο πολυ ολοι του κυκλου του, αυτη την καταληξη εχουν στο τελος,(βλεπε ΔΟΥΡΗΣ,ΣΟΡΙΝ ΜΑΤΕΙ,κλπ.)
Οποιος την νυχτα περπατει ,λασπες και σκατα πατει λεει ο λαος.
+1...ο μισθος της αμαρτιας ειναι θανατος

thomas tuning
30/03/2014, 11:54
προς γνωσιν κ συμορφωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sniper
30/03/2014, 12:31
Έχουμε χασει τη μπάλα γιατί την έχουμε πετάξει στην κερκίδα από τη σέντρα.

Εφόσον στη χώρα μας (στα @@ μας τι γίνεται στις ΗΠΑ, στη Σουηδία, στο Αφγανιστάν, στην Αγκόλα κλπ) δεν εφαρμόζεται η θανατική ποινή, κανένας δεν έχει το νόμιμο δικαίωμα να θανατώνει κανέναν. Πολύ δε περισσότερο αυτοί που τους πληρώνει το κράτος να εφαρμόζουν τους νόμους.

Ό,τι και να εχει γίνει, ακόμα και το παράδειγμα του βιασμού μωρών που δόθηκε παραπάνω(*), εφόσον συνελήφθη κάποιος και καταδικάστηκε, οι νόμοι πρέπει να εφαρμοστούν και τέλος.

Οι υπερ της αυτοδικίας καλό θα ήταν αν δεν οπλοφορουν καθημερινά και είναι έτοιμοι να καθαρίσουν όποιον δεν τους γουστάρει κι επιπλέον είναι έτοιμοι να περάσουν λιγο χρόνο με τον Βαγγέλη τον πηδηχταρά και την παρέα του σε κάποια φυλακή, καλά θα κάνουν να χαλαρώσουν λίγο ή να πάνε να ζήσουν σε χώρα που ισχύει η θανατική ποινή να δουν απο που κλ@νει το μπαρμπούνι. Να σας δω να κάνετε σουζα ή να πηγαίνετε με το μοτοσακό σας 10χαω παραπάνω απο το όριο και να σας σταματάνε δυο-τρείς και να σας σημαδεύουν με τα 45ρια.

(*) Στο παραδειγμα αυτό εξαιρούνται οι γονείς των παιδιών αυτών που σε περίπτωση που πιάσουν επ' αυτοφόρω τον δράστη μπορούν να τον κόψουν κομμάτια με μπαλτά εν ζωή, αφού του έχουν σπάσει όλα τα κοκκαλα με σφυρί και τον σκορπισουν σε διάφορα φαράγγια να τον φάνε τα όρνια.

nikos_abel
30/03/2014, 12:45
(*) Στο παραδειγμα αυτό εξαιρούνται οι γονείς των παιδιών αυτών που σε περίπτωση που πιάσουν επ' αυτοφόρω τον δράστη μπορούν να τον κόψουν κομμάτια με μπαλτά εν ζωή, αφού του έχουν σπάσει όλα τα κοκκαλα με σφυρί και τον σκορπισουν σε διάφορα φαράγγια να τον φάνε τα όρνια.


Συμφωνώ σε όλα εκτός από αυτό, διότι ούτε αυτό είναι νόμιμο. Να περιμένεις τη δικαιοσύνη να κρίνει και να αποφασίσει.

(Το ότι ακριβώς αυτό ή και χειρότερα ακόμη θα έκανα -ή θα προσπαθούσα τέλος πάντων- και εγώ σε ανάλογη περίπτωση,
λίγο απασχολεί, καθώς και φυλακή να πήγαινα, και να με πηδάγαν 10 μαύροι νυχθημερόν ή να με εκτελούσαν με την
πολιτισμένη ένεση, στα κάκαλά μου, τις συνέπειες ούτε θα τις σκεφτόμουνα, ούτε θα με σταματούσαν,
ούτε και ποτέ θα μετάνιωνα. Αλλά αυτό μόνο αν τον/τους έπιανα εγώ στα πράσα και δεν είχα καμμία αμφιβολία εγώ, πιθανόν ακόμη και για άλλο παιδί
πέραν του δικού μου)

pipe_smoker
30/03/2014, 12:55
....

Ομορφα κι ωραια.
Well said:beer: