PDA

View Full Version : Βελτιωση hornet 2007



sfougarakis
28/03/2014, 22:53
Ηρθε λοιπον η ωρα να βελτιωσω το χορνετ μου ισα ισα να παρει λιγο τα πανω του
Θελω να βαλω εξατμηση(τελικο) φιλτρο,αφαιρεση καταλυτη και καινουρια αλυσιδα/γραναζια
οστωσο εχω καποιες αποριες.
1.Θα χρειαστω power commander μετο το τελικο/φιλτρο?(akrapovic megaphone gp/DNA)
2.Θα εχω κερδος περα του βαρους με την αφαιρεση του καταλητη η θα εχω προβληματα?
3.Με τα γραναζια βασικα θελω να κοντινο λιγο την μεταδοση μιας και οι ταχυτητες πανω απο τα 200 δεν με απασχολουν
μπορει να μου πει κανενας τι γραναζια να βαλω(ποσα δοντια) και τη αλυσιδα(0 ring,x ring?

Παρακαλω οποιος εχει εμπειρια απο παρομεια βελτιωση ας μου πει καμια συμβουλη ευχαριστω!

DimST
31/03/2014, 14:29
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα χόρνετ.. ίδιο με το δικό σου.
Με τις αναρτήσεις τι έκανες; Το αναφέρω γιατί σ' αυτή τη μοτοσυκλέτα αυτή είναι η πιο σοβαρή βελτίωση που μπορείς να κάνεις.

virus
31/03/2014, 15:53
Με τις αναρτήσεις τι έκανες; Το αναφέρω γιατί σ' αυτή τη μοτοσυκλέτα αυτή είναι η πιο σοβαρή βελτίωση που μπορείς να κάνεις.


+750

η πιο ουσιωδης βελτιωση γενικα

kostaspetrou
31/03/2014, 16:00
Ηρθε λοιπον η ωρα να βελτιωσω το χορνετ μου ισα ισα να παρει λιγο τα πανω του
Θελω να βαλω εξατμηση(τελικο) φιλτρο,αφαιρεση καταλυτη και καινουρια αλυσιδα/γραναζια
οστωσο εχω καποιες αποριες.
1.Θα χρειαστω power commander μετο το τελικο/φιλτρο?(akrapovic megaphone gp/DNA)
2.Θα εχω κερδος περα του βαρους με την αφαιρεση του καταλητη η θα εχω προβληματα?
3.Με τα γραναζια βασικα θελω να κοντινο λιγο την μεταδοση μιας και οι ταχυτητες πανω απο τα 200 δεν με απασχολουν
μπορει να μου πει κανενας τι γραναζια να βαλω(ποσα δοντια) και τη αλυσιδα(0 ring,x ring?

Παρακαλω οποιος εχει εμπειρια απο παρομεια βελτιωση ας μου πει καμια συμβουλη ευχαριστω!
1.Αν βάλεις μόνο τελικό και κρατήσεις το μαμά φίλτρο δεν χρειάζεσαι power commander. Προσωπικά αυτό θα έκανα.
2.Δεν ξέρω αν περνάει κτέο χωρίς καταλύτη.
3.Με DID x ring είσαι μια χαρά. Γρανάζια JT. Γι' αριθμό δοντιών...ανάλογα τί ζητάς.
Να προτιμάς πάντως να μεγαλώνεις το πίσω γρανάζι παρά να βάζεις μπροστινό με λιγότερα δόντια(έχεις λιγότερες φθορές).

sapila racing
31/03/2014, 16:08
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα χόρνετ.. ίδιο με το δικό σου.
Με τις αναρτήσεις τι έκανες; Το αναφέρω γιατί σ' αυτή τη μοτοσυκλέτα αυτή είναι η πιο σοβαρή βελτίωση που μπορείς να κάνεις.

+ 919

Στο Hornet 900 που έχω η καλύτερη βελτίωηση μακράν ήταν το πίσω αμορτισέρ που έβαλα.
Αυτό ισχύει σε όλες τις μοτο, αλλά εδικά στα Hornet που δεν εχουν μοχλικό, ένα καλό αμορτισέρ κάνει τεράστια διαφορά και μπορείς επιτέλους να ανοίξεις το γκάζι χωρίς κουνήματα τύπου καρσιλαμά.

sfougarakis
31/03/2014, 23:02
Εβαλα μπρωστα ελατηρια και λαδι ohlins και πισω αναρτηση wp :)

akis_trevor
31/03/2014, 23:11
τελικα ολα τα μηχανακια πασχουν απο αναρτησεις μου φαινεται..εκτος των τοπ μοντελων...

sapila racing
01/04/2014, 20:53
Εβαλα μπρωστα ελατηρια και λαδι ohlins και πισω αναρτηση wp :)

Ωραίος. ;)

yiannis172
01/04/2014, 20:56
τελικα ολα τα μηχανακια πασχουν απο αναρτησεις μου φαινεται..εκτος των τοπ μοντελων...

Μπα,κι αυτα θεμα εχουν (κυριως σε διαρκεια).Τα Ιαπωνικα τουλαχιστον.

sfougarakis
02/04/2014, 15:07
Θελω να πω πως δεν ειχα θεμα με τις αναρτησεις του χορνετ μια ηταν και δεν επασχαν πουθενα απλα ηθελα κατι παραπανω και 2 χρονια τωρα που φοραω αφτερμαρκετ δεν ειχα κανενα θεμα