PDA

View Full Version : Ηλεκτρολογικό σύστημα μοτοσυκλέτας



Dbnn
28/03/2014, 23:54
Ως γνωστόν πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τα δίκυκλά μας οφείλονται στο ρεύμα τους.
Τα προβλήματα αυτά διαφέρουν απο μοτοσυκλέτα σε μοτοσυκλέτα μιας και παρεμβάλονται διάφορα εξαρτήματα απο την παραγωγή έως την κατανάλωση τάσης.
Εδώ θα αναλύσουμε το ηλεκτρικό διάγραμμα απο ένα κοινό παπί που σε γενικές γραμμές δεν διαφέρει απο μια μεγάλη μοτοσυκλέτα.
Η μεγάλη μοτοσυκλέτα απλά διαθέτει περισσότερες εξόδους τάσης και πιο ισχυρή γεννήτρια μιας και έχει να τροφοδοτήσει περισσότερους καταναλωτές + οτι πρέπει να φορτιστεί και η μεγαλύτερη μπαταρία.


Ανάλυση:
Γεννήτρια και ανορθωτής.

Η γεννήτρια τάσης (εναλασσόμενο (ΑC)) βρίσκεται πίσω απο το βολάν του κινητήρα μιας και το βολάν έχει πάνω του μαγνήτες ώστε όπως κινείται, δημιουργεί μαγνητικό πεδίο στα πηνία (τυλίγματα) και έτσι παράγεται ηλεκτρικό ρεύμα εναλασσόμενης (AC) τάσης.
Η τάση εξόδου εξαρτάται απο το πόσα τυλίγματα έχει το κάθε πηνίο.
Συνήθως υπάρχουν 2 πηνία που συνδέονται ως εξής: οι 2 άκρες τους μαζί στην γείωση (σασί) και η άκρες που μένουν καταλήγουν στον ανορθωτή ή κοινώς στην γέφυρα ανόρθωσης που αποτελείται απο 4 διόδους ισχύος για να μετατραπεί το εναλασσόμενο ρεύμα σε συνεχές (DC).

Θα έχετε παρατηρήσει πως τα φώτα ειδικά τα πορείας - νυκτός μεταβάλλονται όσο πατάμε το γκάζι. Αυτό συμβαίνει γιατί οι λάμπες αυτές τροφοδοτούνται απ'ευθείας απο το -ένα- πηνίο και έτσι όσο πατάμε γκάζι και ανεβαίνουν οι στροφές, αυξάνεται το μαγνητικό πεδίο και έτσι έχουμε περισσότερη τάση.
Το ρεύμα λοιπόν αφού πάει στον ανορθωτή γίνεται συνεχές (DC), τότε έχουμε παροχή για να τροφοδοτήσουμε διάφορα εξαρτήματα όπως διάφορα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που απαιτούν συνεχή τάση για να εργαστούν (ηλεκτρονική, εγκέφαλο, φλασέρ, καντράν, φόρτιση μπαταρίας κλπ).

Ηλεκτρονική

Η ηλεκτρονική δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα που τροφοδοτείται με +12vDC και είναι ανάμεσα απο τον σκανδαλιστή (ηλεκτρονική πλατίνα ή αλλιώς trigger) και τον πολλαπλασιαστή.
Αυτό το κύκλωμα λοιπόν παίρνει την εντολή απο την ηλεκτρονική πλατίνα και οδηγεί με την σειρά του τον πολλαπλασιαστή για να παραχθεί η σπίθα στο μπουζί ώστε να γίνει η καύση.
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην σωστή καύση του κινητήρα μιας και απο αυτό ρυθμίζεται το αβάνς και η συχνότητα που θα σκάσει το μπουζί.
Αν μπορούμε να φτιάξουμε μια ηλεκτρονική απο το μηδέν αλλά με την προυπόθεση να μπορούμε να ρυθμίζουμε εμείς την χρονική περίοδο που θα "σκάσει" το μπουζί , κοινός να πειράξουμε το αβάνς, θα δούμε πολύ μεγάλη διαφορά στην απόκριση του κινητήρα και προς το καλύτερο αλλά και προς το χειρότερο αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε.
Για αυτό άλλωστε υπάρχουν έτοιμες βελτιωμένες ηλεκτρονικές στο εμπόριο για "φτιαγμένους" κινητήρες που αυξάνουν ροπή και ιπποδύναμη.

Σκανδάλη, trigger, μάτι ανάφλεξης
Πρόκειται για την εξέλιξη της πλατίνας. Θα ήθελα να σας αναλύσω πως λειτουργεί η πλατίνα, αλλά δεν έχει νόημα μιας και στις 100 μηχανές οι 2 θα λειτουργούν ακόμα με πλατίνα.

Είναι ένας μαγνητικός διακόπτης 2 επαφών που μόλις πλησιάσει ενα κομμάτι μέταλλο μπροστά του τότε κλείνει το κύκλωμα.
Βρήσκεται σταθερός χωρίς να μπορεί να αλλάξει η θέση του σε κοντινό σημείο στο βολάν και το βολάν έχει πάνω του ένα "λαμάκι" που μόλις έρθει σε συγκεκριμένη απόσταση με την σκανδάλη τότε κλείνει το κύκλωμα για να γίνει η έκρηξη στο μπουζί.

Dbnn
29/03/2014, 00:05
Πολλαπλασιαστής
Ο Πολλαπλασιαστής είναι ενας μεγάλος μετασχηματιστής με 2 τυλίγματα (πηνεία).
Το ένα τύλιγμα συνδέεται στα +12vDC και στην ηλεκτρονική.
Το άλλο τύλιγμα συνδέεται στην γείωση και στο μπουζί.
Η ηλεκτρονική όπως είπαμε πρίν βγάζει ένα "διακοπτώμενο" σήμα όπου μετατρέπεται το συνεχές ρεύμα σε εναλασσόμενο και έτσι δημιουργείται μαγνητικό πεδίο μέσα στον πολλαπλασιαστή και έτσι έχουμε την υψηλή τάση.
Με λίγα λόγια αν γειώσουμε το καλώδιο που πάει στην ηλεκτρονική τότε θα δούμε το μπουζί να "σκάει" μια φορά και τέλος. Αν όμως "παίζουμε" με το καλώδιο αυτό στην γείωση θα δούμε το μπουζί να "σκάει" πολλές φορές.
Μεγάλη προσοχή απαιτείται στην έξοδο του πολλαπλασιαστή μιας και η έξοδός του μπορεί να είναι απο 1kV έως 10+kV πράγμα που μπορεί να σκοτώσει.
Παλιότερα, ακόμα και σήμερα τοποθετούσαν βελτιωμένους πολλαπλασιαστές με περισσότερη τάση εξόδου, η περισσότερη τάση εξόδου σημαίνει περισσότερος σπινθήρας, άρα μεγαλύτερη έκρηξη, άρα μεγαλύτερη απόδοση.

Πλεξούδα / καλωδίωση

Ένας πολύ μεγάλος παράγοντας στα ηλεκτρικά μας είναι η πλεξούδα ή αλλιώς μακαρονάδα.
Ευθύνεται για την μεταφορά των τάσεων πάνω στο όχημα.
Οι μοτοσυκλέτες εκτίθονται στον ήλιο, στην σκόνη, στην βροχή, στις λάσπες κλπ περισσότερο απο τα αυτοκίνητα μιας και τα ηλεκτρικά τους είναι πιο "ελεύθερα".
Έτσι τα καλώδια "ξεραίνονται", κόβονται, οξειδώνονται κλπ με τις γνωστές μας συνέπειες (προβλήματα).
Ακόμα και οι άκρες (συνδετήρες) χαλάνε πιο εύκολα απο ότι σε ένα αυτοκίνητο για τους λόγους που προαναφέραμε.
Το καλύτερο είναι λοιπόν εφόσον έχουμε ξεκινήσει μια επιδιόρθωση / ανακατασκευή κλπ. αν τα καλώδιά μας είναι σε καλή κατάσταση να ψεκάσουμε τις άκρες (στους συνδετήρες, φίσες κλπ) με λίγο WD40 ή με κάποιο άλλο σπρέι για αυτή την συγκεκριμένη δουλειά.

Και τώρα μερικές φωτογραφίες:

Ηλεκτρικό διάγραμμα μοτοσυκλέτας με μίζα:
L1, L2 είναι τα πηνία.
313055

Πηνιοφόρος (πηνία) και σκανδάλη:
313056

Πολλαπλασιαστής, ρελέ μίζας, ανορθωτής, ηλεκτρονική
313057


Σίγουρα έχω παραλείψει πολλά ακόμα μιας και δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά αυτά που σας γράφω βασίζονται σε δικές μου έρευνες και πολλά ξενύχτια διαβάσματος και δοκιμών. :beer:
Το επόμενο how to θα είναι διάγνωση βλάβης στα ηλεκτρικά!

dimitris.rider
01/04/2014, 14:03
:beer:

zannisvel
01/04/2014, 14:08
πολυ καλο!!!

dimitrisag
16/04/2014, 19:27
Πολύ καλή ανάλυση των ηλεκτρολογικών!

Να κάνω όμως μια ερώτηση: Πως καταλαβαίνουμε αν στη μοτοσυκλέτα μας που μας αφήνει από μπαταρία συχνά μέσα σε μικρό διάστημα (και σήγουρα δεν φταίει η μπαταρία) το πρόβλημα είναι στον ανορθωτή ή στην πλεξούδα; Το λέω γιατί με το δικό μου παράδειγμα όσο η μηχανή κινείται η μπαταρία ζει. Αν κάτσει 2 μέρες περίπου ακίνητη dead η μπαταρία...

Dbnn
16/04/2014, 19:59
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αρχικά πρέπει να δεις για διαρροή, αν έχεις πολύμετρο αποσυνδέεις τον θετικό πόλο της μπαταρίας και το πολύμετρο το γυρνάς σε μιλιαμπερόμετρο (mA). Το κόκκινο στην μπαταρία και το μαύρο στο καλώδιο. Αν έχεις συναγερμούς κλπ θα πρέπει να δείς το πολύ 300-400mA σε αδράνεια (όλα σβηστά). Αλλιώς πρέπει να βρείς λαμπάκι 12v 1w (ψείρα) και το συνδέεις σε σειρά όπως το πολύμετρο. Αρχικά θα ανάψει το λαμπάκι αλλά θα πέσει πολύ ο φωτισμός του. Αν όμως το βλέπεις να ανάβει ζωηρά τότε έχεις διαρροή.

Επίσης αν όσο κινείται η μηχανή η μπαταρία δουλεύει σωστά και μόλις η μηχανή δεν κινείται και η μπαταρία μένει οφείλεται ή στον ανορθωτή ή στην γεννήτρια.
Το αν φταίει γεννήτρια ή ανορθωτής μπορείς να το δείς και αλλιώς. Μετράς AC πρίν τον ανορθωτή. Πρέπει να ναι πάνω απο 12.8vAC και μετά τον ανορθωτή πρέπει να χεις πάνω απο 13vDC.
Εφόσον όλα αυτά είναι σωστά τότε ψάχνεις την πλεξούδα, κομμένες - κακές γειώσεις, πόλους κλπ, ακόμα και την ίδια την μπαταρία. Μην σου φαίνεται περίεργο, μου χει τύχει καινούρια μπαταρία, να ορκίζεσαι οτι είναι σωστή και να μου χει βγάλει την ψυχή.

OldMan
17/04/2014, 11:15
το πολύμετρο το γυρνάς σε μιλιαμπερόμετρο (mA).
Ας ξεκινήσει από Amperes και αν δεν πάρει καμια ενδειξη το γυρίζει σε mA...

(Ο χρόνος περιστροφής τοπυ μεταγωγικού διακόπτη ειναι ασύγκριτα μικρότερος από τον χρόνο μετάβασης σε κατάστημα ηλεκτρονικών για αγορα και αντικατασταση καμενης ασφάλειας, όπως και το κοστος φθορας του επιλογέα είναι πολύ μικρότερο του κόστους της ασφάλειας..)

chr1s_86
19/04/2014, 13:55
Θα έχετε παρατηρήσει πως τα φώτα ειδικά τα πορείας - νυκτός μεταβάλλονται όσο πατάμε το γκάζι. Αυτό συμβαίνει γιατί οι λάμπες αυτές τροφοδοτούνται απ'ευθείας απο το -ένα- πηνίο και έτσι όσο πατάμε γκάζι και ανεβαίνουν οι στροφές, αυξάνεται το μαγνητικό πεδίο και έτσι έχουμε περισσότερη τάση.



Αυτό νομίζω συμβαίνει σε κυκλώματα παπιών ή παλιών μοτο. Στις περισσότερες τα φώτα παίρνουν DC από τον ανορθωτή, τα πηνία φτάνουν πάνω από 60 V AC από κάποιες στροφές και πάνω... Δυναμώνουν τα φώτα γιατί στο ρελαντί ο ανορθωτής μπορεί να δίνει πχ 12.5 V και μόλις ανέβουν οι στροφές 14 V (για να φορτίζει και η μπαταρία ;))

Lio
11/06/2014, 00:14
Πολλαπλασιαστής
.......
Ηλεκτρικό διάγραμμα μοτοσυκλέτας με μίζα:
L1, L2 είναι τα πηνία.
313055

Φιλε Dbnn, πες μου, που το βρήκες αυτό το διάγραμμα?????? (στα υπόλοιπα μαργαριτάρια θα αναφερθώ αργότερα που θα έχω χρόνο...)


OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....

kostaskk
11/06/2014, 00:50
αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?

μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.

νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber

Dbnn
11/06/2014, 07:15
Φιλε Dbnn, πες μου, που το βρήκες αυτό το διάγραμμα?????? (στα υπόλοιπα μαργαριτάρια θα αναφερθώ αργότερα που θα έχω χρόνο...)


OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....

Το έφτιαξα εγώ. Βασίζεται όπως το βλέπεις σε πολλά service manual και γενικά στο νετ.
Το ίδιο έχω κάνει και εγώ σε ότι παπί είχα, ψυχαναγκασμός αλλά ξήλωνα πλεξούδες και τις έφτιαχνα απο την αρχή.
Να αναφερθείς όπου θέλεις, άλλωστε το δήλωσα απο την αρχή, δεν είμαι ηλεκτρολόγος και κάθε διευκρίνηση είναι πάντα δεκτή! :beer:


αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?

μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.

νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber

Και εμένα με έχει χτυπήσει τάση απο μπουζί, και 220v και 380 βιομηχανικό ρεύμα. Και "τόξο" 32kV απο παλιά τηλεόραση Grundig και όπως βλέπεις κάθομαι εδώ και γράφω.
Το αν απο φάρδος δεν έπαθε τίποτα το νεύρο στο χέρι και μπόρεσα να τραβήξω το χέρι μου δεν σημαίνει οτι αφού εμείς δεν πάθαμε τίποτα δεν θα το πάθει κανείς.
Όπως και εσύ αν δοκιμάζεις το μπουζί στο χέρι σου, είναι καθαρά δικό σου θέμα, όπως και εγώ αν βάζω καλώδια στην μπαταρία και τα βάζω στην γλώσσα μου είναι δικό μου θέμα. Είναι όμως απαράδεκτο να το προτείνω έτσι δημόσια. ;)

OldMan
11/06/2014, 16:13
OldMan, η πρεσβυωπία αυξανεται βλέπω....
Γιατί ρε ποδηλατά..??

Αν μιλας για το διάγραμμα, ούτε που το κοίταξα..

(και μη μΕ βγαζεις δουλειες, 'νταξ'...??):D

OldMan
11/06/2014, 16:19
αρκετες φορες ελενχω αν εχω ρευμα δοκιμαζοντας πανω μου(στο χερι μου). αν με 'τιναξει' τοτε εχω σπινθήρα.
πως εξηγείς το φαινόμενο οτι ακομα ζω?
μηπως κατι εχει λαθος η θεωρία? γιατι το βλεπω λιγο γελοιο να πεθάνεις απο μπουζι.
νομίζω οτι αυτο που σκοτώνει δεν ειναι τα volt αλλα τα amber
Τα amPeres όντως σκοτώνουν αλλά για να "περάσουν" χρειάζεται και μια ικανότητα απόδοσης ισχύος της πηγής...

Υ.Γ.
Όσοι βάζουν το χεράκι τους στα ρεύματα καλό θα ειναι να το βαζουν ΑΝΑΠΟΔΑ (με την παλαμη προς τα έξω), ώστε αν τους χτυπήσει το ρευμα να μην κλεισει το χέρι πανω στο σημείο διαρροής...

Lio
11/06/2014, 22:57
Γιατί ρε ποδηλατά..??

Αν μιλας για το διάγραμμα, ούτε που το κοίταξα..

(και μη μΕ βγαζεις δουλειες, 'νταξ'...??):D

A, ετσι εξηγείται...
Μαλλον δεν κοιταξες ουτε τι γράφει απο πάνω....

Ρίξε μια ματια στο διάγραμμα όχι όλο με τη μια (μην πάθεις και τιποτα..), ξεκινα απο τη συνδεσμολογια πηνίων/ανορθωτή....

Lio
11/06/2014, 23:18
Το έφτιαξα εγώ. Βασίζεται όπως το βλέπεις σε πολλά service manual και γενικά στο νετ.
Το ίδιο έχω κάνει και εγώ σε ότι παπί είχα, ψυχαναγκασμός αλλά ξήλωνα πλεξούδες και τις έφτιαχνα απο την αρχή.
Να αναφερθείς όπου θέλεις, άλλωστε το δήλωσα απο την αρχή, δεν είμαι ηλεκτρολόγος και κάθε διευκρίνηση είναι πάντα δεκτή! :beer:



Και εμένα με έχει χτυπήσει τάση απο μπουζί, και 220v και 380 βιομηχανικό ρεύμα. Και "τόξο" 32kV απο παλιά τηλεόραση Grundig και όπως βλέπεις κάθομαι εδώ και γράφω.
Το αν απο φάρδος δεν έπαθε τίποτα το νεύρο στο χέρι και μπόρεσα να τραβήξω το χέρι μου δεν σημαίνει οτι αφού εμείς δεν πάθαμε τίποτα δεν θα το πάθει κανείς.
Όπως και εσύ αν δοκιμάζεις το μπουζί στο χέρι σου, είναι καθαρά δικό σου θέμα, όπως και εγώ αν βάζω καλώδια στην μπαταρία και τα βάζω στην γλώσσα μου είναι δικό μου θέμα. Είναι όμως απαράδεκτο να το προτείνω έτσι δημόσια. ;)
Κοιτα Dbnn, αν θελεις πραγματικα να μαθεις μερικα πραγματα για τον ηλεκτρισμο, ξεκινα απο εδω:
http://www.pi-schools.gr/books/dimotiko/fisiki_e/math_60_74.pdf
Μετα μπορεις να συνεχισεις καπου εδω:
http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_1/1.html
γιατι η παραπληροφόρηση του αναγνωστικού κοινού βλεπω να παίρνει επικύνδινη τροπή...
(και απέφυγε τα πειραματα με "τόξα" 32kV και "βιομηχανικά ρεύματα").....

SHOOTER045
12/06/2014, 00:21
Αρχιζουμε
Τι είναι ρεύμα? Ηλεκτρικό έτσι?
Πως παράγεται?
Τι είναι οικιακούς και τι βίομηχανικό?
Τι σημαίνουν τα διαφορετικά χρώματα στα καλώδια στις νότιες?
Υπάρχει κίνδυνος ηλ/ξιας από μηχανάκι?
Τι ειναι η πλεξούδα? Καμία σχέση με τα μαλλιά της ραπουνζελ?
Γιατί μια λάμπα στο σπίτι μου αν και σβηστη ψιλοαναβει στιγμιαία?
Γιατί τα σπίτια έχουν ίδιες μπριζες διακόπτες ρεύμα κλπ,αλλα τα μηχανάκια ενώ έχουν ίδιες λάμπες η παρόμοιες έχουν διαφορετικα πηνεια μπαταρίες κλπ
Τι είναι βόλτ?
Αμπερ?
Όμ?
Ο τέσλα πηδούσε την ανηψιά του η όχι?
Πόσα αρ@@ίδια έχει ο λαγός?
Τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιον είχαν πατέρα?
Απανταμε σε αυτά και συνεχίζουμε......

Dbnn
12/06/2014, 11:13
Κοιτα Dbnn, αν θελεις πραγματικα να μαθεις μερικα πραγματα για τον ηλεκτρισμο, ξεκινα απο εδω:
http://www.pi-schools.gr/books/dimotiko/fisiki_e/math_60_74.pdf
Μετα μπορεις να συνεχισεις καπου εδω:
http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_1/1.html
γιατι η παραπληροφόρηση του αναγνωστικού κοινού βλεπω να παίρνει επικύνδινη τροπή...
(και απέφυγε τα πειραματα με "τόξα" 32kV και "βιομηχανικά ρεύματα").....

Ωραία, αφου παραπληροφορώ το κοινό και τα βιομηχανικά ρεύματα δεν είναι βιομηχανικά και τα τόξα δεν είναι τόξα γιατί δεν βγάζεις εσυ ενα σχεδιάγραμμα με τις σωστές συνδεσμολογίες.....?
Και επίσης για ποιό λόγο στο δικό μου και σε τόσα άλλα μηχανάκια το σχεδιάγραμμα δεν είναι λάθος εφόσον λειτουργούν κανονικά στην πράξη?
Και αφου δεν ξέρω βρε παιδί μου τίποτα και παραπληροφορώ τον κόσμο, θα παρω την ηλεκτρονικη που σχεδίασα και έχω πάνω στο αμάξι μου και θα την κάψω στο τζάκι ψήνοντας προβατίνα....


Αρχιζουμε
Τι είναι ρεύμα? Ηλεκτρικό έτσι?
Πως παράγεται?
Τι είναι οικιακούς και τι βίομηχανικό?
Τι σημαίνουν τα διαφορετικά χρώματα στα καλώδια στις νότιες?
Υπάρχει κίνδυνος ηλ/ξιας από μηχανάκι?
Τι ειναι η πλεξούδα? Καμία σχέση με τα μαλλιά της ραπουνζελ?
Γιατί μια λάμπα στο σπίτι μου αν και σβηστη ψιλοαναβει στιγμιαία?
Γιατί τα σπίτια έχουν ίδιες μπριζες διακόπτες ρεύμα κλπ,αλλα τα μηχανάκια ενώ έχουν ίδιες λάμπες η παρόμοιες έχουν διαφορετικα πηνεια μπαταρίες κλπ
Τι είναι βόλτ?
Αμπερ?
Όμ?
Ο τέσλα πηδούσε την ανηψιά του η όχι?
Πόσα αρ@@ίδια έχει ο λαγός?
Τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιον είχαν πατέρα?
Απανταμε σε αυτά και συνεχίζουμε......

Ήρεμα εσυ, μην εξάπτεσαι.... Έλα πάμε με βαθιές ανάσες!
318207

Lio
15/06/2014, 09:58
Αγαπητέ μου Dbnn,

Φαίνεσαι καλό παιδί και οφείλω να ομολογήσω πως ήμουν λίγο σκληρός μαζί σου. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη γι αυτό.
Όμως, η ορολογία και οι περιγραφές που δίνεις είναι συχνά απέχουν απο την πραγματικότητα....
Μπορείς να με πεις βέβαια “Εμείς ρε φιλαράκι τα μάθαμε στην πιάτσα, μες στη ζωή και όχι στα κολέγια.....”
Δεκτόν, αλλά νομίζω πως όταν κάποιος καταπιάνεται με τη συγγραφή ενός διδακτικού κειμένου, οφείλει να χρησιμοποιεί τις κατάλληλες εκφράσεις, για να ξεκινούν, τουλάχιστον, οι νεώτεροι με σωστές βάσεις. Φαντάσου νεανία να πηγαίνει σε συνεργείο και να λέει: “Μάστορα, νομίζω οτι θέλει ρύθμιση η ηλεκτρονική πλατίνα μου γιατί η τάση καταναλώνεται γρήγορα...”

Λοιπόν, η τάση δεν καταναλώνεται, ούτε η γεννήτρια παράγει τάση αλλά ηλεκτρική ενέργεια. Το μαγνητικό πεδίο δεν δημιουργείται απο την κίνηση, αλλά υπάρχει πάντα, εφόσον έχουμε μόνιμους μαγνήτες. Το ρεύμα παράγεται απο την κίνηση των αγωγών που είναι τυλιγμένοι σε πηνία μέσα στο μαγνητικό πεδίο. Οι μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες έχουν σχεδόν πάντα τριφασική γεννήτρια.
Η τάση δεν εξαρτάται μόνο απο τον αριθμό των σπειρών,αλλά και απο τον αριθμό των μαγνητικών πόλων, την ένταση του μαγνητικού πεδίου και την ταχύτητα.
Το μαγνητικό πεδίο δεν αυξάνεται με την αύξηση των στροφών. Η τάση αυξάνεται λόγω της αύξησης της ταχύτητας.

Αυτό το μαύρο κουτί που έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε “ηλεκτρονική”, μπορεί να κάνει διάφορες δουλειές, ανάλογα με την περίπτωση.
Κατ αρχάς, οι ηλεκτρονικές αναφλέξεις χωρίζονται χονδρικά σε δύο μεγάλες κατηγορίες: TCI (Transistor Controlled Ignition) και CDI (Capacitor Controlled Ignition). Οι μεν TCI αποτελούν ένα είδος ηλεκτρονικού διακόπτη, οι δε CDI περιλαμβάνουν ένα πυκνωτή ο οποίος φορτίζεται και ,την κατάλληλη στιγμή, στέλνει το φορτίο του στον πολλαπλασιαστή.
Οι TCI αναφλέξεις, σωστά τροφοδοτούνται με 12V, αλλά οι CDI, που αποτελούν τη συντριπτική πλειοψηφία σε όλα τα παποειδή, σκουτεροειδή και μικρές μοτό, τροφοδοτούνται απο ξεχωριστό πηνίο στη γεννήτρια με αρκετά υψηλότερη τάση (100-300V).
Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως, μέσα στο κουτί υπάρχει και ένα άλλο κύκλωμα το οποίο ελέγχει την προπορεία της ανάφλεξης (αβάνς/spark advance), σε σχέση με τις στροφές του κινητήρα στις πιο απλές περιπτώσεις, ή λαμβάνοντας υπ όψη και άλλες παραμέτρους (φορτίο, άνοιγμα γκαζιού κλπ.) σε πιο εξελιγμένες.
Η προσθήκη του όρου “ψηφιακή” ή “digital” δεν αναιρεί τα παραπάνω.
Πολύ σωστά το αβάνς (που δεν είναι συχνότητα, αλλά γωνία) είναι σημαντικότατο για τη σωστή λειτουργία του μοτέρ μας, αλλά αν το πειράξουμε, το πιο πιθανό είναι να χειροτερέψει παρά να καλυτερέψει η κατάσταση, ακόμη και αν νομίζουμε οτι ξέρουμε τι κάνουμε.
Σημειωτέον, στο μπουζί δεν γίνεται καμία έκρηξη.

Τώρα η Σκανδάλη/Trigger/Μάτι ανάφλεξης κλπ. είναι ομολογουμένως δύσκολη περίπτωση, γιατι και στα Αγγλικά ακόμη συναντάται με πολλές ονομασίες (pulser/trigger/pickup etc.) Παλαιότερα ήταν γνωστό ως “αισθητήρας ανάφλεξης” ή “πικ-απ”.
Παρεμπιπτόντως, δεν είναι “πλατίνα” αλλά “πλατίνες” η ονομασία του μηχανικού διακόπτη που έκανε τη δουλειά της TCI ανάφλεξης σε παλαιότερες εποχές (και σιγά μη βρεις 2 στις 100 μοτό με πλατίνες σήμερα....).
Αυτό που τείνει να καθιερωθεί (δυστυχώς) ως “μάτι” λοιπόν, δεν είναι “ένας μαγνητικός διακόπτης 2 επαφών”, αλλά ένας επαγωγικός αισθητήρας, ενα πηνίο με μαγνητισμένο πυρήνα που σε κάθε διαταραχή το μαγνητικού πεδίου (όταν το λαμάκι περνάει απο μπροστά), παράγει έναν παλμό.

Όλοι οι πολλαπλασιαστές δεν είναι ίδιοι.
Για TCI ανάφλεξη το πρωτεύον έχει δύο ακροδέκτες και σωστά συνδέεται σε γραμμή 12V μετά τον κεντρικό διακόπτη και το kill switch και σπινθηρίζουν τη στιγμή της διακοπής του ρεύματος του πρωτεύοντος.
Όταν η ανάφλεξη είναι CDI όμως, ο πολλαπλασιαστής είναι διαφορετικός, αρκετά μικρότερος σε μέγεθος, με μικρότερο λόγο σπειρών και το πρωτεύον του έχει μόνο ένα ακροδέκτη που συνδέεται με την ηλεκτρονική. Οι CDI πολλαπλασιαστές δεν λειτουργούν σε TCI ανάφλεξη και αντίστροφα, ενώ δεν σπινθηρίζουν με 12V (ο παλμός που δέχονται τη στιγμή της ανάφλεξης απο τον πυκνωτή της ηλεκτρονικής φτάνει τα 400V).
Η τάση στην έξοδο είναι μεγαλύτερη, συνήθως 20-30 ή και 40kV. Όμως δε σκοτώνει (εκτός αν έχει κάποιος βηματοδότη), γιατί η ισχύς είναι πολύ μικρή. Χαρίζει όμως ένα αξέχαστο σοκ....
Μεγαλύτερη τάση δεν σημαίνει περισσότερος σπινθήρας, ούτε μεγαλύτερη έκρηξη (δεν γίνεται καμία έκρηξη), ούτε σώνει και καλά μεγαλύτερη απόδοση.....

Μακαρονάδα λεγόταν η πλεξούδα στα ιταλικά μηχανάκια μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '80.

Lio
15/06/2014, 18:34
Και τώρα ας δούμε το περίφημο διάγραμμα:

318376

Δεν θα σταθώ στα τυπικά (λάθος σύμβολα και ονομασίες), αλλά σε πιο ουσιαστικά λάθη:

Δεν υπάρχει γενικός διακόπτης ή έστω kill switch. Πως σβήνει το μοτέρ??
Θα με πεις οτι έτσι, με CDI ηλεκτρονική συνδεδεμένη σε γραμμή 12V σαν TCI, δεν πρόκειται να πάρει μπρος βέβαια....

Το ρεύμα της μίζας περνάει απο μια ασφάλεια και μάλιστα 10Α.
Αν κάποιος το συνδέσει έτσι θα έχει καμμένη ασφάλεια σε κάθε πάτημα του μπουτόν της μίζας. Αν στο τέλος τσαντιστεί και γεφυρώσει την ασφάλεια με σύρμα, θα λειώσει το 1-1,5mm² καλώδιο με κίνδυνο να πάρει φωτιά όλο το μηχανάκι...

Η ανορθωτική γέφυρα ετσι όπως φαίνεται συνδεμένη, βραχυκυκλώνει το ρεύμα των πηνίων στη μια ημιπερίοδο. Αν δουλέψει έτσι πολύ σύντομα κάποιο απο αυτά (δίοδος ή πηνίο) θα καρβουνιάσει...

Μάλλον θεώρησες οτι αυτό
318377
(ή κάτι παρόμοιο) είναι γέφυρα, όμως δεν είναι. Αυτό, που συνήθως ονομάζεται ανορθωτής/σταθεροποιητής, κάνει 3 δουλειές:
Ανόρθωση του ρεύματος του ενός πηνίου
Σταθεροποίηση DC της τάσης αυτού για το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας
Σταθεροποίηση AC της τάσης του άλλου πηνίου για το κύκλωμα φωτισμού.

Όλα αυτά ισχύουν μιλώντας για παποειδή και μικρές μοτό. Στις μεγαλύτερες τα πράγματα είναι διαφορετικά (τριφασική γεννήτρια, τριφασική ανορθωτική γέφυρα και DC σταθεροποιητής τάσης για όλες τις καταναλώσεις).


P.S. Στις παλιές τηλεοράσεις με CRT οθόνη, χρειάζεται μεν πολύ μεγάλη ανοδική τάση (ακόμη και πάνω απο 32kV), αλλά πουθενά δεν δημιουργείται ηλεκτρικό τόξο. Στο τόξο δεν είναι απαραίτητη η υψηλή τάση, αλλά το μεγάλο ρεύμα, όπως πχ. στην ηλεκτροκόλληση που το τόξο ανάβει με 40-50V και διατηρείται με 15-20V, και ρεύμα 100-150-200 (και βάλε) Α....

----------------------------------------------

Όσο για το βιομηχανικό ρεύμα, θα το αφήσω σαν κουίζ με τη συμμετοχή και του κοινού:
Ποια είναι η διαφορά του με το οικιακό??

toyar
15/06/2014, 19:25
μεγαλυτερη ταση για μεγαλυτερη ισχυ;:look:

Dbnn
15/06/2014, 19:46
με εβαλες στην θεση μου.......... οφειλω να ανακαλεσω κ να διορθωσω τα αρχικα ποστ!

stam2
16/06/2014, 09:50
με εβαλες στην θεση μου.......... οφειλω να ανακαλεσω κ να διορθωσω τα αρχικα ποστ!

και καλώς θα κάνεις,
αλλά να 'σαι καλά που ξεκίνησες το νήμα και έγραψες και αυτά που έγραψες ώστε να μπουν κάτω μερικά χρήσιμα πράγματα...

:beer:

Dbnn
16/06/2014, 13:14
και καλώς θα κάνεις,
αλλά να 'σαι καλά που ξεκίνησες το νήμα και έγραψες και αυτά που έγραψες ώστε να μπουν κάτω μερικά χρήσιμα πράγματα...

:beer:

Ε ναι όπως το χα πει και στο αρχικό πόστ κάθε διευκρίνιση θα είναι ευπρόσδεκτη!

OldMan
16/06/2014, 13:18
μεγαλυτερη ταση για μεγαλυτερη ισχυ;:look:
Ξανακύλισες Τογιάριε...??? :D

toyar
16/06/2014, 15:04
μου αρεσουν τα κουιζ:smokin:

Lio
16/06/2014, 20:56
μεγαλυτερη ταση για μεγαλυτερη ισχυ;:look:

Nope

OldMan
17/06/2014, 12:17
Nope
Ρε μην απαντάς λέμε...!!!
(χειροτερευεις την καταστασή του..)

GiannisBlessed
18/06/2014, 13:22
εγω κατι θυμαμαι απο καπου οτι αν εχεις καλυτερο πολαπλασιαστη μπορεις να εχεις λιγο μεγαλυτερα διακενα στα μπουζι.
μεγαλυτερο διακενο = περισοτερη δυναμη

OldMan
18/06/2014, 14:08
εγω κατι θυμαμαι απο καπου οτι αν εχεις καλυτερο πολαπλασιαστη μπορεις να εχεις λιγο μεγαλυτερα διακενα στα μπουζι.
μεγαλυτερο διακενο = περισοτερη δυναμη
Και πως ακριβώς ορίζουμε τον "καλύτερο" πολλαπλασιαστή..??

McGyver
18/06/2014, 14:10
Και πως ακριβώς ορίζουμε τον "καλύτερο" πολλαπλασιαστή..??

Αυτόν που σπινθιράει με τον ίδιο τρόπο μπουζί με μεγαλύτερο διάκενο, χελλόου...

OldMan
18/06/2014, 14:15
Αυτόν που σπινθιράει με τον ίδιο τρόπο μπουζί με μεγαλύτερο διάκενο...
Μαλιστα....

Εκτός από το "καλύτερο" πρέπει να ενταξουμε και τον "τρόπο" στα φυσικά μεγεθη...

vaska
18/06/2014, 15:00
Αυτόν που σπινθιράει με τον ίδιο τρόπο μπουζί με μεγαλύτερο διάκενο, χελλόου...

:bawl::bawl:

Dbnn
18/06/2014, 16:55
Ακολουθεί πολιτική διαφήμιση!
Τα πρώτα πόστ δεν μπορώ να τα κάνω edit.
Η ηγεσία θα με βοηθήσει?

p@nos
25/06/2014, 12:28
...

εγραψες ολοκληρο επικριτικο σεντονι αλλα εγραψες και μπολικες κοτσανες...οταν λοιπον θελετε να το παιξετε εξυπνοι φροντιστε να ξερετε απολυτως τι γραφετε για να μη γινεστε ρομπα

OldMan
25/06/2014, 15:25
.οταν λοιπον θελετε να το παιξετε εξυπνοι φροντιστε να ξερετε απολυτως τι γραφετε για να μη γινεστε ρομπα
Αν μας εδειχνες και τα κουμπια της ρόμπας να την κουμπωναμε, θα βοηθούσε...

p@nos
25/06/2014, 16:32
δενειπα ρομπα ξεκουμπωτη, ρομπα σκετο ειπα :smokin:

Lio
27/06/2014, 12:50
δενειπα ρομπα ξεκουμπωτη, ρομπα σκετο ειπα :smokin:
Για πες...

sonic22
27/06/2014, 21:09
Νομιζω οτι:

Οι CDI αναφλεξεις (στις μηχανες τουλαχιστον) εχουν γενητριες 12 volt (ή καπου εκει τελος παντων) και κανουν εσωτερικα τον μετασχηματισμο σε υψηλοτερη ταση.

Τα "ματια" λεγονται κανονικα παλμογενητριες και υπαρχουν 3 συνηθεις περιπτωσεις, επαγωγικες (το κλασικο "ματι"), HALL και με φωτοτρανζιστορ.

Τελος στιν φωτο που ανεβασε ο λιο παρουσιαζονται 2 γεφυρες μιας και αυτες οι κινεζικες παπαριες δεν κανουν ουτε σταθερωποιηση, ουτε ρυθμιση.

p@nos
28/06/2014, 09:50
Για πες...


καλα θα τα παμε απο την αρχη και βλεπουμε λεω τα πιο χτυπητα που θυμαμαι

η γεννητρια παραγει ηλεκτρικη ενεργεια :lol: οκ καλο...αγωγος κινουμενος σε μαγνητικο πεδιο παραγει ΤΑΣΗ εξ επαγωγης και οχι ηλεκτρικη ενεργεια, οποτε συμφωνα με τους δικουσ σου νομους αν η γεννητρια ειναι ανοιχτοκυκλωμενη τι κανει?καφε? :lol: τωρα κανε μου τη χαρη και μη πεταξεις κανα τυπο μεσα ηλεκτρομαγνητισμου γιατι δεν εχω ορεξη να ασχοληθω τοσο...

η ταση λοιπον που παραγεται δημιουργει με τη σειρα της ροη ηλεκτρονιων σε και κλειστο κυκλωμα μπλα μπλα μπλα και καταληγουμε να εουμε ροη ενεργειας...και φυσικα η συνολικη φαινομενη ισχυς που μπορει να τροφοδοτησει μια γεννητρια εξαρταται απο τα χαρακτηριστικα της...εκμεταλευοντας αυτη την ιδιοτητα --μετατρεπουμε-- μηχανικη σε ηλεκτρικη ενεργεια

μετα παμε παρακατω...τωρα αυτες οι παρατηρησεις δε θα τις εκανα καν αλλα επειδη εχεις και το υφος 100 καρδιναλιων και ρωτας τον αλλον στο σχηματικο της πουτσας που εκανε που ειανι το kill switch και τα καλωδια αν εχουν σωστες διατομες...


εχεις και κατι αλλα καλα οτι το τοξο δημιουργειται απο το ρευμα, τωρα πως δημιουργειται βεβαια οταν δεν υπαρχει ρευμα σε διακενο και αυτο ειανι δικος σου νομος?...κατι τασεις διασπασης, πεδια απο διαφορα δυναμικου και διηλεκτρικα αυτα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, οπως επισης οτι αφου το τοξο δημιουργειται απο το ρευμα, θελω να μου πεις γιατι στις μπαταριες των αυτοκινητων δεν εχουμε παρτυ τοξων μιας και μπορουν να δωσουν καμια 200αρια αμπερ...
hint εχει διαφορα η δημιουργεια του τοξου με τη διακοπη του?

Dbnn
28/06/2014, 20:01
Εμένα μου αρέσει που έχετε κολλήσει σε ενα ρημαδο kill switch και έχετε πιάσει να αναλύσετε τον νόμο του Ωμ, του τέσλα, του νευτωνα και την αρχαία αιγυπτιακή τεχνολογία.........

Είπαμε ρε παιδιά ένα λάθος κάναμε και αντί να το διορθώσουμε το βλέπω να γίνεται locked....

Dbnn
29/06/2014, 00:51
Νομιζω οτι:

Οι TCI αναφλεξεις (στις μηχανες τουλαχιστον) εχουν γενητριες 12 volt (ή καπου εκει τελος παντων) και κανουν εσωτερικα τον μετασχηματισμο σε υψηλοτερη ταση.

Τα "ματια" λεγονται κανονικα παλμογενητριες και υπαρχουν 3 συνηθεις περιπτωσεις, επαγωγικες (το κλασικο "ματι"), HALL και με φωτοτρανζιστορ.

Τελος στιν φωτο που ανεβασε ο λιο παρουσιαζονται 2 γεφυρες μιας και αυτες οι κινεζικες παπαριες δεν κανουν ουτε σταθερωποιηση, ουτε ρυθμιση.

1. Έχουν γεννήτρια για να τροφοδοτηθεί το ηλεκτρολογικό / ηλεκτρονικό σύστημα της μοτοσυκλέτας. Η τάση (για το μπουζί εννοείς φαντάζομαι) ανεβαίνει απο τον πολλαπλασιαστή.
2. Πολύ σωστά. Αν και Hall λέγεται επίσης και επαγωγική. Ανάλογα με τον "μαγνήτη" που θα περάσει κοντά του, θα κλείσει κύκλωμα.
3. Φυσικά και κάνουν σταθεροποίηση. Αλλιώς θα γίνει ήχος και θέαμα το μηχανάκι. Στα πηνία (γεννήτρια και αγγλιστί stator) όσο αυξάνεται το μαγνητικό τους πεδίο, τόσο ανεβάζουν και αυτά τάση εξόδου.

sonic22
29/06/2014, 07:28
1. Έχουν γεννήτρια για να τροφοδοτηθεί το ηλεκτρολογικό / ηλεκτρονικό σύστημα της μοτοσυκλέτας. Η τάση (για το μπουζί εννοείς φαντάζομαι) ανεβαίνει απο τον πολλαπλασιαστή.

Οι TCI αναφλέξεις, σωστά τροφοδοτούνται με 12V, αλλά οι CDI, που αποτελούν τη συντριπτική πλειοψηφία σε όλα τα παποειδή, σκουτεροειδή και μικρές μοτό, τροφοδοτούνται απο ξεχωριστό πηνίο στη γεννήτρια με αρκετά υψηλότερη τάση (100-300V). Σε αυτην την υψιλοτερη ταση των 100V αναφερομε. Αλλα αντι να γραψω CDI εγραψα TCI.

2. Πολύ σωστά. Αν και Hall λέγεται επίσης και επαγωγική. Ανάλογα με τον "μαγνήτη" που θα περάσει κοντά του, θα κλείσει κύκλωμα.
Οχι ο HALL δεν λεγετε και επαγωγικη παλμογενητρια και η λειτουργια του ειναι αρκετα διαφορετικη. Με απλα λογια στην επαγωγικη εχουμε αυξηση του μαγνητικου πεδιου της παλμογενητρια λογο ειδοδου ενος "μαγνητη", ενω στον HALL εχουμε "καταρευση" του μαγνητικου πεδιου λογο ευθυγραμμισης του "μαγνητη" με τις εξωτερικες ακιδες.

3. Φυσικά και κάνουν σταθεροποίηση. Αλλιώς θα γίνει ήχος και θέαμα το μηχανάκι. Στα πηνία (γεννήτρια και αγγλιστί stator) όσο αυξάνεται το μαγνητικό τους πεδίο, τόσο ανεβάζουν και αυτά τάση εξόδου.
Απο προσωπικη εμπηρεια με τετοιους κινεζικους ανορθωτες αυτο ειναι και το τι κανουν. Η ταση DC εξωδου εξαρτατε απο την ταση AC εισωδου. Η μονη σταθερωποιηση που μπορει να κανουν προερχετε απο κανεναν πυκνωτη (εξομαληνησης). Και παντος οχι, στα περισσοτερα παπακια του πρηγουμενου αιωνα ειχαμε σκετη γεφυρα (σαν μικρος αχινος με τα αγγαθια να ειναι ψυκτρες) και δεν λαμπαδιαζανε.

Κατι μου λειπει που δεν εχω πει...

p@nos
29/06/2014, 08:36
με πυκνωτη μονο δεν εχεις εξομαλυνση στην εξοδο....ανιχνευση κορυφης εχεις...οποτε στην ουσια εξοδο θα ειχες τη μεγιστη τασσση της γεννητριας η οποια ειναι και αρκετα μεγαλη, οταν εψαχνα να βρω κατι πηγαινανε μεχρι 100βολτ

οι ανορθωτες οι συμβατικοι γινονται με αναλογικα, οι μοσφετ με 3 μοσφετακια συνηθως σε καθε φαση ελεγχομενα απο μικροελεκτη, αυτοι οι σταθεροποιητες που λες ειναι για σταθεση ταση συνηθως δικτυου, και μετα τη γευφυρα εχουν ενα σταθεροποιητικο που βγαζει σταθερη dc...με τετοιες διακυμανσεις στην ταση/συχνοτητα που εχεις απο τα πηνια δε γινεται αυτο

sonic22
29/06/2014, 09:16
με πυκνωτη μονο δεν εχεις εξομαλυνση στην εξοδο....ανιχνευση κορυφης εχεις...οποτε στην ουσια εξοδο θα ειχες τη μεγιστη τασσση της γεννητριας η οποια ειναι και αρκετα μεγαλη, οταν εψαχνα να βρω κατι πηγαινανε μεχρι 100βολτ
Εχεις ομως μονημα συνδεδεμενο ενα "φορτιο" που δεν ειναι αλλο απο την μπαταρια ή οποια ψαλιδιζει τα pick και βαζει στην θεση του το ατακτο ρευμα.

p@nos
29/06/2014, 09:21
οποτε λες οτι με ενα πυκνωτη μπορεις να φορτισεις οτι μπαταρια θες ανεξαρτητου τασης....

sonic22
29/06/2014, 11:29
Στις 2000rpm βγαζει 10volt στις 6000 rpm βγαζει 12volt και στις 10000 βγαζει 14volt. Τουλαχιστον αυτο θυμαμε περιπου να εχω μετρησει σε παλιο παπακι ,με σκετο ανορθωτη.

p@nos
29/06/2014, 14:37
εχεις μπερδεψει μαλλον τους ανορθωτες που βαζουμε στη μπριζα με τους ανορθωτες που εχουν τα μηχανακια...

η μπριζα εχει σταθερη ταση και συχνοτητα...τα πηνια στο μηχανακι βγαζουν μεταβλητη ταση/συχνοτητα αναλογα με τις στροφες στο στροφαλο...αλλο κυκλωμα το ενα αλλο το αλλο