PDA

View Full Version : Σου κουνάει το λάστιχο? Φταίει το sag!



johnpan
29/03/2014, 15:25
Έχω ένα DT 200 τα τελευταία 150 χρόνια και έχω λιώσει 10-15 ζευγη λάστιχα. Βρήκα πρόσφατα ένα μεταχ ζευγος εντούρο και τα πήρα για να ξεκινήσω τις βόλτες για φέτος. Τα πάω λοιπόν σε πολύ γνωστό λαστιχά στην Πάτρα, δύο αδέρφια το έχουν, έχουν και συνεργείο και το παίζουν και μαστόρια. Το μηχανάκι από τα πρώτα μέτρα κουνούσε έντονα πίσω. Λέμε έντονα. Σε βαθμό να δυκολεύομαι να στρίψω. Αλλά ήταν Σάββατο αργά το μεσημέρι, ήμουν κ κουρασμένος, είπα πως μπορεί να είχε και υπερβολικά λίγη πίεση (γιατί είχα πει στο παιδί να το φουσκώσει για εντουραδα) και έτσι δεν έδωσα τόση σημασία. Πάω τη βόλτα μου την Κυριακή με τον ΑΟΔΠ, και όσοι με έβλεπαν από πισω μου έκαναν νόημα! ότι κάτι πάει στραβά με το λάστιχο. Τεσπα, με προσοχή, πήγα γύρισα, κ την άλλη μέρα πάω στον μηχανικό μου. Το είδε, το έκανε βόλτα, με έβαλε να πάω βόλτα κ ακολουθούσε με το παπί, κλπ.. και καταλήγουμε ότι είναι στραβό το λάστιχο -ο σκελετός του. Το βάλαμε μπροστά και με το σταν και τη ρόδα στον αέρα κοιτάγαμε τη ζάντα. Η ζάντα δεν κουνούσε, ενώ το λάστιχο έκανε δεξιά-αριστερά. Παρήγγειλα λοιπόν άλλο λάστιχο πίσω, από Αθηνα. Το παίρνω από τα κτελ κ πάω καρφί στον λαστιχά το επόμενο Σάββατο. Διάλογος:
- Μάστορα, μου βάλατε αυτό το λάστιχο πίσω πριν από μια εβδομάδα, κ κουνάει πάρα πολύ. Να το δούμε μήπως έχει μπει στραβά ή είναι στραβό?
- Αποκλείεται! :eyepop:
(Προφανώς νόμισε ότι το είχα αγοράσει από το μαγαζί του και άρχισε την άμυνα)
- Πως αποκλείεται, αφού με τα προηγούμενα λάστιχα δεν κούναγε. Θες να το πας μια βόλτα? Θες να στο σηκώσω στο πλάι να το δεις?
- Δεν έχει νόημα να μου το δείξεις, αλλά κάντο αφου θες να το δω. :eyepop:
Εχω αρχίσει να χαμογελάω... Κάνω την ίδια διαδικασία με το μηχανικό κ του το δείχνω.
- Ε ναι, είναι ολοφάνερο, είναι θέμα της ζάντας.
- Μα με τα προηγούμενα λάστιχα δεν το έκανε. Μια βόλτα έχω κάνει μόνο.
- Ε, χτύπησες τη ζάντα στη βόλτα σου.
- Καλά, χτύπησα τη ζάντα τόσο πολύ που να στράβωσε και δεν κατάλαβα τίποτα?
- Ετσι νομιζω. Αλλιώς μπορεί να είναι κάτι άλλο, π.χ. το sag!:eyepop:
Έχω αρχίσει και σαστίζω.. Δε μπορεί λέω.. δεν ακούω καλα!
- Οκ δηλαδή μου λες ότι αν βάλουμε άλλο λάστιχο θα το κάνει πάλι ?
- Ειναι σίγουρο, όχι 99% αλλά 100%
Τότε του δείχνω το λάστιχο που είχα φέρει (δεν το είχε δει) και του λέω
- Οκ, βάλε αυτό και έρχομαι σε καμια ώρα.
---------------------------------------
Μετά από μια ώρα, πάω στο μαγαζί, κάνω μια βόλτα το τετραγωνο με το μηχανάκι, κυρία το DT. Πιάνω το παιδί που κάνει τις αλλαγές, του λέω τι είδες? Μου λέει μου φάνηκε λίγο στραβό, αλλά μίλα με το αφεντικό.
Ερχεται ο τύπος, και μου δείχνει το λάστιχο που είχαν βγάλει. Στραβωμένο το χείλος έντονα σε ένα σημείο, μάλλον από άτσαλη αλλαγή σε αγώνα. Αφενός θα έπρεπε να το είχαν δει όταν τους το πήγα να το βάλουν. Αφετέρου ο τύπος δεν είπε ούτε ένα τυπικό 'συγγνώμη, λάθος', απεναντίας, ακόμα επιμένει ότι η ζάντα μου έχει πρόβλημα ή θέλω ρουλεμάν κλπ κλπ...
Του λέω, όταν ξαναβγάλεις συμπέρασμα, να λες 99%.
Μου απαντάει, είναι όπως σου τα είπα και μάλιστα 101%
Έβαλα τα γέλια, δεν άντεξα, είπα οκ γεια, κι έφυγα...

Καλά να μην το'χεις σαν μηχανικός (πήγαινα παλιά, έχω πολλές ιστορίες για αυτούς...) ...αλλά... ένα λάστιχο ρε φίλε? Ένα λάστιχο!
Μαγκιά είναι να πεις 'μαλακία μου, έκανα λάθος'.... όχι να είσαι ξερόλας που δε σηκώνει και κουβέντα...
Ακόμα γελάω, ειλικρινά, κάτι τέτοιοι γραφικοί τύποι δεν είναι για τίποτα άλλο...
Θα με ξαναδείτε σύντομα... :wave2:

makis206
29/03/2014, 15:55
Αφού δεν σ'έστειλε καλίμπρα..:lol:

johnpan
29/03/2014, 17:02
Αφού δεν σ'έστειλε καλίμπρα..:lol:

μετά θα έφταιγε το sag της καλίμπρας! :lol:

amyroukai
29/03/2014, 17:09
Μεκανικαρες λέμε. Μπουμπούκια...

menelaos46
29/03/2014, 18:37
Μα τι είναι αυτό το sag επιτέλους???

Babis@
29/03/2014, 18:47
Μα τι είναι αυτό το sag επιτέλους???

Δε το ξέρεις;
Υποκοριστικό του saggy από το Scooby Doo.. Και μετά θα φώναζε και την υπόλοιπη παρέα να λύσουν το μυστήριο

Bradipous
29/03/2014, 18:56
Δε το ξέρεις;
Υποκοριστικό του saggy από το Scooby Doo.. Και μετά θα φώναζε και την υπόλοιπη παρέα να λύσουν το μυστήριο

:lol: :lol: :lol:

theofilos888
30/03/2014, 07:56
Η ιστορια μπαζει...... στατικο η με τον οδηγο επανω; γιατι πρεπει να ξερουμε αν τελικα φταιει ο οδηγος που το καβαλαει το οχημα!!! Μηπως μονο του δεν εχει κανενα προβλημα....... χαχαχαχα :bawl:

daz
30/03/2014, 10:40
John μη πετάξεις το λάστιχο. Άλλαξε λάδια και θα στρώσει. :lol:

catmaster
30/03/2014, 13:43
Αφού δεν είπε "αυτό θέλει σασμάν" σαν τη διαφήμιση πάλι καλά :moutza:

:lol:

makis206
30/03/2014, 20:06
John μη πετάξεις το λάστιχο. Άλλαξε λάδια και θα στρώσει. :lol:

Κι εσύ σε έξοδα τον βάζεις.. μια αλοιφούλα θέλει και θα στρώσει το πράγμα :lol:

cityfly
30/03/2014, 23:38
Μήπως εννοούσε το .... Shag
Ή το δικό του κακό ή μη το προηγούμενο βράδυ και δεν έβλεπε καλά; :p

GFawkes
31/03/2014, 08:38
Μήπως εννοούσε το .... Shag
Ή το δικό του κακό ή μη το προηγούμενο βράδυ και δεν έβλεπε καλά; :p

Σωστος...


διοτι ως γνωστον η α γαμια τυφλωνει....

http://www.youtube.com/watch?v=RNUlajW8QUk

argiris34
31/03/2014, 10:36
αν μιλάμε για τα γνωστά αδέρφια που είχαν και ενασχοληση με το εντουρο εχω ιστορίες για δαυτους

πως κανει ο λύκος έτσι ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!