PDA

View Full Version : kawasaki max 100



SamGiorgos
29/03/2014, 22:09
Καλησπερα σας , και συγχαρητηρια για την ωραια ατμοσφαιρα του φορουμ σας.

Με λενε Γιωργο , ειμαι 17 ετων και μολις μου χαρισαν ενα kawasaki max 100 . ειναι σε αρκετα κακη καταστατη εξωτερικα χωρις ομως καποιο ιδιαιτερο μηχανολογικο η ηλεκτρολογικο προβλημα. (Εκτος την αφθονη σκουρια)
Εχει 75.000+ χλμ .Εχω 500 ευρω και παρα πολυ ορεξη να διαθεσω. Τι θα μπορουσα να κανω ωστε να αναβαθμιστει το παπι? Να βαλω κανα lifan κινητηρα ?
Υ.Γ παω σε επαγγελματικο λυκειο με ειδικοτητα μηχανολογου . θελω να πιστευω πως ξερω καποια πραγματα , καθε σκεψη θα φανει χρησιμη.

teogtp
29/03/2014, 23:38
Εχει χαρτια το μηχανακι;

SamGiorgos
29/03/2014, 23:53
Εχει χαρτια το μηχανακι;

Εννοειται...και σε 1 μηνα που θα γινω 18 θα παρω και το διπλωμα

teogtp
30/03/2014, 00:01
Λυστο ολο και κανε του μια "γενικη".
Δες πρωτα σε τι κατασταση ειναι το μοτερ και αν αξιζει να ασχοληθεις μαζι του.
Μηχανολογια ακολουθεις τι περιμενεις λερωσε τα χερια σου........;)

SamGiorgos
30/03/2014, 02:41
Το εκανα ηδη αυτο .. Ετσι, κατεληξα στο οτι ειναι ενταξει τοσο μηχανικα οσο και ηλεκτρικα. Οσο να νε ομως ειναι κινητηρας του 91' με 75κ+ χλμ πανω του. Σερνετε...

teogtp
30/03/2014, 10:29
Ρεκτιφιε πιστονακι και το συγκεκριμενο μοτερακι "ραβει"...........

lykourgi
30/03/2014, 10:50
Βεβαιώσου ότι είναι εντάξει από λάστιχα και φρένα. Αλλαξέ του λάδια και ξεκίνα να το κυκλοφορείς.
Στην πορεία θα σου δείξει μόνο του που 'πονάει' και αν χρειάζεται κάτι.
Εκτός αν θέλεις να κάνεις αισθητικές αναβαθμίσεις, οπότε εσύ αποφασίζεις τι και πως.

montechristo
30/03/2014, 11:33
Eπειδη τα ΜΑΧακια ποναγαν στην μπιελα, καποια στιγμη θα αναγκαστεις να το ανοιξεις. Αν για την ωρα δεν ακουγεται κατι τετοιο, ασχολησου με περιφερειακες συντηρησεις μεχρι να ερθει η ωρα του. Και τοτε το γαργαλας και λιγακι αν θες... Αν ομως ειναι ΟΚ, θα ελεγα να το αφησεις στην ησυχια του, παπακι ειναι μην εχεις και τρελες απαιτησεις...

devil's animal
30/03/2014, 11:59
δες αν μπορεις να βαλεις πανω κανενα πιο καινουργιο μοτερ με χαρτια εννοειται), ισως με περισσοτερα κυβικα...
απο το να το λυσεις ολο και να πας σε ολικη ανακατασκευη μοτερ με oversize πιστονια και μπιελες, νομιζω μπορει να σου ερθει καλυτερα...και να ειναι και πιο αξιοπιστο και πιο γρηγορο...

κατα τ'αλλα δωσε βαση να συντηρησεις σωστα ολα τα υπολοιπα και καποια αναλωσιμα τα οποια δεν σου πιανουν το ματι (π.χ οπως τα λαστιχα) ...ειναι ομως σημαντικα για την ασφαλεια σου...

SamGiorgos
30/03/2014, 12:13
Ευχαριστω για τις ιδεες σας , θα αλλαξω λαστιχα και λαδια και θα ξεκινησω τις βολτες. Lifan 125 μπαινει πανω η θα πρεπει να γινουν πατεντες? Ενα βαψιμο και καθαρισμος απο σκουρια ποσο περιπου θα κοστισει?
Υ.Γ Βοηθανε πολυ οσα γραφετε , αυτο με την μπιελα που ειπες φιλε montechristo το χω στο νου μου γιατι κατι ανεφερε και ο προηγουμενος ιδιοκτητης για χτυπημενη μπιελα , αλλα δεν εδωσα σημασια επειδη ειναι λιγο ασχετος με αυτα.

tragos
31/03/2014, 11:55
Εχω κ εγω ενα στην αυλη μου, μου το εδωσε ενας φιλος μου να το φτιαξω αλλα το εψαξα κ ειδα οτι δεν αξιζε με την καμια. Θελει πολλα το μηχανακι!
Μοτερ lifan δεν μπενει ουτε απο kazer

SamGiorgos
31/03/2014, 12:51
Εχω κ εγω ενα στην αυλη μου, μου το εδωσε ενας φιλος μου να το φτιαξω αλλα το εψαξα κ ειδα οτι δεν αξιζε με την καμια. Θελει πολλα το μηχανακι!
Μοτερ lifan δεν μπενει ουτε απο kazer

Ok ευχαριστω. Θα κανω τα βασικα (λαδια,φρενα,λαστιχα,καθαρισμος καρπ) και θα το αφησω ως εχει.

akis_trevor
31/03/2014, 13:35
Εγω στον κρυπτον αλλάξα κύλινδρο πιστονι καρμπυρατερ βαλβίδα ρουλεμανακια κλπ και χάλασα 200 κάτι ευρώ.οπότε μπορείς να κάνεις παπάδες με τα χρήματα που διαθέτεις.

IRA57
03/04/2014, 00:42
Θα λεγα τα λεφτα αστα στην ακρη και μαζαψε και αλλα...σε 2 χρονια θα μπορεις να παρεις ο,τι θες με διπλωμα ανεξαρτητων κυβικων.