PDA

View Full Version : Κλοπές moto στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας



vaska
30/03/2014, 12:37
True story:

Πριν από περίπου 1 μήνα, "φάγανε" το μηχανάκι του ξαδέρφου από κεντρικό σημείο της Πάτρας. Το παπάκι ήταν ένα σχετικά καινούριο ίνοβα και η περιοχή απ' όπου το σηκώσανε ήταν η Λόντου.

Ο ξάδερφος δραστηριοποιείται εμπορικά στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας και είχε διαδώσει πως δίνει και αμοιβή αν του υποδείξουν που είναι το μηχανάκι του. Το έβαλε και αγγελία σε τοπικό τηλεοπτικό σταθμό.

Πριν από μερικές μέρες μπήκε σε μαγαζί φίλου του ο οποίος μιλούσε με πελάτη του με θέμα την επιδημία κλοπών και πάνω στην κουβέντα είπε και αυτός την δικιά του πονεμένη ιστορία για το ινοβάκι του. Ο πελάτης λοιπόν είπε ότι είχε πάει για δουλειά σε χωριό της περιοχής και είδε να κυκλοφορούν πολλά καινούρια παπάκια. Του έκανε δε εντύπωση ότι όλα σχεδόν είναι απινακίδωτα.

Οπότε μια και δυο ο ξάδερφος παίρνει το αυτοκίνητο και πάει βόλτα στο απομακρυσμένο χωρίο. Μη μπούμε σε λεπτομέρειες, το μηχανάκι βρέθηκε στα χέρια του νέου ιδιοκτήτη ο οποίος το αγόρασε από μελακρινό πιντί χωρίς χαρτιά προς 180 €. Το μηχανάκι θα κυκλοφορούσε μέχρι που θα έλιωνε, στα χωράφια και χαρτιά δεν θα έβγαζε ποτέ, ούτε όμως και θα του γίνονταν κάποιος έλεγχος ποτέ μιας και το χωριό είναι χωριό των 10 οικογενειών και αρκετά απομακρυσμένο.

Για να μην γράφω δημόσια το όνομα του χωριού (εκτός κι αν δεν υπάρχει πρόβλημα από την διαχείριση του φόρουμ και για να μην κατηγορηθώ ότι στοχοποιώ συγκεκριμένους κατοίκους συγκεκριμένου χωριού) όποιος νομίζει ότι έχει λόγο να πάει να ρίξει μια ματιά, ας στείλει π.μ.

Vstrommer71
30/03/2014, 12:58
Ρε μπας και στο ιδιο χωριο κυκλοφορει και ο...αστραχαν του Αγγελου που μας ειχανε βουτηξει εξω απο το μαγαζι?Μονο μαζοχας ή πολυ απελπισμενος θα μπορουσε να κλεψει αυτο το παρταλι:D

vaska
30/03/2014, 13:42
Ρε μπας και στο ιδιο χωριο κυκλοφορει και ο...αστραχαν του Αγγελου που μας ειχανε βουτηξει εξω απο το μαγαζι?Μονο μαζοχας ή πολυ απελπισμενος θα μπορουσε να κλεψει αυτο το παρταλι:D


Καινούρια ή σχεδόν καινούρια λέμε.

Ichigo
30/03/2014, 13:51
Τι ψάχνεις ρε Βάσκα... Εν μέσω κρίσης γυρίσαμε ολοταχώς πίσω (https://www.youtube.com/watch?v=T10EaHx7ICs) μια κατάσταση η οποία έχει ξανασυζητηθεί εδώ μέσα και έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς όταν ζητάμε να βρούμε "φθηνά" μπροστινά και φέρινγκ για να καλύψουμε δικές μας ανάγκες...

spyrval
30/03/2014, 14:16
Μπράβο στους συγκεκριμένους κατοίκους. "Ποιός θα'ρθει εδώ τέρμα θεού, δίνω 180 ευρώ και χeστηκα για τον κακομοίρη που του το βουτήξανε, εγώ να κάνω τη δουλειά μου". Συγχαρητήρια...

bruno
30/03/2014, 15:15
H αστυνομια τι κανει;Μιλησε καποιος σε διοικητες;Να μου πεις, δεν το γνωριζουν;Αυτο υπηρχε απο παλια σχετικα με την επαρχια και κλεμμενα,ειδικα σε κατι ξεχασμενα μικρα νησια.Πολλοι πεφτουν στην παγιδα κλεπταποδοχων,σαν φτηνη λυση,χωρις να σκεφουν οτι μπορει να εχουν συνεπειες.

Cpt. Haddock
30/03/2014, 16:52
Εκεινα τα χωρια της Αχαΐας εβγαλαν Παπανδρεου και Κατσιφαρες, οποτε τι καλυτερο να περιμένουμε? :D

bulmont
30/03/2014, 17:08
Εκεινα τα χωρια της Αχαΐας εβγαλαν Παπανδρεου και Κατσιφαρες, οποτε τι καλυτερο να περιμένουμε? :D

Mα φυσικά τον αξεπέραστο Χρυσανθακόπουλο.........................................

devil's animal
01/04/2014, 09:23
εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ευαισθητοποιηθουν οι θιγμενοι, αλλα η αστυνομια?

ας κανει καποιος τον κοπο να παει σ'ενα α.τ. και ας δηλωσει τι εχει γινει...εν αναγκη ας παει ο ξαδερφος σου Βασιλη, που βρηκε το δικο του...
μεσα σε μια βδομαδα το πολυ θα τα'χουν ελεγξει ολα....ακομα και κλειδωμενα να τα εχουν στις αυλες τους...

και 1 να βρουνε ακομα, κερδος θα'ναι...;)

el-Gatto
01/04/2014, 11:01
εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ευαισθητοποιηθουν οι θιγμενοι, αλλα η αστυνομια?

ας κανει καποιος τον κοπο να παει σ'ενα α.τ. και ας δηλωσει τι εχει γινει...εν αναγκη ας παει ο ξαδερφος σου Βασιλη, που βρηκε το δικο του...
μεσα σε μια βδομαδα το πολυ θα τα'χουν ελεγξει ολα....ακομα και κλειδωμενα να τα εχουν στις αυλες τους...

και 1 να βρουνε ακομα, κερδος θα'ναι...;)
Eγώ πάλι θα απορήσω ,αν βγεί ο vaskas κ πεί ότι δεν έχει ήδη γίνει αυτό.

Ψάχνω να βρώ έναν λόγο ,για τον οποίο να ΜΗΝ έχει ενημερωθεί η Αστυνομία ,με συγκεκριμένη καταγγελία για το περιστατικό ,και δεν βρίσκω.

byron
01/04/2014, 11:06
Eγώ πάλι θα απορήσω ,αν βγεί ο vaskas κ πεί ότι δεν έχει ήδη γίνει αυτό.

Ψάχνω να βρώ έναν λόγο ,για τον οποίο να ΜΗΝ έχει ενημερωθεί η Αστυνομία ,με συγκεκριμένη καταγγελία για το περιστατικό ,και δεν βρίσκω.

+990 vroum

Το χωριό που ισχυει άβατο είναι?

vaska
01/04/2014, 12:32
Ενημερώθηκε ήδη η Ασφάλεια Πατρών


edit

επειδή είχα πελάτη και ήμουν απασχολημένος, να πω η ενημέρωση έγινε με το που το έμαθα από τον ξάδερφο και μάλιστα ένστολο μέλος του φόρουμ με προέτρεψε να το κάνω. Η πληροφορία δόθηκε λοιπόν και μάλιστα απ΄όσο γνωρίζω αξιοποιείται.

Επίσης πληροφορήθηκα για "έμπορο μοτο" εδώ στην Αχαϊκή πρωτεύουσα που διατηρεί κανονικά κατάστημα, πουλάει μοτο και τις κλέβει μετά από 1 - 1.5 χρόνια (μιας κι έχει βγάλει αντικλείδια από τα ορίτζιναλ κλειδιά) και φεύγει καβάλα κύριος.

Θ' ακουστεί σύντομα τ' όνομά του.


Ρπμ πρέπει να είσαι 10 φορές πονηρεμένος, από παντού μας την έχουνε στημένη.

spyrval
01/04/2014, 13:54
Επίσης πληροφορήθηκα για "έμπορο μοτο" εδώ στην Αχαϊκή πρωτεύουσα που διατηρεί κανονικά κατάστημα, πουλάει μοτο και τις κλέβει μετά από 1 - 1.5 χρόνια (μιας κι έχει βγάλει αντικλείδια από τα ορίτζιναλ κλειδιά) και φεύγει καβάλα κύριος.

Θ' ακουστεί σύντομα τ' όνομά του.


Ρπμ πρέπει να είσαι 10 φορές πονηρεμένος, από παντού μας την έχουνε στημένη.

Πάνω σ'αυτό θα πω κάτι που αν κι έχουν περάσει καμιά 15αριά χρόνια δεν το έχω ξεχάσει γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Μια φορά μου κλέψανε μηχανάκι και ήταν ένα GLX που είχα δώσει στον αδερφό μου για δουλειά. Κλάπηκε από το Κολωνάκι, όχι από το σπίτι (κλειστό γκαράζ), 3 μήνες μετά την αγορά του. Επειδή το είχα πάρει με γραμμάτια, όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής του επόμενου πήγα στον Πειραιά από όπου το είχα αγοράσει. Μιλώντας με τον έμπορο του λέω με θυμάσαι που πήρα το παπί, άσε μου το φάγανε...Και αυτός μου απάντησε "βέβαια, εσύ που μένεις στο αδιέξοδο". Αφού είχα φύγει σκέφτηκα, καλά αφού δεν έχω μιλήσει μ'αυτόν, που το'ξερε πού μένω; Εννοείται ότι δεν είχαμε κάνει κουβέντα για το σπίτι κλπ. Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά μου είχε φανεί πολύ περίεργο...

devil's animal
01/04/2014, 14:00
Επίσης πληροφορήθηκα για "έμπορο μοτο" εδώ στην Αχαϊκή πρωτεύουσα που διατηρεί κανονικά κατάστημα, πουλάει μοτο και τις κλέβει μετά από 1 - 1.5 χρόνια (μιας κι έχει βγάλει αντικλείδια από τα ορίτζιναλ κλειδιά) και φεύγει καβάλα κύριος.

Θ' ακουστεί σύντομα τ' όνομά του.


Ρπμ πρέπει να είσαι 10 φορές πονηρεμένος, από παντού μας την έχουνε στημένη.


Πάνω σ'αυτό θα πω κάτι που αν κι έχουν περάσει καμιά 15αριά χρόνια δεν το έχω ξεχάσει γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Μια φορά μου κλέψανε μηχανάκι και ήταν ένα GLX που είχα δώσει στον αδερφό μου για δουλειά. Κλάπηκε από το Κολωνάκι, όχι από το σπίτι (κλειστό γκαράζ), 3 μήνες μετά την αγορά του. Επειδή το είχα πάρει με γραμμάτια, όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής του επόμενου πήγα στον Πειραιά από όπου το είχα αγοράσει. Μιλώντας με τον έμπορο του λέω με θυμάσαι που πήρα το παπί, άσε μου το φάγανε...Και αυτός μου απάντησε "βέβαια, εσύ που μένεις στο αδιέξοδο". Αφού είχα φύγει σκέφτηκα, καλά αφού δεν έχω μιλήσει μ'αυτόν, που το'ξερε πού μένω; Εννοείται ότι δεν είχαμε κάνει κουβέντα για το σπίτι κλπ. Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά μου είχε φανεί πολύ περίεργο...



γνωστο μουτρο που κατεβαινε και στο πανελληνιο πρωταθλημα που ειχε μαγαζι "εμπορια μοτο", ηταν σιγουρο οτι εκανε αυτη την δουλεια...
αφου εκανε και κατι αναληψεις απο τραπεζες με μηχανες και σιδερικα, πιαστηκε και απ'οσο ξερω ειναι μεσα...
ειχε ακουστει πολυ το ονομα του τοτε...
και εγω ειχα αγορασει απο αυτον...:rolleyes:

Pan (dvs)
01/04/2014, 14:35
Το κακο ειναι οτι υπαρχουνε ατομα που γνωριζουνε διαφορες καταστασεις και δεν τις καταγγελουνε γιατι φοβουνται οτι θα τους πουνε ρουφιανους.

Παλικαρια μου,αυτο ΔΕΝ ειναι ρουφιανια.Καντε αυτο που πρεπει και καποιοι θα σας χρωστανε χαρη.

chester24
05/04/2014, 10:30
Παιδια ΠΕΝΤΑΠΛΟΚΛΕΙΔΩΝΕΤΕ τα μηχανακια σας, τουλαχιστον να καθυστερουν!!!! Δεν υπαρχει αλλη ενναλλακτικη, εκτος αν υπαρχει κλειστο γκαραζ φυσικα..
Θα πρεπει να κανουμε καμια πατεντα να τους χτυπαει το ρευμα η κατι τετοιο τεσπα.. Σε κανουν να σκεφτεσαι εντελως ακραια με αυτα που κανουν..

Κ οποιος ξερει η γνωριζει κατι για οτιδηποτε ας το σφυριξει και να μην νοιαζεται μην τυχον κ τον πουν ρουφιανο!!! Μονο καλο θα κανει!!

Και τα λαμογια που βαζουνε χερι στις ξενες περιουσιες να τους κοπει το χερι.. Ε ρε και να εισαι μπροστα εκεινη την ωρα.. :a26::a26::a021:

Lioulios
05/04/2014, 13:42
... Μετά λένε για τα ορεινά της Κρήτης , πως επικρατεί ο νόμος της σιωπής .


Τί χωριό είναι αυτό ρε παιδιά ?

Δεν έχουμε αστυνομία -ούτε πρόκειται να πάνε εκεί , οπότε ότι μαλακία σκεφτεί ο καθένας την κάνει και ο δίπλα δε μιλάει γιατί έχει κάνει και αυτός μαλακία .

...Και άστους κακομοίρηδες να ψάχνουν την περιουσία τους .

herc89
08/04/2014, 15:48
Δυστυχώς τα τελευταία 4 χρόνια που οδηγώ μηχανάκι/μηχανή στην Πάτρα έχω νιώσει ήδη 2 (!) φορές την αγανάκτηση και τη στεναχώρια που σε πνίγει όταν σου κλέβουν κάτι δικό σου που όχι μόνο σε πηγαινοφέρνει καθημερινά αλλά είναι και η "αδυναμία" σου. Την πρώτη φορά ήμουν τυχερός και το βρήκα το Runner (έστω και γυμνό από πλαστικά) αλλά τη δεύτερη το έκλαψα το Beverly....:cry: ήταν και σχεδόν καινούριο... Η μόνη συμβουλή: ποτέ ξεκλείδωτο, ποτέ σε ερημιά!!!

Sapadak
27/06/2014, 13:27
Τα μηχανάκια που έκλεβε η σπείρα στην Πάτρα

Στο πεζοδρόμιο έξω από το κτήριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης Αχαΐας στην Ερμού, βρίσκονται τα συνολικά 11 μηχανάκια που εντοπίστηκαν και κατασχέθηκαν μετά την αστυνομική επιχείρηση της Ασφάλειας Πατρών. Τις επόμενες ώρες θα κληθούν οι ιδιοκτήτες τους προκειμένου να αναγνωριστούν και να τους αποδοθούν.

319136
319137

Πηγή (http://patratora.gr/archives/23339)

akis_trevor
27/06/2014, 13:38
μαντρα την κανανε την ερμου...:bawl:
περα απτην πλακα,ενα πολυ καλο νεο.....:beer:

infidel
27/06/2014, 13:40
Σαν ετήσια της λέσχης innova είναι

GFawkes
27/06/2014, 13:41
Ερε κ@λονοσκοπηση που θελουν μερικοι.....

Μπραβο στην τοπικη Αστυνομια....

herc89
27/06/2014, 14:08
Έτσι, να ακούμε και κανένα ευχάριστο!!

vaska
27/06/2014, 14:08
μαντρα την κανανε την ερμου...:bawl:
περα απτην πλακα,ενα πολυ καλο νεο.....:beer:

που κάποιος φρόντισε γι' αυτό

Να τα λέμε αυτά..

Πάντως υπάρχει και συνέχεια στο στόρυ, μέσα στις επόμενες μέρες θα σκάσουν και "μαγαζιά" με κλεμμένα.

akis_trevor
27/06/2014, 14:12
Πάντως υπάρχει και συνέχεια στο στόρυ, μέσα στις επόμενες μέρες θα σκάσουν και "μαγαζιά" με κλεμμένα.

μακαρι να βγαινουν τετοια στην φορα....

Sapadak
27/06/2014, 14:12
που κάποιος φρόντισε γι' αυτό

Να τα λέμε αυτά..

Πάντως υπάρχει και συνέχεια στο στόρυ, μέσα στις επόμενες μέρες θα σκάσουν και "μαγαζιά" με κλεμμένα.

Keep us posted :)

gmar
27/06/2014, 15:29
Καλησπερα σας,σημερα το πρωι με πηραν τηλεφωνο απο το αστυνομικο τμημα πατρων πως βρεθηκε το μηχανακι μου (μετα απο 3μιση μηνες) και αλλα 20 μηχανακια τα περισσοτερα honda kai yamaha .Τα εκλεβαν γυφτοι και τα πουλουσαν για 200 ευρω σε χωριατες στην κατω αχαγια για να τα εχουν για τα κτηματα τουσ...Αν σας εχουν κλεψει και το δικο σας ,περαστε μια βολτα απο το τμημα μηπως και εχει βρεθει.

spyrakos35
27/06/2014, 15:30
χαχαχαχαχαχαχα

το μάθαμε το όνομα του χωριού που δεν έλεγε ο βάσκας.....

ποτέ ξανά φίλος.... :beer:

το βρήκες οκ ή ρημαγμένο?

gmar
27/06/2014, 15:39
ευτυχώς δεν ειχε το παραμικρο..μονο το χρωμα αλλαξαν αλλα αυτο φτιαχνετε ευκολα....το συμαντικο ειναι πως βρεθηκε.Απο δω και περα θα το βαζω μες στο σπιτι, αγκαλια θα κοιμομαστε!! :P

sapila racing
27/06/2014, 15:43
ευτυχώς δεν ειχε το παραμικρο..μονο το χρωμα αλλαξαν αλλα αυτο φτιαχνετε ευκολα....το συμαντικο ειναι πως βρεθηκε.Απο δω και περα θα το βαζω μες στο σπιτι, αγκαλια θα κοιμομαστε!! :P

και καλά θα κάνεις. Τυχερός είσαι!

SHOOTER045
27/06/2014, 15:44
χαχαχαχαχαχαχα

το μάθαμε το όνομα του χωριού που δεν έλεγε ο βάσκας.....

ποτέ ξανά φίλος.... :beer:

το βρήκες οκ ή ρημαγμένο?

Μπορεί να μην το έλεγε για ευνόητους λογους
Αποδείχθηκε ότι θα λαμογια βλέπουν εδώ μέσα

spyrakos35
27/06/2014, 15:44
Μπορεί να μην το έλεγε για ευνόητους λογους
Αποδείχθηκε ότι θα λαμογια βλέπουν εδώ μέσα

αι νοου ;)

zannisvel
27/06/2014, 15:49
ευτυχώς δεν ειχε το παραμικρο..μονο το χρωμα αλλαξαν αλλα αυτο φτιαχνετε ευκολα....το συμαντικο ειναι πως βρεθηκε.Απο δω και περα θα το βαζω μες στο σπιτι, αγκαλια θα κοιμομαστε!! :P

Αντε ρε 'συ, μπραβο!!!
:beer:

gmar
27/06/2014, 15:54
Μπορεί να μην το έλεγε για ευνόητους λογους
Αποδείχθηκε ότι θα λαμογια βλέπουν εδώ μέσα
καλα εκανε και δεν το ελεγε..εγω ειχα παει και εκει για να ψαξω και ειναι σκατοπεριοχη..κατοικείτε απο βλαχο-γυφτους(για να καταλαβετε)..

SHOOTER045
27/06/2014, 16:01
Αν είναι μάγκες οι εκεί αστυνομικοί και τους πάρουν αυτούς για αποδοχή προϊόντων εγκλήματος
Τότε δεν θα σκεφτούν να ξαναπάρουν κλεμμένα

akis_trevor
27/06/2014, 16:04
Αν είναι μάγκες οι εκεί αστυνομικοί και τους πάρουν αυτούς για αποδοχή προϊόντων εγκλήματος
Τότε δεν θα σκεφτούν να ξαναπάρουν κλεμμένα

λογικα θα ξερουν οτι αγορασαν κλεμμενα(απο χαρτια κλπ που δεν θα επαιζε τπτ)αρα ειναι κλεπταποδοχοι κανονικοτατα...
αρα δεν χρειαζεται να ειναι μαγκες,νομιζω οτι απλα πρεπει να τηρηθει ο νομος..

gmar
27/06/2014, 16:06
Αν είναι μάγκες οι εκεί αστυνομικοί και τους πάρουν αυτούς για αποδοχή προϊόντων εγκλήματος
Τότε δεν θα σκεφτούν να ξαναπάρουν κλεμμένα

πιασανε 8 γυφτους.Τους καναμε ολοι μήνυση..τωρα απο δω και περα δεν ξερω τι θα τους κανουνε.

MG-KTiNoS
27/06/2014, 16:39
319141

Tedvj23
27/06/2014, 17:04
πιασανε 8 γυφτους.Τους καναμε ολοι μήνυση..τωρα απο δω και περα δεν ξερω τι θα τους κανουνε.

Θα τους κλασουν τα !%@$#$...:cry:
Τουλαχιστον βρηκατε την περιουσια σας καποιοι γιατι αλλοι ακομα την κλαινε..

Εγω παντως αν ηταν με δικο μου μοτο ανετα θα τον εκανα κομματακια και τον μοιραζα στους καδους στην πατρα αφου ζουνε παρασιτικα ετσι και αλλιως...

SHOOTER045
27/06/2014, 17:40
Δεν μιλάω γιατί θα με πούνε ρατσιστή

vaska
27/06/2014, 18:21
χαχαχαχαχαχαχα

το μάθαμε το όνομα του χωριού που δεν έλεγε ο βάσκας.....

ποτέ ξανά φίλος.... :beer:

το βρήκες οκ ή ρημαγμένο?

Όταν λέω το έχεις κάψει δεν με ακούς. Ο gmar είναι όπως ο Vandas ο μουστακαλής, γένους θηλυκού

:rotflmao:

virus
27/06/2014, 19:37
πιασανε 8 γυφτους.Τους καναμε ολοι μήνυση..τωρα απο δω και περα δεν ξερω τι θα τους κανουνε.


και που τους κανατε μηνυση; nada

παθων με κουτι.


ευτυχως που το βρηκες το μηχανακι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

spyrakos35
27/06/2014, 21:34
Όταν λέω το έχεις κάψει δεν με ακούς. Ο gmar είναι όπως ο Vandas ο μουστακαλής, γένους θηλυκού

:rotflmao:

Δεν κοιταω τα προφιλ μωρη κατινα

:moutza:

vaska
27/06/2014, 21:42
και καλά θα κάνεις. Τυχερός είσαι!


Δεν κοιταω τα προφιλ μωρη κατινα

:moutza:

Ούτε εσύ ούτε και ο Σαπίλας.

:bawl:

Ανόητοι άνθρωποι ρπμ

SHOOTER045
27/06/2014, 22:02
Όταν λέω το έχεις κάψει δεν με ακούς. Ο gmar είναι όπως ο Vandas ο μουστακαλής, γένους θηλυκού

:rotflmao:
και συντοπιτισα
στην καταγωγη εστω..

Vstrommer71
28/06/2014, 14:18
http:// www.thebest.gr/news/index/viewStory/274120

7Tolis
28/06/2014, 14:23
αμα βρεθει και το δικό μου το R6 μετά απο 7+ χρόνια σφυρίχτε μου κλέφτικα.Τέλος πάντων.Ευχάριστα νέα για τους ιδιοκτήτες.Οσο για τους γύφτους,δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.Όπου γης και πατρίς.

vaska
28/06/2014, 14:33
Είχαν εντρυφήσει στα ίνοβα τα πανιά.

Αν τσίμπαγε και η ασφάλεια 5-6 αγοραστές (από διαφορετικά χωριά) για κλεπταποδοχή δεν θα υπήρχε την επόμενη φορά έστω ο φόβος ????
Όχι τπτ άλλο αλλά η γύφτοι το έχουν κάνει μόδα, θέλουν να μπεκρουλιάσουν, δεν έχουν γκαφρά, τσιμπάνε 2 παπάκια και τα πάνε άμεσα για σκότωμα.

Μάστιγα ρπμ, έχουν σηκώσει ότι μέταλλο υπάρχει εκτεθειμένο, έχουν ληστέψει όλα τα παππούδια της γύρω περιοχής, έχουν σηκώσει όλα τα επιδόματα, έχουν σηκώσει ότι σηκώνεται εύκολα κι έχει αξία και όταν τους πιάνουν και τους χώνουν μέσα πάλι φύρα είναι. Κανονικά παράσιτα όμως!!

7Tolis
28/06/2014, 14:41
Πριν ένα μήνα πήγα σε ένα περιστατικό πίσω απο το στάδιο ειρήνης και φιλίας.Τροχαίο..ένα παπί έσκασε πάνω σε μια δοκό τύπου (Η).Ο συνεπιβάτης 12 χρονών,ο οδηγός 14.Ο 12 χρονος που έζησε είπε πως το είχαν κλεψει την προηγούμενη ημέρα.Πιστευω ο επιζήσαντας πιτσιρικάς να έπιασε το μήνημα.Δυστυχώς με πολύ άσχημο τρόπο.

faraway
28/06/2014, 15:30
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι γύφτοι , δεν νιώθουν με τίποτα .

Μη σπαταλάτε ενέργεια για αυτούς , χαμένη θα παέι .

giannis23
29/06/2014, 08:53
http://www.zougla.gr/greece/article/patra-spira-ixe-aferesi-pano-apo-170-mixanakia-aksias-350000-evro

Πάνω από 170 δίκυκλα μοτοποδήλατα και μοτοσικλέτες συνολικής αξίας 350.000 ευρώ είχαν αφαιρέσει τα μέλη της σπείρας Ρομά που είχαν ρημάξει στην κυριολεξία, την Πάτρα τους τελευταίους μήνες.

Με τη συμβολή αστυνομικού ο οποίος και διείσδυσε στο κύκλωμα και προσποιήθηκε τον αγοραστή η Ασφάλεια Πατρών κατάφερε να εντοπίσει τα μέλη της σπείρας, να βρει τα σημεία που κρύβουν τα κλεμμένα δίκυκλα, να πιάσει όλους τους δράστες και να επιστρέψει στους ιδιοκτήτες τους αρκετά από τα μηχανάκια.

Η εγκληματική ομάδα αποτελείτο από οκτώ άνδρες, οι οποίοι ενεργώντας από κοινού, είχαν διαπράξει τους τελευταίους επτά μήνες, περισσότερες από 150 κλοπές δικύκλων στην Αχαΐα και στη Βουπρασία.

Για την υπόθεση αυτή, συνελήφθησαν οκτώ Ρομά, ηλικίας από 18 έως 25 ετών, σε βάρος των οποίων σχηματίστηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα, για τα κατά περίπτωση αδικήματα, της σύστασης συμμορίας, της διάπραξης διακεκριμένων κλοπών και της οπλοκατοχής.

Ειδικότερα, η εξάρθρωση της εγκληματικής ομάδας είναι αποτέλεσμα συντονισμένων και συνεχών ερευνών αστυνομικών της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Πατρών για την εξιχνίαση κλοπών δικύκλων στην περιοχή.

ΠΗΓΗ: patrastimes.gr

andreas 400
29/06/2014, 10:44
εαν μου πει καποιος κατι καλο που κανουν οι ρομα θα του βγαλω το καπελο!!
η ειδηση θα περασει στα ψιλα παντου ειδικα εδω στο φορουμ,εαν καποιος τροχονομος εγραφε δικαια-αδικα καποιον θα γραφονταν σελιδες!!αλλα τωρα εκαναν τη δουλεια τους που ναι υποχρεωμενοι:winka::winka:
δυο φιλοι μου βρηκαν τα μοτο τους σε αριστη κατασταση ευτηχως

giannis23
29/06/2014, 10:59
εαν μου πει καποιος κατι καλο που κανουν οι ρομα θα του βγαλω το καπελο!!
η ειδηση θα περασει στα ψιλα παντου ειδικα εδω στο φορουμ,εαν καποιος τροχονομος εγραφε δικαια-αδικα καποιον θα γραφονταν σελιδες!!αλλα τωρα εκαναν τη δουλεια τους που ναι υποχρεωμενοι:winka::winka:
δυο φιλοι μου βρηκαν τα μοτο τους σε αριστη κατασταση ευτηχως

ποσα αυτοκινητα και μηχανες εχουν κλεψει εδω σε εμας..και τα χωριζαν ανταλλακτικα για πωληση κομματι κομματι και τα υπολοιπα στις μαντρες που κανουν εμποριο σιδηρου κλπ... μου ειχαν κλεψει και καινουρια ποτιστικη μηχανη απο το χωραφι.. δεν αφηνουν τιποτα πλεον :/

toyar
29/06/2014, 11:03
ο ρατσισμος δεν ειναι καλο πραγμα αλλα η συγκεκριμενη φαρα κανει οτι μπορει για να μην τους γουσταρει κανεις και για κανενα λογο:confused:
150 μηχανακια σε 7 μηνες ειναι σχεδον ενα την ημερα σε μια μονο περιοχη
η ηλιθιοτητα τους συναγωνιζεται το θρασος τους:moutza:

giannis23
29/06/2014, 11:29
ο ρατσισμος δεν ειναι καλο πραγμα αλλα η συγκεκριμενη φαρα κανει οτι μπορει για να μην τους γουσταρει κανεις και για κανενα λογο:confused:
150 μηχανακια σε 7 μηνες ειναι σχεδον ενα την ημερα σε μια μονο περιοχη
η ηλιθιοτητα τους συναγωνιζεται το θρασος τους:moutza:

δεν ειναι θεμα ρατσισμου...ρατσισμος θα ειναι αν λεγαμε οτι οι ρομα κλεβουν τα μηχανακια,αλλα χωρις αποδειξη...τωρα ειναι απλα πραγματικοτητα :(

andreas 400
29/06/2014, 11:51
καταννοω πως ειναι κοινωνικη ομαδα που δεν εχει παει σχολειο στην πλειοψηφια τους,ζουν σαν παρασιτα κλεβοντας οτι μπορουν,παλαια δουλευαν στις καλλιεργειες αλλα μειωθηκαν κι αυτες οποτε η κλεψια τους απομεινε.θα πει καποιος το κρατος τι κανει...νταξη το ποιο συντομο ανεκδοτο αλλα δεν παει αλλο η κατασταση με δαυτους.ναρκωτικα και κλεψια στην καθημερινοτητα τους

mikes
29/06/2014, 12:22
εαν μου πει καποιος κατι καλο που κανουν οι ρομα θα του βγαλω το καπελο!!
πουλανε φθηνα καρπουζια....

toyar
29/06/2014, 12:29
φθηνη ειναι η τιμη του κιλου
τα κιλα τα μετρησες;:lol:
δυστυχως η ελλειψη εκπαιδευσης και η περιθωριοποιηση ειναι δικη τους επιλογη και οχι δικαιολογια για να κλεβουν
η κλεψια και η απατη ειναι στο αιμα τους και γινεται ακομα και σε περιπτωσεις που δεν εχουν αναγκη
και μιλαμε για κλοπες και ψιλολογια.....
τα χοντρα τα φραγκα ειναι στα ναρκωτικα

nikonian
29/06/2014, 12:31
πουλανε φθηνα καρπουζια....

Μπα, πουλάνε καρπούζα, δίχως ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος να λες

toyar
29/06/2014, 13:59
πριν χρονια φωναξα εναν που περναγε εξω απο το σπιτι μου να παρει μια μπανιερα που ειχα ξηλωσει
κι εγω θα γλυτωνα το κουβαλημα κι αυτος θα εβγαζε μεροκαματο
οταν ειδα οτι εβαλε να κουβαλησει τη μπανιερα η γυναικα του η οποια ηταν 45 κιλα και εγκυος ορκιστηκα να μην τους ξαναδωσω τιποτα ποτε:yuck:

bros400pgm
29/06/2014, 14:22
Παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μαζεψαν κλεμμενα μηχανακια αλλα αυτους που τα ειχαν δεν τους πηγαν μεσα για κλεπταποδοχη. Πως σκατα γινεται αυτο?

SHOOTER045
29/06/2014, 14:25
Γιατί τα παλιά καλώδια και τηλεοράσεις ποιος νομίζεις ότι απογυμνωνει τα πλαστικά καίγοντας τα?
Ποιοι σήκωναν τα καπάκια των υπονομων και έγιναν πόσα τροχαία επί της μοναστηριού-θεσ/νικη-πριν λίγα χρόνια?
Ποιοι εξαφανίζουν σταυρούς και καντήλια απ νεκροταφεία?
Ποιοι ξηλωναν γραμμές Του οσε με μεταποιημενο όχημα που ανέβαινε πάνω?
Σε πόσες άλλες <βρωμιες>για να αφήσουμε τα σίδερα είναι χωμένοι?
Στα καμμένα της Αχαΐας-ημουν εκεί και είδα-που μαζεύτηκα απ όλη την Ελλάδα για να πάρουν το έκτακτο βοήθημα των πυρόπληκτων?
Γιατί εμένα με έχουν ξετινάξει να με ελέγχουν για τα παιδιά μου αν είναι δικά μου αν ζούνε κλπ και σε αυτούς πρόσφατα ανακάλυψαν ότι δανειζαν τα παιδιά τους η νιθκιαζαν προκειμένου να φανούν πολύτεκνοι και να πάρουν ποιο πολλά?
Και πόσα άλλα που δεν χρειάζεται να αναφέρω γιατί αφορούν το αστυνομικό δελτίο

zannisvel
29/06/2014, 14:30
Παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μαζεψαν κλεμμενα μηχανακια αλλα αυτους που τα ειχαν δεν τους πηγαν μεσα για κλεπταποδοχη. Πως σκατα γινεται αυτο?

Καλα, αν ηταν τιποτα αρχαια (που ειναι και λιγο εμπορικο το θεμα λογω ελληνικης συνειδησης) απο 5 χρονια θα ειχαν παρει... Τωρα, αν και ιδιωτικη περιουσια το ακουσμα της αποδοχης κλεμενης παπιας δεν ακουγεται και τοσο σημαντικο. Ασχετα αν ειναι για καποιους εργαλειο αποκτησης εισοδηματος.
Τουλαχιστον καποιοι τα πηραν πισω και η αστυνομια εχει ενα μπουσουλα για το που πανε. Μπορει στο μελλον να μειωθουν τα κρουσματα.

SHOOTER045
29/06/2014, 14:35
Και τα παίρνουν και τζάμπα
Άρα όσο φτηνά και να πουλήσουν πάλι κέρδος έχουν
Αν και νομίζω πως είναι το ίδιο θέμα με το <βρέθηκαν κλεμμένα στην Πάτρα >

toyar
29/06/2014, 15:32
μια φορα μου ελεγε καποιος πως κανανε μια πατεντα με πλαστικη σωληνα φ100 και γεμιζανε τσουβαλια με πατατες ετσι ωστε γυρω γυρω να φαινονται οι καλες και στο κεντρο να ειναι οι σαπιες
οι ανθρωποι ειναι κλεφτες απο ιδεολογια

giannis23
29/06/2014, 15:34
μια φορα μου ελεγε καποιος πως κανανε μια πατεντα με πλαστικη σωληνα φ100 και γεμιζανε τσουβαλια με πατατες ετσι ωστε γυρω γυρω να φαινονται οι καλες και στο κεντρο να ειναι οι σαπιες
οι ανθρωποι ειναι κλεφτες απο ιδεολογια

true story..

toyar
29/06/2014, 15:44
κι ομως ο κλεπταποδοχος εχει την ιδια ευθυνη με τον κλεφτη ως ηθικος αυτουργος
και ειδικα για οχημα οποιασδηποτε αξιας το οποιο δεν επιτρεπεται να κυκλοφορει χωρις χαρτια αρα ο αγοραστης ειναι σιγουρος οτι ειναι κλεμμενο
καποια εποχη φορτωναν φορτηγα ολοκληρα με κλεμμενα ποδηλατα απο μεσολογγι και τα πηγαιναν αχαια για τους μεταναστες που δουλευαν στα χωραφια

virus
29/06/2014, 17:30
οσο υπαρχει ΠΕΛΑΤΗΣ οι γιουφτοι θα δουλευουν :(

bros400pgm
29/06/2014, 18:32
κι ομως ο κλεπταποδοχος εχει την ιδια ευθυνη με τον κλεφτη ως ηθικος αυτουργος
και ειδικα για οχημα οποιασδηποτε αξιας το οποιο δεν επιτρεπεται να κυκλοφορει χωρις χαρτια αρα ο αγοραστης ειναι σιγουρος οτι ειναι κλεμμενο


To αυτο. Ειναι αδυνατον να το παιξει καποιος ανηξερος.

spyrakos35
29/06/2014, 19:28
To αυτο. Ειναι αδυνατον να το παιξει καποιος ανηξερος.

Γιατι το λες αυτο; τα παιδια τα εχει φαει η αγροτια..... Που να ξερουν οτι το παπι εχει παραπανω απο 200 ευρα;

Θυματα ειναι..... Να συνυπογραψουν τις αγωγες.....

:cry:

gmar
29/06/2014, 21:37
εννοιτε πως και οι κλεπταποδοχοι εχουν την ιδια ευθυνη αλλα η αστυνομια δεν τους πειραζει(στην δικια μου περιπτωση τουλαχιστον).Μουν ειπαν το ονομα του αλλα για μήνυση ουτε λογος,μονο στους γυφτους.Αλλα το προβλημα ειναι πως κανενας δεν θελει να τα βαλει με τα γυφταρια για ευνοητους λογους,αρα λογικα θα τους ξαναφησουν ελευθερους να μας κλεβουν απτόητοι τις περιουσιες μας.

SHOOTER045
29/06/2014, 23:35
Η δίωξη και η μυνηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία
Εσύ σαν παθών και μάρτυρας θα κληθείς στο δικαστήριο να βεβαιώσεις ότι είχες εκείνο το μηχανάκι στο κλέψανε αυτοί το βρήκαν οι άλλοι κλπ
ΑΛΛΑ θα ερωτηθεις αν επιθυμείς την ποινική τους δίωξη
Εκεί έχεις εσύ λόγο

Dbnn
29/06/2014, 23:59
Η δίωξη και η μυνηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία
Εσύ σαν παθών και μάρτυρας θα κληθείς στο δικαστήριο να βεβαιώσεις ότι είχες εκείνο το μηχανάκι στο κλέψανε αυτοί το βρήκαν οι άλλοι κλπ
ΑΛΛΑ θα ερωτηθεις αν επιθυμείς την ποινική τους δίωξη
Εκεί έχεις εσύ λόγο

Στην αστυνομική σου θητεία, πόσους έχεις δει να παίρνουν τέτοιο ρίσκο?

SHOOTER045
30/06/2014, 00:27
Πραγματικά λίγους
Ίσως λίγους παραπάνω σε μεγαλη πόλη
Αλλά στην επαρχία είναι ελάχιστοι
Φοβούνται το μετά, ζημιές -εκδίκηση κλπ
Το θέμα είναι ότι η έδρα το λαμβάνει υπ όψιν ότι αφού το θύμα πήρε το κλοπιμαιο πίσω και δεν θέλει να διωχθεί ποινικά, τότε ή ποινη θα είναι η ελάχιστη, παίζει βέβαια ρόλο και η έδρα οι δικηγόροι κλπ

virus
30/06/2014, 01:17
Η δίωξη και η μυνηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία
Εσύ σαν παθών και μάρτυρας θα κληθείς στο δικαστήριο να βεβαιώσεις ότι είχες εκείνο το μηχανάκι στο κλέψανε αυτοί το βρήκαν οι άλλοι κλπ
ΑΛΛΑ θα ερωτηθεις αν επιθυμείς την ποινική τους δίωξη
Εκεί έχεις εσύ λόγο


και ρωταω γω τωρα. ας πουμε κανω την ποινικη διωξη. κι ας πουμε οτι βγαινει αποφαση ενοχος ο κλεφτης.

ποιος πληρωνει τα εξοδα της φυλακης;

vaska
30/06/2014, 02:59
Η δίωξη και η μυνηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την αστυνομία
Εσύ σαν παθών και μάρτυρας θα κληθείς στο δικαστήριο να βεβαιώσεις ότι είχες εκείνο το μηχανάκι στο κλέψανε αυτοί το βρήκαν οι άλλοι κλπ
ΑΛΛΑ θα ερωτηθεις αν επιθυμείς την ποινική τους δίωξη
Εκεί έχεις εσύ λόγο

Σαν παθών μιλώντας (όχι για δίκυκλο) κλήθηκα 7 φορές για την ίδια υπόθεση και αναγκάστηκα να κάνω πάνω από 120 χ 2 χ 7 χλμ για να παίρνουν μονίμως αναβολές. Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο απαυτός του πονεί. Μια ο δικηγόρος του ενός μία ο άλλος είχα αιμορροΐδες κλπ γνωστά. Την 7η φορά πήγα στον πρόεδρο όταν εκφωνήθηκε η υπόθεση και τα ονόματα γιατί ο δικηγόρος του ενός από τους 6 κατηγορούμενους ήθελε πάλι αναβολή και ζήτησα να εκδικαστεί η υπόθεση γιατί αφήνω την δουλειά μου κάθε φορά και με δικές μου δαπάνες πηγαίνω στο δικαστήριο. Τους εξήγησα ότι ήταν η 7η φορά που πήγαινα στο δικαστήριο για την ίδια υπόθεση, ο πρόεδρος εξεπλάγην αλλά μάντεψε τι έγινε μετά. Έδωσε ακόμα μία αναβολή. Βλέπεις εμπλέκονταν γόνος οικογένειας με πολλά κονέ. Στην επόμενη κλήτευση δεν παρουσιάστηκα και ξαναμάντεψε τι έγινε.

Τσίμπησα πρόστιμο διόλου ευκαταφρόνητο και αν δεν είχα χαρτί από δημ. νοσοκομείο θα το είχα πληρώσει.

Φρόντισα κι έμαθα τελικά την έγινε την ημέρα της απουσίας μου. Μάντεψε. Δόθηκε ακόμη μια αναβολή (όχι από δικιά μου ευθύνη). Τελικά η υπόθεση παραγράφηκε για να μην τα πολυλογώ.

Φιλάκια Vaskas!!

Ελληνική δικαιοσύνη μάι άς!

vaska
30/06/2014, 03:06
και ρωταω γω τωρα. ας πουμε κανω την ποινικη διωξη. κι ας πουμε οτι βγαινει αποφαση ενοχος ο κλεφτης.

ποιος πληρωνει τα εξοδα της φυλακης;

Όταν γίνεται αυτεπάγγελτα, τα έξοδα βαρύνουν το δημόσιο. Μόνο σε περιπτώσεις οικονομικών διαφορών, που γίνεται αγωγή και είναι διοικητικό δικαστήριο και όχι ποινικό, τα έξοδα της φυλάκισης βαρύνουν αυτόν που κάνει την αγωγή (ενάγοντας νομίζω λέγεται). Αν δλδ σου χρωστάω λεφτά και δεν σου τα πληρώνω κι εσύ με τα στοιχεία που έχεις με πας δικαστήριο (μου κάνεις αγωγή όπως λέγεται) και καταδικαστώ αλλά πω δεν έχω χρήματα να εξαργυρώσω την ποινή μου, τότε με χώνουν μέσα και πληρώνεις εσύ κάποιο ποσό για κάθε ημέρα της κράτησής μου.


Περισσότερες πληροφορίες στο γραφείο μου παρακαλώ (υπάρχει χρονοχρέωση). ;)

virus
30/06/2014, 05:44
α μονο σε οικονομικες διαφορες; παντως εμενα που μου εκλεψαν-τρακαραν το αμαξι ετσι μουχαν πει οι αστυνομικοι. βεβαια πανε και κατι χρονια και μπορει να εχουν αλαξει πια τα πραματα οσοσν αφορα τα εξοδα. τοτε ειχα φρικαρει με αυτο που ακουσα.

vaska
30/06/2014, 07:33
α μονο σε οικονομικες διαφορες; παντως εμενα που μου εκλεψαν-τρακαραν το αμαξι ετσι μουχαν πει οι αστυνομικοι. βεβαια πανε και κατι χρονια και μπορει να εχουν αλαξει πια τα πραματα οσοσν αφορα τα εξοδα. τοτε ειχα φρικαρει με αυτο που ακουσα.

Καλά, μπορεί να λέω και παπάτζες, μίς το ξενύχτι, μια το ότι ήθελα να γράψω κάτι να "φανώ" λίγο, αλλά νομίζω ότι τελικά έτσι είναι.
:beer:

Sele
30/06/2014, 12:45
Καλά, μπορεί να λέω και παπάτζες, μίς το ξενύχτι, μια το ότι ήθελα να γράψω κάτι να "φανώ" λίγο, αλλά νομίζω ότι τελικά έτσι είναι.
:beer:

Παπάτζες λες όντως ;)
Η φυλάκιση ως ποινή προβλέπεται στις ποινικές δίκες και τα σχετικά έξοδα φυλάκισης βαρύνουν το Δημόσιο. Γενικότερα και κάπως μπακαλίστικα, στα ποινικά δικαστήρια η διαδικασία αφορά την ποινική δίωξη του εκάστοτε δράστη εγκλήματος από το Κράτος, το οποίο είναι και αυτό που κινεί τη διαδικασία (άσχετα αν για ορισμένα εγκλήματα απαιτείται πρώτα σχετική καταγγελία από τον παθόντα), ενώ το θύμα λειτουργεί κατά βάση υποστηρικτικά στη διαδικασία και δεν "κερδίζει" για λογαριασμό του ακόμα και αν καταδικασθεί ο δράστης.
Προκειμένου να αποζημιωθείς σε χρήμα για κάποια απαίτηση που μπορεί να έχεις εναντίον κάποιου απευθύνεσαι στα πολιτικά δικαστήρια (Ειρηνοδικεία, Πρωτοδικεία). Εκεί εφόσον δικαιωθείς το δικαστήριο καταδικάζει τον άλλο να σου καταβάλλει το εκάστοτε επιδικασθέν ποσό.
Γι' αυτό και στις περιπτώσεις τροχαίων ατυχημάτων πχ γίνονται 2 δίκες, μία ποινική για την τιμωρία του δράστη και μία πολιτική για την αποζημίωση σε χρήμα του θύματος.

ΥΓ: Διοικητικά δικαστήρια είναι διαφορετικά και αποτελούν την τρίτη κατηγορία δικαστηρίων. Εκεί πάνε οι πολίτες όταν έχουν απαιτήσεις κατά του Δημοσίου για πράξεις ή παραλείψεις του τελευταίου κατά την άσκηση Δημόσιας εξουσίας (πχ ένας Δήμος προκηρύσσει δημόσιο διαγωνισμό για ένα έργο και μετά δεν πληρώνει τον εργολήπτη).

virus
30/06/2014, 18:14
sele εγω ενοουσα οτι (ο δραστης ας πουμε καταδικαζεται) εγω το θυμα θα του πληρωνω τα εξοδα της φυλακης επειδη εγω του εκανα την μηνυση.

ετσι μου το ειπαν τοτε :)

SHOOTER045
30/06/2014, 19:06
Όχι δεν παίζει κάτι τέτοιο

tzimidis
30/06/2014, 20:41
An kaneis esy mynisi ayto pou plironeis einai 100 eyro parabolo. Kai an xaseis , ta eksoda tis dikis.
Ayto eleipe , na plironoume kai tin diamoni ton fylakismenon........ an kai den tha me ekseplitte an to eblepa ki ayto episima me nomo. (Asxeta an emmesa meso foron kai tora emas barainei)

Outos i allos oi nomoi gia tous kleftes douleyoun.
Kai oi dikastai episis.
kai to elliniko kratos.
Kai genika @@@se ta.

vaska
30/06/2014, 20:49
Παπάτζες λες όντως ;)
Η φυλάκιση ως ποινή προβλέπεται στις ποινικές δίκες και τα σχετικά έξοδα φυλάκισης βαρύνουν το Δημόσιο. Γενικότερα και κάπως μπακαλίστικα, στα ποινικά δικαστήρια η διαδικασία αφορά την ποινική δίωξη του εκάστοτε δράστη εγκλήματος από το Κράτος, το οποίο είναι και αυτό που κινεί τη διαδικασία (άσχετα αν για ορισμένα εγκλήματα απαιτείται πρώτα σχετική καταγγελία από τον παθόντα), ενώ το θύμα λειτουργεί κατά βάση υποστηρικτικά στη διαδικασία και δεν "κερδίζει" για λογαριασμό του ακόμα και αν καταδικασθεί ο δράστης.
Προκειμένου να αποζημιωθείς σε χρήμα για κάποια απαίτηση που μπορεί να έχεις εναντίον κάποιου απευθύνεσαι στα πολιτικά δικαστήρια (Ειρηνοδικεία, Πρωτοδικεία). Εκεί εφόσον δικαιωθείς το δικαστήριο καταδικάζει τον άλλο να σου καταβάλλει το εκάστοτε επιδικασθέν ποσό.
Γι' αυτό και στις περιπτώσεις τροχαίων ατυχημάτων πχ γίνονται 2 δίκες, μία ποινική για την τιμωρία του δράστη και μία πολιτική για την αποζημίωση σε χρήμα του θύματος.

ΥΓ: Διοικητικά δικαστήρια είναι διαφορετικά και αποτελούν την τρίτη κατηγορία δικαστηρίων. Εκεί πάνε οι πολίτες όταν έχουν απαιτήσεις κατά του Δημοσίου για πράξεις ή παραλείψεις του τελευταίου κατά την άσκηση Δημόσιας εξουσίας (πχ ένας Δήμος προκηρύσσει δημόσιο διαγωνισμό για ένα έργο και μετά δεν πληρώνει τον εργολήπτη).

Κάπου έκανα λάθος και μπέρδεψα το διοικητικό με το Αστικό δικαστήριο

GIGEORGE
18/10/2014, 20:41
Πάτρα: Σπείρα έκλεψε 171 μηχανές συνολικής αξίας 350.000 ευρώ | DefenceNet.gr