PDA

View Full Version : επισκευή/ανακατασκευή bandit '96



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

roukos_x
09/03/2014, 19:11
γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!
Λοιπον,Πριν μερικες μερες αγορασα μια bandit του 96.
Οπως διαβασα, οπως κ πολλοι αλλοι, ετσι κ εγω δεν εχω εμπειρια καθολου κ ειναι η πρωτη μου!
Θελει καποια συμμαζεματα, τα οποια εχω σκοπο να τα κανονισω εντος ημερων, αλλα μεσα σε ολα αυτα
ενα μου εκανε εντυπωση...το οποιο ηταν αρκετα υπουλο!
Ενω τις προηγουμενες μερες ολα ηταν καλα, χθες, μετα απο μια μικρη βολτα ειδα λαδια στο παπουτσι μου,
εψαξα στην μηχανη κ ειδα οτι απο την κατω πλευρα του καπακιου σταζει (εννοω του πλαινου καπακιου, στα δεξια..που εχει κ τον δεικτη λαδιου)! οπως επισης κ το χταποδι στο υψος που
γινεται 4-1 ειναι λερωμενο απο λαδια κ μια κυλιδα στο εδαφος που μερα με την μερα μεγαλωνει!
(ακομα δεν την κυκλοφορω γτ δεν την εχω ασφαλισει..)
φλατζουλα ισως??? κοστος...γνωριζουμε...? λεπτομερειες που θα επρεπε να ξερω..εχουμε??

Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
οπως επισης καποια στιγμη θα ηθελα να του βαλω κ το προστατευτικο πλαστικο στο χταποδι!
σε οσες το εχω δει αυτο μου αρεσε πολυ! αν υπαρχει καποιο λινκ, σελιδα η οποιαδηποτε αλλη πηγη...
ευπροσδεκτη! thanks!

SHOOTER045
09/03/2014, 19:48
γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!
Λοιπον,Πριν μερικες μερες αγορασα μια bandit του 96.
Οπως διαβασα, οπως κ πολλοι αλλοι, ετσι κ εγω δεν εχω εμπειρια καθολου κ ειναι η πρωτη μου!
Θελει καποια συμμαζεματα, τα οποια εχω σκοπο να τα κανονισω εντος ημερων, αλλα μεσα σε ολα αυτα
ενα μου εκανε εντυπωση...το οποιο ηταν αρκετα υπουλο!
Ενω τις προηγουμενες μερες ολα ηταν καλα, χθες, μετα απο μια μικρη βολτα ειδα λαδια στο παπουτσι μου,
εψαξα στην μηχανη κ ειδα οτι απο την κατω πλευρα του καπακιου σταζει (εννοω του πλαινου καπακιου, στα δεξια..που εχει κ τον δεικτη λαδιου)! οπως επισης κ το χταποδι στο υψος που
γινεται 4-1 ειναι λερωμενο απο λαδια κ μια κυλιδα στο εδαφος που μερα με την μερα μεγαλωνει!
(ακομα δεν την κυκλοφορω γτ δεν την εχω ασφαλισει..)
φλατζουλα ισως??? κοστος...γνωριζουμε...? λεπτομερειες που θα επρεπε να ξερω..εχουμε??

Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
οπως επισης καποια στιγμη θα ηθελα να του βαλω κ το προστατευτικο πλαστικο στο χταποδι!
σε οσες το εχω δει αυτο μου αρεσε πολυ! αν υπαρχει καποιο λινκ, σελιδα η οποιαδηποτε αλλη πηγη...
ευπροσδεκτη! thanks!

Εχω ενα ιδιο και το δουλευω παραυτα(ανακατασκευη)
Τα καγκελα ξεχνα τα εχει μανιταρια γι αυτο
Διαρροη βγαλε φωτο
Πλυνε καλα πρωτα και παρατηρησε που ακριβως σταζει και βλεπουμε


Καλως ορισες

dimzan
09/03/2014, 20:02
γεια σας παιδια! ΜΟΛΙΣ εκανα εγγραφη στο forum σας...οποτε καλως σας βρηκα!


Περα απο αυτα, μιας που εχω το μικροβιο της βελτιωσης..
θα ηθελα να μαθω, αν υπαρχουν προστατευτικα καγκελα μοτερ για το μοντελο αυτο!
...

ειναι τα λεγομενα βελτιωτικα καγκελα!! :D


καλως ηρθες. Υο 400αρι bandit οπως θα εχεις διαβασει δεν ειναι και το πλεον αξιοπιστο μηχανακι, και ειδικα καποιο ασυντηρητο μπορει να γινει τρυπιος κουμπαρας.

Με δεδομενο οτι το γνωριζεις πλεον αυτο ξεκινας τις επισκευες, οι οποιες δε μ φαινονται και απλες. Αν χανει λαδια απο τα πλαινα καπακια λυνεται σχετικα ευκολα το θεμα. Αν τα λαδια ερχοναι απο μεσσαια φλατζα ή φλατζα κεφαλης ετοιμασου για πολλα €.

Ποσο την πηρες τη μηχανη? χιλιομετρα? αλλα μαζεματα περα απο τα λαδια θελει? λειτουργει σωστα ο κινητηρας ή σου κανει μπερδεματα? ειναι το κυριοτερο προβλημα των 400αριων bandit.

βαλε και καμια φωτο.

το 400bandit ηταν και ειανι κατ εμε πολυ ομορφο και ενδιαφερον μηχανακι, αλλα πλεον πολυ δυσκολο να βρεις καποιο που να δουλευει σωστα.

roukos_x
09/03/2014, 20:15
να σου πω την αληθεια μια βολτα ολη κ ολη το εχω παρει.. Απο τον πειραια που ηταν μεχρι την κηφισια που μενω. μετα απο αυτο εχει μεινει στασιμο λογω ασφαλειας (ΣΚ τωρα κ δεν μπορω να κανω τπτ!). Το πηρα 500 ευρω κ ουτε σε μηχανικο το πηγα ουτε τπτ, τα τσιμπησα κ εφυγα! Κ να μην βγει καλο..κ να μου βγαλει την παναγια...ξερετε, δεν θελω κ πολυ να το αφησω στον σκουπιδοτενεκε με στοργη κ να φυγω!! Σιγα μην κατσω να σκασω κιολας!
Χιλιομετρα εχει 42.000 + κατι ψιλα.. περα απο τα λαδια που σταζουν, καθρεφτες θελω να αλλαξω σιγουρα γτ ειναι κοντοι κ δεν βλεπω τπτ πισω κ αργοτερα, αν τα βρουμε κ γινουμε φιλοι..θα του κανω κ ενα βαψιματακι!! κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κ να του κανεις ειναι βελτιωση! απο εκει βγηκαν κ τα βελτιωτικα καγκελα! χαχαχαχχαααα!!!
Οσο αφορα τον κινητηρα, αυτη τη μια βολτα που του εκανα, ειδα οτι μερικες φορες αν αργησω να αλλαξω ταχυτητα σβηνει.. μου ειπε αυτος που το ειχε οτι εχει μια βλακεια χαμηλα στο πλάι που ρυθμιζει το ρελαντι αλλα δεν εκατσα να ασχοληθω!
μπερδεματα??? χμ...δεν παρατηρησα κατι...
Βαλβολινες μου ειπε να αλλαξω γτ δεν εχει αλλαξει κ δεν μπαινει καλα η νεκρα! ( στα φαναρια δλδ ειμαι με πρωτη κ συμπλεκτη!)
φωτο ναι, θα βγαλω μεσα στην βδομαδα που ερχεται..αν κανει καλο καιρο! κ ναι, εχεις δικιο! ειναι πολυ ωραιο μηχανακι! ισως ηταν κ ο κυριος λογος που πηρα κατι τετοιο! Πρωτα να μου αρεσει στο ματι..κ ολα τα αλλα ερχονται δευτερα! (αποτι καταλαβατε δεν ειμαι φαν της μηχανης...γι'αυτο κ δεν δινω πολλη σημασια..απλα δεν ειναι κακο να υπαρχει μια, ετσι για αλλαγη ε???)

SHOOTER045
πολυ στεναχωρεθηκα για τα καγκελα...μου αρεσαν πολυ!
Θα το κανω αυτο που ειπες αλλα οχι τωρα...ειναι σκοτεινα εξω κ κανει κρυο!!! :P

dimzan
09/03/2014, 21:09
ποσο χρονων εισαι? (χωρις παρεξηγηση η ερωτηση)

δεν ηξερες, δε ρωταγες? σοβαρα τωρα, τα 400αρια bandit εχουν πολυ κακο ονομα στην ελλαδα λογω των προβληματων που εβγαζαν στον κινητηρα και δε μπορουσαν να τα διαχειριστουν οι μηχανικοι εδω.

οπως σου ειπε σωστα ο shooter , το πλενεις καλα και βλεπεις απο που δακρυζει το λαδι. Το οτι το πηρες 500€ δε σημαινει οτι δεν ειναι μια μηχανη 400κυβικων με το αντιστοιχο κοστος σε περιπτωση ζημιας. Δηλαδη για μεσσαια φλατζα ανετα θες κανα 300αρι. Το κλασσικο λαδια φιλτρα μπουζι ειανι καπου 100€, αλλα 250€ για λαστιχα και αλλα 150 για αλυσιδα. Καλο ειναι να τα εχεις υποψην σου αυτα τα κοστη για να μη νομιζεις οτι καθαρισες με 500€.

Δεν ειναι παπακι. Κι ακριβως επειδη δεν ειναι παπακι αλλα μηχανη κανονικη με 50-60 αλογα ειναι ακομα χειροτερο να κυκλοφορεις με χρεπι με πολλα αλογα.


Τελος, εφοσον ειπες δεν ξερεις απο μηχανες, αναγκαστικα θα το πας σε μηχανικο. Πηγαινε το και αργα η γρηγορα θα δεις τι παιζει.

καλη τυχη.

roukos_x
09/03/2014, 21:18
εννοειται οτι γνωριζω οοοολες αυτες τις "παραπλευρες απωλειες"! Ειμαι 28 κ εχω ασχοληθει παρα πολυ με την βελτιωση μηχανοκινητων.. στους 4 τροχους ομως!
Οπως ειπα βεβαια κ πριν, την πηρα καθαρα για να κανω μια αλλαγη! δεν εχω σκοπο να ριξω πολλα λεφτα! καθρεφτες,κλειδαρια κ μηχανικο μεσα στην βδομαδα εννοειται κ τα "του βιτσιου" αργοτερα! πρεπει να παρω κινητο κ να κανω ταττοο τωρα! χαχαχαχαχααααα!
θενξ για τις πληροφοριες κ το καλως ορισμα!!!

α! κατι τελευταιο... κανενα καλο συνεργειο εδω στα Βορεια Προαστεια γνωριζετε??? Η παω οπου να'ναι κ κανω τον σταυρο μου????

motomaniac
10/03/2014, 00:52
παντα μου αρεσε αυτο το μηχανακι.. ενα μπλε με ασπρες ζαντες.. θα επαιρνα ενα αν εβρισκα σε παρα πολυ χαλια κατασταση να του αλλαξω τα φωτα. μοτερ ηλεκτρικα απο gsxr 400. πιρουνι κομπλε gsxr η rgv κι ισως ψαλιδι. κατα τ'αλλα μαμα που μου αρεσει πολυ σχεδιαστικα.

toyar
10/03/2014, 06:08
φιλε μου αυτος που το πουλησε 500 ευρω προφανως το ειχε για πεταμα
εχεις δυο λυσεις:
ή το σκοτωνεις οπως ειναι για ανταλλακτικα να παρεις τα λεφτα σου πισω ή οριζεις ενα μπατζετ που μπορεις να φτασεις παιρνεις προσφορες απο μαστορους και το ξανακανεις μηχανακι
για αρχη θα χρειαστεις πληρες service κινητηρα με αλλαγη λαδιων φιλτρων ρυθμιση βαλβιδων και καθαρισμα καρμπ
απο εκει θα φανει αν αξιζει να ριξεις αλλα λεφτα και να συνεχισεις με λαστιχα αλυσογραναζα φρενα σερβις μπροστινου
αν τελικα με αλλο ενα χιλιαρικο το συνεφερεις θα εισαι οκ
μεση λυση με μπαλωματα δεν υπαρχει

roukos_x
10/03/2014, 09:09
οχι ρε παιδια,ηρεμηστε λιγο! το παλικαρι που το ειχε, το δουλευε κανονικα, καθημερινα... εχει καινουρια λαστιχα (9/13) κ ειχε σκασει 500 ευρω για σερβις! κ το σκοτωσε γτ ηθελε να παρει ενα καινουριο σκουτερ! δλδ πρεπει οπωςδηποτε να ειναι χρεπι???? δεν παιζει δλδ να πετυχα μια καλη προσφορα?

stam2
10/03/2014, 10:18
μία περίληψη του έργου κι από μένα, που το είχα επίσης...

από καρμπυρατερ τα συγκεκριμένα mikuni που φοράει δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή, ρυθμίζονται δύσκολα, και ξερρυθμίζονται εύκολα...
η σκέψη σου για κάγκελα είναι καλή γιατί το συγκεκριμένο αν πέσει είναι σχεδόν σίγουρο ότι σπάει το πλαινό καπάκι ... απλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάγκελα... ίσως είναι πιο εύκολο ενδεχομένως να τα φτιάξεις...
παράδειγμα κατασκευής είναι αυτά:
311551311552

για τις ταχύτητες που σε δυσκολεύουν θεωρώ επίσης πολύ πιθανό να έχει αρπάξει καμιά φουρκέτα, το έχω ξαναδεί το έργο στο συγκεκριμένο μηχανάκι, δεν ξέρω αν είναι πράγματι μια αδυναμία του... Τεσπα, αν αλλάξεις λάδια (και όχι βαλβολίνες) ρυθμίσεις σωστά συμπλέκτη και έχεις πρόβλημα πάλι, τότε μάλλον θα πρέπει να συνηθίσεις να κρατάς τον συμπλεκτη στα φανάρια, ή να ανοίξεις μοτέρ...
πάνω κάτω τα κόστη που σου είπαν παραπάνω είναι ρεαλιστικά και θεωρώ ότι αν δεν προκύψει κάτι πραγματικά "άσχημο", με κανα 700άρι θα μπορέσεις να το στήσεις έτσι ώστε να το απολαύσεις...

καλά χιλιόμετρα εύχομαι...

Υ.Γ. και βάλε και καμιά φωτό να το χαζέψουμε...

roukos_x
10/03/2014, 10:31
πωω...τουμπανο το καγκελο λεμε!!!! την τεταρτη που δεν δουλευω παιδια!!! θα το παω συνεργειο να το δουν κ με την ευκαιρια θα βγαλω κ φωτο! προς το παρον σημερα εχει παρει το τηλ φωτια... ψαχνω να το ασφαλισω...

stam2
10/03/2014, 10:33
311553
Παρε και μια φωτο απο την πρωην μου...

Sapadak
10/03/2014, 11:42
πωω...τουμπανο το καγκελο λεμε!!!! την τεταρτη που δεν δουλευω παιδια!!! θα το παω συνεργειο να το δουν κ με την ευκαιρια θα βγαλω κ φωτο! προς το παρον σημερα εχει παρει το τηλ φωτια... ψαχνω να το ασφαλισω...

Ψαξου και φτιάξου
Τα κάνει όλα και συμfairy (αν σου κάτσουν τα καρμπς :lol: )
311558

stam2
10/03/2014, 12:58
αντε για να μην κουράζεσαι πολύ στο ψάξιμο σου βρήκα έτοιμη λύση.... και οικονομική!

http://www.mmotoparts.com/product/engine-guard-for-suzuki-bandit-400

roukos_x
10/03/2014, 15:45
περασα απο ενα συνεργειο σημερα κοντα στο σπιτι μου.. του εξηγησα τι παιζει κ κανονισαμε την τεταρτη που εχω ρεπο να περασω να το δει! εβγαλα κ μερικες φωτο με το "θεματακι" μου!
προφανως εχει φαει την σαβουρα του!
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/10006454_10152337330194136_2010318534_n_zpscebe08f5.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/10006454_10152337330194136_2010318534_n_zpscebe08f5.jpg.html)

απο παρασκευη μεχρι σημερα μεσημερι
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1970466_10152337330259136_327778005_n_zpscfed13b0.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/1970466_10152337330259136_327778005_n_zpscfed13b0.jpg.html)

πριν παρω με χαρτι τα πολλα
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/10014663_10152337330929136_1699424793_n_zps74d57992.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/10014663_10152337330929136_1699424793_n_zps74d57992.jpg.html)

τα σημεια που ειδα λαδι καθαρο
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1904227_10152337329704136_1362970302_n_zps44b38ab6.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/1904227_10152337329704136_1362970302_n_zps44b38ab6.jpg.html)

αυτο το σωληνακι μου εχει κινησει την περιεργεια! τι να ειναι???
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1901250_10152337329619136_1665169160_n_zps7ab68b2c.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/1901250_10152337329619136_1665169160_n_zps7ab68b2c.jpg.html)

κ οτι μπορεσα να βγαλω απο κατω πριν του κανω οτιδηποτε
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/10009841_10152337330734136_1872110297_n_zpse3f59e33.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/10009841_10152337330734136_1872110297_n_zpse3f59e33.jpg.html)

συγνωμη που ανεβασα ετσι τις φωτο, χωρις να φαινονται, αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το κανω!!!

roukos_x
10/03/2014, 16:18
ρε παιδια...γτ με απογοητευετε ετσι??? μια ματια εριξα στο ebay κ βρηκα πολλα προστατευτικα καγκελα! απο 80 μεχρι 150 ευρω.. κ το σημαντικο.. απο ευρωπη!!! ουτε τελωνεια..ουτε τπτ!!!!

stam2
10/03/2014, 17:16
αυτο το σωληνακι μου εχει κινησει την περιεργεια! τι να ειναι???

Είναι το σωληνάκι αναθυμιάσεων!

και πριν κανεις το οτιδήποτε, ΠΛΥΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ!!! :D

Μικe777
10/03/2014, 19:37
α! κατι τελευταιο... κανενα καλο συνεργειο εδω στα Βορεια Προαστεια γνωριζετε??? Η παω οπου να'ναι κ κανω τον σταυρο μου????

:rotflmao:
ειμαι παθων!
προσεχε να βρεις καλο μαστορα!!
εμενα ενας απο την περιοχη το καταστρεψε το συγκεκριμενο μοντελο!
εχω δει ομως 400 που τα ειχαν αλλοι καλορυθμισμενα!!
τεσπα Κηφισια-Μαρουσι και περιξ δεν παιζει τετοιος μαστορας..:nono:

SHOOTER045
10/03/2014, 20:07
Ξερεις ε?
Με εφτιαξες και μενα
Συντομα θα αρχισω τα σεντονια με το δικο μου bandit thanks...

Dbnn
10/03/2014, 20:10
:rotflmao:
ειμαι παθων!
προσεχε να βρεις καλο μαστορα!!
εμενα ενας απο την περιοχη το καταστρεψε το συγκεκριμενο μοντελο!
εχω δει ομως 400 που τα ειχαν αλλοι καλορυθμισμενα!!
τεσπα Κηφισια-Μαρουσι και περιξ δεν παιζει τετοιος μαστορας..:nono:

Συμφωνώ.....
Δυτικά προάστια θα βρείς καλό μάστορα, εδω πάνω οι περισσότεροι είναι χασάπηδες....

dimzan
10/03/2014, 20:56
ρε παιδια...γτ με απογοητευετε ετσι??? μια ματια εριξα στο ebay κ βρηκα πολλα προστατευτικα καγκελα! απο 80 μεχρι 150 ευρω.. κ το σημαντικο.. απο ευρωπη!!! ουτε τελωνεια..ουτε τπτ!!!!

σου λεμε ρεαλιστικα τι παιζει με το συγκεκριμενο μηχανακι.

το οτι ο αλλος το κυκλοφορουσε καθε μερα δεν παει να πει οτι μπορει να μην το κυκλοφορουσε χρεπι.

500€ σωστο 400αρι μηχανακι δεν υπαρχρει. Αν χαλασεις κατω απο 500 για να το κανεις να κινειται αξιοπρεπως επιτυχια θα ειναι.

μηχανακι που δε βρισκει νεκρα, σβηνει μονο του, δεν τραβαει σωστα, καιει λαδια, καταναλωνει πολλη βενζινη κλπ κλπ προφανως δεν ειανι σοβαρο μηχανακι.

εκτος αν απλα πηρες μηχανη για να λες οτι πηρες μηχανη.




Εγω βλεπω πολυ λαδι. Παρα πολυ λαδι βασικα. Δεν ειναι μονο οτι ειναι λαδωμενο ολο το κατω μερος της μηχανης, θα μπορουσε μια φορα να πεσει λαδι εκει και μετα να γινει μουργα με τις βρωμιες. Το δικο σου ομως χανει συνεχεια λαδι, και γι αυτο μεσα σε μολις 2 μερες παει να λιμνασει απο κατω.

Ο προηγουμενος σου ειπε γιατι εχανε λαδι και απο που?




τωρα το παρατηρησα καλυτερα: σε αυτη τη φωτογραφια το μηχανακι ειανι στο πλαϊνο σταντ? η το κραταει καποιος ορθιο? αν ειναι στα πλαγια και ο δεικτεις του λαδιου ειναι στη μεση τοτε σημαινει πως στο ορθιο θα ειναι πανω απο το full αρα ειναι παραγεμισμενο με λαδι.

http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1904227_10152337329704136_1362970302_n_zps44b38ab6.jpg

roukos_x
10/03/2014, 21:59
500€ σωστο 400αρι μηχανακι δεν υπαρχρει. Αν χαλασεις κατω απο 500 για να το κανεις να κινειται αξιοπρεπως επιτυχια θα ειναι. (μακαρι!)

μηχανακι που δε βρισκει νεκρα, σβηνει μονο του, δεν τραβαει σωστα, καιει λαδια, καταναλωνει πολλη βενζινη κλπ κλπ προφανως δεν ειανι σοβαρο μηχανακι. (ενα δικιο το εχεις!)

εκτος αν απλα πηρες μηχανη για να λες οτι πηρες μηχανη. (μπορεις να το πεις κ ετσι!!!!!)





Ο προηγουμενος σου ειπε γιατι εχανε λαδι και απο που?
(οταν πηγα τριτη βραδυ να το δω, το μηχανακι δεν εσταζε! ουτε την πεμπτη που το πηρα απο Πειραια...
Απο Πεμπτη βραδυ μεχρι Παρασκευη βραδυ υπαρχει ενα κενο γτ το μηχανακι δεν ηταν στα χερια μου..
το ειχα αφησει να μου το περασει ΚΤΕΟ κ να μου κανει μεταβιβαση, ενας γνωστος.. Παρασκευη βραδυ που το
πηγα να το παραλαβω...εσταζε! παιζει να εγινε κατι εκει ενδιαμεσα...αποδειξεις δεν εχω, σιγουρα δεν ξερω..
οποτε δεν μπορω να ριξω το φταιξιμο καπου...)



τωρα το παρατηρησα καλυτερα: σε αυτη τη φωτογραφια το μηχανακι ειανι στο πλαϊνο σταντ? (στο πλαϊνο σταντ ειναι) η το κραταει καποιος ορθιο? αν ειναι στα πλαγια και ο δεικτεις του λαδιου ειναι στη μεση τοτε σημαινει πως στο ορθιο θα ειναι πανω απο το full αρα ειναι παραγεμισμενο με λαδι.

http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1904227_10152337329704136_1362970302_n_zps44b38ab6.jpg[/QUOTE]

roukos_x
10/03/2014, 22:02
παντως παιδια ξερετε τι χαιρομαι??? που ασχολειστε!! ειλικρινα, το οτι εχετε πεσει σε προβληματισμο για εναν τελειως αγνωστο.. σε συγκινει!!αυτο δειχνει οτι (οσο κ αν δεν θελετε να το παραδεχτειτε), το γουσταρετε το συγκεκριμενο μηχανακι!!!:p
κ ποσο μαλλον οταν βλεπω οτι καποιοι διαβαζουν κ μπριζωνονται!!! :D

SHOOTER045
10/03/2014, 22:11
παντως παιδια ξερετε τι χαιρομαι??? που ασχολειστε!! ειλικρινα, το οτι εχετε πεσει σε προβληματισμο για εναν τελειως αγνωστο.. σε συγκινει!!αυτο δειχνει οτι (οσο κ αν δεν θελετε να το παραδεχτειτε), το γουσταρετε το συγκεκριμενο μηχανακι!!!:p
κ ποσο μαλλον οταν βλεπω οτι καποιοι διαβαζουν κ μπριζωνονται!!! :D
Το συγκεκριμενο για μενα ειναι ερωτας
Και ας λενε οτι θελουν....

Μικe777
10/03/2014, 22:24
παντως παιδια ξερετε τι χαιρομαι??? που ασχολειστε!! ειλικρινα, το οτι εχετε πεσει σε προβληματισμο για εναν τελειως αγνωστο.. σε συγκινει!!αυτο δειχνει οτι (οσο κ αν δεν θελετε να το παραδεχτειτε), το γουσταρετε το συγκεκριμενο μηχανακι!!!:p
κ ποσο μαλλον οταν βλεπω οτι καποιοι διαβαζουν κ μπριζωνονται!!! :D
ρε rouko αφου το ειχαμε κι εμεις λες να μην μας αρεσε:p
αμα εισαι μερακλης και μπορεις να το φτιαξεις σωστα ειναι ωραιο μηχανακι!
ειδικα αμα ειναι ρυθμισμενο σωστα και το ανοιξεις μετα τις 7.000 στροφες!!!
πεταει!!:D

dimzan
11/03/2014, 02:35
τωρα το παρατηρησα καλυτερα: σε αυτη τη φωτογραφια το μηχανακι ειανι στο πλαϊνο σταντ? (στο πλαϊνο σταντ ειναι) η το κραταει καποιος ορθιο? αν ειναι στα πλαγια και ο δεικτεις του λαδιου ειναι στη μεση τοτε σημαινει πως στο ορθιο θα ειναι πανω απο το full αρα ειναι παραγεμισμενο με λαδι.

http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/1904227_10152337329704136_1362970302_n_zps44b38ab6.jpg[/QUOTE]

Εαν ειναι στο πλαινο σταντ και η ενδειξη ειναι στη μεση σημαινει πως σε κανονικς συνθηκες ειναι μπουκωμενο με λαδι!!

Μετρα τη σταθμη του λαδιου με το μηχανακι σε εντελως ορθια θεση. Αν δεν εχεις διπλο σταντ βαλε καποιον να το κραταει ορθιο και κοιτα εσυ την ενδειξη. Λογικα θα ειναι πανω απο το high, μπορει να ειναι και τοσο πολυ το λαδι που να καλυπτει ολο το τζαμακι. Αδειασε οσο λαδι χρειαζεται ωστε να επανελθει η σταθμη εντος των οριων Low και High.




Το μηχανακι αυτο ειναι παιδικος ερωτας για πολλους. Στους περισσοτερους αρεσουν τα μηχανακια με σπορ γονιδια, και το bandit 400 ηταν ισως το γρηγοροτερο 400αρι γυμνο της εποχης του.

Τσακο κι ενα βιντεο για να δεις γιατι μας αρεσει ενα (καλοδιατηρημενο ) bandit

http://www.youtube.com/watch?v=AjcMnGb96aQ

Μικe777
11/03/2014, 13:21
Τσακο κι ενα βιντεο για να δεις γιατι μας αρεσει ενα (καλοδιατηρημενο ) bandit

http://www.youtube.com/watch?v=AjcMnGb96aQ[/QUOTE]

μια τελευταια παρατηρηση αν επιτρεπεται!
το banditακι που εβαλε ο φιλος μας dimzan
γραφει 92!τα παλια ηταν καλλυτερα το μ@μημενο ειναι αυτο
με το κοκκινο καπακι!αν εχεις την εβαψες..:wave2:

roukos_x
11/03/2014, 21:34
λοιπον παιδες!!! σημερα βγηκα στους δρομους για πρωτη φορα!!!!
Πρωτα απολα, μου εβγαλε την παναγια για να παρει μπροστα, αλλα με εναν μαγικο τροπο..
(τον οποιο ουτε εφω τον ξερω..) πηρε! εκανε κατι νουμερα στην αρχη αλλα μετα κομπλε!!
Πολλες φορες ενιωσα τον πισω τροχο να ψαρευει, σαν να ειναι ετοιμο να γλυστρησει, ευτυχως δεν
εφαγα τα μουτρα μου!!!
τα λαδια μεν??? τουμπανο!! το πηρα οπως ηταν...τερμα ξεχυλισμενο απο λαδια, τα οποια επιτυχως
διεγραψαν ολη την διαδρομη που εκανα! gps και αηδιες!!
Ολως περιεργως δεν παρατηρησα ρεταρισματα/μπερδεματα ανοιγοντας το γκαζι...
δεν παει να σταζει κ να διαλυεται... ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!!

dimzan
11/03/2014, 22:34
οταν περασεις τη φαση του ενθουσιασμου ψαξε πως θα το συνεφερεις μηχανικα.

οπως θα μαθεις εν καιρω , ειτε διαβαζοντας ειτε επειδη το διαπιστωσες, κατα πασα πιθανοτητα εχεις προβλημα με τα καρμπς.

Πρεπει να το οδηγησει καποιος που ξερει για να διαπιστωθει αν οντως μπουκωνει, ρεταρει, σβηνει, δεν αναβει, ή δουλευει σωστα.


Κι εγω οταν πηρα το πρωτο μου μηχανακι, ενα cb 400 , ημουν με ενα χαμογελο στα χειλη. Μετα απο λιγο καιρο τα σκασα στο συνεργειο οταν ανακαλυψα τι γινοταν..

viper1
12/03/2014, 10:16
Βαλβολινες μου ειπε να αλλαξω γτ δεν εχει αλλαξει κ δεν μπαινει καλα η νεκρα! ( στα φαναρια δλδ ειμαι με πρωτη κ συμπλεκτη!)


afto gia tis valvolines elpizo oti kaneis plaka...

stam2
12/03/2014, 10:18
μάλλον εννοεί λάδια valvoline.... :smokin:

311697

dimzan
12/03/2014, 10:53
Η μηχανη δεν ειναι οπως το αμαξι. Στο αμαξι αλλα λαδια παιρνει η μηχανη και αλλα λαδια (βαλβολινες) το κιβωτιο.

Στη μηχανη τα λαδια του κιβωτιου ειναι κοινα με της μηχανης. Εσυ μαλλον πρωτη φορα το ακους, πιθανον και ο προηγουμενος να μην ειχε ιδεα.

Μπορει επισης ο πορηγουμενος να νομιζε το ιδιο οποτε να εβαλε λαδια αυτοκινητου στη μηχανη και γι αυθτο να εχει περιεργη συμπεριφορα το κιβωτιο.

Τα λαδια για μοτοσυκλετες εχουν εξτρα αντιτριβικες ιδιοτητες αφου λιπαινουν και το κιβωτιο.

roukos_x
12/03/2014, 14:23
οχι παιδια...δεν ειχα ξανακουσει κατι τετοιο! χιλια ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια!!! :D
παντως εχθες κ σημερα το ευχαριστηθηκα το μηχανακι! πολυ βρουμ βρουμ!!!
τελικα, πηγα σε ενα συνεργειο εδω κοντα στο σπιτι μου..
τα λαδια εσταζαν απο το πλαϊνο καπακι γτ ειχε ραγισει σε 2 σημεια!
( φλατζα,λαδια κ φτιαξιμο το καπακι= 140 ευρω
εκτος κ αν βρω εγω καπακι κ μου παρει 100...καλα ειναι!!!)
Επισης μου ειπε οτι το μηχανακι δουλευει τρικυλινδρο!
θελει ψαξιμο λεει..μπορει να ειναι ενα μπουζι...μπορει να ειναι πολλαπλασιαστης..
μπορει να ειναι η πιπα!!
ΝΤΑΞ.... ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!
αλλα το αλλο με καιει εμενα ρε παιδια...
δεν βρισκω καθρεφτες να μου αρεσουν!!!
που θα βρω? πηγα μια βολτιτσα μηχαλακοπουλου...κ δεν...
θελω μαυρους, στρογγυλους με μακρυα μπρατσα!!!

stam2
12/03/2014, 14:38
ρε φίλε, σοβαρά τώρα... μήπως μας τρολάρεις....?
για τις βαλβολίνες νόμιζα ότι το λες για πλάκα. για το ότι δεν δουλεύει ένας κύλινδρος έχεις να πεις ότι δεν βρίσκεις καθρέπτες που να σου αρέσουν...?
τι λες...?????

skylaros
12/03/2014, 14:45
Ρε φίλε μας τρολλάρεις? Το μηχανάκι σου στάζει λάδια, δε ξέρεις αν έχει λάδι μηχανής μέσα ή λίπος φώκιας, δουλεύει τρικύλινδρο και εσένα σε νοιάζει ότι ΔΕ βρίσκεις καθρέφτες να σου αρέσουν? :cry:

:beer:

SHOOTER045
12/03/2014, 14:52
οχι παιδια...δεν ειχα ξανακουσει κατι τετοιο! χιλια ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια!!! :D
παντως εχθες κ σημερα το ευχαριστηθηκα το μηχανακι! πολυ βρουμ βρουμ!!!
τελικα, πηγα σε ενα συνεργειο εδω κοντα στο σπιτι μου..
τα λαδια εσταζαν απο το πλαϊνο καπακι γτ ειχε ραγισει σε 2 σημεια!
( φλατζα,λαδια κ φτιαξιμο το καπακι= 140 ευρω
εκτος κ αν βρω εγω καπακι κ μου παρει 100...καλα ειναι!!!)
Επισης μου ειπε οτι το μηχανακι δουλευει τρικυλινδρο!
θελει ψαξιμο λεει..μπορει να ειναι ενα μπουζι...μπορει να ειναι πολλαπλασιαστης..
μπορει να ειναι η πιπα!!
ΝΤΑΞ.... ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!
αλλα το αλλο με καιει εμενα ρε παιδια...
δεν βρισκω καθρεφτες να μου αρεσουν!!!
που θα βρω? πηγα μια βολτιτσα μηχαλακοπουλου...κ δεν...
θελω μαυρους, στρογγυλους με μακρυα μπρατσα!!!

Πλακα κανεις για τα λαδια ετσι?
Καπακι κοιτα στο car.gr μηχανακι μοντελο αντ/κα για το οχημα εχει και καθρεφτες
Αν οχι στο ebay κσθρεφτες απο μαμα μεχρι οτι θελεις

Gi_4ce
12/03/2014, 14:54
Χέστους μωρε τους αποπάνω που κολλάνε σε λεπτομέρειες...

Ας ασχοληθουμε με τα σοβαρα του θεματος...
Τάπες για τις βαλβίδες στα λαστιχα βρηκες?

SHOOTER045
12/03/2014, 14:56
Χέστους μωρε τους αποπάνω που κολλάνε σε λεπτομέρειες...

Ας ασχοληθουμε με τα σοβαρα του θεματος...
Τάπες για τις βαλβίδες στα λαστιχα βρηκες?
Που μπαινουν αυτα???

Gi_4ce
12/03/2014, 15:02
Που μπαινουν αυτα???

Μα καλά δεν ξερεις ποιες ειναι οι βαλβίδες στα λάστιχα?

Είναι κάπως έτσι και τις βρίσκεις κάτω απο τη σέλα.

Gi_4ce
12/03/2014, 15:04
Αδρεφέ, εσυ με το μπαντιτ, περα απο την πλάκα, κάτσε να φτιάξεις το μηχανάκι να δουλεύει σωστά και μετά ριχνεις λεφτα σε καλούδια.

Μην αφήνεις την κάβλα σου να σε τυφλώνει. Το οτι δουλεύει τρικύλινδρο μπορεί να είναι 2 Ευρώ πρόβλημα, μπορεί να είναι και 500 Ευρω προβλημα.

Χαλάρωσε και περίμενε.

roukos_x
12/03/2014, 15:28
χαχαχαχχααααα!!! δεν ειναι θεμα καβλας! ειναι θεμα καθρεφτη!! τον αριστερο τον εσπασα μονος μου (περα του οτι ειναι κοντοι) κ δεν βλεπω τπτ!!!
χαχαχαχαχχαχαχααααα!!! ψαχνω... αλλα δεν...
εντυπωση μου εκαναν αυτοι... θα ειναι τελειως βλακεια με αυτους????
http://www.ebay.com/itm/Black-Bar-End-Side-Mirrors-for-Kawasaki-Yamaha-Honda-Suzuki-KTM-Motorcycle-Bike-/281284282395?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&fits=Make%3ASuzuki|Model%3ABandit+400&hash=item417dd9881b&vxp=mtr

SHOOTER045
12/03/2014, 16:20
Αυτοι μπαινουν χαμηλα στο τιμονι στην θεση των αντιβαρων
Βλακεια δεν ειναι αλλα το θεμα ειναι και η πρακτικοτητα
Δηλαδη να τους βαλεις αν δεν βλεπεις τπτ ομως?
Στο e bay δηλαδη εγραψες. gsf 400 mirrors και βρηκες μονο αυτους?
Εγω γιατι βρηκα κατι χιλιαδες?

roukos_x
12/03/2014, 16:53
οχι βεβαια, εννοειται οτι μου εβγαλε αμετρητους, αλλα αυτοι μου εκαναν εντυπωση!
Βασει λογικης, ορατοτητα θα εχεις καλη, αλλα αν πλαγιασει λιγο η μηχανη???
για ποιον θα χτυπανε οι καμπανες???
Τεσπα, αυτοι που μου αρεσουν, αποτι ειδα, κανουν 15 ευρω το πολυ..
η μονη βλακεια ειναι οτι υπαρχουν στην μιχαλακοπουλου (που ημουν σημερα το πρωι)
Αν το ηξερα νωριτερα... λιγο πιο πανω ηταν...

viper1
12/03/2014, 20:07
έχει το ΙΚΕΑ προσφορά καθρέφτη μπάνιου ΄παίζει και να στο ταιριάξει ο μάστορας που σου έφτιαξε το καπάκι. α και βάλε μόνο τον δεξί

roukos_x
12/03/2014, 20:09
χαχαχαχαχαχαααααα!!! ελα μην κραζεις! θα γινει ανθρωπινο σιγα-σιγα!

viper1
12/03/2014, 20:12
οχι παιδια...δεν ειχα ξανακουσει κατι τετοιο! χιλια ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια!!! :D
παντως εχθες κ σημερα το ευχαριστηθηκα το μηχανακι! πολυ βρουμ βρουμ!!!
τελικα, πηγα σε ενα συνεργειο εδω κοντα στο σπιτι μου..
τα λαδια εσταζαν απο το πλαϊνο καπακι γτ ειχε ραγισει σε 2 σημεια!
( φλατζα,λαδια κ φτιαξιμο το καπακι= 140 ευρω
εκτος κ αν βρω εγω καπακι κ μου παρει 100...καλα ειναι!!!)
Επισης μου ειπε οτι το μηχανακι δουλευει τρικυλινδρο!
θελει ψαξιμο λεει..μπορει να ειναι ενα μπουζι...μπορει να ειναι πολλαπλασιαστης..
μπορει να ειναι η πιπα!!
ΝΤΑΞ.... ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!
αλλα το αλλο με καιει εμενα ρε παιδια...
δεν βρισκω καθρεφτες να μου αρεσουν!!!
που θα βρω? πηγα μια βολτιτσα μηχαλακοπουλου...κ δεν...
θελω μαυρους, στρογγυλους με μακρυα μπρατσα!!!

μπας και πήρες TRIUMPH? γιατί αυτά δουλεύουν τρικύλινδρα... για ψαξε μπας και βρεις κανα ταμπελάκι που να λέει made in japan...

dimzan
13/03/2014, 02:34
Πρεπει να χω 2 καθρεπτες απο το παλιο μ cb400. Λογικα ιδιο σπειρωμα θα χουν και θα ταιριαζουν.

Παρτους ετσι απ το να κυκλοφορεις χωρις...


Αλλα ρε φιλε, πραγματικα, το μηχανακι μην το κυκλοφορεις ετσι!!!! Μπορει να πας να περασεις καμια διασταυρωση και να σε αφησει μες τη μεση, ή να σε αφησει καθως κινεισαι σε μεσσαια λωριδα και να σου ρθουν αμαξια απο πισω.

Δεν ειναι μονο θεμα καυλας να το φτιαξεις να δουλευει σωστα, αλλα κυριως λογω ενεργητικης ασφαλειας!!

alex14
13/03/2014, 03:46
Το οτι δουλευει τρικυλινδρο μπορει να εχει και σαν συνεπεια βλαβη που θα σε κανει να πεταξεις την μηχανη
στα σκουπιδια. ;)

Μικe777
13/03/2014, 12:21
Το οτι δουλευει τρικυλινδρο μπορει να εχει και σαν συνεπεια βλαβη που θα σε κανει να πεταξεις την μηχανη
στα σκουπιδια. ;)

τα ειπαμε για το συγκεκριμενο μοντελο!
παλι να τα λεμε!
τωρα εισαι τυχερος κατσε να ριξει καμια βροχη και τα λεμε!!:a11:

roukos_x
13/03/2014, 12:50
νταξ!!!!! κατανοητο!!!! μην βαρατε! θα το φτιαξω σιγα σιγα!!!! ουτως η αλλως εχω κ το αμαξι να κυκλοφορω! δεν με καιει τοσο.....

roukos_x
13/03/2014, 19:00
ενταξει!!! οσο παιξαμε, παιξαμε!!! το μηχανακι βγαινει off μεχρι την δευτερα.
Την δευτερα θα το παω στον μηχανικο να μου φτιαξει το καπακι κ
να ριξει μια ματια γιατι δεν δουλευει ο δευτερος κυλινδρος!
Ωραια ειναι, πλακα εχει, αλλα αν ειναι να παω...ας παω απο κατι σοβαρο!!!
μεχρι τοτε, κυκλοφοραμε με την μαουνα, που θελει 20 ευρω την μερα βενζινη! (το αμαξι δλδ...)

ερωτησεις...
Α.η ρεζερβα, ο διακοπτης της δλδ... πρεπει να ειναι πανω? κατω???
Β. Οταν αναβω το αριστερο φλας, το λαμπακι στο τιμονι μια αναβοσβηνει, μια οχι?
να ασχοληθω...? η μπα?

SHOOTER045
13/03/2014, 19:36
α)το δικο σου πρεπει να ειναι το ποιο παλιο απ το δικο μου,το δικο μου ειναι με την κοκκινη κεφαλη.εχω την εντυπωση πως πανω ειναι ανοιχτη και κατω ειναι ρεζερβα
β)ανοιγεις διακοπτη φλας ψεκαζεις wd40 η σπρει ηλεκτρικων επαφων,το ιδιο θα συμβουλευα σε ολες τις φυσες,μπορει να γλιτωσεις και κανενα τσικαμπουμ απο καμμενη φυσα.υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να στρωσει
γ)αν κανεις κατι καντο καλα.αλλιως μην το κανεις καθολου

roukos_x
13/03/2014, 19:51
α)το δικο σου πρεπει να ειναι το ποιο παλιο απ το δικο μου,το δικο μου ειναι με την κοκκινη κεφαλη (ναι, το δικο μου δεν εχει τπτ κοκκινο πανω!!!).εχω την εντυπωση πως πανω ειναι ανοιχτη και κατω ειναι ρεζερβα
β)ανοιγεις διακοπτη φλας (που ειναι αυτο?????) ψεκαζεις wd40 η σπρει ηλεκτρικων επαφων,το ιδιο θα συμβουλευα σε ολες τις φυσες (αν μπορουσες να μου πεις που αλλου να ψεκασω ακριβως...),μπορει να γλιτωσεις και κανενα τσικαμπουμ (????) απο καμμενη φυσα.υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να στρωσει
γ)αν κανεις κατι καντο καλα.αλλιως μην το κανεις καθολου (εννοειται αυτο! προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα!!)

ρε παιδια...χιλια συγνωμη που σας ζαλιζω ετσι.. εχω αρχισει κ νιωθω λιγο ασχημα με τοσες ερωτησεις, αλλα ειλικρινα, ενδιαφερομαι κ θελω να μαθω..αλλα μεχρι κ την προηγουμενη παρασκευη δεν ειχα γυρισει ΚΑΝ να κοιταξω διτροχο...οποτε καταλαβαινετε..

SHOOTER045
13/03/2014, 20:03
στο αριστερο σου χερι εκει που αναβεις-ενεργοποιεις τα φλας
εχει και την κορνα και τα φωτα-μεγαλη/μικρη σκαλα
απο κατω εχει δυο βιδες,ξεβιδωνεις ανοιγεις ψεκαζεις βιδωνεις
ακολουθωντας το καλωδιο θα βρεις φυσα-ενωση-οχι την ΑΕΚ-ξεκουμπωνεις ψεκαζεις κλεινεις,αν εχει ασπριλα-αλατα κανε μπαινοβγιολες
το ιδιο θα συνιστουσα σε καθε ενωση-οχι την ΑΕΚ-καλωδιωσης αφου βγαλεις σελα τεποζιτο και εχεις προσβαση παντου
τσικαμπουμ απο βραχυκυκλωμα εννοω
παλιο μηχανακι και ποιος ξερει τι περασε


btw κανενα το προβλημα,ρωτα οτι θες

roukos_x
18/03/2014, 17:39
γειααααααααα!!! στελνω νεα...
Το μηχανακι μπηκε συνεργειο για να φτιαχτει το καπακι..
Επισης ειπα να ριξουν μια ματια γιατι δεν δουλευει ο δευτερος κυλινδρος...
Ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο κ να το φτιαξω κ αυτο οσο το εχω μεσα..
Αυτο που μας εκανε εντυπωση ηταν οτι οι πιπες ηταν ολες τυλιγμενες με μονωτικη ταινια...
Για να δουμε τι θα βγαλει...
*ΕΡΩΤΗΣΗ*
διαβασα καπου στο φορουμ οτι, αν αλαξεις την εισαγωγη του μοτερ με του gsxf 400 του 95,
γλυτωνεις απο τα θεματακια των καρμπ ( με ενα καλο ρυθμισμα παντα...)
λετε...? αξιζει....?

Gi_4ce
18/03/2014, 18:06
αλλαζεις τις εισαγωγες για να βαλεις και τα καρμπ του gsxf.

Ασε να δεις αν θα δουλεψει 4κυλινδρο και μετα βλεπεις.:rolleyes:

roukos_x
21/03/2014, 22:47
λοιπον παιδες, παρελαβα σημερα το εργαλειο. το καπακι φτιαχτηκε μεν, ολα κομπλε.
το αλλο θεματακι ομως , οπως κ περιμενα, δεν φτιαχτηκε..
αλλαξαν μπουζι λενε, κ δουλεψε καλυτερα, αλλα οχι σωστα..
Νομιζω πως ηρθε η ωρα να επισκεφτω εναν σωστο/γνωστη μηχανικο, γτ το μηχανακι εχω σκοπο να το κρατησω!
Σας ακουω..που να το παω?
σε περιπτωση που δεν επιτρεπεται να το πειτε δημοσιως, στειλτε μου προσωπικο μηνυμα.

Κατι που με εξοργησε... Σημερα 19.30 ακριβως, πηρα το μηχανακι..
το πηγα σπιτι (500 μετρα αποσταση) κ το παρκαρα κ εφυγα με το αμαξι..
Γυρισα πριν λιγο (11.30) μπορειτε να φανταστειτε τι εκπληξη με περιμενε...?
μια λιμνη απο...ΒΕΝΖΙΝΗ! παμε καλα? φταιω να τους το κανω λαμπογυαλο τωρα?
τι ειναι αυτο τωρα? το μονο που καταφερα να δω, ειναι οτι σταζει απο τα αριστερα,λιγο πιο κατω απο το διακοπτη της ρεζερβας,
Απο το μεσα μερος του σασι περιπου...(το υψος περιγραφω). φτου σου διαολε...κ το ειχα γεμισει...

dimzan
22/03/2014, 04:20
καλα ξεμπερδεματα.

το προβλημα αυτη της μηχανης οπως εχουμε ξαναπει ειναι στην τροφοδοσια, και συγκεκριμενα στα καρμπυρατερ.

θελουν λυσιμο και φτιαξιμο απ την αρχη και οχι απλα ρυθμισμα κατα πασα πιθανοτητα.

τωρα ποιος μπορει να το κανει αυτο σωστα... δεν ξερω... μαλλον κανεις. κι αμα το κανει θα θελει πολλα για το rebuild.


μετρα μια συμπιεση να δεις που βρισκεσαι

stam2
22/03/2014, 07:10
Ειναι πολυ πιθανον αφου πειραξαν τα καρμπυρατερ, να μην στεγανοποιουν καλα και να χανουν βενζινη... Οπως ειπε και ο παραπανω θα χρειαστεις δραστικες λυσεις οπως ας πουμε αλλαγη ολων των σωθικων των καρμπυρατερ... Ψαξου με eBay γιατι αν πας στην εδω αντιπροσωπεια θα σε σκισουν...

SHOOTER045
22/03/2014, 07:23
το πιθανοτερο θα χρειαστεις μεμβρανες(οπως και εγω) οτι ειπε ο stam απο πανου
απο e bay ψωνισα εγω
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=gsf+400+carburetor+diaphragm&_nkwusc=gsf+400+carburator+diaphragm&_rdc=1

roukos_x
22/03/2014, 08:15
αυτο που σπαστικα πιο πολυ ειναι γιατι τους το πηγα με διαροη λαδιων κ μου το γυρισαν με διαροη βενζινης.
ενταξει,ειπαμε,το μηχανακι δεν ειναι σε καλη κατασταση,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το καταστρεψουν τελειως.
απαραδεκτο.
πως αφηνεις το μηχανακι να φυγει ετσι απο το συνεργειο; ελεος δλδ

toyar
22/03/2014, 14:12
παντως ο συνδυασμος παλιο μηχανακι-χρεπι και ελλην μαστορας ειναι θανατηφορος
αν δεν σκοπευεις να ασχοληθεις προσωπικα απλα πετας τα λεφτα σου

dimzan
22/03/2014, 15:51
παντως ο συνδυασμος παλιο μηχανακι-χρεπι και ελλην μαστορας ειναι θανατηφορος
αν δεν σκοπευεις να ασχοληθεις προσωπικα απλα πετας τα λεφτα σου

συμφωνω απολυτα!

φιλε μου, δες κι εδω τον συμφορουμιτη που ανακατασκευασε το gsxf 400. Εχει τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου. Τον ρωτησα πως την παλεψε με τα καρμπ και εν ολιγοις ειπε πληρη ανακατασκευη στα καρμπς.

Δες τη συζητηση http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140205&page=3&p=2446335&viewfull=1#post2446335


Επισης, επιμενω να μετρησεις συμπιεση πριν κανεις οτιδηποτε. Το οτι δε σου δουλευει ο 2ος κυλινδρος δε σημαινει 100% οτι φταινε τα καρμπς. Αν μετρησεις συμπιεση μπορει παρεις μια καλη αποψη για την κατασταση του μοτερ εσωτερικα χωρις να το ανοιξεις. Κι αν σου βγαλει πολυ πεσμενη στο δευτερο αλλα καλη συμπιεση στους αλλους κυλινδρους το προβλημα δε θα λυθει ακομα κι αν φτιαξεις τα καρμπς.

SHOOTER045
22/03/2014, 17:16
συμφωνω απολυτα!

φιλε μου, δες κι εδω τον συμφορουμιτη που ανακατασκευασε το gsxf 400. Εχει τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου. Τον ρωτησα πως την παλεψε με τα καρμπ και εν ολιγοις ειπε πληρη ανακατασκευη στα καρμπς.

Δες τη συζητηση http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140205&page=3&p=2446335&viewfull=1#post2446335


.

δεν το ειχα υποψην μου ολοκληρο
οταν κλεισω το μοτερ μου θα ασχοληθω οπως ο φιλος
θενκς

roukos_x
23/03/2014, 03:15
συμφωνω απολυτα!

φιλε μου, δες κι εδω τον συμφορουμιτη που ανακατασκευασε το gsxf 400. Εχει τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου. Τον ρωτησα πως την παλεψε με τα καρμπ και εν ολιγοις ειπε πληρη ανακατασκευη στα καρμπς.

Δες τη συζητηση http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140205&page=3&p=2446335&viewfull=1#post2446335


Επισης, επιμενω να μετρησεις συμπιεση πριν κανεις οτιδηποτε. Το οτι δε σου δουλευει ο 2ος κυλινδρος δε σημαινει 100% οτι φταινε τα καρμπς. Αν μετρησεις συμπιεση μπορει παρεις μια καλη αποψη για την κατασταση του μοτερ εσωτερικα χωρις να το ανοιξεις. Κι αν σου βγαλει πολυ πεσμενη στο δευτερο αλλα καλη συμπιεση στους αλλους κυλινδρους το προβλημα δε θα λυθει ακομα κι αν φτιαξεις τα καρμπς.

φιλε μου, εγω συμφωνω μαζι σου κ δεν παω κοντρα σε αυτα που λες! πολυ ωραια κ πολυ σωστα..
αλλα μην ξεχνατε οτι ειμαι καινουριος στο χωρο αυτο κ δεν εχω ιδεα, ουτε απο συνεργεια, ουτε απο μηχανικα..
Ειπα κ σε αλλο ποστ, οτι το μηχανακι το θελω κ εχω σκοπο να ασχοληθω..γι'αυτο κ ζηταω την βοηθεια σας κ τις γνωσεις σας!
δεν μου λετε ομως το πιο σημαντικο...
ΠΟΥ να παω να τα κανω ολα αυτα???

dimzan
23/03/2014, 03:24
εγω προσωπικα δεν ξερω μηχανικο που να ασχοληθει σοβαρα με αυτο το μηχανακι.

ελπιζω να σου απαντησει καποιος αλλος.

παρ ολα αυτα, σε οποιον και να πας πες του να ακολουθησει αυτα που σου προτεινα. δηλαδη συμπιεση και αν ειναι οκ ανακατασκευη καρμπς.

toyar
23/03/2014, 06:23
προφανως το μηχανακι σου εχει φτασει στο τελος της ζωης του και κανεις μηχανικος δεν ασχολειται με το να ανασταινει νεκρους οταν μπορει να βγαλει το μεροκαματο του αλλαζοντας απλα λαδια φιλτρα μπουζι τακακια κλπ
αν πας σε μια επισημη αντιπροσωπεια θα σου πουν σιγουρα ανοιγμα κινητηρα ρεκτιφιε αλλαγη ελατηριων τριψιμο βαλβιδων αλλαγη καρμπ με καινουρια κλπ
τοτε το μηχανακι σου θα ξανααποκτησει ζωη αλλα ποσο προθυμος εισαι να σκασεις ενα διχιλιαρο για ολα αυτα;

motomaniac
23/03/2014, 12:23
μετρα συμπιεση οπως προειπαν. αν δεν ειναι οκ μπες στην λιστα και ψαχνε κομπλε μοτερ απο gsxr 400 μαζι με τα ρευματα και τα καρμπς του να ησυχασεις. κι αμα βρεις με usd πιρουνι τσιμπα κι εκεινο..

roukos_x
23/03/2014, 12:42
ε,ναι, τουλαχιστον να δουμε τι εχει ρε παιδια κ αν δεν αξιζει να φτιαχτει το συγκεκριμενο, τσιμπαω ενα αλλο,το κουμπωνω κ ειμαστε κομπλε..
τωρα αυτο το πιρουνι...ειναι καινουριο παλι!

motomaniac
23/03/2014, 13:52
ε,ναι, τουλαχιστον να δουμε τι εχει ρε παιδια κ αν δεν αξιζει να φτιαχτει το συγκεκριμενο, τσιμπαω ενα αλλο,το κουμπωνω κ ειμαστε κομπλε..
τωρα αυτο το πιρουνι...ειναι καινουριο παλι!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4779794/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4627036/
απο τετοιο.

SHOOTER045
23/03/2014, 14:51
ετοιμα τα εχεις εσυ............
δεν αφηνεις τα λινκ να φτιαξουμε τα πηνια μπας και τρεξω στο εντουρο.......

motomaniac
24/03/2014, 10:13
ετοιμα τα εχεις εσυ............
δεν αφηνεις τα λινκ να φτιαξουμε τα πηνια μπας και τρεξω στο εντουρο.......

θα τα κοιταξω σημερα ρε, μη βαρας..
;)

roukos_x
25/03/2014, 22:15
ετσι...ως δια μαγειας...φταχτηκαν ολα μονα τους!!! χαχαχαχαχαχααα!
τουμπανο το μηχανακι...δεν ξερω πως, αλλα δεν με νοιαζει κιολας! το ελιωσα αυτες τις μερες!
βολτες,ανοιγματα..τα παντα ολα!!! παει καλα...
αν μου ελεγες για ενα 400αρι της ηλικιας του..δεν θα πιστευα ποτε οτι θα ειχε τετοιο γκαζι...
ειμαι υπερευχαριστημενος σε αυτο το θεμα!
κ μπορει να ταλαιπωρηθηκα λιγο στην αρχη..αλλα τελικα ειδα οτι ηταν καλη αγορα!!! μπραβο μου!!!
να πω κ ενα τεραστιο ευχαριστω σε εναν συμ-φορουμιτη που αφιερωσε αρκετο χρονο για
να "τεσταρει" κ για να μου δωσει συμβουλες!!!
τα καλυτερα ερχονται λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
θα σας κραταω ενημερεους...για καλα νεα απο εδω κ περα!!!

SHOOTER045
25/03/2014, 22:31
υποθετω οτι στον προβληματικο κυλνδρο η πιπα του μπουζι σου κανει κολπα και θα σου ξανακανει
και οσο για την βενζινη ισως σου ειχε κολησει καποιο φλοτερ

Μικe777
25/03/2014, 22:33
ετσι...ως δια μαγειας...φταχτηκαν ολα μονα τους!!! χαχαχαχαχαχααα!
τουμπανο το μηχανακι...δεν ξερω πως, αλλα δεν με νοιαζει κιολας! το ελιωσα αυτες τις μερες!
βολτες,ανοιγματα..τα παντα ολα!!! παει καλα...
αν μου ελεγες για ενα 400αρι της ηλικιας του..δεν θα πιστευα ποτε οτι θα ειχε τετοιο γκαζι...
ειμαι υπερευχαριστημενος σε αυτο το θεμα!
κ μπορει να ταλαιπωρηθηκα λιγο στην αρχη..αλλα τελικα ειδα οτι ηταν καλη αγορα!!! μπραβο μου!!!
να πω κ ενα τεραστιο ευχαριστω σε εναν συμ-φορουμιτη που αφιερωσε αρκετο χρονο για
να "τεσταρει" κ για να μου δωσει συμβουλες!!!
τα καλυτερα ερχονται λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
θα σας κραταω ενημερεους...για καλα νεα απο εδω κ περα!!!
ωραιος!!!καλες βολτες!!!
μην μασας!!!:wave2:

dimzan
25/03/2014, 23:36
ετσι...ως δια μαγειας...φταχτηκαν ολα μονα τους!!! χαχαχαχαχαχααα!
τουμπανο το μηχανακι...δεν ξερω πως, αλλα δεν με νοιαζει κιολας! το ελιωσα αυτες τις μερες!
βολτες,ανοιγματα..τα παντα ολα!!! παει καλα...
αν μου ελεγες για ενα 400αρι της ηλικιας του..δεν θα πιστευα ποτε οτι θα ειχε τετοιο γκαζι...
ειμαι υπερευχαριστημενος σε αυτο το θεμα!
κ μπορει να ταλαιπωρηθηκα λιγο στην αρχη..αλλα τελικα ειδα οτι ηταν καλη αγορα!!! μπραβο μου!!!
να πω κ ενα τεραστιο ευχαριστω σε εναν συμ-φορουμιτη που αφιερωσε αρκετο χρονο για
να "τεσταρει" κ για να μου δωσει συμβουλες!!!
τα καλυτερα ερχονται λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!
θα σας κραταω ενημερεους...για καλα νεα απο εδω κ περα!!!

ευχαριστα νεα!

πες μας ομως και τι επισκευες εγιναν και τι εφταιγε τελικα.

καλες βολτες με κρανακι και προσοχη

roukos_x
25/03/2014, 23:59
κοιτα, το κλασσικο το ξεραμε απο την αρχη, ηταν το καπακι το δεξι που ειχε ραγισει κ εσταζε..
Το κολλησαν κ ολα τζιτζι..καμια διαροη.
Αυτο το ακυρο με την βενζινη που παρουσιαστικε ξαφνικα, το ιδιο ξαφνικα εξαφανιστηκε οταν επεστρεψα
το μηχανακι στον συνεργειά.. καμια απροσεξια του θα ηταν..
Οσο αφορα το "τρικυλινδρο", αφου αλλαξε μπουζι (ενα, του δευτερου κυλινδρου), μου ειπε οτι δεν θα δουλεψει..
παρολα αυτα,μεχρι κ την τελευταια φορα που ελεγξα κ οι τεσσερις σωληνες εξαγωγης ηταν ζεστες!
οποτε δουλευει..μπορει αυριο μεθαυριο να "ξανανεβαζει λαδι" κ να μου το βραχιχυκλωσει οπως μου ειπε...
anyway, ο τυπος ειναι μαστορας προς αποφυγην.. ελεγε οτι να'ναι..
ακομα κ εγω που δεν ξερω καταλαβα οτι δεν ηξερε τι ελεγε..
μεχρι οτι βρηκε 6 λιτρα βενζινη στα λαδια!!!χαχαχχαχααααα!!!
ευτυχως μου προτειναν μαστορα που εχει ασχοληθει κ ξερει απο το συγκεκριμενο μηχανακι..
οποτε την επομενη φορα θα το παω εκει..
απο εκει κ περα...το οτι δεν επαιρνε μπροστα, το οτι οταν μιζαρες εκανε ενα πολυ δυνατο "μπαμ"
κ ολα τα αλλα ανεξηγητα...απλα....φτιαχτηκαν!!! τι να πω...
μπορει να ηρθε η νεραϊδα κ να την χτυπησε με το μαγικο ραβδι της! χαχαχαχααααααα!!!
προς το παρον ψαχνω στο ιντερνετ για καινουρια μπουζοκαλωδια κ φιλτρο ΚΝ !

SHOOTER045
26/03/2014, 00:18
αν αλλαξεις φιλτρο και βαλεις κ/n
θα χρειαστεις ζιγκλερωμα ρυθμισμα καρμπ κλπ κλπ
εισαι σιγουρος οτι θες να μπλεξεις?

roukos_x
26/03/2014, 00:26
ναι, μου το ειπαν κ το σκεφτηκα καλα..
ουτως η αλλως πρεπει να παει μηχανικο να ρυθμιστει κ να καθαριστει..
οποτε φτιαχνω την καβατζα μου απο τωρα κ θα σκασω μυτη με ολο το πακετακι..
να το αφησω μια κ καλη...κ οχι πηγαινε-ελα καθε τρεις κ λιγο.

dimzan
26/03/2014, 04:28
δες αν θα μπορεσει ο ανθρωπος να το ρυθμισει με κανονικο φιλτρο, να δουλευει σωστα και μετα του βαζεις εξατμιση και φιλτρο

roukos_x
30/03/2014, 16:12
γεια σας παλικαροι!!! κυριακη σημερα...ωραια μερα...ηταν οτι πρεπει να ασχοληθω με το μηχανακι... (ειπα..)
συγκεκριμενα ηθελα να φτιαξω το φαναρι που ειχε κρεμασει κ αυτη τη στιγμη που σας γραφω, δεν εχω βρει ακομα
το σαγονι που μου επεσε κ τα ματια μου ακομα καιγονται απο αυτα που ειδα...
ανοιξα λοιπον το φαναρι... κ ιδου!!!
σπασμενα ολα, κομμενα/κολλημενα κ ξανακομμενα/ξανακολλημενα ολα...
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010112_zps99601d83.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010112_zps99601d83.jpg.html)
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010113_zps28c2bec7.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010113_zps28c2bec7.jpg.html)
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010115_zps04714a4c.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010115_zps04714a4c.jpg.html)
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? που θα βρω τετοιες βιδες? (αν λεγονται βιδες...)

κ συνεχιζουμε.. το ντουι απο το δεξι φλας ( σε ενα ποστ ειχα γραψει οτι κολλαγε...τωρα μαθαμε γιατι...
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010114_zps79c9d8c1.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010114_zps79c9d8c1.jpg.html)

την λαμπα την εσπασα εγω.. ( ε, να μην κανω κ εγω καμια μαλακια???)
η ιδια ερωτηση... που θα βρουμε τετοιο ντουι?????

η πολυ προχειρη λυση που βρηκα γτ κυριακατικα δεν βρισκεις τπτ.. ( μπορω να πω οτι ειναι πολυ σταθερο...
μπορει να το αφησω κ ετσι!! χαχαχαχχαχααααα!)
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010116_zpsc36da1b7.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010116_zpsc36da1b7.jpg.html)
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010117_zps4d5f188f.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010117_zps4d5f188f.jpg.html)

κ επισης... 2 φωτο που σας ειχα υποσχεθει απο το χρεπι μου κ δεν ειχα βρει την ευκαρια...
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010120_zpsecb57098.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010120_zpsecb57098.jpg.html)
http://i212.photobucket.com/albums/cc203/roukos_x/P1010121_zps109e9189.jpg (http://s212.photobucket.com/user/roukos_x/media/P1010121_zps109e9189.jpg.html)

Α! με την ευκαιρια, εβγαλα κ το πλαστικο που κρεμονταν κατω απο την πινακιδα κ μου εσπαγε τα νευρα!!
αυτα για σημερα κ απο αυριο τρεχουμε να βρουμε υλικα για να το φτιαξουμεεεεεε....

SHOOTER045
30/03/2014, 16:32
Λοιπον αυριο που θα παω στην αποθηκη θα σου πω τι εχω γιατι αλλαξα φαναρι(ειχα σπασμενο κρυσταλλο) και το καβουκι δοτης το εχω σε μια ακρη

roukos_x
30/03/2014, 16:48
Λοιπον αυριο που θα παω στην αποθηκη θα σου πω τι εχω γιατι αλλαξα φαναρι(ειχα σπασμενο κρυσταλλο) και το καβουκι δοτης το εχω σε μια ακρη

goooooood!!! περιμενω να μου πεις!!!

SHOOTER045
30/03/2014, 17:01
Ειχα αγορασει ολοκληρο φαναρι μεταχειρο
Αλλα επειδη(μαλλον) το δικο μου ειναι το Vμε την κοκκινη κεφαλη δεν ταιριαζαν τα φυς και τα κουμπωματα απ τις λαμπες
Ετσι ξηλωσα το γυαλι και με παμπριτζοκολλα το εβαλα στο δικο μου
Αν δεν κανουμε δουλεια με τα κομματια μου
Ενα φαναρι κομπλε εχει 30-50 ευρο απο ελλαδα ε!!!

roukos_x
30/03/2014, 17:28
οχι, εμενα το φαναρι γενικα καλο ειναι. Αυτο που χρειαζομαι οπωςδηποτε ειναι αυτες οι βιδες που εχουν τρυπες στην μεση για να περνανε τα καλωδια των φλας.
Αποτι εριξα μια ματια, αυτες οι βιδες ειναι ΤΩΝ φλας, κ δενει ολο μαζι (βασεις,φλας,καβουκι).
τωρα δεν ξερω τι να κανω.. να παρω καινουρια φλασακια να ξεμπερδευω?
να ψαξω ξεχωριστα για βιδες κ ντουι να επισκευασω το συγκεκριμενο????
αν παντως αλλαζα φαναρι...σιγουρα θα εβαζα κατι τετοιο...
http://www.ebay.co.uk/bhp/motorcycle-twin-headlights

SHOOTER045
30/03/2014, 18:49
Κατσε να παω αυριο στην αποθηκη μου και βλεπουμε
Αν οχι θα σου βρω απο αλλου τετοιες βιδες

nosPa21
30/03/2014, 21:09
Ρε συ, προς θεού μην αλλάξεις φανάρι, ούτε όργανα, ούτε τίποτα!!
Αποφάσισε αν, πόσο και πώς θα ασχοληθείς με τη μηχανή. Αν ασχοληθείς μόνος σου κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις εδώ μέσα και άκου τι σου λένε τα παιδιά.
Αν το πας σε μάστορα... :priest:

Ότι και να κάνεις, δείξε σεβασμό...γιατί...ήταν η πρώτη μας.

313113

313114

strokt up
30/03/2014, 21:09
Υπάρχουν 3 λύσεις στο θέμα σου:
1η λύση: παίρνεις αυτό και βάζεις το μοτέρ,ψαλίδια,εξάτμιση και ζάντες στο δικό σου (έχει και το ανάποδο μπροστά) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4588871/
2η λύση: παίρνεις αυτό και βάζεις το μοτέρ,ψαλίδια,εξάτμιση και ζάντες στο δικό σου (έχει και αυτό ανάποδο πηρούνι μπροστά και +200 κυβικά) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4889568/
3η λύση: λύνεις το δικό σου μοτέρ και βλέπεις τι χρειάζεται (και το φτιάχνεις) και αγοράζεις και πηρούνι για μπροστά η αλλάζεις ελλατήρια στο ήδη υπάρχον


Λογικά η 3η λύση θα σου βγεί και πιο ακριβη

roukos_x
30/03/2014, 23:03
ουτε στο αργος εχω σκοπο να παω, ουτε να παρω δευτερη μηχανη για ανταλλακτικα, η οποια ειναι πιο ακριβη αποτι η πρωτη!
Το μηχανακι θα το φτιαξω για να γινει ΣΩΣΤΟ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, ουτε καγκουρικο, ουτε "πειραγμενο".
Προχειροτητες κ τσαπατσουλιες οπως αυτες που ειδα σημερα κ μου επεσαν τα σαγονια,
θα φτιαχτουν.
Δεν ειμαι κανενας πορωμενος, ουτε συνεργειο εχω, ουτε γνωσεις, ουτε ενα καρο λεφτα απο πισω για να ριχνω..
Το θεμα μεταφερθηκε εδω γιατι ποσταρισμα στο ποσταρισμα βγηκαμε εκτος!
Μην νομιζετε οτι επειδη τα ποστ μπηκαν στο "Ανακατασκευες", θα δειτε τπτ σασι να βαφονται απο την αρχη κ καινουριες καλωδιωσεις!
απλα πραγματα. Αυτα.. :)

SHOOTER045
31/03/2014, 00:46
οταν το πηρα το μηχανακι φορουσε αυτην http://www.ebay.com/itm/Acerbis-2140430002-LED-Vision-White-Headlight-MX-Enduro-/261430372889?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3cde76ea19&vxp=mtr
και την ξηλωσα αμεσως
αν δεν βραχυκυκλωνει αλλου δεν πειραζεις καλωδιωσεις
προληπτικα οπως ανακαλυψες προβλημα στα φωτα
μπορει να εχεις και αλλου και να μεινεις στην μεση του πουθενα
καθαρισε διακοπτες και φυσες με σπρει
τσεκαρε<υποπτες>συνδεσεις οπου υπαρχει ταινια
αν το σασι δεν εχει θεματα δεν το πειραζεις
ουτε σου ειπε κανενας να το αλλαξεις χρωμα
μολις ξεμπερδεψω αυτην την εβδομαδα με το εντουρο
θα πιασω το δικο μου
και θα ανοιξουμε θεματα
εγω βεβαια βρηκα και ενα gsxr δοτη παροτι τα καρμπ μου ειναι πληρως ανακατασκευασμενα-μεμβρανες,ζιγκλερ,κλπκλπ-
εχω αλλαξει τσιμουχες κλαδια στα καλαμια αλλα βρηκα up side down
και μπηκα στον πειρασμο
θα δουμε εχω πολλα σχεδια στο μυαλο μου
μεχρι για μονοσελο με κοκοβιο
κατι σαν αυτα
313152
313153
313154

roukos_x
31/03/2014, 08:40
ελα!!!!ψησου!!!! βαζω τον χωρο,τον καφε κ τα σουβλακια (κ μερικα εργαλεια) κ βαλε τις γνωσεις!!!! χαχαχαχαααα!!!
το μονοσελο ωραιο ειναι....δεν ξερω αν θα το εκανα ομως.... η μασκα του πρωτου δε....αστο...κ ποτε!!!

argiris34
31/03/2014, 10:57
κοιτα, το κλασσικο το ξεραμε απο την αρχη, ηταν το καπακι το δεξι που ειχε ραγισει κ εσταζε..

ακομα κ εγω που δεν ξερω καταλαβα οτι δεν ηξερε τι ελεγε..
μεχρι οτι βρηκε 6 λιτρα βενζινη στα λαδια!!!χαχαχχαχααααα!!!
ευτυχως μου προτειναν μαστορα που εχει ασχοληθει κ ξερει απο το συγκεκριμενο μηχανακι..

!

κι όμως μπορει να μην λέει βλακείες, το μηχανακι έχει ρουμπινετο υποπίεσης και αν χαλάσει μπορεί να σταζει βενζίνη στην εισαγωγή (απο εκεί κάνει την υποπίεση) η οποία αν καθήσει κατεβαίνει από τα ελατήρια στα λάδια (παθών) μαζί με το ότι είδες πολλά λάδια δειχνει μαλλόν ζημιά εκει,
αν οταν πάς να το βάλεις μπροστά ακούς ενα μεταλλικο ήχο σαν να σφηνώνει το μοτερ και μετα παίρνει έχει γεμίσει κάποιος κύλινδρος βενζίνη (μάλλον ο πρωτος αριστερα όπως κάθεσαι στο μηχανάκι αλλά δεν είμαι σίγουρος πανε και 14 χρόνια)
λυνεται ευκολα με αλλαγη ρουμπινετου αλλα αν το αφησεις μπορει να κανει μεγαλη ζημια καθως τα λαδια δεν λιπαινουν σωστα

roukos_x
31/03/2014, 18:48
ολη την Σπυρου Πατση κ τα καθετα στενα εφαγα σημερα κ τετοια βιδα δεν βρηκα!
τσαμπα η ταλαιπωρια...παω να χτυπησω δυο φλασακια την τεταρτη να ξεμπερδευουμε με
την μαλακια. προτεινομενα μαγαζια με αξεσουαρ καπου εδω στα βορεια???

dimzan
31/03/2014, 18:54
αν δε βαριεσαι την αναμονη και δε βιαζεσαι παρε απο ebay

nosPa21
31/03/2014, 19:02
Για δες αυτά, αν και δε σε κόβω για τέτοιο τύπο :lol:

http://www.car.gr/parts/view/1742668/

roukos_x
31/03/2014, 19:38
τι εννοεις "για τετοιο τυπο"????? χαχαχχαχαχααααα!!!
δυο λυσεις σκεφτηκα...
Α. να χτυπησω αυτα κ να παρω ολα τα "μεσα" κ να τα βαλω στα δικα μου μιας που εχουν το ιδιο σχημα..
(μονο που τα δικα μου ειναι ασημι, αν οχι μεταλλικα, ΣΑΝ μεταλλικα κ μου ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως ειναι ενιαια με τις βασεις...)
http://www.e-moto.gr/el/2710_0_%CF%86%CE%BB%CE%B1%CF%82-mini-191-ktm-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-carbon-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B7.htm

Β.αλλιως αυτα εδω..εχουν ωραιο σχημα. Ουτε πολυ μοντερνα, ουτε πολυ καγκουρικα..
http://www.e-moto.gr/el/1386_0_%CF%86%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-ktm-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1.htm

nosPa21
31/03/2014, 20:33
Καλά πας προχώρα, μη δίνεις σημασία σε ότι λέω. :p

roukos_x
31/03/2014, 22:29
αν δε βαριεσαι την αναμονη και δε βιαζεσαι παρε απο ebay

εκτος οτι... οχι βιαζομαι...αλλα ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!! ( γτ τα μπροστα δεν ειναι συνδεδεμενα κ τα πισω δεν αναβοσβηνουν...)
δεν βρηκα κατι "αξιολογο"... Ναι μεν εχει μεγαλη ποικιλια, αλλα αυτα που μου αρεσαν ειναι πανακριβα κ περα απο αυτο..
μπορω να τα βρω κ εδω!!! οποτε...περιμενω μεχρι την τεταρτη που εχω ρεπο να πεταχτω στο χαλανδρι που ειναι το e-shop
που βρηκα..να τα δω απο κοντα κ να τα τσιμπησω..

εντιτ!!!
τιιιιιι ειναι αυτοοοοοοοοοοοο??????
...γιατι με τρωει να το παρωωωωω?????
http://www.e-moto.gr/el/5431_411_%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%85-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%81-340g-loctite-daytona-%5B4050092%5D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-suzuki-gsf400-bandit-%2891-96%29.htm

SHOOTER045
31/03/2014, 22:47
φιλαρακι δεν πηγα σημερα απο την αποθηκη sorry
ειχα τρεχαματα με το rmx και μια αλλη πολυ σοβαρη δουλεια
αν δεν τα βιαζεσαι σου υποσχομαι να τα βρω και να στα στειλω

http://www.e-moto.gr/el/5431_411_%CF...2891-96%29.htm
αυτο ειναι καθαριστικο καρμπ
μην περιμενεις δραματικη αλλαγη
αλλα ενα καθαρισματακι επιφανειακο το κανει
αν δεν αννοιχτουν μην περιμενεις μαγικα

roukos_x
31/03/2014, 22:58
α,ναι? κλάιν μάιν δλδ... μετα το Πασχα θα το παω για γενικη, οποτε πεταμενα λεφτα θα ειναι..
Δεν πειραζει για το αλλο θεμα,μην αγχωνεσαι! ολα καλα... :)