PDA

View Full Version : Ζητείται συμβουλή!!



doken1313
02/04/2014, 17:10
Παιδιά καλησπέρα.Έχω ένα Kawasaki Z 750 και μόλις μετακόμησα στο Νέο Ηράκλειο Αττικής και μετά απο 1 εβδομάδα, και ενώ έχω χτενίσει ολόκληρη την περιοχή γύρω απο το σπίτι μου, ανακάλυψα οτι δεν υπάρχει κάποιο parking. Η περιοχή που μένω είναι κοντά στον Αγιο Νεκτάριο. Το πιο κοντινό είναι 1km απόσταση απο το σπίτι μου!!!
Το να μείνει η μηχανή έξω, δεν υπάρχει καν σαν επιλογή καθώς 2 φορές που άφησα μηχανάκι εκτός parking, την πρώτη το έκλαψα ολόκληρο και την δέυτερη έκλαψα μια Acrapovic.

Heeelp!!

rider
02/04/2014, 17:14
Μην βάλεις acrapovic και κάνε μια ασφάλεια κλοπης! :smokin:

Manalishi
02/04/2014, 17:18
κανα κλειστό παρκινγκ πολυκατοικίας επι πληρωμή κατόπιν συννενόησης???

doken1313
02/04/2014, 17:36
Δυστυχώς δεν έχω βρεί ακόμα τίποτα. Μόνο parking πιλοτής... ανοιχτά.

Mits-fz6
02/04/2014, 18:56
Εγώ στην απέναντι πολυκατοικία μου που έχει υπόγειο κλειστό παρκινγ βρήκα τον διαχειριστή και με 20€ το μήνα στεγάζω εκεί την μηχανή. Στην γειτονιά σου εσένα δεν έχει καμία πολυκατοικία parking και να τα βρεις με κάποιον ένοικο;

alexzafeir
02/04/2014, 19:33
Εμενα Ηράκλειο 25 χρονια και το 2004 είχα Ζ 750 το είχα σε πιλοτή πολυκατοικίας (δεν φαινοτανε απο τον δρόμο)

Αν έμενα Αθήνα τώρα θα έκανα ασφάλεια κλοπής

Θα ρωτήσω εναν φίλο που μένει κοντά σου, αν έχει ψαξει τίποτα για παρκιν κλειστό εκεί γύρω (σε πολυκατοικία)

Parhs
08/06/2014, 10:27
Αν μπορούσες να βαλεις κάμερα ή/και συναγερμο που να σε ειδοποιεί στο κινητό.

mikRRopixel
09/06/2014, 22:50
Ξέρω έχει ένα parking στο σταθμό ΗΣΑΠ στην κάτω μεριά απέναντι από το περίπτερο, δες αν σε βολεύει η απόσταση. Εγώ περπατάω 5 λεπτά για να φτάσω στο parking της καλής μου..

Black Diamond
09/06/2014, 23:27
οι ασφάλειες κλοπής γίνονται όλο και πιο δύσκολες.Δεν τις θέλουν οι ασφαλιστικές και πολύ πιθανόν πλέον να είναι απαγορευτικές τιμολογιακά (αν παρέχονται ακόμα). Για μένα το πρόβλημα σου είναι ουσίας άρα θες και δραστικά μέτρα. Λίγο θάρρος (και θράσος) και ρώτα στις διπλανές κατοικίες οποιονδήποτε έχει γκαράζ αν θα συζητούσε την περίπτωση ενοικίου για ένα χώρο ίσα ίσα για μια μηχανή. Πολλοί δεν το συζητάνε αλλά θα το ξανασκεφτούν αν τους φανείς και σαν "κοψιά" σοβαρός άνθρωπος. Πας το λες, αφήνεις ένα τηλέφωνο και φεύγεις. Δεν χάνεις τίποτα. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχεις να διαθέσεις ένα μικρό ποσό (που να συμφέρει τον άλλον και σου πάει μια η άλλη με την ασφάλεια) και παράλληλα δεν θα του δημιουργείς πρόβλημα (ξετάπωτη εξάτμιση πχ κλπ).

Viper4
10/06/2014, 01:22
οι ασφάλειες κλοπής γίνονται όλο και πιο δύσκολες.Δεν τις θέλουν οι ασφαλιστικές και πολύ πιθανόν πλέον να είναι απαγορευτικές τιμολογιακά (αν παρέχονται ακόμα). Για μένα το πρόβλημα σου είναι ουσίας άρα θες και δραστικά μέτρα. Λίγο θάρρος (και θράσος) και ρώτα στις διπλανές κατοικίες οποιονδήποτε έχει γκαράζ αν θα συζητούσε την περίπτωση ενοικίου για ένα χώρο ίσα ίσα για μια μηχανή. Πολλοί δεν το συζητάνε αλλά θα το ξανασκεφτούν αν τους φανείς και σαν "κοψιά" σοβαρός άνθρωπος. Πας το λες, αφήνεις ένα τηλέφωνο και φεύγεις. Δεν χάνεις τίποτα. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχεις να διαθέσεις ένα μικρό ποσό (που να συμφέρει τον άλλον και σου πάει μια η άλλη με την ασφάλεια) και παράλληλα δεν θα του δημιουργείς πρόβλημα (ξετάπωτη εξάτμιση πχ κλπ).


Εγώ ασφάλεια κλοπής που έχω στο GSR μου στην Anytime μαζί με οδική βοήθεια, τρομοκρατικές ενέργειες, φυσικά φαινόμενα κλπ κλπ πληρώνω ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ 250κάτι ευρώ... Δεν το λες απαγορευτικό τιμολογιακά...

lykourgi
10/06/2014, 11:05
Εγώ ασφάλεια κλοπής που έχω στο GSR μου στην Anytime μαζί με οδική βοήθεια, τρομοκρατικές ενέργειες, φυσικά φαινόμενα κλπ κλπ πληρώνω ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ 250κάτι ευρώ... Δεν το λες απαγορευτικό τιμολογιακά...

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ασφάλεια κλοπής μέσα στα 250€ ;
Εγώ πέρυσι πλήρωσα 253€ στην Anytime για ΧΤ660 με οδική, αλλά χωρις κλοπή, χωρίς τρομ. ενέργειες, χωρίς φυσικά φαινόμενα (η ανανέωση μου ήρθε αυτές τις μέρες στα 250€).
Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος η Anytime δεν είχε καθόλου κάλυψη κλοπής, ενώ η Interamerican που έχει πηγαίνει κάπου στα 370€.
Γενικά η Anytime με έχει εκνευρίσει διότι έχει υψηλότερες τιμές και από την Interamerican, η οποία την δημιούργησε σαν φθηνότερη (υποτίθεται) επιλογή.

Αν τα παραπάνω θεωρηθούν άσχετα με το κυρίως θέμα, ας σβηστούν.

GIGEORGE
10/06/2014, 21:37
αδερφε κ γω ν.ηρακλειο μενω κ πλεον με ταπεινο σκουτερ επιστρεφω.τη μηχανη σε παρκιν φιλου. Επισης στην περιοχη εχουν σημειωθει πολλες μερικες κλοπες (μουτρα εξατμισεις) οποτε δε νομιζω η ασφαλεια κλοπης να προσφερει κατι

George_Sp
10/06/2014, 21:51
μην μπερδεύετε την επαρχία με την Αθήνα.
Ασφάλεια κλοπής στην Αθήνα θα πρέπει να χεις το θεό μπάρμπα για να σου την προσθέσουν στο ασφαλιστήριο.

lykourgi
10/06/2014, 22:00
μην μπερδεύετε την επαρχία με την Αθήνα.
Ασφάλεια κλοπής στην Αθήνα θα πρέπει να χεις το θεό μπάρμπα για να σου την προσθέσουν στο ασφαλιστήριο.

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Δεν το είχα προσέξει και απόρησα.

Πάντως γίνεται και στην Αθήνα, αλλά ακριβά και από ελάχιστες εταιρείες.

Viper4
11/06/2014, 00:04
Είσαι σίγουρος ότι έχεις ασφάλεια κλοπής μέσα στα 250€ ;
Εγώ πέρυσι πλήρωσα 253€ στην Anytime για ΧΤ660 με οδική, αλλά χωρις κλοπή, χωρίς τρομ. ενέργειες, χωρίς φυσικά φαινόμενα (η ανανέωση μου ήρθε αυτές τις μέρες στα 250€).
Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος η Anytime δεν είχε καθόλου κάλυψη κλοπής, ενώ η Interamerican που έχει πηγαίνει κάπου στα 370€.
Γενικά η Anytime με έχει εκνευρίσει διότι έχει υψηλότερες τιμές και από την Interamerican, η οποία την δημιούργησε σαν φθηνότερη (υποτίθεται) επιλογή.

Αν τα παραπάνω θεωρηθούν άσχετα με το κυρίως θέμα, ας σβηστούν..

Φυσικά και είμαι σίγουρος. Εδώ και χρόνια την έχω εκεί ασφαλισμένη με αυτές τις καλύψεις. Απλά κάθε χρόνο ζητάω και κατεβαίνει το ποσό για το οποίο την ασφαλίζω. Ρόλο παίζει και σε ποια πόλη είσαι, η ηλικία σου, το ιστορικό σου κλπ... Η Anytime είναι της ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ και έχει ακριβώς τις ίδιες καλύψεις.
Πριν την anytime ήμουν στην Ιντεραμέρικαν και πλήρωνα 405 ευρώ τον χρόνο για τις ίδιες καλύψεις. Πήγα στην anytime με τις ίδιες καλύψεις και έπεσε το ποσό στα 268 ευρώ τότε για ασφαλιζόμενο ποσό 6500 ευρώ.

George_Sp
11/06/2014, 00:28
ρε Viper αφού δεν είσαι Αθήνα αλλά Καβάλα άρα επαρχία (πες το και στα παιδιά μην τα μπερδεύεις), τί συγκρίνουμε τώρα;

Viper4
11/06/2014, 00:32
ρε Viper αφού δεν είσαι Αθήνα αλλά Καβάλα άρα επαρχία (πες το και στα παιδιά μην τα μπερδεύεις), τί συγκρίνουμε τώρα;


Δεν ήξερα ότι τα παιδιά είναι Αθήνα... Την πρώτη φορά την ασφάλεια την είχα κάνει Θεσσαλονίκη πάντως!!!

George_Sp
11/06/2014, 00:36
1η καταχώρηση 1η γραμμή :)

Viper4
11/06/2014, 01:16
1η καταχώρηση 1η γραμμή :)

Αν δεις στο ποστ #10 εγώ απαντούσα στον black diamond... Παρόλα αυτά, πρώτη φορά ακούω ότι στην Αθήνα δεν ασφαλίζουν για κλοπή. Να το είχαν λίγο πιο ακριβό το περίμενα λόγω μεγαλύτερης επικινδυνότητας, αλλά να μην το κάνουν δεν το ήξερα...

lykourgi
11/06/2014, 08:11
Δεν ήξερα ότι τα παιδιά είναι Αθήνα... Την πρώτη φορά την ασφάλεια την είχα κάνει Θεσσαλονίκη πάντως!!!

Και εγώ δεν ήξερα ότι είσαι στην Καβάλα, γι' αυτό και η απορία μου. Το είδα μετά την παρατήρηση του George_Sp. Ετσι, είναι λογική η διαφορά.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

alex k8
11/06/2014, 11:15
ασφαλεια κλοπης τρομοκρατικες ενεργειες οδικη βοηθεια εχω εγω απο τοτε που το πηρα μενω αθηνα και το ποσο δεν ειναι απαγορευτικο.μη ψαχνεστε ιντερνετικα για ασφαλειες θα το καταλαβετε οταν συμβει το κακο (μακρια απο μας).ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ.να ενημερωσω θελω

Sele
11/06/2014, 19:05
Παιδιά ασφαλίζουν για κλοπή και στην Αθήνα, εγώ προ 4 μηνών έκανα ασφάλεια για Hornet το οποίο μάλιστα θεωρείται "επίφοβο" για κλοπές. Το κόστος καθόλου απαγορευτικό, αντιθέτως συμφέρει συγκριτικά με πάρκινγκ, ενώ επιπλέον σε καλύπτει προφανώς και "εκτός οικίας" αν κάτσει η στραβή.

Check το σχετικό thread ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139880).

Viper4
11/06/2014, 23:03
Παιδιά ασφαλίζουν για κλοπή και στην Αθήνα, εγώ προ 4 μηνών έκανα ασφάλεια για Hornet το οποίο μάλιστα θεωρείται "επίφοβο" για κλοπές. Το κόστος καθόλου απαγορευτικό, αντιθέτως συμφέρει συγκριτικά με πάρκινγκ, ενώ επιπλέον σε καλύπτει προφανώς και "εκτός οικίας" αν κάτσει η στραβή.

Check το σχετικό thread ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139880).

Έτσι ήξερα και εγώ!

Για τι ποσό την έχεις ασφαλισμένη την μηχανή και πόσο πληρώνεις; Είσαι στην Chartis, Anytime ή Ιντεραμέρικαν;

Lioulios
12/06/2014, 02:44
Σε πυλωτή

http://www.praktiker.gr/c/spitakia-kipou-144

alex k8
12/06/2014, 08:46
εγω το εχω στην aig , πληρωνω απο οτι θυμαμαι περιπου 200ε το 6μηνο.το μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει νομιζω 20% απαλαγη στην κλοπη(βαριεμαι να παω να φερω το ασφαληστιριο)
οποιος θελει πληροφοριες δινω το τηλ του ασφαλιστη σε πμ

amyroukai
12/06/2014, 09:05
Επίσης με κλοπή, χωρίς κανένα μπάρμπα πουθενά. Τι μλκιες γράφετε ώρες ώρες... Απο τη στιγμή που ξέρεις τι θέλεις, απλά και όμορφα βρίσκεται η εταιρία που θα στο δώσει στην χαμηλότερη τιμή και τέλος. Σιγά μην παρακαλας κιόλας για να σου πάρουν λεφτά.

Viper4
12/06/2014, 13:51
εγω το εχω στην aig , πληρωνω απο οτι θυμαμαι περιπου 200ε το 6μηνο.το μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει νομιζω 20% απαλαγη στην κλοπη(βαριεμαι να παω να φερω το ασφαληστιριο)
οποιος θελει πληροφοριες δινω το τηλ του ασφαλιστη σε πμ

Γιατί δεν πας στην Anytime που θα πληρώνεις πολύ λιγότερα και με το 100% του ποσού;

alex k8
13/06/2014, 11:25
γιατι ειναι εντελως διαφορετικο να συζητησεις με εναν ανθρωπο για την ασφαλεια και αλλο να πατας κουμπια και να περνεις κατι στανταρ.δεν νομιζω οτι στην anytime θα ειχα πιο φτηνο συμβολαιο οπως το θελω εγω

Viper4
14/06/2014, 18:56
γιατι ειναι εντελως διαφορετικο να συζητησεις με εναν ανθρωπο για την ασφαλεια και αλλο να πατας κουμπια και να περνεις κατι στανταρ.δεν νομιζω οτι στην anytime θα ειχα πιο φτηνο συμβολαιο οπως το θελω εγω

Η ασφάλεια κλοπής για μηχανή στην anytime δεν γίνεται από τον υπολογιστή αλλά από το τηλέφωνο. Οπότε μιλάς με τον ασφαλιστή! Η ίδια ασφάλεια μου στοίχιζε 140 ευρώ περισσότερο σε μια κανονική ασφαλιστική από ότι στην anytime... Σε περίπτωση ατυχήματος πάλι με ασφαλιστή μιλάς, δεν αλλάζει κάτι...