PDA

View Full Version : Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!



Σελίδες : [1] 2

drspeed
02/04/2014, 22:59
Δεν ξέρω αν πρέπει να τα γράψω αυτά που θέλω ποιητικά ή να ξεκινήσω να χώνω ασταμάτητα για ώρα!!!!Let the χώσημο begin!!!!
Ζητώ από τώρα συγγνώμη για αυτά που θα διαβάσετε παρακάτω, και για τον τόνο τους και για το περιεχόμενό τους, αλλά κάπου πρέπει και εγώ να τα πω γιατί δεν μπορώ να βρίσω τους ίδιους.Αρκετοί νομίζω θα με καταλάβουν και θα με δικαιολογήσουν και κάποιο άλλοι όχι.Σε περίπτωση λοιπόν που φάω ban ας μη γίνει ένα ακόμα απλό topic για αντιπαράθεση!

Είμαι γιατρός σε μία ΜΕΘ στην Αθήνα και βαρέθηκα να βλέπω κατεστραμμένες οικογένειες 30άριδων και μανάδες και κοπέλες 20ριδων να κλαίνε ασταμάτητα γιατί το κράνος για μερικούς είναι "αξεσουάρ" μηχανής.
Όχι ρε μ@λάκες δεν είναι αξεσουάρ μηχανής, δεν είναι για την μηχανή ρε βλάχο, που από εδώ και πέρα θα κοιτάς το ταβάνι και θα ανοιγοκλείνεις τα μάτια σου βάζοντας την γυναίκα σου στα 30 της να σε ξεσκατίζει και να σε ταΐζει με σύριγγα.
Δεν είναι αξεσουάρ μηχανής ρε μόγγολο που η μάνα σου και ο πατέρας σου σε μεγάλωναν μία ζωή και τώρα θα έχουν ακόμα ένα διακοσμητικό φυτό στο σπίτι.
Δεν είναι αξεσουάρ μηχανής ρε προϊστορικέ γίββωνα που τα παιδιά σου δεν θα μπορούν ποτέ να παίξουν μαζί σου γιατί το μόνο πράγμα που μπορείς να κουνήσεις είναι τα βλέφαρά σου.
Δεν είναι αξεσουάρ μηχανής ρε μαλακισμένε κάγκουρα που σου χάλαγε το μαλλί και το έβαζες στον αγκώνα, τώρα όχι μαλλί να βάλεις ζελέ δεν έχεις αλλά ούτε καν οστά στο κρανίο σου.... να δω τι σκατά θα χτενίσεις τώρα.
Δεν είναι αξεσουάρ μηχανής βλαμμένο κοριτσάκι που ανεβαίνεις ξεκράνοτη για να μη χαλάσει το make up στην μηχανή του του απο πάνω κάγκουρα και ο πατέρας σου θα βλέπει μόνο τις παλιές φωτογραφίες σου και θα καταπίνει 10 αντικαταθλιπτικά γιατί δεν θα έχει το κουράγιο να σε δει έτσι όπως έγινες.
Δεν είναι αξεσουάρ μηχανής.....

Είναι για τα κεφάλια σας ρεεεεεεεεεε!!!!!!! Είναι η διαφορά μεταξύ 3 μηνών στην ΜΕΘ και μίας ζωή σαν γαρδένια από μία απλή επίσκεψη στα επείγοντα και μίας ζωής καθ' όλα φυσιολογική. Είναι η διαφορά μεταξύ νεκροταφείου και 2 μηνών με γυψονάρθηκα! Είναι η διαφορά μεταξύ θανάτου και ζωής....

Φτάνει.........:a37:

roukos_x
02/04/2014, 23:10
εκτυπωσε το...κ τριψτο στα μουτρα του καθε ενα ακαλυπτου που πετυχαινεις στον δρομο..
βασικα.. ο καθενας πρεπει να το εκτυπωσει κ να το τριψει στα μουτρα του καθε ακαλυπτου...

sernodas2
02/04/2014, 23:16
:a23:
:beer:

Shiatman
02/04/2014, 23:20
:a56::a013:

DoctoR_k6
02/04/2014, 23:20
Τα πες ολα!!!

veloujr
02/04/2014, 23:29
:a18: :a18: :a18:

nick_VFR
03/04/2014, 00:13
Νομίζω είναι εντελώς αδύνατο να διαφωνήσει κάποιος μαζί σου! :beer:


Και μιλάς ΜΟΝΟ για κράνος... που αρκετοί από εμάς όχι μόνο το θεωρούμε αυτονόητο, αλλά επιμένουμε ότι πρέπει να συνοδεύεται από μπουφάν, παντελόνι, μπότες και γάντια με προστατευτικά! :winka:


:a18::a18::a18:



(ωχ... τώρα που είπα "μπουφάν, μπότες κτλ." θα αρχίσει η αντιπαράθεση!) :dizzy:

zentakiasSF
03/04/2014, 00:17
Εσυ καλα τα λες, καποιοι δεν λενε να το καταλαβουν ομως και συνεχιζουν akranovic...

DgSensei
03/04/2014, 00:22
Ας βάζαν το πρόστιμο για οδήγηση χωρίς κράνος να είναι 1000 ευρώ ζεστά και αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για κάνα εξάμηνο και θα σου λεγα για πότε θα γινόντουσαν όλοι τύπος και υπογραμμός.

akis_trevor
03/04/2014, 00:26
Ας βάζαν το πρόστιμο για οδήγηση χωρίς κράνος να είναι 1000 ευρώ ζεστά και αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για κάνα εξάμηνο και θα σου λεγα για πότε θα γινόντουσαν όλοι τύπος και υπογραμμός.

οπως επισης αν μαθαιναμε ολοι απο 5-6 χρονων οτι δεν πρεπει να καβαλαμε δικυκλο χωρις κρανος,το ιδιο θα γινοτανε...

yianyian
03/04/2014, 00:37
Πραγματική συζήτηση με πιτσιρίκο 8-10 χρονών προχθές που έπλενα τη μηχανή :

- Ωραία μηχανή, θέλω να πάρω και εγώ μηχανή όταν μεγαλώσω κτλ
- Να φοράς κράνος όμως ε?
- Ναι, γιατί χωρίς κράνος θα μας γράψει η αστυνομία!
- Όχι μικρέ, χωρίς κράνος θα χτυπήσεις εάν πέσεις.
- Εσύ έχεις πέσει και δεν χτύπησες επειδή φορούσες το κράνος?? -Ναι..

Του έκανε φοβερή εντύπωση η απάντησή μου...Ελπίζω να την θυμάται για καιρό.

makis206
03/04/2014, 00:41
:a18:

KAWAMANRIDER
03/04/2014, 01:07
μια χαρα τα λες & μπραβο σου :a18:, εισαι ευτυχως απο τους γιατρους που ασχολουνται & περεταιρω , παντως στο φορουμ αυτο & σε αλλα εχει τονιστει απειρες φορες η χρηση κρανους & προβαλεται συνεχεια απο τους διαχειριστες & σχεδον ολα τα μελη - ειχαν υπαρξει περιπτωσεις που καποια μελη μας κουφαναν με τραγικες τουλαχιστον δικαιολογιες για την μη χρηση - μαζικα ομως τι κανουμε ?

για πες μου που ουτε για δειγμα δεν υπαρχει εκπαιδευση & παιδεια για την οδηγικη ασφαλεια ? απο νηπια επρεπε να μαθαινουν τα παιδια τα παντα για την οδηγικη ασφαλεια & ας μην οδηγησουν ποτε
τυχαια αραια & που σκαει καμμια ενημερωση κυριως απο ιδιωτικες πρωτοβουλιες & αυτο ειναι ολο ,

οποτε λοιπον αφου μπ@υρδελο κρατος εχουμε & μας κυβερναν ανευθυνοι & ασχετοι ανθρωποι , αν εχουμε λιγο φιλοτιμο ας γινουμε εμεις το φροντιστηριο για τις νεοτερες γενιες , μπας & λιγοστεψουν τα μνηματα & το αιμα που χυνεται καθε χρονο στην ελλαδα απο τροχαια

ναι βρε μ@λακες - για οποιον δεν καταλαβαινει - ειμαστε & εμεις υπευθυνοι για τα παιδια που αυριο θα χασουν την ζωη τους επειδη δεν φοραγαν κρανος ή θα μεινουν παραλυτα , εμας βλεπουνε πανω στα θηρια & κ@υλωνουνε , εμεις γινομαστε το μοτοσυκλετιστικο προτυπο που θα εχουν αυριο , ειμαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο μου & με τη γυναικα μου & με οποιον κουβαλαω πανω στο μηχανακι ειτε προκειται για 50αρι παπι ειτε για την οποιαδηποτε μοτοσυκλετα & οπουδηποτε & για την μικροτερη αποσταση για την χρηση κρανους

μακαρι - εγω ειμαι μεσα το λεω - αν υπαρξει & καποια πρωτοβουλια απο εσας τους γιατρους που βλεπετε τοσα & εχετε & τις επιστημονικες γνωσεις να ενημερωσουμε οσους περισσοτερους μπορουμε μπας & στο μελλον δεν χρειαστει να ξαναανοιχτει παρομοιο θεμα απο εσενα ή καποιον συναδελφο σου ή απο τον οποιοδηποτε

& παλι μπραβο τα ειπες ωμα οπως πρεπει να ειπωθουν :a013:

DgSensei
03/04/2014, 01:09
οπως επισης αν μαθαιναμε ολοι απο 5-6 χρονων οτι δεν πρεπει να καβαλαμε δικυκλο χωρις κρανος,το ιδιο θα γινοτανε...
Συμφωνώ απόλυτα.Αν ξεκινήσουμε αυτή ακριβώς τη στιγμή να εκπαιδεύουμε όλα τα παιδιά κάτω των 14 σε αυτή τη λογική θα είναι ότι καλύτερο.

Αλλά ακόμη και να γίνει αυτό,θα συνεχίσει να υπάρχει ένας πολύ μεγάλος πλυθησμός ανθρώπων που έχει περάσει στο στάδιο του αθεράπευτου...Όλοι αυτοί τους οποίους κράζει το αρχικό ποστ.Αυτοί δυστυχώς μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν.

devil's animal
03/04/2014, 01:20
εγω νομιζω οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καταλληλο για ανηλικους...
:a10:

drspeed
03/04/2014, 01:25
Συμφωνώ απόλυτα.Αν ξεκινήσουμε αυτή ακριβώς τη στιγμή να εκπαιδεύουμε όλα τα παιδιά κάτω των 14 σε αυτή τη λογική θα είναι ότι καλύτερο.

Αλλά ακόμη και να γίνει αυτό,θα συνεχίσει να υπάρχει ένας πολύ μεγάλος πλυθησμός ανθρώπων που έχει περάσει στο στάδιο του αθεράπευτου...Όλοι αυτοί τους οποίους κράζει το αρχικό ποστ.Αυτοί δυστυχώς μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν.
+800
Τι καλύτερο και πιο παραστατικό που φτιάχνει και εικόνες στα παιδιά από 10-20 τεράστιες (στα μάτια των παιδιών) μηχανές και αναβάτες με πλήρη εξάρτηση να παρκάρουν στο προάβλιο του σχολείου. Να είναι όμως εκεί και οι γονείς να τα ακούσουν γιατί τι να το κάνω να δημιουργήσω εικόνες στο παιδάκι αν ο μπαμπάς το βάζει να κάνει ακροβατικά επάνω στο παπί.Να μάθουν οι γονείς ότι μπορείς να κουβαλάς ένα παιδί 8-10 χρονών στη μηχανή με ασφάλεια και ότι υπάρχουν παιδικά κράνη.

sotostzav
03/04/2014, 02:01
Ποσα μπραβο να σου πω ρε φιλε για το θρεντ?Ποσα?Μακαρι να γινει τροπος ζωης ολων οσων καβαλανε οτιδηποτε μηχανοκινητο με 2 τροχους,το να φορανε εστω ενα γ@μημενο κρανος...Εστω....

zami
03/04/2014, 08:10
Κρανος....αυτός ο αγνωστος!!!
Εχεις απολυτο δικιο....Βεβαια απο την αλλη, ο λογος που συμβαινει αυτο (among others) ειναι η ελλειψη παιδειας...Και δεν αναφερομαι στην ακαδημαικη παιδεια και στις περγαμηνες, αναφερομαι στην κοινωνικη , στην "καθημερινη" παιδεια που ειναι απαραιτητη.....

vaska
03/04/2014, 08:14
Ο καθείς την γκλάβα του και την μαλακία του την έχει ξεχωριστά από τους υπολοίπους. Ωραίο κειμενάκι και αν συνοδευόταν από φωτογραφίες τραυματιών θα ήταν ακόμα καλύτερο, όμως όλα τελικά είναι θέμα παιδείας και ξεκινάνε από το σπίτι και το σχολείο (σε μικρές τάξεις). Ελάχιστοι είναι αυτοί που άλλαξαν νοοτροπία από παρέες, ενημέρωση κλπ σε μεγαλύτερη των 18 ηλικία.
Συνήθως ο κάγκουρας βρίσκει ομοίους του να στεγαστεί και να συγχνωτιστεί, οπότε καμία ελπίδα.

Σκουτεράδες, ποζεράδες και ακράνοβιτς τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί με γεωμετρική πρόοδο καθώς και τα ατυχήματα και ναι εν μέρη φταίει η κρίση και η τιμή της βενζίνης αλλά φταίει και η νοοτροπία μας και ο κακός μας ο καιρός. Πάντα στους άλλους θα τύχει και ποτέ σε μας κι αν για κάποιο λόγο την πατήσουμε θα φταίει η κακιά η στιγμή και οτιδήποτε άλλο εκτός της μαλακίας μας.

Γιατρέ keep on going να προσπαθείς να σιάχνεις κεφάλια και κράτα ένα ψηφιακό αρχείο να το δείχνεις στους οικείους μπας και γλυτώσεις καμιά κεφάλα.

:wave2:


edit

ο χαρακτηρισμός "μόγκολο" είναι αδόκιμος κατ' εμέ και με χαλάει τα μάλα.

Bowleno
03/04/2014, 08:16
εγω νομιζω οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καταλληλο για ανηλικους...
:a10:


Ειναι ΕΙΔΙΚΑ για ανήλικους... :a10:

Να μαθαίνουν από τώρα, να μην σκέφτονται το αν θα τους γράψουν για να το φορέσουν, να σκέφτονται ότι προστατεύουν την κεφάλα τους και κατ επέκταση τους δικούς τους....

DAYMAN
03/04/2014, 08:19
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!

Kostas2B
03/04/2014, 08:29
Well said...

soter3gm
03/04/2014, 08:33
Η εκπαίδευση των παιδιών είναι λίγο "δημοκρατική" όσον αφορά την ασφάλειά τους σε αμάξι και μηχανή.
Όταν έκανα το πρώτο ταξίδι με τη κοράκλα μου την έδεσα κανονικά στο καρέκλι της στο ύψος του Αγίου Κωνσταντίνου άρχισε να γκρινιάζει αφόρητα για να τη βγάλει ενώ είχαμε σταματήσει πριν λίγο για καφέ και περπάτημα στο γνωστό καφέ. Σταμάτησα σε πάρκινγκ την έβγαλα έξω και της είπα πως δεν κουνάμε αν δεν βάλει ζώνη, πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να καταλάβει πως το εννοούσα αυτό που της έλεγα έτσι και μπήκαμε πάλι μέσα και έβαλε τη ζώνη της. Έπειτα κάθε φορά που μπαίναμε στο αμάξι φώναζε "ζούνη μπαμπά ζούνη"
Στο κράνος βλέπαμε πάντα MotoGP και έβλεπε να φοράνε όλοι κράνος, της εξήγησα τι γίνετε αν δεν φοράει κράνος, και της έδειξα τα ράμματα που φόραγα κράνος, έτσι κάποια στιγμή που μεγάλωσε της αγόρασα ένα κράνος και πηγαίναμε στης κοντινές υποχρεώσεις.
Το γιοκαρίνι μου δεν χρειάστηκε να του εξηγήσω όλα αυτά γιατί έβλεπε και αυτός MotoGP και έβλεπε τη μεγάλη να το φοράει πάντα και φυσικά εμένα έτσι του "κώλυσε" το μικρόβιο να μην πηγαίνει πουθενά χωρίς κράνος.
Τώρα, που να μάθεις γέρικο σκυλί νέα κόλπα και νέα νοοτροπία, αυτό το έχω προσπαθήσει άπυρες φορές στο δρόμο , στο σούπερ μάρκετ, και με διάφορους τρόπους , με το καλό, με το άγριο, με το φιλότιμο και με το φόβο στο τι θα κάνει αν πάθει κάτι το παιδί του και αυτός δεν πάθει τίποτα, που θα καταλήξει, στο τρελάδικο? στην αυτοκτονία? στη φυλακή? που?
Μέχρι τώρα ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ να βάζει μυαλό τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Μόνο αν καμιά φορά, μιλάνε τα παιδιά μου σε κανέναν, τα ακούει και βάζει σποραδικά αυτό το ρημάδι το κράνος.

313432

GFawkes
03/04/2014, 09:18
Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα....
λεει ο σοφος λαος....!!!
:beer:
Σωτερ...το ιδιο κρανος εχω παρει στο μικρο μου...

amyroukai
03/04/2014, 09:49
Έχουμε βαρεθεί να τα βλέπουμε. Χτες στον Πειραιά όπου βρέθηκα και για δουλειά, κράνος ανύπαρκτο. Ζέστανε, βλέπεις, όχι αρκετά για σαγιονάρα, αλλά αρκετά για βερμούδα. Και προς το μεσημέρι, οι υπερήφανοι μπαμπάδες να γυρνούν από το σχολείο με τα παιδάκια φορτωμένα στα παπιά και στα σκούτερ, εννοείται ξεκρανωτοι όλοι, άλλες φορές το μωρό ανάμεσα στους γονείς, άλλες φορές το ένα μπρος και ένα ή δύο πίσω... Και λέμε για παιδεία; Για αστυνόμευση; Αν σταματήσει ένας τροχαίος έναν από αυτούς, του κόψει το 700άρι και φωνάξει επί τόπου και τις υπηρεσίες προνοίας για να πάρουν το παιδί διότι είναι έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, τι έχει να γίνει μετά από κορώνες περί "φασιστικού κράτους", ουρλιαχτά "είμαι φτωχός ρε φίλος μιζέρια δεν έχω αμάξι ρε φίλος που να το πάω το παιδί σνιφ κλαψ λυγμ εγώ μιά ζωή έτσι κυκλοφορώ ρε φίλος και τι έπαθα ρε μιά χαρά είμαι δεν πα να πιάσετε τους λαθρομετανάστες και τους μεγαλοκλέφτες ρε εμένα τον κακόμοιρο βρήκατε ρε αλήτες ρε ξύλο που θέλετε κωλόπαιδα". Και το παιδί που μεγαλώνει με τέτοιους γονείς, τι θα γίνει; Ίδιο. Πως το 'λεγε εκείνος ο γραμματιζούμενος ο δήθεν μωρέ, ο ποζεράς που ήξερε ορθογραφία και μας την κουνούσε στα μούτρα; Ζητείται ελπίς;

MiltiadisK.D
03/04/2014, 10:31
Μπράβο γιατρέ,εύγε.

jk_prince
03/04/2014, 11:42
313436

Φιλος επεσε με 30 χαω σε γαρμπιλι.....φανταστειτε το αποτελεσμα αν δεν φοραγε το κρανος

Βαλτε αυτο το λινκ (https://www.google.gr/search?q=helmets+after+accident&safe=off&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=HC09U9yfL6KJ4gS5xoGQAg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1920&bih=912) και κοιταξτε τη 14 φωτο(αμα την αναρτησω μαλλον για ban παω)

2stroker
03/04/2014, 11:44
Mπραβο ρε φιλε!! :a23:

Το κειμενο αυτο πρεπει να εκτυπωθει και να κολληθει εξω απο σχολεια,καταστηματα μοτοσυκλετων,μπαρ,καφετεριες,παντου!!

VANDA
03/04/2014, 11:55
Οκ, λίγο επιθετική προσέγγιση.. Δεν δουλεύει σε πολλούς, τύπου 'ναι, ναι, συμβαίνουν αυτά, αλλά όχι σε μένα, προσέχω-κάνω-κλπ'.. Πρέπει, καταρχάς, να καταλάβουμε ότι ΟΛΟΙ πέφτουμε.

nikos_abel
03/04/2014, 12:12
Σκουτεράδες,


Που να σε χ3σW εγώ που φοράω τα πάντα γιατί να χαρακτηρίζομαι, αλήτη, τσαντάκια, μηχανόβιε; :lol:

Mits-fz6
03/04/2014, 12:13
Πήρα το θάρρος να το τυπώσω πολλές φορές και θα το κολλήσω όπου μαζεύονται παιδιά (με μηχανάκια) ή μηχανόβιοι.

gior-gos
03/04/2014, 13:14
Δεν ξέρω αν πρέπει να τα γράψω...

Φτάνει.........:a37:

Πολυ σωστα τα λες γιατρε και μπραβο για την πρωτοβουλια για το κειμενο που εγραψες!

Απ οτι εχω δει απο φιλους και γνωστους, υπαρχουν αυτοι που φορανε κρανος και αυτοι που δε φορανε.
Αυτοι που δε φορανε, οσο κι αν προσπαθησεις να τους πεισεις, δυστυχως, το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα φορεσουν..

Η μονη ελπιδα για τη διαδοση του κρανους ειναι τα νεα παιδια, που επηρεαζονται απο μοδες και προτυπα.
Οταν εισαι νεος (16-25 χρονων), σπανια συνειδητοποιεις απο μονος σου την αναγκαιοτητα του κρανους, οπως επισης αγνοεις και αλλα πραγματα που ειναι αναγκαια.
Οταν ομως, η μοδα ή το προτυπο χρησιμοποιει κατι (κρανος, iphone, οτιδηποτε), το πιθανοτερο ειναι οτι θα το χρησιμοποιησεις κι εσυ, ακομα κι αν πιστευεις οτι δεν ειναι αναγκαιο.
Χρειαζεται δηλαδη ενα ειδος - με την καλη φυσικα εννοια - προπαγανδας υπερ της χρησης κρανους και προστατευτικου εξοπλισμου.
Το δυσκολο ειναι η αρχη. Ας φορανε οι νεοι κρανος, εστω απο μοδα, κι ας μην συνειδητοποιουν ακομη τη χρησημοτητα του.
Αργοτερα θα καταλαβουν.
Αυτοι που δε φορανε κρανος (ισως γιατι ποτε δε φορεσανε), οταν θα το καταλαβουν θα ειναι δυστυχως αργα..

akis_trevor
03/04/2014, 14:02
Συμφωνώ απόλυτα.Αν ξεκινήσουμε αυτή ακριβώς τη στιγμή να εκπαιδεύουμε όλα τα παιδιά κάτω των 14 σε αυτή τη λογική θα είναι ότι καλύτερο.

Αλλά ακόμη και να γίνει αυτό,θα συνεχίσει να υπάρχει ένας πολύ μεγάλος πλυθησμός ανθρώπων που έχει περάσει στο στάδιο του αθεράπευτου...Όλοι αυτοί τους οποίους κράζει το αρχικό ποστ.Αυτοί δυστυχώς μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν.

για να μην παρεξηγηθω,δεν το εγραψα για αντιπαραθεση ετσι;απλα ο σωστοτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι η παιδεια.αν απο πιτσιρικας μαθεις οτι φοραω κρανος,οτι δεν πεταω σκουπιδια κλπ κλπ δεν θα το κανεις στα 20-25-30 σου.
εγω τωρα προσπαθω να δωσω στον πατερα μου καποια πραγματα απο αυτα που δεν βλεπει,δεν ξερει,δεν φανταζεται.ειναι 58,καποια τα παιρνει,δυσκολα αλλα τα παιρνει.οπως το οτι δεν ανεβαινει σε μηχανακι αν δεν βαλει κρανος.του πηρα μια δυο το κλειδι,το εμαθε.με το δωρο του πασχα(οσο παρω)θα παω να του παρω ενα κρανος.
αυτο που θελω να πω ειναι πως οποιον κοντινο σας ανθρωπο βλεπετε,αυτους που αγαπατε,δωστε τους μια συμβουλη.
μπραβο για το θρεντ στον φιλο..καλο ειναι να το υπενθυμιζουμε στους εαυτους μας...:beer:

Bradipous
03/04/2014, 14:16
Επειδη βαριεμαι να γραφω 3000 λεξεις, παρτε 3 (σκληρες) εικονες.

313450

313451

313452

akabei
03/04/2014, 14:23
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να προσθέσω κάτι στην κουβέντα.

Το κράνος δεν είναι μόνο για την προσωπική μας ασφάλεια. Η απουσία του κράνους μπορεί
και να προκαλέσει ατύχημα ή/και τραυματισμό σε τρίτους εκτός από τον εαυτό μας.
Πόσες φορές έχετε «φάει» στο κράνος μύγες, μέλλισες ή σκουπίδια; Δεν νομίζω πως
αντιδρούν όλοι με την ίδια προσοχή όταν «φάνε» κάτι στο πρόσωπο ή τα μάτια.

Προσωπικά έχω κινδυνέψει όταν μπροστινό μου μηχανάκι έκανε απότομο κόψιμο δεξιά
γιατί δεν φόραγε κράνος και τον έβρεξε το αυτόματο πότισμα του δρόμου...

jimV
03/04/2014, 14:46
Πιστευω οτι οι περισσοτεροι καλυψατε το θεμα.Απλα να προσθεσω οτι για μενα τα παιδια πρεπει απο μικρα να φορανε και στο ποδηλατο τα κρανακια τους οχι μονο γτ ειναι ασφαλεια αλλα γτ μενει στο μυαλο τους η ιδεα.Αλλα εδω βλεπω γονεις να χουν χυμα τα παιδια τους σε αυτοκινητα και αυτα να κτυπιουνται μεσα στο αμαξι,θα προσπαθησουν να τα μαθουν για κρανος???
Προσωπικα απο την εφηβεια μου που αρχισε η επαφη με τα παπακια φιλων μου ποτε δεν ειχα βαλει κρανος.Ναι μαλακια μου και ευτυχως δεν επαθα τπτ.Μολις ομως πηρα το πρωτο μου μηχανακι ειχα ηδη αγορασει κρανος οχι γτ μου το επεβαλε καποιος αλλα γτ το θελα εγω.Τωρα πια αν δεν βαλω κρανος νοιωθω γυμνος και ευαλωτος.

panosmatz
03/04/2014, 14:48
Βασικά λίγα λες......

Ειναι θέμα εκπαιδευσης αν και πλεον αρχίζω και πιστεύω πως εκπαιδευόμαστε σαν λαός μόνο με τον βούρδουλα!
Κοινώς οπως εγραψε καποιος πιο πανω ΜΟΝΟ αν συνοδευτεί απο προστιμο που τσούζει.

Τελος δεν πρεπει να αναφερόμαστε μονο στον ακάλυπτο κλαρινογαμπρό με την ξυρισμένη γάμπα, το μαλλι κάγκελο & το fancy scooter, τον courrier ή τον όποιο ακάλυπτο που βλέπουμε αλλά και στην ΜΑΖΑ απο ανθρωπόμορφα ζωντανά που κυκλοφορούν με κράνη χωρίς προδιαγραφες των 50 E αλλά και στους εξυπνάκηδες που τριγυρνούν στην πόλη χωρις να ναι δεμένο -κουμπωμένο το κράνος, σα Μουζαχεντίν.

+1 απο μενα

Pan (dvs)
03/04/2014, 15:03
Νομίζω είναι εντελώς αδύνατο να διαφωνήσει κάποιος μαζί σου! :beer:


Και μιλάς ΜΟΝΟ για κράνος... που αρκετοί από εμάς όχι μόνο το θεωρούμε αυτονόητο, αλλά επιμένουμε ότι πρέπει να συνοδεύεται από μπουφάν, παντελόνι, μπότες και γάντια με προστατευτικά! :winka:


:a18::a18::a18:



(ωχ... τώρα που είπα "μπουφάν, μπότες κτλ." θα αρχίσει η αντιπαράθεση!) :dizzy:

Οχι Νικολα,μια χαρα τα λες.Οποιος διαφωνει μπορει να κανει οτι θελει αλλα οχι να ξεκινησει αντιπαραθεση.Δεν υπαρχει αλλωστε σοβαρο επιχειρημα για να την στηριξει.

Οπως εμεις εδω πανω ξεκιναμε τα ταξιδια μας με πληρη εξοπλισμο,το ιδιο πρεπει να κανουνε ολοι οσοι σεβονται τον εαυτο τους και το περιγυρο τους.Δεν υπαρχουνε φωτογραφιες μονο με ανοιγμενα κεφαλια αλλα και αλλες με διαλυμενες λεκανες και κομματιασμενα ακρα.

freco
03/04/2014, 15:42
Όντως είναι για εκτύπωση και να το μοιράζουμε στα φανάρια. Respect.

:beer:

DgSensei
03/04/2014, 16:18
@Akis_trevor : Δεν το εξέλαβα ως αντιπαράθεση και συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι όλα είναι θέμα παιδείας.
Δυστυχώς όμως το 90% αυτών που δεν έλαβαν την σωστή οδηγική παιδεία μπορούν να καταλάβουν μόνο μέσω της τιμωρίας...Ο κάγκουρας ο ξεκράνωτος το μόνο που καταλαβαίνει είναι το πρόστιμο,τα υπόλοιπα είναι παπαριές.Δεν πα να του λες εσύ ιστορίες και να του δείχνεις φωτογραφίες με ανθρώπους που έμειναν φυτά,αυτός από μέσα του θα λέει "σε μένα δεν θα συμβεί" και θα συνεχίζει το ίδιο βιολί.Αν έχει άγχος όμως ότι άμα τον πιάσουν ξεκράνωτο θα σκάσει ένα 500αρι τότε θα συμμορφωθεί σε χρόνο dt...Δυστυχώς αυτό είναι το επίπεδο της παιδείας του νεοέλληνα.

akis_trevor
03/04/2014, 16:22
φυσικα και ειναι ενα μεγαλο φοβητρο το προστιμο και ειδικα τετοια ποσα.πιτσιρικας ειχα δωσει πολλα 80ευρα σε προστιμα για κρανη,ηχορυπανση κλπ.ευτυχως κι εγω εμαθα πριν να παθω.αλλα δεν μου πε κανεις,τωρα που εφτασες 19-20 φορα κρανος.οταν αρχισα να καβαλαω μεγαλα μηχανακια και ειδα πως δεν συγχωρουνται λαθη εκει,το εβαλα και δεν το ξαναβγαλα.
ομως και 2000 να βαλεις προστιμο και οτι σου παιρνω το μηχανακι αν δεν τα δωσεις,παλι θα υπαρχουν πααααρα πολλοι που δεν θα φορανε...

taisteal
03/04/2014, 16:30
Παντως εδω επαρχια παρατηρω τελευταια πιτσιρικαδες με ποδηλατα να φορανε μικρα κρανη εντουρο.πολυ καλο σημαδι,και μου εκανε
τρομερη εντυπωση.
Πιστευω οτι και οταν μεγαλωσουν και καβαλανε θα φορανε σιγουρα,μιας και ξεκινησαν σωστα.
Ρωτησα εναν απο αυτους πως και φοραει,και μου απαντησε οτι φορουν ολοι οι φιλοι του κρανος για να μην χτυπησουν στο κεφαλι..

:a012:

Pan (dvs)
03/04/2014, 16:53
Παντως εδω επαρχια παρατηρω τελευταια πιτσιρικαδες με ποδηλατα να φορανε μικρα κρανη εντουρο.πολυ καλο σημαδι,και μου εκανε
τρομερη εντυπωση.
Πιστευω οτι και οταν μεγαλωσουν και καβαλανε θα φορανε σιγουρα,μιας και ξεκινησαν σωστα.
Ρωτησα εναν απο αυτους πως και φοραει,και μου απαντησε οτι φορουν ολοι οι φιλοι του κρανος για να μην χτυπησουν στο κεφαλι..

:a012:

Kαι εγω το εχω δει και καθε μερα φορανε ολο και περισσοτερα παιδια.Εγινε μοδα και επαψε να ειναι ντροπη.

matas
03/04/2014, 18:01
Kαι εγω το εχω δει και καθε μερα φορανε ολο και περισσοτερα παιδια.Εγινε μοδα και επαψε να ειναι ντροπη.

Φορανε γιατι στην Ελλαδα εφτασε προσφατως το freeride kai downhill με ποδηλατο και εκει ΟΛΟΙ φορανε full face και δειχνουν και ωραιοι. Αρα βλεπει ο πιτσιρικας την ωραια κραναρα και λεει θα παρω και γω να δειχνω σαν αυτον τον ταδε που κανει αλματα κλπ. θετικο ειναι!

gior-gos
03/04/2014, 18:25
Αν έχει άγχος όμως ότι άμα τον πιάσουν ξεκράνωτο θα σκάσει ένα 500αρι τότε θα συμμορφωθεί σε χρόνο dt...

Με ενα κρανος των 40€ απο lidl εχει "καθαρισει"..

Αν ομως δει τον σουπερ ουαου πρωταθλητη να φοραει το σουπερ μουρατο (καλο) κρανος, τοτε θα το φορεσει γιατι το θελει και οχι για να μην τον γραψουν.

:beer:

amyroukai
03/04/2014, 20:52
Και πάμε πάλι την ίδια κουβέντα. Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος μέεεεεεεχρι δήθεν να μαζέψει λεφτά για καλό κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος γιατί χαλάη την εσθυσι ρε φήλως;

Το ζήτημα δεν είναι να φοράει κάποιος κράνος "για να μην τον γράψουν". Το ζήτημα είναι να καταλάβει τι θα πάθει το κεφάλι του αν πέσει γυμνό. Το αυτό και για χεράκια, ποδαράκια κλπ. Οι Άγγλοι που ως γνωστόν είναι πστηδες και ανόητοι, λένε ATGATT. All the gear, all the time.

virus
03/04/2014, 22:17
πολυ ωραιο το κειμενο γιατρε, και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ "ωμο" αντιθετα ειναι πολυ καλο.

υπαρχει κι αλλη μια λεπτομερεια. ολοι αυτοι οι ακρανοβιτς, οι αγκωνατοι, και οι πουλ μουρ ΔΕΝ συμετεχουν σε φορουμ και μοτοσυκλετιστικα δρωμενα. μαζι βαλε και την ανυπαρκτη παιδεια που υπαρχει.

ας πω και κατι δικο μου.

οταν ημουν πιτσιρικας 16 χρονων βαλανε υπογραφη οι γονεις μου και πηρα διπλωμα μοτοποδηλατου. απο κρανη και μπουφαν δεν ειχαν καμια ιδεα οι γονεις μου. εγω την ειχα δει αλλιως. ηθελα να ΜΕ κατατασουν στους περιθωριακους οι φιλοι γειτονες τριτοι. πως θα το καταφερνα λοιπον; επρεπε να το δειχνω ακομα κι οταν δεν καβαλουσα. ετσι ειχα παρει ενα κρανος LEM τοτε. το φορουσα παντα οταν οδηγουσα ετσι οταν κατεβαινα απο το παπακι το εβαζα περηφανα στον αγκωνα. μαρεσε πολυ να τους ακουω να μου λενε "παρε αμαξακι να γινεις ανθρωπος οπως ολοι μας". εποχες 88 ολα αυτα.


για καλη μου τυχη ευτυχως ειχα αυτην την λοξα.

MANOSR1
03/04/2014, 23:22
:a10::a23:

georgezzr600
04/04/2014, 01:44
πρωτα απο ολα συγχαρητηρια στο συντακτη του θεματος....
ο μπαμπας οδηγαει σε μια χ διαδρομη και ενω μαλωνει με τη μαμα για το ρημαδι το παστιτσιο που το ζηταει ενα μηνα και η γυναικα πινει καφε με τη κυρα λενα,αδειαζει το τασακι στο δρομο ενω εχει κανει μια σφηνα για να παρακαμψει την ατελειωτη ουρα στο φαναρι της στροφης που το κρατος φροντισ να περναει ενα αμαξι πριν γινει πορτοκαλι και μετα να περιμενει αλλα 3 λεπτα για να περασει ενα αλλο αμαξι....................και παει λεγοντας.
η συμβουλη του μπαμπα ειναι αλληταραδες με τις μηχανες που κανουν σφηνες και δε περιμενουν και αυτοι στην ουρα οπως κανει αυτος(!!!!!!!!!)και οτι ο γιος του ποτε δε θα καβαλησει μηχανη...
αλλα ας μπει ελευθερα στο ιντερνετ,ας καπνισει κρυφα,ας πιει ενα βαρελι βοτκα στο αθωο σχολικο παρτακι....
οι πολιτικοι ειναι φουστηδες που επιβαλλουν τα μετρα που επιβλλουν και που μας κοροιδευουν στα μουτρα,αλλα να μη ψηφισουμε (πχ)χρυση αυγη η συριζα)και να ψηφησουμε το θοδωρο που εβαλε στις δημοτικες εκλογες...χαζος ειμαι αυριο μεθαυριο θα του ζητησω να μου δωσει το σημα για να κανω το πεζοδρομιο παρκινγ μου....
αυτα φιλοι μου δεν τα λεω για τους αλλους...τα λεω για τον εαυτο μου και για το παιδι που περιμενω....
θελω να γινω εγω καλυτερος ανθρωπος για να μαθω και στο παιδι μου να σκεφτεται..
θελω να πιστευω πως αν το παιδι μου στα 16 μου ζηταει μηχανη,θα εχει προηγηθει να βλεπει εμενα να ντυνομαι σαν αστακος καθε φορα που τη καβαλαω,να τον βαλω πανω στη σελα και να του μιλησω για τη μηχανη και να προσπαθησω να το νπεισω να μεγαλωσει και αλλο και μετα να παρει οτι θελει.αλλα το κρανος θα παμε μαζι να το διαλεξει οπως και μπουφαν και μποτες και γαντια.....
και οχι σαν το πατερα το δικο μου που ακομα με πρηζει να πεταξω αυτο το πραγμα και οτι θα μου δωσει λεφτα για να το κανω,αλλα μου ριξει σφαλιαρα και ας ειμαι 1 95 110 κιλα και 33 χρονων αν με δει να ειμαι πανω της χωρις κρανος....
ισως ετσι μετα παο δυο τρεις γενιες μαθουμε να σκεφτομαστε και οχι απλα να μιλαμε.
ξανα μπραβο στο φιλο για το θεμα του

chris4204
04/04/2014, 06:46
Να παραθέσω κι εγώ τη δική μου περίπτωση...
Πιτσιρικάς γύρω στα 17 αγοράζω το πρώτο μου παπάκι κρυφά από τους γονείς μου και το παρκάρω ένα στενό μακριά από το σπίτι μην τυχόν και με δουν....
Κλασικά ακράνοβιτς πηγαινοέρχομαι ανέμελος κι ωραίος με το glxάκι 53mm.
Μην τα πολυλογώ το έμαθαν και το μόνο που έγινε ήταν να με "υποχρεώσει¨ο father να έχω κράνος.
Που μυαλό βέβαι εγώ να το βάλω στην κεφάλα μου:a31:.. Να σημειώσω ότι ακόμα δεν είχα πέσει.
Ένα πρωινό πάω να φύγω και βλέπω να ψιλοβρέχει επομένως λέω ο πανέξυπνος ας πάρω το καθίκι μην γίνει και το μαλλί σκατά , τρομάρα μου :moutza:,.
Πηγαίνοντας λοιπόν επί της Ιωαννίνων στοκ Κολωνό παππούς ετών 180 και κάτι ψιλά με προϊστορική μαούνα εν μέσω ψιλόβροχου αποφασίζει από το αντίθετο ρεύμα να στρίψει στο βενζινάδικο που ήταν στην δική μου πλευρά... μόλις τον βλέπω :eyepop: κλασικά φρένα, φρένα, φρένα και ξάπλα......σούρσιμο καμιά 15 αριά μέτρα και κατάληξη σε μία οικοδομή.:dizzy::dizzy::dizzy:
προσπάθησα να σηκωθώ αλλά σαν να ήμουν κολλημένος κάτω. Με τα πολλά βγάζω το κράνος και ω του θαύματος σηκώθηκα.
Αυτό που είδα με έκανε να μην ξανακαβαλήσω ούτε για 3 μέτρα χωρίς κράνος. Μία εξέχουσα μπετόβεργα είχε καρφωθεί στο πίσω μέρος του κράνους και είχε εισχωρήσει περίπου 0,5 πόντο.
ΤΟΣΟ μαλάκας ήμουν αλλά ευτυχώς δεν το πλήρωσα ακριβά. Το κράνος το είχα κρατήσει ενθύμιο μέχρι πρόσφατα να μου θυμίζει πόσο τυχερός και άμυαλος ήμουν.

Συγνώμη για το σεντόνι ελπίζω αν το διαβάσει κανένας ακράνοβιτς πιτσιρικάς (και όχι) να του πει κάτι η ιστορία μου, να φοράει ΕΣΤΩ ένα ρημάδι κράνος.

Καλά χιλιόμετρα σε όλους και ελπίζω να μην κούρασα.

soter3gm
04/04/2014, 07:55
Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα

Pan (dvs)
04/04/2014, 08:06
Και πάμε πάλι την ίδια κουβέντα. Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος μέεεεεεεχρι δήθεν να μαζέψει λεφτά για καλό κράνος; Καλύτερα χωρίς κράνος γιατί χαλάη την εσθυσι ρε φήλως;

Το ζήτημα δεν είναι να φοράει κάποιος κράνος "για να μην τον γράψουν". Το ζήτημα είναι να καταλάβει τι θα πάθει το κεφάλι του αν πέσει γυμνό. Το αυτό και για χεράκια, ποδαράκια κλπ. Οι Άγγλοι που ως γνωστόν είναι πστηδες και ανόητοι, λένε ATGATT. All the gear, all the time.

Σε καποιες περιπτωσεις προτιμω να φοραει ο αλλος εστω και φθηνο κρανος,απο το τιποτε.Το ιδιο πιστευω και για τον υπολοιπο εξοπλισμο.
Οι περισσοτεροι δεν βαλανε shoei στο κεφαλι τους απο την πρωτη φορα,ουτε αγορασανε με τη μια μποτες των 200 ευρω.Ας ειναι και δευτερης κατηγοριας ο εξοπλισμος,αρκει να υπαρχει.

Πολλες φορες υπερβαλουμε με την προστασια που παρεχει ο ακριβος εξοπλισμος (οχι οτι δεν την παρεχει) και ισως να γινομαστε γραφικοι.Υπαρχει και μη επωνυμος και φθηνος εξοπλισμος που κανει αρκετα καλη δουλεια.Ας εχουνε εξοπλισμο και ας ειναι οτι ναναι ,σε πρωτη φαση.Παντα θα ειναι καλυτερα απο το τιποτε και η παιδεια θα ερθει με τον καιρο.

Pan (dvs)
04/04/2014, 08:11
Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα

Καταλαβαινω τι λες και πως το λες.Μηπως ομως παμε στη λογικη ο καπνιστης να πληρωσει στο μελλον μονος του τα νοσηλεια?Η αυτος που θα φταιει σε ενα ατυχημα να αναλαβει το συνολικο κοστος?

Δεν πρεπει να μπουμε σε αυτη τη λογικη.Αντιθετα θα μπορουσαμε σαν moto.gr να βαλουμε ολοι απο 5 ευρω και να βγει μια μικρη αφισουλα η οποια αν ειναι εξυπνη θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια.


Ξερω :a9:

amyroukai
04/04/2014, 08:27
Καμπάνιες έχουν ξαναγίνει. Η κρατική (αν δεν απατώμαι) με το "βαλ'το καλά στο κεφάλι σου" μου αρέσει κιόλας. Το ζήτημα είναι πως η βλακεία είναι ανίκητη και οι ηλίθιοι περισσότεροι. Ίσως, αν δια του παραδείγματος επηρεάσουμε τον κύκλο μας, ίσως λέμε, να αποκτήσει κρίσιμη μάζα το "κράνος παντού και πάντα" και να γίνει κανόνας.

Ίσως δε και μερικά βιντεάκια/σποτάκια με ανθρώπους σε ΜΕΘ, ή συνεντεύξεις ιδίων ή συγγενών αντί για τις βλακείες ατυχήματα που δείχνει το σποτ της τροχαίας να ήταν πιο αποτελεσματικά. Αλά ξέρις τόρα φήλως, εγό οδιγό 100 χρώνηα χορύς κράνως, πρότι μούρι στιν πλατήα. Με ξαίρουν ώλα τα γκωμενάκυα. Έλα ρε φήλως που θα βάλο τον κουβά για δηό βίματα.

jk_prince
04/04/2014, 09:08
amyroukai νομιζω οτι η διαφημιση που λες ηταν για προφυλακτικα και ηταν της trojan.(βεβαια η ιδια ιδεα ειναι και στα 2 θεματα)

georgezzr600
04/04/2014, 09:10
να συμπληρωσω και κατι απο προσωπικη μου εμπειρια.
το καλοκαιρι που μας περασε,εγω και η kawa παντα μαζι.
αν θυμαστε στη θεσσασλονικη ηταν μια περιοδο εκει στον ιουνιο που εβρεχε συχνα.μια τετοια μερα επιστρεφοντας στο σπιτι απο τη δουλεια σε μια στροφη που τη ξερω κοντα στα 30 χρονια και μπαινοντας με 2α και 10 χιλιομετρα ανακαλυπτω (και θυμαμαι) οτι σε εκεινη τη στροφη εχει ραγες τραινου....
το πρωτο μπασιμο εσωσα τη μοτο απο το γλυστριμα...ομως πεντε μετρα πιο κατω (με ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ) προσπαθωντας να περασω απο αναμεσα στις ραγες που ημουν στο κανονικο δρομο παρε μια σαβουρντα....
agv s4 κρανος.ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ DIFI (για οους τα ξερουν ειναι πολυ βαρια και καθολουκαλοκαιρινα,,,,δερματινα ειναι!!)μποτες και τζιν(καλα το τζιν τωρα οχι σαν εξοπλισμο αλλα δε μπορουσα να παω στη δουλεια με το δερμα παντελονι..)
αποτελεσμα?
ΤΙΠΟΤΑ.να τονισω οτι επεσα με τα μπουτρα στην ασφαλτο...αν δεν ειχα κρανος τωρα θα ειχα και μασελα
ευχαριστω...

amyroukai
04/04/2014, 11:35
amyroukai νομιζω οτι η διαφημιση που λες ηταν για προφυλακτικα και ηταν της trojan.(βεβαια η ιδια ιδεα ειναι και στα 2 θεματα)
Χαχα νταξει, Γράψε λάθος :)
Αυτό το σηματακι με το κράνος που είχε σχεδόν σε κάθε διαφήμιση μοτοσικλέτας, απο καμπάνια δεν ηταν; μπερδεψα τα κεφάλια... :lol:

Pan (dvs)
04/04/2014, 13:54
Πριν απο καναδυο μερες 3 δικες μας μηχανες,στην Εγνατια λιγο πριν την Ηγουμενιτσα (Καρτερι),ειχαν ενα ατυχο περιστατικο.

Ενα αυτοκινητο που ητανε σταματημενο στην ακρη του δρομου, ξεκινησε αποτομα και οπως περνουσανε απο διπλα του ,επεσε πανω στις δυο απο τις τρεις μηχανες.Ο ενας με σπασμενο ποδι και μικρογρατσουνιες.Ο αλλος λιγο πιο σοβαρα,με αρκετα εσωτερικα τραυματα αλλα ελεγχομενα.

Ευτυχως φορουσανε ολοι τον εξοπλισμο τους και αποφυγανε τα χειροτερα.Συντομα θα ειναι παλι κοντα μας.

gior-gos
04/04/2014, 15:14
Καλύτερα ένα φτηνό κράνος αντί για καθόλου κράνος;


Σε καποιες περιπτωσεις προτιμω να φοραει ο αλλος εστω και φθηνο κρανος,απο το τιποτε.Το ιδιο πιστευω και για τον υπολοιπο εξοπλισμο.
Οι περισσοτεροι δεν βαλανε shoei στο κεφαλι τους απο την πρωτη φορα,ουτε αγορασανε με τη μια μποτες των 200 ευρω.Ας ειναι και δευτερης κατηγοριας ο εξοπλισμος,αρκει να υπαρχει.

Πολλες φορες υπερβαλουμε με την προστασια που παρεχει ο ακριβος εξοπλισμος (οχι οτι δεν την παρεχει) και ισως να γινομαστε γραφικοι.Υπαρχει και μη επωνυμος και φθηνος εξοπλισμος που κανει αρκετα καλη δουλεια.Ας εχουνε εξοπλισμο και ας ειναι οτι ναναι ,σε πρωτη φαση.Παντα θα ειναι καλυτερα απο το τιποτε και η παιδεια θα ερθει με τον καιρο.

++++

nick_VFR
04/04/2014, 18:44
Εδώ δεν έχουμε βάλει βέβαια ένα ζήτημα που αφορά αυτούς που έχουν μείνει παραπληγικοί και που είναι σε κέντρα αποκατάστασης, που δεν είναι και λίγοι.
Όλους αυτούς τους πληρώνουμε όλοι εμείς και, δεν είναι λίγα τα λεφτά που χρειάζονται, για τη μερική αποκατάσταση τους.
Ποτέ δεν σκέφτηκαν πως είναι το να πληρώνουμε τη βλακεία τους και τη "μαγκιά" τους είναι τσάμπα μαγκιά , θα μου πείτε τώρα πως πρέπει κλπ κλπ αλλά ρε φίλε γιατί να πληρώνει το κράτος(δηλαδή εμείς) όλη αυτή τη βλακεία αντί να τους μάθει τουλάχιστον να φοράνε αυτό το μαμημένο το κράνος στο ακατοίκητο κεφάλι τους ;;
Στο εξωτερικό αν αποδεδειγμένα φταις πληρώνεις μόνος σου τα πάντα παραπάνω από την ασφάλισή σου εδώ πρέπει να πληρώνουμε εμείς τα πάντα.
Ξέρω πως είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα


Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)! :sad::sad:

Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;" :uplate:

KAWAMANRIDER
04/04/2014, 19:07
Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)! :sad::sad:

Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;" :uplate:


+ ............ απειρο ,
ενας σοβαρος τραυματισμος μπορει να γινει ακομα & με τον καλυτερο εξοπλισμο & στις ιδανικοτερες για μοτοσυκλετα συνθηκες , μειωνουμε & ελαχιστοποιουμε τις πιθανοτητες , δεν μπορουμε να αφανισουμε τους νομους της φυσικης

& στανταρ θα ειπωθει κατι αντιστοιχο με αυτο που λες αλλα αρκετοι απο αυτους που θα το πουν θα ειναι οι φοβικοι & τραγικοι δυστυχως οδηγοι αυτοκινητων που ειναι εν δυναμη ατομικες βομβες στον δρομο , αυτοι που μπορει να σε τελειωσουν σε κλασματα του sec με ή χωρις κρανος , που κατοσταριζουν στα στενα για να πανε τα παιδια σχολειο & σε ανοιχτο δρομο φοβουνται να ανοιξουν πανω απο 70 λες & αν πανε πιο γρηγορα θα τους φυγει η ψυχη απο το σωμα ,

αλλα οφειλουμε για τους "δικους" μας που χασαμε & δυστυχως & για οσους ακομα φυγουν & υποφερουν να κανουμε κατι & μπας & αλλαζοντας τα δικα μας στραβα & αναποδα καταλαβουν γενικα ολοι χρηστες των δρομων την ευθυνη που εχουμε & τα μετρα ασφαλειας που οφειλουμε ολοι να τηρουμε - & δεν χρειαζονται υστεριες & υπερβολες , απλα πραγματα ειναι - & απο τα βασικοτερα ειναι το κρανος

Red Rider
04/04/2014, 19:17
Κάποτε είχα μια φίλη που χάθηκε επειδή δεν φόραγε κράνος. Δεν είχε γρατζουνιά.....
Μετά από μερικά χρόνια,βλέπω τον αδερφό της με μηχανή χωρίς κρανος.

KAWAMANRIDER
04/04/2014, 19:29
Κάποτε είχα μια φίλη που χάθηκε επειδή δεν φόραγε κράνος. Δεν είχε γρατζουνιά.....
Μετά από μερικά χρόνια,βλέπω τον αδερφό της με μηχανή χωρίς κρανος.

τι θα μπορουσε να σχολιασει καποιος σε αυτο , ειναι το απολυτως τραγικο & λυπαμαι πραγματικα , προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω ουτε να εξηγησω πως ενας ανθρωπος μετα απο ενα τοσο τραγικο βιωμα μπορει να καβαλαει μηχανη ακρανωτος

fz600
04/04/2014, 19:31
οπως επισης αν μαθαιναμε ολοι απο 5-6 χρονων οτι δεν πρεπει να καβαλαμε δικυκλο χωρις κρανος,το ιδιο θα γινοτανε...

+Άπειρα

Red Rider
06/04/2014, 21:37
τι θα μπορουσε να σχολιασει καποιος σε αυτο , ειναι το απολυτως τραγικο & λυπαμαι πραγματικα , προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω ουτε να εξηγησω πως ενας ανθρωπος μετα απο ενα τοσο τραγικο βιωμα μπορει να καβαλαει μηχανη ακρανωτος

Εχω επίσης άλλες 2 τρανταχτές περιπτώσεις,που τις ζω κάθε μέρα.
Ο ένας έχει τον αδελφό του φυτό απο μικροτροχαίο,οπου δεν φορούσε κράνος.Δεν φοράει κράνος ποτέ!
Ο άλλος δουλεύει κάθε μέρα με τέτοια περιστατικά και έχουν δει τα μάτια του.... επίσης δεν φοράει κράνος..
Πιστεύω πως ο χρόνος σε κάνει να ξεχνάς,δεν εξηγείται αλλιώς.

MG-KTiNoS
06/04/2014, 22:47
Χωράει μεγάλη συζήτηση αυτό.

Ακόμη και αν φοράς το καλύτερο κράνος και τον καλύτερο εξοπλισμό του κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι θωρακισμένος σαν τανκ! Πάλι υπάρχει περίπτωση, σε ενδεχόμενο ατύχημα, να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά και να μείνεις παραπληγικός (απλά οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά)! :sad::sad:

Και σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πούνε "τι το ήθελε το μηχανάκι, που πήγε και σακατεύτηκε και τώρα πληρώνουμε εμείς για την αποκατάσταση του;" :uplate:


Yπάρχουν και μερικοί που λένε...

Πότε θα δικαστούν όλοι αυτοί που προκειμένου να ικανοποιήσουν
τα παμφάγα ένστικτα τους
ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ
περίπου μια κωμόπολη το χρόνο?

:smokin:

Pardalotzatziki
06/04/2014, 22:58
Ο καθείς την γκλάβα του και την μαλακία του την έχει ξεχωριστά από τους υπολοίπους.
όμως όλα τελικά είναι θέμα παιδείας και ξεκινάνε από το σπίτι και το σχολείο (σε μικρές τάξεις)

+1
Το σπιτι ειναι το πρωτο σχολειο...
Γιατρε καλα τα λες ωμα....ετσι πρεπει.

Αλλα ποτε δεν θα λειψουν οι αδιαφοροι ανθρωποι. Οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα παντου...
Για την Ελλαδα θα πω για το κρατος και την αστυνομευση. Δεν χρειαζεται το προστιμο να ειναι υψηλο, απλα να υπαρχει αστυνομευση.
Στην πολη μου τουλαχιστον οι περισσοτεροι αστυνομικοι ειναι εξαφανισμενοι ή αραχτοι σε τυροπιταδικα.
Αν δεν υπηρχαν οι ΔΙΑΣ δεν θα βλεπαμε κανεναν. Κανουν τη δουλεια τους αλλα μπορουν να κανουν και περισσοτερα και οχι με ρυθμο βαρεμενου δημοσιου υπαλληλου.
(Shooter μη το παρεις προσωπικα ή συναδελφικα. Λεω αυτα που βλεπω στην πολη μου.)

Επισης το κρατος θα μπορουσε να παρει μετρα για την ασφαλεια. ΑΝ ειχαμε πολιτικους με ενδιαφερων αν βρουν λυσεις.
Να βγει επιτελους το μαθημα των θρησκευτικων απο το σχολειο και να μπει η κυκλοφοριακη αγωγη.
Ειδικα τωρα που εχουμε πιο πολλους αλλοθρησκους μαθητες απο παλαιοτερα ετη.
Να πεσει ο ΦΠΑ στα κρανη και αλλα πολλα που συζηταμε χρονια..

nick_VFR
07/04/2014, 22:13
Yπάρχουν και μερικοί που λένε...

Πότε θα δικαστούν όλοι αυτοί που προκειμένου να ικανοποιήσουν
τα παμφάγα ένστικτα τους
ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΑΝ
περίπου μια κωμόπολη το χρόνο?

:smokin:

:confused::confused:


Sorry, απλά δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι...


... ή μάλλον, δεν είμαι σίγουρος!

NestorV
12/04/2014, 16:36
Ξεκίνησα να οδηγώ μεγάλος, είμαι αρχάριος κλπ κλπ. Κράνος πάντα στο κεφάλι μου όμως. Δεν έχω συγγενείς με μηχανές, και φίλους ελάχιστους που οδηγούν. Δεν είχα κάποιον να μου δώσει την απαραίτητη παιδεία, αλλά τη θέλω τη ζωή μου ρε γμτ. Το μόνο σημείο που χω χτυπήσει είναι ο αστράγαλος και το μεγάλο δάχτυλο, όταν μάγκωσα το μπροστινό στην άκρη του δρόμου και πάτησε το μπροστινό γαρμπίλι με 2 χμ την ώρα και δεν πρόλαβα να βάλω το πόδι κάτω και ξάπλωσα στο πλάι μαζί με τη μηχανή, και η κυρία χρησιμοποίησε το πόδι μου για αερόσακο:rolleyes:. Και το χτύπημα θα ταν ελαφρύτερο εάν φόραγα μπότες, αλλά δυστυχώς είχα τα πάντα εκτός αυτών..:(
Και όπως προαναφέρθηκε, χωρίς κράνος αν φας μια πέτρα στο δόξα πατρί τι κάνεις; στην εθνική μου έχει τύχει αρκετές φορές να με χτυπήσει πετραδάκι στο κράνος απο το όχημα μπροστά, και πάντα περνά η ίδια σκέψη απο το μυαλο μου..

chris4204
15/04/2014, 10:12
Εγώ στην προπαγάνδα που έχω ξεκινήσει υπέρ της χρήσης εξοπλισμού ασφαλείας κάνω χρήση οπτικοακουστικού υλικού.
Μπορεί να σοκάρει αλλά θα επιθυμούσα να μην σβηστεί μιας και δεν νομίζω ότι προσβάλει κάποιον. Αν μπορέσει μετά από αυτό να πεισθεί έστω και ένας εγώ θα είμαι χαρούμενος.
Ήδη έχω πείσει 10 περίπου γνωστούς με αυτό το βίντεο.

Ο "προταγωνιστής" έπεσε με 122 χιλιόμετρα περίπου χωρίς ΚΑΜΙΑ προστασία.

http://youtu.be/kOaezU-TAQs

k7600
16/04/2014, 11:17
σοκαριστικό βίντεο, ευτύχημα θα ήταν αν το 1/10 των ηλιθίων που κυκλοφορούν στο δρόμο βάλει μυαλό.
Έχω πετύχει αναβάτη στην Αττική οδό με το κράνος στον αγκώνα, έχω πετύχει αναβάτη στην Αθήνα με βροχή με το κράνος στον αγκώνα, και λέω εγώ τώρα, καλά βρε ηλίθιε την ζωή σου δεν την σκέφτεσαι (παρολο που λόγω βροχής αυξάνεται και η επικινδυνότητα) , το ότι θα φτάσεις λούτσα στην δουλεία σου και με όλη την βρώμα που θα έχουν σηκώσει τα προπορευόμενα αυτοκίνητα και φορτηγα στην μάπα το σκέφτεσαι?
Ενας τόπος να τους πείσουμε θα ήταν να καταφέρουμε να τους πείσουμε ότι με τον εξοπλισμό του ένας αναβάτης φαίνεται και πιο ωραίος πάνω στην μηχανή ( αφού δεν μπορούν να καταλάβουν την ουσιαστική σημασία του κράνους ).

skylaros
16/04/2014, 11:27
Ναι αλλά δε φαίνεται η φάτσα τους ;)

akis_trevor
16/04/2014, 11:32
Ναι αλλά δε φαίνεται η φάτσα τους ;)

θα φτιαξουν ενα κρανακι α λα ροσσι να φαινεται η μουτσουνα τους απο πανω!!!:cry:

chris4204
16/04/2014, 11:33
Όταν θα πέσουν δεν θα μείνει μουτσούνα να δείχνουν όμως....

skylaros
16/04/2014, 11:53
Εγώ πάλι πλέον όταν ακούω πως κάποιος χωρίς εξοπλισμό έπαθε κάτι προσπαθώ να μη στεναχωριέμαι, να απομακρύνω το μυαλό μου απλά γρήγορα από το σκηνικό. Δε το καταφέρνω πάντα αλλά το προσπαθώ. Ακούγετε ψυχρό το ξέρω αλλά δε μπορώ να αναλώνομαι συνέχεια ΚΑΙ με άτομα που δε θέλουν να προστατέψουν τον εαυτό τους, πόσο μάλλον όταν κυνικά σου λένε άσε μας μωρέ, μη με πρήζεις με κράνος και αηδίες ...

Pardalotzatziki
16/04/2014, 11:57
Δεν μπορουμε να βαλουμε μυαλο σε ολο τον κοσμο αλλα ουτε και να τους σωσουμε ολους...
Απλα να κανουμε προτασεις και να δινουμε συμβουλες...
Απο ΄κει και περα....ο καθενας ...του κεφαλιου του...

nikos_abel
16/04/2014, 12:28
Είδα λίγο από το βίντεο και ομολογώ ότι με σόκαρε και το έκλεισα. Μετά όμως σκέφτηκα ότι αν πέσεις όπως έπεσε
αυτός, σίγουρα ο εξοπλισμός θα σε γλίτωνε από πολλά, αλλά δε σηκώνεσαι και αγρατσούνιστος.
Δεν άντεξα να δω παρακάτω για να δω αν αναφέρονται οι συνθήκες (όχι ότι έχει σημασία).
Διάβασα όμως από τα 1α σχόλια πιο κατω, ένας έλεγε ότι τον έκανε να σκέφτεται αν θα ξανακαβαλήσει,
όχι να αρματώνεται...

Τι να πεις....

Pan (dvs)
16/04/2014, 13:29
Δεν μπορουμε να βαλουμε μυαλο σε ολο τον κοσμο αλλα ουτε και να τους σωσουμε ολους...
Απλα να κανουμε προτασεις και να δινουμε συμβουλες...
Απο ΄κει και περα....ο καθενας ...του κεφαλιου του...

Αν ομως ο καθε νεος μοτοσυκλετιστης μπαινει και βλεπει την αποψη παλαιοτερων οδηγων,σιγουρα θα το δει διαφορετικα.Ας λεμε εμεις και σιγουρα εναν θα τον γλυτωσουμε.

k7600
18/04/2014, 01:02
Aπο μικρός θυμάμαι να παρακολουθώ αγώνες μοτοσυκλετας κ να κάθομαι να χαζεύω τον εξοπλισμό των αναβατών κ πόσο άγριοι φαίνονταν με τις φιμέ ζελατινες κ τα δερμάτινα τους. Θυμάμαι πιτσιρικάς εγω γύρω στα 10 εχω παει μαζί με τον πατέρα μου να συναντήσω έναν φίλο του ο οποίος είχε μηχανή, ο τύπος μόλις είχε αγοράσει κράνος arai Doohan replica, εντάξει τι να σας λεω, το έπιανα απο εδώ το κοίταζα απο κει, ήταν σαν να είχα μπροστά μου τον ίδιο τον Doohan.
Απο τότε ξεκίνησε κ ο έρωτας μου για τα κράνη, όταν άρχισα να καβαλάω μηχανή φόραγα κράνος κ εννοιωθα οτι οι γύρω μου με κοιτάνε κ έβλεπαν έναν άλλο Doohan, έτσι το κράνος μου έγινε συνήθεια κ αφού ωρίμασα κ ηλικιακά αλλα κ μοτοσυκλετιστικα δεν νοηται βόλτα με μηχανή χωρίς κράνος. Γι αυτο κ είπα σε προηγούμενο ποσταρισμα οτι μακάρι να μπορούσαμε να περάσουμε ενα αντίστοιχο μήνυμα όσον αφορά την εμφάνιση κ το πόσο σε σέβεται ο άλλος ούτως ώστε να αρχίσει πλέον να τους γίνει συνήθεια. Θυμάμαι πέρυσι το καλοκαίρι είχα συναντηθεί με έναν φίλο για καφέ, όταν ξεκαβαλησα κ κάτσαμε για το καφέ μας γυρνάει κ μου λεει μπράβο ρε Γιάννη, είσαι ωραίος, καιρό είχα να δω τόσο ωραίο αναβάτη, αυτο με γέμισε ικανοποίηση αλλα κ προβληματισμό για το τι κυκλοφορεί εκεί έξω γιατι το μόνο που φόραγα ηταν κρανος, μπουφάν,μπότακι μηχανής κ τσάντα ώμου.

drspeed
18/04/2014, 10:56
Που να δεις τι παθαινουν οταν βλεπουν εμενα τον νευροχειρουργο και των γναθοχειρουργο(δικοι μας) στο νοσοκομειο οταν φτανουμε με μπουφαν, κρανη, μποτες, γαντια, επιγονατιδες.Εχουμε και κανα δυο καγκουρες αλλα καθε μερα τους κραζουμε και τουλαχιστον εχουν αρχισει να φορανε κρανη!

7Tolis
08/07/2014, 16:22
Πολύ σωστό το κείμενο. Ίσως και στην περίθαλψη να έπαιζε ρόλο το αν είχες εξοπλισμό. Πέφτεις φίλε και δεν φοράς κράνος, πάρε ένα πρόστιμο μετά τη νοσηλεια και κάλυψη δική σου των νοσηλειων να το θυμάσαι. Πραγματικά σε μια νύχτα όλα αυτά θα μπορούσαν να αλλάξουν αν υπήρχε πολιτική βούληση με κοχόνια. Όσες φορές είπα σε κάποιον Ρε φίλε φόρα το κράνος σου, αρνητική απάντηση είχα.

mikes
08/07/2014, 22:06
τολη δεν χρειαζεται το προστημο! εγω ειμαι της γνωμης να καταργηθουν τα προστημα και οι κλησεις για κρανη και ζωνες, αλλα σε περιπτωση στραβης να μην καλυπτοται απο κανενα ταμειο η καμια ασφαλιστικη τα νοσηλεια, αν ο οδηγος ειναι υπαιτιος, και να καλυπτεται μονο το 50% αν δεν ειναι υπαιτιος

7Tolis
08/07/2014, 22:41
Ακαλυπτος αν θα είσαι δεν θα μπορείς να έχεις περίθαλψη και αυτό είναι μη ανθρώπινο . Ναι μεν θα νοσηλευτεις κανονικά αλλά μετά χτσααακ περάστε απ το ταμείο.

ggs
08/07/2014, 22:43
ρε σεις , τι λετε?
να απαγορευουμε την προσβαση στην περιθαλψη της υγειας τους επειδη δεν φοραν κρανος?
σοβαρα?
εγω λεω να πλρωνουν και οσοι καβαλαν μηχανες και παθαινουν ατυχημα. ολοι ξερουμε ποσο επικινδυνες ειναι οι μηχανες.
δεν παμε καλα...

mikes
08/07/2014, 23:00
ρε σεις , τι λετε?
να απαγορευουμε την προσβαση στην περιθαλψη της υγειας τους επειδη δεν φοραν κρανος?
σοβαρα?
εγω λεω να πλρωνουν και οσοι καβαλαν μηχανες και παθαινουν ατυχημα. ολοι ξερουμε ποσο επικυνδυνες ειναι οι μηχανες.
δεν παμε καλα...
οχι δεν λεμε αυτο! λεμε απλα οτι εφ'οσον κυριε εσυ ο ιδιος δεν πηρες τα απαραιτητα μετρα ωστε να προστατεψεις τον εαυτο σου σε περιπτωση στραβης, γιατι να επωμιστει καποιος αλλος το κοστος της νοσηλειας σου? να τα πληρωσεις εσυ!

alexxxcbr
08/07/2014, 23:05
οχι δεν λεμε αυτο! λεμε απλα οτι εφ'οσον κυριε εσυ ο ιδιος δεν πηρες τα απαραιτητα μετρα ωστε να προστατεψεις τον εαυτο σου σε περιπτωση στραβης, γιατι να επωμιστει καποιος αλλος το κοστος της νοσηλειας σου? να τα πληρωσεις εσυ!

Γιαυτο πληρωνουμε τις ασφαλειες.Για να μας καλυπτουν.
Επισης αυτο θα ισχυει για ολα μετα.Αρα θα ζουμε μια αποστειρωμενη ζωη.:wave2:

mikes
08/07/2014, 23:09
Γιαυτο πληρωνουμε τις ασφαλειες.Για να μας καλυπτουν.
Επισης αυτο θα ισχυει για ολα μετα.Αρα θα ζουμε μια αποστειρωμενη ζωη.:wave2:ασφαλεια πληρωνεις για να σε καλυψει εφ'οσον γινει η στραβη ενώ εσυ εχεις παρει όλα τα απαραίτητα μετρα για την προστασια σου! ετσι πρεπει να είναι το σωστο και λογικο! από τη στιγμη που εσυ ο ιδιος αδιαφορεις για το τομαρι σου, γιατι να ενδιαφερθεί καποιος άλλος?

(όχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω ετσι? προς αποφυγη παρεξηγησεων..)

7Tolis
08/07/2014, 23:13
Το ότι πληρώνουμε την όποια ασφάλεια για να μας καλύπτει αλλά εμείς ως μονάδες να κάνουμε του κεφαλιού μας είναι καθαρά εθνικό σπορ. Όπως επίσης και το όταν κάτι πάει στραβά το αποδιδουμε στην κακή την ώρα, κάτι το οποίο, δείχνει πόσο αφελείς είμαστε στο θέμα ευθυνών μας. Η όποια ασφάλιση είναι επικουρική.

ggs
08/07/2014, 23:18
οχι δεν λεμε αυτο! λεμε απλα οτι εφ'οσον κυριε εσυ ο ιδιος δεν πηρες τα απαραιτητα μετρα ωστε να προστατεψεις τον εαυτο σου σε περιπτωση στραβης, γιατι να επωμιστει καποιος αλλος το κοστος της νοσηλειας σου? να τα πληρωσεις εσυ!

μικε , διαβασε ξανα τι γραφεις και σκεψου ..

μηχανη
κρανος
εξοπλισσμος
μαθηματα
καπνισμα
κακη διατροφη
οχι ασκηση
εξτριμ σπορτς
ποδοσφαιρο σε 5χ5
μπασκετ στο τσιμεντο
κλπ-κλπ

ανν εσυ δεν περνεις τα απαραιτητα μετρα και κανεις κατι απο τα παραπανω και δεν προστατευεις την υγεια σου , εγω γιατι να σε πληρωνω..
για μενα , η "λογικη" αυτη εκτος απο ακυρη ειναι και επικινδυνη

alexxxcbr
08/07/2014, 23:20
ασφαλεια πληρωνεις για να σε καλυψει εφ'οσον γινει η στραβη ενώ εσυ εχεις παρει όλα τα απαραίτητα μετρα για την προστασια σου! ετσι πρεπει να είναι το σωστο και λογικο! από τη στιγμη που εσυ ο ιδιος αδιαφορεις για το τομαρι σου, γιατι να ενδιαφερθεί καποιος άλλος?

(όχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω ετσι? προς αποφυγη παρεξηγησεων..)

Καποιο λαθος κανεις Μικε.Ασφαλεια πληρωνω για να με καλυψει για τα παντα.
Μου θυμιζεις καποιες ιδιωτικες ασφαλειες που προσπαθουν να βρουν λογο για να μη σε καλυψουν:lol:

Τωρα οσον αφορα το κρανος και τον εξοπλισμο συμφωνω απολυτα.
Καμμια παρεξηγηση.Συζητηση κανουμε.:wave2:

7Tolis
08/07/2014, 23:25
Την ασφάλεια την πληρώνεις για όταν σου συμβεί κάτι. Το θέμα θεωρώ είναι τι μπορείς να κάνεις για να μην σου συμβεί. Πρόληψη με μια λέξη. Γιαυτό μιλάει το αρχικό ποστ.

alexxxcbr
08/07/2014, 23:29
Την ασφάλεια την πληρώνεις για όταν σου συμβεί κάτι. Το θέμα θεωρώ είναι τι μπορείς να κάνεις για να μην σου συμβεί. Πρόληψη με μια λέξη. Γιαυτό μιλάει το αρχικό ποστ.

Αυτο ισχυει για ολα οπως εγραψε και ο ggs.Εσυ τα προλαμβανεις ολα?:wave2:

7Tolis
08/07/2014, 23:34
Το όλα είναι απόλυτο. Υπάρχει πάντα ο ασταθμητος παράγοντας. Είναι καθαρά θέμα ευθύνης του τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου.

alexxxcbr
08/07/2014, 23:41
Το όλα είναι απόλυτο. Υπάρχει πάντα ο ασταθμητος παράγοντας. Είναι καθαρά θέμα ευθύνης του τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου.

Τωρα μου τα γυρνας.
Καπνιζεις?Πινεις?Τρως λιπη?Κανεις γυμναστικη?Νευριαζεις?Κυκλοφορεις στο δρομο?Φορας σωσιβιο στη θαλασσα?και αλλα πολλα?

7Tolis
08/07/2014, 23:51
Δεν γυρίζω κάτι. Τα ίδια πράγματα λέμε. Τα κάνω όλα αυτά που λες και όταν μπαίνω σπίτι μου, σκάει ένα αεροπλάνο μέσα από τη τζαμαρία. Αυτό είναι ο ασταθμητος παράγοντας. Υποθέτω θέλεις να σταθείς στο θέμα περί περίθαλψης; Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα. Η ιδιότητα του να είναι κάποιος υγιής συνάδει με τις ανάλογες ευθύνες. Το να βαράει καγκουριές χωρίς εξοπλισμό απλά είναι βλακας, επικίνδυνος και επιζημιος ακόμη και για την ασφαλιστική του.

SHOOTER045
09/07/2014, 01:02
Το διάβασα με πολύ προσοχή
Συμφωνώ ότι είναι θέμα παιδείας, ότι πρέπει να ξεκινάει από νωρίς
Ότι εδώ που είμαστε μεγαλύτεροι και ποιο μαλωμένοι να προτρεπουμε τους μικρότερους να κάνουν χρήση κράνους
Ότι το κράνος απο μόνο του δεν σώΖει, αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό προστατεύει, έχω δει ατυχήματα και χωρίς κράνος και με φουλ εξοπλισμό, και έχω γνωστούς που είτε αποδημησαν εις κύριο ή έμειναν ανάπηροι, αλίμονο αν δεν φόραγαν και κράνος
Ότι οδηγώντας μότο αναλαμβάνουμε και ρίσκα,αλιμονο όμως αν πετούσαν έξω απ το νοσοκομείο τον κάγΚουρα η τον οποιοδήποτε πάθαινε ατύχημα και δεν φόραγε κράνος
Ότι Μπορούν να το κάνουν?ναι αλλά είναι απάνθρωπο και ακραίο, ας δσπανησουν σε διδασκαλία και ενημέρωση, Προσωπικά το κάνω σε όλους τους πιτσιρικάδες που συναντώ ακρανωτους, με ενδιαφέρει να καταλάβει κάτι, να του μείνει κάτι, και ας φάω ώρα μαζί του, είναι ποιο σημαντικό.και υπάρχουν φορές που πετυχαίνω πιτσιρίκια με κράνος και τους δίνω κυριολεκτικά το χέρι,μπορει να κολλάνε -το βλέπω στα μάτια τους-η να σκέφτονται <τι κάνει ο μα@@κας>αλλα μετα νομίζω καταλαβαίνουν το γιατί....

Pan (dvs)
09/07/2014, 07:31
ασφαλεια πληρωνεις για να σε καλυψει εφ'οσον γινει η στραβη ενώ εσυ εχεις παρει όλα τα απαραίτητα μετρα για την προστασια σου! ετσι πρεπει να είναι το σωστο και λογικο! από τη στιγμη που εσυ ο ιδιος αδιαφορεις για το τομαρι σου, γιατι να ενδιαφερθεί καποιος άλλος?

(όχι εσυ προσωπικα, γενικα μιλαω ετσι? προς αποφυγη παρεξηγησεων..)

Δηλαδη εμεις οι καπνιστες δεν θα πρεπει να εχουμε καλυψη,μιας και δεν κανουμε ολα τα απαραιτητα για να προστατεψουμε τον εαυτο μας?

alexxxcbr
09/07/2014, 07:54
Δεν γυρίζω κάτι. Τα ίδια πράγματα λέμε. Τα κάνω όλα αυτά που λες και όταν μπαίνω σπίτι μου, σκάει ένα αεροπλάνο μέσα από τη τζαμαρία. Αυτό είναι ο ασταθμητος παράγοντας. Υποθέτω θέλεις να σταθείς στο θέμα περί περίθαλψης; Όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα. Η ιδιότητα του να είναι κάποιος υγιής συνάδει με τις ανάλογες ευθύνες. Το να βαράει καγκουριές χωρίς εξοπλισμό απλά είναι βλακας, επικίνδυνος και επιζημιος ακόμη και για την ασφαλιστική του.

Kαλημερα.Το να πεσει αεροπλανο σπιτι σου ειναι σαν να πιανεις το τζοκερ.
Στα καθημερινα τωρα,οπως για εμας ειναι επικινδυνος αυτος που κανει καγκουριες χωρις εξοπλισμο
ετσι και για τους κουτακηδες ειμαστε και εμεις επικυνδυνοι και ας φοραμε φουλ εξοπλισμο.
Γιαυτο θα σου πουνε και αυτοι να μην μας περιθαλψουν λογω του οτι ρισκαρουμε με τις μηχανες.

Αρα καταλαβαινεις οτι μπαινουμε σε ενα φαυλο κυκλο με αυτο που προτεινεις οσο αφορα την περιθαλψη.
Ο καθενας θα προσπαθει να βγαλει το ματι του αλλου.Το εχουμε και σαν λαος.
Αυτη η λογικη ειναι πολυ επικινδυνη αρα μακρυα απο μας.:wave2:

7Tolis
09/07/2014, 08:24
Περίθαλψη για όλους είπα παραπάνω Alex. Το ότι υπάρχουν ομάδες επικινδυνότητας ανθρώπων είναι κάτι το οποίο χειρίζεται κάθε ασφαλιστική εταιρεία.

nikos_abel
09/07/2014, 08:49
Τα ασφάλιστρα που πληρώνουμε, είναι (ή θα έπρεπε τέλος πάντων να είναι) ανάλογα του "μέσου όρου" του ρίσκου.

Και όχι, δεν πληρώνω εγώ τον καπνιστή, μοτοσυκλετιστή κάγκουρα, μπάντζι τζάμπερ. Πληρώνει ο ίδιος και πληρώνει το
ρίσκο της η ασφαλιστική που τον ανέλαβε, από τα κέρδη των άλλων που δεν πάθανε τίποτα και από την εκμετάλευση
του φρέσκου χρήματος.

Εγώ πληρώνω τον εαυτό μου και μόνον.