PDA

View Full Version : Ερώτηση για σπεσιαλίστες (ανταλλακτικά)



Dbnn
02/04/2014, 23:41
Χαίρετε κύριοι (και κυρίες!)

Λύσαμε το μπεμπέ για φτιάξιμο. Λύσε λύσε, το μοτόρι μου έκανε το δώρο που περίμενα. Χτυπημένες βαλβίδες. Είχαν στραβώσει πάνω στο στέλεχος, μιλάμε για δέκατα χιλιοστού αλλά όπως ξέρετε το στέλεχος περνάει στα δέκατα του χιλιοστού μέσα απο την κεφαλή. Οπότε ή ο μάστορας που είχα πάει το αμάξι για γενικό σέρβις πρίν 2.5 χρόνια, δεν το χρόνισε καλά (γιατί είχε αλλάξει και ιμάντα χρονισμού και φλάτζες γενικής) και χτύπησε το πιστόνι στην βαλβίδα ή κάτι άλλο συνέβη.
Τώρα πως έβγαλα και τις 4 (!) της εισαγωγής απο την κεφαλή είναι άλλο θέμα αλλά το απορίας άξιον είναι πως δούλευε το αμάξι....
Χρειάζομαι 4 βαλβίδες εισαγωγής με λίγα λόγια. Δεν ξέρω αν παίρνει επισκευή στις ίδιες. Πληγωμένες δεν είναι στις έδρες κλπ.

Με ένα ψάξιμο που έκανα στο internet δεν βρήκα κάτι ανάλογο παρα μόνο ebay. Γνωρίζετε μήπως εσείς κάποιο μέρος να παω για άλλες ή για ίσιωμα?

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=HA11&mospid=47367&btnr=11_4799&hg=11&fg=25 04 Βαλβίδα εισαγωγής 42,0/6,94MM

SHOOTER045
03/04/2014, 00:24
ισως σε κανενα μηχανουργειο μητσακο που ασχολειται με αυτα
αλλιως δεν ξερω
παλι ebay

Dbnn
03/04/2014, 00:51
Σε μηχανουργείο δεν νομίζω να βρώ κάτι αν δεν κάνει επισκευές σε τέτοια... Σε παλιατζίδικα δεν ξέρω τι παίζει, γενικά αν πουλάνε ανταλλακτικά έτσι μονοκόματα πχ μόνο βαλβίδες ή μόνο εκκεντροφόρο (μεταχειρισμένα)

SHOOTER045
03/04/2014, 00:54
θα σου πω αυριο
ισως χρειαστω δειγμα αλλα ΕΔΩ γινεται
και σε μηχανουργειο-αν δεν ειναι χαλια
και μεταχειρες
θα σε φτιαξω παλι...........

Dbnn
03/04/2014, 01:00
Και 2 φωτό. Οι υπόλοιπες 3 είναι στην ίδια κατάσταση.

Δεν ξέρω αν μπορείς να δείς το στράβωμα. Φαίνεται αν το παρατηρήσεις πάνω στο στέλεχος.
313425
313426

SHOOTER045
03/04/2014, 01:04
να ρωτησω αυριο και θα σε πω
ισως χρειαστω και την κεφαλη με τις εδρες
μην μασας
φορτηγο ολοκληρο εχουμε

Dbnn
04/04/2014, 23:25
Μήτσο σου χω κ'άλλη φωτο.

Για δες τα πιστόνια, Η πάνω μεριά είναι η μεριά της εισαγωγής. Greek mastoria.... Δεν περιγράφω άλλο...
313550

:lol:

bruno
04/04/2014, 23:33
Οι βαλβιδες αν είναι στραβες θελουν αλλαγμα και πολύ πιθανο και οι οδηγοι των βαλβιδων.

Dbnn
04/04/2014, 23:39
bruno οι οδηγοί την γλυτώσανε. Θα φύγει δείγμα και θα πάει για να μου έρθουν άλλες βαλβίδες.
Για να σιγουρευτώ έβαλα της εξαγωγής στης εισαγωγής να δω τους οδηγούς και όμως ήταν μια χαρά. Δεν κολλούσε πουθενά το στέλεχος.

Αυτό τώρα πιθανό είναι να τους είχε φύγει στο χρόνισμα και να χτύπησαν οι βαλβίδες πάνω στα πιστόνια. Μετά αφού θα το πήραν πρέφα γιατί δεν θα δούλευε σωστά το χρονίσανε σωστά και κάνανε τον κινέζο.
Καλά άσε εχω ανοίξει τρελή φάμπρικα εδω πέρα, αύριο κατεβαίνει το μπλόκ του κινητήρα να λύσω μπιέλες και να δω ελατήρια και κουζινέτα.

bruno
04/04/2014, 23:51
Δεν τους μετρας ετσι τους οδηγούς,επειδη το στελεχος της βαλβιδας δεν καθεται ισια τρωει τον οδηγο,δηλαδή μεγαλωνει η διαμετρος του.Ειχα καρφωσει και εγω βαλβιδες στο αμαξι μου από κατεβασμα,τα αλλαξαν όλα στην εγγυηση ευτυχος.

SHOOTER045
05/04/2014, 00:37
μητσακο μακαρι να μην εχουν παρει οι οδηγοι και να την φτιαξεις την μπεμπα

geez996
05/04/2014, 07:25
Ενδυκτικα ένα καπάκι επισκευαστικε με καινούργιες έδρες ,καινούργιους οδηγούς , πλανισμα και έλεγχο διαρροής 300 ευρα

Dbnn
05/04/2014, 11:37
ρεκτιφιε μου πε γνωστος να το πλανισει απλα ενα 50αρι και να πλανισει μαζι με την επισκευη εδρων 80 ευρω.
μητσο οδηγοι δεν πηραν ολα πηγαν καλα. ξεκαπνισα τα παντα και τωρα περιμενω ντρεμελακι απο φιλο να γυαλισω αυλους. μετα παμε ρεκτιφιε για πλανισμα και λιιιιιιιγο κατεβασμα

SHOOTER045
05/04/2014, 14:18
Με ξεφυλισμα της φλατζας δεν γινεται ?
Στα ραλακια ετσι καναμε
Εκεινα βεβαια φορουσαν φλατζα τυπου σαντουιτς
Αναμενω βαλβιδα

Dbnn
05/04/2014, 18:12
Είναι μονοκόμματη η φλάτζα του. Το σκέφτηκα αλλά δεν το βλέπω να γίνεται.
Το άλλο μου θέμα (και πιο σοβαρό απο όλα) είναι: στην χελώνα με το μοτέρ έχει περιμετρικά βίδες (τορξόβιδες).
Πάνω είναι Ε14 και απο κάτω Ε10 μερικές και μερικές Ε8. Τις Ε14 - Ε10 τις έλυσα όλες αλλά τις Ε8 δεν μπορώ να τις λύσω.
Και αυτό γιατί ο mastori που είχε κάνει αλλαγή δισκόπλατου, του έφυγε το αερόκλειδο στο τέλος (μάλλον) και κούρεψε τα κεφάλια.
Το δυστήχημα είναι πως δεν χωράει τροχός να τις κόψω. Σφυροκάλεμο δεν παίζει γιατί δεν κόβονται έτσι με σφυροκάλεμο. Σκύλα δεν πιάνει το κεφάλι. Τρυπάνι δεν χωράει να μπεί.

Και να κατεβάσω μοτέρ ΜΑΖΙ με σασμάν δεν θα διορθώσει το πρόβλημα μιας και αυτές οι βίδες συγκρατούν το καπάκι του στρόφαλου που στηρίζεται η λεκάνη (κάρτερ).

Ακούω ιδέες.

Υ.γ. η βαλβίδα θα σταλεί δευτέρα με ΕΛΤΑ! :beer:

bruno
05/04/2014, 18:22
Προσπαθησε να τις ξεβιδωσεις χτυποντας τις με ποντα και σφυρι.Πρωτα χτυπα το κεφαλι καθετα,αν χωραει και με το σφυρι, μερικες φορες καλα και καραμπα μπολικη.

Dbnn
05/04/2014, 18:48
Προσπαθησε να τις ξεβιδωσεις χτυποντας τις με ποντα και σφυρι.Πρωτα χτυπα το κεφαλι καθετα,αν χωραει και με το σφυρι, μερικες φορες καλα και καραμπα μπολικη.

Το δοκίμασα αλλά δεν.... Είναι πολύ σφιγμένες. Για να γίνει αυτό πρέπει να μπεί κάποιο χημικό στύλ wd40 να μαλακώσει. Αλλά τόσο wd40 που έφαγε χθες δεν είδα προκοπή σήμερα.

Dbnn
05/04/2014, 19:14
Και έτσι να δείτε που είναι οι kwlόβιδες! Η φωτό είναι απο το ίντερνετ.
313572

toyar
05/04/2014, 19:41
το οτι εχεις ξεσφιξει τις υπολοιπες σου προσθετει δυσκολια γιατι οι χαλασμενες περνουν ολη την προενταση οποτε καλο ειναι να τις ξανασφιξεις
τροχακι μικρο ή εστω πριονολαμα χωραει; ωστε να χαρακωσεις τα κεφαλια και να πας με ισιο σφυροκατσαβιδο

catmaster
05/04/2014, 20:05
Και έτσι να δείτε που είναι οι kwlόβιδες! Η φωτό είναι απο το ίντερνετ.
313572

και γαμώ τις ζημιές σου κάνανε .... είναι πολύ δύσκολο σημείο αυτό ...


σε παίρνει να ηλεκτροκολλήσεις ενα ταφ ;;

Dbnn
05/04/2014, 20:38
το οτι εχεις ξεσφιξει τις υπολοιπες σου προσθετει δυσκολια γιατι οι χαλασμενες περνουν ολη την προενταση οποτε καλο ειναι να τις ξανασφιξεις
τροχακι μικρο ή εστω πριονολαμα χωραει; ωστε να χαρακωσεις τα κεφαλια και να πας με ισιο σφυροκατσαβιδο

Ο κινητήρας είναι δεμένος με ιμάντες και πάσαλο ακουμπισμένο πάνω στα αμορτισέρ για να το τραβάει λίγο ψηλότερα και επίσης το σασμάν έχει γρύλλο απο κάτω για να μην πέσει.
Οπότε δεν είναι κρεμαστό.
Τροχάκι τόσο μικρό δεν έχω. Χρειάζεται dremel για να γίνει αυτό. Μόνο αυτό θα χωρέσει εκεί μέσα.

Dbnn
05/04/2014, 20:39
και γαμώ τις ζημιές σου κάνανε .... είναι πολύ δύσκολο σημείο αυτό ...


σε παίρνει να ηλεκτροκολλήσεις ενα ταφ ;;

Προσπάθησα να ηλεκτροκολλήσω παξιμάδι 17 πάνω στο κεφάλι αλλά μόλις ζορίσεις το πετάει. Δεν μπορώ να ράψω γαζί περιμετρικά παρα μόνο "μισοφέγγαρο"

Takata Dome
05/04/2014, 20:51
Πόσο προεξέχει το κεφάλι τους περίπου;

Dbnn
05/04/2014, 20:57
Πόσο προεξέχει το κεφάλι τους περίπου;

0,4-0,5 cm

Dbnn
05/04/2014, 20:59
Πόσο προεξέχει το κεφάλι τους περίπου;

313575

Η μαμά βίδα. Απλά φανταστείτε την καραφλή. Δεν μπόρεσα να βγάλω φωτό γιατί τα χέρια μου ήταν τίγκα στην λαδίλα και το γράσο.

SHOOTER045
05/04/2014, 21:00
Ωραια μαστορια νυχτα πηραν πτυχιο?(αν πηραν...)
Αναμενω το δεμα μητσακο

Takata Dome
05/04/2014, 21:02
313575

Η μαμά βίδα. Απλά φανταστείτε την καραφλή. Δεν μπόρεσα να βγάλω φωτό γιατί τα χέρια μου ήταν τίγκα στην λαδίλα και το γράσο.

Να πώ μια μ@@κια λοιπόν γιατί δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Τρύπησέ την πλάγια ("προφίλ" που λένε) και πέρνα απο μέσα μια μικρή ράβδο με την οποία θα προσπαθήσεις να την στρίψεις.Αν παραείνει μικρή η επιφάνεια για τρυπάνι,"Χτίσε" με
ηλεκτροκόλληση.

Δεν ξέρω αν το σκέφτηκες και αυτό,δεν μου έρχεται κάτι άλλο όμως :whiteflag:

Dbnn
05/04/2014, 21:09
Να πώ μια μ@@κια λοιπόν γιατί δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

Τρύπησέ την πλάγια ("προφίλ" που λένε) και πέρνα απο μέσα μια μικρή ράβδο με την οποία θα προσπαθήσεις να την στρίψεις.Αν παραείνει μικρή η επιφάνεια για τρυπάνι,"Χτίσε" με
ηλεκτροκόλληση.

Δεν ξέρω αν το σκέφτηκες και αυτό,δεν μου έρχεται κάτι άλλο όμως :whiteflag:

:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

Και δεν μου χε περάσει απο το μυαλό.... Αλλά ράβδος να αντέξει τόση πίεση απο τι πρέπει να είναι? Ατσαλόκαρφο?
Το άλλο περίεργο είναι, έστω και με το μισοφέγγαρο που κόλλησα το παξιμάδι δεν έπρεπε να αντέξει?

Βάρος μπορώ να σηκώσω, έχω σηκώσει μέχρι 160kg στραβόμπαρα αλλά δεν μου δίνει χέρι να πετάξω σασμάν μαζί με το μισό μοτέρ έξω και να τις κόψω με τροχό.
Η 2η λύση είναι να κατεβάσω κρεμαριέρα να μου δώσει χέρι να παίξω με τροχούς αλλά δεν θέλω να ανοίξω τόσες πληγές. Είδωμεν!

Dbnn
07/04/2014, 18:23
313714
313715

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

bruno
07/04/2014, 18:39
Θα το φτιαξεις με την σκεψη;Γιατι το κοιτας περιεργα:D

Takata Dome
07/04/2014, 18:49
Μήπως δοκίμασες αυτό που είπα; Να ξέρω αμα δουλεύει δηλαδή,να το κάνω και εγώ :lol:

Dbnn
07/04/2014, 20:25
Λοιπόν λεβέντες μου η ιδέα του Takata Dome ήταν ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ.

Τρύπησα το κεφάλι προφίλ και κόλλησα 17άρι παξιμάδι στο κεφάλι της βίδας μαζί με ατσαλόκαρφο και της ξέσκισ εεεεε την ξεβίδωσα επιτυχώς. Στις άλλες 2 τις έκοψα με τον τροχό μιας και έλυσα κρεμαριέρα (θα έλυνα που θα έλυνα για συνεμπλόκ) οπότε είχα χέρι να περάσω τον τροχό εκεί μέσα.
Αφού λοιπόν το μοτέρ ελευθερώθηκε το πιάσαμε με ιμάντες και ένα χοντρό καδρόνι οικοδομής και το σηκώσαμε έξω...
Και απο τώρα αρχίζουν τα γλέντια!
Η κεφαλή πήγε ρεκτιφιέ.
Μήτσο η βαλβίδα θα σου σταλεί αύριο. Σήμερα παρακοιμήθηκα το ζώο!

Άυριο θα λύσω μπιέλες και βάσεις να αρχίσω καθάρισμα. Στρόφαλο δεν θα πειράξω μην χαλάσει το ζύγισμα ή την ακούσει κανα ρουλεμάν και τραβάω τα μεμέ μου!

Takata Dome
07/04/2014, 21:12
Λοιπόν λεβέντες μου η ιδέα του Takata Dome ήταν ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ.

Τρύπησα το κεφάλι προφίλ και κόλλησα 17άρι παξιμάδι στο κεφάλι της βίδας μαζί με ατσαλόκαρφο και της ξέσκισ εεεεε την ξεβίδωσα επιτυχώς. Στις άλλες 2 τις έκοψα με τον τροχό μιας και έλυσα κρεμαριέρα (θα έλυνα που θα έλυνα για συνεμπλόκ) οπότε είχα χέρι να περάσω τον τροχό εκεί μέσα.
Αφού λοιπόν το μοτέρ ελευθερώθηκε το πιάσαμε με ιμάντες και ένα χοντρό καδρόνι οικοδομής και το σηκώσαμε έξω...
Και απο τώρα αρχίζουν τα γλέντια!
Η κεφαλή πήγε ρεκτιφιέ.
Μήτσο η βαλβίδα θα σου σταλεί αύριο. Σήμερα παρακοιμήθηκα το ζώο!

Άυριο θα λύσω μπιέλες και βάσεις να αρχίσω καθάρισμα. Στρόφαλο δεν θα πειράξω μην χαλάσει το ζύγισμα ή την ακούσει κανα ρουλεμάν και τραβάω τα μεμέ μου!

Αφού πέτυχε τελικά...:beer:
Αλήθεια,τι μοντέλο είναι; 318;

Dbnn
07/04/2014, 21:22
Αφού πέτυχε τελικά...:beer:
Αλήθεια,τι μοντέλο είναι; 318;

Σε ευχαριστώ και πάλι εε?
518, μαουνα του '91

SHOOTER045
08/04/2014, 00:33
περιμενω μητσακο
δεν φευγω...........
και εξατμισονι σπεσιαλ θα φτιαξουμε
θα σου πω που θα πας

Dbnn
08/04/2014, 21:17
Καζανάκια και τελικά θέλουμε Μητσάκο... Θα τηλεφωνηθούμε αύριο!
Έχω ήδη εδω πέρα τις γαλβανιζέ σωλήνες και ηλεκτρόδια να φτιάξω λαιμούς....
Περιμένω και εγώ τον ντάκουνα τον σιδερά εδω δίπλα να μου κόψει τα πλακάκια εισαγωγής - εξαγωγής....!

Επειδή είστε μοτο φόρουμ (αλλά στην καρδιά μου εκτός απο τις μοτοσυκλέτες έχω και το συγκεκριμένο κουτί... Τι να κάνουμε) δεν ξέρω αν σας ενοχλεί να βλέπετε τέτοια αυτοκινηστικά θέματα, ποστάρω με το σκεπτικό οτι σας αρέσει να βλέπετε ανακατασκευές :beer:

Προς mod team, μπορούμε να μετονομάσουμε το παρών σε "ανακατασκευή E34" ??

SHOOTER045
08/04/2014, 21:56
Οταν το ετοιμασεις και περπαταει θα σου στειλω μαγικο ζωμο και τουρσι απο εδω θα πας εκει που θα σου πω και θα κανουμε δουλεια

stynikop
09/04/2014, 20:07
Οταν το ετοιμασεις και περπαταει θα σου στειλω μαγικο ζωμο και τουρσι απο εδω θα πας εκει που θα σου πω και θα κανουμε δουλεια

Αντε να βλεπουμε αποτελεσματα

:a013:

Dbnn
11/04/2014, 18:17
Στρόφαλος, μπέκ, τρόμπα νερού, προστατευτικό ψευτοκάπακου
314131

Κάρτερ (μέσα στα κονδυλώματα)
314132

Βολάν, δισκόπλατο, βάσεις κλπ περιμένουν καρτερικά την σειρά τους.
314133

Ο στρόφαλος πήγε για έλεγχο, δεν είχαμε πρόβλημα. Όπως και τα κουζινέτα, μπιέλες, έμβολα, ασφάλειες, μπεκάκια λαδιού όλα είναι εντάξει.
Η κεφαλή μας την είδα σήμερα στο ρεκτιφιέ. Ένα γυάλισμα θα γίνει στις έδρες και θα αλλάξουμε οδηγούς βαλβίδων στην εξαγωγή.
Τα ελατήρια εμβόλων τα πέταξα απο τα νεύρα μου, δεν θέλετε να δείτε σε τι κατάσταση ήταν.
Το μπλόκ τώρα αφου καθαρίστηκε και είδαμε τι χρώμα ήταν το μαντέμι πλύθηκε όλο με βενζίνη και βάφτηκε με χρώμα θερμοκρασίας (600 βαθμών) και βερνίκι απο πάνω.
Τα υπόλοιπα καθαρίζονται για την ώρα.
Πολύ μάκα ρε παιδιά!

Επειδή με τον σιδερά δεν βγάζω άκρη θα παω αύριο να πάρω ποτηροτρύπανο να φτιάξω τα πλακάκια εισαγωγής / εξαγωγής.
Και το σήριαλ συνεχίζεται!

Dbnn
06/06/2014, 08:23
Και η πρόοδος που λέγαμε:

Μιας και μαζευα τα ανταλλακτικά τόσο καιρό σε μερικές μέρες ευελπιστώ να είναι πάνω και να οργώνει ο πίσω άξονας!
Οι απορίες μου τώρα.
Θα δείτε την κεφαλή απο εισαγωγή και εξαγωγή.

Εισαγωγή: Θέλω να κόψω πλακάκι (μονοκόμματο λόγο βάσεων) με σωλήνες σκέτες για να μπει το 4πετάλουδο. Θα τα ενώσω με κολλάρα αλλά θέλω να έχει και παροχή για τα μπέκ και μια παροχή απο τον 4ο κύλινδρο για το σερβόφρενο όπως η μαμά εισαγωγή. Επίσης καλό θα ήταν ο κάθε κύλινδρος να έχει υποδοχές για σωληνάκι υποπίεσης ώστε να μπορώ να βγάλω το AFM (air flow meter) που είναι με κλαπέτο και να βάλω MAP. Μην χάσουμε τον ήχο του 4πετάλουδου.... :smokin:
317822

Εξαγωγή: Θέλω να αλλάξω χταπόδι. Γίνεται είτε με 4 πλακάκια (οβάλ) είτε με ένα μονοκόματο.
Σκεφτόμουν turbo αλλά δεν θέλω τελικά... Ανησυχώ για την αξιοπιστία. Πήρα μεν άλλα πιστόνια και άλλα μέταλα αλλά το γκάζι που θα έπαιρνα απο τα 0.6bar της τουρμπίνας θα τα πάρω απο αλλού... (συμπίεση 10:1 αντί 8.5:1, βολάν 10% πιο ελαφρύ, εκκεντροφόρος 260 μοίρες αντί 240 και μπέκ απο Punto GT Turbo).
Το χταπόδι λοιπόν καλό θα είναι να πάει 4-2-1 ή 4-1? Μαντέμι? Γαλβανιζέ σωλήνα? Αλουμίνιο?
Σωλήνες μπορώ να κόψω και να κολλήσω αν δεν είναι αλουμίνιο, δεν έχω πρόβλημα σε αυτό.... Το/τα πλακάκι/ια είναι το πρόβλημά μου.... Που να πάω?
317823


Και το μπλόκ μας....
317824

Υ.γ. Τα πλακάκια αν είναι σίδερο και όχι αλουμίνιο θα χουμε πρόβλημα?
Υ.γ. μην ψαρώνετε με τα χιτώνια, τα καθαρίσαμε με κόκα κόλα και το νερό απαγορεύτηκε δια ροπάλου πλέον.
Υ.γ. δεν φαντάζεστε τι κάνει η κόκα κόλα αν μείνει κάπου 2 μέρες.... Καθαρίζει τα πάντα....! Εξτασιάστηκα τόσο πολύ που πλέον πίνω νερό και μπύρες!
Υ.γ. ξερω πως είμαστε μοτο φόρουμ αλλά και αυτό κινητήρας είναι για αυτό και ρωτάω μιας και βλέπω πολλές γνώσεις απο πολλούς! :beer:

gregogti
06/06/2014, 13:31
εγω θα σου προτεινα το τουρμπισμα μιας και ο μ40 αντεχει ανετα μεχρι και 0.8 με μαμα εντοσθια .και τα αλογα που θα δεις δεν θα τα δεις με καμια ατμοσφαιρικη λυση .και εχεις και βαρια καροτσα .

Dbnn
06/06/2014, 13:41
Δεν παω και για πολλά.... 140-150 τροχό αντί για τα 110 στρόφαλο που έχει τώρα θέλω.
Ο Μ40 αντέχει safe 0.8 με μαμά εντόσθια και χωρίς πρόγραμμα, το χω ψάξει πριν πολύ καιρό αυτό αλλά και πάλι με φοβίζει λίγο η ιδέα. Όπως και να χει θα το βάλω να παίξει μόνο του και αν "βαριέται" θα του βάλω και την τουρμπίνα.

gregogti
07/06/2014, 07:02
.και εγω σκεφτομαι για light turbo καποια στιγμη homemade κατασταση ....σε Μ43 1.6. ειδωμεν.....καλη συνεχεια φιλε!!

Dbnn
08/06/2014, 07:13
Σε ευχαριστώ φιλαράκο!
Και ο Μ43 μια χαρά είναι για τουρμπάκι....

Μείνετε συντονισμένοι!