PDA

View Full Version : προς Sniper και λοιπούς....



Σελίδες : [1] 2

Bowleno
03/04/2014, 15:35
...σχετικούς με το "σπορ"

Παίζει να είναι αλήθεια; (https://gr.news.yahoo.com/%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BE%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-115957032.html) :uplate:

sniper
03/04/2014, 15:44
Ναι είναι αλήθεια...

2.707 yards η αποσταση, (κοντά στα 2.300μ) με .338 lapua βληθέν από L115 της Accuracy Intl. (όχι Μagnum L115), όχι 900μ που λεει το αρθρο. Επίσης δεν έκαναν περιπολία, σιγά μην γυριζαν κι απο καφέ. Στημένοι ήταν με κάτι κιάλια σαν τηλεσκόπια.

Έναν πέτυχε ο οποίος κουβαλαγε γιλέκο μ εκρηκτικά. Πέτυχε την "σκανδάλη"των εκρηκτικών και τους έκανε κιμά, δεν πέτυχε 6 μ' ενα βλήμα.

Είναι όντως ρεκόρ καταγεγραμμένης βολής (με θάνατο). Αγγλοι και Καναδοί είναι από τους καλύτερους στο είδος.

Sapadak
03/04/2014, 15:45
Ναι είναι αλήθεια...

2.707 yards η αποσταση, (κοντά στα 2.300μ) με .338 lapua βληθέν από L115 της Accuracy Intl., όχι 900μ που λεει το αρθρο.

Έναν πέτυχε ο οποίος κουβαλαγε γιλέκο μ εκρηκτικά. Πέτυχε την "σκανδάλη"των εκρηκτικών και τους έκανε κιμά, δεν πέτυχε 6 μ' ενα βλήμα.

Είναι όντως ρεκόρ καταγεγραμμένης βολής (με θάνατο). Αγγλοι και Καναδοί είναι από τους καλύτερους στο είδος.

Στο άρθρο λεει 900μ

:rolleyes:

sniper
03/04/2014, 15:47
Στο άρθρο λεει 900μ

:rolleyes:

Στα @@ αςμ τι λεει. Λέει κι άλλες ανακρίβιες/παπ@ριές το άρθρο.

2707yds είναι η αποσταση.


Edit : Ναι δίκιο έχεις, 900μ ήταν. 2.707yds είχε άλλη καταγεγραμμενη βολή ο ίδιος

SHOOTER045
03/04/2014, 15:49
Ναι το εχω ακουσει
+10000 για τους καναδους και αγγλους

Bowleno
03/04/2014, 15:50
Ναι είναι αλήθεια...

2.707 yards η αποσταση, (κοντά στα 2.300μ) με .338 lapua βληθέν από L115 της Accuracy Intl. (όχι Μagnum L115), όχι 900μ που λεει το αρθρο. Επίσης δεν έκαναν περιπολία, σιγά μην γυριζαν κι απο καφέ. Στημένοι ήταν με κάτι κιάλια σαν τηλεσκόπια.

Έναν πέτυχε ο οποίος κουβαλαγε γιλέκο μ εκρηκτικά. Πέτυχε την "σκανδάλη"των εκρηκτικών και τους έκανε κιμά, δεν πέτυχε 6 μ' ενα βλήμα.

Είναι όντως ρεκόρ καταγεγραμμένης βολής (με θάνατο). Αγγλοι και Καναδοί είναι από τους καλύτερους στο είδος.

Άρα μιλάμε για την πιο κωλόφαρδη βολή όλων των εποχών :p
Ξέρω τις δυνατότητες τέτοιων σκοπευτών (πετυχαίνουν 50αλεπτο απο χιλιόμετρο) αλλά προφανώς ο συγκεκριμένος δεν στόχευε και καλά στα εκρηκτικά (συνήθως σημαδεύουν κεφάλι η κάνω λάθος; )

sniper
03/04/2014, 15:52
L115 - τα παραξενα λουριά στο κεφάλι τους είναι ακουστικά και μικρόφωνο του ασύρματου.

313456

sniper
03/04/2014, 15:56
Άρα μιλάμε για την πιο κωλόφαρδη βολή όλων των εποχών :p
Ξέρω τις δυνατότητες τέτοιων σκοπευτών (πετυχαίνουν 50αλεπτο απο χιλιόμετρο) αλλά προφανώς ο συγκεκριμένος δεν στόχευε και καλά στα εκρηκτικά (συνήθως σημαδεύουν κεφάλι η κάνω λάθος; )

Αναλόγως τι θες να πετύχεις... με .338 lapua δεν εχω ριξει ποτέ. Με 50ρι σημαδεύεις στο περίπου (το περίπου είναι 3-5πόντοι διαφορά, όχι παραπάνω) έτσι κι αλλιως σε τέτοιες αποστάσεις αφού δεν σημαδεύεις ανθρώπους (συνήθως) με τέτοιο διαμέτρημα.

Mε .300 ή 7.62 ναι.

Κωλόφαρδος δεν ξέρω αν ηταν.. τα εκρηκτικά είναι συνήθως απο σεμτεξ και δεν εκρήγνυνται από την τριβή αλλά με ηλεκτρικούς πυροκτροτητές...

SHOOTER045
03/04/2014, 16:03
Ισως να επαιξε κανενα<ιδιατερο>πυρομαχικο-σφαιρα

sniper
03/04/2014, 16:13
Ισως να επαιξε κανενα<ιδιατερο>πυρομαχικο-σφαιρα

Ίσως τους εριξαν και όλμο αλλά το C4 δεν σκάει παρά μόνο με ηλεκτρικό πυροκροτητή.

Joyrider
03/04/2014, 16:29
παγκόσμια πρωτιά στην ιστορία

"σπορ"

από τους καλύτερους στο είδος

Και γαμώ τα High Score.

Cpt. Haddock
03/04/2014, 16:49
Κουλαδια... :smokin:

Julius
03/04/2014, 17:30
Κουλαδια... :smokin:
Εεεετσι πήγε χαμένη και η σφαίρα. Ο Τσακ τον πετυχαινει απο τον καναπέ του στο τεξας με αεροβολο λεμεεε

Julius
03/04/2014, 17:32
Κουλαδια... :smokin:

Ααααασε που εχει ΚΑΙ το παγκόσμιο. ... μια σφαίρα. ..... 27 νεκροι, 244 τραυματίες, δυο τανκ και το τζιπ με τον αρχηγό.

Cpt. Haddock
03/04/2014, 17:37
:tooth:

vaska
03/04/2014, 18:03
L115 - τα παραξενα λουριά στο κεφάλι τους είναι ακουστικά και μικρόφωνο του ασύρματου.

313456

Το μοντερέισον τιμ πρέπει να είναι από τα πιό αδέκαστα, μοντεράτορας βάζει λινκ που δεν συνάδει με τα του μοτοσυκλετισμού και οι έτεροι του τιμ το έκοψαν.


Δεν παίζει το λινκ λέμε.

Julius
03/04/2014, 18:11
Κουλαδια... :smokin:


Το μοντερέισον τιμ πρέπει να είναι από τα πιό αδέκαστα, μοντεράτορας βάζει λινκ που δεν συνάδει με τα του μοτοσυκλετισμού και οι έτεροι του τιμ το έκοψαν.


Δεν παίζει το λινκ λέμε.
Αποκλείεται λέμε. Εκτός εαν το κατέβασε ο Τσακ.

Black Mamba
03/04/2014, 19:53
Αποκλείεται λέμε. Εκτός εαν το κατέβασε ο Τσακ.



Eλα, εδω σε εχω...;)

http://www.gizmag.com/l115a3-sniper-rifle-six-kills-one-bullet-afghanistan/31455/

ΟΚΤΑΝΙΟ
03/04/2014, 20:44
τα εκρηκτικά είναι συνήθως απο σεμτεξ και δεν εκρήγνυνται από την τριβή αλλά με ηλεκτρικούς πυροκτροτητές...



Μαστορα, νομιζω οτι λες βλακειες. Αναβει για πλακα, ακομα και με το φταρνισμα. Ξερω εγω....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
το εχω δει να το κανει ο Μαγκαιβερ. Εχω δει 100 επεισοδια της σειρας. Δε μας ξεγελας....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dimmie_72
03/04/2014, 20:45
Επίσης δεν έκαναν περιπολία, σιγά μην γυριζαν κι απο καφέ. Στημένοι ήταν με κάτι κιάλια σαν τηλεσκόπια.

Συνήθως σαυτές τις περιοχές που διεξάγονται peace keeping operations εκτελούνται "περίπολα μάχης" κατά το "περίπολα αναγνωρίσεως" που κινούνται σε περιοχές που δεν έχουν εκκαθαριστεί πλήρως για να συλλέξουν πληροφορίες. Αυτά είναι έτοιμα και εξοπλισμένα για να εμπλακούν κανονικά και είναι μεγέθους διμοιρίας περίπου.

pipe_smoker
03/04/2014, 21:21
Εγώ να κάνω μια "τεχνική" ερώτηση?

Γιατί τα τουφέκια ελεύθερων σκοπευτών κλπ έχουν χειροκίνητο κινητό ουραίο (αν το λέω και σωστά)?

Ο σκοπευτής, στις περιπτώσεις που θέλει να πετύχει πάνω από έναν στόχους, δε χάνει (έστω και για λίγο) το σημάδι του για να κάνει με το χέρι τη διαδικασία που στα υπόλοιπα όπλα γίνεται αυτόματα?
Κι ακόμα κι αν δεν συμβαίνει αυτό, γιατί να "μπαίνει στον κόπο", χάνει χρόνο κλπ?

Φαντάζομαι (είμαι σίγουρος μάλλον) ότι δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε:lol:, και η τεχνολογία θα υπάρχει για να γίνει κάτι τέτοιο, και, μιας και μιλάμε για πόλεμο και τα πάντα μετριούνται σε αποτέλεσμα και νούμερα, δε θα κρατούσαν την "αρχαία" διαδικασία έτσι για το τελετουργικό της υπόθεσης.

Οι μόνοι πιθανοί λόγοι που μπορώ να φανταστώ είναι:
1. Δεν μπλοκάρει
2. Λιγότερο kick (δεν έχει κλείστρο που να πηγαινοέρχεται και να κοπανάει)
3. Ίσως μικρότερο βάρος (πιθανολογώ ότι είναι ελαφρύτερος σα μηχανισμός)

sniper
03/04/2014, 21:40
Συνήθως σαυτές τις περιοχές που διεξάγονται peace keeping operations εκτελούνται "περίπολα μάχης" κατά το "περίπολα αναγνωρίσεως" που κινούνται σε περιοχές που δεν έχουν εκκαθαριστεί πλήρως για να συλλέξουν πληροφορίες. Αυτά είναι έτοιμα και εξοπλισμένα για να εμπλακούν κανονικά και είναι μεγέθους διμοιρίας περίπου.

Πουθενά στον κόσμο δεν πάνε οι ελεύθεροι σκοπευτές σ διμοιρίες... Μιλάμε για δίδυμα με πολύ εξειδικευμένη εκπαίδευση. Συλλογή πληροφοριών κάνουν οι ανιχνευτές.

Οι βολές είναι τόσο ευαίσθητες που οι σφυγμοί τους είναι σε εξωπραγματικά για ανθρώπους χαμηλά επίπεδα (κάτω απο 70 οταν σημαδεύουν). Σιγά μην περπατάνε, ανεβάσουν πάνω από 100 σφυγμούς και κάνουν βολή πάνω απο 500μ...
Εκτός αν η εμπειρία σου είναι από τον ΕΣ που όλα παίζουν... Όπως η μόναδα στο Κόσσοβο που όταν της επιτέθηκαν, έκλασαν τόση μέντα που έριξαν ΟΛΑ τα πυρομαχικά τους και μετά αρχισαν να παιζουν κρίκετ με τα G3... Ό,τι να 'ναι...


Εγώ να κάνω μια "τεχνική" ερώτηση?

Γιατί τα τουφέκια ελεύθερων σκοπευτών κλπ έχουν χειροκίνητο κινητό ουραίο (αν το λέω και σωστά)?


Γιατί έτσι το όπλο έχει λιγότερα κινούμενα μέρη κι άρα περισότερη σταθερότητα.




Ο σκοπευτής, στις περιπτώσεις που θέλει να πετύχει πάνω από έναν στόχους, δε χάνει (έστω και για λίγο) το σημάδι του για να κάνει με το χέρι τη διαδικασία που στα υπόλοιπα όπλα γίνεται αυτόματα?
Κι ακόμα κι αν δεν συμβαίνει αυτό, γιατί να "μπαίνει στον κόπο", χάνει χρόνο κλπ?

Μία βολή κάνεις μόνο. Μετά μετακινείσαι γιατί ερχεται κατα πάνω σου βροχή από σφαίρες. Εκτός αν η απόσταση είναι μεγαλύτερη απο το δραστικό βεληνεκές των όπλων του στόχου οπότε έχεις την πολυτέλεια του χρόνου. Συνηθως δεν αστοχούν όμως.



Φαντάζομαι (είμαι σίγουρος μάλλον) ότι δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε:lol:, και η τεχνολογία θα υπάρχει για να γίνει κάτι τέτοιο, και, μιας και μιλάμε για πόλεμο και τα πάντα μετριούνται σε αποτέλεσμα και νούμερα, δε θα κρατούσαν την "αρχαία" διαδικασία έτσι για το τελετουργικό της υπόθεσης.

Οι μόνοι πιθανοί λόγοι που μπορώ να φανταστώ είναι:
1. Δεν μπλοκάρει
2. Λιγότερο kick (δεν έχει κλείστρο που να πηγαινοέρχεται και να κοπανάει)
3. Ίσως μικρότερο βάρος (πιθανολογώ ότι είναι ελαφρύτερος σα μηχανισμός)

Κι αυτά... αλλά μιλάμε για εξιδεικευμένα όπλα που δεν έχουν καμία σχέση με τα όπλα των υπολοίπων.

Οι κάνες δεν ακουμπανε πουθενά (free float) παρά μόνο στον θάλαμο σφηνώσεως για αποφυγή ταλαντώσεων και στραβωματος της κάνης, είναι πιο χοντρες και με επιστρωση (parkerized) για να μην ζεεστένονται και (α) στραβώνουν και (β) να μην θολώνει από τη ζεστη το οπτικό πεδίου του σκοπευτή (parallax) κι άλλα πολλά...


Υπάρχουν όμως και ημιαυτόματα τέτοια όπλα όπως το PSG-3 (το "πολιτικό") και το ΜSG-3 της ΗΚ (αυτή που βγαζει και τα G3) ή το Barett, το Μ21 (το Μ14 τουμπανιασμένο) και άλλα, αλλά οι περισοτεροι snipers θέλουν bolt action....

dimmie_72
03/04/2014, 22:24
Πουθενά στον κόσμο δεν πάνε οι ελεύθεροι σκοπευτές σ διμοιρίες... Μιλάμε για δίδυμα με πολύ εξειδικευμένη εκπαίδευση. Συλλογή πληροφοριών κάνουν οι ανιχνευτές.

Οι βολές είναι τόσο ευαίσθητες που οι σφυγμοί τους είναι σε εξωπραγματικά για ανθρώπους χαμηλά επίπεδα (κάτω απο 70 οταν σημαδεύουν). Σιγά μην περπατάνε, ανεβάσουν πάνω από 100 σφυγμούς και κάνουν βολή πάνω απο 500μ...
Εκτός αν η εμπειρία σου είναι από τον ΕΣ που όλα παίζουν... Όπως η μόναδα στο Κόσσοβο που όταν της επιτέθηκαν, έκλασαν τόση μέντα που έριξαν ΟΛΑ τα πυρομαχικά τους και μετά αρχισαν να παιζουν κρίκετ με τα G3... Ό,τι να 'ναι...


:bawl:

Ε όχι και Διμοιρία από ελεύθερους σκοπευτές!!! :lol:

Για να σοβαρευτούμε, οι ελεύθεροι σκοπευτές αποτελούν υποστήριξη του περιπόλου μάχης είτε αυτό είναι μεγέθους ομάδος είτε Διμοιρίας....

Πουθενά οι ελεύθεροι σκοπευτές όπως πιθανόν να νομίζεις από τις ταινίες δεν ξυπνάνε ένα πρωί, παίρνουν το δισάκι τους και πάνε να λουφάξουν σε μια κρυψώνα για 30 ώρες, αλλά αποτελούν τμήματα υποστηρίξεως μιας ευρύτερης αποστολής που αναλαμβάνεται το πολύ από Λόχο....

Οι ανιχνευτές που υπήρχαν στο απλό πεζικό τώρα δεν υπάρχουν πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως οι πεζοναύτες μιας και έχουν αντικατασταθεί στο Μηχανοκίνητο. Τώρα το ρόλο αυτό παίζουν τα τεθωρακισμένα τροχοφόρα οχήματα τύπου VBL η ακόμη περισσότερο εξειδικευμένα στις Ίλες αναγνώρισης των τεθωρακισμένων, η αποστολή τους όμως είναι όπως παλιά και των ανιχνευτών η ταχεία συλλογή πληροφοριών και όχι η εμπλοκή εν αντιθέσει με ένα περίπολο αναγνώρισης ή μάχης το οποίο κάλλιστα θα εμπλακεί αν απαιτηθεί...

Τα ειρωνικά περί του Στρατού μας και τον τρόπο που στέκεται στις αποστολές το αποδεικνύει η ζήτηση που έχει παρά τα πενιχρά του μέσα στις ΝΑΤΟικές αποστολές και οι εντυπώσεις που έχει αφήσει όχι μόνο στους συμμάχους, αλλά και στον ντόπιο πληθυσμό όπου κι αν επιχειρεί. Αν αρχίσω και γω τώρα με περιστατικά Καναδών, Αμερικανών και λοιπές ιστορίες θα γράψω βιβλίο. Η ουσία είναι μία. Όποιος δεν έχει νοιώσει στη ψύχρα το RPG να τον σημαδεύει παγιδευμένος σένα όχημα, ας είναι λιγότερο εύπιστος και απαξιωτικός στα σχόλιά του....

dimmie_72
03/04/2014, 22:29
Οι μόνοι πιθανοί λόγοι που μπορώ να φανταστώ είναι:
1. Δεν μπλοκάρει
2. Λιγότερο kick (δεν έχει κλείστρο που να πηγαινοέρχεται και να κοπανάει)
3. Ίσως μικρότερο βάρος (πιθανολογώ ότι είναι ελαφρύτερος σα μηχανισμός)

Για όσα αναφέρεις + οτι η ταχυβολία δεν αποτελεί το ζητούμενο

sniper
03/04/2014, 22:45
Καλά δεν θα τσακωθούμε κιόλας αλλά..


:bawl:

Ε όχι και Διμοιρία από ελεύθερους σκοπευτές!!! :lol:

Ουτε εγώ εννοούσα διμοιρία ΕΣ...


Για να σοβαρευτούμε, οι ελεύθεροι σκοπευτές αποτελούν υποστήριξη του περιπόλου μάχης είτε αυτό είναι μεγέθους ομάδος είτε Διμοιρίας....

Σωστό


Πουθενά οι ελεύθεροι σκοπευτές όπως πιθανόν να νομίζεις από τις ταινίες δεν ξυπνάνε ένα πρωί, παίρνουν το δισάκι τους και πάνε να λουφάξουν σε μια κρυψώνα για 30 ώρες, αλλά αποτελούν τμήματα υποστηρίξεως μιας ευρύτερης αποστολής που αναλαμβάνεται το πολύ από Λόχο....

Κάνεις λάθος. Δεν ξυπνάνε βέβαια ένα πρωί και περπατάνε μέχρι το στόχο τους... Για το πόσο λουφάζουν ή πόσ τους παίρνει να φτάσουν εεκει βεβαια, εξαρτάται από τον περιβάλλοντα χώρο...


Οι ανιχνευτές που υπήρχαν στο απλό πεζικό τώρα δεν υπάρχουν πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως οι πεζοναύτες μιας και έχουν αντικατασταθεί στο Μηχανοκίνητο. Τώρα το ρόλο αυτό παίζουν τα τεθωρακισμένα τροχοφόρα οχήματα τύπου VBL η ακόμη περισσότερο εξειδικευμένα στις Ίλες αναγνώρισης των τεθωρακισμένων, η αποστολή τους όμως είναι όπως παλιά και των ανιχνευτών η ταχεία συλλογή πληροφοριών και όχι η εμπλοκή εν αντιθέσει με ένα περίπολο αναγνώρισης ή μάχης το οποίο κάλλιστα θα εμπλακεί αν απαιτηθεί...

Σωστά. Αυτά όμως για τον "τακτικό" στρατό. Έχουν κι άλλα "σώματα" ανιχνευτές και ΕΣ πλην των πεζοναυτών.


Τα ειρωνικά περί του Στρατού μας και τον τρόπο που στέκεται στις αποστολές το αποδεικνύει η ζήτηση που έχει παρά τα πενιχρά του μέσα στις ΝΑΤΟικές αποστολές και οι εντυπώσεις που έχει αφήσει όχι μόνο στους συμμάχους, αλλά και στον ντόπιο πληθυσμό όπου κι αν επιχειρεί. Αν αρχίσω και γω τώρα με περιστατικά Καναδών, Αμερικανών και λοιπές ιστορίες θα γράψω βιβλίο. Η ουσία είναι μία. Όποιος δεν έχει νοιώσει στη ψύχρα το RPG να τον σημαδεύει παγιδευμένος σένα όχημα, ας είναι λιγότερο εύπιστος και απαξιωτικός στα σχόλιά του....

Δεν ξέρω τη σχέση σου με τον στρατό (πιθανώς να είσαι στέλεχος) αλλά επέτρεψε και στους υπόλοιπους να έχουν άποψη. Κι όχι αυτή του απλού στρατιώτη.

dimmie_72
04/04/2014, 00:03
Δεν ξέρω τη σχέση σου με τον στρατό (πιθανώς να είσαι στέλεχος) αλλά επέτρεψε και στους υπόλοιπους να έχουν άποψη. Κι όχι αυτή του απλού στρατιώτη.

Καταληκτικά η σχέση μου με το στρατό και το background μου είναι τόσο όσο να μην αμφισβητήσω το δημοσίευμα το οποίο μου δίνει να καταλάβω με την 1η από τη δήλωση του Βρετανού εκπροσώπου Τύπου του Στρατού, ότι ο ελ. σκοπευτής και μικρός αριθμός συναδέλφων του είχαν διατεθεί από τη Μονάδα τους προς υποστήριξη αποστολής περιπόλου μάχης αναληφθείσας από μικτό τμήμα Βρετανών και Αφγανών (μεγέθους δρίας η Λόχου) με σκοπό εκκαθάριση ευρύτερης περιοχής από Ταλιμπάν. ;)

KotsosDR
04/04/2014, 01:26
:a55:

313486

dimmie_72
04/04/2014, 07:22
:a55:

....

έτος; ;)

vaska
04/04/2014, 07:52
Γινήκαμε πολλοί δεν νομίζετε???

Κι εγώ IMSAF

International Mosquitoes Security Assistance, όπου δούμε κουνούπι, το τσακίζουμε

:rolleyes::rolleyes:

MotoForum παίδες, ας πιάσουμε τις μηχανές κι ας αφήσουμε τα όπλα.

Cpt. Haddock
04/04/2014, 08:25
Big guns, small dicks :smokin:

Bowleno
04/04/2014, 08:47
Big guns, small dicks :smokin:



:bawl::bawl::a10:


please, μην αρχίσετε τώρα το που υπηρέτησε ο καθείς και πόσο μεγάλο το είχε.... (το όπλο, ντε )

εδώ εξετάζουμε αν μπορούμε με μια σφαίρα να ξεκάνουμε ολόκληρο χωριό η όχι :bawl:

Julius
04/04/2014, 09:15
Big guns, small dicks :smokin:

Ετσι ετσι, εκτώς βεβαια απο τον Τσάκ

:hunter:

DAYMAN
04/04/2014, 09:16
Sniper ποτε εγινε το περιστατικο στο Κοσσοβο και σε ποια περιοχη αν ξερεις;αυτο με τις μεντες;

VANDA
04/04/2014, 09:17
:a21:

Julius
04/04/2014, 09:22
:bawl::bawl::a10:


please, μην αρχίσετε τώρα το που υπηρέτησε ο καθείς και πόσο μεγάλο το είχε.... (το όπλο, ντε )

εδώ εξετάζουμε αν μπορούμε με μια σφαίρα να ξεκάνουμε ολόκληρο χωριό η όχι :bawl:



έχει λυθεί το θέμα φίλος ....

sniper
04/04/2014, 09:38
Sniper ποτε εγινε το περιστατικο στο Κοσσοβο και σε ποια περιοχη αν ξερεις;αυτο με τις μεντες;

Κι εσύ στην 34 ήσουν;

sniper
04/04/2014, 09:43
Καταληκτικά η σχέση μου με το στρατό και το background μου είναι τόσο όσο να μην αμφισβητήσω το δημοσίευμα το οποίο μου δίνει να καταλάβω με την 1η από τη δήλωση του Βρετανού εκπροσώπου Τύπου του Στρατού, ότι ο ελ. σκοπευτής και μικρός αριθμός συναδέλφων του είχαν διατεθεί από τη Μονάδα τους προς υποστήριξη αποστολής περιπόλου μάχης αναληφθείσας από μικτό τμήμα Βρετανών και Αφγανών (μεγέθους δρίας η Λόχου) με σκοπό εκκαθάριση ευρύτερης περιοχής από Ταλιμπάν. ;)

Συμφωνούμε.. ;)

@Tσούλιο: Φίλε ο Τσακ δεν χρειάζεται όπλα, πατάει τον διακόπτη και σβήνει το σκοτάδι.
@Κάπτεν: Εσύ μην ξεχνιέσαι.

vaska
04/04/2014, 09:56
Big guns, small dicks :smokin:


Ναι γεια σου.


Σε αγαπάω εσένα, σε το 'πα??
:a07:

DAYMAN
04/04/2014, 10:28
Lone Survivor μια ταινια με πολυ δοση αληθοφανειας που εχει καποιες απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις.Αν και αμερικανια για οσους γνωριζουν καποια πραγματα εχει σωστες τακτικες και ενεργειες απο τους πρωταγωνιστες.

Black Mamba
04/04/2014, 10:43
Lone Survivor μια ταινια με πολυ δοση αληθοφανειας που εχει καποιες απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις.Αν και αμερικανια για οσους γνωριζουν καποια πραγματα εχει σωστες τακτικες και ενεργειες απο τους πρωταγωνιστες.

Tην ειδα ρε συ και σε μια φαση,
μα τον θεο,
τον λυπηθηκα τον Walberg...
Toση τουμπα και πεσιμο, ασχετα με τις σφαιρες και RPG που πεφτανε βροχη,
πως τα καταφερε στο τελος...
Βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα!:eek:

devil's animal
04/04/2014, 10:54
Tην ειδα ρε συ και σε μια φαση,
μα τον θεο,
τον λυπηθηκα τον Walberg...
Toση τουμπα και πεσιμο, ασχετα με τις σφαιρες και RPG που πεφτανε βροχη,
πως τα καταφερε στο τελος...
Βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα!:eek:


+999
αν και ηταν ξεκαθαρο οτι επρεπε να τους φανε στην αρχη τους ομηρους, αν θελανε να εχει μελλον η αποστολη και να ζησουν...;)

sniper
04/04/2014, 11:02
Lone Survivor μια ταινια με πολυ δοση αληθοφανειας που εχει καποιες απαντησεις σε τετοιου ειδους ερωτησεις.Αν και αμερικανια για οσους γνωριζουν καποια πραγματα εχει σωστες τακτικες και ενεργειες απο τους πρωταγωνιστες.
:beer:

Tην ειδα ρε συ και σε μια φαση,
μα τον θεο,
τον λυπηθηκα τον Walberg...
Toση τουμπα και πεσιμο, ασχετα με τις σφαιρες και RPG που πεφτανε βροχη,
πως τα καταφερε στο τελος...
Βασιστηκε σε αληθινα γεγονοτα!:eek:
Σε υποβάλλει σε ισχυρό σοκ και σου δείχνει το επίπεδο εκπαιδεύσεως κάποιων και το τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος για να ζήσει... η βουτιές στο γκρεμό είναι εξωπραγματικές (μπορεί να έχουν μια δόση χολλυγουντ αλλά όσο και νά 'ναι..... ) και η αυτοθυσία για τον διπλανό σου.

+999
αν και ηταν ξεκαθαρο οτι επρεπε να τους φανε στην αρχη τους ομηρους, αν θελανε να εχει μελλον η αποστολη και να ζησουν...;)

Αυτή είναι όμως η διαφορά του πολεμιστή από τον ψυχρό δολοφόνο.

byron
04/04/2014, 11:08
+999
αν και ηταν ξεκαθαρο οτι επρεπε να τους φανε στην αρχη τους ομηρους, αν θελανε να εχει μελλον η αποστολη και να ζησουν...;)

Ηταν ξεκάθαρο οτι δεν θα είχαν καλό τέλος απ΄τη στιγμή που αποκαλύφθηκαν. Το αν θα τους έτρωγαν ή όχι είχε σημασία μόνο στον χρόνο που θα είχαν στη διάθεση τους για να διαφύγουν.

Μιας και ήταν αληθινή η ιστορία, φάνηκε πως τέτοιες ενέργειες, σε περιβάλλον που δεν γνωρίζουν καλά αλλά και η έλλειψη πληροφοριών της δύναμης και των ικανοτήτων της άλλης πλευράς, είναι αυτοκτονικές.

Sapadak
04/04/2014, 11:10
+1 gia to Lone Survivor

Οι πτώσεις στα γκρέμια ηταν οτι καλύτερο και αληθοφανές εχω δει εως τώρα.
Αυτοί πέφταν εγω πονουσα

devil's animal
04/04/2014, 12:08
Αυτή είναι όμως η διαφορά του πολεμιστή από τον ψυχρό δολοφόνο.


δεν ξερω..εγω τον πολεμο τον βλεπω "ο θανατος σου, η ζωη μου"
μπορει να'μαι και λαθος, αλλα αν ειναι να επιλεξω μεταξυ της ζωης μου και της δικης σου, επιλεγω την δικη μου...


Ηταν ξεκάθαρο οτι δεν θα είχαν καλό τέλος απ΄τη στιγμή που αποκαλύφθηκαν. Το αν θα τους έτρωγαν ή όχι είχε σημασία μόνο στον χρόνο που θα είχαν στη διάθεση τους για να διαφύγουν.

Μιας και ήταν αληθινή η ιστορία, φάνηκε πως τέτοιες ενέργειες, σε περιβάλλον που δεν γνωρίζουν καλά αλλά και η έλλειψη πληροφοριών της δύναμης και των ικανοτήτων της άλλης πλευράς, είναι αυτοκτονικές.

συμφωνουμε...
αλλα νομιζω θα ειχε εντελως διαφορετικη εκβαση αν τους εκοβαν τον λαιμο, ανοιγαν 3 λακκους να τους βαλουν μεσα...και μετα εφευγαν...
μεχρι να γινει αντιληπτη η απουσια, θα ειχαν φτασει στον καταυλισμο τους με τα ποδια...

teogtp
04/04/2014, 12:11
δεν ξερω..εγω τον πολεμο τον βλεπω "ο θανατος σου, η ζωη μου"
μπορει να'μαι και λαθος, αλλα αν ειναι να επιλεξω μεταξυ της ζωης μου και της δικης σου, επιλεγω την δικη μου...



συμφωνουμε...
αλλα νομιζω θα ειχε εντελως διαφορετικη εκβαση αν τους εκοβαν τον λαιμο, ανοιγαν 3 λακκους να τους βαλουν μεσα...και μετα εφευγαν...
μεχρι να γινει αντιληπτη η απουσια, θα ειχαν φτασει στον καταυλισμο τους με τα ποδια...

Δεν νομιζω να εκοβε πολλα εισιτηρια με αυτην την εκδοχη...........:winka:

sniper
04/04/2014, 12:19
δεν ξερω..εγω τον πολεμο τον βλεπω "ο θανατος σου, η ζωη μου"
μπορει να'μαι και λαθος, αλλα αν ειναι να επιλεξω μεταξυ της ζωης μου και της δικης σου, επιλεγω την δικη μου...

Eυτυχώς υπάρχουν κι οι υπόλοιποι κι υπάρχουμε σ' αυτον τον πλανήτη κα προς θεού (ή σε ό,τι πιστεύεις) μην πας ποτέ κοντά σε κουμπί που λεει "Nuc Missile launch"!



συμφωνουμε...
αλλα νομιζω θα ειχε εντελως διαφορετικη εκβαση αν τους εκοβαν τον λαιμο, ανοιγαν 3 λακκους να τους βαλουν μεσα...και μετα εφευγαν...
μεχρι να γινει αντιληπτη η απουσια, θα ειχαν φτασει στον καταυλισμο τους με τα ποδια...

Για το πρακτικό και μόνο της υπόθεσης, με τα γυμνα σου χέρια, εχεις ιδέα πόση ώρα θες για 3 τέτοιους λάκους;

devil's animal
04/04/2014, 12:19
Δεν νομιζω να εκοβε πολλα εισιτηρια με αυτην την εκδοχη...........:winka:

ναι μωρε, το ξερω...
εντελως φιλοσοφικα μιλαμε...
λες και θα βρεθουμε ποτε σε αντοστοιχη φαση ή δεν ξερουν οι παραγωγοι του χολιγουντ τι πουλαει και τι οχι...;)

ειναι παντως πολυ ωραιο να βλεπεις τι μπορει να κανει ο ανθρωπος για να επιζησει και τι ορια εχει το ανθρωπινο μυαλο και σωμα σε εξαιρετικα αντιξοες και δυσκολες συνθηκες...βλεπω κατι αληθινες ιστοριες στον Σκαϊ στο "οι επιζησαντες" (http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64028) και μενω με το στομα ανοιχτο...:eek:

devil's animal
04/04/2014, 12:23
Eυτυχώς υπάρχουν κι οι υπόλοιποι κι υπάρχουμε σ' αυτον τον πλανήτη κα προς θεού (ή σε ό,τι πιστεύεις) μην πας ποτέ κοντά σε κουμπί που λεει "Nuc Missile launch"!

:lol::lol:

Για το πρακτικό και μόνο της υπόθεσης, με τα γυμνα σου χέρια, εχεις ιδέα πόση ώρα θες για 3 τέτοιους λάκους;

'νταξει μωρε, βαλε να τους εκρυβαν μεσα σε κλαδια απο δεντρα ή να τους κρεμουσαν απο τιποτα δεντρα για να μην ειναι εμφανεις απο την περιπολο...(αν ειχαν σκυλια και μυριζαν, να πα να γ@μηθουν.. πολυ call of duty παιζουν...:lol:)


ξερω ειμαι πολυ κυνικος...:evil:

Julius
04/04/2014, 12:24
καλά ρε την παλεύετε καθόλου λέμε???


:bigcry: :a09: :a34:

sniper
04/04/2014, 12:28
καλά ρε την παλεύετε καθόλου λέμε???


:bigcry: :a09: :a34:

Έπρεπε να φωνάξουν τον Τσακ ρε μπρο;

Julius
04/04/2014, 12:41
Έπρεπε να φωνάξουν τον Τσακ ρε μπρο;

ο Τσακ δεν ανοίγει τρύπες.... τους φυτεύει. :hunter:

byron
04/04/2014, 12:49
ειναι παντως πολυ ωραιο να βλεπεις τι μπορει να κανει ο ανθρωπος για να επιζησει και τι ορια εχει το ανθρωπινο μυαλο και σωμα σε εξαιρετικα αντιξοες και δυσκολες συνθηκες...βλεπω κατι αληθινες ιστοριες στον Σκαϊ στο "οι επιζησαντες" (http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64028) και μενω με το στομα ανοιχτο...:eek:

Εβλεπα το Touching the Void (http://en.wikipedia.org/wiki/Touching_the_Void) και είχα πάθει πλάκα. Σε κάθετη πλαγιά (ουσιαστικά) αναρριχηση (στο πολύ χύμα και adrenaline junkies φάση βέβαια), έσπασε πόδι στα 6.000 μέτρα, κρεμάστηκε σε γκρεμό και ο σύντροφος του έκοψε το σχοινί για να μην σκοτωθούν και οι δύο, έπεσε άλλα 100 μέτρα και έζησε. Κατέφερε μετά από 7 μέρες να κατέβει έρπωντας στην κατασκήνωση, με σπασμένα κόκαλλα, υποθερμία, αφυδάτωση και έχοντας χάσει το 1/3 του βάρους του(!)

Υπάρχει και η ταινία στο net που έχει γυριστεί στο στύλ του survivors.

devil's animal
04/04/2014, 12:56
Εβλεπα το Touching the Void (http://en.wikipedia.org/wiki/Touching_the_Void) και είχα πάθει πλάκα. Σε κάθετη πλαγιά (ουσιαστικά) αναρριχηση (στο πολύ χύμα και adrenaline junkies φάση βέβαια), έσπασε πόδι στα 6.000 μέτρα, κρεμάστηκε σε γκρεμό και ο σύντροφος του έκοψε το σχοινί για να μην σκοτωθούν και οι δύο, έπεσε άλλα 100 μέτρα και έζησε. Κατέφερε μετά από 7 μέρες να κατέβει έρπωντας στην κατασκήνωση, με σπασμένα κόκαλλα, υποθερμία, αφυδάτωση και έχοντας χάσει το 1/3 του βάρους του(!)

Υπάρχει και η ταινία στο net που έχει γυριστεί στο στύλ του survivors.

εβαλα να κατεβαινει απο torrent...
:beer::beer:

sniper
04/04/2014, 15:12
Αν παρακάμψουμε το επιχειρησιακό κομμάτι, που από λίγο έως καθόλου μας ενδιαφέρει, παρακάτω μερικά παραδείγματα όπλων...

1. Μ24 (Remington 700)
313511
2. ΜcMillan TAC50 (μεγαλοδύναμε...)
313512

3. Κηφέας (ελληνική κατασκευη της ΕΒΟ βασισμενο στο Μ24)
313513

SHOOTER045
04/04/2014, 15:17
το dragunov που ειναι?

sniper
04/04/2014, 15:20
και τέλος....

4. Truvelo 20 x 110mm (δεν θέλω να ξέρω την ανάκρουση αυτου του πράγματος.... πρέπει να ειναι κτηνώδης σε bolt action οπλο... συνηθως είναι σε Α/Α)

313514



313515

sniper
04/04/2014, 15:22
το dragunov που ειναι?

Αρνούμαι να βάλω semi auto. :D

SHOOTER045
04/04/2014, 15:29
313516 DRAGUNOV 7.62
313517 FN/FAL 7.62

SHOOTER045
04/04/2014, 15:29
Αρνούμαι να βάλω semi auto. :D

το εκανα εγω για σενα..........:D:D:D

byron
04/04/2014, 15:38
Αρνούμαι να βάλω semi auto. :D

Ξέχασες να βάλεις Accuracy Int.

sniper
04/04/2014, 15:40
το εκανα εγω για σενα..........:D:D:D

Όταν βάζεις διαμετρήματα, να βάζεις και τις 2 διαστάσεις... 7.62×54 το dragunov κι όχι το 7.62 NATO (x51) που παίρνει το FAL... το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι σαν όπλο ΕΣ.. Αξιοπιστο είναι πάντως.. Η μιση Αφρική έχει FAL κι η άλλη μιση Ak47 και με μηδενική συντήρηση λειτουργούν ασταμάτητα...

sniper
04/04/2014, 15:41
Ξέχασες να βάλεις Accuracy Int.

Ε δεν θα φτιάξουμε βιβλιοθήκη εδώ... Υπάρχει και το google για όποιον ενδιαφέρει...

Bowleno
04/04/2014, 15:44
Αυτό θα πει moto.gr, από μια απορία για την αληθοφάνεια η όχι μια 6πλης εξόντωσης με μια βολή περάσαμε σε σκηνές επιβίωσης, παρέλαση όπλων και έπεται συνέχεια....

παρακαλώ συνεχίστε :D

KotsosDR
04/04/2014, 15:52
https://www.youtube.com/watch?v=BhDUfbOF-to

SHOOTER045
04/04/2014, 16:26
Όταν βάζεις διαμετρήματα, να βάζεις και τις 2 διαστάσεις... 7.62×54 το dragunov κι όχι το 7.62 NATO (x51) που παίρνει το FAL... το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι σαν όπλο ΕΣ.. Αξιοπιστο είναι πάντως.. Η μιση Αφρική έχει FAL κι η άλλη μιση Ak47 και με μηδενική συντήρηση λειτουργούν ασταμάτητα...

Τιμωρησε με boss...

sniper
04/04/2014, 16:31
Τιμωρησε με boss...

Θα το σκεφτώ. :moutza:

Pan (dvs)
04/04/2014, 17:47
Τιμωρησε με boss...

313520

Μην το παρεις στραβα.




Να βοηθησω προσπαθω.

SHOOTER045
04/04/2014, 18:28
Γουσταρωωωωωωωωω......

teogtp
04/04/2014, 18:45
Εδω βαζω μια αγγελια για κατι τυφεκια Μ1;:D

SHOOTER045
04/04/2014, 19:38
Το garand εννοεις?
Αν ναι θετω υποψηφιοτητα...

sniper
04/04/2014, 21:10
αν ειναι αυτό, το θέλω εγω...

313529

teogtp
04/04/2014, 21:16
Τα δικά μας είναι "μαμά"......
Αυτό είναι όμορφα φτιαγμένο.

DAYMAN
04/04/2014, 22:04
αν ειναι αυτό, το θέλω εγω...

313529

το εχουν καποιοι.......Οχι εγω !;)

byron
04/04/2014, 22:32
αν ειναι αυτό, το θέλω εγω...

313529

Πόσο μαουνιέρης ρπμ...πόσο?

catmaster
04/04/2014, 22:50
και τέλος....

4. Truvelo 20 x 110mm (δεν θέλω να ξέρω την ανάκρουση αυτου του πράγματος.... πρέπει να ειναι κτηνώδης σε bolt action οπλο... συνηθως είναι σε Α/Α)

313514



313515

Αυτό είναι για να ρίχνεις σε πλανήτες ;; :lol:

Ανάκρουση .... ανάκρουση είναι να ρίχνεις HEAT βλήματα 105 χιλιοστών στο Μ48 χωρίς ωτασπίδες ... :lol:

teogtp
05/04/2014, 00:04
Ανακρουση ειναι να τρως αναποδη στο καλαμι απο παλιο μονοκυλινδρο 600αρι:D

ego_o_idios
05/04/2014, 13:02
me 50ari :hunter::eyepop:
http://homemadedefense.blogspot.gr/2010/05/new-record.html

sniper
07/04/2014, 10:29
Τα δικά μας είναι "μαμά"......
Αυτό είναι όμορφα φτιαγμένο.

Είναι πανέμορφο!


το εχουν καποιοι.......Οχι εγω !;)

Σιγά μην έχουν Μ1D με τέτοια ξύλινα μέρη...


Πόσο μαουνιέρης ρπμ...πόσο?

Κάνε μας τη χάρη ρε γονδολιέρη! :bawl::moutza:

me 50ari :hunter::eyepop:
http://homemadedefense.blogspot.gr/2010/05/new-record.html

Οι καναδοί είναι εκπληκτικοί και με παράδοση... κι όλοι όσοι ασχολούνται σαν "εθνη" με το κυνήγι... (μην πεταχτεί κανένας ιθαγενής και πει για το κυνήγι στην Ελλάδα,θα τσακωθούμε άσχημα).

SHOOTER045
07/04/2014, 10:38
Εγω που πιτσιρικας ξεκινησα με τοξο πιανομαι????

Black Mamba
07/04/2014, 10:44
Εγω που πιτσιρικας ξεκινησα με τοξο πιανομαι????

...και εσυ?
Αυτο με τα ραουλα υποθετω.:rolleyes:

Μας ειχε καψει το "Ραμπο, το πρωτο αιμα", ρε γαμωτο στα νιατα μας...:lol:

sniper
07/04/2014, 10:44
Εγω που πιτσιρικας ξεκινησα με τοξο πιανομαι????

Όλοι με κάτι ξεκινήσαμε... :bawl:

sniper
07/04/2014, 10:47
...και εσυ?
Αυτο με τα ραουλα υποθετω.:rolleyes:

Μας ειχε καψει το "Ραμπο, το πρωτο αιμα", ρε γαμωτο στα νιατα μας...:lol:

Σιγά μην είχαμε και βέλη τιτανίου....
Κάποιοι κάναμε τόξα με ξύλα που κόβαμε από όπου βρίσκαμε... και σπαθιά επίσης απο το ίδιο... Οι τολμηροί, παίζαμε και πετροπόλεμο με ασπίδες απο τους σκουπιδοτενεκέδες της εποχής... Τι Ραμπο και μ@λ@κίες.... :bawl:

Black Mamba
07/04/2014, 10:52
Σιγά μην είχαμε και βέλη τιτανίου....
Κάποιοι κάναμε τόξα με ξύλα που κόβαμε από όπου βρίσκαμε... και σπαθιά επίσης απο το ίδιο... Οι τολμηροί, παίζαμε και πετροπόλεμο με ασπίδες απο τους σκουπιδοτενεκέδες της εποχής... Τι Ραμπο και μ@λ@κίες.... :bawl:

Ναι, καλα...
Σκεψου εικονα:

Εγω με το συγκεκριμενο τοξο, 15 χρονων, στην βεραντα του ρετιρε που εμενα, με βελη και μυτες για κυνηγι(!) και να ριχνω σε χαρτοκουτα
και φυσικα να τα περναει σουβλακι και να σκανε στον πισω τοιχο και να καταστρεφονται οι μυτες:moutza:.

SHOOTER045
07/04/2014, 11:08
Oυτς ρετιρε ουτε οροφους
Βουνο και δασος
Τοξα απο φουντουκια
Και βελη αλλα μς καρφια στην μυτη....

theofilos888
07/04/2014, 11:13
Διακρίνω μια εξαίρετη αγάπη προς τα όπλα;;;; :D

Kostas2B
07/04/2014, 11:25
http://youtu.be/yNbyzcbDGlk

nikos_abel
07/04/2014, 11:43
Ο παππούλης λέει ότι αυτά είναι τα μόνα όπλα που χρειαζόμαστε

313692

Black Mamba
07/04/2014, 12:03
Διακρίνω μια εξαίρετη αγάπη προς τα όπλα;;;; :D

Γιατι το λες αυτο,
γιατι?

:a13:

Black Mamba
07/04/2014, 12:05
Oυτς ρετιρε ουτε οροφους
Βουνο και δασος
Τοξα απο φουντουκια
Και βελη αλλα μς καρφια στην μυτη....

Την καλυτερη δουλεια εκανες...:beer:
Ελα ντε που στο Παγκρατι το μονο κοντινο δασος ητανε το Αλσος Παγκρατιου...:rolleyes:

nicksior
07/04/2014, 12:52
Την καλυτερη δουλεια εκανες...:beer:
Ελα ντε που στο Παγκρατι το μονο κοντινο δασος ητανε το Αλσος Παγκρατιου...:rolleyes:

Προσοχή , εκει έχει αρκούδες.
http://www.e-go.gr/timeout/article.asp?catid=16193&subid=2&pubid=129495561

Pan (dvs)
07/04/2014, 13:35
Ο παππούλης λέει ότι αυτά είναι τα μόνα όπλα που χρειαζόμαστε

313692

Ο παππουλης γερασε και μυαλο δεν εβαλε.

Pan (dvs)
07/04/2014, 13:48
Σιγά μην είχαμε και βέλη τιτανίου....
Κάποιοι κάναμε τόξα με ξύλα που κόβαμε από όπου βρίσκαμε... και σπαθιά επίσης απο το ίδιο... Οι τολμηροί, παίζαμε και πετροπόλεμο με ασπίδες απο τους σκουπιδοτενεκέδες της εποχής... Τι Ραμπο και μ@λ@κίες.... :bawl:

Στη γειτονια καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να βαλει στο βελος μυτη απο τσιγκο.

Το φταχνει,το δοκιμαζει σε σταθερο στοχο.......ολα καλα.Τωρα επρεπε και σε κινητο.Εκεινη τη στιγμη περνουσε ενα παλικαρι απο κοντινη γειτονια.Τρεξε τον λεει θελω να δοκιμασω το βελος.

Ξεκιναει ο βλακας το τρεξιμο και καποια στιγμη σταματαει για να τον ρωτησει γιατι δεν του εριξε ακομη.Εκει που σταματαει και γυριζει για να του ζητησει το λογο ερχεται το βελος και τον χτυπαει στα @ρχιδι@.Στο νοσοκομειο αμεσως για τα περαιτερω.Μολις βγηκε του κολλησαμε και το παρατσουκλι Καρυδας (γιατι ειχε πλεον μονο ενα καρυδι)

SHOOTER045
07/04/2014, 16:56
Ο παππούλης λέει ότι αυτά είναι τα μόνα όπλα που χρειαζόμαστε

313692

Faster than a bullet και ετσι ε....

















Αχ καημενακο.....

Cpt. Haddock
07/04/2014, 17:46
Γατάκια... :smokin:

313712

nikos_abel
07/04/2014, 18:06
Γατάκια... :smokin:



Να βάλω και γω αυτή με το τόξο του υιού με τις βεντούζες; :lol:

KotsosDR
07/04/2014, 19:06
313728

SoulGR
07/04/2014, 19:16
Προσοχή , εκει έχει αρκούδες.
http://www.e-go.gr/timeout/article.asp?catid=16193&subid=2&pubid=129495561
ωραιο μαγαζι,σε αυτο στην ελατη εχω κατσει κανα 2 φορες

Oυτς ρετιρε ουτε οροφους
Βουνο και δασος
Τοξα απο φουντουκια
Και βελη αλλα μς καρφια στην μυτη....

ακομα οταν παω στο χωριο φτιαχνω,απο κρανια :D

ego_o_idios
07/04/2014, 22:04
Γατάκια... :smokin:

313712

gia afto sou lipi to miso moustaki apo tin mia meria....:lol:

Allst@rf
07/04/2014, 23:49
Γατάκια... :smokin:

313712

Ξιφασκιες ,τοξοβολιες ...

Τι γινεται με σενα ,θα παιξεις στη νεα σαιζον του game of thrones;

:lol: