PDA

View Full Version : Φερνοντας ενα FX-125 στα "ισια" του



RαNd
04/04/2014, 16:05
Μετα απο καιρο αποφασισα να μαζεψω λιγο ενα FX-125 που εχω.
Αρχικα ειχε ενα κινεζικο καρμπυρατερ 26αρι, το οποιο αντικατασταθηκε με ενα Keihin PE28 και σε αυτο δοκιμαστικαν 2-3 ζιγκλερ μπας και παει πιο στρωτα..

Το προβλημα ειναι οτι μπερδευει στο 1/3 του γκαζιου και στο τερμα γκαζι κανει διακοπες (ελαχιστες, 1-2 στα 10' διαδρομης σε εθνικη)

Μιας κ με παπια κλπ δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, μπορει καποιος να βοηθησει δινοντας καποια κατευθυνση για να καταφερω να εχω μια μικρη βελτιωση με μικρες αλλαγες ?

Λογω του οτι κανω 40χλμ τη μερα σε εθνικη η επιλογη να το κανω "μαμα" δεν ειναι εφικτη καθως για το κοστος...

Εχω σκεφτει μολις βρω λιγο χρονο να αλλαξω τον "παπα" με μια φιλτροχοανη, και δεν ξερω αν χρειαζεται/βοηθησει αλλαγη στον πολλαπλασιαστη η/και μπουζι....

(Εξατμιση εχω ηδη, αληθεια μιας κ εχει μικρες τρυπες σε 1-2 σημεια, πως τις κλεινουμε ? :D )

notakos600
04/04/2014, 20:48
Το έχεις πνίξει στο μίγμα.

RαNd
04/04/2014, 21:24
Το έχεις πνίξει στο μίγμα.

Eχω ρυθμισει οσο μπορουσα το μιγμα απο την βιδα, κανοντας δοκιμες για αρκετες μερες...
Αν οντως ειναι ετσι, με πιο "ελευθερο" φιλτρο θα στρωσει η κατασταση ?

typhoon
05/04/2014, 00:20
Πάλι καλά δηλαδή που θες να αλλάξεις τόσα πράγματα αλλά για να το κάνεις μαμά, απαπαπα ΤΟ ΚΌΣΤΟΣ! Καλά ξεπερδεματα. Τις τρύπες δοκίμασε να τις κλείσεις με στοκο 2 συστατικών (πλαστελίνη) ή απλό σιδηρόστοκο, που είναι και πιο φθηνός μιας και το κόστος...

GiannisBlessed
05/04/2014, 02:10
τι δουλεια εχει το 28ρι σε 125ρι μοτερ?
με τι σκεπτικο το εβαλες?
βαλε ενα 22-24 το πολυ και θα ακουει παντου και θα τραβαει και χαμηλα.φυσικα αν εχεις μανισιο μοτερ τοτε βαλε το μανισιο η ενα ιδιο σε διαμετρο με το μανισιο.

RαNd
05/04/2014, 09:28
Τα "μαμα" πραγματα που ειναι αλλαγμενα περνάνε τα 150 σε κοστος...

Το μηχανάκι φοραει κανονικα 26αρι Mikuni οποτε η αλλαγη σε 28 δεν θα έπρεπε να το επηρεάζει τοσο.

Επισης λογω αποστάσεων που κανω σε εθνικη μια μικρη βελτίωση θεωρω οτι θα κανει την διαδρομή πιο ξεκούραστη ( τουλάχιστον για μένα )

(Οταν πήρα το μηχανάκι φόραγε κινεζικο 26αρι που ειχε αλλα προβλήματα, και βρηκα αυτό το 28αρι με 20ε αντι για 26 "μαμα" που ζηταγανε απο 50 με 80ε...)

catmaster
05/04/2014, 17:32
Τα "μαμα" πραγματα που ειναι αλλαγμενα περνάνε τα 150 σε κοστος...

Το μηχανάκι φοραει κανονικα 26αρι Mikuni οποτε η αλλαγη σε 28 δεν θα έπρεπε να το επηρεάζει τοσο.

Επισης λογω αποστάσεων που κανω σε εθνικη μια μικρη βελτίωση θεωρω οτι θα κανει την διαδρομή πιο ξεκούραστη ( τουλάχιστον για μένα )

(Οταν πήρα το μηχανάκι φόραγε κινεζικο 26αρι που ειχε αλλα προβλήματα, και βρηκα αυτό το 28αρι με 20ε αντι για 26 "μαμα" που ζηταγανε απο 50 με 80ε...)

το 28 άρι που φοράς τώρα αν μιλάει μανδαρίνικα , καντονέζικα η άλλα πέτα το και ψάξε μεταχείρο μαμά

αλλιώς ψάξε να βρεις σωστά ζιγκλέρ πρέπει να είναι τελείως λάθος αυτά που φοράς ... όταν το πλακώνεις βγάζει μαύρο καπνό ;;

(επίσης πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρεις στην κεφαλή τα καβαλέτα των εκκεντροφόρων ... εκεί βγάζουν προβλήματα τα Fx )

RαNd
06/04/2014, 01:33
Μπαλωσα τις τρυπιτσες τις εξατμισης, αλλαξα το φιλτρο αερα και η κατασταση διορθωθηκε κατα πολυ!
Μολις βρω τους σωστους αριθμους των ζιγκλερ θα τα συγκρινω, γιατι ναι παρατηρησα οτι βγαζει μαυριλα, αρα καταναλωνει βενζινη χωρις να την καιει σωστα...

Μακεδονας
24/04/2014, 13:25
Αδερφε βαλε καμια φωτο να το δουμε το FXακι που το εχουμε και καψουρα.:evil: