PDA

View Full Version : GS 650 ή κάποιο άλλο; (Καινούργιος οδηγός μεγάλου κυβισμού)



Omg1s
04/04/2014, 16:24
Καλησπέρα στους φίλους αναβάτες του Moto.gr

Είμαι νέος στις κύκλο της μηχανής εάν εξαιρέσετε το innova injection που κατέχω εδώ και 4 χρόνια.

Πάτησα τα 24 και θέλω να αγοράσω μια μηχανή βέβαια το budget μου είναι μέγιστο έως τα 2500 χιλιάρικα,
διότι ξέρω ότι μόλις αγοράσω τη μηχανή θα χρειαστούν λάστιχα,μπουφάν και έστω κάποιο service που στην
καλύτερη περίπτωση θα μου πάνε γύρο στα 500 ευρώ.

Οι μηχανές που έχω υπόψιν είναι:
Bmw GS 650 2003-2005 ;;twin spark ή όχι;; και γιατί;;
Honda transalp 2003-2005
Aprilia pegaso strada/trail
Kawasaki KLE 500
Και κάθε άλλη πρόταση δεκτή

Ψάχνω για μια μηχανή οικονομική (και σε καύσιμα και σε service), αξιόπιστη και σχετικά ήρεμη για ταχύτητες έως 160 χλμ ως επί το πλείστων.

Μέχρι τώρα με το παπί με πάει τσάμπα άλλα δεν έχει καθόλου ασφάλεια από θέματα φρένων αναρτήσεων και γενικός στην Αθήνα όπου μένω τα τελευταία 2 χρόνια
δεν με έχει βολέψει, αλλά δεν θέλω να πάρω μια μηχανή και να είμαι κάθε μήνα στο μάστορα για καινούργιες βλάβες.

Επίσης αν γνωρίζεται κάποιο καλό μάστορα κοντά στο Κερατσίνι όπου μένω τώρα θα ήταν καλό να μου το πείτε για να πάω να κοιτάξει τις μηχανές.

Έχω δει κάποιες GS και μου αρέσουν διότι είναι και φυλασσόμενες σε γκαράζ και είναι σε καλή κατάσταση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ζημιάρικες.
Ηonda transalp έχω δει αρκετές αλλά δεν με τραβάνε διότι όλες είναι σε άθλια κατάσταση και δεν θέλω ούτε να τις καβαλήσω..
Επίσης έχω δει και μια KLE500 του 07 που είναι και αυτή σε άσχημη κατάσταση.

Εσείς τι μου προτείνετε να εξακολουθήσω να ψάχνω για GS 650 ή να κινηθώ για άλλες μηχανές του ίδιου τύπου;

Με εκτίμηση Νικος

harris_x
04/04/2014, 16:46
Ψάχνεις κάποιο από αυτά που αναφέρεις ή θες να τα συγκρίνεις με το gs;

Καλωσήρθες :beer:

est
04/04/2014, 16:55
Και κάτι ακόμα, έχεις βλέψεις για εκτός δρόμου αναζητήσεις;
:beer:

amyroukai
04/04/2014, 17:23
160 ίσως μόνο το transalp να μπορεί να διατηρήσει με κάποια άνεση. Τα λοιπά εντελώς ακατάλληλα.
Από πλευράς αξιοπιστίας, μακριά από απρίλια... :) Τα άλλα είναι ΟΚ.

Για αυτά που ζητάς το GS είναι μιά χαρά (εκτός από ταξίδι με 160 που θα πηγαίνει ξελιγωμένο τέρμα).

Omg1s
04/04/2014, 17:42
Ψάχνεις κάποιο από αυτά που αναφέρεις ή θες να τα συγκρίνεις με το gs;

Καλωσήρθες :beer:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον πρωτα απ'ολα

Κυριος ψαχνω για GS αλλα θελω και να κανω και μια συγκριση με αλλες μηχανες του ιδιου επιπεδου πανω κατω

harris_x
04/04/2014, 17:47
Ευχαριστω για το ενδιαφερον πρωτα απ'ολα

Κυριος ψαχνω για GS αλλα θελω και να κανω και μια συγκριση με αλλες μηχανες του ιδιου επιπεδου πανω κατω
οπότε για να είμαστε σωστότεροι πάμε στα Μοντελά και αλλάζουμε τίτλο: "GS 650 ή κάποιο άλλο; (Καινούργιος οδηγός μεγάλου κυβισμού)".

;)

Omg1s
04/04/2014, 17:48
Και κάτι ακόμα, έχεις βλέψεις για εκτός δρόμου αναζητήσεις;
:beer:

Κυριος οχι αλλα αν χρειαστει να παω και σε ενα χωματοδρομο να μη το χασω τελειος

harris_x
04/04/2014, 17:49
εγώ θα σου πρότεινα το vstrom.

Omg1s
04/04/2014, 18:06
εγώ θα σου πρότεινα το vstrom.

Για v-strom ξεφευγω απο το budget. δεν μπορω να διαθεσω 3000 μονο για αγορα μηχανης αυτη τη στιγμη.
Αλλα γιατι v-strom; σιγουρα λογο του μεγαλου μπροστινου φερινγ θα ειναι καλο για ποιο μεγαλες ταχυτητες
αλλα δεν εχω ακουσει κατι αλλο καλο για αυτες τις μηχανες

MikeG
04/04/2014, 18:24
Χτύπα το GS και θα καταλάβεις ότι αυτό έψαχνες. Οικονομικότερο από το strom και πιο μανιτζέβελο και σκυλί. Ψάξε στο forum για ανάλογα θέματα, θα βρεις αρκετά σχετικά με το 650GS.

Welcome, by the way.

DgSensei
04/04/2014, 21:22
Φίλε με το gs θα πας 120-130 με άνεση (ανάλογα με το πόσο ψηλό fairing θα έχεις φυσικά).Από τα 130 αρχίζει και ζορίζεται το μηχανάκι.Τώρα τα υπόλοιπα περί αξιοπιστίας,χαμηλής κατανάλωσης κλπ τα είπες και μόνος σου.

taisteal
04/04/2014, 22:22
Με το τρανσλαπ αν πηγαινεις 160 χλμ την ωρα σταθερα θα ρουφηξει και σενα μαζι με ολο το τεποζιτο σε χρονο dt :lol:
Αυτες τις ταχυτητες με gs και λοιπα μονοκυλινδρα ξεχασε τες,αλλιως παρε στρωμα.

jimpap
05/04/2014, 00:26
Με το τρανσλαπ αν πηγαινεις 160 χλμ την ωρα σταθερα θα ρουφηξει και σενα μαζι με ολο το τεποζιτο σε χρονο dt :lol:
Αυτες τις ταχυτητες με gs και λοιπα μονοκυλινδρα ξεχασε τες,αλλιως παρε στρωμα.

+650

για ταχύτητα εθνικη: vstrom
για αξιοπιστια: όλα της προκοπής ειναι, ολα έχουν θεματακια
για οικονομία: 650gs

είχα transalp και τώρα έχω f650gs dakar.

το gs ταξιδεύει σχετικά άνετα 120-130, το transalp πιο άνετα
με το gs (ψεκαστο) έχω δει 4,5lt/100 (όχι με 120 βέβαια) transalp έπαιζε 6 και πάνω

ελπίζω να βοήθησα λίγο :beer:

Omg1s
05/04/2014, 09:53
Με το τρανσλαπ αν πηγαινεις 160 χλμ την ωρα σταθερα θα ρουφηξει και σενα μαζι με ολο το τεποζιτο σε χρονο dt :lol:
Αυτες τις ταχυτητες με gs και λοιπα μονοκυλινδρα ξεχασε τες,αλλιως παρε στρωμα.

Κοιταξτε δεν εννοω οτι θελω να το πηγαινω πατητος στα 160 χλμ συνεχεια, απλα θελω μια φορα που θα δω και μια ευθεια χωρις κινηση να μπορεσω να το πατησω και να μην με απογοητευσει. Ως επι το πλειστον στα 120-130 θα ειμαι.
Oποτε νομιζω ειναι μονοδρομος για το GS.

DgSensei
05/04/2014, 10:34
Φίλε για το gs πάντως ψάξε να βρεις κάτι περιποιημένο και πριν το πάρεις πήγαινε το οπωσδήποτε σε αξιόπιστο μάστορα και πληρωσέ τον κατιτίς για να το κοιτάξει με προσοχή.Οι ζημιές που βγάζει δεν είναι κοστοβόρες αν τις "προλάβεις".Όπως και να έχει να είσαι σίγουρος ότι όλο και κάνα ψιλομάζεμα θα θέλει αφού το πάρεις :D

Omg1s
05/04/2014, 11:06
Auto edw pws sas fenetai? simera 8a paw na to dw. Pou na dwsw perissoteri simasia(dedomenou oti exei kai polla xiliometra). Auto to sunergeio alkibiadis einai kalo jerei kanenas?
Ean mou aresei se poio mastora na paw na to koitajei?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4923284/

DgSensei
05/04/2014, 12:25
Πολύ καλό μου φαίνεται.Εφόσον βλέπω βιβλίο σέρβις και σφραγίδα σέρβις 2/4 από τον Άλκη (motozita) δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.Ο Άλκης είναι κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ αξιόπιστος μάστορας.
Βέβαια έχει και 100.000 χιλιόμετρα...

taisteal
05/04/2014, 12:33
Τα μηχανακια με λιγα χλμ να φοβασαι..
Αδερφικος φιλος αγορασε dakar με 40.000 χλμ πριν απο 1 χρονο,και ολες τις βολτες γυρναει με οδικη πισω :lol:
Η συντηρηση που ειχε το μηχανακι μετραει,οχι τα χλμ,και ειναι κατι που φαινεται.

Omg1s
05/04/2014, 14:03
Πηγα το ειδα δευτερα παμε στον Αλκιβιαδη στη βουλιαγμενης να το βαλουμε και στον υπολογιστη να μου πει και τι θα χρειαστει απο σερβις αργοτερα και μετα για μεταβίβαση.
Βεβαια το μονο μείον ειναι οτι θελει λαστιχα ποια μου προτείνετε;

Omg1s
05/04/2014, 14:07
Πολύ καλό μου φαίνεται.Εφόσον βλέπω βιβλίο σέρβις και σφραγίδα σέρβις 2/4 από τον Άλκη (motozita) δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.Ο Άλκης είναι κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ αξιόπιστος μάστορας.
Βέβαια έχει και 100.000 χιλιόμετρα...

Σε σχεση με ολες τις υπολοιπες μηχανες αυτο ηταν σε τελεια κατασταση προσεγμενο και τα πλαστικα του ακομα στη πενα, και επισης ενα επιπλεον οτι ειναι και μετα δυο μπουζια οποτε και ποιο πολυ οικονομια και περισσοτερη ιπποδυναμη.
Πιστευω πως οι υπολοιπες μηχανες πρεπει να ειχαν μηδενισμένα χιλιομετρα απλα.

Παρεπιπτωντος για σερβις που προτεινετε;

MikeG
05/04/2014, 14:28
Auto edw pws sas fenetai? simera 8a paw na to dw. Pou na dwsw perissoteri simasia(dedomenou oti exei kai polla xiliometra). Auto to sunergeio alkibiadis einai kalo jerei kanenas?
Ean mou aresei se poio mastora na paw na to koitajei?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4923284/



Μια χαρά φαίνεται και αρκετά καλή η τιμή με τα έξτρα που έχει. Κανόνισε να το δεις. Ο Αλκιβιάδης (MotoZ) είναι πολύ καλός μάστορας.