PDA

View Full Version : λάδια Gulf Power Trac 4T 10W-40



leonnino
05/04/2014, 15:17
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός CBF600SA μοντ 2008. Σήμερα πήγα σε ένα συνεργείο να αλλάξω λάδια. Ο μηχανικός μου πρότεινε τα λάδια Gulf Power Trac 4T 10W-40 σαν καλά λάδια και πως θα λειτουργεί πιο μαλακά το σασμάν. Μη γνωρίζοντας πολλά για τα λάδια το δέχτηκα και τα άλλαξα. Επειδή όμως στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρός και κυρίως όταν φτάνεις στο ταμείο, πλήρωσα για φίλτρο και λάδια 4 λίτρα 70€. Μου είπε ο τεχνικός πως τα λάδια αυτά κάνουν 12€ το λίτρο. Που να ξέρω κι εγώ ο έρμος τα κοπάνησα μέσα στο μοτόρι. Αυτό που είδα ήταν ότι όντως λειτουργούσε καλύτερα το σασμάν από ότι με τα liquimoli 5W-50. Επίσης μου είπε πως είναι για 6.000χλμ πράγμα που το θέλω για να συμπίπτουν τα σέρβις με την αλλαγή λαδιών. Αυτό που με χάλασε σε όλη την περίπτωση είναι το ποσό που πλήρωσα. Στο internet τα είδα 6€ το λίτρο http://www.real-rc.g...rac-p-1108.html

70€ έδωσα για λάδια liqui moly 5-50 και τα ίδια λεφτά έδωσα και τώρα. Εν ολίγης με έπιασε κορόιδο ο άλλος. Τελικά μου φαίνεται πως δεν υπάρχει πλέον μάστορας γνήσιος και τίμιος, όλοι κοιτάνε να τα αρπάξουν. Ποιος να εμπιστευτεί μετά τους Έλληνες για να επενδύσει και να δουλέψει μαζί τους αφού όλοι τους είναι κλέφτες και απατεώνες. Εάν δεν αλλάξουμε συμπεριφορά μην περιμένουμε και πολλά πράγματα. Με την κλεψιά δεν καταφέρνεις και πολλά. Και το τραγικό είναι ότι έφυγα από τον προηγούμενο μάστορα για τον ίδιο λόγο. Ερώτηση: Τα γνωρίζει κανείς αυτά τα λάδια; Είναι καλά; Υπάρχει κανένας σωστός μάστορας στην Βόρεια Ελλάδα; Στην Θεσσαλονίκη επίσημη αντιπροσωπεία HONDA με σέρβις υπάρχει; Που να βάλεις μέσα το μοτόρι σου και να πεις "εδώ είμαστε στα σωστά χέρια, σε χέρια που δεν θα μου βάλουν χέρι".

IRA57
05/04/2014, 17:03
48ε τα λαδια και 22 το φιλτρο???

:confused:

Παντως γενικα στα συνεργεια η τιμη ειναι υψηλοτερη απο το να τα παρεις απο ''λαδαδικο''...

το μονο που ξερω για αυτα ειναι αυτο...
http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=zetXxw9bw_9XiM&tbnid=zTa_FxC7vS7etM:&ved=0CAIQjBw&url=http%3A%2F%2Fwww.trackmania-carpark.com%2Fimages%2Fskins%2Fbig%2Fgt40_gulf.jpg&ei=MBtAU-upJ4SWtAbN5YDYDw&psig=AFQjCNG20_qT39eYtLLOrEOvzJNQ19N6mw&ust=1396796576649893

DrIoannis
05/04/2014, 20:17
Προσωπικά τα λάδια αυτά δεν τα έχω ακούσει και είναι και λίγο τσουχτερά στην τιμούλα. Γενικά είμαι της άποψης να επιλέγω λάδια γνωστών εταιριών.

DoctoR_k6
06/04/2014, 01:32
Με ενα 20αρικο εργασια κανε την αφαιρεση κ δες τι πληρωνεις. Τωρα 50 ευρω δεν ειναι κ παρα πολυ μαζι με φιλτρο.
Απλα τι λαδι βαζεις ειναι αλλο θεμα. Παντως 6€ να στα εδινε δεν επαιζε. Ουτε αυτος ουτε κανενας αλλος.
Δεν υποστηριζω αλλα καμια φορα να τα βαζουμε κατω.
Εγω μονος μου κανω αλλαγη λαδιων με 43€. (Motul 5100 10-40 , 35€ κ φιλτρο suzuki 8€)

leonnino
06/04/2014, 06:40
Με ενα 20αρικο εργασια κανε την αφαιρεση κ δες τι πληρωνεις. Τωρα 50 ευρω δεν ειναι κ παρα πολυ μαζι με φιλτρο.
Απλα τι λαδι βαζεις ειναι αλλο θεμα. Παντως 6€ να στα εδινε δεν επαιζε. Ουτε αυτος ουτε κανενας αλλος.
Δεν υποστηριζω αλλα καμια φορα να τα βαζουμε κατω.
Εγω μονος μου κανω αλλαγη λαδιων με 43€. (Motul 5100 10-40 , 35€ κ φιλτρο suzuki 8€)




Εμ είπα κι εγώ να μην τα κάνω εγώ να κινείται και λίγο η αγορά αλλά μέχρι ένα σημείο μετά είναι κοροϊδία

leonnino
06/04/2014, 06:45
Πάντως ομολογώ ότι είδα διαφορά στο σασμάν.

devil's animal
06/04/2014, 07:58
70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
μμμμμ...για να σκεφτω...:hmm:



ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...:p

ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..:winka:
για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..
:wave2:

toyar
06/04/2014, 08:10
λαδαδικα υπαρχουν αφθονα με πολλες επιλογες σε μαρκες ιξωδη και τιμες
παιρνεις το λαδακι που θες και το γνησιο φιλτρακι και τα πας στον μαστορα
το ταληρο ειναι λιγο, το εικοσαρικο πολυ, το δεκαρικο καλο για ολους και εξαρταται και απο το μηχανακι
προσωπικα τα αλλαζω μονος μου κι ακομα κι αν δεν ηξερα θα κοιταγα να μαθω αντι να μου τα αλλαζει ο πιτσιρικας βοηθος

amyroukai
06/04/2014, 09:00
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Porsche_Gulf_917_4.9_KH_Coupe_1970_frontleft_2009-03-14_A.JPG

H Gulf άγνωστη μάρκα δεν είναι. Porsche le mans θυμόμαστε; Δεν ήξερα οτι βγάζει λάδια για μότο. Αλλά αφού σου αρέσει το κιβώτιο με αυτά, κράτησε τα, δες ποτε θα σπάσουν, αναλόγως την αντοχή ξαναβαλε τα η βάλε αλλά. Και ναι, λάδια να αλλαζεις μόνος σου, σιγά το πράγμα.

leonnino
06/04/2014, 09:58
70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
μμμμμ...για να σκεφτω...:hmm:



ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...:p

ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..:winka:
για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..
:wave2:



Όντως ήταν στο κλείσιμο και θα πήγαινε για τσίπουρα όπως είπε. Του έκανα το τραπέζι

DoctoR_k6
06/04/2014, 10:19
Απο τα λαδια να μην βγαλει...να στα δωσει οσο τα παιρνεις εσυ...οκ.
Εργασια να μην παρει η να παρει 5 ευρω?? Οκ...
Μηπως να τα εβαζε κ απο την τσεπη του?? Λεμε οτι θελουμε μου φαινεται...
Το θεμα της μαρκας ειναι υποκειμενικο οτι θελει βαζει ο καθενας κ αυτο συνεπαγεται με την τιμη.
Εγω οπως ειπα με το motul που μπορει να ειναι γτπ για μερικους δινω 35 στο 4λιτρο.
Ξαναλεμε η καντε τα μονοι σας σχετικα πιο φθηνα η αν πατε εξω θα εχει κ καπελο λογω οτι ενα μαγαζι εχει κ εξοδα...
Κ δεν νομιζω με 20-30 ευρω ΑΝ πηρε πηρε οικογενεια κ πηγανε διακοπες στο Λονδινο κ ψωνια στο Harrods!!!:lol:

leonnino
06/04/2014, 12:43
Εντάξει ρε συμπέθερε δεν είπαμε και κάτι τραγικό. Από τα 6 € που έχει το λίτρο μέχρι εκεί που τα πήγε είναι double dode.

devil's animal
06/04/2014, 15:35
Απο τα λαδια να μην βγαλει...να στα δωσει οσο τα παιρνεις εσυ...οκ.
Εργασια να μην παρει η να παρει 5 ευρω?? Οκ...
Μηπως να τα εβαζε κ απο την τσεπη του?? Λεμε οτι θελουμε μου φαινεται...
Το θεμα της μαρκας ειναι υποκειμενικο οτι θελει βαζει ο καθενας κ αυτο συνεπαγεται με την τιμη.
Εγω οπως ειπα με το motul που μπορει να ειναι γτπ για μερικους δινω 35 στο 4λιτρο.
Ξαναλεμε η καντε τα μονοι σας σχετικα πιο φθηνα η αν πατε εξω θα εχει κ καπελο λογω οτι ενα μαγαζι εχει κ εξοδα...
Κ δεν νομιζω με 20-30 ευρω ΑΝ πηρε πηρε οικογενεια κ πηγανε διακοπες στο Λονδινο κ ψωνια στο Harrods!!!:lol:



πλακα κανεις, ναι??
ολοι οι μαστορες βγαζουν απο τα αναλωσιμα (τακακια, λαδια, φιλτρα, κλπ) αλλα το θεμα ειναι ΠΟΣΟ...
να εχει ενα λαδι λιανικη (προσεξε τι λεω!! ΛΙΑΝΙΚΗ!! γιατι οι μαστορες εχουν αλλες τιμες...δεν εχουν τιμες λιανικης) 6€ και να στο χρεωνει 12, παει να πει οτι τα πηρε 4 και στα χρεωνει 3 φορες επανω...
και παλιοτερα οι περισσοτεροι ηταν με βαρελι...το επαιρναν χοντρικη, εβαζαν σε ολους τα ιδια (αφου ενα βαρελι ειχαν, δεν πα να ειχες μονοκυλινδρο, 4Κ, V4, V2)...ενα λαδι ειχαν και ενα ιξωδες...και χρεωναν παπαδες...
αλλα αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι...εκτος αν παμε προς τα πισω...??

και ναι, αν σε εχει πελατη, την αλλαγη λαδιων κανονικα δεν θα επρεπε να στην χρεωνει ή να σου λεει φιλικα "δωσε κατι στον μικρο"...στα μεγαλα συνεργεια που εχουν δουλεια, ουτε που ασχολειται ο μαστορας...
και για τον μικρο ακομη ειναι 10 λεπτα με ενα τεταρτο υποθεση...αν δεν κανω λαθος 30€ η εργατοωρα ειναι...ποσο βγαινει δλδ?? 6-7,5€ αν θελουμε να ειμαστε και τυπικοι...

αρα χοντρα, χοντρα το κοστος του ηταν 4Χ4=16 για λαδια και κανα 10αρικο το φιλτρο...παμε στα 26€...30 εγω σου λεω γιατι ειμαι καλος ανθρωπος...εβγαλε δλδ 40€ για την παρτη του..σε 10 λεπτα...ωραιος...αν το βαλεις σε 8ωρο, ιδιο μεροκαματο με τον marquez, εχει ο τυπος...:lol::lol:

ενταξει τον δουλεψαν τον φιλο και καλο θα ειναι να το παραδεχτουμε...
:wave2:

catmaster
06/04/2014, 15:46
70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
μμμμμ...για να σκεφτω...:hmm:



ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...:p

ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..:winka:
για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..
:wave2:


Σταύρο η αλήθεια είναι πάντα στη μέση κάπου και όχι όπως θέλουμε εμείς να τα λέμε ...

σε σένα που θα πας πχ ενα μονοκύλινδρο μηχανάκι όντως είναι πολύ απλή διαδικασία η αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εκεί χρεώνει το μίνιμουμ ο μηχανικός

αλλά όταν πχ μπει στο συνεργείο ένα ΧΧ η ένα Busa η ένα Cbr600RR για αλλαγή λαδιών και φίλτρου απαιτείται πολύ παραπάνω χρόνος γιατί λύνουμε φαίρινγκ ... όταν κάνουμε όλη αυτή την δουλειά και έχουμε γδύσει το μηχανάκι , ε καλό είναι να κάνουμε και ένα γενικό οπτικό έλεγχο για διαρροές , για ψυκτικό για τακάκια για τζόγο αλυσίδας για υγρά φρένων και ενημερώνουμε τον άνθρωπο μην τυχόν και του βγει σοβαρότερο πρόβλημα

το χουμε νομίζω ...



τώρα για τα λάδια-φίλτρο στο συγκεκριμένο παλικάρι με το Cbf 600 - ναι συμφωνώ ότι πλήρωσε παραπάνω... την ξέρω αυτή τη μάρκα αλλά δεν θυμάμαι αν περνάει jaso ma- jaso ma2 προδιαγραφές

το συγκεκριμένο μηχανάκι με ενα ημισυνθετικό λάδι επώνυμο με προδιαγραφές μια χαρά πηγαίνει για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα στο μέσο όρο των οδηγών

devil's animal
06/04/2014, 15:58
Σταύρο η αλήθεια είναι πάντα στη μέση κάπου και όχι όπως θέλουμε εμείς να τα λέμε ...

σε σένα που θα πας πχ ενα μονοκύλινδρο μηχανάκι όντως είναι πολύ απλή διαδικασία η αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εκεί χρεώνει το μίνιμουμ ο μηχανικός

αλλά όταν πχ μπει στο συνεργείο ένα ΧΧ η ένα Busa η ένα Cbr600RR για αλλαγή λαδιών και φίλτρου απαιτείται πολύ παραπάνω χρόνος γιατί λύνουμε φαίρινγκ ... όταν κάνουμε όλη αυτή την δουλειά και έχουμε γδύσει το μηχανάκι , ε καλό είναι να κάνουμε και ένα γενικό οπτικό έλεγχο για διαρροές , για ψυκτικό για τακάκια για τζόγο αλυσίδας για υγρά φρένων και ενημερώνουμε τον άνθρωπο μην τυχόν και του βγει σοβαρότερο πρόβλημα

το χουμε νομίζω ...



τώρα για τα λάδια-φίλτρο στο συγκεκριμένο παλικάρι με το Cbf 600 - ναι συμφωνώ ότι πλήρωσε παραπάνω... την ξέρω αυτή τη μάρκα αλλά δεν θυμάμαι αν περνάει jaso ma- jaso ma2 προδιαγραφές

το συγκεκριμένο μηχανάκι με ενα ημισυνθετικό λάδι επώνυμο με προδιαγραφές μια χαρά πηγαίνει για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα στο μέσο όρο των οδηγών



Ακη δεν μιλησα με βαση το XR..μιλησα με βαση το gixxer...και δεν λυνεις ολα τα fairing...την καρινα λυνεις για να ξεβιδωσεις την ταπα (και το XR εχει ποδια με 4 βιδες btw)...
πες μου τωρα οτι για 5 βιδες, εχει αλλη χρεωση το μονοκυλινδρο απο το 4κ..:rolleyes:
ασε που εδω μιλαμε για cbf600...τι fairing εχει για να λυσει ο μαστορας?:confused:

και μπορει εσυ να κανεις τον οπτικο ελεγχο που λες, αλλα οι περισσοτεροι δεν το κανουν και το ξερεις...
αλλα και παλι...ενας οπτικος ελεγχος αν και εφοσον γινει απο τον μαστορα,θα επρεπε να ειναι χωρις χρεωση! με τα ματια το κοιτας...δεν το ξεματιαζεις με 10 ματοχαντρα και του σταζεις αγιασμο απο τα Ιεροσολυμα...

οπως αληθεια ειναι και το γεγονος οτι δεν παιρνουν λιανικη τιμη τα αναλωσιμα...αρα εχουν διπλο και τριπλο κερδος οταν βαζουν και το δικο τους καπελο...

τα ξερεις πως ειναι...δεν μιλαμε στον αερα...
:beer:

dimmie_72
06/04/2014, 15:59
Ε οχι και αγνωστη η Gulf!

Απο κει και περα εφοσον εβαλες καινουργια λαδακια φυσικο ειναι να νοιωθεις μαλακο το σασμαν και τη λειτουργια του κινητηρα σε σχεση με τα δουλεμενα.

Η πορεια θα σου δειξει

catmaster
06/04/2014, 16:13
Ακη δεν μιλησα με βαση το XR..μιλησα με βαση το gixxer...και δεν λυνεις ολα τα fairing...την καρινα λυνεις για να ξεβιδωσεις την ταπα (και το XR εχει ποδια με 4 βιδες btw)...
πες μου τωρα οτι για 5 βιδες, εχει αλλη χρεωση το μονοκυλινδρο απο το 4κ..:rolleyes:
ασε που εδω μιλαμε για cbf600...τι fairing εχει για να λυσει ο μαστορας?:confused:

και μπορει εσυ να κανεις τον οπτικο ελεγχο που λες, αλλα οι περισσοτεροι δεν το κανουν και το ξερεις...
αλλα και παλι...ενας οπτικος ελεγχος αν και εφοσον γινει απο τον μαστορα,θα επρεπε να ειναι χωρις χρεωση! με τα ματια το κοιτας...δεν το ξεματιαζεις με 10 ματοχαντρα και του σταζεις αγιασμο απο τα Ιεροσολυμα...

οπως αληθεια ειναι και το γεγονος οτι δεν παιρνουν λιανικη τιμη τα αναλωσιμα...αρα εχουν διπλο και τριπλο κερδος οταν βαζουν και το δικο τους καπελο...

τα ξερεις πως ειναι...δεν μιλαμε στον αερα...
:beer:


ρε μαν διάβασε τι γράφω πριν απαντήσεις please δηλαδή ....

μιλάω για Λάδια και ΦΙΛΤΡΟ που πχ σε cbr 600 rr πρέπει να λυθεί καρίνα δεξι φαίριν και το δοχείο πλήρωσης ψυκτικού
στο Busa καρίνα και δεξί φαίρινγκ
στο Blackbird το ίδιο στο αριστερό φαίρινγκ

και αν σου τύχει μηχανάκι με κινέζικο Abs φαίριν που είναι όλο πέτσικο και φοβάσαι όταν το βάζεις - βγάζεις μη σου μείνει το μισό στα χέρια .... άλλη ώρα θα φας με δαύτο και άλλη με ενα μηχανάκι που θα λύσεις μια τάπα και ενα φίλτρο που έχεις πρόσβαση εύκολη


στα ανταλλακτικά και στα λιπαντικά τώρα αν μου βρεις σε επώνυμη μάρκα αναλώσιμα που η τιμή χονδρικής να είναι το 1/3 η το 1/2 της λιανικής να μου πεις ειλικρινά το όνομα του μαγαζιού να παω να ψωνίζω κι εγώ γιατί οι τιμές στα αναλώσιμα να πάνε επί δύο και επί τρία δεν υπάρχουν ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ εκτός από κάτι χωριά τύπου χεζόλακκος αρκαδίας που ο μηχανικός είναι μόνος του και θα σε βρεί στην ανάγκη και θα στον πιάσει

αν τώρα ο μηχανικός είναι καραλαμόγιο και βαράει τόσο .. ε μία φορά θα περάσει ο πελάτης αυτός ... μετά δεν θα πηγαίνει ούτε απ' έξω

οι εποχές που βαράγανε ότι να-ναι έχουν περάσει ... και αυτό ισχύει για κάθε επιχείρηση και κλάδο

:wave2:

georgezzr600
06/04/2014, 18:42
να σας πω και εγω τις εμπειριες μου???
τη μηχανη την εχω παει απειρες φορες στο συνεργειο για βλαβες που προκαλεσε ο προηγούμενος μάστορας..

ομως να σας πω και το ωραια...πριν ουτε μηνα που πηρα τη μηχανη απο σερβις σε καρμπυρατερ ζητησα να αλλαξουμε λαδια φιλτρο γιατι εμεινε παρα πολυ καιρο ακίνητη.
πριν μια εβδομαδα που ελυσα τη μηχανη ειδα οτι το φιλτρο ειναι το παλιο μου..αλλα τα λαδια ειναι καινουρια.χωρια που παντα καποιο πλαστικό σπάει.
άποψή μου είναι η εξής.
εχω σπαταλησει κοντα στα 2000 χιλιαρικα ευρω σε μπαστορες και ακομα δεν εχω μηχανη....
στο φινάλε δε μπορω να αντιληφθω γιατι οι μαστορες να κανουν μισες δουλειες και να πληρώνονται..συγνώμη αν θίγω καποιους που εργάζονται σωστά αλλα εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής δε γνώρισα κανένα..
λυπάμαι φίλε μου που σε κοροιδεψαν και ξέρω πως νοιώθεις γιατί και εμένα με έχουν πιάσει κότσο.

catmaster
06/04/2014, 18:59
να σας πω και εγω τις εμπειριες μου???
τη μηχανη την εχω παει απειρες φορες στο συνεργειο για βλαβες που προκαλεσε ο προηγούμενος μάστορας..

ομως να σας πω και το ωραια...πριν ουτε μηνα που πηρα τη μηχανη απο σερβις σε καρμπυρατερ ζητησα να αλλαξουμε λαδια φιλτρο γιατι εμεινε παρα πολυ καιρο ακίνητη.
πριν μια εβδομαδα που ελυσα τη μηχανη ειδα οτι το φιλτρο ειναι το παλιο μου..αλλα τα λαδια ειναι καινουρια.χωρια που παντα καποιο πλαστικό σπάει.
άποψή μου είναι η εξής.
εχω σπαταλησει κοντα στα 2000 χιλιαρικα ευρω σε μπαστορες και ακομα δεν εχω μηχανη....
στο φινάλε δε μπορω να αντιληφθω γιατι οι μαστορες να κανουν μισες δουλειες και να πληρώνονται..συγνώμη αν θίγω καποιους που εργάζονται σωστά αλλα εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής δε γνώρισα κανένα..
λυπάμαι φίλε μου που σε κοροιδεψαν και ξέρω πως νοιώθεις γιατί και εμένα με έχουν πιάσει κότσο.

ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος ... δυστυχώς καριολόπουστες υπάρχουν παρα πολλοί σε όλους τους κλάδους


ιστορίες να φρίξετε (inside info)

βαρέλι ανακυκλωμένο λάδι από Ασπρόπυργο το ρίχνουν και σε ένα φυγοκεντριτή και μετά στο μηχανάκι - αυτοκίνητο - τρακτέρ whatever :yuck:

το φίλτρο το πετάνε στη βενζίνη και το ξεπλένουν και έτοιμο

δεν λέω για βαλβίδες ...που απλά περνάνε λαδάκι το λαστιχο στο ψευτοκαπακο να φαίνεται ότι το ανοίξαν (εξουσιοδοτημένο)


πας στο συνεργείο και

αν δεν τον εμπιστευεσαι καλό είναι να είσαι παρών (όχι απο πάνω του αλλά σε απόσταση)

τα πράγματα που σου άλλαξε να τα έχει σε σακούλα και να στα δώσει ασχέτως αν εσύ τα πάρεις η τα πετάξεις

μαζί με τα παλιά και τα κουτιά από τα ανταλλακτικά και τα δοχεία λαδιών

devil's animal
06/04/2014, 20:00
ρε μαν διάβασε τι γράφω πριν απαντήσεις please δηλαδή ....

μιλάω για Λάδια και ΦΙΛΤΡΟ που πχ σε cbr 600 rr πρέπει να λυθεί καρίνα δεξι φαίριν και το δοχείο πλήρωσης ψυκτικού
στο Busa καρίνα και δεξί φαίρινγκ
στο Blackbird το ίδιο στο αριστερό φαίρινγκ

και αν σου τύχει μηχανάκι με κινέζικο Abs φαίριν που είναι όλο πέτσικο και φοβάσαι όταν το βάζεις - βγάζεις μη σου μείνει το μισό στα χέρια .... άλλη ώρα θα φας με δαύτο και άλλη με ενα μηχανάκι που θα λύσεις μια τάπα και ενα φίλτρο που έχεις πρόσβαση εύκολη


οκ, υπαρχουν καποια μηχανακια τα οποια ειναι πιο χρονοβορα απο καποια αλλα και θελει διαφορετικο παιδεμα το μαστορι...
πολλα ομως δεν ειναι, αλλα χρεωνονται ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...ενδεικτικα ανεφερες 3 μηχανακια...
και εγω σου μιλησα για το "παιδεμα" που εφαγε ο συγκεκριμενος μαστορας με το cbf του παιδιου, αφου αυτο διαπραγματευομαστε...

στα ανταλλακτικά και στα λιπαντικά τώρα αν μου βρεις σε επώνυμη μάρκα αναλώσιμα που η τιμή χονδρικής να είναι το 1/3 η το 1/2 της λιανικής να μου πεις ειλικρινά το όνομα του μαγαζιού να παω να ψωνίζω κι εγώ γιατί οι τιμές στα αναλώσιμα να πάνε επί δύο και επί τρία δεν υπάρχουν ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ εκτός από κάτι χωριά τύπου χεζόλακκος αρκαδίας που ο μηχανικός είναι μόνος του και θα σε βρεί στην ανάγκη και θα στον πιάσει

μπορει στα επωνυμα να μην ειναι η τιμη χονδρικης το 1/3 ή το 1/2 αλλα να ειναι το 1/4 της λιανικης..το θεμα ειναι οτι ο μαστορας ΠΑΝΤΑ τα παιρνει πιο φτηνα απο τον ιδιωτη...
τα χρεωνει ομως πιο ακριβα, ακομα και απο την λιανικη...ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ...
και 5€ να τα πηρε ο συγκεκριμενος (ενω λιανικη εχουν 6) εβγαλε ΠΟΛΥ ΚΕΡΔΟΣ αφου τα χρεωσε 12...

αν τώρα ο μηχανικός είναι καραλαμόγιο και βαράει τόσο .. ε μία φορά θα περάσει ο πελάτης αυτός ... μετά δεν θα πηγαίνει ούτε απ' έξω

οι εποχές που βαράγανε ότι να-ναι έχουν περάσει ... και αυτό ισχύει για κάθε επιχείρηση και κλάδο

δεν υπαρχει λογος να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα...
και ναι υπαρχουν και οι καλοι, οπως υπαρχουν και τα καραλαμογια...
και ναι μπορει ΓΕΝΙΚΑ οι εποχες που βαραγανε οτι να'ναι να εχουν περασει, αλλα υπαρχουν ακομα πολλοι που αμα σε βρουνε μποσικο σε ντουφεκανε στον σταυρο και δεν ξερεις απο που σου ηρθε...
ειδικα κατι σκουτεραδες που δεν εχουν ιδεα απο μηχανακια και σερβις, γινεται τρελο πανηγυρι...
του αδερφου μου με το beverly ο ενας του ελεγε γενικο σερβις 380 και ο αλλος του ειπε οτι θα του κανει τα ιδια πραγματα με 240...:rolleyes:

:wave2:


δεν ειμαι κατα ολων των μαστορων, αλλα οταν βλεπουμε μια αδικια και ενα δαγκωμα, καλο ειναι να το λεμε...
και να μην λεμε "η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση"...
εκτος οτι η αληθεια βρισκεται στους sex pistols (https://www.youtube.com/watch?v=wZRbDidWHS4):lol:, βρισκεται και στο γεγονος οτι ο φιλος ΔΑΓΚΩΘΗΚΕ ασχημα απο τον μαστορα...
:wave2:

catmaster
06/04/2014, 20:08
τώρα για τα λάδια-φίλτρο στο συγκεκριμένο παλικάρι με το Cbf 600 - ναι συμφωνώ ότι πλήρωσε παραπάνω... την ξέρω αυτή τη μάρκα αλλά δεν θυμάμαι αν περνάει jaso ma- jaso ma2 προδιαγραφές

το συγκεκριμένο μηχανάκι με ενα ημισυνθετικό λάδι επώνυμο με προδιαγραφές μια χαρά πηγαίνει για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα στο μέσο όρο των οδηγών

το πρώτο που είπα ήταν ότι πλήρωσε δυσανάλογα με την υπηρεσία που του πρόσφεραν
καλύτερα τώρα ;;


δεν ειμαι κατα ολων των μαστορων, αλλα οταν βλεπουμε μια αδικια και ενα δαγκωμα, καλο ειναι να το λεμε...
και να μην λεμε "η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση"...
εκτος οτι η αληθεια βρισκεται στους sex pistols (https://www.youtube.com/watch?v=wZRbDidWHS4):lol:, βρισκεται και στο γεγονος οτι ο φιλος ΔΑΓΚΩΘΗΚΕ ασχημα απο τον μαστορα...
:wave2:



όταν λέω η αλήθεια βρίσκεται στη μέση εννοώ ότι υπάρχουν καλοί και κακοί , οικονομικοί και ακριβοί

τι δεν κατάλαβαίνεις και πρέπει να ξαναγράφουμε τα ίδια ρε μαν ;;

:wave2:

devil's animal
06/04/2014, 20:17
το πρώτο που είπα ήταν ότι πλήρωσε δυσανάλογα με την υπηρεσία που του πρόσφεραν
καλύτερα τώρα ;;





όταν λέω η αλήθεια βρίσκεται στη μέση εννοώ ότι υπάρχουν καλοί και κακοί , οικονομικοί και ακριβοί

τι δεν κατάλαβαίνεις και πρέπει να ξαναγράφουμε τα ίδια ρε μαν ;;

:wave2:

ξερεις πως ειναι με το πληκτρολογιο, μαν...
τωρα που διευκρινησες...ειμαι απολυτα συμφωνος!!
:beer::beer::beer:

catmaster
06/04/2014, 20:19
ξερεις πως ειναι με το πληκτρολογιο, μαν...
τωρα που διευκρινησες...ειμαι απολυτα συμφωνος!!
:beer::beer::beer:

ανταποδίδω μπύρες μαν

:beer::beer::beer:

DoctoR_k6
06/04/2014, 20:35
Προφανως δεν ειπαμε πως του εκανε χαρη ο μαστορας...Οτι τον δαγκωσε τον δαγκωσε απλα οπως προειπαν δεν ειναι ολα ασπρα μαυρα, αλλα κ ενδιαμεσες καταστασεις!!
Η μαθαινεις κ αλλαζεις μονο σου λαδια φιλτρα κλπ η μαθε τις τιμες κ ρωτα πριν πας γιατι στους καιρους αυτους περιμενουν 1-2 τετοιους μπας κ βγαλουνε!!(τα λαμογια γιατι δεν ειναι ολοι ετσι)
Κ παντα μιλας για συνοικιακο συνεργειο γιατι αντιπροσωπειας συνεργειο εχει κανονικα ταριφα!!!
Για λαδια λυνεις φαιρινγκ...?Απο κατω ειναι η ταπα!(ασχετο :) )

toyar
06/04/2014, 20:46
η αμυνα απεναντι στα λαμογια ειναι η ερευνα αγορας
με το internet ολα γινονται ευκολα
πριν πας στον μαστορα μαθαινεις ποσο εχει το φιλτρο σου και που κυμαινονται τα καταλληλα λαδια και πας προετοιμασμενος
και δεν ειναι κακο να ρωτησεις κοστος πριν γινει η δουλεια;)

leonnino
07/04/2014, 10:16
Εγώ λέω ότι με πορδές δεν βάφουν αυγά. Έτσι λοιπόν και εδώ αν θες το άμεσο και γρήγορο κέρδος χάνεις το μόνιμο εισόδημα. 70-80 € περνούσα τα κορυφαία liquimoly 5w-50 μαζί με εργασία και φίλτρο. Πλέον αντιπροσωπία honda

leonnino
07/04/2014, 10:23
Επίσης η αλλαγή λαδιών στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι παιχνιδάκι. Απλά όπως είπα πιστεύω πως σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς πρέπει να στηρίζουμε τηβ αγορά όσο γίνεται γιατί υπάρχει αλυσιδωτή αντίδραση. Αυτό που δεν γουστάρω είναι η κοροϊδία

bruno
07/04/2014, 16:03
Kανουν πονηριες και δεν καταλαβαινουν ότι χανουν πελατες.Παράδειγμα,το μηχανακι περνει 2,3 λιτρα,πληρωνεις φυσικα 3 και δεν δινει το υπολοιπο πισω,καποια στιγμη γεμιζει το μπουκαλι από τα περισσευματα.Άλλο,πας για λαδια,μονο λαδια, αφηνεις την μηχανη φευγεις και όταν γυρνας εχει αλλαξει ο μαστορας φιλτρο λαδιου και τακακια(δεν ηθελαν αλλαγη στανταρ αυτό).

theofilos888
07/04/2014, 16:08
Kανουν πονηριες και δεν καταλαβαινουν ότι χανουν πελατες.Παράδειγμα,το μηχανακι περνει 2,3 λιτρα,πληρωνεις φυσικα 3 και δεν δινει το υπολοιπο πισω,καποια στιγμη γεμιζει το μπουκαλι από τα περισσευματα.Άλλο,πας για λαδια,μονο λαδια, αφηνεις την μηχανη φευγεις και όταν γυρνας εχει αλλαξει ο μαστορας φιλτρο λαδιου και τακακια(δεν ηθελαν αλλαγη στανταρ αυτό).

Πας για λαδια, μονο λαδια, ο μαστορας συμπληρωνει, αν λειπουν και ριχνει σπρει καρμπυρατερ στο μοτερ και το καθαριζει. Σε χρεωνει κανονικα και ολα καλα...... για αυτον!

bruno
07/04/2014, 16:24
Χαχα ενταξει,φαινεται το λαδι ότι είναι ξανθο...τωρα αν είναι 10w-40 20w-50 15w-50 δεν εχει σημασια.

theofilos888
07/04/2014, 16:28
Χαχα ενταξει,φαινεται το λαδι ότι είναι ξανθο...τωρα αν είναι 10w-40 20w-50 15w-50 δεν εχει σημασια.

Σου φαινεται παραλογο. Αν δεν εχει ματακι στο πλαι, πολλοι χρηστες μοτο δεν ξερουν τι χρωμα εχει το λαδι....

stefanos
07/04/2014, 16:37
Μοιρολόι.
Λάδια είναι δεν είναι τοξικά απόβλητα.
Πεζοδρομιάκι ντενεκεδάκι κλειδάκι λαδάκι και μισή ώρα από τον πολύτιμο χρόνο μας.
Που ουσιαστικά δεν είναι τόσο πολύτιμος πλέον εκεί που πήγαν οι μισθοί.:lol:

georgezzr600
07/04/2014, 20:11
συμφωνω με το στέφανο..
αφ ενος μπορεις να κανεις οικονομία αγοράζοντας σε τιμες ππου έσυ ψάχνεις και βρισκεις,άφ ετερου ξέρεις οτι πράγματι έγινε η αλλαγή λαδιών και ΄φιλτρου....
και κάτι επιπλέον...
τη χαρά του να κάνεις κάτι μόνος σου.
εδώ και χρόνια αλλάζω τα λάδια στο αυτοκίνητό μου.Εκτός του ότι ξέρω τι βάζω και καθε ποτε,ξοδεύω δημιουργικά το χρόνο μου κάνοντας κάτι ε κάτι που αγαπάω
σιγά σιγά θα μάθω να το κάνω στη μοτο

bruno
07/04/2014, 20:40
Καλα τα λετε,καποιοι όμως ισως δεν εχουν χωρο,χρονο ισως να μην "το εχουν'' με τα τεχνικα.Παντος γελαω με μια τηλ. εκπομπή σε καποιο καναλι που πουλαει αμαξια,διαφημιζει σουπερ προσφορα λιπαντικο σερβις λαδια-φιλτρο ΜΟΝΟ 99ε.

NIKOS132
08/04/2014, 11:35
αλλη φορα αγορασε τα εσυ και πες του οτι ειναι δωρο αχαχαχαχχαα:owned: