PDA

View Full Version : Προγραμματισμος Stock εγκεφαλου.



g_m900
06/04/2014, 05:29
Χαιρετιζω το φορουμ!

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την διαφημιση ενος συνεργειου οπου λεει πως μπορει να αναπρογραμματισει τον μαμα εγκεφαλο και να εγκαταστησει αλλες παραμετρους.
Εχω TDM900 και μετα απο ρετουσαρισμα κινητηρα ηθελα να δω πως μπορω να δωσω λιγη δυναμη ψηλα γιατι στεγνωνει.
Περασα λοιπον απο εκει να ρωτησω τι γινεται και πως...
Ο "βελτιωτης" λεει οτι καταργει κοφτη και τον παει στις 10200 rpm και γενικα οτι αλλαζει αβανς και αλλα...
Τιμη???
300€ προγραμματισμος και 150€ εγκεφαλος γιατι εμενα του 2004 δεν γραφεται.

Παμε στα κατα τωρα...

1. Προσωπικα δεν βαζω χερι σε μαμα εγκεφαλο...δεν παει να κανει και αεροπλανο το μηχανακι.
2. Το κοστος ειναι οσο μου ζηταει ενας αλλος τεχνικος με ρυθμιση στον δρομο με wide band commander. Καμμια σχεση η ρυθμιση στο δυναμομετρο με τον δρομο. Στον δρομο βλεπεις που πραγματικα κρεμαει το μηχανακι.
3. Αυτο το ...150€ να σου βρω μεταχειρω εγκεφαλο...δεν μου εκατσε καλα. Ο νοων ...νοειτω...

Για να μην γινομαι πιο πολυ κουραστικος...εχει κανει καποιος την συγκεκριμενη βελτιωση ωστε να βγουν πιο ασφαλη συμπερασματα??

DrBig
06/04/2014, 10:27
Χαιρετιζω το φορουμ!

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την διαφημιση ενος συνεργειου οπου λεει πως μπορει να αναπρογραμματισει τον μαμα εγκεφαλο και να εγκαταστησει αλλες παραμετρους.
Εχω TDM900 και μετα απο ρετουσαρισμα κινητηρα ηθελα να δω πως μπορω να δωσω λιγη δυναμη ψηλα γιατι στεγνωνει.
Περασα λοιπον απο εκει να ρωτησω τι γινεται και πως...
Ο "βελτιωτης" λεει οτι καταργει κοφτη και τον παει στις 10200 rpm και γενικα οτι αλλαζει αβανς και αλλα...
Τιμη???
300€ προγραμματισμος και 150€ εγκεφαλος γιατι εμενα του 2004 δεν γραφεται.

Παμε στα κατα τωρα...

1. Προσωπικα δεν βαζω χερι σε μαμα εγκεφαλο...δεν παει να κανει και αεροπλανο το μηχανακι.
2. Το κοστος ειναι οσο μου ζηταει ενας αλλος τεχνικος με ρυθμιση στον δρομο με wide band commander. Καμμια σχεση η ρυθμιση στο δυναμομετρο με τον δρομο. Στον δρομο βλεπεις που πραγματικα κρεμαει το μηχανακι.
3. Αυτο το ...150€ να σου βρω μεταχειρω εγκεφαλο...δεν μου εκατσε καλα. Ο νοων ...νοειτω...

Για να μην γινομαι πιο πολυ κουραστικος...εχει κανει καποιος την συγκεκριμενη βελτιωση ωστε να βγουν πιο ασφαλη συμπερασματα??

1)Ασε το αβανς αν θελεις να σου ζησει το μοτερ για πολλα χιλιομετρα.
2)Μου αρεσει οτι το 300ευ φλασαρισμα του μαμα δεν το βαζεις στα κατα!
3)Παρε ενα powercommander που μπορεις να το πουλησεις καποια στιγμη και να παρεις πισω καποια χρηματα.
4)Για σωστη ρυθμιση μην εμπιστευεσαι κανενα. Η μαθε πως να το κανεις μονος ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ η μην το κανεις καθολου, η βαλε ενα ετοιματζιδικο χαρτη στο PC για το μηχανακι σου και ανοιξε θρεντ με εντυπωσεις και προτασεις για βελτιωση αν κατι δεν σου καθεται καλα.

Ενδεικτικα, κοστος για PC και wideband παει περι τα 500ευρω και ειναι το ποσο που θα πρεπει να δωσεις αν θελεις να γινει καλη και σωστη δουλεια και οχι δουλεια 'εντυπωσεων'.

p@nos
06/04/2014, 12:21
τα 150ε για τον εγκεφαλο δεν ειναι πολλα τοσο κανουν μεταχειρω...τωρα για τις ρυθμισεις κλπ στο δρομο νταξ εχουν γινει τοσο ευκολα τα προγραμματα πλεον που μπορει να φτιαξει και η κουτση μαρια...υπαρχει πολυς κοσμος που θα σου ρυθμισει σωστα το μηχανακι πλεον στην αθηνα...ο συγκεκριμενος που σου ειπε να στο φτιαξει προφανως και ειναι ασχετος μη ρυθμισεις εκει γιατι αμα θελει να παει τον κοφτη στο τδμ 10500 η ειναι εντελως ασχετος η σε περασε για τελειως μαλακα κ ηθελε να σε εντυπωσιασει...

το τδμ δε στεγνωνει ψιλα απλα το μοτερ δε δουλευει ψηλα γιατι ειναι ετσι η κατασκευη του...δλδ οτι και να του κανεις απο καυσιμο δε θα παρεις και πολλα ψιλα...τα αβανς θα σου δωσουν παραπανω αλογα αλλα οπως ειπε και ο μπιγκουλας θελει προσοχη το σκαλισμα τους γιατι στις υπερβολες τα πυρακια παραμονευουν και θα παρεις κανα πιστονι στο χερι....αφτια

g_m900
06/04/2014, 12:59
Οταν εννοω στεγνωνει ψηλα δεν εννοω στις 9000 στροφες.
Ενοω να γεμισει μεχρι το οριο που ειναι 7-8000 στροφες.
Ναι οντως ειναι πολλα τα 300€ ...το ξεχασα.

Το μηχανακι εχει 122000 χλμ και συνεχιζει.
Εννοειται οτι δεν θα το πειραξω περα απο να το κανω πιο στρωτο σε λειτουργια.
Στα 120000 χλμ ανοιξα μοτερ και εκανα λειανση κυλινδρων, καινουργια ελατηρια, ροικη, τριψιμο βαλβιδων με αλλαγη στα τσιμουχακια τους και γενικα φρεσκαρισμα. Α...και χαμηλωμα κεφαλης για να αρπαξει λιγο συμπιεση.

Ο αλλος μηχανικος που μου ειπε οτι κανει ρυθμιση με wide band ειναι εκεινος που εχει συνεργειο διπλα απο τον Σμπρινη που πλενει μηχανες.
Δεν τον ξερω αλλα ο Σμπρινης μου ειπε καλα λογια.
Το μονο που δεν ξερω ειναι αν συνδεεται με wide band το pc3.

Βασικα μπορει και να λεω βλακειες γιατι δεν ξερω που συνδεεται το wide band για να καταγραψει δεδομενα...

balakia
06/04/2014, 14:34
να προσεχεις και μην το πειραξης γιατι μ αυτα που εκανες στο ανω μερος εισαι λιγο επικινδυνος για μενα.
εκανες τον μισο κινητηρα καινουργιο,αυξησες και συμπιεση ενω απο κατω εχεις 120000 χλμ.με οτι αυτο συνεπαγεται σε φυσιολογικες φθορες-ανοχες.

Pan (dvs)
06/04/2014, 14:47
.......
Το μηχανακι εχει 122000 χλμ και συνεχιζει.
...........


Θα συνεχιζει?

Δεν ειμαι σχετικος και πιθανοτατα να κανω λαθος.
Νομιζω οτι η συγκεκριμενη μηχανη δεν ειναι για πολλα πειραματα.Εκανες ηδη αρκετα.Κανε μερικα χλμ μεχρι να δεις πως πανε οι αλλαγες που εκανες και βλεπεις.

g_m900
06/04/2014, 23:09
Θα συνεχιζει?
Δεν ειμαι σχετικος και πιθανοτατα να κανω λαθος.
Νομιζω οτι η συγκεκριμενη μηχανη δεν ειναι για πολλα πειραματα.Εκανες ηδη αρκετα.Κανε μερικα χλμ μεχρι να δεις πως πανε οι αλλαγες που εκανες και βλεπεις.

Μια χαρα θα συνεχισει.
Γουργουριζει το μοτερ.
Ετσι ηταν πριν το επισκευασουμε...
http://img812.imageshack.us/i/pdmf.jpg/

Και ετσι οταν τελειωσαν οι εργασιες...
http://img819.imageshack.us/i/cr00.jpg/

Η επισκευη εγινε στον Δελαμανη με γνωμονα την στρωτη λειτουργια και οχι τιποτα βλακειες για επιδοσεις που δεν προκειται να παρω απο το συγκεκριμενο μηχανακι.

Οχι οτι ειχε κανα σοβαρο προβλημα πριν...απλα εκαιγε λαδια απο δικη μου βλακεια( 2 track day σε 10 μερες και 5000 χλμ με τα ιδια λαδια) μετα τα 75000χλμ.
Τα τσιμουχακια ηταν ψοφια λογω φυσιολογικης φθορας οποτε 700ml που εκαιγε στα 5000χλμ δεν μου καθισανε καλα.
Βεβαια εγω αλλαζα καθε 3500 το πολυ οποτε ημουν κοντα στο 500αρι ml.
Ο λογος που ψαχνω να το σεταρω με παραλληλο εγκεφαλο ειναι για να στρωσει απο λειτουργια και καταναλωση. Εχει μειωθει η αυτονομια κανα 30αρι χλμ ενω χαμηλα εχει ζωντανεψει αρκετα σε σημειο που δυσκολα δεν θα σηκωθει σουζα αν φυγω γρηγορα απο σταση.

Θα προχωρησω με pc3 και οποτε το κανω θα ενημερωσω περι του θεματος...

Pan (dvs)
07/04/2014, 07:46
Εσυ του εχεις τη σειρα ,εσυ ξερεις.:beer: