PDA

View Full Version : Πρόβλημα κάπου στα μπροστινά σε innova i



Alkoolikos
06/04/2014, 17:58
Καλησπέρα σε όλους μάγκες,απο το ιννόβα δεν έχω παράπονο εδώ και 1.5 χρόνο που το έχω,(μεταχειρησμένο το πήρα σε πολύ καλή κατάσταση).Προχθές όταν είμουν με 2κάβαλο σε μια ψηλοανηφορίτσα(μην φανταστείτε καμία τρελή κλίση),ένιωσα ότι μου είχε σκάσει το μπροστινό λάστιχο,καταλάβατε την αίσθηση ότι η ρόδα είναι πολύ βαριά,το τιμόνι να πηγαίνει πέρα δώθε σαν να πατάει η ρόδα πάνω σε ράγες,κατεβαινω κατευθειαν να δω,κομπλε το λαστιχο,πηγα και του εβαλα και αερα για να βεβαιωθω.Απο τοτε λοιποιν οποτε στρίβω το τιμονι,νιωθω την ροδα καπως σαν να καθεται,η να τραβαει,δεν μπορω να σας το εξηγησω 100%,ο τροπος μονο που μπορω να το εξηγησω ειναι οτι νιωθω το μπροστινο λαστιχο να παταει σε ραγες η σε δρομο με "φουσκωματα" στην ασφαλτο...Επισης οταν το εχω στο διπλο,και αφηνα το τιμονι ελευθερο στην μεση,επεφτε κατευθειαν προς τα δεξια,τωρα σαν να "κολλαει",ειδηκα οταν το τιμονι ειναι τερμα δεξια η τερμα αριστερα,"ζοριζεται" λιγο δεν ειναι τοσο ελαφρυ,το πηγα σε ενα μαστορα και μου ειπε ρουλεμαν,και εγω ο μαλακας δεν ρωτησα αν εννοουσε τα ρουλεμαν της ζαντας η ψηλα πανω στο λαιμο,και πηγα και αλλαξα σε ενα γνωστο μου τσακαλο χωρις εργασια τα ρουλεμαν της ροδας,τιποτα ακομα...τι πιστευετε οτι μπορει να ειναι?αυτος μου ειπε επισης οτι ισως εχουν κλασει και οι μπουκαλες,παντως το μηχανακι ειναι ισιο,οι ζαντες και οι 2 επισης,και εχω προβληματιστει...(εχθες που πηγα σε ψηλοανιφοριτσα παλι,με πολυ ελαφρυ ατομο πισω 2καβαλο,μου το εκανε παλι,δηλαδη στις ανηφορες ειναι πολυ εντονο,ακριβως σαν να εχει σκασει λαστιχο)

toyar
06/04/2014, 18:47
ρουλεμαν τιμονιου αλλα πρωτα αποπειρα για σφιξιμο

vaska
06/04/2014, 19:18
Περισσότερο για ρουλεμάν τροχού μου κάνει. Πόσα χλμ έχεις ???


εντιτ

Τώρα είδα ότι άλλαξες και ξαναδιαβάζοντας είδα ότι λες για κολλήματα στα τέρματα του τιμονιού, οπότε ο από πάνω έχει δίκιο

yiannis172
06/04/2014, 19:18
ρουλεμαν τιμονιου αλλα πρωτα αποπειρα για σφιξιμο

Συμφωνω.Λογικα σφιξιμο θα θελει,αν δεν προηγηθηκε κανενα βαρβατο πλυσιμο με πιεστικο,που μπορει να περασε νερο στο ρουλεμαν ή καποιο πεσιμο-χτυπημα που εκανε το ρουλεμαν να την ακουσει.

bruno
06/04/2014, 21:59
Αυτό μοιαζει με σκαλωμα των ρουλεμάν του λαιμου και μαλλον ξέσφιγμα θελει παρα σφιξιμο.Για αλλαγη τα βλεπω.

Alkoolikos
07/04/2014, 00:22
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Κατά 90% είναι ρουλεμάν στο λαιμό δηλαδή...ένας σήμερα μου είπε πάντως πως άμα ήταν αυτό το πρόβλημα αλλού θα ήταν το τιμόνι αλλού η ρόδα...Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα μέσα στις μπουκάλες?

makis206
07/04/2014, 01:22
Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα μέσα στις μπουκάλες?

Κάτι ήταν αλλά το ήπιαμε νωρίτερα..:lol:


Ρουλεμάν λαιμού κι από μένα κατά 99,9%, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χρειάζεται απλώς λίπανση αλλά στην δική σου μάλλον για καμιά σπασμένη μπίλια μου μυρίζει, διαφορετικά θα σε προειδοποιούσε για αρκετό καιρό ίσως μέχρι να "βαρύνει" τόσο πολύ. Δεν είναι καμιά τρελή βλάβη, μη σε ανησυχεί. Πας, το αλλάζεις, καινούργιος. Ούτε αλλού τα τιμόνια κι αλλού οι τροχοί, ούτε επίθεση εξωγήινων το βράδυ που κοιμάσαι, ούτε ΓΑΠ για πρωθυπουργός ξανά στο μέλλον..:lol:

:beer:

Alkoolikos
07/04/2014, 14:33
χαχα,σε ευχαριστω πολυ φιλε,αμα δεν ειναι κατι αλλο θα σας ενημερωσω :)