PDA

View Full Version : βοηθεια για λαστιχα ktm avd 990



ilai_7
07/04/2014, 17:11
καλησπέρα στην παρέα.. εχω ένα ktm adv 990 και είμαι προς αναζήτηση ελαστικών .τωρα έχω τα karro 3 αλλα πέφτei για πλάκα η γόμα τους και επίσης στο χώμα δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος στις γρήγορες ταχύτητες.περισσοτερο καλά ήταν στην άσφαλτο που έξυναν μασπιέδες στην κυριολεξία. θέλω κάτι λίγο καλύτερο για το χώμα αλλα να με πάει και στην άσφαλτο. Είμαι ανάμεσα στο TKC 80 continental και στο D908 dunlop.. Tι προτείνετε ρε παιδιά ???γιατί δεν μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα καταλήξω.. τι λενε αυτά από αντοχή κράτημα στο χώμα αλλα και στην άσφαλτο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

MikeG
07/04/2014, 17:14
Welcome αρχικά.

Κατά δεύτερον, δες το παρακάτω thread : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122659&page=17&p=2373139&viewfull=1#post2373139

DrBig
07/04/2014, 17:54
καλησπέρα στην παρέα.. εχω ένα ktm adv 990 και είμαι προς αναζήτηση ελαστικών .τωρα έχω τα karro 3 αλλα πέφτei για πλάκα η γόμα τους και επίσης στο χώμα δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος στις γρήγορες ταχύτητες.περισσοτερο καλά ήταν στην άσφαλτο που έξυναν μασπιέδες στην κυριολεξία. θέλω κάτι λίγο καλύτερο για το χώμα αλλα να με πάει και στην άσφαλτο. Είμαι ανάμεσα στο TKC 80 continental και στο D908 dunlop.. Tι προτείνετε ρε παιδιά ???γιατί δεν μπορώ να επιλέξω σε ποιο θα καταλήξω.. τι λενε αυτά από αντοχή κράτημα στο χώμα αλλα και στην άσφαλτο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τα μαμα λαστιχα δεν σ'αρεσουν?

ilai_7
07/04/2014, 18:11
Φιλε μου στο χώμα με απαιτήσεις δυστυχώς δεν με καλύπτουν γι αυτο κοιτάω την εκδοχή σε αυτα που έγραψα απο πανω!!!αλλα είμαι σε μεγάλο δίλημμα και δεν ξέρω τι να κανω!!

DrBig
07/04/2014, 19:23
Να σε πω...το Enduro 3 Sahara (το πισω) ειναι απαιχτο λαστιχο για ον-οφφ αλλα βγαινει σε 140 διασταση αντι 150. Δουλευει στην ζαντα του 990 αλλα εχει λιγο μικροτερο οριο στις κλισεις, οπως και ειναι αναμενομενο. Επισης μακραινει και λιγο την μεταδοση λογω ψηλοτερου προφιλ. Το μπροστινο δεν το εχω δοκιμασει, αλλα φανταζομαι θα ειναι εφαμιλλο του πισω. Προσοχη στο εμπρος να ειναι το μοντελο με τον μεγαλο δεικτη ταχυτητας γιατι αυτο με τον μικρο εχει σκελετο ζυμαρι και ειναι ακαταλληλο για το βαρος και τα φρενα του 990.
Οποτε μια προταση εναι συνδυασμος σαχαρα πισω και καρου 2 η 3 για μπροστα.

Απο την αλλη, αν προσβλεπεις σε πιο εξειδικευμενη χρηση χωματος, τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να πλεξεις στενοτερα στεφανια στις ζαντες σου. Το 950SE πχ εχει 2.5" ζαντα πισω και 1.85" μπροστα και ειναι αλλος τελειως κοσμος στο χωμα χωρις να χανει και τοσο πολυ στο δρομο, με το εν λογω σαχαρα πισω να ζωγραφιζει εντος κι εκτος.

ilai_7
07/04/2014, 20:50
Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου ήσουν κατατοπιστικός!!!μηοως να αρχίσω να σκέφτομαι την εκδοχή καθαρά εντουρο λάστιχα για το χώμα και αλλαγή οταν ταξιδεύω σε δρόμο;;δηλαδή να εχω δυο ζευγάρια ένα για την κάθε χρήση...σε αυτή την περίπτωση έχουμε καμια πρόταση για καθαρά χωμάτινα λάστιχα που να μπορούν να ταξιδέψουν και λιγο άσφαλτο με κανονικές ταχύτητες και οχι γρηγορα;;

gefr
11/04/2014, 21:57
Στο advrider προτείνουν για ταξίδια σε χώμα (αντοχή σε πολλά χιλιόμετρα) συνδυασμό μπροστά Michelin Τ63 και πίσω Heidenau K60 Scout με μέγιστη τα 190χαω. Για πιό off road θεωρούν πολύ καλό το Dunlop D908 σε 140/80/18 με μέγιστη 170χαω και για μπροστά το Pirelli MT21 με μέγιστη ταχύτητα τα 130χαω. Για όσα δεν το αναφέρω οι διαστάσεις είναι μανήσιες.
Να αναφέρω οτι τα πολύ αξιόλογα εκτός δρόμου, στο δρόμο και ειδικότερα σε βρεγμένο θεωρούνται τρομαχτικά.

Lioulios
12/04/2014, 01:01
Το λάστιχο που ζητάς δεν πάρχει .

2 ζευγάρια για να εισαι οκ παντου . Αν δεν θες να μπλέξεις με βαλε βγάλε .... 2 ζευγαρια ζαντ/χα .

Αλλιώς όλα οσα σου είπαν παραπάνω .

stam2
12/04/2014, 06:58
Mitas E10 που ειναι και φτηνα... Και δοκιμασμενα...;

indianos950
12/04/2014, 09:36
Michelin desert???
Με δείκτη ταχύτητας Η αν θυμάμαι καλα. Αλλά για να λειτουργήσουν σωστά θέλουν στεφάνι πισω απο SE 950

gefr
13/04/2014, 09:09
Το λάστιχο που ζητάς δεν πάρχει .

2 ζευγάρια για να εισαι οκ παντου . Αν δεν θες να μπλέξεις με βαλε βγάλε .... 2 ζευγαρια ζαντ/χα .

Αλλιώς όλα οσα σου είπαν παραπάνω .
...

Juohmaru!
13/04/2014, 10:18
Mitas E10 που ειναι και φτηνα... Και δοκιμασμενα...;

Τα έχεις δοκιμάσει; ...ή καποιος άλλος από το φόρουμ; εντυπώσεις...;

MikeG
13/04/2014, 10:46
Τα έχεις δοκιμάσει; ...ή καποιος άλλος από το φόρουμ; εντυπώσεις...;

Για τα 07 θα βρείτε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2373139
Για τα 10 στο advrider.

Juohmaru!
13/04/2014, 16:39
Για τα 07 θα βρείτε εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2373139

Αγαπητέ MikeG έχω διαβάσει την πολύ αναλυτική αναφορά σου για τα Mitas E07, όπως και του road spirit για τα Heidenau K60...

Με αφορμή το παρόν νήμα του ΗΛΙΑΣ7, θα θελα να ρωτήσω κατόχους κυρίως 950/990adv για τα συν και τα πλην των παραπάνω ελαστικών σε σχέση με τα "μανίσια" Pirelli MT90... Παρά το αιώνιο πρόβλημα των τελευταίων με το σκελετό του μπροστινού (αν σου κάτσει...), τα ΜΤ90 σχεδιάστηκαν για το LC8 και τα καταφέρνουν σε πολλούς τομείς, από ξύσιμο σε στροφιλίκι και 200ρες στην εθνικη μέχρι και "στεγνά" χώματα, με καλή χιλιομετρική απόδοση. Κάτι σαν τα Metzeler Sahara χρόνια τώρα για πιο ελαφριά μηχανάκια...

Σαφώς θεωρώ την καλύτερη (αλλά ακριβότερη και πιο μπελαλίδική) λύση, αυτή του 2ου σετ καθαρά χωμάτινων (908RR, Karoo, οχι 50-50).
Εννοείται οτι για το LC8, δεν συζυτάω καν για καθαρά ασφάλτινα ελαστικά όπως τα ContiAttack ή Dunlop TR91...

gefr
13/04/2014, 19:33
Και γιατί εννοείται; εγώ θα δοκιμάσω ένα ασφάλτινο σετάκι Conti Trail Attack να δώ πόσο καλά μπορεί να κρατάει το μηχανάκι.

Juohmaru!
13/04/2014, 21:52
Και γιατί εννοείται; εγώ θα δοκιμάσω ένα ασφάλτινο σετάκι Conti Trail Attack να δώ πόσο καλά μπορεί να κρατάει το μηχανάκι.

Χα χα... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

Απλά τα adv γενικά, πόσο μάλλον τα 950/990, είναι για μένα συνυφασμένα και με τη δυνατότητα για χώμα ανα πάσα στιγμή... και αυτή τους τη δυνατότητα δεν θέλω να τη χάσω! Άσε που δεν μπορώ να βλέπω το θηρίο με εντουράδικες διαστάσεις 21-18 να φοράει "σλικ" λαστιχάκια... οουυυυυυυ ρε!!! χα χα!

gefr
14/04/2014, 21:41
Και εγώ έτσι έλεγα, μέχρι που είδα δύο μηχανάκια 950 και 990 με στρητάδικα και μου άρεσαν. Άν συνυπολογίσεις οτι κάνω δυό τρείς εκδρομές το χρόνο σε χώμα, ενώ τον υπόλοιπο χρόνο οδηγάω σε άσφαλτο, αλλάζω τα λάστιχα σε πιό χωμάτινα με 10€ τη φορά και 10€ πίσω και πάλι φτηνότερα μου βγαίνει όσπου να φτάσω το ποσό για δύο ζαντολάστιχα.

ilai_7
16/04/2014, 20:41
Καλησπέρα παιδιά ..εγω τελικά έβαλα ένα Karoo 3 ακομα πισω με σκοπό να φαγωθεί και το μπροστα σε άλλες 4000 χιλιόμετρα περιπου..μετά απο παρά πολύ ψάξιμο κατέληξα ότι δεν υπάρχει λάστιχο που να ειναι και στην άσφαλτο και στο χώμα τέλειο και με μέγιστη απόδοση φθοράς..το καλύτερο εφόσον δεν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά ζαντων και να τις τραμ παρουμε ειναι δυο ζευγάρια στο γκαράζ μας και να τα τραμ παρουμε.. Ετσι κι αλλιώς τα καθαρά χωμάτινα ειναι σχετικά φθηνά .μπορεις να βρεις απο 130 ευρώ .βεβαια αυτα δίνουν μέγιστη ταχύτητα 120 οποτε απαγορευτικά τελείως για άσφαλτο !!! Αυτα απο εμένα

MiltiadisK.D
17/04/2014, 18:05
Περιμένουμε εντυπώσεις απο τα KAROO 3:winka:

ilai_7
17/04/2014, 18:46
Φιλε μια χαρά ειναι άσφαλτο στρίβουν τρένο απλα χώμα ειναι καλα στεγνό και πέτρα στη λάσπη εχει θέμα να ξερεις..μειονέκτημα ειναι ότι τρώγονται σχετικά γρηγορα ..στις 4000 περιπου άλλαξα το πισω που έπεσε τελείως ..το μπροστα καινούργιο χωρίς υπερβολή..στην επόμενη αλλαγή ολόκληρο ζευγάρι !!!καλη επιλογή και για χώμα και άσφαλτο ..στην βροχή ικανοποιητικά χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν θέλουν προσοχή..

MiltiadisK.D
19/04/2014, 14:55
Μάλιστα,παρεμφερεί με τα TKC 80 αλλα και τα παλιά KAROO μου φαίνονται τα 3(KAROO).

gefr
14/05/2014, 09:57
MICHELIN Cross Competition S 12 XC NHS και μου βγήκε σπαθί. Στο δρόμο βέβαια δεν είχα απαιτήσεις αλλά στη λάσπη ήταν ταμάμ.

316279

okeanis1234
14/05/2014, 19:53
Και γιατί εννοείται; εγώ θα δοκιμάσω ένα ασφάλτινο σετάκι Conti Trail Attack να δώ πόσο καλά μπορεί να κρατάει το μηχανάκι.

Παντως εγω απο το conti trail attack 2 που φοραει απο μαμα το 1190 ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος σε καθαρα ασφαλτινη χρηση,και στο κρατημα και στη χιλιομετρικη αποδοση...
Γενικα τα continental δεν τα ειχα σε μεγαλη υποληψη,αλλα το συγκεκριμενο ειναι φοβερο.

stam2
15/05/2014, 09:10
για απόδοση σε άσφαλτο και πολλά χιλιόμτρα αντοχής

υπάρχει κι αυτή η επιλογή....

316188

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PZ_d5IIdRZI






πλάκα κάνω έτσι.....?

bros400pgm
15/05/2014, 09:21
Μια χαρα ειναι.

geez996
15/05/2014, 21:54
Παντως εγω απο το conti trail attack 2 που φοραει απο μαμα το 1190 ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος σε καθαρα ασφαλτινη χρηση,και στο κρατημα και στη χιλιομετρικη αποδοση...
Γενικα τα continental δεν τα ειχα σε μεγαλη υποληψη,αλλα το συγκεκριμενο ειναι φοβερο.

Εγώ πάλι τα βρίσκω σκουπίδια....

indianos950
28/06/2014, 12:44
Παιδιά καλημερα. Τα scorpion mt90 εχουν σταματήσει να βγαίνουν; Αν υπαρχουν καμία πρόταση να βρω ;

gefr
01/07/2014, 06:31
Εγώ πάλι τα βρίσκω σκουπίδια....

και ποιά θεωρείς κορυφαία ασφάλτινα;

Η εναλλακτική πρόταση είναι τα Scorpion Trail σε μανήσιες διαστάσεις. Αυτά τα δύο Conti Trail Attack και Scorpion Trail πρέπει να είναι οι κορυφαίες επιλογές για ασφάλτινα αυτή τη στιγμή.

geez996
01/07/2014, 11:31
και ποιά θεωρείς κορυφαία ασφάλτινα;

Η εναλλακτική πρόταση είναι τα Scorpion Trail σε μανήσιες διαστάσεις. Αυτά τα δύο Conti Trail Attack και Scorpion Trail πρέπει να είναι οι κορυφαίες επιλογές για ασφάλτινα αυτή τη στιγμή.

Για τα 950/990 scorpion trail. Μακραν καλυτερα απο τα conti. Να πω ομως και οτι η αποδοση τους πεφτει καπως αποτομα....Εμενα μου εβγαζαν γυρω στα 8000 χλμ.



Για το 1190:
τωρα φοραει continetal και γλυστρανε αρκετα. Εχω παιξει με πιεσεις και χαμηλοτερα απο τις προτεινομενες του κατασκευαστη και δεν δουλευει με τιποτα. Δεν μου αρεσει ο σκελετος τους με τιποτα... ουτε και η γομα.
Στις διαχωριστικες γραμμες γλυστρανε λες και εχω πατησει λαδια...

Ψαχνομαι να τα αλλαξω αλλα οι επιλογες ειναι περιορισμενες λογω του 19αρι μπροστινου τροχου.

Για πισω εχει μπει και 180 πλατος απο ενα παλικαρι στο advrider αλλα δεν ψηνομαι.

Μεχρι στιγμης ετοιμη λυση ειναι michelen. Δεν εχω ψαχτει ακομα καλα ομως.

Mariner
01/07/2014, 12:32
και ποιά θεωρείς κορυφαία ασφάλτινα;

Η εναλλακτική πρόταση είναι τα Scorpion Trail σε μανήσιες διαστάσεις. Αυτά τα δύο Conti Trail Attack και Scorpion Trail πρέπει να είναι οι κορυφαίες επιλογές για ασφάλτινα αυτή τη στιγμή.

Yπάρχουν και τα Dunlop TR91 που εμένα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο απο τα conti

DrBig
01/07/2014, 12:40
Πολυ αυστηρες κρισεις.
Φιλος εξυνε αγκωνες με τα κοντι και τωρα ξυνει αγκωνες με τα σαχαρα τα οποια και ειναι λιγουλακι λαθος διασταση για το 990 και βαζουν πολυ λιγοτερο λαστιχο στις κλισεις απο τα αμιγως ασφαλτινα.
Με τυχαιες πιεσεις, διοτι δεν πολυασχολειται με λεπτομερειες.
Ας μη μιλησουμε για ρυθμισεις στις αναρτησεις.
Της κοντης ψ... κλπ

indianos950
01/07/2014, 16:39
Τελικά βρηκα mt-90 a/t 2013 μοντελο αλλα αρκετα φθηνά θα παράμείνω στο κλασσικό πιρελι όσο υπάρχει ακομη. Στο 1190 υπαρχουν πολλα Λαστιχα αν φοράει 110/90-19 και 150/70/17. Εμείς τι θα γίνουμε δε ξερω

indianos950
01/07/2014, 16:40
Γιατρέ στο δικό σου με 17 πισω πως ήταν;

DrBig
01/07/2014, 17:02
Γιατρέ στο δικό σου με 17 πισω πως ήταν;

Στο δρομο με anakee2 λαστιχο που εχω παει πολυ καλα. Πρεπει ομως να ανεβαζεις λιγο τα πηρουνια στις τιμονοπλακες οταν αλλαζεις απο τον 18ρι για να ερθει η γεωμετρια στα ισα της. Ειλικρινα ομως δεν βρισκω τον λογω στα δικα σας για 17ρι εκτος κι αν θελετε να μειωσετε το υψος της μηχανης. Εχω δει τα κοντι να κανουν απιστευτα πραγματα.

papadon
01/07/2014, 17:18
Εδώ και 2 εβδομάδες και 1500χλμ έβαλα στο 950 τα Dunlop TR91 και ομολογώ πως είμαι πολύ ικανοποιημένος σε σχέση με τα μαμά στο δρόμο, έτσι κ αλλιώς και τα δικά του καλά στο χώμα δεν είναι, οπότε γιατί να μην δοκιμάσει κανείς κάτι πιο ασφάλτινο? Παρέχουν μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης( συχνά-πυκνά ένιωθα τα μαμά να τελειώνουν) και πολύ καλύτερη αίσθηση στο μπροστινό. Άν θέλεις στα σοβαρά να πας στο χώμα, έτσι κ αλλιώς θέλει τακουνάτο λάστιχο.

spyro
01/07/2014, 17:39
Πολυ αυστηρες κρισεις.
Φιλος εξυνε αγκωνες με τα κοντι και τωρα ξυνει αγκωνες με τα σαχαρα τα οποια και ειναι λιγουλακι λαθος διασταση για το 990 και βαζουν πολυ λιγοτερο λαστιχο στις κλισεις απο τα αμιγως ασφαλτινα.
Με τυχαιες πιεσεις, διοτι δεν πολυασχολειται με λεπτομερειες.
Ας μη μιλησουμε για ρυθμισεις στις αναρτησεις.
Της κοντης ψ... κλπ

αυτόν τον φίλο σου κάποια στιγμή πρέπει να το γνωρίσουμε. με τόσα που έχεις πει όλο αυτό το καιρό με τρώει η περιέργεια. Στην επόμενη βόλτα count me in ρε

:evil:

DrBig
03/07/2014, 07:10
αυτόν τον φίλο σου κάποια στιγμή πρέπει να το γνωρίσουμε. με τόσα που έχεις πει όλο αυτό το καιρό με τρώει η περιέργεια. Στην επόμενη βόλτα count me in ρε

:evil:

Ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε. Λεω να αρχισω να κοβω εισητηρια :lol:
Θα σε πω παντως...αν και θα ειναι βολτουλα στρηταδικη γιατι τωρα τελευταια πηρε ενα zzr1400 και δεν λεει να κατεβει.

spyrakos35
03/07/2014, 07:39
αυτόν τον φίλο σου κάποια στιγμή πρέπει να το γνωρίσουμε. με τόσα που έχεις πει όλο αυτό το καιρό με τρώει η περιέργεια. Στην επόμενη βόλτα count me in ρε

:evil:


Ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε. Λεω να αρχισω να κοβω εισητηρια :lol:
Θα σε πω παντως...αν και θα ειναι βολτουλα στρηταδικη γιατι τωρα τελευταια πηρε ενα zzr1400 και δεν λεει να κατεβει.

αν είναι αυτός που υποψιάζομαι, ένα σου λέω σπύρε....

ανέβηκε στο φουζουρού και το κρυψε......

:cry:

:lol:




αλλά το δίδυμο μπίγκουλας-μπζηλός, βγάζουν τρελό γέλιο

:beer:

indianos950
04/07/2014, 15:13
Γιατρέ λες τον πΣηλο με το λευκό 990 μαλλον. Ενταξει ο τύπος ειναι 2Χ2. Φαινόταν κ ζορικο τιμόνι

gefr
06/07/2014, 20:30
Μμμμ... μόλις επέστρεψα από εκδρομή στα βουνά, Μπέλες και ανατολικά μέχρι Νέστο. Στην παρέα ήταν και ένας παλιός εντουράς που ήρθε με το καθημερινό του Vstrom... με τα λάστιχα που είχε όταν πήγε στη Μόσχα το... 2010 αν θυμάμαι καλά, καραστρητάδικα... και μας έδωσε τα.... στο χέρι και εμείς γλυστρούσαμε (Michelin T63 μπροστά και Heidenau Scout πίσω) και αυτός πήγαινε... και σε νεροφαγώματα και σε ανηφόρες και σε δρόμους υλοτομίας...