PDA

View Full Version : Παιχνίδια αγοράζετε στα παιδιά σας?



Σελίδες : [1] 2

nicksior
08/04/2014, 06:27
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2013/10/jumbo-jumbo.html

taisteal
08/04/2014, 06:31
Οχι,δεν το γουσταρα ποτε το σκηνικο.
Αν και η εν λογω εταιρεια δεν ειναι η εξαιρεση πλεον..
Μισθωτη σκλαβια χωρις μισθο...
Αντε,και καλη μας μερα...

stam2
08/04/2014, 06:58
Σιχαινομαι τις διαφημισεις τους και το πλυσιμο εγκεφαλου στο οποιο υποκεισαι αν κανεις το λαθος και μπεις στο μαγαζι.
Σιχαινομαι οτι τα παντα ειναι φτιαγμεν σε φαμπρικες κινεζικες αγορασμενα με τον τονο και προς πωληση με 200% κερδος.
Σιχαινομαι τις συνθηκες εργασιας τις οποιες επιβαλλουν στους εργαζομενους.
Σιχαινομαι την ιμπεριαλιστικη πολιτικη της εταιριας που θελει να εξαπλωθει με το ζορι παντου και οχι μονο σε παιχνιδια αλλα και σε οικιακα.
Σιχαινομαι τον νεοελληνα που μεχρι πριν 7-8 χρονια σνομπαριζε τα προιοντα του "παγκου" αλλα τωρα τα αγοραζει απο τους αχανεις τζαμπο-παγκους...
Στη θεση καθε τζαμπο, παμπλικ κλπ κλεινουν 5 παιχνιδαδικα και βιβλιοπωλεια της γειτονιας....

notakos600
08/04/2014, 07:36
Οι ίδιες συνθήκες εργασίας/αμοιβώς ισχύουν και στα μεγάλα πολυκαταστήματα, super markets κλπ.
Δεν είναι κάτι νέο, από εκεί και πέρα τι;

Pan (dvs)
08/04/2014, 07:55
Οι ίδιες συνθήκες εργασίας/αμοιβώς ισχύουν και στα μεγάλα πολυκαταστήματα, super markets κλπ.
Δεν είναι κάτι νέο, από εκεί και πέρα τι;

Συμφωνω.Εδω καλα τα λεμε.

Red Rider
08/04/2014, 08:16
Οι ίδιες συνθήκες εργασίας/αμοιβώς ισχύουν και στα μεγάλα πολυκαταστήματα, super markets κλπ.
Δεν είναι κάτι νέο, από εκεί και πέρα τι;
Νοτακο εδω θιγεται η ποιότητα,και το κερδος εις βαρος της.Βεβαίως ελεύθερη αγορά έχουμε καόσο θελει ο καθένας πουλά.
Εγω προσωπικα στα παιδια μου,συνήθως αγοραζω απο αλλου,αληθινα παιχνίδια..

notakos600
08/04/2014, 08:20
Νοτακο εδω θιγεται η ποιότητα,και το κερδος εις βαρος της.Βεβαίως ελεύθερη αγορά έχουμε καόσο θελει ο καθένας πουλά.
Εγω προσωπικα στα παιδια μου,συνήθως αγοραζω απο αλλου,αληθινα παιχνίδια..

Κι εγώ από αλλού αγοράζω παιγνίδια του πιτσιρικά, όσο για την κατώτατη ποιότητα συμφωνώ απόλυτα.

taisteal
08/04/2014, 08:23
Κι εγω που νομιζα οτι θιγονται αμεσα εργασιακα ζητηματα...


:rolleyes:

Takata Dome
08/04/2014, 08:29
Μια "ελληνική" επιχείρηση που είναι ουσιαστικά αντιπροσωπεία των κινέζικων εργοστασίων, κάνει μεγάλους τζίρους αλλά στον εργαζόμενο δεν περνά τίποτα , και σου ζαλίζει τα αυτία με γκεμπελικού τύπου διαφημίσεις, για να πείσει τα κακομαθημένα σου με κάθε τρόπο πως ο καλός γονιός πρέπει να φεύγει απ'το κατάστημα με 4 σακούλες παιχνίδια. Δεν έχω και ιδιαίτερα θετική άποψη...

bruno
08/04/2014, 08:43
Τα 200ε είναι ημιαπασχοληση 4αωρα,σε ηλικιες κατω τον 24.Φυσικα δεν υποστηριζω μιστους πεινας αλλα το συγκεκρινενο κατάστημα με εχει σωσει.Κραξτε ελευθερα,δεν με πειραζει,λαμαδα 9,99 από εκει θα παρω.

stefanos
08/04/2014, 08:53
Τα 200ε είναι ημιαπασχοληση 4αωρα,σε ηλικιες κατω τον 24.Φυσικα δεν υποστηριζω μιστους πεινας αλλα το συγκεκρινενο κατάστημα με εχει σωσει.Κραξτε ελευθερα,δεν με πειραζει,λαμαδα 9,99 από εκει θα παρω.

Λαμπάδα είναι ένα λευκό κερί ευτελούς αξίας.
Μην μαθαίνουμε τα παιδιά να τσιμπάνε από τώρα στα μαρκετινίστικα κόλπα.
Πάρε του ένα παιχνίδι χωριστά και εξήγησέ του ότι έτσι έχει περισσότερες επιλογές.
Βάλε του και όριο το 9.99.
Δεν είναι κράξιμο, πρόταση είναι.

bruno
08/04/2014, 08:58
Η λαμπαδα εχει και παιχνιδι πανω επωνυμο:D είναι πολλα πραγματα που εχει για καθημερινη χρηση,σε σχεση τιμης ποιοτητας εχουν βγει πολύ καλα.

devil's animal
08/04/2014, 09:22
313753

MG-KTiNoS
08/04/2014, 09:23
Τα 200ε είναι ημιαπασχοληση 4αωρα,σε ηλικιες κατω τον 24.Φυσικα δεν υποστηριζω μιστους πεινας αλλα το συγκεκρινενο κατάστημα με εχει σωσει.Κραξτε ελευθερα,δεν με πειραζει,λαμαδα 9,99 από εκει θα παρω.

313754

pipe_smoker
08/04/2014, 09:24
Κι εγω που νομιζα οτι θιγονται αμεσα εργασιακα ζητηματα...


:rolleyes:

Ιδεα σου ειναι βρε.

Άλλαξε πλευρό να ακουσεις τη διαφημιση κι απο το αλλο αφτι και θα σου περασει, θα δεις:look:


Η λαμπαδα εχει και παιχνιδι πανω επωνυμο:D είναι πολλα πραγματα που εχει για καθημερινη χρηση,σε σχεση τιμης ποιοτητας εχουν βγει πολύ καλα.

Σε λιγο θα αρχισουν να πουλανε και σουβλακια ετσι οπως το πανε.
Αμα φας και σου φυτρωσει ουρα μην απορησεις ομως.

pipe_smoker
08/04/2014, 09:25
313754

:lol::lol::lol:

taisteal
08/04/2014, 09:27
Δεν ειναι να γελας..


:(

zannisvel
08/04/2014, 09:27
Διαβασα το κειμενο ενω επινα καφεδακι το πρωι. Στο μυαλο μου ειχα σχηματισει διαφορετικη αποψη, και οχι δεν ημουν επηρεασμενος απο το marketing γιατι ελειπα τοσα χρονια, ημουν επηρεασμενος ομως απο την εικονα του jumbo οταν δεν ηταν αυτο το μεγαθηριο, αλλα ενα μαγαζακι και πως το εβλεπα εγω οταν ημουν μπομπιρας. Θα το σκεφτω δυο φορες για να ξανα-ψωνισω απο εκει.

nicksior
08/04/2014, 09:36
Τα 200ε είναι ημιαπασχοληση 4αωρα,σε ηλικιες κατω τον 24.Φυσικα δεν υποστηριζω μιστους πεινας αλλα το συγκεκρινενο κατάστημα με εχει σωσει.Κραξτε ελευθερα,δεν με πειραζει,λαμαδα 9,99 από εκει θα παρω.

Μόνο ένας "σχετικά" υπέρ. Οι υπόλοιποι κατά!
Εγώ το βρήκα στο mail μου , κάποιος μου το στειλε.
Βέβαια μια μεγάλη επιχείρηση δεν μπορεί να καταστρατηγεί εργασιακούς νομους , να εκμεταλεύεται κάποιες διατάξεις (σημεία των καιρών) ναι!
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα δεν μου γουστάρει το εν λόγω μαγαζί , για τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω..
Ομως για να "κουβέντα να γίνεται" θα παίξω τον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου.
Μήπως είμαστε μια συντηρητική κοινωνία που αντιδρά στις αλλαγές ?

Julius
08/04/2014, 09:44
Τα 200ε είναι ημιαπασχοληση 4αωρα,σε ηλικιες κατω τον 24.Φυσικα δεν υποστηριζω μιστους πεινας αλλα το συγκεκρινενο κατάστημα με εχει σωσει.Κραξτε ελευθερα,δεν με πειραζει,λαμαδα 9,99 από εκει θα παρω.


Δηλαδή οι κάτω των 24ωραν είναι λιγότερο άνθρωποι??? Ο διαχωρισμός που μας επέβαλαν και μας γάμησαν τα εργασιακά υιοθετείτε αμάσητος??

Τι βλέπουν τα ματάκια μας λέμε!! :plaf:

Μια ζωή θα μας γαμάνε με τέτοιες λογικές αδελφέ και μπορεί εσένα στα 37 σου να μην σε αγγίζει τώρα αλλά σήκωσε τα ματάκια σου και δές το στον ορίζοντα να σου έρχεται ασάλιωτο


Κάποιος να με κάνει βαν λεμεεεεεε :hypnotize:

bruno
08/04/2014, 09:50
Για τα εργασιακα το ειπα ότι δεν συμφωνω,τα 200ε δεν φτανουν ουτε για τα εισητηρια.To μαγαζι αυτό παει βασει νομων,τωρα για την ποιοτητα,ολοι Κινεζικα εχουν και αναφερθηκα σε επωνυμα παιχνίδια που πουλανε ολοι,ακομα και Κινεζικα να είναι που εισαγει το μαγαζι αυτό,δεν νομιζω να μην εχουν περασει ελεχνο.

MG-KTiNoS
08/04/2014, 09:50
Μόνο ένας "σχετικά" υπέρ. Οι υπόλοιποι κατά!
Εγώ το βρήκα στο mail μου , κάποιος μου το στειλε.
Βέβαια μια μεγάλη επιχείρηση δεν μπορεί να καταστρατηγεί εργασιακούς νομους , να εκμεταλεύεται κάποιες διατάξεις (σημεία των καιρών) ναι!
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα δεν μου γουστάρει το εν λόγω μαγαζί , για τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω..
Ομως για να "κουβέντα να γίνεται" θα παίξω τον ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου.
Μήπως είμαστε μια συντηρητική κοινωνία που αντιδρά στις αλλαγές ?

Ε ναι ρε συ...
200 ευρώ για 4 ώρες στο πιτσιρικά είναι χοντρό χρήμα.
Μέχρι και για καφέ πάει!
(Που φυσικά στο τέλος δεν θα είναι 4 οι ώρες και άμα γουστάρεις....)
Είναι αλήθεια βέβαια ότι μια μεγάλη επιχείρηση δεν καταστρατηγεί τους νόμους,
γιατί να το κάνει άλλωστε?
Αφού η ίδια τους φτιάχνει!
Την έκφραση φωτογραφικό νόμο την έχεις ακούσει?
Κλείνουν και τα περίπτερα παρεμπιπτόντως γιατί εμποδίζουν τους πεζούς στα
πεζοδρόμια.
κλπ κλπ
Ότι είμαστε συντηρητική κοινωνία είμαστε, όχι για τα τζάμπο φυσικά, γιατί εκεί άμα βρούμε ένα ευρώ παρακάτω τρέχοντας θα πάμε,
αλλά σε ένα κάρο άλλα θέματα.
Δες ας πούμε τι πιστεύουν οι άνθρωποι για το Τζαμί στην Αθήνα.
Περί αλλαγών ένα σου λέω.
Ποιόν εξυπηρετούν οι αλλαγές?
Την κοινωνία ή τη τσέπη κάποιου?

devil's animal
08/04/2014, 09:51
εγω δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ σας κανει εντυπωση ολο αυτο??:confused:
ολα εχουν την λογικη τους εξηγηση...

Γεγονοτα:
ο κοσμος δεν εχει λεφτα και στρεφεται στις φτηνοτερες επιλογες που υπαρχουν για τις καθημερινες του αναγκες και φυσικα για τα παιχνιδια των παιδιων του...
το εν λογω καταστημα εχει κινεζιες και τις πουλαει "σχετικα" τζαμπα με τον υπολοιπο ανταγωνισμο...σε ολα τα ειδη..οχι μονο παιχνιδια...
εχει βεβαια και τα "καλα", τα "επωνυμα" παιχνιδια που οι τιμες τους ειναι ιδιες με ενα αλλο οποιοδηποτε καταστημα, συνοικιακο και μη...
σου δινει την επιλογη μεσα απο τα χαοτικα σε τ.μ. καταστηματα του να επιλεξεις αυτο που θελεις...

ειναι οπως ολα τα αλλα καταστηματα, μια επιχειρηση που σκοπο εχει το κερδος...αρα οτι κερδισει απο τα μεροκαματα, που δεν δινει, στους εργαζομενους της, θα ειναι οφελος...
σε ολο αυτο φυσικα συνηγορει και η κυβερνηση με τους νομους που βγαζει κατα των εργαζομενων, με τις συλλογικες και τους κατωτατους μισθους που ειναι της πεινας...και καποιοι λογιστες και δικηγοροι που ολη μερα υπολογιζουν τι συμφερει το κεφαλαιο και πως θα τους γλιτωσει χρημα, παιρνοντας μπονους...

τωρα οσον αφορα την κλοπη των μαρκαδορων, οπως το βλεπω εγω, δεν το εκανε για τα 12€..οσο για τον παραδειγματισμο των υπολοιπων και την ανοχη της στο αδικημα της κλοπης...
τουτεστιν "μη δω αλλον κ@ργιολη να περνει το παραμικρο, οσο μικρης αξιας και αν ειναι γιατι τα βραχιολια παραμονευουν και δεν χαριζω καστανα πουθενα"...


οποιος θελει να ψωνιζει απο εκει ψωνιζει...
οποιος θελει να μην ψωνιζει και να κανει εμπαργκο, παλι το κανει...


μπορει η "ανακοινωση" των εργαζομενων να βγηκε για να κανει κακο στην επιχειρηση και στον τζιρο της, αλλα θα μου φανει υποκρισια να βγει ανθρωπος και να πει "δεν τα γνωριζα, αυτα"...:rolleyes:

MG-KTiNoS
08/04/2014, 09:53
μπορει η "ανακοινωση" των εργαζομενων να βγηκε για να κανει κακο στην επιχειρηση και στον τζιρο της, αλλα θα μου φανει υποκρισια να βγει ανθρωπος και να πει "δεν τα γνωριζα, αυτα"...:rolleyes:

To 200άρι δεν το ήξερα....
Τ άλλα τα ξέρω και από αλλού.

pipe_smoker
08/04/2014, 09:55
Μήπως είμαστε μια συντηρητική κοινωνία που αντιδρά στις αλλαγές ?

Μπορει.
Με πιο απλα λογια συνεχίζουμε ακομα να ειμαστε λιγο σφιχτοι κι οταν μας τον φορανε ποναμε λιγουλακι.

zannisvel
08/04/2014, 09:57
To 200άρι δεν το ήξερα....
Τ άλλα τα ξέρω και από αλλού.

+1
Οσον αναφορα τα υπολοιπα που ειπε ο devil νομιζω λογο η πολυ ειναι γνωστα σε ολους.

Και το 200 ακομα δε θα με πειραζε αν ηταν αξιοκρατικο. Δηλαδη να μην υπηρχε εξαναγκασμος και απειλη απο πισω.

devil's animal
08/04/2014, 09:59
To 200άρι δεν το ήξερα....
Τ άλλα τα ξέρω και από αλλού.

μπορει αυτο καθεαυτο το 200αρι να μην το ξερες, αλλα αν ειχες παει εστω και μια φορα...θα ειχες αναρωτηθει "ποσο να του δινουν τωρα αυτουνου του πιτσιρικα?"
αν διαβαζες και τις συλλογικες και αυτα που λενε οι νομοι για τους κατω απο 24, θα το εβγαζες ανετα στο μυαλο σου...

και για να μην ειμαι αδικος...δεν νομιζω οτι ειναι και η μοναδικη επιχειρηση που το κανει...
φανταζομαι στο ιδιο κλιμα θα κυμαινονται και ολες οι αλλες...:rolleyes:


απλα πλεον φοβουνται ΟΛΟΙ την ανασφαλιστη εργασια (το προστιμο για εναν και μονο υπαλληλο αν βρεθει ανασφαλιστος ειναι 10 χιλιαρικα), οποτε τον ασφαλιζουν και ριχνουν τον μισθο στα ταρταρα...:rolleyes:

σκατοκατασταση...:(

nicksior
08/04/2014, 10:13
.....απλα πλεον φοβουνται ΟΛΟΙ την ανασφαλιστη εργασια (το προστιμο για εναν και μονο υπαλληλο αν βρεθει ανασφαλιστος ειναι 10 χιλιαρικα), οποτε τον ασφαλιζουν και ριχνουν τον μισθο στα ταρταρα...:rolleyes:

σκατοκατασταση...:(

Σωστά!!

stefanos
08/04/2014, 10:16
Το επίπεδο εξυπηρέτησης στα jambo είναι ακριβώς ανάλογο του μισθού των εργαζομένων του.
Κανένας δεν γνωρίζει τίποτα και μάλλον το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν ράφια.
Εδώ και καιρό έχω σταματήσει να ψωνίζω από εκεί και προτιμώ σοβαρότερα μαγαζιά.

bruno
08/04/2014, 10:23
Το επίπεδο εξυπηρέτησης στα jambo είναι ακριβώς ανάλογο του μισθού των εργαζομένων του.
Κανένας δεν γνωρίζει τίποτα και μάλλον το μόνο που κάνουν είναι να γεμίζουν ράφια.
Εδώ και καιρό έχω σταματήσει να ψωνίζω από εκεί και προτιμώ σοβαρότερα μαγαζιά.

Και πολύ καλα κανεις,ομως δεν θα αλλαξει κατι,οι μισθοι θα είναι χαμηλοι, αλλα πραγματα πρεπει να αλλαξουμε ολοι μας.

spyrval
08/04/2014, 10:24
Έχω σταματήσει χρόνια να παίρνω από κει, και ξέρω και αρκετό κόσμο που το'χει κάνει. Τα Χριστούγεννα που πέρασαν πήγα σε γνωστό μεγάλο παιχνιδάδικο της περιοχής μου και παρόλο που ήταν μέρες πανικού, ψώνισα σαν άνθρωπος. Διάδρομοι που χώραγες να περάσεις χωρίς να πρέπει να έχεις κάνει διατροφή και 2 μήνες γυμναστήριο. Χαμογελαστοί υπάλληλοι σε κάθε όροφο που η μόνη τους δουλειά ήταν να σε βοηθήσουν να βρεις αυτό που ψάχνεις, πήρα "παραγγελίες" για 6-7 πιτσιρίκια σε χρόνο dt. Παιχνίδια ποιοτικά και διαφορετικά, που δε βρίσκεις στον κινέζικο σκουπιδοτενεκέ της Ελλάδας. Επίσης πολλά οικονομικά μικροπαιχνίδια για όποιον δε θέλει να πάρει κάτι ακριβό.

nicksior
08/04/2014, 10:27
Σχετικά με τα πολυκαταστήματα ...


".....Στην Ελλάδα αυτή την περίοδο βρίσκονται σε εξέλιξη δομικές αλλαγές στην οικονομία άρα και στο εμπόριο. Είναι φανερό πως οι μικρές εμπορικές επιχειρήσεις χωρίς οικονομίες κλίμακας πιέζονται από τις υπεραγορές αλλά και το ηλεκτρονικό εμπόριο.

Μπορεί η δημιουργική καταστροφή που καταστρέφει παλιές θέσεις εργασίας και δημιουργεί νέες να είναι οδυνηρή. Ενδεχομένως ενίοτε να φαίνεται πως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απ’ όσα λύνει. Δύσκολα όμως κάποιος μπορεί να αντιταχθεί στην εξέλιξη χωρίς να παραμεριστεί και να μείνει πίσω..."

Απο εδώ http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1961612

stefanos
08/04/2014, 10:31
Και πολύ καλα κανεις,ομως δεν θα αλλαξει κατι,οι μισθοι θα είναι χαμηλοι, αλλα πραγματα πρεπει να αλλαξουμε ολοι μας.

Δεν το κάνω από πολιτική άποψη, απλά όταν πηγαίνω να πάρω κάτι συγκεκριμένο και ρωτάω υπάλληλο πέφτω πάνω σε τοίχο.
Και δεν είναι και απλό να ψάξεις ολόκληρο θηρίο μαγαζί για να βρείς κάτι που θέλεις.
Οπότε απλά το έκοψα.
Κάποτε και οι επιχειρηματίες πρέπει να καταλάβουν ότι και ο εργαζόμενος είναι κεφάλαιο της επιχείρησης και πρέπει να επενδύουν και σε αυτόν.

stam2
08/04/2014, 10:40
Κάποτε και οι επιχειρηματίες πρέπει να καταλάβουν ότι και ο εργαζόμενος είναι κεφάλαιο της επιχείρησης και πρέπει να επενδύουν και σε αυτόν.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβέντα.....

ανύπαρκτη στην Ελλάδα... φτηνός να 'ναι, κι ότι να 'ναι.

Bladerunner
08/04/2014, 10:40
Κάποτε και οι επιχειρηματίες πρέπει να καταλάβουν ότι και ο εργαζόμενος είναι κεφάλαιο της επιχείρησης και πρέπει να επενδύουν και σε αυτόν.

Ακριβώς έτσι!

MG-KTiNoS
08/04/2014, 10:45
Κάποτε και οι επιχειρηματίες πρέπει να καταλάβουν ότι και ο εργαζόμενος είναι κεφάλαιο της επιχείρησης και πρέπει να επενδύουν και σε αυτόν.

Na μην σου ότι όταν ο υπάλληλος δεν μπορεί αν καταναλώσει αυτά που πουλάει -φτιάχνει πας φούντο ε ?
:rolleyes:

bruno
08/04/2014, 10:48
Με ολη αυτην την κατασταση που εχει δημιουργηθει στην Ελλαδα,πολλες φορες μικρες επιχειρήσεις-εργοδότες είναι πολύ χειρότεροι,αλλα λενε στην προσληψη αλλα παιρνει ο εργαζόμενος τελος του μηνα,8ωρα που γινονται 8-10ωρα,ολοι τα ζουμε ολοι τα εχουμε ακουσει.

MG-KTiNoS
08/04/2014, 10:51
Με ολη αυτην την κατασταση που εχει δημιουργηθει στην Ελλαδα,πολλες φορες μικρες επιχειρήσεις-εργοδότες είναι πολύ χειρότεροι,αλλα λενε στην προσληψη αλλα παιρνει ο εργαζόμενος τελος του μηνα,8ωρα που γινονται 8-10ωρα,ολοι τα ζουμε ολοι τα εχουμε ακουσει.

Παίζει κι αυτό παίζει και το άλλο...
Μετά από 20 χρόνια πχ που δουλεύεις με τον υπάλληλο σου να τον έχεις σαν συγγενή.
να κόβεις τα δικά σου λεφτά για μην κόψεις τα δικά του, να φεύγει όποτε θέλει και γενικά να είναι πιο συνέταιρος απ ότι υπάλληλος.
Αυτά τα προφανώς δεν τα έχεις ακούσει...

Corki
08/04/2014, 10:53
Πρεπει να αποφευγονται αυτες οι απροσωπες επιχειρισεις πλεον γιατι ειναι πολλα τα κακα που επιλεγουν να κανου σε διαφορους τομεις. Νομιω οτι παλιοτερα τα πολυκαταστηματα δεν ηταν ετσι (βλ ΜΙΝΙΟΝ).

Οπως και να εχει πρεπει να προτιμαμε τους ιδιωτες .....οι οποιοι με την σειρα τους πρεπει να σεβονται τον πελατη και να μην εχουν αυτην την αρπακολατζιδικη λογικη που υπαρχει μεχρι σημερα.

Επισης και αυτοι με την σειρα του σε παμπολλες περιπτωσεις συμπεριφεροντουσαν στους υπαλληλους τους αναλογα, μην πω και χειοτερα (μη καταβολη μισθων, ενσημων, υπερωριες στ θεο κτλ). Απλα γινοτανε σε πολυ μικροτερη κλιμακα και ηταν και λιγοτερο γνωστος απο πχ τα γνωστα παιχνιδαδικα οποτε λιγοι ασχολιοντουσαν. Ο εργαζομενος τραβαγε τον γολγοθα του.

Αρα, προτιμαμε εγχωριους ιδιωτες που σεβονται την δουλεια τους , τους πελατες τους, ασχολουνται με το αντικειμενο τους, ενημερωνονται και δεν προσπαθουν να σε κοροιδεψουν ενω ταυτοχρονα βγαζουν απο την μυγα ξυγγι.

Επισης οταν ειμαστε εργζομενοι σε εταιριες μεγαλες και εχουμε υπαλληλους "απο κατω μας" δεν τους γ@μ@με για διαφορους λογους , οπως και αυτοι δεν πρεπει να "κρεμανε" τους προισταμενους τους.

Απλη λογικη......

bruno
08/04/2014, 10:56
Παίζει κι αυτό παίζει και το άλλο...
Μετά από 20 χρόνια πχ που δουλεύεις με τον υπάλληλο σου να τον έχεις σαν συγγενή.
να κόβεις τα δικά σου λεφτά για μην κόψεις τα δικά του, να φεύγει όποτε θέλει και γενικά να είναι πιο συνέταιρος απ ότι υπάλληλος.
Αυτά τα προφανώς δεν τα έχεις ακούσει...

Φιλο ολοι τον πωπω τους κοιτανε,αμα δεν παει το μαγαζι...

xristos x
08/04/2014, 11:14
Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι το προβλημα ή ειναι συλλογικο το προβλημα; Αυτες ειναι οι καινουριες μοδες στην αγορα εργασιας και οποιος νομιζει οτι δεν τον αφορα και αν "κανει μποικοταζ" στο συγκεκριμενο θα λυθει το θεμα ειναι γελασμενος. Αυτοι μπορουν (με νομους) και τα κανουν, οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο και αλλα τετοια.
Περιμενω να βγει καποιος εξυπνος και να πει σε οποιον δεν του αρεσει να παραιτηθει και αλλα τετοια. Γιατι ειπαμε ο συνδικαλισμος ειναι κακο πραγμα... απαπαπαα μακρυα απο μας!

bruno
08/04/2014, 11:19
Παει κλειδωθηκε!:D

Pan (dvs)
08/04/2014, 13:14
Γνωστη αλυσιδα ρουχων κατασκευαζει ρουχα σε καραβια στα διεθνη υδατα.Oι εργαζομενοι οχτω ωρες δουλευουν και 8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν ,8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν,8 ωρες καθονται.................

Αυτη ειναι η ζωη τους.Δουλευουνε για ψιχουλα και δεν πατανε ποτε το ποδι τους στη στερια.Αλλο καραβι φορτωνει το ετοιμο προιον και το προωθει στα λιμανια.Στα διεθνη υδατα δεν ισχυει καμμια φορολογια και κανενα δικαιο.Μετα τα παιρνει ο πολιτισμενος κοσμος και κανει τη μοστρα του.

Ενημερωτικα.

Dbnn
08/04/2014, 13:31
Λαμπάδα απο μια εκκλησία.
Κορδελάκια, αρκουδάκια, πλαστικοποιημένα πιτόγυρα, κουτιά μπύρας άδεια ότι θέλετε τέλος πάντων για στόλισμα και τελείωσε το θέμα :smokin:

Και μην ξεχνάμε τις έτοιμες λύσεις:
313757
313758

sotostzav
08/04/2014, 13:38
Γνωστη αλυσιδα ρουχων κατασκευαζει ρουχα σε καραβια στα διεθνη υδατα.Oι εργαζομενοι οχτω ωρες δουλευουν και 8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν ,8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν,8 ωρες καθονται.................

Αυτη ειναι η ζωη τους.Δουλευουνε για ψιχουλα και δεν πατανε ποτε το ποδι τους στη στερια.Αλλο καραβι φορτωνει το ετοιμο προιον και το προωθει στα λιμανια.Στα διεθνη υδατα δεν ισχυει καμμια φορολογια και κανενα δικαιο.Μετα τα παιρνει ο πολιτισμενος κοσμος και κανει τη μοστρα του.

Ενημερωτικα.

Και συν της αλλης,ο πολιτισμενος κοσμος φοραει αυτα τα ρουχα ακομα και στα παιδια του.Ειδικα κατι μπλουζακια τυπου 4,99,ειναι οτι πρεπει για την ευαισθητη επιδερμιδα των παιδιων εως 6 ετων.10% βαμβακι και 90% συνθετικο.Κατα τα αλλα ομως το παιδι φοραει επωνυμη φιρμα.......Μπροστα στην μουρη,τι ειναι λιγες κοκκινιλες:a12: Οσο για τις συνθηκες εργασιας των ανθρωπων δεν θελω καν να το σχολιασω...

sahara
08/04/2014, 13:49
Ποια ειναι η εταιρια;

alex14
08/04/2014, 13:49
Παίζει κι αυτό παίζει και το άλλο...
Μετά από 20 χρόνια πχ που δουλεύεις με τον υπάλληλο σου να τον έχεις σαν συγγενή.
να κόβεις τα δικά σου λεφτά για μην κόψεις τα δικά του, να φεύγει όποτε θέλει και γενικά να είναι πιο συνέταιρος απ ότι υπάλληλος.
Αυτά τα προφανώς δεν τα έχεις ακούσει...

π.χ. Καρελιας . Καπου το διαβασα και μου εκανε εντυπωση

Pan (dvs)
08/04/2014, 13:50
Και συν της αλλης,ο πολιτισμενος κοσμος φοραει αυτα τα ρουχα ακομα και στα παιδια του.Ειδικα κατι μπλουζακια τυπου 4,99,ειναι οτι πρεπει για την ευαισθητη επιδερμιδα των παιδιων εως 6 ετων.10% βαμβακι και 90% συνθετικο.Κατα τα αλλα ομως το παιδι φοραει επωνυμη φιρμα.......Μπροστα στην μουρη,τι ειναι λιγες κοκκινιλες:a12: Οσο για τις συνθηκες εργασιας των ανθρωπων δεν θελω καν να το σχολιασω...

Και μετα ψαχνει να βρει και γιατι οι αλλεργιες πανε σε αλλο τοπο.

Pan (dvs)
08/04/2014, 13:51
Παίζει κι αυτό παίζει και το άλλο...
Μετά από 20 χρόνια πχ που δουλεύεις με τον υπάλληλο σου να τον έχεις σαν συγγενή.
να κόβεις τα δικά σου λεφτά για μην κόψεις τα δικά του, να φεύγει όποτε θέλει και γενικά να είναι πιο συνέταιρος απ ότι υπάλληλος.
Αυτά τα προφανώς δεν τα έχεις ακούσει...

Ναι ΚΑΡΕΛΙΑΣ και με κεφαλαια ολα τα γραμματα.

SHOOTER045
08/04/2014, 13:55
Απο καθαρο παιχνιδαδικο εφτασε να πουλαει σχεδον τα παντα(οχι τα αρκουδακια)ηδη για το σπιτι κλπ
Οποτε σε λιγο και σουβλακια θα δουμε-οπως ειπαν παραπανω και πολλα ακομα
Προσωπικα αν και εχω κοντα μου ψωνιζω απο τοπικα καταστηματα

archi
08/04/2014, 14:17
προσωπικά δεν γουστάρω όλη τη φιλοσοφία τους και δεν ψωνίζω από εκεί τίποτα (παιδιά δεν έχω, αλλά όπως λέτε πουλάνε τα πάντα μέσα)
από την άλλη έχω γνωστό, ανειδίκευτο που δουλεύει 8ωρο ως οδηγός και λέει ότι το περιβάλλον είναι οκ.
Λέει ότι παίρνει 750-800€ και το ωράριο είναι αυστηρό.
Εγώ πάλι δουλεύω ως σχεδιαστής, έχω σπουδές 5 χρόνια, εργάζομαι 3 χρόνια για 740€, άλλες δουλειές γύρο μου δεν βλέπω. και το 8ωρο έχει καθιερωθεί σε 10ωρο :lol:.
Δεν το λέω για να κλαφτώ ούτε για να συγκρίνω τους υπόλοιπους με τα δικά μου σκατά (όλα τα σκατά θεωρώ ίδια είναι). Απλά αναρωτιέμαι κατά πόσο αληθεύει το αρχικό κείμενο ή τα λεγόμενα του γνωστού!!!

skylaros
08/04/2014, 14:17
Πριν 2-3 χρόνια είχα πάει για συνέντευξη. Τι να πρωτοθυμηθώ, μια γυναίκα με δουλεμένα χέρια που ήταν μπροστά μου και γεμάτη πανικό και αγωνία μιλούσε στο τηλέφωνω με απόγνωση λέγοντας "δε ξέρω τι θα κάνω αν δε με πάρουν στη δουλειά" , εμένα να πνίγομαι στη σκέψη πως πάμε για την ίδια θέση με αυτή τη γυναίκα; τα δύο χρόνια ανεργίας που είχα στην πλάτη μου και τώρα έχουν γίνει τέσσερα ... μια φίλη που την είχαν διώξει κακήν κακός όταν ζήτησε πριν έξι χρόνια τις υπερωρίες της ; Και μετά η υπέροχη συνέντευξη... με ατάκες του στιλ "αφού ζούσες στο εξωτερικό τι ήρθες να κάνεις εδώ" , " στο λέω στα ίσια, δε μπορώ να σε πάρω, έχει περισσότερα τυπικά προσόντα από τον διευθυντή του καταστήματος, αν γίνει μια στραβή θα μπορέσουν εύκολα να τον αντικαταστήσουν με εσένα αν έχεις δουλέψει αποθήκη" ... Σκατά να φάνε! Έτσι και για να ανάψω τα αίματα αν ο διευθυντής σε ένα κατάστημα Jumbo διώξει ανά χρονιά το μέγιστο αριθμό των υπαλλήλων που μπορεί να απομακρύνει, παίρνει ένα ωραιότατο bonus ...

Red Rider
08/04/2014, 14:24
Γνωστη αλυσιδα ρουχων κατασκευαζει ρουχα σε καραβια στα διεθνη υδατα.Oι εργαζομενοι οχτω ωρες δουλευουν και 8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν ,8 ωρες καθονται,οχτω ωρες δουλευουν,8 ωρες καθονται.................

Αυτη ειναι η ζωη τους.Δουλευουνε για ψιχουλα και δεν πατανε ποτε το ποδι τους στη στερια.Αλλο καραβι φορτωνει το ετοιμο προιον και το προωθει στα λιμανια.Στα διεθνη υδατα δεν ισχυει καμμια φορολογια και κανενα δικαιο.Μετα τα παιρνει ο πολιτισμενος κοσμος και κανει τη μοστρα του.

Ενημερωτικα.

Με το ίδιο σύστημα δουλεύουν και τα μεγάλα ψαράδικα.
Επίσης σχεδόν όλοι οι ναυτικοί δουλεύουν υπό αυτές τις συνθήκες..
Και οι περισσότεροι που δουλεύουν μέσα παίρνουν καλά λεφτά(για την χώρα τους).

Pan (dvs)
08/04/2014, 14:43
Με το ίδιο σύστημα δουλεύουν και τα μεγάλα ψαράδικα.
Επίσης σχεδόν όλοι οι ναυτικοί δουλεύουν υπό αυτές τις συνθήκες..
Και οι περισσότεροι που δουλεύουν μέσα παίρνουν καλά λεφτά(για την χώρα τους).

Το γνωριζω και αυτο.Ασχολουμε με το εμποριο και γνωριζω και πολυ χειροτερες περιπτωσεις.
Τουλαχιστον στα καραβια δεν δουλευουνε παιδακια 4 ετων με ημερομισθιο το φαγητο τους.

tzimidis
08/04/2014, 15:05
Τα jumbo είναι από τις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ εταιρείες στην ελλάδα από άποψης εργασιακών συνθηκών.

Αλλού μπορεί να πληρώνουν ακόμα λιγότερα , αλλά να μπινελικώνουν τους εργαζόμενους παρουσία πελατών μέσα στο χώρο πώλησης , μόνο εκεί το είδα.

Από ποιότητα, υπό του μηδενός -μέχρι και επικίνδυνα για την υγεία των καταναλωτών (βλέπε σωρηδόν ανακλήσεις προϊόντων , ακόμα και για παιχνίδια βαμμένα με τιξικές ουσίες).

Σεβασμός στον πελάτη ΜΗΔΕΝ : από τους σεκιουριτάδες που κατηγορούν φωναχτά για ΚΛΕΦΤΕΣ όποιους γουστάρουν , από τις επιστροφές που δεν δέχονται (υπάρχει και σχετική πινακίδα), από τα ρέστα που δεν σου δίνουν (υπάρχει και σχετική πινακίδα), απο τους διαδρόμους που πρέπει να κάνει ελιγμούς ο πελάτης και να αγκαλιστεί με 3-4 αγνώστους για να περάσει, και η λίστα τελειωμό δεν έχει.

Προσωπικά , έχω να αγοράσω από εκεί πάνω από 5 χρόνια. ούτε 1 cent.

Το θεωρώ προσβολή προς την αξιοπρέπειά μου να μπω εκεί μέσα.

φτηνιάρικα πράγματα υπάρχουν κι αλλού τα ίδια και στις ίδιες τιμές.

υ.γ.
κἀπου διάβασα πρόσφατα στο διαδίκτυο για έναν πατέρα που τον έσυραν στα δικαστήρια κατηγορώντας τον ότι πήρε χωρίς να πληρώσει μαρκαδόρους αξίας 1 €. Τα σχόλια δικά σας.

nicksior
08/04/2014, 15:10
Οι προσεγγίσεις ΟΛΩΝ μας είναι συναισθηματικές..
Η πραγματικότητα μέσα απ τους νέους όρους (παγκοσμιοποίηση γαρ) άλλα επιβάλλει !
Έτυχε , πριν χρόνια , σε ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα να γνωριστώ με τον επιχειρηματία της εν λόγω επιχείρησης. Πρόκειται για έναν πανέξυπνο – υπερδραστήριο άνθρωπο που στα οικονομικά θέματα έβλεπε χρόνια μπροστά .
Προσοχή δεν γράφω πως μου φάνηκε καλός ή κακός , στην πραγματικότητα δεν μπορώ να ορίσω το καλό-κακό στον χώρο της οικονομίας , εκεί ισχύει το νόμιμο = ηθικό , αν φυσικά θέλεις να επιβιώσεις σ ένα παιχνίδι που οι κανόνες είναι του ΔΝΤ .
Απ τη στιγμή που υπερχρεωμένοι αποδεχτήκαμε τον δανεισμό από το ΔΝΤ αποδεχτήκαμε και τους όρους του, δηλ συγκεκριμένα διαρθρωτικά μέτρα που εκφράζονται πάντα με την ίδια συνταγή , φιλελευθεροποίηση της αγοράς , ιδιωτικοποίηση του δημόσιου τομέα , αύξηση τιμολογίων παροχών , διάλυση μη παραγωγικών τομέων κλπ , με τις γνωστές επιπτώσεις στο κοινωνικό κράτος αλλά πρωτίστως στην αύξηση της ανεργίας.
Αν λοιπόν δεν ήταν αυτός στο τιμόνι της επιχείρησης σίγουρα θα ήταν κάποιος Mr. Smith χωρίς να αλλάζει τίποτα για όλους μας.
Το σίγουρο είναι ότι πιεζόμαστε ν αλλάξουμε πολλά σε πολύ λίγο χρόνο και αυτό πονάει.

stefanos
08/04/2014, 15:25
Οι προσεγγίσεις ΟΛΩΝ μας είναι συναισθηματικές..
Η πραγματικότητα μέσα απ τους νέους όρους (παγκοσμιοποίηση γαρ) άλλα επιβάλλει !
Έτυχε , πριν χρόνια , σε ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα να γνωριστώ με τον επιχειρηματία της εν λόγω επιχείρησης. Πρόκειται για έναν πανέξυπνο – υπερδραστήριο άνθρωπο που στα οικονομικά θέματα έβλεπε χρόνια μπροστά .
Προσοχή δεν γράφω πως μου φάνηκε καλός ή κακός , στην πραγματικότητα δεν μπορώ να ορίσω το καλό-κακό στον χώρο της οικονομίας , εκεί ισχύει το νόμιμο = ηθικό , αν φυσικά θέλεις να επιβιώσεις σ ένα παιχνίδι που οι κανόνες είναι του ΔΝΤ .
Απ τη στιγμή που υπερχρεωμένοι αποδεχτήκαμε τον δανεισμό από το ΔΝΤ αποδεχτήκαμε και τους όρους του, δηλ συγκεκριμένα διαρθρωτικά μέτρα που εκφράζονται πάντα με την ίδια συνταγή , φιλελευθεροποίηση της αγοράς , ιδιωτικοποίηση του δημόσιου τομέα , αύξηση τιμολογίων παροχών , διάλυση μη παραγωγικών τομέων κλπ , με τις γνωστές επιπτώσεις στο κοινωνικό κράτος αλλά πρωτίστως στην αύξηση της ανεργίας.
Αν λοιπόν δεν ήταν αυτός στο τιμόνι της επιχείρησης σίγουρα θα ήταν κάποιος Mr. Smith χωρίς να αλλάζει τίποτα για όλους μας.
Το σίγουρο είναι ότι πιεζόμαστε ν αλλάξουμε πολλά σε πολύ λίγο χρόνο και αυτό πονάει.

Δεν βλέπω πώς επιβάλλεται η κακή εξυπηρέτηση του πελάτη ενός καταστήματος, από το ΔΝΤ και την φιλελευθεροποίηση της αγοράς και ιδιωτικοποίηση του δημόσιου τομέα.

nicksior
08/04/2014, 15:31
Δεν βλέπω πώς επιβάλλεται η κακή εξυπηρέτηση του πελάτη ενός καταστήματος, από το ΔΝΤ και την φιλελευθεροποίηση της αγοράς και ιδιωτικοποίηση του δημόσιου τομέα.

Δεν το γνωρίζω αυτό που λες (δεν είμαι πελάτης του) , αντιθέτως γνωρίζω κάποιους που ψωνίζουν εκεί και είναι ευχαριστημένοι.

bruno
08/04/2014, 15:36
Όλα τα μεγαλα πολυκαταστήματα δεν εχουν εξυπηρετηση βλεπε,πρακτικερ,ικεα,λεροι μερλιν,εχουν όμως χαμηλες τιμες,προσφορες.Κατι που ισως είναι το αντιστροφο στα ποιο μικρα μαγαζια.

tzimidis
08/04/2014, 15:41
Όλα τα μεγαλα πολυκαταστήματα δεν εχουν εξυπηρετηση βλεπε,πρακτικερ,ικεα,λεροι μερλιν,εχουν όμως χαμηλες τιμες,προσφορες.Κατι που ισως είναι το αντιστροφο στα ποιο μικρα μαγαζια.

μεγάλο είναι το τζαμπο , μεγάλος είναι και ο μουστάκας. έχουν τιμές, έχουν προσφορές, ο μουστάκας όμως έχει ΚΑΙ εξυπηρέτηση.

αντίθετα, μικρό είναι το www.patini.gr. έχει όμως και τιμές , έχει και προσφορές. και άμεση (έστω και μέσω τηλεφώνου ή μέϊλ) εξυπηρέτηση.

βέβαια , το τι είναι εξυπηρέτηση χωράει πολλή συζήτηση...............

stefanos
08/04/2014, 16:31
μεγάλο είναι το τζαμπο , μεγάλος είναι και ο μουστάκας. έχουν τιμές, έχουν προσφορές, ο μουστάκας όμως έχει ΚΑΙ εξυπηρέτηση.


και lego

theofilos888
08/04/2014, 16:36
και lego

Οντως. Αλλιως σε χαι κλασσσ παιχνιδαδικο στη γλυφαδα.....

bruno
08/04/2014, 16:40
Και ΜΑΧ.Στον μουστακα πολλες φορες δεν εχει παρκιν παρολο που εχει παρκαδορο,μεσα γινονταν του τσαμπο.

doctoras
08/04/2014, 17:10
Σιχαμένη εταιρία και ειδικότερα σιχαμενοτερο μάρκετινγκ με τα κωλοτραγουδα τους που ειναι παντού χρόνια τωρα..

Στο προκειμένο αναμενόμενο για τις συμβάσεις φιλτατοι εργαζόμενοι, σκυλομπουζουκτσιδικη νοοτροπία εργοδότη υποστηριζόμενη απο την πολιτική της κρίσης τι περιμένατε να αλλάξει κουλτούρα ο jumboσ και να γίνει φίλανθρωπος και συναγωνιστής του δικαίου...

Το μετά Χριστού προφήτες κούρασε, οι κινητοποιήσεις η καταγγελίες έπρεπε να είχαν γίνει οταν υπογράφετε τις συμβάσεις πρόσληψης..

MG-KTiNoS
08/04/2014, 18:07
ρε σεις το Δαμίγο τον ξέρει κανένας???
Παιχνιδια Δαμιγος - Μαρινα Και Μυρτω Δαμιγου Οε
Λυκουργου 3
10551 Αθηνα
Αττικης

Τηλέφωνο:
210 32 47 969
Φαξ:
210 32 40 202


φτηνός δεν είναι άλλα έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ παιχνίδια....

catmaster
08/04/2014, 18:13
Κάπου στις αρχές του 2000 δούλευα στο Μοσχάτο σαν χειριστής Cnc σε μια εταιρία υποδημάτων και σχεδόν απέναντι ήταν τα κεντρικά γραφεία-λογιστήριο-διοίκηση της εν λόγω συζήτησης εταιρίας ... είχε προσφάτως αγοραστεί το παλιό οικόπεδο που μέσα στεγάζονταν κάτι μηχανουργεία - επισκευές κρατικών λεωφορείων

εννοείται ότι τα υπέρογκα ποσά που δαπανήθηκαν για την αξιοποίηση του οικοπέδου για να γίνει "λελούδι" και όντως ήταν , ήρθαν από χοντρές επιδοτήσεις - επενδύσεις που δινόντουσαν απλόχερα εκείνη την εποχή αρκεί να είχες το κατάλληλο κονέ και να γνωρίζεις τον εργολάβο που παίρνει το έργο για να υπερτιμολογήσεις κατάλληλα και να βγάλεις κάτι και εσύ ρε αδερφέ ....

τομέας εμπορίου - εισαγωγών από ανατολικές χώρες ... ποσό επιδότησης 4 εκ ευρώ ... έγκριση σε 4 μήνες

ο παρακείμενος βιοτέχνης που είχε μια επιχείρηση που μπορούσε να σηκώσει και λίγα άτομα προσωπικό για να πάρει μια επιδότηση για ένα μηχάνημα νέας τεχνολογίας έπρεπε να τσιμπουκώνει διευθυντές τραπεζών και να ταίζει εκατό μασέλες για να περάσουν 2 και 3 χρόνια πολλές φορές ...



και για τα παιχνίδια μιας και το αναφέρουμε σαν κύριο κομμάτι της επιχείρησης


έχω μια κόρη τεσσάρων ετών , που ζωή νάχει το κοριτσάκι μου προσπαθώ να προσφέρω ότι μπορώ σαν γονιός και σαν άνθρωπος και παλεύω καθημερινά όπως όλοι

κάθε χρόνο τέτοιες εποχές και πριν τα Χριστούγεννα και στις διακοπές ο καλός της μπαμπάς κάθεται με την κόρη του και της φτιάχνει ένα παιχνίδι με τα χέρια του και εκείνη όλο χαρά τον βοηθάει και του δίνει τα "αγαλεία"
(με πεθαίνει όταν μου μιλάει έτσι :a07:)

τις απόκριες κάτσαμε μαζί λίγες ώρες και φτιάξαμε το χαρταετό της που η χαρά και το χαμόγελό της όταν τελείωσε (και τώρα που τα γράφω κρατιέμαι μη με πάρουν τα ζουμιά 2 μέτρα μαντράχαλος )

εμένα μου έδωσε άλλα είκοσι χρόνια ζωής και την πιο όμορφη ανάμνηση που θα κρατήσω μέχρι να κλείσω τα μάτια μου για πάντα γιατί αυτό μένει στην τελική μάγκες μου

μπορεί να μην ήταν ο πιο όμορφος αετός , μπορεί να μην ήταν ο πιο μεγάλος αλλά ήταν ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ που έκατσε και τον έφτιαξε μαζί με τον ΜΠΑΜΠΑ της

θυμηθείτε οι παλιότεροι τα πατίνια με τα ρουλεμάν και άλλα παιχνίδια που φτιάχναμε πόσο χαρούμενοι είμασταν και με πόσο θαυμασμό κοιτούσαμε τους γονείς μας όταν μας τα έφτιαχναν

καλά τα μαγαζιά και τα κάθε μαγαζιά αλλά αλλού είναι το πραγματικό παιχνίδι

my 2c

:wave2:

archi
08/04/2014, 18:13
ρε σεις το Δαμίγο τον ξέρει κανένας???
Παιχνιδια Δαμιγος - Μαρινα Και Μυρτω Δαμιγου Οε
Λυκουργου 3
10551 Αθηνα
Αττικης

Τηλέφωνο:
210 32 47 969
Φαξ:
210 32 40 202


φτηνός δεν είναι άλλα έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ παιχνίδια....

αν είναι αυτός που φαντάζομαι πάνω στη πλατεία του Δημαρχεία τον ξέρω εγώ. Νομίζω έχει και ωραία ξύλινα παιχνίδια που φαίνονται πολύ ποιοτικά.

nicksior
08/04/2014, 19:13
Γνωρίζετε πόση είναι η κεφαλαιοποίηση της jumbo ?
Νομίζετε πως όλοι αυτοί που αναφέρατε (καλοί-χρυσοί δεν λέω) αν μπορούσαν να αναπτύξουν τη δουλειά τους σ αυτό το επίπεδο δεν θα το έκαναν γιατί θα σκέφτονταν ρομαντικά όπως εσείς ?
Εχετε καταλάβει τις τρομακτικές αλλαγές που ήρθαν - έρχονται ?
Το οικονομικό μοντέλο είναι αυτό της αέναης ανάπτυξης .
Ο χώρος όμως πεπερασμένος... Αρα?

MG-KTiNoS
08/04/2014, 20:02
αν είναι αυτός που φαντάζομαι πάνω στη πλατεία του Δημαρχεία τον ξέρω εγώ. Νομίζω έχει και ωραία ξύλινα παιχνίδια που φαίνονται πολύ ποιοτικά.
ναι αυτός είναι....

Έχει και τρενάκια !
(απίστευτα)

stefanos
08/04/2014, 20:25
ναι αυτός είναι....

Έχει και τρενάκια !
(απίστευτα)

τρενάκια έχει και ο καλφάκης.

el_hymador
08/04/2014, 20:41
Ε μα αυτό! Παιχνιδάδικο που δεν είχει LEGO είναι ένα *δέλο και μισό! Μουστάκας είναι κορυφή πολύ πιο ποιοτικά προϊόντα και καλές τιμές.

vaska
08/04/2014, 20:58
Κάπου στις αρχές του 2000 δούλευα στο Μοσχάτο σαν χειριστής Cnc σε μια εταιρία υποδημάτων και σχεδόν απέναντι ήταν τα κεντρικά γραφεία-λογιστήριο-διοίκηση της εν λόγω συζήτησης εταιρίας ... είχε προσφάτως αγοραστεί το παλιό οικόπεδο που μέσα στεγάζονταν κάτι μηχανουργεία - επισκευές κρατικών λεωφορείων

εννοείται ότι τα υπέρογκα ποσά που δαπανήθηκαν για την αξιοποίηση του οικοπέδου για να γίνει "λελούδι" και όντως ήταν , ήρθαν από χοντρές επιδοτήσεις - επενδύσεις που δινόντουσαν απλόχερα εκείνη την εποχή αρκεί να είχες το κατάλληλο κονέ και να γνωρίζεις τον εργολάβο που παίρνει το έργο για να υπερτιμολογήσεις κατάλληλα και να βγάλεις κάτι και εσύ ρε αδερφέ ....

τομέας εμπορίου - εισαγωγών από ανατολικές χώρες ... ποσό επιδότησης 4 εκ ευρώ ... έγκριση σε 4 μήνες

ο παρακείμενος βιοτέχνης που είχε μια επιχείρηση που μπορούσε να σηκώσει και λίγα άτομα προσωπικό για να πάρει μια επιδότηση για ένα μηχάνημα νέας τεχνολογίας έπρεπε να τσιμπουκώνει διευθυντές τραπεζών και να ταίζει εκατό μασέλες για να περάσουν 2 και 3 χρόνια πολλές φορές ...



και για τα παιχνίδια μιας και το αναφέρουμε σαν κύριο κομμάτι της επιχείρησης


έχω μια κόρη τεσσάρων ετών , που ζωή νάχει το κοριτσάκι μου προσπαθώ να προσφέρω ότι μπορώ σαν γονιός και σαν άνθρωπος και παλεύω καθημερινά όπως όλοι

κάθε χρόνο τέτοιες εποχές και πριν τα Χριστούγεννα και στις διακοπές ο καλός της μπαμπάς κάθεται με την κόρη του και της φτιάχνει ένα παιχνίδι με τα χέρια του και εκείνη όλο χαρά τον βοηθάει και του δίνει τα "αγαλεία"
(με πεθαίνει όταν μου μιλάει έτσι :a07:)

τις απόκριες κάτσαμε μαζί λίγες ώρες και φτιάξαμε το χαρταετό της που η χαρά και το χαμόγελό της όταν τελείωσε (και τώρα που τα γράφω κρατιέμαι μη με πάρουν τα ζουμιά 2 μέτρα μαντράχαλος )

εμένα μου έδωσε άλλα είκοσι χρόνια ζωής και την πιο όμορφη ανάμνηση που θα κρατήσω μέχρι να κλείσω τα μάτια μου για πάντα γιατί αυτό μένει στην τελική μάγκες μου

μπορεί να μην ήταν ο πιο όμορφος αετός , μπορεί να μην ήταν ο πιο μεγάλος αλλά ήταν ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ που έκατσε και τον έφτιαξε μαζί με τον ΜΠΑΜΠΑ της

θυμηθείτε οι παλιότεροι τα πατίνια με τα ρουλεμάν και άλλα παιχνίδια που φτιάχναμε πόσο χαρούμενοι είμασταν και με πόσο θαυμασμό κοιτούσαμε τους γονείς μας όταν μας τα έφτιαχναν

καλά τα μαγαζιά και τα κάθε μαγαζιά αλλά αλλού είναι το πραγματικό παιχνίδι

my 2c

:wave2:

+ όσα θες για όλα όσα είπες. Ο χρόνος που περνάς με το τσούπι σου δεν μπορεί να πληρωθεί με κανένα νόμισμα και σε καμία τιμή.

Όσο για το μαγαζάκι του θέματος, (το μέιλ αυτό το έχω δει λίγο πριν τα Χριστούγεννα) είναι όπως όλα τα αντίστοιχα. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ψώνιζα από αυτού του είδους τα μαγαζιά, αλλά η ποιότητα των προϊόντων είναι γτπκ. Ακόμα και το χαρτί στα τετράδιά του είναι για τα μπάζα. Σχεδόν πάντα γράφω με μηχ. μολύβι και προσπάθησα ν' αφήσω σημείωσε σε τετράδιο πελάτη μου και ήταν σα να προσπαθούσα να γράψω σε γυαλόχαρτο. Όμως είναι αυτοί που τσάκισαν την υπόλοιπη κι επιβιώνουν μέσα στην κρίση και όχι μόνο απλά επιβιώνουν αλλά αυξάνουν και την κερδοφορία τους. Οι λόγοι προφανείς.
Συνοψίζοντας, ποιότητα γτπκ, συνθήκες εργασίας για τους απασχολούμενους τραγικές αλλά όταν οι τιμές είναι χώμα όλα τα υπόλοιπα είναι να ΄χαμε να λέγαμε, ο κόσμος κάνει ουρές για να ψωνίσει.

Acacius
09/04/2014, 02:03
Ε μα αυτό! Παιχνιδάδικο που δεν είχει LEGO είναι ένα *δέλο και μισό! Μουστάκας είναι κορυφή πολύ πιο ποιοτικά προϊόντα και καλές τιμές.

Ο λόγος που σε παιχνιδάδικα δεν υπάρχουν lego συγκεκριμένα έχει να κάνει με την πολιτική της εταιρείας η οποία λόγω ονόματος και δημοφιλίας/δημοτικότητας έχει υπερβολικές απαιτήσεις από το κατάστημα, σε σημείο να μη συμφέρει σε πολλές περιπτώσεις. Δε θυμάμαι πια την απάντηση, αλλά είχα ρωτήσει έναν "παιχνιδά" και υπήρχε σαφής λόγος.

alexxxcbr
09/04/2014, 08:19
Δεν εχω παει ποτε σε κανενα καταστημα τους.Μου τη σπανε οι διαφημισεις τους.:D

hidefnick
09/04/2014, 09:51
Όλα τα μεγαλα πολυκαταστήματα δεν εχουν εξυπηρετηση βλεπε,πρακτικερ,ικεα,λεροι μερλιν,εχουν όμως χαμηλες τιμες,προσφορες.Κατι που ισως είναι το αντιστροφο στα ποιο μικρα μαγαζια.

Τι έχουν τα παραπάνω καταστήματα? Γιατί απο τιμές σίγουρα δεν έχουν. Μια ματιά στα ξένα σαιτ του ΙΚΕΑ πχ θα σε εντυπωσιάσει. Το αυτό και για πράκτικερ, λίντλ κλπ κλπ.

MG-KTiNoS
09/04/2014, 10:16
Τι έχουν τα παραπάνω καταστήματα? Γιατί απο τιμές σίγουρα δεν έχουν. Μια ματιά στα ξένα σαιτ του ΙΚΕΑ πχ θα σε εντυπωσιάσει. Το αυτό και για πράκτικερ, λίντλ κλπ κλπ.

ρε όλοι αυτοί εδώ έχουν βρει το Ελ ντοράντο....

bruno
09/04/2014, 12:30
Τι έχουν τα παραπάνω καταστήματα? Γιατί απο τιμές σίγουρα δεν έχουν. Μια ματιά στα ξένα σαιτ του ΙΚΕΑ πχ θα σε εντυπωσιάσει. Το αυτό και για πράκτικερ, λίντλ κλπ κλπ.

Eπειδη μαλλον εχετε παρεξηγηση σε αυτά που γραφω,δεν ψωνιζω ΜΟΝΟ από αυτά τα μαγαζια,εχω κοντα στο σπιτι μου μικρα μαγαζια βιβλιοπολεια,βιντεο κλαπ,χρωματοπολειο,ηλεκτρολογικο υλικο,φαρμακειο.Με καποιους από αυτους με ξερουν με το μικρο μου τοσα χρονια.Σαν καταναλωτης, μιας και ο μισθος μου εχει ερθει 1/3 από αυτά που επαιρνα κοιταω και λιγο την τσεπη μου.Γνωριζω ότι ακούγεται εγωιστικο,αλλα ετσι είναι,πιστευω ότι είναι κατι φυσιολογικο και δεν είμαι ο μονος που κυνηγαει τις χαμηλες τιμες(προσφορες,δεν είναι όλα φτηνα). Σιγουρα πολλα μαγαζάκια εχουν κλεισει,δεν νομιζω ότι είναι από τα μεγαλα πολυκαταστήματα,τα ΚΑΛΑ μαγαζια μενουν ανοιχτα. Θα σας πω ακομα, ότι από τα 6-7 μικρα μαγαζια της γειτονιας εχουν-ειχαν έναν υπαλληλο μονο. Μπορει η λογικη,η γνωμη μου να είναι λαθος,ναι να πεφτω και εγω στην παγιδα.

makis206
09/04/2014, 13:53
Προσωπικά από τη στιγμή που έμαθα τα του Jumbo πήρε τεράστιο πούλο απ'το πορτοφόλι μου, έχω και φίλους που δουλεύουν μέσα οπότε τα ήξερα και πριν βγούνε στα διάφορα bloqs. Δεν έχω καμία ελπίδα ότι θα πάρουμε πούλο κι απ'τον Έλληνα γενικότερα, όλοι σαν τα πρόβατα τρέχουν ειδικά στις γιορτές. Από μένα ούτε δεκάρα όμως. Δείτε επίσης και την πολιτική επιστροφής που έχουν για τα ελαττωματικά προϊόντα τους που δεν είναι και λίγα. Έχουν και το θράσος να το γράφουν στις αποδείξεις που κόβουν, από πίσω.;)
Αλλά στα πρόβατα έτσι φέρεσαι, τα εκμεταλλεύεσαι μέχρι να έρθει η ώρα της σφαγής, τι να κάνουμε τώρα..

stam2
09/04/2014, 14:47
Δείτε επίσης και την πολιτική επιστροφής που έχουν για τα ελαττωματικά προϊόντα τους που δεν είναι και λίγα. Έχουν και το θράσος να το γράφουν στις αποδείξεις που κόβουν, από πίσω.;)

επειδη δεν πρόκειται να το διαπιστώσω ιδίοις όμασι μπορείς να μου πείς τι γίνεται...?

Lioulios
09/04/2014, 15:05
Εγώ έχω βάλει Χ στα Jumbo από πέρισυ . Λαμπάδα + 5 ευρώ , αλλά τουλάχιστον βοηθάω και την τοπική αγορά .

Δεν θα ξαναδούν από μένα ούτε 1 ευρώ .

makis206
09/04/2014, 15:12
επειδη δεν πρόκειται να το διαπιστώσω ιδίοις όμασι μπορείς να μου πείς τι γίνεται...?

Μια απλή αναζήτηση στο google είναι, με το που γράψεις μάλιστα "επιστροφές" το "jumbo" θα έρθει μόνο του..:lol:

Corki
09/04/2014, 15:23
Εγω αυτο που εχω διαπιστωσει τον τελευταιο καιρο ειναι οτι υπαρχουν και διαφορες μεταξυ τους πλεον .....δλδ λιρόϊ ειναι πιο φτηνο απο πρακτικερ.

Ολα ειναι πιο φτηνα στα φτηνο πραγματα απο τους ιδιωτες αλλα εχουν ιδιες αν οχι μεγαλυτερες τιμες στο ποιτικα πραγματα τους ......αν μπορεις να πεις οτι εχουν τετοια.

Κοινως το μονο που κανουν ειναι να ικανοποιουν το αισθημα της βολτας που εχουν καποιοι και την αναγκη να ξοδεψουν πεντε φραγκα για μλκιες.

MG-KTiNoS
09/04/2014, 15:35
Εγω αυτο που εχω διαπιστωσει τον τελευταιο καιρο ειναι οτι υπαρχουν και διαφορες μεταξυ τους πλεον .....δλδ λιρόϊ ειναι πιο φτηνο απο πρακτικερ.

Ολα ειναι πιο φτηνα στα φτηνο πραγματα απο τους ιδιωτες αλλα εχουν ιδιες αν οχι μεγαλυτερες τιμες στο ποιτικα πραγματα τους ......αν μπορεις να πεις οτι εχουν τετοια.

Αυτό το είχα προσέξει κι εγώ
Κοιτούσα μια σκάλα στο πράκτικερ αλουμινίου... 80ε.
Ρπστμ λέω όχι κι 80ευρώ για σκάλα.
Πάω μια σκαλοτεχνική τυχαία και λέω πόσο κάνει αυτή ρε παλουκάργια?
(στο ίδιο ύψος αλλά όχι ΙΔΙΑ σκάλα)
Με λεει 40...

-Σαρ... τι είπες τώρα ρε, του λέω
Κρίμα που δεν μπορώ να την πάρω με το μηχανάκι του λέω...

-Α νο προμπλεμ μίστερ τη φέρνω εγώ σπίτι...
(και την έφερε)
:uplate:

alres
09/04/2014, 16:08
Πέραν των εργασιακών συνθηκών γαλέρας, πέραν της χάλιας ποιότητας, πέραν των εξωφρενικών τιμών, δυο ακόμα εντελώς μικρής σημασίας αλλά ενδεικτικά του ύφους των καταστημάτων αυτών:

- "Ε..ψιτ κύριος...το κράνος...
- Ποιος ψιτ; Και ποιο κράνος; Και ποιος είσαι συ;
- Α..καλημέρα...Δεν γίνετε να έχετε το κράνος μαζί
- Γιατί φοβάστε για ληστεία; Ή μήπως σκάσει;
- Το αφήνετε εδώ.
- Δεν τ αφήνω πουθενά.
- Δεν μπορείτε να μπείτε
- Τότε θα πάτε να μου φέρετε αυτό που θέλω εδώ
- Τι λέτε τώρα;
- Εσείς το ξεκινάτε και το συνεχίζετε. Τόση ώρα θα είχα παρει αυτό που θέλω και θα είχα φύγει. Θα μπαίνω όπως θέλω, θα πληρώνω και θα φεύγω.
- Αφού ξέρεις ρε φίλε η πολιτική του καταστήματος..
- Ναι ξέρω ρε φίλε, η πολιτική.. Αυτή που σε πληρώνει 300 ευρώ..."

Άλλη φορά, ερώτηση σε ένα κουστουμάτο που πήγαινε πέρα δώθε σα το παγώνι και κοίταγε πελάτες και εργαζόμενους περίεργα:
- που θα βρω το τάδε σκατουλάκι ;
- (ύφος καρδινάλιου Ρισελιέ, σιωπή και μετά χωρίς να κοιτά και αργά) Στο τμήμα με τα απαυτά
- ναι χριστιανέ μου το ξέρω, που είναι το τμήμα με τα απαυτά;
- Στο δεύτερο όροφο
- Δηλαδή που;
- Αριστερά;
- Ρε φίλε, με δουλεύεις; Ο δεύτερος όροφος είναι 5 στρέματα...(&$$^&%#%$@@@@#@@@@)

Δυο φορές χρειάστηκε για μην περνάω ούτε απέξω. Οι τύποι είναι για γέλια αλλά οι εργαζόμενοι εκεί δεν περνάνε καθόλου καλά.

Lioulios
09/04/2014, 19:17
Μένω άφωνος που δεν γνωρίζατε πως το Πράκτικερ είναι φωτιά !!!

Καιρό τώρα ... Πάω ...Δε λέω !! Αλλά πάω και χαζεύω και παίρνω καμια χαζομάρα που δεν μπορώ να βρω αλλού .

Ψηστιέρα BBQ praktiker 60
Ψηστιέρα BBQ η ίδια σε ιδιώτη ....29 .

Κτλ.. κτλ .....

giannis21
09/04/2014, 22:11
Σιχαινομαι τις διαφημισεις τους και το πλυσιμο εγκεφαλου στο οποιο υποκεισαι αν κανεις το λαθος και μπεις στο μαγαζι.
Σιχαινομαι οτι τα παντα ειναι φτιαγμεν σε φαμπρικες κινεζικες αγορασμενα με τον τονο και προς πωληση με 200% κερδος.
Σιχαινομαι τις συνθηκες εργασιας τις οποιες επιβαλλουν στους εργαζομενους.
Σιχαινομαι την ιμπεριαλιστικη πολιτικη της εταιριας που θελει να εξαπλωθει με το ζορι παντου και οχι μονο σε παιχνιδια αλλα και σε οικιακα.
Σιχαινομαι τον νεοελληνα που μεχρι πριν 7-8 χρονια σνομπαριζε τα προιοντα του "παγκου" αλλα τωρα τα αγοραζει απο τους αχανεις τζαμπο-παγκους...
Στη θεση καθε τζαμπο, παμπλικ κλπ κλεινουν 5 παιχνιδαδικα και βιβλιοπωλεια της γειτονιας....

ειπες ακριβως αυτα που ηθελα να πω!

typhoon
10/04/2014, 03:34
- "Ε..ψιτ κύριος...το κράνος...
- Ποιος ψιτ; Και ποιο κράνος; Και ποιος είσαι συ;
- Α..καλημέρα...Δεν γίνετε να έχετε το κράνος μαζί
- Γιατί φοβάστε για ληστεία; Ή μήπως σκάσει;
- Το αφήνετε εδώ.
- Δεν τ αφήνω πουθενά.
- Δεν μπορείτε να μπείτε
- Τότε θα πάτε να μου φέρετε αυτό που θέλω εδώ
- Τι λέτε τώρα;
- Εσείς το ξεκινάτε και το συνεχίζετε. Τόση ώρα θα είχα παρει αυτό που θέλω και θα είχα φύγει. Θα μπαίνω όπως θέλω, θα πληρώνω και θα φεύγω.
- Αφού ξέρεις ρε φίλε η πολιτική του καταστήματος..
- Ναι ξέρω ρε φίλε, η πολιτική.. Αυτή που σε πληρώνει 300 ευρώ..."

Δηλαδή αν τον πλήρωνε 3.000€ θα σεβοσουν την "πολιτική "του καταστήματος ?
Ή μήπως θα έπρεπε να σεβαστεις τον υπάλληλο που η δουλειά του είναι αυτό το άχαρο πράγμα?
Να σε δω αν έχεις τα άντερα να μπείς με το κράνος στη Τράπεζα...

theofilos888
10/04/2014, 06:17
Δηλαδή αν τον πλήρωνε 3.000€ θα σεβοσουν την "πολιτική "του καταστήματος ?
Ή μήπως θα έπρεπε να σεβαστεις τον υπάλληλο που η δουλειά του είναι αυτό το άχαρο πράγμα?
Να σε δω αν έχεις τα άντερα να μπείς με το κράνος στη Τράπεζα...

Ωπα μπερδευτηκες! Δεν μπηκε με το κρανος φορεμενο!!! Του ζητησαν να αφησει το ηδη βγαλμενο κρανος του στην εισοδο του καταστημστος σε αφυλακτο σημειο! Και την ασεβεια που την ειδες;

nikos_abel
10/04/2014, 06:29
Ωπα μπερδευτηκες! Δεν μπηκε με το κρανος φορεμενο!!! Του ζητησαν να αφησει το ηδη βγαλμενο κρανος του στην εισοδο του καταστημστος σε αφυλακτο σημειο! Και την ασεβεια που την ειδες;

Ναι, αυτό με το να αφήσω το κράνος μου το έχουν πει και εμένα

(άλλο που εμένα μου το είπε μια 20-25 χρονών με ένα χαμόγελο και ένα νάζι.......)

theofilos888
10/04/2014, 06:42
Ναι, αυτό με το να αφήσω το κράνος μου το έχουν πει και εμένα

(άλλο που εμένα μου το είπε μια 20-25 χρονών με ένα χαμόγελο και ένα νάζι.......)

Οταν το πηρες πισω, ειχε το τηλεφωνο της μεσα;

nikos_abel
10/04/2014, 06:51
Οταν το πηρες πισω, ειχε το τηλεφωνο της μεσα;


Το φορούσε :smokin:

typhoon
10/04/2014, 08:31
Ώπα, συγγνώμη κατάλαβα λάθος προφανώς, ότι δηλαδή μπήκε με φορεμένο στο κεφάλι το κράνος.
Ανακαλώ λοιπόν.

TROOPER
10/04/2014, 08:58
δεν εχουμε παιδια. προσεχουμε μαλακες! :lol:

pipe_smoker
10/04/2014, 09:19
Ωπα μπερδευτηκες! Δεν μπηκε με το κρανος φορεμενο!!! Του ζητησαν να αφησει το ηδη βγαλμενο κρανος του στην εισοδο του καταστημστος σε αφυλακτο σημειο! Και την ασεβεια που την ειδες;


Σωστα.

Και σωστα τα λεει κι ο φιλος alres.
Το θεμα ειναι κατα ποσο θες να σπας τα @@ σου (τα δικα σου ή και της κοπελας/γυναικας/παιδιου/φιλου/παρεας σου) καθε φορα που βγαινεις εξω για να κανεις τον """""νταη""""" (δε βρισκω αλλη λεξη, ειναι πρωι ακομα, αλλα με πιανετε νομιζω), κι ας εχεις και δικιο.

Τα μισα μεγαλομαγαζα που ξερω σου λενε "ασε κρανος".
Στα αλλα μισα ειναι τοση η περπατουρα που θα φας εκει μεσα που καθολου δε θα σε χαλαγε να σου δινανε ντουλαπακι γυμναστηριου με κλειδι, να αφηνες εξοπλισμο στο εμπα και να τον επαιρνες στο εβγα, να μη σου κοβονται τα χερια στο κουβαλημα. Προαιρετικα φυσικα κι οχι με το ζορι.

Εχουν και πολλοι απο εμας αυτο το "Του Έλληνα ο τραχηλος ζυγο δεν υπομενει" που τους βγηκε κυριως μετα το καταντημα που φτασαμε και δε σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους, ε κι εδεσε το γλυκο.

Εχεσθημεν βεβαιως, γιατι ουτως ή αλλως οι πιθανοτητες να γυρισεις σπιτι σου χωρις να μετανιωνεις που δεν εσπασες καμια δεκαρια σαγονια καθε φορα που βγαινεις για αγορες/shopping/καφε/φαγητο ειναι ελαχιστες.


δεν εχουμε παιδια. προσεχουμε μαλακες! :lol:

Για ανοιξε θρεντακι και δωσε καμια συμβουλη:smokin:
:lol::lol::lol:

TROOPER
10/04/2014, 10:46
...........
Για ανοιξε θρεντακι και δωσε καμια συμβουλη:smokin:
:lol::lol::lol:

να παω στα tips & tricks η στα τεχνικα? :lol:

sniper
10/04/2014, 11:15
Πέραν των εργασιακών συνθηκών γαλέρας, πέραν της χάλιας ποιότητας, πέραν των εξωφρενικών τιμών, δυο ακόμα εντελώς μικρής σημασίας αλλά ενδεικτικά του ύφους των καταστημάτων αυτών:

- "Ε..ψιτ κύριος...το κράνος...
- Ποιος ψιτ; Και ποιο κράνος; Και ποιος είσαι συ;...

Γνωστή και παλιά ιστορία (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=10672)

Pan (dvs)
10/04/2014, 12:01
Αν δηλαδη μας αφησουνε να μπουμε με κρανος και μποτες λυνετε το προβλημα?

pipe_smoker
10/04/2014, 12:07
Αν δηλαδη μας αφησουνε να μπουμε με κρανος και μποτες λυνετε το προβλημα?

Οχι.
Αλλα αν αρχισουν να μας ζητανε να βγαλουμε και το σωβρακο, θα εχει σαφως δημιουργηθει ενα ακομα.

Pan (dvs)
10/04/2014, 12:12
Οχι.
Αλλα αν αρχισουν να μας ζητανε να βγαλουμε και το σωβρακο, θα εχει σαφως δημιουργηθει ενα ακομα.

Θα βαλουμε και κοκκινες γραμμες δηλαδη.

pipe_smoker
10/04/2014, 12:22
Θα βαλουμε και κοκκινες γραμμες δηλαδη.

Δε σε καταλαβα.

Εννοεις αν πρεπει να τεθουν καποια ορια στο μεχρι που μπορει να φτασει ο γαμαζατορας για να φυλαχτει απο τον αγοραστη που φοβαται μην του ψυρισει καμια τσιχλα απ'το ταμειο?

Αν ναι, τοτε σαφως και πρεπει να τραβηχτουν γραμμες.